Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Po roztržce se koalice znovu sešla u jednacího stolu

Po roztržce z minulého týdne si lídři ODS, TOP 09 a VV poměřují síly při jednání ve formátu K9 o zdravotnictví. Za vyjednávací stůl ve Strakově akademii zasedl i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), i když menší koaliční strany požadovaly jeho rezignaci. Už předtím si strany vyměňovaly přes média názory na reformu zdravotnictví, jejíž návrh přinesl už potřetí na koaliční schůzku ministr Leoš Heger (TOP 09). Potom, co si vyjasnili, že poplatky ve zdravotnictví nebude vláda zvyšovat nad rámec daný koaliční smlouvou, musí vyjednávači mimo jiné rozseknout spor o postavení lékařské komory v systému zdravotnictví. Zdravotní komise nejsilnější vládní strany Hegera vyzvala, aby "nezáplatoval" díry ve financování a soustředil se na systémovou reformu. ODS zopakovala, že odmítá řešit schodek ve financování zdravotnictví navyšováním plateb za státní pojištěnce nebo zvyšováním pojistného. Potřebné úspory může podle ní přinést bezodkladné zrušení nadbytečných akutních nemocničních lůžek. Bez zvyšování poplatků chce ministr v reformě především snížit předražené či "korupční" nákupy a investice. Další zdroje chce najít například v redukci počtu předepisovaných a nepoužitých léků. Větší odpovědnost za nasmlouvaný rozsah sítě zdravotnických zařízení podle něj mají nést pojišťovny.

Menší strany verdikt o volbách v Praze respektují

Strana TOP 09 a Strana zelených respektují dnešní verdikt Ústavního soudu o volbách do pražského zastupitelstva. Soud zamítl stížnost menších stran na rozdělení metropole do sedmi volebních obvodů a volby se nebudou opakovat. TOP 09, která volby v metropoli vyhrála, ale nevládne, slibuje být silnou opozicí. Zelení volají po změně zákona. Podle koaliční ČSSD jde o dobrou zprávu pro Pražany i vedení hlavního města. "Je dobře, že končí nejistota, protože dosavadní stav byl určitým provizoriem," řekl ČTK předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Sociální demokraté ale navzdory tomu chtějí, aby byla metropole do budoucna stejně jako kraje jedním volebním obvodem. "Tento způsob volby má svoji logiku, protože Praha má, a to nejen počtem svých obyvatel, charakter kraje," dodal Hulinský. Zelení podle předsedy Ondřeje Lišky zahájí kampaň za změnu zákona. "Chceme dohlédnout na to, aby se situace v Praze, které jsme svědky, již nemohla nikdy opakovat," řekl ČTK. Zelení vyzvali vládní TOP 09 a VV, aby v kabinetu zpracování novely podnítily.

ČSSD chce změnit systém voleb v Praze, podporu ODS nemá

ČSSD chce změnit zákon o hlavním městě tak, aby se do magistrátu volilo stejným způsobem jako do krajských zastupitelstev. Tedy aby byl jeden volební obvod a pevně stanovený počet zastupitelů. Současné znění zákona totiž umožňuje zastupitelům, aby před volbami rozhodli, jaký bude počet volebních obvodů a kolik zastupitelů se bude volit. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Podporu koaliční ODS v této iniciativě zatím nemá. Předseda pražské odnože strany Boris Šťastný (ODS) uvedl, že není důvod něco měnit. Neshodl se s primátorem města za ODS Bohuslavem Svobodou. Ten uvedl, že by magistrát neměl mít právo měnit volební systém před každými volbami.

Policie stíhá primátorova náměstka Březinu

Policie v minulých dnech podle zjištění ČTK obvinila náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Stíhání se zřejmě týká jeho současného působení v dozorčích radách městských podniků a minulého členství ve statutárních orgánech zkrachovalých firem. Březina obvinění ČTK potvrdil s tím, že si proti usnesení o zahájení trestního stíhání podal stížnost. Odmítá jakékoli pochybení. "Jedná se o záležitosti mého působení za stát a věřitele ve dvou akciových společnostech v minulosti, kdy mám jasné právní názory, že jsem nepochybil. Respektive moje jednání bylo v souladu se zákonem, o čemž jsem již v minulosti několikrát veřejně hovořil," napsal Březina ČTK v sms zprávě. Do vyřízení své stížnosti proti obvinění se dál nebude k případu vyjadřovat. Podle náměstka primátora má únik informace o jeho stíhání politickou souvislost.

PPF se obává, že Hušák uměle vytváří pohledávku Sazky

Skupina PPF se obává, že šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák uměle vytváří obrovskou pohledávku, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti. ČTK o tom informovala PPF. Vedení Sazky to vylučuje, reagoval mluvčí loterijní firmy Jan Tuna. PPF je jedním z největších věřitelů Sazky, na niž Městský soud v Praze prohlásil úpadek. "Vedení Sazky neváhá v těchto hodinách účelově vytvářet virtuální závazky Sazky, podle všeho v řádech miliard korun. Předpokládáme, že s pomocí takto vykonstruovaných dluhů chce manipulovat insolvenčním procesem v neprospěch skutečných věřitelů, tedy mimo jiné také na úkor České spořitelny, mobilních operátorů, Skupiny KKCG. Cílem je oslabit jejich pozici ve věřitelském výboru," řekl ČTK mluvčí PPF Milan Tománek. Městský soud v Praze ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů.

Šéf žalobců chce po podřízených nové prošetření zásahu v ČT

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce od podřízených nové prošetření zásahu vojenské policie v České televizi. Dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze nad činností Městského státního zastupitelství v Praze v záležitosti byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný, uvedla dnes Zemanova mluvčí Helena Markusová. Vojenská policie do budovy televize vnikla v březnu. Po reportérech chtěla spis související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Vrchní státní zastupitelství má dohled doplnit do poloviny dubna. Zeman jako nejvyšší státní zástupce nemůže práci jednotlivých státních zástupců přímo kontrolovat, ani je úkolovat. Pokyn k doplnění dohledu tak směřuje na nejbližší přímo podřízenou úroveň státního zastupitelství. Způsobem provedení zásahu se zabývá inspekce vojenské policie. Postup policistů označil za neadekvátní i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

ODS: Kraj poslal miliony na projekt, který bude možná zastaven

Středočeský kraj poslal podle opoziční ODS v uplynulých dvou letech 15 milionů korun na projekt protidrogového vlaku, který bude podle občanských demokratů možná zastaven. Vede se totiž soudní spor kvůli autorským právům. Není přitom vůbec jasné, jak bylo s prostředky naloženo, řekla dnes novinářům šéfka kontrolního výboru zastupitelstva za ODS Dagmar Nohýnková. Zároveň připomněla, že smlouvu s nadačním fondem Český vlak podepsal hejtman David Rath (ČSSD) v prosinci 2009, kdy už podle ní někteří odborníci před projektem varovali. Loni na něj kraj uvolnil sedm milionů korun a letos dalších osm milionů. ODS podle Nohýnkové bude prosazovat prošetření celé akce a chce navrhnout smysluplnější využití peněz. Hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD) ale obavy ODS odmítl a projekt naopak označil za úspěšný.

Jihoafrický soud přesunul podnikatele Krejčíře do jiné věznice

Jihoafrické úřady dnes přesunuly českého podnikatele Radovana Krejčíře, který čeká na řízení kvůli údajnému pojistnému podvodu před jihoafrickým soudem, z vazby ve věznici Leeuwkop do věznice Boksburg. Podle jihoafrického serveru timeslive.co.za to uvedl Krejčířův právní zástupce Piet du Plessis. "Soud mu včera (v pondělí) nařídil zůstat v Leeuwkopu, ale toto místo je jen pro usvědčené a odsouzené zločince. Dnes ráno byl přemístěn do Boksburgu," na východní části Johannesburgu, citoval server právníka. Podle serveru iafrica.com dnešní krátké soudní jednání iniciovala jihoafrická prokuratura, která Krejčířův přesun požadovala. Zadrženého k soudu doprovázela manželka a syn. Jihoafrická média dříve upozorňovala, že Krejčíř se ve státní věznici Leeuwkop může setkat s osobami zapojenými do projednávaného případu. Byla tak zpochybňována argumentace obžaloby, která umístění Krejčíře do vazby ve věznici zdůvodňovala právě potřebou zajistit jeho izolaci. Krejčířův osmnáctiletý syn Dennis podle jihoafrických serverů chystá stížnost na údajnou policejní brutalitu při zatýkání.

Klaus podepsal novelu, která od příštího roku zdraží cigarety

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o spotřební dani, která od příštího roku zdraží tabákové výrobky. O podpisu ČTK informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Daň by se měla zvýšit tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. Další zvýšení daně plánuje vláda od roku 2014. Od ledna 2012 vzroste sazba daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za kilogram. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska ke dvojímu zvýšení daně vláda přistoupila proto, aby zabránila cenovým otřesům. Daň se zvyšuje kvůli požadavkům vyplývajícím z evropské směrnice. Novela také ruší dosavadní osvobození emulzní nafty od spotřební daně. Jde o směs nafty, vody a dalších látek a patří mezi ekologická paliva. Dosud byla osvobozena od daní, její výroba se však natolik rozšířila, že podle ministerstva už nesplňuje povahu pilotního projektu a stát kvůli tomu přichází o peníze.

MPSV varovalo agentury práce, aby se pojistily proti úpadku

Pokud se pracovní a personální agentury nepojistí do konce března proti úpadku, jak to vyžaduje zákon o zaměstnanosti, zahájí s nimi ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) správní řízení. To může vést k odebrání povolení ke zprostředkování zaměstnání. Uvedlo to dnes tiskové oddělení ministerstva. Povinnost mít pojištění personální agentury v minulých dnech kritizovaly, nyní si již nicméně pojistky sjednávají. Podle zákona o zaměstnanosti musí agentury práce doložit, že se pojistily proti vlastnímu úpadku a proti úpadku svých firemních klientů. U agentur, které povolení ke zprostředkování zaměstnání dostaly do konce loňska, je tato povinnost právě do konce března. Novější agentury mají na prokázání svého pojištění dva měsíce ode dne, od kterého jim platí povolení ke zprostředkování práce.

Zpráva MO: Prostředníci likvidují český zbrojní průmysl

Zprostředkovatelské firmy v podstatě zlikvidovaly značnou část českých výrobců zbrojního průmyslu. Obranný průmysl se dostal do neutěšeného stavu, uvádí souhrnná zpráva o akvizicích vojenského materiálu, kterou vypracovalo ministerstvo obrany. V dosavadní politice resortu chybí snaha o to, aby český zbrojní průmyslu byl konkurenceschopný, dodává zpráva. "Složitá situace výrobců zbrojní techniky vede k odchodům specialistů a likvidaci kapacit, často zcela ojedinělých a unikátních, jejichž obnova by znamenala neúměrně vysoké náklady při nezanedbatelném faktoru času," uvádí materiál, který pod názvem Souhrnná zpráva o přezkoumání akvizic vojenského materiálu v resortu obrany zveřejnil ministr Alexandr Vondra na dnešní tiskové konferenci. Podle zprávy je problémem skutečnost, že obrana v uplynulých patnácti letech při zadávání klíčových zakázek upřednostňovala zprostředkovatelské firmy. "Ty mimo získávání zakázek zároveň v podstatě zlikvidovaly značnou část českých výrobců. Za uplynulých deset let dokázaly ovládnout více než 80 procent domácího obchodu s komoditami obranného charakteru," uvádí zpráva. Vondra po svém nástupu do funkce loni v létě slíbil omezit vliv prostředníků a změnit systém armádních nákupů. Novelou zákona upravující nákupy armádní techniky ze zahraničí se bude vláda zabývat ve středu. Úpravu systému veřejných zakázek ministerstvo právě připravuje. Mimo jiné plánuje zavést takzvaný rodný list zakázky, který bude vystaven na internetu a bude sloužit veřejné kontrole armádních nákupů.

Paroubek podpoří KSČM v úsilí vyvolat hlasování o nedůvěře

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes ČTK řekl, že podpoří úsilí komunistů, kteří chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Pokud se podaří, ať už komukoli, vyvolat takové hlasování, pak zvedne ruku pro nedůvěru současné vládě. "Je mi jedno, kdo hlasování vyvolá," dodal. Paroubek předpovídá v nejbližších měsících další masové protesty celých skupin občanů v ulicích. Příčinou podle něj bude stres z asociální vládní politiky. Uvedl to na svém internetovém portálu www.vasevec.cz. Zopakoval také svou dřívější prognózu, že se bude vláda během jara pod vnějším i vnitřním tlakem rozkládat. Vláda se podle Paroubka odcizuje svou politikou jedné skupině občanů po druhé. A vzhledem k tomu, že ve sněmovně nepřipouští vládní koalice debatu s opozicí a větší část opozice nemá odvahu ke střetu, tedy k vyvolání hlasování o nedůvěře kabinetu, hrozí nebezpečí, že se politické konflikty v příštích měsících přesunou mimo parlament, na ulici. Výsledek je jen těžko předvídatelný, tvrdí expremiér. Kdyby byla Nečasova vláda složená z netalentovaných a neerudovaných osob, nebyla by to podle Paroubka ještě tak velká tragédie. Současná vláda ale řeší své spory zcela veřejně a myslí si, že tak se dělá skutečná politika. "Otázkou je, jak dlouho může tahle reality show ještě trvat. Skutečné problémy země tahle vláda schopna řešit není," uzavřel expremiér.

Klaus schválil zvýšení příjmů i výdajů letošního rozpočtu

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona, která zvýší zvýší příjmy i výdaje letošního státního rozpočtu o shodných 11,7 miliardy korun v souvislosti se zdaněním fotovoltaických elektráren. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Schválený letošní schodek státního rozpočtu 135 miliard korun zůstane zachován. Stát získá peníze z daně za výrobu elektřiny ze slunečního záření, která má vynést 4,2 miliardy korun. Výnosy z darovací daně za emisní povolenky přidělené letos a příští rok vydělají 4,8 miliardy korun. Zvýšení poplatku za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba miliardu korun navíc bude představovat vyšší výnos daně z přidané hodnoty (DPH). Celkové příjmy státního rozpočtu by měly letos činit 1055,7 miliardy korun místo původních 1044 miliard. Výdaje budou činit 1190,7 miliardy namísto 1179 miliard korun. Prezident dnes také podepsal zákon o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu, který dovolí ministerstvu financí (MF) vydat dluhopisy za 131,6 miliardy korun. Zákon umožňuje splatnost dluhopisů až 55 let.

Na práva v Plzni chce 2700 uchazečů, mírně více než jako loni

Plzeňská práva zaznamenala letos mírný nárůst počtu zájemců o studium než loni. Fakulta Západočeské univerzity (ZČU) řeší od září 2009 skandály bývalého vedení s rychlostudiem a podivným přijímáním a udělováním titulů. K bakalářskému studiu veřejná správa a magisterskému oboru právo se přihlásilo 2672 uchazečů, mírně více než loni. Přijato letos bude maximálně 400 lidí, šanci má tedy téměř každý sedmý zájemce. ČTK to řekla proděkanka pro studium Patra Jánošíková. "Skandály se vůbec nedotkly výuky. Její kvalita má podle ohlasů studentů na webových stránkách stoupající tendenci. Škola zajišťuje veškeré vzdělávací povinnosti, které má," dodala. Do konce března má být hotový interní audit fakulty, který začal koncem prosince. Podle výsledků pak bude nové vedení univerzity jednat s děkanem a společně napraví případná pochybení. Nová rektorka Ilona Mauritzová připustila, že stále existuje absolutně krajní možnost zrušení fakulty, pokud by neobnovila akreditaci oborů. "Pokud fakulta nenajde dost síly k tomu, aby navolila reformní senát (volby jsou dnes a ve středu), pokud nedojde k tomu, že zpracuje materiál pro akreditaci a nechá si odejít kvalitní profesory a docenty, pak nebude schopná akreditaci získat," uvedla.

Soudní dvůr EU zkomplikoval spory Budvaru s americkým rivalem

Soudní dvůr EU v Lucemburku dnes zrušil klíčové části předchozího rozsudku ve prospěch Budějovického Budvaru ve vleklém sporu s americkým Anheuser-Busch o registraci známky "Bud". Rozsudek původně znemožnil americkému pivovaru značku registrovat mimo jiné i pro pivo v celé Evropské unii. Podle dnešního verdiktu nejvyššího soudu v evropské sedmadvacítce ale tehdy soud udělal několik zásadních chyb, které celý spor prakticky vrací na začátek. Počátek soudní pře mezi Budějovickým Budvarem a společností Anheuser-Busch v tomto případě leží až v roce 1996. V tomto roce a v následujících čtyřech letech Američané požádali Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zápis označení "Bud" jako ochranné známky pro pivo a další výrobky v celé Evropské unii. OHIM jejich žádosti vyhověl, ale český pivovar proti tomuto rozhodnutí podal hned několik námitek, které se staly i základem budoucího soudního sporu.

Soud prohlásil úpadek na loterijní společnost Sazka

Městský soud v Praze prohlásil úpadek na loterijní společnost Sazka. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Zároveň ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května. Způsob řešení úpadku soud nestanovil; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů. Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po splatnosti. Soud zároveň vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. K později podaným přihláškám insolvenční soud nepřihlíží a takto přihlášené pohledávky nebudou v insolvenčním řízení uspokojeny, upozornil s tím, že se přihlašují i pohledávky, které již byly u soudu uplatněny. Přezkumné jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek soud stanovil na 26. května, poté se se bude konat schůze věřitelů. Ti mají rozhodnout o tom, zda bude ve funkci pokračovat prozatímní věřitelský výbor i dosvadní insolvenční správce a především mají rozhodnout o způsobu řešení úpadku.

Padesátikorunová bankovka končí,v oběhu jich je přes 14 mil. kusů

V České republice je v současnosti v oběhu přibližně 14,3 milionu padesátikorunových bankovek, jejich platnost přitom od 1. dubna končí. Od počátku roku jejich počet klesl o více než dva miliony. Vyplývá to z aktuálních dat České národní banky. Celkově je v současnosti v oběhu téměř 338 milionů bankovek a 1,7 miliardy mincí. V souvislosti s koncem papírových padesátikorun roste počet mincí stejné hodnoty. V současnosti jejich počet činí 64,2 milionu, zatímco na konci loňského roku to bylo necelých 63 milionů a na konci předloňska 47 milionů kusů. Důvodem, proč ČNB rozhodla o stažení papírové padesátikoruny, je vyšší trvanlivost mince. Padesátikoruna byla navíc jediným českým platidlem v kovovém i papírovém provedení. Podle člena bankovní rady a vrchního ředitele ČNB Pavla Řežábka mince vydrží v oběhu desítky let, naproti tomu bankovky se musí každé tři až čtyři roky měnit. ČNB proto od roku 2007 zajišťuje už jen výrobu padesátikorunových mincí, které bankovky v oběhu postupně nahrazují. Ti, kterým padesátikorunové bankovky zůstanou doma i po 1. dubnu, si je mohou až do 31. března příštího roku vyměnit na pobočkách ČNB a komerčních bank po celém Česku. Od 1. dubna 2012 do konce března 2017 je pak vymění už jen pobočky ČNB.

Praha rozdělí téměř 30 milionů korun na partnerství v kultuře

Praha rozdělí asi 29,96 milionu korun na akce v oblasti kultury a volného času. Peníze budou uděleny formou partnerství. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města, informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu. Jednotlivé příspěvky nepřevyšují částku dva miliony korun. "Rozhodli jsme mimo jiné o podpoře tradičních, již zavedených akcí, mezi které patří například Letní Letná, Shakespearovské slavnosti nebo Festival krátkých filmů Praha," uvedl radní Lukáš Kaucký (ČSSD). Podle Kauckého dotaci získají rovněž některé lokální akce, jako je Babí léto v Dolních Počernicích a otevření Keplerova muzea v Karlově ulici. Metropole rozdělí touto formou každoročně desítky milionů korun. Letos má na partnerství 30 milionů korun, dalších asi 65 milionů ale může čerpat z rezervy v rámci kapitoly kultura. Na rozdíl od grantového přidělování dotací nepodléhá tento model rozdělování peněz, dříve označovaný jako spolupořadatelství, žádným kritériím výběru - je na zastupitelích či radních, komu peníze dají. Systém dlouhodobě kritizují někteří odborníci i opoziční zastupitelé.

Pocta Vladimíru Boudníkovi uvede desítky abstraktních grafik

Galerie Moderna vzdává hold "něžnému barbarovi" Vladimíru Boudníkovi. Výstava obsahuje více než čtyři desítky prací tohoto nejvýraznějšího představitele lyrické abstraktní grafiky. ČTK to řekl majitel galerie Martin Zeman. V prostorách galerie na Masarykově nábřeží jsou k vidění například Rorschachovy testy (otisky skvrn), dřevořezy, monotypy, lepty, kresby, koláže a především různé druhy grafik, včetně grafiky aktivní nebo strukturální. Expozice nabízí nejen pohled na Boudníkovo dílo z let 1958-1968, ale i práce výtvarníků, které znal. Jan Kotík, Jiří Kolář, Zdeněk Bouše, Jan Kubíček, Zbyšek Sion a desítka dalších mu zde skrze své fotografie, grafiky a kresby skládají pomyslnou poklonu. Výstava končí 1. května.

Slavný tenor Plácido Domingo zazpívá na krumlovském parkovišti

Legenda světové opery Plácido Domingo zazpívá na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově na centrálním parkovišti P2. Když ředitel festivalu Jaromír Boháč těsně před podpisem smlouvy změnil místo konání koncertu z fotbalového hřiště na parkoviště, nastalo na straně agentury i Dominga mírné zděšení. Fotbalisté se podle Boháče báli, že by na zničeném trávníku nemohli odehrát podzimní soutěž. "V Českém Krumlově jsme otevřeli řadu míst hudbě, kde si mnozí koncerty neuměli představit, bude to tak i s parkovištěm. Jiné místo s kapacitou 7500 míst prostě k dispozici nebylo," řekl dnes Boháč novinářům. Plácido Domingo, který se po José Curovi stal tváří festivalu, zazpívá na parkovišti mezi Vltavou a poštou spolu se sopranistkou Anou Marií Martínezovou 20. srpna. V doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v jejich podání árie a duety z oper Verdiho, Pucciniho a Leoncavalla. Plácido Domingo se do Česka vrací po 17 letech a jeho vystoupení je podle organizátorů kandidátem na kulturní událost roku. Vstupenka stojí od 900 po 6900 korun.

Sport

V kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012 vyhrál český národní tým nad Lichtenštejnskem 2:0. Češi měli celé utkání jasnou převahu.

Po šestnácti zápasech skončila neporazitelnost české fotbalové reprezentace do 21 let. V přípravném utkání s Francií, posledním ostrém testu před červnovým mistrovstvím Evropy, prohrála v Olomouci 0:1.

Sedmnáctiletá snowboardistka Eva Samková obhájila na šampionátu ve Valmalenku loňský titul juniorské mistryně světa ve snowboardcrossu. Na sedmém místě dnes skončila další česká reprezentantka Kateřina Chourová. Samková suverénně ovládla už pondělní kvalifikaci a dnes neměla konkurenci ani v jedné z vyřazovacích jízd. Druhým světovým zlatem zároveň potvrdila, že jí tento svah sedí, neboť zde před necelými dvěma týdny vybojovala životní druhé místo v závodě Světového poháru mezi dospělými. Stejně jako Samková vyhrála svou čtvrtfinálovou jízdu i o dva roky starší Chourová, obě české snowboardistky se pak utkaly v boji o finále. Za Samkovou se z druhé postupové příčky nakonec radovala Švýcarka Wuffliová, na třetí Chourovou tak zbyla jen účast v malém finále.

Počasí

Jasno až skoro jasno, postupné ochlazování.