Zprávy

VV žádají odvolání Kalouska, Vondry a Fuksy, vládu chtějí udržet

Věci veřejné požadují odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Koalici ale chtějí udržet, řekla předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake po jeho jednání. Sněmovní klub nejmenší vládní strany začal diskutovat odpoledne, poslanců se sešlo dvacet. Vyloučení kolegové Kristýna Kočí a Stanislav Huml je ještě předtím ve veřejné výzvě vybídli ke společnému jednání a podpoře vlády Petra Nečase.

Nečas odmítl požadavek VV na odvolání tří ministrů

Nejsme v pozici, abychom vyměňovali kusy za kusy, odpověděl premiér Petr Nečas na požadavek Věcí veřejných na odvolání ministra obrany, ministra financí Miroslava Kalouska a ministra zemědělství. Změny v kabinetu ale udělat chce. Zejména trvá na odchodu předsedy Věcí veřejných Radka Johna. Širší vedení ODS jeho požadavek podpořilo. Nečas řekl, že ODS nevidí důvod, proč kvůli současné situaci ve vládě volat po předčasných volbách a stejně tak neví, proč měnit "koaliční půdorys" současného kabinetu. Uvedl také, že vládní krize pouze urychlila odvolání Johna z vlády o zhruba osm týdnů. Chtěl ho stejně vyměnit, protože je s jeho prací nespokojen. Souhlas výkonné rady dostal premiér i v tom, že by na ministerstvech i z pozic náměstků měly odejít všechny osoby, které jsou spojeny s bezpečnostní agenturou ABL. Tento požadavek Věci veřejné odmítají, podobná prověrka by podle nich v takovém případě měla čekat i náměstky ostatních stran.

Prezident považuje situaci ve vládě za vážnou

Podle prezidenta republiky Václava Klause nastává vážná vládní situace. Přeje si ujištění, že ti, kteří ji rozehráli, vědí, jaké budou další kroky. Vláda je podle jeho názoru zralá na "jisté přeskupení", řekl ve Stříteži u Jihlavy, kam přijel na pozvání na oslavy 20. výročí založení ODS. Prezident si ale není jistý, zda je možné ve velkém měnit vládu bez přeskupení vládní koalice. Ohledně údajného propojení bezpečnostní agentury ABL s vládou Klaus prohlásil, že mu vadí mnoho věcí a toto je jedna z nich. Prezident podotkl, že nemá nejmenší důvod říkat vůči Bártovi nic nepřátelského, nicméně řeči o přátelství mezi nimi jsou podle jeho slov dětinské. Zprávy některých médií, že odmítl Bártovu demisi, označil Klaus za nesmysl. "Žádná demise fyzicky napsaná na papíře zatím neexistuje, takže mi ji premiér ani nemohl přinést, ani já jsem ji nemohl odmítnout. A odmítnout demisi člena vlády je velmi výrazný politický krok a politický signál. Nic takového se včera nestalo," zdůraznil.

Hašek: ČSSD nemá důvod podporovat menšinovou vládu ODS a TOP 09

Sociální demokracie nemá žádný důvod podporovat nebo tolerovat případnou menšinovou vládu ODS nebo ODS a TOP 09. V tiskovém prohlášení to uvedl první místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Vládní projekt premiéra (Petra) Nečase zkrachoval a on by měl přiznat neúspěch a rezignovat," tvrdí Hašek. "Jediným korektním řešením jsou jednoznačně nové volby, nikoliv agónie české politiky založená na menšinovém kabinetu pravice s podporou přeběhlíků z VV," uvedl první místopředseda ČSSD.

Starosta Prahy 1 uvažuje o změně koalice, ve které jsou špičky VV

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 řekl ČTK, že uvažuje o změně současné koalice na radnici, ve které jsou i vysoce postavení členové strany Věci veřejné. Reaguje tak na kauzu, která se kolem nejmenší vlády strany v posledních dnech rozhořela. K vyloučení VV z koalice v Praze 1 Lomeckého vyzvala také opoziční ODS. V zastupitelstvu prvního pražského obvodu sedí například dvě místopředsedkyně VV a poslankyně Kateřina Klasnová a Karolína Peake. Místostarostkou Prahy 1 je Jana Pařízková, která v minulosti působila jako projektová manažerka bezpečnostní agentury ABL. Do loňských komunálních voleb byl členem zastupitelstva také Jaroslava Škárka, jehož výroky tento týden rozpoutaly kauzu kolem možného uplácení členů VV ze strany dosavadního ministra dopravy a bývalého vlastníka firmy ABL Víta Bárty. Podle starosty Lomeckého je změna současné koalice v Praze 1 nutná. Strana Věci veřejné vznikla v roce 2001 právě v Praze 1, kde získala o rok později první zastupitelský mandát.

Věci veřejné se blíží sektě, tvrdí Kočí

Poměry ve straně Věci veřejné mají blízko k sektě, tvrdí v sobotním vydání Mladé fronty Dnes poslankyně Kristýna Kočí, která byla tento týden vyloučena z poslaneckého klubu VV i ze strany. Ústřední postava strany Vít Bárta si podle ní udržuje loajalitu poslanců v klubu budováním kultu osobnosti. Podle Kočí je neformální lídr VV dokonalý psycholog a přesně ví, na koho platí strach, na koho peníze a na koho pocit vděčnosti. Kočí si prý stále připomínala, že jí Bárta nabídl obrovskou politickou šanci a že se poslankyní stala do jisté míry díky němu a jeho penězům. "Byla jsem v tomto směru hloupá," připustila a uvedla, že obálku s půlmilionem korun, který označila za úplatek, jí dal Bárta v restauraci. Peníze prý okamžitě uložila do notářské úschovy spolu s čestným prohlášením. S podáním trestního oznámení však údajně váhala osm dní, protože nedůvěřuje policii kvůli možnému Bártovu vlivu. Poslankyně upozornila, že ačkoliv Bárta oficiálně řídí resort dopravy, zve si na porady k sobě domů či na ministerstvo dopravy i klíčové úředníky ministerstva vnitra a školství. Řekla také, že ji poslední měsíc někdo sleduje, zřejmě aby v ní vyvolal pocit nebezpečí.

Němcová s předsedy klubů navštíví Lotyšsko

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) zamíří v neděli spolu s předsedy poslaneckých klubů na oficiální návštěvu Lotyšska. S představiteli této země, která je stejně jako ČR od roku 2004 členem Evropské unie, by měli jednat mimo jiné o energetické bezpečnosti a hlavně o boji s krizí. V delegaci bude zastoupena poslankyně Kristýna Kočí (dříve VV), ačkoli ji ve čtvrtek její straničtí kolegové odvolali z funkce předsedkyně klubu a v pátek ji nahradila členka strany Karolína Peake. ČTK o návštěvě Lotyšska informovala mluvčí předsedkyně sněmovny Eliška Klepalová. Česká výprava se během dvoudenní návštěvy setká s lotyšským prezidentem, předsedou vlády, ministrem zahraničí a předsedkyní parlamentu. Poslance čeká také prohlídka největšího pobaltského podzemního zásobníku plynu v Inčukalns. Právě otázkou energetické bezpečnosti by se měli členové výpravy zabývat.

V centru Prahy hořel dům

V Křižovnické ulici v centru Prahy hořela střecha domu U Pergamentu, v jehož přízemí se nachází Pivnice U Rudolfina. Na místě zasahovali asi tři desítky hasičů, policie a záchranná služba. Obyvatelé domu i hosté restaurace byli evakuováni. Kvůli zásahu hasičů, kteří už mají oheň pod kontrolou, bylo uzavřeno nábřeží od náměstí Jana Palacha po Národní divadlo.

Hasiči stále bojují v Chropyni s požárem plastů, evakuace trvá

Hasiči se stále potýkají s rozsáhlým požárem v podniku na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku. Požár se jim podařilo lokalizovat v pátek večer po sedmnácti hodinách intenzivních prací. V noci na dnešek však zasahující hasiče i další objekty ohrozil silný výbuch horkých plynů. Zřítila se vnitřní část jedné z hlavních budov a hrozilo i rozšíření plamenů na blízké zásobníky chemických látek pro teplárnu. Zhruba po hodině maximálního úsilí se více než čtyřiceti jednotkám profesionálních a dobrovolných hasičů ze tří krajů podařilo dostat požár opět pod kontrolu. Stále se však nemohou dostat do vnitřních prostor zasažených budov, kde jsou největší a stále hořící ohniska. V těsné blízkosti budov hrozí navíc další zřícení poškozených stavebních prvků, zdí, nosníků a dalších konstrukcí. Při obtížném zásahu byli již v pátek zraněni dva dobrovolní hasiči. Specialisté v místě požáru nadále měří koncentrace nebezpečných látek v ovzduší, kvůli jejichž rozptylu byly evakuovány tři blízké ulice v Chropyni a varována i další okolní města a obce. Mohutný noční výbuch uvolnil do vzduchu větší množství zplodin, které chladný vítr držel u země a unášel na evakuované obytné části.

USA vytýkají Česku korupci a diskriminaci Romů

Spojené státy v nové zprávě o dodržování lidských práv ve světě České republice podobně jako loni vytýkají korupci a diskriminaci Romů. Všímají si také problémů justice, obchodu s "bílým masem" a neonacistického extremismu. Zprávu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. V České republice podle něj Romy sužuje chudoba, vysoká nezaměstnanost a negramotnost, jakož i různé formy diskriminace ve vzdělání, při hledání zaměstnání či ubytování. Česko se také podle amerického ministerstva zahraničí nadále potýká s rozšířenou korupcí prakticky na všech úrovních státní správy a samosprávy, ale třeba i v policejních složkách. Její postihování přitom i přes deklarovaný boj české vlády s korupcí často selhává. "Politické tlaky, nedostatečné nebo neefektivní zákony vyžadující odhalení původu aktiv, upravující zadávání veřejných zakázek a lobbování, neefektivní policejní nástroje pro vyšetřování a omezený počet zkušených vyšetřovatelů na regionální úrovni přispěly k tomu, že je trestní stíhání korupce na vysoké úrovni vzácné," uvádí například zpráva v části věnované České republice.

Romové zablokovali pochod dělnické strany, rozehnala je policie

V ulicích patnáctitisícové Krupky na Teplicku demonstrovali příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Jejich pochodu se postavilo na sídlišti Maršov do cesty několik set Romů, kteří odmítli cestu uvolnit a po několika marných výzvách je musela rozehnat policie. Dav už poté prošel sídlištěm bez větších střetů. "Policie zatím předvedla jen jednoho muže, který odmítal uposlechnout výzvy," řekla ČTK policejní mluvčí Ilona Novotná. Před střetem se snažili před Romy sloužit bohoslužbu dva muži, údajně křesťanští duchovní. Demonstrující prý pochodem chtěli upozornit na incident, který se tam odehrál před necelým rokem. Dva mladí Romové tehdy brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce. Největší kontroverzi shromážděných vyvolává především výrok odvolacího soudu, který snížil staršímu z Romů trest a celý trestný čin překvalifikoval. Krajský soud původně případ vyhodnotil jako pokus o rasistickou vraždu a poslal jej za mříže na deset let.

Pražským metrem se projížděli recesisti v pyžamech

Mladí lidé v pyžamech a županech věnující se nenuceně ranní hygieně v sobotu dopoledne na mnoha stanicích pražského metra přivítali při nástupu do vozů překvapené cestující. Recesistická akce Pyjamos metro ride! svolaná přes sociální síť Facebook měla, kromě pobavení z nechápavých reakcí okolí, upozornit i na nedostatek zdravého spánku obyvatel České republiky. Podle návodu autorů facebookové výzvy měli účastníci happeningu předstírat, že zaspali, jedou narychlo do práce a to, co ráno nestihli, dohánějí v metru. Cestou si tedy čistili zuby kartáčkem, česali vlasy, popíjeli z termosek kávu a čaj nebo si četli noviny. Někteří chlapci byli navzdory poměrně chladnému a větrnému počasí zahalení jen ručníkem ovázaným kolem pasu. Několik stovek recesistů se před jedenáctou hodinou sešlo na Václavském náměstí pod sochou svatého Václava, kde si společně vyslechli krátké projevy pořadatelů.

Čtvrtý blok v Dukovanech dosáhl plného výkonu

Pro poruchu odstavený čtvrtý blok dukovanské elektrárny opět dosáhl plného výkonu. Jeho postupné připojování k síti začalo v pátek v šest odpoledne, kdy byla připojena první turbína, o dvě hodiny později se připojila druhá. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Blok byl kvůli poruše odstaven z provozu minulý pátek. Objevila se netěsnost na potrubí odvzdušnění, které se nachází v ochranné obálce reaktoru a primárního okruhu. Oprava proběhla v úterý vpodvečer. Blok potom prošel tlakovými zkouškami předepsanými před spuštěním štěpné řetězové reakce a náběhem bloku na výkon. Dukovanská elektrárna má čtyři atomové bloky, naplno teď jedou jen dva. Blok číslo dvě byl plánovaně odpojen 26. března na 21 dní.

Novým přednostou transplantační chirurgie bude Jiří Froněk

Novým přednostou kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny se stane Jiří Froněk. Rozhodl o tom ředitel IKEM Jan Malý. "Hlavním úkolem nového přednosty bude stabilizovat kliniku provozně, ekonomicky i personálně, a vyslat tak jasný uklidňující signál k pacientům i široké veřejnosti. Zároveň od jeho nástupu do funkce očekávám větší pokrok při nastartování několik let odkládaného programu transplantace tenkého střeva i důraz na program transplantace ledvin od žijících dárců," řekl ředitel. Uvedl, že Froněk začátkem roku přesvědčivě zvítězil v konkurzu. Má patnáctiletou praxi v oboru, posledních sedm let vede program transplantace ledvin na prestižní londýnské klinice. Jméno Froňka bylo spojeno s nařčením z plagiátorství. Údajně opsal práci od dvou pracovníků IKEM. Toto nařčení vyvrátila komise Univerzity Palackého v Olomouci, která jeho práci i okolnosti jejího vzniku podrobně prostudovala.

Sestry dominikánky usilují o výstavbu kláštera v Lysolajích

V Praze Lysolajích by mohl v budoucnu vyrůst klášter dominikánek. Sestry o něj usilovaly už na počátku devadesátých let, tehdy ale magistrát nepovolil výstavbu na vybraném místě. Řeholnice mají předběžnou architektonickou studii a podporu městské části. Projekt byl zařazen do návrhu nového územního plánu, který dosud nebyl schválen. Realizaci stavby brání také nedostatek peněz, sestry se obracejí na případné sponzory, o projektu informují na letácích a internetových stránkách http://novyklaster.op.cz. Sestry zatím obývají rodinný dům s přístavbou v Lysolajích, jehož prostory jsou stísněné a nevyhovují potřebám řádu.

Češi uspěli se svým nápadem v soutěži města New York

Tým z Českého vysokého učení technického uspěl v silné mezinárodní konkurenci v soutěži města New York nazvané Příští nápad (Next Idea). Se softwarem VerifEyed, který dokáže zjistit, zda někdo manipuloval s digitální fotografií, vyhrál absolventskou kategorii a získal 20 000 dolarů (kolem 340 000 korun). Newyorská radnice o tom informovala v tiskové zprávě. Tvůrci softwaru, který mohou pojišťovny, banky, online aukční místnosti či seznamky využít k odhalení podvodů, jsou Radim Nedbal a Babak Mahdian. Do soutěže přišlo celkem 150 přihlášek ze 30 zemí. Město pak v každé z kategorií vybralo šest finalistů. Cílem klání bylo najít zajímavé koncepty, které by mohly zahájit své podnikání právě v New Yorku. Kromě Čechů ve studentské kategorii uspěl také kanadský tým z Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru se systémem pro bezdrátové monitorování srdečního tepu. Oba vítězné týmy získají na půl roku kancelářské prostory v New Yorku zdarma, aby tu mohly rozjet své podnikání.

Na Hájích v Praze by mohlo být divadlo

Na Jižním Městě v Praze by mohlo vzniknout nové divadlo. Vybudovat ho chce místní radnice. Uvažuje o přestavbě staré kotelny, která je poblíž metra Háje. Objekt by nesloužil pouze pro divadelní představení, ale i pro různé koncerty nebo společenské události. ČTK to řekla radní Prahy 11 pro kulturu Lenka Petrová (ODS). "Nebylo by to divadlo jako takové, ale víceúčelový prostor," popsala radní záměr, který nové vedení městské části slibuje ve svém programovém prohlášení. Přes týden by se v něm podle ní mohlo hrát divadlo, o víkendu by se pak konaly klubové koncerty nebo koncerty klasické hudby. Sál divadla by měl mít podle záměru kapacitu asi 250 míst k sezení. Křesla ale bude možné přestavět, aby vznikl prostor pro koncertní publikum. Vedení radnice teprve na projektu začíná pracovat, zatím proto nemá přesné představy o ceně ani o termínu dokončení. Podobná přestavba v jiné části Prahy ale podle Petrové stála asi 70 milionů korun. Tuto částku považuje za maximum, které by městská část měla do případné divadelní budovy investovat. Stará kotelna se nachází poblíž multikina Galaxie, tedy v blízkosti metra Háje. Lokalita Hájů je podle Petrové ideální, v oblasti totiž chybí podobné centrum, jakým je na Chodově Kulturní centrum Zahrada.

V Praze začaly velikonoční trhy

Na pražském Staroměstském a Václavském náměstí začaly tradiční velikonoční trhy. Stejně jako v minulých letech nabízejí ukázky tradičních řemesel, vystoupení folklorních souborů i dětskou dílnu. Na Staroměstském náměstí je pro návštěvníky připraveno 90 prodejních míst, na Václavském náměstí 60. K dostání jsou velikonoční pomlázky a kraslice, ve stáncích se podávají velikonoční a jarní pokrmy, jako je jarní zeleninová polévka, velikonoční nádivka, beránek a jidáše s medem.

Výstava zrestaurovaných památek ve Volyni

Unikátní skříň s vyobrazením čtyř evangelistů, velké oltářní obrazy, ale také kvaše či grafiky a podmalby na skle si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě Obnovené dědictví, která začala v Městském muzeu ve Volyni. Jde o výběr z restaurovaných a konzervovaných předmětů z muzejních sbírek, které pocházejí převážně ze sedmnáctého až dvacátého století. Muzeu se za tři roky podařilo zrestaurovat a konzervovat několik set předmětů. Prvopočátky volyňského muzejního snažení sahají do 80. let století devatenáctého, které bylo posléze posíleno v době konání Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v roce 1895. Středověká volyňská tvrz, ve které sídlí muzeum dodnes, byla veřejnosti zpřístupněna až v roce 1956.

Sport

Čeští hokejisté vrátili Bělorusům porážku a vyhráli těsně 3:2. V odvetném přípravném zápase domácí tým v Bobrujsku dvakrát vedl, ale svěřenci trenéra Aloise Hadamczika dokázali vyrovnat góly Martina Škouly a Petra Průchy. V čase 58:32 rozhodl o jejich vítězství Roman Červenka.

Prostějovským volejbalistkám chybí jedno vítězství k postupu do finále extraligy. Nad Olympem Praha obhájkyně mistrovského titulu doma vyhrály i druhý zápas, tentokrát 3:0.

Smrtelná nehoda poznamenala Rallye Šumava Klatovy. Na druhé rychlostní zkoušce havaroval automobilový jezdec Jiří Skoupil s vozem Citroen C2 S1600 a na následky nehody zemřel. Druhý díl českého šampionátu byl následně nejprve přerušen, poté byl zbytek rallye zrušen.

Hokejisté Vítkovic potvrdili, že se jim ve finále extraligy vůbec nedaří na domácím ledě. Ani v osmém zápase soubojů o zlato v play off od roku 1993 před vlastním publikem nezvítězili a po porážce 1:4 s Třincem se jim i při páté finálové účasti začíná rozplývat sen o prvním zisku titulu po dlouhých třiceti letech.

Třinečtí fotbalisté porazili v 21. kole druhé ligy předposlední Kladno 2:0 a sami se posunuli na postupovou druhou příčku. O góly se v prvním poločase postarali Hanus a Mrázek.

Jachtařka Veronika Fenclová obsadila páté místo ve třídě Laser Radial na Světovém poháru na Mallorce. Fenclová, vloni ve Světovém poháru druhá, začala sezonu šestým místem v Miami, nyní si o příčku polepšila. Vrcholem sezony je letos prosincové mistrovství světa v australském Perthu, které je hlavní kvalifikací na olympiádu do Londýna.

Hokejový trenér Vladimír Růžička odmítl nabídku elitního klubu Kontinentální ligy Avangardu Omsk a zůstane ve Slavii. Na slávistickém webu uvedl, že pražský klub není na jeho odchod připraven. "Slavia je pro mě na prvním místě a na můj odchod není momentálně připravená. A možná ani já ne," řekl bývalý reprezentační kouč, který je v klubu současně spolumajitelem a generálním manažerem.

Hokejisty pražské Sparty povede Josef Jandač. Dosavadní trenér Pardubic dnes serveru iDnes.cz řekl, že se s dvanáctým týmem této extraligové sezony dohodl na dvouleté smlouvě s možností odchodu po prvním ročníku.

Hokejový útočník Radim Vrbata pomohl v pátečním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Phoenixu nad San Jose 4:3, díky níž si Kojoti zajistili účast v play off. Vrbata, který hrál svůj jubilejní 600. zápas v NHL, si připsal devatenáctou trefu v sezoně, když v 32. minutě zvýšil vedení svého týmu na 3:1. V polovině třetí třetiny po jeho přihrávce přidal čtvrtý gól Shane Doan a Žraloci už následně stihli dvěma brankami pouze snížit.

Reprezentační obránce Zdeněk Pospěch vstřelil v dánské lize gól, kterým pomohl Kodani k domácímu vítězství 3:1 nad Randers. Český fotbalista zvýšil po půl hodině hry svým čtvrtým zásahem v sezoně na 2:0, zbylé dvě branky Kodaně vstřelil už během prvního poločasu senegalský útočník Dame N'Doye.

Ruští a čeští politici, podnikatelé, umělci a sportovci se v pražské Tesla Aréně střetli v charitativním hokejovém utkání. Na ledovou plochu vyjel mimo jiné expremiér Mirek Topolánek nebo herec a moderátor Martin Dejdar. Na ruské střídačce se objevil bývalý ministr ruské vlády a také šéf ruské hokejové ligy KHL Alexandr Medveděv. Výtěžek akce poputuje na konta dobročinných projektů na pomoc dětem.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno, na severovýchodě až oblačno. Noční teploty klesnou na 4 stupně až nulu, v neděli se vyšplhají na 12 až 16 stupňů. Vát bude mírný severozápadní až severní vítr.