Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nový záznam z diskuse lídrů VV rozvířil politickou atmosféru

Atmosféru uvnitř vlády i nejmenší vládní strany Věci veřejné v pátek zhoršila tajně pořízená a na internetu zveřejněná nahrávka schůzky části vedení VV. Neformální lídr strany Vít Bárta svá slova ze záznamu, například o svém vlivu na prezidenta Václava Klause, vysvětloval opilostí a omlouval se. Podle Klause není potřeba silácká slova přeceňovat, z ODS i TOP 09 už ale v souvislosti s nejnovější kauzou VV zaznívají úvahy o konci vládní spolupráce se skandály zmítanou stranou. Bárta na nahrávce, která pochází zřejmě z první poloviny března, mimo jiné uvedl, že má u Klause dveře otevřené a že má své lidi na Finančním analytickém útvaru (FAÚ) ministerstva financí. Kvůli nahrávce se v pátek mimořádně sešel poslanecký klub VV, žádné usnesení nepřijal. Představitelé VV očekávají, že nynější nahrávka není poslední, která se na veřejnosti objevila. Podle šéfky klubu Karolíny Peake se mohou další objevit v souvislosti s přímou volbou předsedy VV, vyhlášením vítěze, konferencí VV i kvůli debatám o vládě. "Mně je jen velmi líto, že při tomto, nebojím se říci, podroušeném stavu, jsem si poněkud před spolustraníky dovolil zveličit svůj vztah k panu prezidentovi, za což je zapotřebí se mu omluvit," řekl Bárta při příchodu na mimořádné jednání sněmovní stranické frakce. Na FAÚ žádné lidi nemám, zdůraznil. Bárta na nahrávce hovořil ale také o stranickém financování, či v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny v Temelíně o tom, že má pozvání od ruského premiéra Vladimira Putina a amerického prezidenta Baracka Obamy.

John předá Nečasovi rezignaci na vládní post v úterý

Předseda Věcí veřejných Radek John v úterý předá premiéru Petru Nečasovi (ODS) rezignaci na post vicepremiéra. John to v pátek řekl novinářům po mimořádném jednání klubu nejmenší parlamentní strany. S předsedou vlády si již podle svých slov za účelem předání rezignace sjednal schůzku. John chce odejít z vlády, neboť se s Nečasem opakovaně nedohodl na personálním obsazení protikorupčního úřadu, který měl vést. "První den, kdy se s premiérem mohu setkat, je úterý. Na tento den jsem si s ním sjednal schůzku. Rezignaci mu předám," řekl John. Úmysl odejít z vlády oznámil předsedy nejmenšího člena vládní trojkoalice ve středu. Ve stejný den se John sešel s prezidentem Václavem Klausem, kterému důvod svého rozhodnutí vysvětlil. Odpoledne se sešli také koaliční lídři ve formátu K9. Věci veřejné volají také po personálních změnách v kabinetu a urychlení přípravy reforem. John ve středu uvedl, že jeho strana při dubnové vládní krizi ustoupila v zájmu uklidnění situace a očekávala, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem. Nic z toho se však podle něj neděje, proto se rozhodl z vlády odejít.

Ukrajina vyhostila dva pracovníky vojenské sekce české ambasády

Ukrajina v pátek podle oficiální zprávy ministerstva zahraničí vyhostila dva české diplomaty. Agentura Unian napsala, že jde o dva pracovníky vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí se vyhoštění diplomaté "dopouštěli akcí neslučitelných s jejich diplomatickým postavením". Z informace vyplývá, že se diplomaté měli zabývat sběrem informací, které jsou předmětem ukrajinského státního tajemství. Ukrajinské ministerstvo za zvlášť znepokojivý označilo fakt, že nepřijatelného jednání se dopustili diplomaté "tak spřátelené a partnerské země", jakou je pro Ukrajinu Česko. Kyjev zároveň vyjádřil naději, že incident "nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi". Podle kyjevských médií, která se odvolávají na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Vološyna, byli dva čeští diplomaté vyhoštěni na žádost ukrajinské kontrarozvědky SBU. "Není v tom žádná politika, jsou to vojenští přidělenci. Jde o muže a ženu v hodnostech plukovníka a majora. Nejsou to ani pořádně diplomaté, je to čistě vojenská věc, prostě využívají diplomatický status," řekl Vološyn.

Odbory začaly připravovat razantnější akce proti vládním reformám

Odboráři začali s přípravou razantnějších akcí na protest proti chystaným vládním reformám. Odstartovat by je mohli ale až po demonstraci, kterou svolali na 21. května do Prahy na Václavské náměstí. ČTK to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Jak by protest měl vypadat, nechtěl přiblížit. Odbory mají k reformám výhrady. Kritizují teď zvlášť reformu sociální a zdravotnickou. Požadují stažení a přepracování reformních zákonů. "Demonstrací to neskončí. Tečka," řekl v pátek na brífinku novinářům Zavadil. Podotkl, že si nemyslí, že by kabinet navrhované zákony stáhl. "Ale jsem přesvědčen, že to stažení musíme prosazovat. Nic jiného nám za téhle situace nezbývá," dodal. O dalším postupu jednalo vedení ČMKOS už v pondělí. Někteří předáci volali po razantnějších akcích, než je svolaná demonstrace proti vládním reformám. S jejich přípravou už začali. "Nechceme o tom teď mluvit," řekl pouze Zavadil. Podle něj je ČMKOS ve spojení s druhou největší centrálou v zemi, s Asociací samostatných odborů. Jejím členem je třeba silné Odborové sdružení železničářů. Podle informací ČTK by akce mohly chystat "síťové odbory". Mezi síťová odvětví patří kromě železnice třeba i telekomunikace či energetika. Odbory požadují, aby vláda stáhla a přepracovala své návrhy sociální a zdravotnické reformy. Podle nich jsou špatné a nepříznivě by dopadly na většinu lidí. Pokud se normy nezmění, nechtějí o nich odboráři ani jednat se zástupci vlády a zaměstnavatelů na tripartitě 20. května. "Nemá cenu jednat o reformách, které jsou podle našeho názoru naprosto asociální," uvedl Zavadil.

Heger představí reformu ředitelům nemocnic i zdravotníkům

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odstartuje v pondělí "tour" po českých a moravských nemocnicích. Chce představit šéfům i zaměstnancům pěti státních nemocnic připravenou reformu a vyslechnout jejich připomínky k zákonům, které v červnu dostanou k projednání zákonodárci. ČTK to řekl mluvčí Vlastimil Sršeň. "Pan ministr se chce potkat s širším managementem nemocnic i se zaměstnanci. V pondělí navštíví Fakultní nemocnici Hradec Králové, v úterý Všeobecnou fakultní nemocnici a v dalších dnech pak Brno, Plzeň a Ostravu," upřesnil mluvčí. Jako "muž kompromisu" chce získat podporu zdravotníků pro své reformní kroky, žádný z jeho předchůdců takové osvětové cesty po nemocnicích nepořádal. Heger začíná v královéhradecké nemocnici, kterou řadu let úspěšně vedl. Jeho nemocnice nikdy nemusela být oddlužována, něco takového dokázala z 11 fakultních nemocnic už jenom plzeňská. Heger zatím představoval své reformní plány na tiskových konferencích a materiály poskytoval v rámci připomínkového řízení odborářům, komorám či odborným lékařským společnostem.

Fakultní nemocnice by měly začít s rušením lůžek od pololetí

Fakultní nemocnice by měly začít s plánovaným rušením akutních lůžek už od pololetí. Počítá s tím návrh nařízení ministerstva zdravotnictví ředitelům těchto nemocnic. Zaniknout by mělo pět procent lůžek, tedy asi 840. Vyplývá to z materiálu, který v pátek projednávala zdravotnická tripartita. Ministerstvo řídí 11 fakultních nemocnic a dalších sedm specializovaných ústavů. S rušením nemocničních lůžek počítá navrhovaná reforma zdravotnictví. Podle materiálu z jednání zdravotnické tripartity, kterou tvoří zástupci ministerstva, odborů a zaměstnavatelů, se počítá s nařízením ředitelům fakultních nemocnic "k přímé realizaci snížení počtu akutních lůžek k 1.7.2011". Změny se mají dotknout desetiny akutních lůžek. Celkem by se jich mělo zrušit pět procent, dalších pět procent se má změnit na lůžka péče následné. Cílem je "skutečná efektivita provozu". Uzavřít by se měla případně "oddělení, minimálně stanice", stojí v podkladech pro jednání tripartity.

Rada šumavského parku nezpochybnila použití pastí proti kůrovci

Nově jmenovaná rada parku, v níž chybí zástupci ekologů, vyjádřila na svém pátečním jednání podporu řediteli Janu Stráskému v postupu boje proti kůrovci. Nijak nezpochybnila ekology a vědci kritizované rozmisťování otrávených pastí na kůrovce, na něž neměl Stráský udělenou výjimku, ani použití feromonů na živých stojících stromech. Obě opatření šetří Česká inspekce životního prostředí. Rada řediteli parku uložila, aby připravený plán obranných opatření realizoval a průběžně vyhodnocoval, řekl Stráský po jednání ČTK. Plán obranných opatření na radě prezentovali čtyři z osmi tvůrců. Rada podle ředitele diskutovala především o tom, zda opatření budou po omezeních, které do návrhu plánu vnesl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), dostatečně účinná. "Nakonec mi uložila, abych ten plán realizoval a na dalších jednáních rady vyhodnocoval," shrnul ředitel. Rada mu prý ale vytkla, že vedení parku málo komunikuje a veřejnosti nedostatečně vysvětluje jednotlivé kroky. Rada diskutovala i o otrávených lapácích, údajně rozmístěných i v bezzásahových zónách parku, podle inspekce životního prostředí každopádně bez udělení potřebné výjimky. A také o feromonových odparnících přibitých na stojících smrcích, jež se v parku podle lesníků nikdy v historii nepoužívaly. "Přítomným bylo jasné, že to je běžný postup a vůbec se k tomu nediskutovalo z hlediska použití, ale účinnosti - bude-li toho dost, bude-li to stačit, když se omezila některá území. Nijak se nezpochybňovalo použití jednotlivých obranných opatření," uvedl Stráský.

Česká ekonomika roste

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,5 procenta, ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 0,6 procenta. Český HDP vzrostl mírně víc, než čekal trh, přičemž na růstu české ekonomiky se podle analytiků pozitivně projevuje oživení na jejích hlavních exportních trzích, především v Německu. Opačným směrem působí fiskální restrikce. Čísla však zároveň ukázala, že česká ekonomika roste pomaleji než eurozóna a naznačila mírné zpomalení růstu. Nová data o HDP podle analytiků potvrdila, že ekonomika podle očekávání postupně zpomaluje svůj výkon. Důvodem jsou úsporná opatření vlády. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku HDP proti stejnému čtvrtletí roku 2009 rostl o 2,6 procenta. Česká ekonomika těží podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka především ze své otevřenosti a rychlého růstu okolních ekonomik. "Brzdou české ekonomiky podle očekávání představují úsporná opatření ve státním rozpočtu. Nicméně s tím se dalo počítat. Celkem by měla všechny fiskální opatření ubrat z letošního růstu HDP zhruba 0,6 procentního bodu," uvedl.

Opatrovník OSZO: Sazka se snaží legalizovat pohledávku OSZO

Páteční schválení odvodů do Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO) mimořádnou valnou hromadou Sazky je podle soudního opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla pouze snahou zlegalizovat více než osmimiliardovou pohledávku OSZO za loterijní firmou. Pohledávka přitom byla podána neoprávněnými osobami, řekl v pátek ČTK Ertl. Snahu o legalizaci pohledávky připustil ve vyjádření pro ČTK i předseda ČSTV Pavel Kořan. Kořan rovněž uvedl, že zřejmě v pondělí podá ČSTV proti jmenování Etla opatrovníkem OSZO k soudu vyjádření nesouhlasu. "Pan Ertl zastupuje jednu ze stran sporu a nemá důvěru všech členů sdružení. K nápravě je potřeba nezávislého člověka," uvedl. Soud Ertlovo jmenování odůvodnil mimo jiné tím, že má "širokou podporu mezi členy občanského sdružení." Zatímco dosud odvody Sazky podle Ertla podléhaly každoročnímu schválení valnou hromadou, páteční rozhodnutí je odsouhlasilo nastálo. "Jde o to, aby se formálně jakoby odůvodnila ta suma osmi miliard a vytvořily se podmínky pro přihlášení pohledávky. Těch osm miliard je důležitých v tom, jak se bude sestavovat věřitelský výbor (Sazky)," uvedl.

Stavy drůbeže, skotu a prasat v ČR klesly na dlouholeté minimum

Stavy většiny hlavních druhů hospodářských zvířat v Česku za rok do počátku letošního dubna klesly. Nejvíce se snížily počty drůbeže, které poklesly o 14,4 procenta a stejně jako u skotu a prasat se propadly na dlouholeté minimum. Prasat se v Česku nyní chová nejméně od konce druhé světové války. Počty ovcí, koz a koní naopak v uplynulém období vzrostly. Vyplývá to ze soupisu, který zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco na začátku loňského dubna čítaly chovy drůbeže v Česku 24,8 milionu kusů, letos to bylo již jen 21,3 milionu, což bylo nejméně od konce 60. let minulého století. Z toho slepic bylo 6,1 milionu, meziročně o 1,3 procenta méně. Téměř o pětinu se snížily stavy kuřat, z toho kuřat na výkrm bezmála o čtvrtinu. Ubylo také krůt, hus i kachen. Podle ředitele Sdružení drůbežářských podniků Františka Matese stojí za klesajícími stavy drůbeže především rostoucí dovozy zejména z Polska a Brazílie. Drůbežáři přitom dlouhodobě upozorňují, že například jejich polští kolegové na rozdíl od nich nemusí chladit kuřecí maso vzduchem, ale vodou, což je levnější a znevýhodňuje tuzemské výrobce.

Na D1 slouží první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily

Na 96. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu byla v pátek otevřena první veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. Do července by jich na hlavních tazích mělo být sedm, do konce roku by měla síť veřejných dobíjecích stanic v Česku dosáhnout počtu 25. Během půlročního zkušebního provozu budou mít uživatelé elektromobilů energii zdarma. ČTK to řekl obchodní ředitel společnosti ZTC Energy Martin Štefanec. Dobíjecí stanice je umístěna přibližně v polovině vzdálenosti mezi Brnem a Prahou v areálu čerpací stanice Agip. "Sto kilometrů v této chvíli odpovídá maximálnímu dojezdu elektromobilu, proto jsme vybrali tuto lokalitu," řekl Štefanec. Pilotní projekt budování sítě dobíjecích stanic a vytvoření infrastruktury pro elektromobily vznikl podle něj ve spolupráci společnosti ZTC Energy, Vysoké školy báňské a výrobce českých elektromobilů Kaipan.

Prezident Klaus otevřel nové dětské expozice zámku v Lednici

Prezident Václav Klaus v pátek otevřel nové expozice zámku v Lednici na Břeclavsku. Nacházejí se v jeho druhém patře, které bylo léta nevyužito. Tvoří je obnovené dětské pokoje někdejších princů i princezen ze šlechtického rodu Lichtenštejnů a také stálá expozice bezmála 850 loutek ze sbírky výtvarníka Milana Knížáka. "Já jsem sice věděl, že to není malá expozice, ale myslím, že je to netušené, nečekané a každému prohlídku moc doporučuji," řekl Klaus ČTK po jejich prohlídce. Obě expozice by měly být lákadlem především pro nejmenší návštěvníky památek. Dětské pokoje byly obnoveny podle historických inventářů a dokumentace z 19. století. Hlavní místností nové expozice je učebna s hernou. Příchozí mohou nahlédnout také do dvou chlapeckých a dvou dívčích pokojů. Lednicko-valtický areál byl v majetku knížecího rodu Lichtenštejnů. Jejich nejmladším členům proto přináležely oficiální tituly princů a princezen. Děti se mohou v nové expozici těšit na panenky, kočárky a koníčky. Hračky jsou doplněny historickými učebnicemi. V jednom z pokojů je dobová knihovnička. Vše je doplněno historickými šatičkami nebo obrázky zachycujícími život dětí na zámcích.

Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřína

Účastníci pietního aktu na památku romských obětí holokaustu na místě bývalého sběrného tábora v Letech na Písecku volali po odstranění nedalekého vepřína. V 70. letech byl postaven přímo na místě tábora, pietní místo bylo vybudováno o několik set metrů dál. Pro zbourání vepřína nebyli jen zástupci romských organizací, ale i americký velvyslanec Norman Eisen. Iniciativu za odstranění vepřína zahájilo například občanské sdružení Forum. Heslo "Zrušte vepřín" zvolilo do své mezinárodní kampaně. "Holokaust pro Romy v Česku neskončí, dokud vláda vepřín nezbourá," uvedl za sdružení Ondřej Giňa mladší. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička novinářům řekl, že se myšlenky na zrušení vepřína nevzdají. Jsou prý vděční, že se pietní místo podařilo upravit, ale jeho podoba není podle Růžičky důstojná. "Doporučujeme každému, aby zdejší úpravu neoznačoval jako důstojnou, protože tu je 365 dnů v roce cítit prasečák," poznamenal Růžička. Pietní místo bylo loni oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace, v jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře. Růžička uvedl, že jsou vyvíjeny tlaky, aby výbor pietní akt nepořádal a chystal ho jen Památník v Lidicích, pod nějž letský památník spadá. Na pietním aktu chyběl ředitel lidického památníku Milouš Červencl, který se významně podílel na realizaci úprav památníku. Výbor ho nepozval. Růžička řekl, že nechtějí s lidickým památníkem spolupracovat a nejraději by, aby letský památník přestal spravovat.

Kandidáti na šéfa NG se sešli s Besserem, jasno bude v pondělí

Poslední dva kandidáti na post ředitele Národní galerie (NG) se v pátek znovu setkali s ministrem kultury Jiřím Besserem. Představili mu také své případné spolupracovníky. Jejich jména ale zůstanou utajena až do rozhodnutí ministra o tom, kdo nakonec stane v čele instituce. Konečný verdikt o tom, jestli Milana Knížáka nahradí ekonom Vladimír Rösel nebo kunsthistorik Jiří Fajt, má padnout v pondělí. Besser se v rámci druhého kola pohovorů jako první sešel s Röselem, kterého na post doporučila desetičlenná výběrová komise. "Schůzka trvala bezmála dvě hodiny a pan ministr se během ní seznámil s mými spolupracovníky, jejich kreditem pro výkon funkce a s naší koncepcí řízení instituce. Myslím, že jsme udělali dobrý dojem," řekl ČTK Rösel s tím, že jména svých spolupracovníků zatím zveřejnit nehodlá. Po něm zavítal k Besserovi Fajt. "Detailněji jsme hovořili o ekonomickém řízení a optimalizaci rozpočtu NG. Probírali jsme také nástroje směřující k posílení finanční soběstačnosti instituce," napsal ČTK Fajt v SMS zprávě. Rösel podle svých slov netuší, jaký bude verdikt ministra. "Předpokládám, že se vše dozvíme v pondělí. Přece jen do jmenování nového ředitele zbývají už jen dva týdny," uvedl Rösel. "Nástupce současného ředitele NG Milana Knížáka by měl být znám na začátku příštího týdne. Věc je ale nyní zcela v režii pana ministra, přesný čas zveřejnění jména tak není znám," řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Komise ocenila polského překladatele díla Václava Havla

Historicky prvním držitelem ceny Jiřího Theinera za výjimečnou propagaci české literatury v zahraničí se stal polský překladatel Andrzej Jagodzinski, který do své rodné řeči přeložil téměř kompletní dílo Václava Havla a Josefa Škvoreckého. Ocenění si převzal na slavnostním vyhlášení v rámci veletrhu Svět knihy Praha 2011. Jagodzinski do polštiny převedl i řadu knih od dalších významných osobností české literatury, například od Bohumila Hrabala, Milana Kundery nebo Pavla Kohouta. "Díky jeho práci před pádem železné opony měli možná Poláci lepší přehled o tvorbě českých exilových autorů než Češi," zdůvodnil výběr jeden z porotců Jiří Gruntorád. Jagodzinski se kromě překladů věnoval i vlastní autorské tvorbě. V roce 1988 vydal například knihu rozhovorů s českými spisovateli žijícími v exilu, která nese název Vyhnanci. "Nebýt české literatury, nestudoval bych bohemistiku a nestal bych se překladatelem. Vděčím jí za svou dosavadní kariéru," prohlásil v děkovné řeči oceněný autor, který cenu převzal před zaplněným sálem na pražském Výstavišti. Nová literární cena je pojmenována po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship, který od roku 1972 vychází ve Velké Británii.

Součástí Pražského jara je výstava k výročí Pražské konzervatoře

Slavné absolventy a pedagogy, dějiny i současnost Pražské konzervatoře, nejstarší školy svého druhu ve střední Evropě, představuje putovní výstava v Rudolfinu. Začala v pátek odpoledne v Kubelíkově síni a potrvá do 4. června, kdy skončí 66. ročník festivalu Pražské jaro. Výstava připomíná tříletý cyklus oslav 200. výročí konzervatoře. Anglická verze výstavy se v současné době nachází v Londýně, navštívila ale i New York a Brusel a v červnu budou informační panely s texty a fotografiemi putovat do Paříže. Oslavy Pražské konzervatoře vyvrcholily zahajovacím koncertem Pražského jara, který se uskutečnil ve čtvrtek 12. května. Cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany s úspěchem provedl Symfonický orchestr Pražské konzervatoře, jenž se této prestižní role ujal jako první neprofesionální těleso v historii festivalu. Orchestr ve velkém obsazení se 130 hráči řídil dirigent Jiří Bělohlávek.

Švédi porazili v semifinále MS Čechy 5:2 a ukončili jim zlatý sen

Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa se Švédskem 2:5 a přišli tak o šanci na obhajobu zlatých medailí z loňského šampionátu. Seveřané o své výhře rozhodli v druhé a třetí třetině, ve kterých tým kouče Aloise Hadamczika přehráli a prosadili se i gólově. Reprezentaci čeká v neděli v Bratislavě zápas o třetí místo s poraženým z dvojice Rusko - Finsko. Hokejisté v boji o udržení zlatého snu nastoupili bez zraněného útočníka Havláta, jehož místo v sestavě zaujal stejně jako ve čtvrtfinále Frolík. Další "ohrožený" hráč Eliáš na ledě nechyběl.

Cyklista Kreuziger dojel v sedmé etapě Gira d'Italia třetí

Cyklista Roman Kreuziger poprvé v kariéře vystoupil na stupně vítězů v etapě Gira d'Italia. Český jezdec v pátek dojel jako třetí do výšky 1260 metrů na Montevergine a celkově je čtrnáctý. Etapu vyhrál Bart de Clercq z Belgie, růžový trikot vedoucího jezdce udržel Nizozemec Pieter Weening, který dojel ve stejném čase jako vítěz. De Clercq ze stáje Omega Pharma-Lotto ujel v posledním stoupání sedm kilometrů před cílem a vypracoval si až půlminutový náskok. Těsně před koncem ho ale peloton téměř dostihl a vyčerpaný Belgičan uhájil výhru jen o pár centimetrů před Italem Michelem Scarponim. Kreuziger spurtoval v závěsu za nimi. Kreuziger dojel třetí v sedmé etapě, která měřila jen 110 kilometrů a byla nejkratší etapou Gira. Jezdci absolvovali dva kopce druhé kategorie a závěrečném stoupání dlouhém sedmnáct kilometrů překonali převýšení 856 metrů. Kreuziger těsně před cílem odsunul na čtvrté místo Itala Stefana Garzelliho.

Zemřel veterán otužileckého plavání Nicek

Ve čtvrtek zemřel ve věku 97 let nestor otužileckého plavání Ladislav Nicek. ČTK v pátek obdržela parte a informaci potvrdil i předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop. Nicek zemřel po delší nemoci. Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 19. května ve 13:20 v obřadní síni olomouckého krematoria. Se zimním plaváním Nicek začínal v šedesátých letech. Ještě letos v únoru se spolu se 140 otužilci ponořil do studené Vltavy v pražském Braníku. "Pana Nicka charakterizovala velká houževnatost. V únoru s námi plaval v Braníku a od nikoho nechtěl pomoc ani při vylézání na břeh," uvedl Prokop. Jak tehdy Nicek řekl ČTK, plavání ve studené vodě mu prý pomohlo i překonat zákeřnou rakovinu tlustého střeva. "Ještě v roce 2009 pořádal závody v zimním plavání v Olomouci a kdyby nezamrzla řeka Morava, uspořádal by je i loni. Byl to velmi vitální člověk. I když už měl zdravotní potíže, sedl na vlak a přijel si zaplavat. Se zimním plaváním byl pevně spjatý, jeho smrt je pro nás velká ztráta, jako odchod velkého kamaráda," řekla ČTK Kamila Svobodová, místopředsedkyně sekce dálkového a zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů.

Počasí

V sobotu polojasno až oblačno, místy déšť. Nejvyšší denní teploty vzduchu 19° až 23° Celsia.