Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Blahoslavení Jana Pavla II. přihlíželi i Duka a Schwarzenberg

Bývalý papež a rodák z Polska Jan Pavel II. byl prohlášen za blahoslaveného. Stalo se tak na mši, kterou ve Vatikánu před zraky statisíců poutníků sloužil jeho nástupce Benedikt XVI. Ve Vatikánu byli i ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg a čeští arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner, jakož i několik stovek českých poutníků. Schwarzenberg řekl na stanici Radio Proglas, že nepřijel jen jako zástupce vlády, ale také s osobním úmyslem. "Doufám, že český národ si uvědomí, že tento velký člověk nás měl opravdu rád a opravdu se o nás staral. Nikdy bychom neměli zapomenout na to, co pro nás udělal," prohlásil šéf české diplomacie na adresu Jana Pavla II.

Bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk v České televizi zdůraznil otevřenost Jana Pavla II. vůči každému, s kým se v životě setkával. Připomněl, že Janu Pavlu II. bylo Československo a Česko velmi blízké. V Římě bylo přes milion věřících, kněží, poutníků i turistů. Páter Pavel Dokládal sdělil ČTK, že z ČR dorazilo na blahořečení asi 600 lidí, mezi nimi mnoho mladých věřících. Poutníci mávali českými vlajkami a oslavovali Jana Pavla II. "Byli jsme tam vidět. Ukázali jsme, že tu nejsou jen Poláci," řekl Dokládal. Uvedl také, že příprava na slavnostní mši byla náročná, ale nakonec mezi poutníky nenastaly žádné problémy.

Na Petříně padl rekord v líbání pod rozkvetlým stromem

Na prostranství pod rozhlednou na pražském Petříně padl český rekord v počtu párů líbajících se na jednom místě. Prvomájový polibek pod kvetoucím stromem si zde za pět hodin dalo 841 párů; účastníci tak překonali loňský rekord. Tehdy se na stejném místě za stejnou dobu políbilo 711 dvojic. Na splnění příslušných pravidel na místě dozíral komisař pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy registruje. Pořadatelům hrálo do karet také počasí. Dopoledne sice Petřín skropil vydatný déšť, před polednem se však vyčasilo a Pražany i turisty proto na májovou vycházku lákalo jarní slunce. O jejich zájmu svědčila snad stometrová fronta lidí vinoucí se na Újezdě ke spodní stanici lanové dráhy.

Pražský 1. máj byl klidný, zmatek nastal jen na akci komunistů

Letošní oslavy 1. máje v Praze byly stejně jako loni klidné. Svátek práce si už tradičně připomněli politici i anarchisté. Policisté byli v neděli nasazeni do ulic ve větším počtu, ale při akcích zaznamenali jen pár přestupků, které s oslavami většinou ani nesouvisely. O větší rozruch se zřejmě jako jediný postaral aktivista Jan Šinágl, který při mítinku komunistů vběhl na pódium a rozvinul vlajku mající z jedné strany hákový kříž a z druhé srp a kladivo s hákovým křížem. Příznivci KSČM ho zahrnuli nadávkami a Šinágla odvedl policejní antikonfliktní tým. Komunistické oslavě na Výstavišti dopoledne přihlíželo přes tisíc lidí. Předseda strany Vojtěch Filip vyzval k protestům proti vládě Petra Nečase.

Daleko méně početnou skupinu sledovala policie a její antikonfliktní tým dopoledne na Střeleckém ostrově, kde se sešlo 40 anarchistů. Ti položili věnce k pamětní desce, zarecitovali několik protikapitalistických básní, poslechli si písně a pronesli projevy. Zhruba po půl hodině se pak vydali k Císařské louce na festival May Day, který už čtvrtým rokem pořádá Antifašistická akce. Cestou skandovali hesla "Nejsme stroje ani lidské zdroje" nebo "Kapitalismus - špína a hnus".

Prvomájovou veselici uspořádali také Mladí sociální demokraté. Na pražském náměstí Míru se na jejich akci sešla asi stovka lidí, mezi nimi například místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Také sociální demokraté využili prvomájovou akci k protestu proti vládě. Na mítinku sbírali podpisy pod petici proti reformám chystaným Nečasovým kabinetem.

Brnem prošlo 400 radikálů, museli kvůli odpůrcům změnit trasu

Asi 400 pravicových extremistů prošlo v neděli Brnem. Pochod trval asi hodinu a půl a radikálové museli změnit trasu. Ulici Cejl jim totiž zahradilo asi 1000 odpůrců krajní pravice. Policie při akci nebo po ní odvedla na služebnu k podání vysvětlení 13 extremistů. V jednom případě šlo o Němce, který má vysvětlit některé pasáže svého projevu. Další lidé byli zadrženi kvůli nezákonným symbolům na tričku, vlajce či transparentu. Tři neuposlechli výzvy policie a vzájemně se napadali, řekla ČTK policejní mluvčí Petra Vedrová. Zda budou někteří z nich obviněni, se podle mluvčí ukáže, až vysvětlení podají.

Při samotném pochodu nastala nejdramatičtější situace právě na krátkém úseku Cejlu, kudy radikálové prošli, než je policie odklonila. Někdo tam se střechy domu hodil do davu dýmovnici. Ulici zahalil hustý kouř, záhy ale pochod pokračoval. Protože od sebe policisté radikály a jejich odpůrce oddělily, skupiny se přímo nestřetly. Na extremisty ale pokřikovali z oken domů místní obyvatelé. V lokalitě žije hodně Romů. V jednom z míst dva horolezci roztáhli přes ulici transparent "Neonacisty v Brně nechceme". Dav příznivců Dělnické mládeže odpověděl pokřikem a nadávkami.

Besser: Návrh vyrovnání s církvemi má být hotov do konce května

Vládní komise připraví do konce května nový návrh majetkového vyrovnání s církvemi. V České televizi to řekl ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Ministr zopakoval, že vláda nechce znovu otevírat otázku ocenění církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. Změnit by se ale podle něj mohl poměr mezi vráceným majetkem a finančním narovnáním tak, aby stát vyplácel církvím méně peněz, než jak s tím počítal někdejší návrh vlády Mirka Topolánka. Podle Bessera by se to týkalo lesů či pozemků.

Ministr dále uvedl, že zvýšení poměru ve prospěch nemovitostí je jedna z variant. V dubnu zasedla poprvé nová vládní komise pro narovnání vztahu s církvemi. "Nové zasedání komise je 5. května a poté za čtrnáct dní až tři týdny budeme mít připraven tento materiál tak, abychom ho mohli projednat v Poslanecké sněmovně s opozičními kluby a aby to mohli členové komise projednat ve svých klubech," řekl.

Pražský arcibiskup Dominik Duka navrácení více majetku uvítal. Předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové z ODS se Besserův záměr také zamlouvá. Naopak sociální demokracii se změna poměru vydaného majetku a peněz nelíbí, řekl poslanec opoziční ČSSD a jeden z Besserových předchůdců Vítězslav Jandák. Bojí se toho, jak by církve zvládaly hospodaření s majetkem a zda by ve finále o něj nemusely přijít.

Rychetský: Klaus a další kritici ÚS vůbec nechápou jeho roli

Prezident Václav Klaus i další kritici Ústavního soudu (ÚS) nepochopili roli této instituce. Soud má především hlídat parlament, a nemůže proto stát mimo politiku. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Klaus ve středu kritizoval ÚS za to, že zrušil úsporné změny ve stavebním spoření. Prezident prohlásil, že se ÚS pohybuje mimo ústavu a vstoupil do čisté politiky.

Předseda ÚS zdůraznil, že speciální ústavní soudy vznikly po druhé světové válce právě proto, aby dohlížely na parlament, který je svrchovaným politickým orgánem. Předválečná německá historie totiž ukázala, že parlamentní demokracie nebyla sama sebe schopna uchránit. Ústavní soud podle Rychetského zajišťuje, aby demokracie nezahynula pod diktaturou momentální většiny. Lidé, kteří rozhodnutí ÚS označují za zpolitizovaná, se podle něj mýlí. "Všichni dohromady, vy možná méně, pan prezident více, podléháte jisté pověře či bludu pramenící z toho, že jste tu základní věc, což je role Ústavního soudu málo pochopili," řekl Rychetský moderátorovi debaty. Poznamenal také, že prezident si rozhodnutí soudu před svou reakcí podrobně neprostudoval.

Šetření SP: Kvalita podnikatelského prostředí se v ČR nelepší

Kvalita podnikatelského prostředí v Česku se za poslední tři roky nezlepšila, v řadě parametrů se dokonce zhoršila. Za nejvýznamnější faktory, které zatěžují podnikání v tuzemsku, patří i nadále korupce, byrokracie a špatná platební morálka. Vyplývá to dotazníkového šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 1600 členskými firmami. Zaměstnavatelé poukazují v průzkumu na špatnou vymahatelnost práva. Vedle toho se firmy potýkají s vyššími náklady a tlačí na ně stoupající ceny energií. V zemi přetrvává a prohlubuje se nedostatek kvalifikované pracovní síly. Zejména letos pociťují firmy zostření konkurence.

Ačkoliv se letos zlepšil přístup podniků k získávání provozních úvěrů, nadále jich nemalá část vyjadřuje výraznou nespokojenost s bankami. Nástup současné vládní koalice nedokázal změnit pohled tuzemského byznysu na korupci. V letošním roce se proti loňsku dokonce zvýšil podíl těch, kteří hovoří o zhoršení korupčního chování (32 procent), když šetření proběhlo ještě před vypuknutím vládní aféry. Téměř polovina respondentů uvedla, že úroveň korupce se v ČR nezměnila. Z pohledu zaměstnavatelů se v Česku také nedaří dostatečně potírat byrokracii. Téměř polovina zaměstnavatelů (46 procent) se dokonce domnívá, že proti roku 2010 došlo ke zhoršení situace. Pouze tři procenta zástupců podniků hovoří o jejím zlepšení.

Do Rakouska a Německa se Češi za prací zřejmě příliš nepohrnou

Tuzemští odborníci na pracovní trh většinou neočekávají výraznější odchod zaměstnanců z ČR do zahraničí v souvislosti s otevřením pracovního trhu v Rakousku a Německu. Agentury práce přesto zaznamenávají vyšší poptávku německých a rakouských firem. Dnes skončilo přechodné období, které do obou zemí od roku 2004 omezovalo přístup pracovníků z nových členských zemí EU. "Češi již tradičně nejsou příliš ochotni se stěhovat za prací, natož odjet za prací do zahraničí," vypočítává důvody, proč se Češi za prací nepohrnou, prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Navíc poměrně málo Čechů podle něj umí německy natolik dobře, aby se mohlo bez problémů uplatnit na německém či rakouském trhu.

Podle průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), který se uskutečnil mezi převážně zahraničními firmami působícími v České republice, jsou prý obavy z masivního odlivu českých pracovníků do Německa bezdůvodné. "Možnosti pracovat v Německu jsou pro české zájemce již od roku 2009 velmi široké, využívány jsou však jen částečně," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Od počátku ledna 2009 je totiž německý pracovní trh otevřen absolventům vysokých škol i dalším odborníkům, již dávno je povolena také sezónní práce v délce do šesti měsíců. V Německu je přesto dosud jen něco přes 14.000 českých zaměstnanců.

Kalousek: Stát nemá povinnost dotovat regionální železnici

Stát nemá povinnost financovat ztráty regionální železniční dopravy a předloňská dohoda mezi kraji a úřednickou vládou Jana Fischera není právně závazná. V diskusním pořadu Partie televize Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Tehdejší memorandum mezi kraji a kabinetem, které má platit do roku 2019, nyní posoudí odborníci a pokud jeho neplatnost potvrdí, tak stát tyto dotace podle Kalouska zruší nebo výrazně omezí. Se zastavením financování regionální železnice nesouhlasí kraje, které jsou připraveny vymáhat plnění dohody soudně. Kalousek řekl, že zadal vypracování odborných posudků. Pokud odborníci dokument vyhodnotí jako závazný, stát podle něj bude muset dotace vyplácet.

Při střelbě v Králově Dvoře zemřeli dva lidé, jeden byl policista

Dva lidé zemřeli v neděli při střelbě v Králově Dvoře na Berounsku. Jeden z nich pracoval jako policista. Podle šetření policejní inspekce se neštěstí stalo pravděpodobně při neopatrné manipulaci se střelnou zbraní, kdy se zastřelil jeden muž. Policista následně z místa odešel a spáchal sebevraždu, řekla ČTK mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová. Podle šetření inspekce se neštěstí stalo poté, co čtyři muži pokračovali v sobotních oslavách pálení čarodějnic až do následujícího dne. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa ČTK řekl, že oběma zastřeleným bylo třiadvacet let.

Policisté zatkli muže, kterého podezírá, že v Karviné pobodal dítě

Policie zatkla muže, kterého podezírá, že ve středu v Karviné pobodal desetiletou holčičku. O zadržení podezřelého informovala první TV Prima, která uvedla, že při zatýkání asistovala zásahová jednotka a pravděpodobný pachatel žije nedaleko místa činu. Útočník napadl ve středu večer v Karviné blízko oblasti, kde žijí sociálně slabší lidé, skupinku děvčat. Všechny až na jednu stačily utéct. Desetiletou dívenku násilník pobodal a podle informací v médiích se ji také pokusil znásilnit. Velmi vážně zraněnou dívku odvezli přivolaní policisté služebním vozem rovnou do karvinské nemocnice, pak ji vrtulník převezl do Ostravy. Podle pátečních informací nemocnice je dívka ve stabilizovaném stavu.

Endeavour s českým Krtečkem na palubě v pondělí neodstartuje

Raketoplán Endeavour ani v pondělí neodstartuje ke svému poslednímu letu do vesmíru. Oprava závady, kvůli níž byl zrušen plánovaný start v pátek, si vyžádá víc času, sdělil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svém twitterovém účtu. Nový termín letu zatím nebyl stanoven. Raketoplán měl podle původních předpokladů odstartovat v pátek večer. Tři hodiny před startem ale technici NASA zastavili odpočet kvůli závadě na jednom ze čtyř ohřívačů napájecích jednotek.

Na palubě raketoplánu by měla být i legendární postava Krtečka z českého dětského animovaného seriálu. Bere si ji s sebou astronaut Andrew Feustel, který má české příbuzné. Feustel už v minulosti měl s sebou na výpravě raketoplánu výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy.

Miss Roma ČR 2011 se stala studentka Miroslava Pikolová z Prahy

Korunku romské miss České republiky pro rok 2011 získala dnes v Hodoníně společně s tímto titulem šestnáctiletá studentka Miroslava Pikolová z Prahy. Letos se o něj ucházelo celkem 80 dívek. Dvanáct finalistek soutěžilo dnes večer ve čtyřech disciplínách, přičemž jeho vrcholem byl tanec ohnivého čardáše v doprovodu cimbálovky. Porota to tentokrát měla podle pořadatelů velmi složité, většina dívek úspěšně zvládla rozhovor s moderátorem večera Janem Čenským i promenádu v plavkách i večerních šatech.

Nejdramatičtější byl taneční souboj v typicky romské disciplíně - čardáši. Dívky ho tancovaly v pestrých romských krojích. Volba Miss Roma má vždy na programu tento ohnivý tanec. V minulých ročnících hrály dívkám ale jen klasické romské kapely. Tentokrát je vystřídala cimbálovka. Tanec byl proto podle tvůrců dnešního společenského večera náročnější. První vicemiss se podle verdiktu poroty stala patnáctiletá Marie Balogová z Brna a druhou vicemiss devatenáctiletá Renáta Gabčová, která přicestovala ze slovenských Spišských Tomašoviec.

Do finále pražského festivalu PIAF postoupilo 150 reklam

Do finále druhého ročníku Pražského mezinárodního festivalu reklamy PIAF postoupilo 51 českých prací, které budou soupeřit o ceny s více než stovkou zahraničních kampaní. O vítězích rozhodne mezinárodní porota a výsledky budou vyhlášeny 12. května na slavnostním večeru ve Veletržním paláci v Praze. ČTK to sdělil mluvčí PIAF Jan Patera. Seznam finalistů je zveřejněn na www.piaf.cz. Zatímco loni měl první ročník soutěže PIAF spíše regionální charakter, letos akce do Prahy přilákala i reklamní tvůrce například ze Spojených států, Brazílie, Izraele či Austrálie.

Stovky lidí si v Ostravě prohlédly Petřkovickou venuši

Stovky lidí dnes využily jedinečné příležitosti spatřit v Ostravě na vlastní oči 23.000 let starou sošku Petřkovické venuše. Tuto možnost dostali během Dne strojařů v areálu Landek Park v ostravské části Petřkovice. Soška byla za přísných bezpečnostních opatření převezena do Ostravy z Archeologického ústavu AV ČR v Brně. Její hodnotu odhadují organizátoři výstavy ze společnosti Vítkovice na 50 milionů eur, podle mnohých názorů je však její cena nevyčíslitelná. Běžně bývá soška vystavována vleže, oproti tomu ji lidé v Ostravě mohli vidět ve svislé poloze a otáčející se ze všech stran. Kvůli tomu se ale otevření trochu zpozdilo.

Lidé před kompresorovnou čekali v dlouhé frontě. Pracovníci ochranky je dovnitř pouštěli po deseti lidech. Soška veliká 46 milimetrů byla vystavena na pódiu ve vitrínce, za kterou se promítaly její záběry na veliké plátno. Na pódium mohli lidé vystoupit pouze po třech, mnozí z nich si sošku fotografovali nebo natáčeli mobilními telefony. Petřkovické venuši se říká také Landecká. Před 58 lety ji na vrchu Landek našel archeolog Bohuslav Klíma. Jde o torzo ženy bez hlavy vyrobené z krevele. "Krevel se tady nikde netěží, dostal se k nám s nějakým ledovcem ze Skandinávie. Zřejmě jej nalezl nějaký lovec mamutů a kupodivu neudělal takovou tu typickou venuši, jak známe třeba Věstonickou, ale je to moderní žena, která má moderní proporce," řekl ředitel Světlík.

Karlovy Vary a poslanec Chlad chtějí omezit cizojazyčné texty a reklamy

Karlovy Vary a poslanec parlamentu Rudolf Chlad (TOP 09) se spojili v iniciativě, která má omezit současné používání cizojazyčných textů a reklam. Dosáhnout toho chtějí legislativními změnami, které přesně stanoví podmínky pro zveřejňování cizojazyčných nabídek zboží, nabídek služeb a reklam v cizím jazyce na území České republiky. ČTK o tom informoval asistent poslance Jaroslav Balcar. Účelem návrhu není podle Chlada diskriminace žádného jazyka, ale narovnání podmínek při umisťování nápisů a reklam v cizím jazyce ČR. V podobné situaci jsou například i Praha a Brno. Tato problematika se pak může týkat i dalších měst především z příhraničních oblastí, konstatoval Chlad.

Husa na provázku vyjede do Petrohradu s Baladou pro banditu

Brněnské Divadlo Husa na provázku vyrazí v červnu na zájezd do Ruska. V Petrohradu dvakrát uvede jednu ze svých nejúspěšnějších inscenací, Baladu pro banditu režiséra Vladimíra Morávka. Dotací bezmála 750.000 korun zájezd podpořil Jihomoravský kraj. Příspěvek na svém posledním zasedání schválilo jihomoravské zastupitelstvo. ČTK to řekl Jiří Klement z tiskového odboru krajského úřadu. Pro Husu na provázku je zájezd do Ruska mimořádnou událostí. Loni sice divadlo hostovalo v Moskvě, jinak ale do Ruska jezdí jen výjimečně. Petrohradský zájezd potrvá od 11. do 15. června.

Sport

Čeští hokejisté vstoupili do 75. mistrovství světa vítězstvím 4:2 nad Lotyšskem. Tým Aloise Hadamczika v první i druhé třetině dotáhl jednogólovou ztrátu brankami Tomáše Rolinka a Patrika Eliáše, v závěrečné části vstřelil vítězný gól Martin Havlát a výsledek zpečetil Roman Červenka. Druhým soupeřem českých hokejistů na mistrovství světa v Bratislavě jsou v pondělí hráči Dánska.

Česká hokejová reprezentace se bude muset ve zbytku mistrovství světa obejít bez obránce Radka Martínka, který se zranil v prvním zápase turnaje proti Lotyšsku. Čtyřiatřicetiletý bek utrpěl po zákroku Arturse Kuldy otřes mozku a nejpozději v pondělí by měl z dějiště turnaje odjet domů do Havlíčkova Brodu. Lotyšský obránce Arturs Kulda byl za zákrok na Martínka potrestán disciplinární komisí Mezinárodní hokejové federace zákazem startu na tři zápasy.

Slovenský obránce Peter Mikuš, který působil posledních pět měsíců v Mladé Boleslavi, se stal posilou hokejistů Českých Budějovic. Uvedly to oficiální internetové stránky jihočeského klubu. Šestadvacetiletý odchovanec Trenčína působil před příchodem do české extraligy v uplynulé sezoně krátce v KHL v dresu Nižněkamsku, kam zamířil loni v létě z Košic.

Zdraví zradilo tenistu Radka Štěpánka ve snaze probojovat se do finále v Mnichově a po více než roce si znovu zahrát o titul. Ve druhém setu semifinálového duelu za stavu 3:6 a 0:4 dnes vzdal Nikolaji Davyděnkovi z Ruska, podle německých agentur kvůli zranění stehenního svalu.

Podruhé v kariéře si český fotbalista Jiří Jarošík užil zápas na slavném madridském stadionu Santiaga Bernabeua. Zatímco před devíti lety tam s pražskou Spartou podlehl domácímu Realu v Lize mistrů hladce 0:3, v sobotu si mohl v dresu Zaragozy vychutnat velké vítězství 3:2, které jeho týmu výrazně pomohlo v těžkém boji o udržení.

Hradečtí fotbalisté pokračovali ve skvělých jarních výkonech i v utkání 26. kola na půdě Mladé Boleslavi, kde vyhráli 2:1. Hosté o výhře rozhodli dvěma brankami už před přestávkou a poskočili do první poloviny tabulky, domácí spíše přemýšlí, jak se probojují přes Kroměříž do finále domácího poháru.

Volejbalistky Prostějova potřetí za sebou vyhrály extraligu. Ve finále play off zdolaly svěřenkyně trenéra Miroslava Čady Olomouc 3:0 na zápasy, v posledním duelu doma zvítězily 3:1.

Házenkářky Slavie Praha dělí jediné vítězství od postupu do finále české části interligy. Tým trenéra Petra Píny se i podruhé během víkendu vypořádal s Olomoucí a po výhře 26:21 se ujal vedení 2:0 na zápasy. Třetí je na programu v sobotu v Olomouci.

Počasí

Jasno až polojasno, ojediněle se vytvoří mlhy. Noční teploty klesnou na 5 až 1 stupeň, místy i přízemní mrazíky.