Zprávy

0:00
/
0:00

Kočí prý od Bárty dostala půl milionu, ve VV to vře

Šéfka poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Kristýna Kočí podala stejně jako její kolega Jaroslav Škárka trestní oznámení kvůli penězům od ministra dopravy Víta Bárty (VV). Uvedly to důvěryhodné zdroje ČTK s tím, že Kočí měla od Bárty dostat půl milionu korun. Informaci o tom, že trestní oznámení podala Kočí, přinesl i server iDnes.cz. Kočí má vypnutý mobilní telefon. Jen několik hodin před jednáním poslaneckého klubu VV o kauze poslance Jaroslava Škárky tak vyšlo najevo, že ve středu Kočí učinila stejný krok jako on. I ona peníze odevzdala na státním zastupitelství. Informace o podání trestního oznámení potvrdila také ČTK mluvčí Městského státní zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Jméno poslance či poslankyně uvést nechtěla. Škárku strana v úterý vyloučila kvůli porušení etického kodexu a vyhozen byl i z poslaneckého klubu. Ve středu Škárka předal policii materiály, které podle něj ukazují na nekalé praktiky uvnitř VV, ale i 170.000 korun, které měl dostat od Bárty. Bárta večer v emotivním vystoupení prohlásil, že se jednalo o půjčku. Kočí se dnes ráno bez vědomí zbytku vedení strany sešla s premiérem Petrem Nečasem. Podle médií domlouvali možnost další podoby vlády bez ministra Bárty. Bárta začal odpoledne ve svém bytě jednat s předsedou strany Radkem Johnem, který přerušil cestu po Moravě, a některými dalšími poslanci strany. John v rozhovoru pro Novinky.cz označil ranní schůzku Kočí s Nečasem za pokus o vnitrostranický puč, který je zřejmě zřízen zvenčí. Své kroky prý zřejmě koordinuje se Škárkou a s Humlem. Server Novinky.cz uvedl, že ODS Kristýně Kočí v souvislosti s případným rozbitím klubu nabídla první místo na své kandidátce v příštích volbách do Evropského parlamentu.

Když Bárta zůstane ve vládě, ČSSD bude hlasovat o nedůvěře

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby kvůli údajnému uplácení poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky neprodleně odvolal z funkce ministra dopravy a lídra VV Víta Bártu. Jinak ČSSD vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, řekl dnes Sobotka novinářům. Dodal, že o případném hlasování o nedůvěře rozhodne stranické vedení příští pátek. Sociální demokracii k iniciování procesu, který by směřoval k vyslovení nedůvěry vládě, vyzval bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Jinak na ni prý padne stín nedůvěry, kterou nynější vládní sestava u veřejnosti vyvolává vůči politice jako celku. Paroubek již dříve veřejně podpořil snahu KSČM, která usiluje o vyslovení nedůvěry kabinetu kvůli skandálu ministra obrany Alexandra Vondry se zakázkou firmy Promopro v době českého předsednictví EU. Sociální demokraty tehdy vyzval, aby ho následovali. Očekává prý také, že se k situaci vyjádří prezident Václav Klaus a vyzve k razantnímu řešení. ČSSD a KSČM ale bez pomoci části koaličních poslanců nemají při hlasování o nedůvěře šanci uspět. Dohromady mají jen 82 poslanců, zatímco k vyslovení nedůvěry je potřeba ve dvousetčlenné sněmovně nejméně 101 hlasů.

Izraelský premiér Netanjahu na návštěvě ČR

Na historicky první návštěvu Česka přijel izraelský premiér. Benjamin Netanjahu má na programu setkání se svým protějškem Petrem Nečasem, v pátek ho na Hradě přijme prezident Václav Klaus. Podle české diplomacie je Netanjahu v Praze jako první premiér židovského státu od vzniku Izraele. V Česku by měl jednat mimo jiné o situaci v severní Africe a na Blízkém východě a o mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou. Řešit by mohl rovněž ekonomickou, vojenskou a vědeckou spolupráci. Česká republika patří v EU k největším spojencům Izraele. V posledních letech se čelní čeští politici opakovaně vyslovili pro prohlubování vztahů s židovským státem. Proti přítomnosti Netanjahua v Česku protestuje organizace Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Celý tento týden organizuje akce a happeningy, jimiž podporuje Palestinu.

Poslanci se pozastavili nad laxností Rady ČT k zásahu Vojenské policie

Rada České televize působila podle členů sněmovního mediálního výboru laxně v přístupu k zásahu Vojenské policie ve veřejnoprávní televizi. Členové výboru očekávali, že je rada bude jako jejich partner o události informovat. Požádali tedy předsedu rady Jiřího Baumruka, aby tak v případě jakýchkoli dalších mimořádných událostí postupovali. Předseda výboru Václav Mencl (ODS) uvedl, že rada by měla výboru "v případech tohoto kalibru" poskytnout stanovisko, aby se poslanci nemuseli sami v televizi angažovat. Baumruk postup rady hájil tím, že členové rady byli během zásahu ve spojení se zástupci vedení televize. Reflektovali také následné jednoznačné komentáře politiků. Podle Baumruka nebyl důvod být na místě zásahu, nebo potřeba svolat mimořádné zasedání rady. Místopředseda výboru Václav Kubata (TOP 09) nicméně označil postup rady za neakční. Byl překvapen, že rada jako zástupce veřejnosti nechala iniciativu na České televizi, tedy na straně poškozeného. Také poslanec ČSSD Ladislav Skopal řekl, že by na místě člena Rady ČT požadoval svolání jejího zasedání už kvůli tomu, aby nebyl odkázán hlavně na informace z médií. Domnívá se, že generální ředitel ČT Jiří Janeček určitě všechny členy rady neobvolával. Místopředseda výboru Vítězslav Jandák (ČSSD) ale upozornil, že mediální rady bývaly za aktivistický přístup nad rámec zákonných pravomocí v minulosti kritizovány.

Maximální podíl Česka na pomoci Portugalsku by byl 11,25 miliard korun

Pokud by Portugalsko čerpalo pomoc i z Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), Česko by záruky za úvěry vyšly maximálně na 11,25 miliard korun. Vyplývá to z propočtů ČTK. EFSM existuje vedle záchranného fondu eurozóny (EFSF), ale účastní se jej všech 27 členských států Evropské unie. Česko se již teoreticky podílelo na záchraně Irska, když se zaručilo za 6,7 miliardy korun, tedy na podílu z 22,5 miliardy eur (zhruba 540 miliard korun), které Irové čerpají právě z EFSM. V Evropském mechanismu finanční stability přitom zbývá ještě 37,5 miliardy eur (zhruba 900 miliard korun). Podíl ČR na EFSM odpovídá podílu na rozpočtu EU a činí zhruba 1,25 procenta. Pokud by tak Portugalci vyčerpali celou zbývající částku, což není příliš pravděpodobné, Česko by se zaručilo za zhruba 11,25 miliardy korun.

Duka: Církve jmenovaly členy komise pro jednání se státem

Církve a náboženské společnosti jmenovaly 12 členů vyjednávací skupiny, která bude s vládní komisí hledat shodu v otázce majetkoprávního vyrovnání. Zasedne v ní pět zástupců České biskupské konference, dva představitelé za mužské a ženské řehole, čtyři zástupci Ekumenické rady církví a jeden člověk za Federaci židovských obcí v ČR. Jako pozorovatel se jednání bude účastnit papežský nuncius Diego Causero. Potvrdil to pražský arcibiskup Dominik Duka. Vláda jmenovala svých sedm vyjednavačů 17. března. Komisi tvoří ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV), poslanec Michal Babák (VV), Marek Benda (ODS) a kancléř prezidenta Jiří Weigl. Podle ministra Bessera by mělo jednání s církvemi začít na jaře, žádný konkrétní termín ale zatím není známý. Jasné nejsou ani tematické obrysy jednání. Nedořešená také zůstává česko-vatikánská smlouva. Na úpravách jejího textu stále pracuje ministerstvo zahraničních věcí. Duka je členem poradní expertní komise.

Průzkum v Dobroníně není jednoznačný

Výsledky geofyzikálního průzkumu v dobronínské lokalitě U Viaduktu nejsou jednoznačné. Průzkum nedokázal přesně určit místo, kde by se mohly nacházet další oběti poválečných událostí roku 1945. O dalším postupu policie rozhodne do 20. dubna. Oznámila to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Průzkum prováděli policisté a odborníci z Masarykovy univerzity na dvou místech u Zlatého potoka. Místo zakreslil do mapy Johann Niebler, dobronínský rodák odsunutý do Německa. V jiné dobronínské lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců, údajně zavražděných Čechy na konci války, vyzvednuty z masového hrobu loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy. Stanovením DNA profilu z kostí, který by umožnil identifikaci obětí, se v současné době stále zabývá Kriminalistický ústav v Praze. Výsledky rozboru zatím nejsou dokončeny.

Krejčíř před jihoafrickým soudem odmítl obvinění z podvodu

Kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem odmítl obvinění z pojistného podvodu. Zároveň podle serveru eyewitnessnews.co.za uvedl, že již celé týdny věděl, že mu hrozí zatčení. Podle stejného zdroje nabídl prý jihoafrické policii svou spolupráci. O tom, že má být zatčen, se prý dozvěděl z jistých českých novin a z prohlášení bezpečnostního poradce Petera O´Sullivana u jiného jihoafrického soudu. Český podnikatel čelí v JAR obvinění, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny, a že tak neoprávněně získal pojistku asi 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionů korun). Českými úřady je Krejčíř stíhán za jiné majetkové a násilné trestné činy. České policii unikl při domovní prohlídce v roce 2005 a v JAR žije od roku 2007; v témže roce Česko požádalo Jihoafričany o Krejčířovo vydání. Jihoafrické policii se podnikatel vzdal 25. března letošního roku. Předcházela tomu policejní razie v Krejčířově domě na johannesburském předměstí Bedfordview.

Minařík je přesvědčený, že v kauze podvodů prokáže nevinu

Někdejší agent StB Pavel Minařík je přesvědčený o tom, že při obnoveném soudním řízení v kauze podvodu prokáže svoji nevinu. Naději vkládá do výpovědí svědků. Za pojišťovací podvod byl v minulosti potrestán šesti lety vězení, Minařík ale tvrdí, že neprávem. Část trestu si odpykal, pak verdikt zrušil Nejvyšší soud. Minařík zatím ve vězení strávil deset měsíců. Je podezřelý z toho, že před 14 lety zinscenoval na Ukrajině dopravní nehodu a pak požadoval od pojišťovny Kooperativa 41 milionů korun za materiál, který údajně shořel. Podle svědků a znalců byla nehoda fingovaná a náklad zapálili Minaříkovi ukrajinští komplicové - bývalí příslušníci sovětské tajné služby KGB. S tím ale Minařík zásadně nesouhlasí. Minařík byl koncem 60. let jako agent StB vyslán do Rádia Svobodná Evropa. Plánoval bombový útok na stanici, sám nakreslil plánky umístění náloží. V roce 1976 se vrátil a stal se pro komunistický režim hrdinou. Po roce 1989 byl za plánovaný útok na rádio obžalován, ale trestu unikl.

Invalidé se obávají sociální karty

Invalidé se obávají, že by mohli být sledování přes takzvanou sociální kartu. Jde o speciální elektronickou kartu, kterou chce ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zavést pro výplatu nepojistných sociálních dávek, například příspěvku na péči či příspěvku na bydlení. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása dnes na semináři v Poslanecké sněmovně uvedl, že provozovatel karty si bude moci o každém uživateli vyhledat veškeré informace včetně toho, co a kdy nakupoval. "Ústavní soud minulý týden zrušil databázi telefonních hovorů. Tohle je obdobné shromažďování informací," uvedl na jednání Krása. Náměstek ministra Vladimír Šiška se pokusil jeho obavy vyvrátit. Řekl, že systém bude zabezpečen podobně jako standardní platební karty. Zástupcům postižených také není jasné, na co vlastně bude karta sloužit, když jim mohou být peníze vypláceny na účty, jako tomu bylo doposud. Podle Šišky bude sociální karta jakýmsi univerzálním průkazem. Nahradí dosavadní papírové kartičky ZTP a ZTP/P, dále bude sloužit jako identifikační průkazka pro úřad práce, jako platební karta a v neposlední řadě bude sloučena i s průkazem zdravotního pojištěnce. Na záměr ministerstva upozornily před několika týdny odbory. Podle tehdejšího vyjádření Dagmar Žitníkové z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče se jedná o tunel století. Soukromé firmě, která bude karty obhospodařovat, to podle ní přinese miliardy korun, a to v okamžiku, kdy se sociální dávky seškrtávají.

ČKR odmítá návrh dělení peněz na vědu a výzkum v roce 2012

Česká konference rektorů nesouhlasí s návrhem výdajů státního rozpočtu na vědu a výzkum pro rok 2012, který připravila Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Podle rektorů navržená pravidla poškozují vysoké školy a jsou v rozporu s legislativou. Rektoři rovněž požadují, aby rozpočet pro vysoké školy v příštím roce dosáhl alespoň výše roku 2010. Letos dostaly vysoké školy méně zhruba o pět procent, tedy o 1,3 miliardy korun. Novinářům to dnes řekli zástupci ČKR po jednání v Olomouci. ČKR vadí zejména to, jakým způsobem je vypočítána institucionální podpora ve vztahu k dobíhajícím výzkumným záměrům. "Považujeme navržený způsob za nespravedlivý a hlavně nesledující základní cíl, kterým má být zkvalitnění výzkumu. V této chvíli je to tak, že ti, kteří byli úspěšní v minulosti a jsou úspěšní teď, by byli postihováni," uvedl předseda ČKR a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Podle něj hodlá ČKR jednat se všemi dotčenými partnery včetně premiéra. Dopad na vysoké školy, které byly úspěšné na poli výzkumu, by se podle Fialy pohyboval řádově ve stamilionech korun. Rektoři rovněž požadují, aby se rozpočet MŠMT pro vysoké školy na příští rok dostal alespoň na úroveň roku 2010.

Rusko otevírá v Praze středisko s právními informacemi

Rusko v Praze zpřístupnilo novvé středisko, v němž je možné se seznámit s právními informacemi. Ruské středisko vědy a kultury ČTK sdělilo, že bude k dispozici elektronická databáze obsahující více než 1,5 milionu dokumentů. Středisko mohou využívat badatelé, studenti a další zájemci. V systému jsou právní akty orgánů Ruska, státní moci ruských subjektů i místní samosprávy a další dokumenty. Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmy bude středisko dobrou službou spíše pro právníky. Pro historiky, které by zajímaly spíše rozsudky, to žádný průlom v jejich práci nebude, řekl Tůma ČTK. "Elektronický systém nabízí možnost prosté orientace podle textů právních aktů, rychlý přechod na navazující dokumenty, velký výběr vyhledávacích možností," uvedlo středisko, které sídlí v Praze 6 v ulici Na Zátorce 16.

Magistrát převzal klíče od Štvanice

Pražský magistrát převzal klíče od zimního stadionu na Štvanici. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. Stadion dosud provozovalo sdružení Apex-Club, které si objekt od hlavního města pronajalo před několika lety. Vyklizení budovy mu přikázal soud, nájemní smlouvu totiž prohlásil za neplatnou. Stadion je uzavřen kvůli špatnému technickému stavu od počátku ledna. O jeho dalším osudu by měl v nejbližších dnech rozhodnout stavební úřad pro Prahu 7.

Ztracená vzducholoď doplula jen do Lysé nad Labem

Reklamní vzducholoď brněnské firmy Unistav, která v pondělí ulétla ze svého stanoviště ve Staré Boleslavi nedaleko Prahy, dopadla ve stejný den po poledni na zahradu v chatové oblasti v Lysé nad Labem. Její nálezce ji původně považoval za zbytky rogala, až ve čtvrtek nález oznámil Unistavu. Firma potvrdila, že jde o zbytky vzducholodě, řekl ČTK mluvčí firmy Marek Navrátil. Pouť vzdušného plavidla byla poměrně krátká, neurazila ani 20 km. Podle Navrátila nálezce informoval už v pondělí Úřad pro civilní letectví, tam se ale nesetkal s pochopením. Dnes se obrátil na Unistav. Firma na místo vyslala svého technika, který vzducholoď identifikoval. Zbyla z ní jen hromada hadrů. Unistav vzducholoď používal jako reklamu. Firma se domnívá, že ji někdo odřízl, protože byla dostatečně zajištěna. Podala proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Hodnota desetimetrového plavidla je kolem 115 000 korun.

V dubnu začne v Brně stavba nejvyšší budovy v ČR

Stavba nové nejvyšší budovy Brna i celé České republiky AZ Tower začne v druhé polovině dubna. Bude stát 800 milionů korun bez DPH. Hotovo má být do května 2013. Mrakodrap vysoký 109,5 metru bude stát poblíž centra města. Dosud je nejvyšší budovou v republice City Tower v Praze na Pankráci, který měří 109 metrů. V brněnském AZ Tower budou obchody a kanceláře, poslední patra domu jsou určena pro luxusní byty. Lokalita, v níž chce investor stavět, je velice atraktivní. Z výškových budov tam již stojí šedesátimetrový M palác. CTP invest ve svém Spielberk Office Centre loni obnovil výstavbu administrativní budovy, která měla být s 85 metry nejvyšší v Brně. AZ Tower ji však po dokončení předstihne. Otázkou ale je, jak dlouho si primát nejvyšší budovy udrží. Architektka Eva Jiřičná navrhla pro brněnské širší centrum a investora HS-Investment mrakodrap vysoký 117 metrů, má stát 3,5 miliardy korun. Dokončen je zatím pouze projekt.

Mark Ravenhill vystoupí v Praze s monologem a předá cenu

Slavný britský dramatik a divadelník Mark Ravenhill přijede do Prahy, aby tu vystoupil se svým monologem Experiment a současně předal cenu, která nese jeho jméno. Bude udělena za inscenaci nového textu; v prvním ročníku této soutěže bylo z více než 80 premiér v českých divadlech nominováno deset inscenací. "Cena Marka Ravenhilla patří k projektu Centrum současné dramatiky, jehož hlavním organizátorem je Divadlo Letí. Součástí slavnostního večera, který se uskuteční 15. dubna v Divadle Komedie, bude představení Pražského komorního divadla nazvané Černé panny," oznámila dnes ČTK produkční pořadatelského souboru Madla Zelenková.

Památkář a archeolog Durdík získává letošní cenu Europa Nostra

V letošním ročníku cen Europa Nostra 2011, které uděluje Evropská komise, uspěli i Češi. Mezi sedmadvaceti vítězi uspěli ve dvou případech. V kategorii "mimořádné úsilí" uspěl profesor a archeolog Tomáš Durdík, v kategorii "výzkum" zase studie o dřevěných kostelích a zvonicích v Evropě. Durdík se podílel na významných archeologických výzkumech či projektech například na hradech Křivoklát či Týřov. Studie o kostelích se zase zabývá více než 2000 kostely a více než 3000 zvonicemi po celé Evropě. Ceny budou předány 10. června v Amsterodamu v rámci projektu, jehož cílem je ochrana evropského kulturního dědictví. O ceny se ucházelo 140 projektů z 31 zemí. Europa Nostra sdružuje či reprezentuje 250 nevládních organizací, 150 dalších seskupení a zhruba 1500 individuálních členů z více než pěti desítek států. V případě ČR nejde o první úspěchy v tomto směru. Loni cenu získal projekt konzervace a prezentace hradu Bečov, přičemž od roku 2002 šlo už o osmou cenu.

Ze sportu

Kapitán fotbalové Sparty Tomáš Řepka si nezahraje pondělní derby se Slavií. Disciplinární komise mu dočasně pozastavila činnost kvůli jeho vulgárním gestům v minulém utkání v Jablonci. Příští týden na dalším zasedání, na které pozvala i Řepku, případ dořeší. ČTK to řekl mluvčí komise Jaroslav Kolář. Řepka na konci prvního poločasu při odchodu ze hřiště dvakrát ukázal směrem k divákům sedícím na hlavní tribuně vztyčený prostředníček. Zadák Sparty se pak bránil tím, že jej diváci provokovali výhrůžkami, že zabijí jeho syna.

Hokejisté Mladé Boleslavi se dnes pokusí vyrovnat stav baráže o účast v příštím ročníku extraligy. Vítěz první ligy Ústí nad Labem vyhrál ve středu na jejich ledě úvodní zápas 4:0. Hrát se začne v 18:10.

Česká tenistka Klára Zakopalová porazila ve španělské Marbelle ve druhém kole domácí Lourdes Domínguezovou-Linovou 7:6, 1:6, 7:6 a postoupila do čtvrtfinále. Devětadvacetiletá Zakopalová se s Domínguezovou utkala potřetí v kariéře a opět se rozhodovalo ve třech setech.. Naopak v prvním kole se s turnajem rozloučila Iveta Benešová. S Anabel Medinaovou-Garriguesovou prohrála za hodinu a 18 minut 0:6 a 2:6. Španělská tenistka jí oplatila porážku z letošního Australian Open, kde s osmadvacetiletou Češkou uhrála jediný game.

Florbalisté mistrovského Tatranu Střešovice a FBC Ostrava budou bojovat o titul v extralize. Oba celky uspěly jako domácí v pátých semifinálových zápasech. Střešovice vyhrály v pražském derby nad Chodovem 6:3 a hráči FBC Ostrava zdolali 4:3 městského rivala Vítkovice, které si účast ve finále počtvrté za sebou nezopakují a získaly bronz. Finálová série začne v sobotu v Praze.

Sportovní gymnastka Jana Šikulová postoupila do finále víceboje na mistrovství Evropy v Berlíně. Do pátečního boje o medaile se česká reprezentantka kvalifikovala z 24. pozice. Další česká gymnastka Kristýna Pálešová skončila ve víceboji na 34. místě.

Rozpory mezi slalomářkou Šárkou Záhrobskou a jejím otcem a bývalým trenérem Petrem Záhrobským eskalují. Trojnásobná medailistka z mistrovství světa a bronzová z olympiády ve Vancouveru viní otce, že jí ničil zdraví a přivlastňoval si její peníze. Petr Záhrobský se chce slovům své dcery, která vycházejí ve čtvrtečním magazínu MF Dnes, bránit, hodlá se proto poradit s právníky.

Bývalý první tenista světa Ivan Lendl v dohledné době nebude trénovat Andyho Murraye. Britská média nedávno přinesla informaci, že by se mohl stát novým koučem skotského hráče, který se letos trápí. Podle Petry Píchalové-Langrové z agentury Česká sportovní ale Lendl nabídku odmítl již před deseti měsíci.

Počasí

Polojasno, odpoledne proměnlivá oblačnost. Místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty vzduchu 21° až 25° Celsia.