Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

John ohlásil odchod z vlády, koalice zažívá další krizi

Ve vládní koalici se rozhořela další krize. Vicepremiér pro boj s korupcí a předseda Věcí veřejných Radek John oznámil, že odejde z vlády. Důvodem jsou podle něho neshody s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem o obsazení Johnova nového úřadu. Nejmenší vládní strana volá také po personálních změnách v kabinetu a urychlení přípravy reforem. Ve středu odpoledne Johna přijal prezident Václav Klaus. Před setkáním řekl, že vláda je nyní křehké sdružení a je zneklidňující, pokud z ní vypadne jakýkoliv kamínek. TOP 09 situaci označuje za velmi vážnou, ale věří v kompromis.

John ohlásil demisi po mimořádném jednání poslaneckého klubu VV. Uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem. "Avšak to se neděje," zdůraznil předseda VV.

Nečase jeho krok překvapil. John prý nic neavizoval a nejprve věc oznámil médiím. "Oficiální rezignaci v písemné podobě jsem zatím nedostal," řekl premiér před odpoledním jednáním K9. To nemělo žádné konkrétní výsledky. Politici před novináře nepřišli, vládní mluvčí Jan Osúch oznámil, že se pouze dohodli na dalších pravidelných schůzkách. Johnovo ohlášení demise vyvolalo i změnu v nejmenší vládní straně. Její faktický lídr Vít Bárta oznámil, že nebude kandidovat na předsedu VV a podpořil Johna, kolem kterého se má nyní strana semknout.

Klaus podepsal zákon o pojistném na VZP

Termín pro doplacení zdravotního pojištění se sjednotí s lhůtou pro zaplacení pojistného na sociální zabezpečení. Novelu zákona, která to předkládá, dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK to sdělil jeho mluvčí Radim Ochvat. Změna má usnadnit život živnostníkům a začne platit od letošního srpna. Využít ji bude možné ale až v příštím roce. Lhůta pro doplatek zdravotního pojištění se má podle novely posunout o tři týdny, což znamená určité organizační zjednodušení. Jednadvacetidenní zpoždění plateb pro zdravotní pojišťovny prý představuje v celkovém objemu peněz z pojistného zanedbatelnou částku. Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny se schválením novely souhlasily. Podnikatelé nyní musejí rozdíl mezi zálohami a skutečnou výší zdravotního pojištění splatit do osmi dnů po podání daňového přiznání za uplynulý kalendářní rok. Nově by jej měli uhradit do osmi dnů poté, co předloží přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok.

Prezident podepsal zákony o ochraně eura a užití elektronických peněz

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který do českého právního řádu vnáší ochranu bankovek a mincí společné evropské měny proti padělání a pozměňování. Podpisem Klaus stvrdil také novelu zákona, která podporuje větší využití elektronických peněz, a změny zákonů, které stanovily pravidla určování poplatků pro letecké společnosti na velkých letištích. ČTK o podpisu informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Klausem podepsaná norma také zakazuje napodobeniny mincí ve formě medailí, žetonů nebo reklamních předmětů, pokud by je lidé mohli zaměnit za platidla. Firmám bude za porušení zákazu hrozit až desetimilionová pokuta, jednotlivcům pokuta až milion korun. Zákaz je reakcí na výskyt pamětních medailí na českém trhu, které jejich prodejce označil za mince. Podle České národní banky mohly u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že jsou to zákonné peníze vydané centrální bankou. Zákon také upravuje postup při příjmu peněz, nakládání s nimi a při poskytování náhrad za necelé a poškozené bankovky a mince. Nahrazovat poškozené bankovky a mince bude ČNB. Stažené peníze bude také ničit. Zkoumat bude i pravost bankovek a mincí a ty pozměněné nebo padělané bude uschovávat.

Soudní poplatky se asi zvýší, novelu schválila sněmovna

Soudní poplatky se zřejmě zvýší, vládní novelu schválila sněmovna. Poslanci udělali v předloze několik změn. Lidé například nebudou ani nadále platit poplatek za žalobu na nesprávný úřední postup, vláda navrhovala vybírat 2000 korun. Novela zákona o soudních poplatcích odolala návrhu ČSSD na zamítnutí. Nyní míří do Senátu, v němž mají sociální demokraté většinu. Vládní návrh sleduje úsporné cíle kabinetu. Důvodová zpráva uvádí, že příjmy státu z poplatků by měly díky novele vzrůst o 300 milionů až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně. Justice přitom stojí stát přes deset miliard za rok. Lidé budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku.

Novým předsedou klubu poslanců ODS se stal Stanjura

Poslanci ODS zvolili novým předsedou svého sněmovního klubu prvního místopředsedu frakce Zbyňka Stanjuru. Dosavadní šéf poslanců ODS Petr Tluchoř svůj mandát neobhájil. Tluchoře před volbou kritizoval premiér a předseda ODS Petr Nečas a vyzval ho, aby nekandidoval. VV a někteří občanští demokraté Tluchořovi vyčítali, že při nedávné vládní krizi chystal spolu s poslankyní Kristýnou Kočí puč ve VV a nebyl oporou premiéra Nečase. Tluchoř tak po několika letech ztratí vlivnou pozici v grémiu ODS. Dosud byl také jedním ze tří vyjednávačů ODS na klíčových schůzkách koaličních lídrů. Tluchoř, který měl být podle předběžných informací jasným favoritem volby, kandidoval i přes Nečasovu kritiku. Ani v jednom ze tří kol volby ale neuspěl. Dost hlasů v prvních dvou kolech nezískal ani Tluchořův hlasitý kritik Michal Doktor. Před třetím kolem proto jednali o nových kandidátech a Tluchořovi se nakonec postavil Stanjura. Podle neoficiálních informací získal 33 hlasů, Tluchoř 17. ODS má ve sněmovně 53 poslanců.

Sněmovna schválila malou důchodovou reformu

Sněmovna schválila vládě takzvanou malou důchodovou reformu, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy. Vyšší penze ve srovnání se současným stavem bude mít díky novým pravidlům zhruba pětina lidí. U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta. Podle ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) ale toto snížení dorovná valorizace, která má být podle novely do budoucna automatická bez zásahu vlády. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu. Novelu zákona o důchodovém pojištění nyní dostane k projednání Senát. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.

Odbory budou demonstrovat na Václavském náměstí

Demonstrace odborů proti vládním reformám se uskuteční v sobotu 21. května ve 13:00 na pražském Václavském náměstí. Odboráři však budou demonstrovat již dříve. V 11:55 se totiž na místo demonstrace vydají od Domu odborových svazů na pražském Žižkově. ČTK to řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ještě není jasné, jestli se půjde na Václavské náměstí Opletalovou nebo Jindřišskou ulicí, řekla Kašparová. Na samotné demonstraci by pak podle ní měli vystoupit jak odboroví předáci, tak zástupci občanských organizací. Kolik bude celkem účastníků, si dopředu netroufá odhadnout. Demonstrace, která má být posledním varováním před započetím razantnějších akcí, se uskuteční pod heslem Otevřete oči, než vám je vláda zatlačí. Odboráři na ní hodlají protestovat proti vládním reformám. Mimo jiné jim vadí likvidace daňového zvýhodnění benefitů, především stravenek. Odbory protestují i proti navržené podobě důchodové reformy. Výhrady mají i vůči dalším plánovaným reformám, například zdravotnické či sociální. O podobě reforem by měly odbory s vládou diskutovat ještě na jednání tripartity v pátek 20. května. Zda však k něčemu jednání povede, není jisté. Odbory totiž požadují stažení a přepracování některých reforem. Premiér Petr Nečas (ODS) prý přitom na pondělní schůzce s předsedou ČMKOS Jaroslavem Zavadilem prohlásil, že principy reforem jsou v pořádku a je ochoten jednat jen o dílčích změnách.

Evropské země se zavázaly bojovat proti násilí na ženách

V Istanbulu se 13 evropských zemí zavázalo, že bude bojovat proti násilí páchanému na ženách. U příležitosti schůzky výboru ministrů Rady Evropy podepsaly tyto země konvenci, která zahrnuje všeobecná ustanovení i konkrétní opatření. Česko na rozdíl od Slovenska mezi signatáři není. Ministerstvo spravedlnosti České republiky však ČTK ujistilo, že ČR k úmluvě hodlá také přistoupit a aplikovat nejen na ženy, ale na všechny oběti domácího násilí. "Česká republika se sjednávání úmluvy aktivně účastnila. Zatím k ní nepřistoupila z toho důvodu, že chce nejprve provést analýzu dopadu jednotlivých ustanovení úmluvy na český právní řád. Bude zapotřebí vyřešit například některé otázky ohledně migrace či požadavek na státem zřízenou, bezplatnou telefonní linku pro oběti, která má mít nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový provoz," vysvětlila ředitelka tiskového odboru ministerstva Tereza Palečková.

Právo: Dalík prý žádal v kauze pandurů o peníze

Bývalý zaměstnanec firmy Steyr podle listu Právo letos v březnu při policejním výslechu vypověděl, že Marek Dalík, tehdejší blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka, v listopadu 2007 požadoval 18 miliónů eur (asi půl miliardy korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v projektu nákupu obrněných vozů Pandur. Dalík to označil za "úplný nesmysl". Uvedl, že se zúčastnil dvou neformálních schůzek s dodavateli pandurů, s nimiž se předem neznal, a to na jejich žádost. Chtěli prý vědět, jak je v Česku projekt pandurů a firmy General Dynamics a Steyr vnímán. Dalík údajně řekl, že česká veřejnost vnímá projekt negativně, neboť se jí jeví jako předražený a podezřelý kvůli tomu, že byl schválen předchozí vládou Jiřího Paroubka v době, kdy už bylo po volbách, které skončily patem. Schůzka se konala v době, kdy Topolánkova vláda hodnotila plnění smlouvy a zvažovala, že od ní odstoupí. Policie už informace o případné žádosti o úplatek prošetřuje.

Kejval z olympijského výboru zpochybnil pohledávky za Sazkou za 8,1 mld. Kč

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval zpochybnil platnost všech tří více než osmimiliardových pohledávek za společností Sazka. Vyplývá to z vyjádření Kejvala pro ČTK. Pohledávky podalo Občanské sdružení Zelený ostrov (OSZO), lichtenštejnská společnost Oldeira Anstalt a kyperská Alfa Capital Holdings. ČOV je členem OSZO. Pohledávka za 8,1 miliardy Kč je největší podanou pohledávkou za Sazkou a vedou se kolem ní největší spory. Zpochybňují ji nejen zájemci o Sazku, investiční skupiny PPF a KKCG, ale i někteří členové Zeleného ostrova, tedy sportovní sdružení. Insolvenční správce Josef Cupka vyzval OSZO, aby doložilo, zda pohledávku přinesli k Městskému soudu v Praze lidé oprávnění jednat jménem tohoto sdružení. Podle něj u pohledávek bude také záležet na tom, zda je má firma v účetnictví. "Teď jsem dostal dopis od pana Cupky, kde je jednoznačně formulováno, zda evidujeme v účetnictví Zeleného ostrova pohledávku na společnost Sazka ve výši 8,1 miliardy. Na takto formulovanou otázku lze odpovědět pouze ne," uvedl dnes Kejval. V případě dalších dvou pohledávek na stejnou sumu Kejval uvedl, že jsou neoprávněné. "Nikdo nepodepisoval s organizací Zelený ostrov žádnou smlouvu, kde by převáděl práva, takže ty (pohledávky) považujeme za zmatečné a bezpředmětné," uvedl Kejval.

Tunel Banka by měl být proražen do června

Do konce června by měl být proražen poslední úsek tunelu Blanka, který bude součástí vnitřního městského okruhu. Stavařům zbývá zdolat posledních 43 metrů ve směru od ulice Myslbekova k Prašnému mostu. Novinářům to po kontrolním dnu na stavbě řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Kdy bude celá stavba dokončena včetně instalace technologií, není v současné době zcela jasné. Zprovoznění tunelového komplexu se původně předpokládalo v roce 2011, později se posunulo na konec roku 2012. Kvůli zdražení stavby o několik miliard korun a kvůli napjatému městskému rozpočtu se ale pravděpodobně první motoristé po nové části okruhu svezou později. Mluví se o termínu kolem roku 2014. Podle Březiny magistrát nyní připravuje materiál, který by měl termín dokončení stanovit. Zabývat se bude i vyčíslením všech nákladů na tunel. Dokument bude rada hlavního města schvalovat v příštích týdnech.

Vláda souhlasila s plánem prodat Německu Lobkovický palác

Vláda souhlasila se záměrem ministerstva zahraničí uskutečnit transakci s nemovitostmi při níž by Německo získalo Lobkovicův palác v Praze, kde nyní jeho velvyslanectví sídlí v pronájmu, a ČR pozemky v centru Berlína pro novou budovu české diplomatické mise. ČTK o tom informoval zdroj z jednání vlády. Operace by navíc mohla ČR přinést odhadem zisk až čtvrt miliardy korun. Současná budova českého velvyslanectví v Berlíně je podle diplomacie nevyhovující jak velikostí, tak náklady na provoz, němečtí partneři zase dlouhodobě chtějí pronajímaný malostranský palác získat do vlastnictví. Podle vládou odsouhlaseného materiálu by Česko prodalo nejen Lobkovický palác, ale také nepotřebné nemovitosti bývalého československého velvyslanectví v Bonnu, nepotřebný bytový komplex v Berlíně a výhledově také budovy současného českého velvyslanectví a rezidenci v Berlíně. Celková hodnota těchto nemovitostí je podle předběžných odhadů více než 650 milionů korun. Naopak nákup pozemku a výstavba nového sídla českého velvyslanectví by český stát přišly odhadem na 400 milionů korun.

Policie prověřuje údajnou korupční kauzu pražského exradního

Protikorupční policie od počátku dubna prověřuje údajnou korupční kauzu bývalého pražského radního Lukáše Plachého (ČSSD) s podezřením na spáchání trestných činů podplacení a přijetí úplatku. ČTK to řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Trestní řízení bylo podle něho zahájeno 6. dubna. Plachý čelí podezření, že nabízel tehdejšímu spolustraníkovi Ivanu Jirkovskému úplatek. Prý po něm za 100.000 korun požadoval vnitrostranickou podporu při sestavování kandidátky do pražských voleb. Dokazovat to mají nahrávky. Začátkem prosince kvůli případu Plachý rezignoval na post radního hlavního města. Plachý obvinění odmítá. Dříve prohlásil, že úplatek nenabízel, ale naopak byl o něj žádán. "Já se domnívám, že se jedná spíše o pomstu jednotlivce či jednotlivců," komentoval v minulosti kauzu Plachý.

Výzkum: Nejtěžší je studium medicíny, nejlehčí je zemědělství

Nejnáročnější studijní obor na vysokých školách je medicína, nejlehčí je zemědělství. Vyplývá to z odpovědí více než 8000 absolventů českých univerzit, průzkum provedlo Středisko vzdělávací politiky, což je pracoviště Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Absolventi zpravidla kladně hodnotili kvalitu vyučujících i školy, studium je ale podle nich velmi teoretické. Příprava do školy, přednášky a učení se na zkoušky prý studentům zaberou průměrně 34 hodin týdně. "Výrazně lépe než v jiných oborových skupinách vnímají akademickou prestiž absolventi práva. V tomto ohledu naopak nejhůře vnímají svůj obor absolventi zemědělství. Jeho studium je zároveň vnímáno jako nejméně náročné," uvedli autoři výzkumu. Jako nejnáročnější naopak hodnotí studium absolventi zdravotnických oborů, kteří také tráví přípravou do školy a na zkoušky nejvíc času. Během semestru je průměrná doba strávená studiem 34 hodin týdně, více se ale učí i právníci nebo studenti strojírenství. Respondenti hodnotili také odbornost výuky, z tohoto srovnání vyšla nejlépe Vysoká škola chemicko-technologická. Praktickou výuku naopak nejvýše ocenili absolventi Akademie múzických umění. "Naopak nejhůře v obou aspektech vidí svou školu absolventi Veterinární a farmaceutické univerzity Brno," konstatuje zpráva.

Ostravská škola získala autorizaci pro mezinárodní maturitu

Mezinárodní škola 1st International School of Ostrava získala autorizaci pro poskytování programu světově uznávané maturity International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP). Představitelé školy to oznámili na středeční tiskové konferenci. Uvedli, že v České republice tuto mezinárodní maturitu nabízí sedm škol, kromě ISO jsou všechny v Praze. "Je to nejprestižnější maturita, která na světě existuje. Uznávají ji nejlepší univerzity. Harvard, Cambridge a další školy z celého světa se na IB dívají úplně jinak než na naše maturity, kterým moc nerozumí," řekl ředitel základní školy ISO Brett Gray. Získání autorizace je podle něj důležitým krokem pro celý region. Firmy ví, že škola, která má IB akreditaci, je dobrá škola, která je připojená k nejlepším světovým univerzitám. Dvouletý diplomový program odstartuje na škole od nového školního roku, první absolventi se zkouškou IB tedy ze školy vyjdou v červnu 2013. Ředitel gymnázia ISO Jan Petrus řekl, že program je určen pro studenty, kteří za sebou mají deset nebo 11 let školní docházky. Za dva roky studia zaplatí každý student školné dohromady ve výši 160.000 korun. Studenti si budou vybírat z šesti oblastí předmětů, z nichž pak zkoušku složí. Při samotné maturitě budou muset mimo jiné napsat obsáhlou strukturovanou esej. "Všechny maturitní práce se posílají do Cardiffu ve Walesu, kde je sídlo hodnotitelů, kteří práce opravují," řekl Petrus.

V okolí Bezdězu dnes vznikl lesnický park, třetí v Česku

Na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje dnes vznikl nový lesnický park. Park Bezděz na ploše bezmála 18.000 hektarů je po lesním parku Křivoklátsko a Masarykově lese u Brna třetí v Česku. Svou rozlohou je však největší. Rozkládá se v lesích kolem Bezdězu na Českolipsku a Mladoboleslavsku. Dohodu o jeho vzniku dnes v Hradčanech nedaleko Mimoně podepsali zástupci Bělé pod Bezdězem, Zákup, Bezdězu a Doks, Lesů ČR a Vojenských lesů a statků ČR. Právě státním podnikům většina plochy patří. Cílem založení lesnického parku je vhodně kombinovat hospodářskou i rekreační funkci lesa a současně dbát na ochranu přírody. Vyhlášení parku ale neznamená, že by se na jeho území například přestalo těžit, přístup lesníků však bude citlivější. "Protože jsme si lesnický park Bezděz vybrali jako území, které je specifické přírodně, ale i historií hospodaření, tak v něm chceme hospodařit jaksi nadstandardně a především chceme lesnické hospodaření prezentovat veřejnosti," vysvětlil liberecký krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Správní region Vysočina mění název na Kraj Vysočina

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která mění název správního regionu Vysočina na Kraj Vysočina. Tato změna má odstranit potíže kraje s používáním názvu při komunikaci s úřady veřejné správy a při uzavírání smluv. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Radim Ochvat. Novelu předložili krajští zastupitelé. Šéf legislativního výboru rady kraje Drahoslav Oulehla na schůzi Senátu, který 27. dubna novelu schválil, uvedl, že změna ulehčí komunikaci a dá jméno kraje do souladu s praktickým užíváním. Kraj už měl podle svých radních název Kraj Vysočina na razítkách, na logu i všech písemnostech. Finanční dopad změny by tak neměl být velký. Vysočina jako jediný z českých a moravských regionů neměl v názvu slovo kraj. Problematické prý proto bylo i oficiální pojmenování orgánů kraje, tedy hejtmana, zastupitelstva, rady i krajského úřadu. Název kraje prý šlo snadno zaměnit s názvy řady firem a obchodních značek. Potíže s názvem kraje byly podle autorů novely i při posílání zpráv do datových schránek.

Hrad láká v sobotu na prohlídku reprezentačních prostor

Pražský hrad otevře v sobotu své běžně nepřístupné prostory. Návštěvníci tak budou mít opět možnost vidět sály, salonky a místnosti, ve kterých se na Pražském hradě, sídle prezidenta, odehrává politika a ceremoniální život. ČTK to sdělila Správa Pražského hradu. Jeho prostory budou moci zájemci navštívit od 09:00 do 16:30. Uvidí například Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony, třeba Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon. Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití místností a sálů pracovníci průvodcovské služby. Přístup do hradu bude Matyášovou branou z prvního nebo druhého nádvoří.

Do prahy se vrací svatojánské slavnosti

Do Prahy se už tento víkend navrátí vodní slavnosti na počest sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lodníků a plavců a ochránce mostů. Třetí ročník Svatojánských Navalis nabídne od pátku do neděle barokní benátské gondoly, koncerty a světelnou show. Letos poprvé se také bude konat slavnostní procesí, které mimo barokních kočárů a kladrubských hřebců doprovodí i kněžské zvony, které se na veřejnosti objeví zřejmě naposledy. ČTK to řekl organizátor akce a ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman. Vodní rej v duchu baroka bude slavnostně zahájen už v pátek večer, kdy budou na hladinu Vltavy spuštěny první vyzdobené gondoly. V sobotu se budou konat přednášky, gondoly doplní regata benátských lodí a v plánu je i tradiční benátské odpoledne na Čertovce. Hlavní body programu slavností Navalis jsou ale přichystány na neděli. Vltavu budou křižovat historická plavidla a pražský arcibiskup Dominik Duka odslouží mši v katedrále sv. Víta. Krátce poté se rozezní tamní největší zvon, zvaný Zikmund. Jeho zvuk doprovodí slavnostní procesí, do kterého se zapojí bohatě zdobené barokní kočáry, nosiči pochodní nebo hřebci z Kladrub. Třídenní program vyvrcholí večer týž den, kdy budou moci návštěvníci na hladině Vltavy sledovat jedinečný barokní spektákl plný benátských gondol, barokní hudby, ohňů a chybět nebude ani ohňostroj, který osvětlí největší skleněnou sochu sv. Jana Nepomuckého autorky Vladěny Tesařové, jež je jednou z ikon letošních slavností. V rámci večerního programu dojde i na požehnání nových kněžských zvonů pro kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku, které budou za světla pochodní spuštěny na hladinu Vltavy.

George Michael zahájí své světové turné v Praze

Britský zpěvák George Michael se po problémech vrací k hudbě. Turné Symphonica: The Orchestral Tour zahájí 22. srpna v Praze ve Státní opeře. Oznámila to dnes BBC, podle níž zpěváka na koncertní šňůře bude doprovázet symfonický orchestr. "Cítil jsem, že to je něco, co chci jako umělec udělat. Skutečně nemám zájem na tom, abych opakoval své minulé úspěchy," řekl novinářům sedmačtyřicetiletý zpěvák, který chce během turné odehrát 47 koncertů. Kromě Prahy se Michael představí například také fanouškům v Paříži nebo Londýně. Tam chce také 6. listopadu odehrát speciální charitativní koncert ve prospěch nadace nedávno zesnulé hollywoodské hvězdy Elizabeth Taylorové. V poslední době zpěvák neprocházel zrovna nejjednodušším obdobím. Loni v září byl odsouzen k osmi týdnům vězení za řízení pod vlivem drog a způsobení dopravní nehody. Ve vězení nakonec strávil téměř měsíc, zbytek trestu mu byl prominut. "Po svých nedávných potížích jsem se cítil znovu nabitý energií," řekl bývalý člen dua Wham!, který dříve tvrdil, že turné z roku 2008 bude jeho posledním. "Myslím, že po hudební stránce bude tohle turné a album překvapivé, protože jsem k sobě nyní mnohem upřímnější," dodal.

ČR - USA 4:0, výhru zařídil hattrickem Jágr

Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa na Slovensku výběr USA 4:0. Výhru obhájců titulu zařídil hattrickem Jaromír Jágr, další gól přidal Tomáš Plekanec. Čisté konto vychytal Ondřej Pavelec. V semifinále narazí svěřenci kouče Aloise Hadamczika na vítěze dnešního večerního souboje mezi Švédy a Němci.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. V noci polojasno až skoro jasno, k ránu už na západě Čech začne mraků přibývat a objeví se přeháňky. Ochladí se na 12 až 8 st.C.