Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Dluhy Sazky přesahují devět miliard

Městský soud v Praze obdržel ke čtvrtku zhruba 1500 přihlášených pohledávek za loterijní společností Sazka. Podle nejmenovaného zdroje navíc přihlásila pohledávku za více než pět miliard korun londýnská banka The Bank of New York Mellon, která je zajišťovacím agentem držitelů dluhopisů Sazky. Celkové dluhy společnosti už tedy přesahují devět miliard korun.

Novou primátorkou Liberce je Martina Rosenbergová z ČSSD

Zastupitelé Liberce na čtvrtečním zasedání zvolili do čela města sociální demokratku Martinu Rosenbergovou. Krajské město bylo bez primátora jen necelé dva týdny. Předchozího primátora, Jana Korytáře ze sdružení Změna pro Liberec, zastupitelé na druhý pokus odvolali v sobotu 16. dubna. Rosenberová dosud byla Korytářovou statutární náměstkyní a po jeho sesazení stála v čele Liberce. Pro zvolení Rosenbergové primátorkou v tajné volbě hlasovalo 22 z 35 přítomných zastupitelů.

Do funkce se vrací šéf Vojenské policie, uvolněný po akci v ČT

Do funkce šéfa Vojenské policie se vrací generál Vladimír Ložek. Informaci České televize potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Mimo službu byl Ložek postaven ministrem Alexandrem Vondrou po březnovém zákroku jemu podřízených ozbrojenců v České televizi. Inspekce ministra obrany, která ukončila vyšetřování případu, ale došla k závěru, že Ložek nijak nechyboval. Mluvčí resortu uvedl, že staronový šéf Vojenské policie má nyní za úkol personálně stabilizovat velení svého útvaru, realizovat systémová opatření zabraňující akcím podobným zásahu v ČT, vyřešit škody vzniklé po zrušené jednotce SOG a především připravit organizační změny ve VP navrhované v Bílé knize o obraně. Ta hovoří o převedení vojenských policistů do armádních struktur s tím, že v podřízenosti ministerstva obrany by zůstali jen vojenští vyšetřovatelé.

Policie bude moci zabavit i malé množství drogy

Policie bude moci v budoucnu zabavit lidem i malé množství drogy za účelem jejího zničení. S novelou policejního zákona dnes souhlasil Senát, normu ještě musí podepsat prezident. Ministr vnitra Jan Kubice senátorům řekl, že nové ustanovení umožní policii zabavit omamné látky v množství, které nenaplňuje podstatu trestného činu. V současnosti může policie zajistit drogy, pokud se lidé jejich držením či výrobou trestného činu dopustí. Podle novely budou policisté moci požádat o vydání omamných látek i ty lidi, kteří spáchají pouze přestupek.

Heger a Drábek hledají model sítě sociálních a zdravotních služeb

Ministři zdravotnictví Leoš Heger a práce Jaromír Drábek (oba TOP 09) podepsali memorandum o spolupráci na změnách v nynější síti zdravotních a sociálních služeb. Spolu tak posoudí třeba plánované rušení nemocničních lůžek. V příštích třech letech by jich mělo ubýt asi o 6 200. Zhruba polovina z nich by se měla přeměnit na lůžka sociální. Ministři novinářům řekli, že nepopojení zdravotní a sociální péče je podle nich řadu let celkem oprávněně kritizováno. Podle Drábka dnes zhruba 30 procent pacientů zůstává ve zdravotnických zařízeních, protože pro ně není vhodná sociální péče. V domovech a ústavech je pak čtvrtina lidí, kteří by potřebovali péči zdravotnickou. Hledání modelu optimální zdravotní a sociální péče má podle plánů začít v červenci. Trvat by mělo do konce roku 2013. Síť služeb by se měla nejdřív změnit v Jihomoravském kraji.

ČT: Kalousek chce úplně zrušit státní podporu stavebního spoření

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2012 úplně zrušit státní podporu stavebního spoření u starých i nových smluv. Stát by tím podle něj ušetřil až 13 miliard korun. Opatření by se týkalo asi pěti milionů Čechů, kteří nyní státní podporu stavebního spoření čerpají. Uvedla to Česká televize. Dosud platné omezení státního příspěvku ve středu zrušil Ústavní soud. Podle ČT chce Kalousek snížit zátěž, kterou stavební spoření znamená pro státní rozpočet, státní podporu by chtěl omezit co nejvíce. Jeho záměr ale odmítají koaliční partneři TOP 09 - občanští demokraté i Věci veřejné. Ekonomický expert VV Michal Babák ČT řekl, že si dokáže představit pouze snížení státní sociální podpory na polovinu, u nových smluv tedy ze 3000 korun na 1500 Kč.

VV chtějí vytvořit fond jako garanci komerčního pilíře důchodů

Věci veřejné chtějí vytvoření státního fondu, který by poskytoval lidem po důchodové reformě záruky při jejich spoření na penzi. Cílem návrhu je zajistit stabilitu dalšího důchodového pilíře. Novinářům to řekl exministr dopravy Vít Bárta, který je hlavním koordinátorem VV při vyjednávání o důchodové reformě. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) je nový plán VV nad rámec konceptu reformy penzí, na kterém se koalice dohodla a který schválila vláda. Podle návrhu důchodové reformy by lidé mohli dobrovolně část svých odvodů přesměrovat ze státního systému do vlastního spoření u fondů. K tomu by si museli ukládat ještě část peněz ze svého. Návrh nejmenší vládní strany počítá s vytvořením státem garantovaného fondu, který by investoval do dluhopisů ČR a dalších států, co mají podobný rating jako Česko. Takové pojetí má podle Bárty zajistit stabilitu komerčního spořícího pilíře.

Nečas chce oživit věcný záměr zákona o veřejné prospěšnosti

Premiér Petr Nečas (ODS) poslal znovu do připomínkového řízení věcný záměr zákona o veřejné prospěšnosti, který by měl definovat veřejně prospěšnou organizaci a sjednotit pravidla pro poskytování dotací těmto společnostem. Jde o předlohu, kterou už před rokem schválila úřednická vláda Jana Fischera, kvůli sněmovním volbám pak ale spadla pod stůl. Podle Nečase by se měla k návrhu, který zásadně ovlivní pojetí veřejné prospěšnosti, po změně politické situace vyjádřit i současná vláda. Konečnou podobu zákona chce Nečas vládě předložit do konce příštího roku. Vyplývá to z předkládací zprávy zveřejněné ve vládní elektronické knihovně připravované legislativy. Norma, která by celkově upravovala pravidla neziskového sektoru, zatím v Česku chybí. Věcný záměr zákona měla už do konce roku 2008 předložit vládě tehdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Její nástupce a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva Michael Kocáb ho dokončil až v závěru roku 2009. Kromě nového občanského zákoníku má být nový zákon sladěn s novým zákonem o daních z příjmu.

Sdružení postižených žádá premiéra a ministry o předělání reformy

Sdružení zdravotně postižených, které zastřešuje organizace handicapovaných a jejich blízkých se 120 000 členy, píše kvůli sociální reformě premiérovi a třem ministrům. Žádá je, aby reformní návrhy vláda nepřijala a vrátila je k přepracování. Podle SZP by přijetí chystaných opatření výrazně zhoršilo životní úroveň a podmínky lidí s handicapem a jejich rodin. ČTK to sdělila Zdeňka Cupková ze Svazu postižených civilizačními chorobami, který je součástí SZP. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) má sociální reforma zajistit, aby byla pomoc postiženým účinnější a systém jednodušší. Organizace handicapovaných chystaná opatření ale dlouhodobě kritizují. Národní rada osob se zdravotním postižením na protest uspořádala koncem března demonstraci. Zúčastnilo se jí několik tisíc lidí. Minulý týden si pak na reformní záměry dopisem stěžovala premiérovi.

Sněmovna je kritická ke směrnici o datech leteckých cestujících

Vláda by měla při dalším projednávání návrhu evropské směrnice o využívání údajů z evidence leteckých pasažérů pro vyšetřování terorismu a závažných trestních dbát na dodržování práva na ochranu osobních údajů. Ve svém usnesení to uvedla sněmovna, která se k předloze stavěla velmi kriticky. Chce také přesnější vymezení trestních činů, kterých by se mělo využívání údajů z evidence týkat. Doba jejich uchovávání by podle ní měla být kratší než navrhovaných pět let. Poslanci také soudí, že by nebylo vhodné případné rozšíření povinnosti předávání údajů i na lety mezi státy Evropské unie. Návrh hovoří jen o letech mezi EU a ostatními zeměmi. Sněmovna neschválila usnesení, podle kterého by návrh směrnice "vzala na vědomí". Vláda se zavedení systému nebrání a směrnici ve sněmovně podpořil ministr vnitra Jan Kubice. Proti směrnici už dříve vystoupil Úřad na ochranu osobních údajů. Podle předsedy úřadu Igora Němce by prověřování údajů o všech cestujících bylo zřejmě v rozporu s ústavou.

Komise AV doporučuje nechat část Šumavy přírodním procesům

V diskusi o budoucnosti Národního parku Šumava a razanci zásahu proti kůrovci se Komise pro životní prostředí Akademie věd kloní k zachování bezzásahových zón. Ponechání určité části území parku přirozenému vývoji je podle předsedy komise Radima Šráma zásadní podmínkou pro jeho uchování. "Snahy o manipulaci s porosty v bezzásahové zóně nikdy nepovedou ke vzniku přirozených stanovišť. Takováto činnost představuje pouze plýtvání penězi," stojí ve stanovisku, které komise poskytla ČTK. Stav zón, které byly ponechány v bezzásahovém režimu, podle Šráma jasně ukazuje, že se za posledních několik let les v místech odumřelých horských smrčin spontánně obnovil. "Také výzkumy biodiverzity ukázaly, že v bezzásahových zónách je biodiverzita největší a nejkvalitnější, naopak na vytěžených holinách dochází k její totální degradaci," uvedla komise.

Topolánek by mohl být v doprovodu Nečase při jeho cestě do Iráku

Někdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se podle serveru Česká pozice zúčastní připravované návštěvy nynějšího předsedy vlády Petra Nečase v Iráku. Topolánek má být jako ředitel společnosti VAE Controls mezi podnikatelským doprovodem první návštěvy českého premiéra v Bagdádu od pádu režimu Saddáma Husajna. Mluvčí vlády Jan Osúch nechtěl případnou Topolákovu účast ani další podrobnosti cesty komentovat s ohledem na bezpečnostní rizika. Topolánek sám serveru ani ČTK neodpověděl na textovou zprávu s žádostí o potvrzení. Server uvádí, že informaci získal z několika zdrojů. Česká pozice připomíná, že společnost VAE Controls, kterou Topolánek pomáhal zakládat, se zabývá projektováním a dodávkami technologií v oblasti petrochemie, vodárenství a průmyslu. Zaměřuje se také na distribuci pitné vody a čistírny odpadních vod. Portfolio firmy tak zapadá do potřeb současného Iráku.

Armádní letectvo se rozloučilo s legendární transportní "Andulou"

Česká armáda po téměř třiceti letech vyřadila z výzbroje svého letectva dopravní letoun Antonov An-26. S legendární "Andulou" se vojáci rozloučili ve čtvrtek slavnostním nástupem na letišti v pražských Kbelích. Zúčastnili se ho současní i bývalí piloti, mechanici, navigátoři a další lidé, kteří měli s tímto letadlem co do činění. Antonov nad jejich hlavami několikrát proletěl v doprovodu nového transportního letadla CASA C-295M, který se ve vojenském letectvu stal jeho nástupcem. "Andula" sloužila v československé a posléze české armádě plných 29 let.

Žalobci zastavili stíhání lidí viněných z únosu Krejčířova otce

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) tento týden vyhovělo návrhu policie a zastavilo stíhání všech osmi lidí, podezřelých z únosu otce uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře Lamberta. Sdělila to mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová. Jedním z obviněných byl i příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Podle Zenklové je nepochybné, že byl Lambert Krejčíř unesen a následně kvůli tomu zřejmě i zemřel, nepodařilo se však prokázat, že by za tím stálo právě osm obviněných.

Soud zprostil exposlance Vondrušku obžaloby za údajné bití vězně

Liberecký okresní soud zprostil komunistického exposlance Josefa Vondrušku obžaloby za údajné bití politického vězně. Vondruška byl podezřelý, že jako dozorce ve věznici v Minkovicích u Liberce na přelomu 80. let bil vězně Jiřího Wolfa. Bývalý zákonodárce čelil obžalobě ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vondruška podezření u soudu opakovaně odmítal. Ve své závěrečné řeči upozornil na řadu rozporů a chyb ve svědeckých výpovědích některých bývalých vězňů z Minkovic. Žalobu označil za účelovou a ryze politickou. Wolf před soudem mimo jiné prohlásil, že Vondruška nebyl zdaleka jediný, kdo vězně mlátil, patřil však mezi ty brutálnější. Někteří bývalí vězňové z Minkovic popisovali otřesné podmínky v nápravném zařízení i trestání v případě neplnění náročných pracovních norem. Nikdo ale nemohl přímo dosvědčit, že by Vondruška politického vězně Wolfa bil.

V Praze 5 hořela půda sokolovny Klamovka, nikdo nebyl zraněn

V Praze 5 dnes odpoledne hořela sokolovna Klamovka. Na místo jely tři hasičské jednotky, které požár zhruba po hodině uhasily. Zraněn nebyl nikdo, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Příčinou požáru byla závada na elektroinstalaci, plameny způsobily škodu 100 000 korun. Objekt patří košířskému sokolu. Je v něm i legendární restaurace, kde se za totality scházely osobnosti českého undergroundu.

SZPI uzavřela Albert na Praze 9, objevila tam mrtvé myši

Státní zemědělská a potravinářská inspekce po čtvrteční kontrole uzavřela prodejnu Albert v ulici Cíglerova na Praze 9. Inspektoři tam pod paletami objevili mrtvé myši a na regálech s balenými potravinami myší trus. ČTK o tom informovala Eva Běťáková z tiskového oddělení SZPI. Mluvčí sítě prodejen Albert Dana Dvořáková ČTK řekla, že v zázemí pražské prodejny byly nalezeny dvě uhynulé myši, které se do obchodu pravděpodobně dostaly zvenčí, a to při expedici či příjmu zboží. K této hypotéze se podle Dvořákové přiklonila deratizační firma, která uzavřenou prodejnu pravidelně kontroluje. Odborníci nyní deratizují a čistí pražskou prodejnu Albert i její zázemí. Podle Běťákové bude další kontrola provedena v pátek dopoledne. Když inspekce zjistí nápravu situace, zváží opětovné otevření prodejny.

Pomazánkové máslo narazilo, tradiční specialitou EU prý nebude

Pomazánkové máslo zřejmě nerozšíří seznam českých produktů, které figurují na seznamu zaručených tradičních specialit. Evropská komise se totiž podle europoslance Jana Březiny postavila proti české žádosti. Bžerzina uvedl, že je to vůbec poprvé od vstupu ČR do EU v roce 2004, kdy komise českou žádost o zapsání na seznam zaručených specialit nechce uznat. Unie rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení. Celkem je na některém ze seznamů zhruba tisícovka různých výrobků. Z Česka jsou to například Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky.

René Wokoun slavnostně složil slib rektora Purkyňovy univerzity

René Wokoun na ústeckém zámečku Větruše složil slib rektora Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a převzal rektorský řetěz. Slavnostní inauguraci rektora ústecká univerzita pořádala poprvé, žádný z pěti předchozích rektorů v dvacetileté historii školy tímto aktem do funkce uveden nebyl. Wokoun měl v listopadových volbách tři protikandidáty, děkana fakulty výrobních technologií a managementu Františka Holešovského, se kterým se nakonec utkal v posledním kole, bývalého děkana přírodovědecké fakulty Stanislava Nováka a spolupracovníka ústecké pedagogické fakulty a Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického Ladislava Pyšného. Členové Akademického senátu univerzity ho zvolili 22 z celkového počtu 33 hlasů.

Část vsetínských Romů vyčistí koryto i břehy řek ve městě

Část vsetínských Romů se rozhodla přesvědčit ostatní obyvatele města, že mnohé z hanlivých nálepek jsou neoprávněné nebo se týkají pouze určité části Romů. V pátek se aktivně zapojí do mezinárodní kampaně Ukliďme svět, kdy skupiny dobrovolníků organizují na celém světě úklid svého okolí, parků a cest. Vsetínští Romové se zaměří na část koryta řeky Rokytenky a břehy Bečvy, sdělila ČTK mluvčí vsetínské radnice Marie Šidlová. Akce je součástí projektu s názvem Lidé s hodnotou perly na sociálním dně, na nějž Vsetín získal finance z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu. Jeho cílem je podpořit začleňování vsetínských Romů do společenského dění i na trh práce.

Česko věnuje královskému páru starokladrubáka

Česká republika věnuje princi Williamovi a Kate Middletonové jako svatební dar starokladrubského koně. Příští středu o vyslání pětiletého hřebce jménem Alta do Británie rozhodne vláda, potvrdila informaci ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Hřebčín vybral pětiletého hřebce Alta z linie Favory, což je jedna z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní. Veškerý výcvik už má kůň za sebou a je předurčený k tomu, aby byl plemeníkem. Hřebec má podle ředitele vynikající původ. Otec koně se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Winsdoru. Hřebčín v Kladrubech pravidelně dodává koně švédskému a dánskému královskému dvoru. Ředitel Höck doufá, že by se se starokladrubáci mohli zalíbit i v Británii. Národní hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě, existuje 432 let a od roku 2002 je národní kulturní památkou. Už v minulosti ho navštívili dva členové britské královské rodiny. V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II. princezna Anna, o 11 let dříve Kladruby navštívil manžel panovnice princ Filip.

Forman s Ondříčkem vysadili v botanické zahradě duby

Oscarový režisér Miloš Forman a jeho dvorní kameraman Miroslav Ondříček vysadili ve čtvrtek odpoledne v Botanické zahradě v Troji dva severoamerické duby. Stalo se tak v rámci projektu Kořeny osobností. Následovali tak příklad Jana Svěráka, Jana Hřebejka nebo Jiřího Menzela. Režisér Amadea prý se zahradničením nemá velkou zkušenost, ale dovede ho ocenit. Formanův blízký spolupracovník Ondříček se začátkem loňského roku podrobil vážné operaci srdce. Přesto se však i on chopil lopaty a k desetiletému stromku, který naroste o půl metru za rok, přihodil hrst zeminy. Projekt Kořeny osobností, kterého se v botanické zahradě zúčastnili Václav Havel, Divadlo Járy Cimrmana nebo Karel Gott, má vzbudit větší zájem o ohroženou přírodu a její ochranu.

Magdalena Kožená zazpívá ve zlínském kongresovém centru

Jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti, Magdalena Kožená, vystoupí ve Zlíně. Její říjnový koncert v kongresovém centru bude událostí nadcházející sezony zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Představí se zde spolu s barokním orchestrem Collegium 1704, dirigentem bude Andrea Marcon. Novinářům to řekl ředitel filharmonie Josef Němý. V Kongresovém centru ve Zlíně se Kožená představí 17. října v programu s názvem Händel-Vivaldi Tour 2011. "Je to jeden z největších koncertů, které kdy filharmonie pořádala," upozornil Němý a dodal, že zařazení takové osobnosti do koncertní sezony zlínského tělesa bylo jeho snem.

Po 67 letech se do Plzně vrátí Calderónova hra Život je sen

Na plzeňská divadelní prkna se po dlouhých letech v sobotní premiéře vrátí stěžejní a asi nejslavnější divadelní hra španělského barokního dramatika Pedra Calderóna de la Barcy Život je sen. Naposledy ji Divadlo J. K. Tyla nabídlo plzeňským divákům v roce 1944. Současné uvedení v překladu Vladimíra Mikeše upravil a režijně nastudoval Juraj Deák, řekla ČTK mluvčí divadla Eva Ichová. Básnická hra Život je sen z roku 1635 je považována za stěžejní dílo španělského baroka. V hlavních rolích se představí Jan Maléř a Viktor Vrabec.

Sport

Krasobruslař Michal Březina je po krátkém programu na mistrovství světa v Moskvě sedmý, hned za ním následuje Tomáš Verner. V polovině soutěže vede s obrovským náskokem Kanaďan Patrick Chan, jenž vyhrál krátký program v novém světovém rekordu 93,02 bodu. Volnými jízdami vyvrcholí soutěž mužů ve čtvrtek, oba čeští reprezentanti nastoupí v předposlední rozjížďce. Ve volných jízdách se představí i sportovní dvojice Klára Kadlecová a Petr Bidař, kteří při své premiéře na MS skončili v krátkém programu patnáctí.

Hokejová extraliga se zřejmě bude v Kladně hrát i v příští sezoně. Po čtvrtečním jednání mezi vedením hokejového klubu a městem to ČTK řekl náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek. Podle Bernáška se obě strany shodly na tom, že chtějí hokej ve městě zachovat a situaci předají právníkům, kteří by měli vymyslet konkrétní řešení, jakým způsobem může město klubu pomoci. Výsledky vedoucí k záchraně kladenského hokeje by měly být známé příští týden.

Hokejisté pražské Sparty sehrají 27. září ve své Tesla Aréně zápas s New Yorkem Rangers. Slavný klub se bude v Evropě připravovat na start nového ročníku NHL, který zahájí 7. a 8. října ve Stockholmu duely proti Los Angeles a Anaheimu. Sparta se tak stane druhým českým klubem, který přivítá mužstvo z NHL. Loni v Liberci nastoupil v přípravném zápase Boston. Bruins pak na startu sezony NHL odehráli dva zápasy s Phoenixem v pražské O2 areně.

Tři americké výběry, pět evropských reprezentačních družstev a dva české národní týmy se představí od 21. června na jubilejním třicátém ročníku turnaje Pražský baseballový týden. Pro domácí baseballisty bude tento turnaj pod vedením nového amerického kouče Andyho Berglunda vrcholem letošní sezony.

Bývalá světová jednička Thomas Muster se objeví na tenisovém challengeru Strabag Open 2011 na pražské Štvanici. Někdejší elitní antukář požádal pořadatele o volnou kartu do hlavní soutěže, ale přijal i místo v kvalifikaci, která začne v sobotu. Challenger s dotací 100 tisíc dolarů se hraje příští týden a u Negrelliho viaduktu se objeví i ženy na akci kategorie ITF s polovičními 'prize money'.

Počasí

V noci i ráno polojasno až oblačno. Objeví se přeháňky, ojediněle bouřky. Páteční teploty vystoupí na 19 až 23 stupňů Celsia.