Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Schwarzenberg se chystá do Tuniska

Poprvé od letošních přelomových událostí v Tunisku navštíví tuto zemi šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. V Tunisku, kde padl autokratický režim, odstartovaly protivládní nepokoje v arabských zemích. Schwarzenberg do Tunisu pojede příští pátek, v neděli se pak přesune do Maroka, kde se také konají protesty a který se navíc v pátek stal terčem smrtícího útoku teroristů. O cestách informovalo ČTK ministerstvo zahraničí. Tunis sousedí s Libyí, kde je v severní Africe situace nejhorší kvůli občanské válce, kterou se snaží zastavit NATO svojí leteckou operací. Česko se aliančních zásahů neúčastní, ale podporuje je. Napjatá a měnící se situace na severu Afriky tak bude bezpochyby hlavním tématem rozhovorů šéfa české diplomacie v Tunisku i Maroku. Zatímco lidové povstání v Tunisku v polovině ledna vedlo k pádu režimu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího a podobně i v Egyptě odešel prezident Husní Mubarak, svoji pozici nechce vyklidit libyjský kontroverzní vůdce Muammar Kaddáfí.

Česká republika dávala najevo, že podporuje snahy o demokratické změny v severoafrických i blízkovýchodních zemích. Česká diplomacie nedávno také uvedla, že by v případě zájmu mohla pomoci předávat zkušenosti s přechodem k demokratickému uspořádání. O tom by mohl Schwarzenberg hovořit se svými tuniskými kolegy. Jednat by mohli také o turistickém ruchu, i když zájem českých turistů o severoafrické země nyní poklesl. Tématem může být i vzájemný obchod a nelegální migrace do zemí EU. Český ministr zahraničí byl v Tunisku naposledy v roce 1997. Prezident Václav Klaus tuto zemi navštívil před dvěma roky. Návštěva ministra zahraničí ČR v Maroku bude podle dostupných informací premiérová. Před pěti tam jednal předseda české vlády.

Bátora se před lety zúčastnil přednášky o "českém protižidovství"

Ekonomický poradce ministra školství Ladislav Bátora se před lety zúčastnil neveřejné přednášky o "českém protižidovství", pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Podle informací ČTK byl přednášejícím údajný bývalý mluvčí neonacistického Národního odporu Petr Kalinovský. Na akci se objevila řada známých tváří české krajní pravice. Včetně lidí, kteří podle policie i odborníků patří mezi neonacisty. Bátora účast na přednáškách VF nepopřel, naopak uvedl, že na několika sám vystupoval. Zdroj, který si nepřál být jmenován, upozornil ČTK na to, že Bátora ve své práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů, když ho označil za "skvělý". Bátora to již nevysvětlil. Rozhovor s ČTK a Českou televizí přerušil a rozladěně odešel.

Přednáška Kalinovského na téma "Historie, příčiny a vývoj českého protižidovství" se podle dostupných informací konala 17. prosince 2005 v jednom z domů v pražské ulici Ve Smečkách. Podle videa, které má ČTK k dispozici, byl na akci vedle Bátory a Kalinovského například i bývalý člen rozpuštěné Dělnické strany Ladislav Malý nebo Patrik Vondrák a Erik Sedláček, kteří jsou odborníky na extremismus spojováni s NO nebo DS. Oba byli hlavními představiteli zaniklého sdružení Mladí národní demokraté, které se snažilo 10. listopadu 2007, v den výročí nacistické Křišťálové noci, uspořádat pochod pravicových radikálů pražským Židovským Městem. Podobný pochod v lednu 2003 organizoval Kalinovský. Bátora potvrdil, že se přednášek VF účastnil a na některých i sám vystupoval. Dílo Zkáza Slovanů z roku 1924, které označil za skvělé, je podle historika Židovského muzea v Praze Michala Frankla "poměrně nesourodým souborem textů", které mimo jiné spojuje teze, že Židé mohou za první světovou válku i bolševickou revoluci v Rusku.

Wagnerová: Kalousek chtěl obejít zákon, jeho postup nepřijatelný

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová tvrdí, že se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pokusil "slovíčkařením" u krácení státní podpory stavebního spoření obejít zákon. V Lidových novinách uvedla, že se snažil zavedením mimořádné daně zamaskovat škrtnutí části příspěvku. Kalouskovy praktiky přirovnala Wagnerová k praktikám nacistického Německa. Wagnerová uvažovala nad tím, proč Kalousek zavedl kvůli krácení příspěvku mimořádnou daň a proč raději rovnou otevřeně nesnížil státní příspěvek, když potřeboval ušetřit. "No protože se bál, že se objeví námitka pravé retroaktivity, kdyby nazval pravým jménem, o co mu opravdu šlo. Víte, no tak to se nedá. Pracovat jenom se slovy, abych dospěla k chtěnému výsledku při popření účelu. To nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu," prohlásila místopředsedkyně Ústavního soudu.

Prodej věcí a sbírka vynesly desítky tisíc pro Japonsko

Prodej nepotřebných věcí od Japonců žijících v Praze a humanitární sbírka na pomoc zemi vycházejícího slunce vynesly nejméně 40 000 korun. Tolik se podařilo shromáždit během dvou dní, kdy věci Japonci nabízeli v minulých týdnech na bleším trhu. K této částce přibudou další peníze ze stánku na dnešním trhu, který se konal na nábřeží u nemocnice Na Františku. Akci japonská komunita v Praze zorganizovala na pomoc své zemi, která se potýká s následky těžkého zemětřesení, ničivé mořské vlny cunami a s radioaktivitou šířící se z jaderného reaktoru ve Fukušimě, který katastrofa zničila. Lidé se obávají o zdraví, mnoho jich nemá střechu nad hlavou, více než 14 000 jich přišlo o život a tisíce se po živelní pohromě pohřešuje. "Peníze pošleme do Japonska Červenému kříži, aby pomohl postiženým lidem. Přímo na místě bude vědět, co potřebují nejlépe," řekla ČTK jedna z organizátorek Keiko Nakagawová. Šok z nečekané události podle ní stále přetrvává a Japonci by chtěli více detailů o ní. Nakagawová doplnila, že jinou charitativní akci zorganizovali také japonští studenti hudby v Praze. Koncert pro Japonce v nouzi vynesl dalších několik desítek tisíc korun.

Lidé protestovali proti oplocení části lesoparku v Troji

Přibližně dvě stovky lidí, především z Bohnic a Troje, v sobotu protestovaly proti oplocení a zpoplatnění vstupu do části lesoparku pražskou botanickou zahradou (BZ). Vedení zahrady se rozhodlo spojit dosud roztroušené venkovní expozice a zahradit cestu, po níž mohli lidé chodit skrz areál. Občanská iniciativa Proti plotu proto přišla s peticí za opětovné zpřístupnění území, pod kterou se podepsalo již více než 3000 lidí. Po 15:00 předali protestní dopis a petici zástupcům botanické zahrady. Podle Jana Zídka z iniciativy Proti plotu botanická zahrada uzavřela do té doby volně přístupný lesopark a vyhlídkovou stráň v lokalitě mezi Salabkou a Havránkou. Podle něj tuto oblast po několik desítek let využívali občané přilehlých čtvrtí pro každodenní rekreaci. Navíc byla i významnou pěší i cyklistickou spojnicí čtvrtí. Podle náměstka primátora Ivana Kabického (ODS) bylo oplocení dlouhodobě připraveno Generelem botanické zahrady, kde bylo jasně řečeno, že lesopark bude přístupný, nicméně ne zadarmo. Kabický také tvrdí, že se s místními obyvateli sešel a v příštím týdnu s nimi má další schůzku.

Policisté zastavili údajně neohlášenou technoparty na Nymbursku

Policisté v Kounicích na Nymbursku v pátek zabavili hudební aparaturu na údajně neohlášené technoparty. Lidé, kteří se chtěli akce zúčastnit, tvrdí, že chtěli uspořádat "jen" oslavu pálení čarodějnic. Proti postupu policie se chtějí bránit, uvedla Česká televize (ČT). Podle policie však pořadatelé porušili obecní vyhlášku, která organizátorům přikazuje akci ohlásit 30 dní předem. ČTK to řekla mluvčí nymburské policie Zuzana Tuzarová. Podle Tuzarové po pátečním zásahu policie na místě do dneška zůstalo asi 20 lidí a v obci je klid. "Hudba tam nehraje, maximálně z nějakých magnetofonů," řekla ČTK Tuzarová. Dodala, že policisté zasáhli, jelikož pořadatelé nesplnili podmínky, které jsou dané obecně závaznou vyhláškou obce. "Akce nebyla ohlášena," dodala. Účastníci údajně nepovolené akce považují zásah, při které jim byla zabavena hudební aparatura, za neoprávněný a chtějí se proti němu bránit.

Na technoparty na Opavsku je asi 8000 lidí, hodně ze zahraničí

Kolem 8000 lidí, a to i z mnoha evropských zemí, se přijelo bavit na technoparty Czarotek, která se od pátku koná v areálu Hadinka ve Vítkově-Klokočově na Opavsku. V tomto vysokém odhadu se shodují pořadatelé a policisté. Pracovnice zdejšího rekreačního střediska ČTK řekla, že atmosféra je zatím úžasná, areál je zcela zaplněný a lidé se skvěle baví. "Slyšela jsem už němčinu, polštinu, italštinu a francouzštinu," uvedla na dotaz, odkud se milovníci techna na Opavsko sjeli. Dodala, že pár lidí spí ve zdejších chatkách, ale většinou si zdřímnou ve stanech, karavanech nebo prostě "pod širákem". Policejní mluvčí René Černohorský ČTK řekl, že policie zatím neměla důvod k zákroku. Na místě je podle něj asi 70 zvukových aparatur, ale nedá se říct, jestli jsou v provozu všechny najednou. Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl ČTK řekl, že zdravotníci zatím na technoparty na Hadince zasahovali sedmkrát: čtyřikrát v pátek a v sobotu třikrát. Kromě jedné čtyřicetileté ženy byli všichni ošetření ve věku do 30 let.

Útočník přepadl v Praze 5 ženu a donutil ji k orálnímu sexu

Neznámý muž v noci na sobotu přepadl v Praze 5 jedenačtyřicetiletou ženu a pod pohrůžkou zabití donutil k orálnímu sexu. Policie po rusky mluvícím pachateli pátrá, řekla ČTK policejní mluvčí Andrea Zoulová. Muž přepadl ženu krátce po 01:00 v Ježovské ulici. Chytil ji za krk a zatáhl do lesního porostu, kde ji donutil k sexuálním praktikám, popsala událost mluvčí. Podle ní útočník utekl poté, co ho někdo vyrušil. Ženě ale předtím ještě stačil ukrást 500 korun. Muž byl zhruba 170 centimetrů vysoké, zavalité postavy. Oblečeny měl tmavé kalhoty a koženou bundu. Věk muže se policii zatím nepodařilo zjistit, proto uvítá jakékoli informace od případných dalších svědků. Zoulová zároveň uvedla, že policie v době pěkného počasí řeší případy znásilnění jednou až dvakrát týdně. Zejména v takovém období by se ženy podle mluvčí měly v nočních hodinách proto vyhýbat temným zákoutím a neobydleným místům, nebo by se měly nechat doprovodit někým známým.

Armáda zkontroluje odstranění nedostatků v ochraně letadel CASA

Armáda příští týden zkontroluje, jak byly odstraněny nedostatky v ochraně transportních letadel CASA, s nimiž se počítá pro nasazení ve spojenecké misi v Afghánistánu. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek nařídil odstranit nedostatky ochranného systému letadel do 30. dubna. Přibližně před měsícem se v médiích objevila zpráva, že armáda musí odložit vyslání nových dopravních letadel CASA C-295M do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodala firma Omnipol, neprošel vojskovými zkouškami a firma ho bude muset vyměnit či opravit. Systém, u něhož bylo nutno odstranit nedostatky, se stará o takzvanou pasivní ochranu letounu. Zařízení vystřeluje klamné cíle o podobné teplotě, jakou mají proudové motory letounu, čímž dokáže zmást rakety naváděné teplem. Deník Právo před měsícem upozornil, že letadla se měla původně do Afghánistánu přesunout v létě, po úpravách se ale podle listu termín patrně nestihne.

Sazka může opět nakládat s majetkem, Vrchní soud zrušil opatření

Vrchní soud v Praze zrušil opatření městského soudu, podle něhož loterijní společnost Sazka mohla nakládat s majetkem nad 500 000 korun jen se souhlasem nuceného správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Sazka je v úpadku od konce března. Podle Vrchního soudu v Praze insolvenční soud pochybil v tom, že nehodnotil obsah návrhů úvěrové smlouvy a smlouvy o spolupráci a dospěl k závěru, že tímto jednáním dlužníka došlo k "flagrantnímu porušení insolvenčního zákona". Věc tak vrátil soudu prvního stupně k dalšímu řízení. Tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna ČTK sdělil, že firma rozhodnutí Vrchního soudu o zrušení předběžného opatření vítá.

ČNB: Dluhy domácností v březnu vzrostly na 1,063 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního března vzrostly o 4,3 miliardy korun na 1,063 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 70 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. Zadluženost podniků v březnu meziročně vzrostla o 11,94 miliardy korun na 912,9 miliardy korun. Proti únoru se úvěry tuzemských firem zvýšily o 3,2 miliardy korun. Jednodenní vklady domácností vzrostly od února o více než osm miliard korun na 1,014 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší o 183,8 miliardy Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o téměř 107 miliard Kč na 345,2 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem se snížily o 3,8 miliardy korun. Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 v březnu zpomalil na 2,5 procenta z únorových 2,8 procenta.

Sběratel vydražil předválečnou bankovku za 260 000 korun

Na úctyhodných 260 000 korun se na pražské aukci papírových platidel vyšplhala cena bankovky z předválečného Československa. Nový majitel si úlovek z roku 1923 odnesl dopoledne po napínavém souboji několika zájemců. Začal vyvolávací cenou bankovky 50.000 korun, ale příhozy nakonec na numismatické aukci cenu převýšily. Sběratel tak získal vzor do hněda laděné pětistovky z roku 1923 s hlubotiskem a jednou perforací. "Bankovky té doby byly výtvarně a provedením na vynikající úrovni," řekl ČTK znalec a organizátor aukce Roman Veselý.

Děčínský zámek připomněl 20 let od odchodu sovětské armády

Děčínský zámek v sobotu připomněl dvacetileté výročí odchodu sovětských vojsk. O tom, jak jej armáda zdevastovala, se v březnu 1991 přesvědčily tisíce obyvatel Děčína. Nyní si asi 1800 návštěvníků zámku mohlo připomenout, jak dvě desetiletí usilovné práce budovu změnila. Návštěvníci se podívali mimo běžných prohlídkových prostor i do míst, která jsou jindy veřejnosti uzavřená - především severní křídlo, které využívá státní okresní archiv. Dosavadní výsledky rekonstrukce návštěvníci viděli nejen na vlastní oči, mohli ale také srovnat s fotografiemi z doby těsně po odchodu sovětských vojáků. Vystaveny byly také nálezy z archeologického průzkumu, který probíhá společně s rekonstrukcí zámku.

Ve Valticích na Břeclavsku bylo otevřeno Muzeum železné opony

Doby socialismu, kdy Československo neprodyšně oddělovala na hranicích od Rakouska a Německa železná opona, připomíná ve Valticích na Břeclavsku právě otevřené muzeum. Vzniklo v objektu někdejší celnice, která se nachází mezi Valticemi a rakouským Schrattenbergem. Cílem je připomenout minulost tak, aby starší generace na dobu železné opony nezapomněla a ta mladší zjistila, jak bylo toto období složité, řekla ČTK spolutvůrkyně expozice Michaela Cibulková. Muzeum železné opony představuje zbraně a uniformy někdejších pohraničníků.

V jedné z místností jsou vypsána jména všech lidí, kteří na hranicích za socialismu zahynuli. Jsou mezi nimi nejen lidé prchající před komunismem, ale i padlí vojáci-pohraničníci. Časem bude expozice rozšířena tak, aby přiblížila některé nejznámější dramatické příběhy spojené s přechodem hranic. Areál muzea čekají v budoucnu i další úpravy. Především u něj bude opět vztyčena železná opona - tedy obnoven kus hranice s pletivem a četnými ostnatými dráty. Na jihu Moravy se původní část železné opony dochovala jako turistická atrakce u Čížova na Znojemsku, a to v areálu současného Národního parku Podyjí. Další Muzeum železné opony bude v květnu otevřeno v Rozvadově na Tachovsku.

Náchod nabídne princi Williamovi a Kate pobyt v hotelu Beránek

Kdyby snad někdy život zavedl kroky královských novomanželů Williama a Kate do Náchodu ve východních Čechách, mohou ušetřit za nocleh. Mají tu v podobě týdenního pobytu v prezidentském apartmá hotelu U Beránka přichystán svatební dar. Podle starosty města Jana Birkeho je sice nepravděpodobné, že by pár v apartmá, kde přenocoval například exprezident Václav Havel, přespal, ale nabídka od Společnosti Beránek Náchod a náchodské radnice je časově neomezená. Birke řekl ČTK, že případnou návštěvu královského páru by považoval za fantastickou událost. "To by byla pro Náchod událost století. Osobně si ale nemyslím, že nabídku manželský pár využije, ale přišlo nám to jako velmi zdvořilostní a pěkný nápad, který by mohl pomoci zviditelnění České republiky i Náchodu," řekl Birke.

Město nabídku novomanželům v pondělí zašle dopisem prostřednictvím britského velvyslanectví. "Koncept dopisu je připraven. Musíme jej však nechat ještě přeložit, aby splňoval všechny potřebné náležitosti," řekl Birke. Čtyřhvězdičkový hotel U Beránka stojí na náměstí v centru města, tvoří jej secesní budova z roku 1914 a moderní přístavba dokončená v roce 2005. V hotelu přespal například první československý prezident T. G. Masaryk či náchodský rodák, spisovatel Josef Škvorecký. Za jednu noc v secesně vybaveném prezidentském apartmá podle ceníku hotelu zájemci při obsazení čtyřmi lidmi zaplatí 7100 korun.

Pamětní deska na hradě Kost připomíná historika Josefa Pekaře

Pamětní deska umístěná na hradě Kost na Jičínsku od soboty připomíná významného českého historika Josefa Pekaře. Odhalení se uskutečnilo u příležitosti stého výročí prvního vydání jeho Knihy o Kosti, řekl ČTK Roman Morvay ze správy hradu. Pamětní deska s reliéfem, který vytvořil akademický sochař Aleš John, nese nápis: "Kus historie tohoto hradu a svou lásku k okolnímu kraji klasicky zvěčnil profesor Josef Pekař v Knize o Kosti, erbovním díle českého dějepisectví". Na desce je také citace z Pekařovy předmluvy knihy, ve kterém uvedl, že Kost měl blouznivě rád od studentských let. Pekařovat Kniha o Kosti je sondou do politických, hospodářských, sociálních a kulturních dějin českých zemí v 17. - 18. století, dočkala se již pěti vydání.

V Újezdu je nová pamětní deska na počet pilota Virgila Kirkhama

Na budově obecního úřadu v Újezdu je od soboty umístěna deska, jež připomíná amerického pilota Virgila Kirkhama. Byl to poslední americký stíhací pilot sestřelený za druhé světové války v Evropě. Na desce je kromě nápisu i Kirkhamův letoun P-47D Thunderbolt. Reliéf vytvořil výtvarník Jan Vlček a desku Umělecko-modelářský atelier Rudolf a Tomáš Matějka Plzeň. ČTK to řekl Ivan Rollinger ze sdružení Indianhead Club Plzeň, které se umístění desky podílelo. Náklady spojené s vytvořením a umístěním pamětní desky připomínající osud poručíka Kirkhama dosáhly zhruba 72 000 korun. Z toho 25 000 korun přispěl Plzeňský kraj, 15 000 korun obec Újezd a 30 000 korun přidala rodina Virgila Kirkhama. Jeho tragédii až dosud připomínal pouze malý pomníček v lese na místě, kde se letadlo zřítilo, uvedl Rollinger. "Cesta k němu však není moc jednoduchá a lidé ho musí hledat. Proto bychom rádi v budoucnu trasu od desky v obci k pomníčku vyznačili," podotkl.

Sport

Hokejisté Slovenska zdolali ve svém úvodním vystoupení na domácím mistrovství světa v Bratislavě Slovinsko 3:1. Zápas po obratu rozhodl v 48. minutě Peter Podhradský a osm vteřin před koncem pojistil výsledek do prázdné branky Luboš Bartečko.

Brankář Tomáš Pöpperle se dohodl s vedením hokejistů pražské Sparty na novém ročním kontraktu a i v příští sezoně tak bude hájit branku extraligového týmu. Podle vyjádření nového sportovního manažera klubu Otto Sykory by měl šestadvacetiletý gólman nadále plnit úlohu týmové jedničky.

Hokejovým zápasem mezi veterány české reprezentace a místního klubu začal v Chomutově provoz nového zimního stadionu. Duelu přihlíželo 5000 diváků v hale a další ho sledovali na velkoplošných obrazovkách před ní. Ke jejich nadšení vyhrála po samostatných nájezdech domácí "stará garda" 4:3.

Po vítězném semifinále Fed Cupu a následném odpočinku vykročila česká tenisová jednička Petra Kvitová vítězně do antukové části sezony. Na turnaji v Madridu splnila roli favoritky proti Alexandře Dulgheruové z Rumunska výhrou 6:4 a 6:1.

Zdraví zradilo tenistu Radka Štěpánka ve snaze probojovat se do finále v Mnichově a po více než roce si znovu zahrát o titul. Ve druhém setu semifinálového duelu za stavu 3:6 a 0:4 dnes vzdal Nikolaji Davyděnkovi z Ruska, podle německých agentur kvůli zranění stehenního svalu.

Fotbalisté Jablonce zvítězili v utkání 26. kola první ligy v Příbrami 2:1 a odčinili předešlou porážku s Ústím nad Labem.

Záložník Rudolf Skácel vstřelil ve skotské lize svou třináctou branku v sezoně. Pomohl tak fotbalistům Hearts k remíze 2:2 na stadionu Kilmarnocku.

Český gólman Radek Černý pomohl fotbalistům Queens Parku k postupu do Premier League. V sobotu odchytal celý zápas na hřišti Watfordu, který Rangers vyhráli 2:0, a kolo před koncem si tak pojistili první místo ve druhé lize.

Volejbalistky Prostějova potřetí za sebou vyhrály extraligu. Ve finále play off zdolaly svěřenkyně trenéra Miroslava Čady Olomouc 3:0 na zápasy, v posledním duelu doma zvítězily 3:1.

Házenkářky Slavie a Zlína doma vyhrály první semifinálové zápasy české části interligy. Favorizované Pražanky porazily Olomouc 30:22, Zlín zdolal Veselí o jediný gól 23:22.

Čeští krasobruslaři Lucie Myslivečková s Matějem Novákem obsadili v krátkém programu tanečních párů na mistrovství světa v Moskvě 22. místo a nepostoupili do finálové volné jízdy.

Karel Abraham obsadil v kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska silničních motocyklů dvanácté místo. Znamená to dosud nejlepší výsledek brněnského jezdce v královské kubatuře MotoGP a na startu třetího závodu sezony bude se svou ducati stát poprvé ve čtvrté řadě.

Kuriózní zranění, které si způsobil sám, stojí za odstoupením Alexe Čejky z golfového turnaje PGA Tour v New Orleans. Čtyřicetiletý rodák z Mariánských Lázní byl natolik frustrován špatným výkonem v prvním kole, že vzteky praštil holí, ale místo země trefil vlastní nohu a poranil si palec.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přeháňky, zpočátku ojediněle bouřky. Postupně bude oblačnosti i srážek ubývat. Teploty klesnou na 9 až 5 stupňů a foukat má mírný severovýchodní, místy nárazový vítr.