Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nečas přijal Bártovu omluvu a kauzu ABL má za uzavřenou

Premiér a předseda ODS Petr Nečas přijal úterní omluvu ministra dopravy Víta Bárty (VV) a kauzu se sledováním komunálních politiků ODS někdejší Bártovou bezpečnostní agenturou ABL za uzavřenou. Nečas to řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády. Bárta, který firmu ABL vlastnil do svého příchodu do vysoké politiky, vyhověl v úterý večer písemně Nečasově žádosti o omluvu. "Omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné," napsal ministr. Premiérovi také sdělil, že v žádném případě neměl úmysl mu uvádět nepravdivé informace. Nečas jej k omluvě ve stejný den vyzval s tím, že dodržení daného slova má za elementární předpoklad vzájemné důvěry. "Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé," napsal předseda vlády.

ČSSD chce případ Bártovy firmy ABL projednávat ve sněmovně

Sociální demokracie chce prosadit, aby se činností bezpečnostní agentury ABL v době, kdy ji vlastnil a řídil ministr dopravy Vít Bárta (VV), zabývala Poslanecká sněmovna. Ministr, který o aktivitách firmy lhal a považuje jen za uklouznutí porušování zákona a práv občanů, nemá ve své funkci co dělat, řekl na středeční tiskové konferenci místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Dodal, že ČSSD rozhodně nepovažuje případ za ukončený a nespokojí se s Bártovou omluvou premiérovi Petru Nečasovi.

Vláda jednala o odchodu lékařů, premiér o jednání nic neprozradil

Vláda ve středu jednala o situaci ve zdravotnictví kvůli odchodům nespokojených lékařů. Premiér Petr Nečas (ODS) na tiskové konferenci neřekl, zda se kabinet dohodl na nějakém řešení situace a na jakém. Na tiskové konferenci se zmínil jen o reformách. V protestní akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď 3800 ze zhruba 20.000 nemocničních lékařů. Nejhorší je situace na Vysočině, kde se chystá ke konci února práci opustit až 60 procent doktorů. V Praze by to mohla být desetina. Nespokojení lékaři žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Pokud by z práce odešli, nedokázaly by nemocnice podle odborů i některých šéfů zdravotnických zařízení péči jako dosud zajistit. "Informace zazněla, budeme s ní dále pracovat," řekl premiér. Ani po doplňujících dotazech novinářů podrobnosti nesdělil. Případné návrhy prý nejdřív dostanou zástupci lékařů. Předseda vlády zopakoval, že peníze ze státního rozpočtu do mezd nyní nalít nelze. "Samozřejmě situace, kdy by stát a veřejné rozpočty měly být vydírány cestou vyhrožování malým dětem a předčasně narozeným kojencům je stav, kde společnost být nechce," uvedl Nečas. Problém by podle něj měly řešit reformní kroky, které s sebou přinesou třeba optimalizaci lůžkových zařízení. Díky tomu by se mohly najít zdroje, které by se daly "přelít" do platů zdravotníků.

Štěch vyzval vládu ke kompromisu s odcházejícími lékaři

Vláda podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) převezme zodpovědnost za důsledky výpovědí nemocničních lékařů, pokud neprojeví ochotu ke kompromisnímu řešení jejich požadavků. Lékaři už je výrazně omezili, uvedl ve středu Štěch. Předtím převzal petici za vyřešení sporu, který vyvrcholil odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme. "Pokud vláda nevyužije zbývající krátký čas k nalezení shody a nepředloží přijatelná řešení, přebírá plnou zodpovědnost za všechny důsledky odchodu tisíce lékařů," zdůraznil předseda Senátu. Vláda podle něj s lékaři nadále de facto nejedná, seriózní návrhy řešení jejich situace zatím nepředložila.

Česká biskupská konference nesouhlasí s protestem lékařů

Čeští a moravští biskupové se pozastavují nad současným protestem lékařů. Je podle nich na pováženou, když mluvčí doktorů vyhrožují postihem pacientů a berou si je za rukojmí svého nátlaku. Napsali to v prohlášení na závěr dvoudenního zasedání České biskupské konference (ČBK), které novinářům představil předseda ČBK pražský arcibiskup Dominik Duka. Reformy jsou nutné, každý ale musí něco obětovat, bez vzájemného zájmu o druhé se společnost rozpadá, míní biskupové. "Silná slova některých škodí lékařům, kteří jsou určitou morální elitou v zemi. Otázka odejdeme a starejte se dál, to není přijatelné," řekl Duka. "Musí být vzájemná shoda, pacient se nesmí stát obětí toho sporu," doplnil.

Ředitelé na Vysočině: Jednání v nemocnicích krizi neodvrátí

Ředitelé všech pěti krajských nemocnic na Vysočině tvrdí, že vyjednáváním na úrovni nemocnic se krize ve zdravotnictví nedá odvrátit. Protestující lékaři očekávají systémové změny ze strany ministerstva zdravotnictví, vlády a legislativní podporu ze strany parlamentu, shodli se ředitelé v otevřeném dopise premiérovi. V nemocnicích na Vysočině dalo výpověď 56 procent lékařů. Nejvíc výpovědí podali anesteziologové, chirurgové, internisté a gynekologové. "Všichni opakovaně jednáme s lékaři, kteří dali výpovědi. Toto jednání je však chápáno jako snaha rozbít jednotu lékařů, a nabídky tak nejsou akceptovány," konstatovali v dopise ředitelé. Odchod avizovaného počtu lékařů by podle nich znemožnil poskytování byť jen neodkladné péče. "Bude-li dosavadní vývoj v nemocnicích pokračovat, nemůžeme a odmítáme nést jakoukoli odpovědnost za následky sporu, jehož průběh a výsledky není možné z naší strany ovlivnit," uvedli šéfové nemocnic.

Pražské porodnice prý po odchodu lékařů nezajistí péči jako dosud

Pražské porodnice by nebyly schopny po odchodu lékařů od března zajistit péči o matky a jejich děti jako dosud. Dvě ze šesti porodnic, na Bulovce a v Thomayerově nemocnici, by musely přestat přijímat rodičky úplně. Po jednání neonatologů a porodníků to novinářům řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který před nástupem do funkce působil jako přednosta gynekologicko-porodnické kliniky vinohradské nemocnice. V Praze funguje šest porodnic - ve vinohradské nemocnici, v Podolí, v Motole, na Bulovce, U Apolináře a v Thomayerově nemocnici v Krči. Kdyby tamní doktoři své výpovědi nestáhli, nebylo by podle primátora možné zajistit ani neodkladnou péči. Bulovka a krčská nemocnice by příjem musely zcela zastavit, uvedl Svoboda. Ostatní porodnice by prý nebyly schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu.

Vláda si určila jízdní řád přijímání důležitých reformních norem

Vláda ve středu přijala plán své letošní práce na zákonech. Hodlá připravit normy potřebné pro reformy důchodů, zdravotnictví a sociálního systému, i novelu kompetenčního zákona, který umožní vznik Národní rozpočtové rady od počátku příštího roku. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vznik rady, která bude nezávisle posuzovat dopady legislativních kroků a exekutivních rozhodnutí na veřejné finance, pokládá Nečas za důležitý pro stabilizaci veřejných financí. Bude na úrovni současné legislativní rady vlády. Příslušná právní norma má být hotova do poloviny letošního roku. Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku chce také vláda připravit návrh takzvané finanční ústavy. Už příští měsíc předloží ministr vnitra Radek John (VV) věcný záměr nového volebního kodexu. Ten bude obsahovat jak přímou volbu prezidenta, tak i novinky jako je možnost elektronického hlasování či korespondenční volby.

Dřevěná kniha byla stažena z jednání vlády

Vláda ve středu na poslední chvíli stáhla z programu svého jednání materiál, podle nějž se má hospodařit v lesích ve správě státního podniku Lesy ČR od roku 2012. Před opětovným projednáním dokumentu, označovaného také jako Dřevěná kniha, musí ministerstvo zemědělství dokončit jednání s antimonopolním úřadem. Po schůzi vlády to uvedl premiér Petr Nečas. Ministři se materiálem zabývali už před týdnem, na jeho konečné podobě se však neshodli, výhrady měli zejména zástupci Věcí veřejných. Návrh se nelíbí menším dřevařským firmám, ekologům, soukromým vlastníkům lesů ani opozici. Vzhledem k náročnému programu v uplynulých dnech se podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové ministr Ivan Fuksa sešel se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem kvůli Dřevěné knize až toto úterý večer. Jednání o dokumentu tak nedokončili.

Česká ministerstva zadala zakázky za 276 mld. Kč neprůhledně

Celých 80 procent veřejných zakázek zadávaných českými ministerstvy v letech 2006 až 2010 bylo přiděleno neveřejně nebo bez soutěže. Celková hodnota neprůhledně zadaných zakázek činila v tomto období 276 miliard korun. Vyplývá to z výsledků průzkumu doktorandů Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ministerstvo spravedlnosti, které v průzkumu dopadlo nejhůře, výsledky analýzy odmítlo. Nákupy ministerstev činily ve sledovaném období 340 miliard korun. V 67 procentech případů úřady nakupovaly za 228 miliard korun mimo Informační systém veřejných zakázek. Dalších 14 procent tvořily takzvané jednohubky. Tak studenti nazývají zakázky s identickým počtem uchazečů a vítězů, zpravidla jedním. Hodnota takových zakázek byla v letech 2006-2010 celkem 48 miliard korun. Dostatek informací byl podle vědců v tomto období jen o 19 procentech ministerských nákupů v hodnotě 64 miliard korun.

"Tento stav musíme změnit, tedy hlavně tu část, kdy se vybírá bez soutěže," řekl na tiskové konferenci po zasedání vlády premiér Petr Nečas. Bude prosazovat, aby se indexy transparentnosti pro státní správu dělaly každý rok. Aktivitu akademiků přivítal také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, jehož úřad chystá návrh novely zákona o veřejných zakázkách. "Chceme projekt podpořit a zároveň na něm participovat. Nyní bude důležité najít objektivní a porovnatelná hlediska," uvedl.

Stát loni získal z DPH a dalších sdílených daní víc peněz

Finanční úřady loni vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) přes 269,5 miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 2009 nárůst o necelých 16 miliard korun. Větší výnos ve srovnání s loňskem zaznamenaly finanční úřady i u ostatních sdílených daní, například daně z příjmu právnických osob. Vyplývá to z aktuálních dat České daňové správy. Sazby DPH loni stouply o jeden procentní bod na deset a 20 procent. Část výnosu ze sdílených daní putuje nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů. Na dani z příjmu firem stát vybral loni 123,9 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 119,6 miliardy korun.

Česmad: Stát loni kvůli vyšší dani z nafty přišel až o 8 mld. Kč

Český státní rozpočet loni podle silničních dopravců přišel kvůli zvýšení spotřební daně z nafty o šest až osm miliard korun. Česko se kvůli opatření dostalo mezi pět zemí s nejdražší naftou v Evropě a silniční dopravci začali více tankovat v cizině. Uvedl to mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. "Loňské navýšení spotřební daně uhlovodíkových paliv o korunu mělo přinést zhruba desetiprocentní nárůst předpisu této daně, ovšem ten naopak klesl," uvedl Felix. Přestože dopravní výkony v dopravě loni rostly o více než pět procent, objem tankovaných pohonných hmot u tuzemských čerpadel se snížil. Od tankování v Česku upustila nejen tranzitující vozidla, ale v zahraničí kupují pohonné hmoty i české kamiony, uvedl Česmad.

ÚOOÚ prověřuje, zda je zveřejnění minulosti soudců zákonné

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) od úterý prověřuje, zda je zveřejnění komunistické minulosti soudců v souladu se zákonem. Problém prý není u zveřejnění minulosti soudců Ústavního soudu, uvedl úřad. Právě Ústavní soud přitom loni rozhodl, že někdejší členství soudců v předlistopadové KSČ není jejich soukromou věcí. A na toto usnesení se odvolává ministerstvo spravedlnosti, které seznamy bývalých členů KSČ z řad soudců a státních zástupců zpřístupnilo na svém webu. Podle názoru ÚOOÚ není problém rozhodnutí ÚS, ale především v metodice použité ke zjišťování minulosti osob a jejím zveřejnění. Předseda úřadu Igor Němec poukázal také na to, že v publikovaném seznamu soudců byly chyby.

ÚS rozhodne o stížnosti odmítače povinného očkování dětí v únoru

Ústavní soud (ÚS) ve středu o stížnosti odmítače dětského očkování Pavla Vavřičky nerozhodl. Senát vyslechl argumenty obou stran a vzal si čas na rozmyšlenou. Nález vyhlásí 9. února. Jednání sledovala zcela zaplněná jednací síň. Vavřička se v mnohaletém sporu brání proti pokutě 3000 korun, kterou dostal za to, že nenechal své děti naočkovat proti některým infekčním nemocem. "Mým hlavním důvodem je to, že mám představu, že očkování škodí dětem, že je poškozuje. (...) Očkování je náboženství, které nemá racionální podstatu," řekl soudu Vavřička. Děti už odrostly a očkování jim podle otce zatím nechybělo. Naopak hlavní hygienik Michael Vít u soudu hájil smysluplnost a potřebnost očkování. Vakcíny jsou prý bezpečné. "Většina očkovacích látek zaváděných v České republice má registraci u evropské autority v Londýně a splňuje nejvyšší požadavky," řekl Vít.

Plynojem v ostravské Dolní oblasti už dosáhl maximální výšky

Památkově chráněný plynojem v ostravské Dolní oblasti Vítkovic už dosáhl nejvyšší možné výšky. Zvedání jeho zapadlé horní části, těžké zhruba 800 tun, trvalo týden. Takzvaný zvon se podařilo výsledně zvednout o téměř 15 metrů, plynojem tak dosáhl výšky bezmála 33 metrů. ČTK to řekla mluvčí strojírenských VÍTKOVIC Eva Kijonková. Z národní kulturní památky vznikne do roku 2012 multifunkční centrum podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Zapadlý zvon plynojemu z roku 1921 se podařilo zvednout přesně o 14,92 metru, což je výška vztažená k úrovni budoucího náměstí v industriální Dolní oblasti. "Od dob objevení Ameriky je to symbolické číslo. U nás symbolizuje objevení nových možností pro technické unikáty a oživení Dolní oblasti Vítkovic," uvedl ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice (DOV) Petr Koudela. Samotné vysunutí bylo velmi složitým procesem - masivní ocelovou konstrukci o průměru 70 metrů zvedalo souběžně 16 hydraulických lisů. Po týdnu tak plynojem získal podobu, kterou ztratil po roce 1998, kdy přestal sloužit jako zásobník vysokopecního plynu.

Soud snížil mladíkovi trest za pokus o vraždu na 15 let

Mladíkovi, který se loni v srpnu pokusil o vraždu své o dva roky starší kamarádky, vrchní soud ve středu udělil trest v délce 15 let. Změnil tak rozhodnutí městského soudu, který Davida Chmelíčka poslal v prosinci loňského roku na 18 let do vězení. K vraždě prý osmnáctiletého hocha inspiroval film Sametoví vrazi. K činu se Chmelíček doznal již před soudem prvního stupně. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Chmelíček je plnoletý od května loňského roku, jako mladistvý by za spáchaný čin dostal nanejvýš deset let. Podle spisu si po vícerém zhlédnutí filmu Sametoví vrazi údajně chtěl vyzkoušet, zda dokáže někoho zabít.

Dědeček: Situace v Bělorusku je po potlačení protestů chaotická

Situace v Bělorusku je po tvrdé reakci státní moci na prosincové protesty proti manipulacím při prezidentských volbách velmi chaotická. ČTK to řekl předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, který byl v Minsku na návštěvě tamní organizace PEN klubu. Představitelé několika PEN klubů včetně Dědečka podepsali v pondělí ve Varšavě výzvu k propuštění kandidáta v nedávných prezidentských volbách v Bělorusku Uladzimira Njakljajeva, který je od voleb ve vězení. "Nikdo si netroufá nic odhadovat, nikdo neví, co se stane, jak to bude dál," popsal Dědeček situaci mezi opozičně naladěnými lidmi v běloruské metropoli. Ostrá reakce režimu na protesty proti manipulaci při prosincových prezidentských volbách prý "všechny překvapila". "My jsme sepsali takovou deklaraci, ve které vyjadřujeme znepokojení a žádáme zlepšení podmínek a podobně. Ale protože já nejsem úplně přesvědčený o smyslu a úspěchu deklarací, tak jsem se sebral a jel do Minsku se podívat na vlastní oči, jak to vypadá," vysvětlil. Za Njakljajeva podle něj ale není možné u státních úřadů jakýmkoliv způsobem "lobbovat", od voleb 19. prosince jej neviděla ani jeho vlastní manželka.

V Ostravě je k vidění exponát z EXPO 2010

Česká veřejnost si ve středu v Ostravě mohla poprvé prohlédnout unikátní zlatou slzu - jeden z nejsledovanějších exponátů českého pavilonu na Expu 2010 v čínské Šanghaji. Dílo Frederica Diaze je do 29. ledna vystaveno ve Vítkovickém zámku za přísných bezpečnostních opatření. Již během první hodiny přilákal vystavený objekt desítky lidí, zjistila ČTK. Osmdesát centimetrů vysokou slzu pokrytou vrstvou 24karátového zlata střeží speciální kamery, čidla i ochranka. "Do interního i externího systému kontroly je zapojena policie. Dění v místnosti, kde je objekt vystavený, ale i v celém areálu, monitorujeme a nahráváme," řekl ČTK Karel Vilím ze společnosti VÍTKOVICE HOLDING. Právě strojírenské Vítkovice si jako generální partner české účasti na výstavě v Šanghaji objekt zapůjčily.

Helena Vondráčková mluví i zpívá v animované pohádce Na vlásku

Příběh plný dobrodružství, lásky a humoru přináší nový americký animovaný muzikál Na vlásku, který se ve středu představil v české premiéře. Nová pohádka o moderní Zlatovlásce z produkce studia Walt Disney Pictures se v českém znění představí v režii Vojtěcha Kotka, který také nadaboval jednoho z hlavních hrdinů. Jednu z rolí namluvila a také nazpívala Helena Vondráčková. Snímek, který byl nominovaný na Zlatý Globus, do českých kin uvede od čtvrtka společnost Falcon. "Byla to moc příjemná práce. Velmi mě bavila," řekla ČTK Vondráčková, která se ujala hlasu Mamá Gothel.

Brněnské Národní divadlo představí v premiéře hru Zaslíbení

Jednou z událostí sezony je pro brněnské Národní divadlo inscenace původní české hry Zaslíbení. Vypráví příběh krasobruslařské legendy Hany Maškové a textaře Jiřího Štaidla. Podle režiséra Zdeňka Plachého divadlo hru pojednalo jako baladický příběh, který ukončily dvě tragické autonehody. Zástupci divadla hru představili novinářům. Premiéra se uskuteční v pátek. "Hra není jednoduchou hříčkou. Nejde o zábavné scénky proložené písničkami. Je to poměrně náročná hra, která vypovídá o mnohém," uvedl Plachý. Podle něj je jedním z nejdůležitějších témat hry doba, ve které se odehrává - děj začíná v květnu 1968, tedy v době plné naděje, která byla nasátá tvůrčí energií a nábojem.

Ústí nad Labem uvedlo operu Lakmé

Severočeské divadlo opery a baletu nastudovalo pěvecky náročnou operu Lakmé, která se na operním jevišti uvádí jen velmi vzácně. V Ústí nad Labem se toto dílo pozdně romantického skladatele Léo Delibese objevilo zatím jen jednou, a to před více než 60 lety. Novinářům to řekl ředitel divadla a zároveň režisér nastudování Lakmé Tomáš Šimerda. Opera má být "specialitou" na repertoáru divadla. Vloni například uvedlo Prodanou nevěstu v původním zpracování, letos právě málo hranou Lakmé. "Sám jsem tuto operu nikdy neviděl. Nepamatuji si, že by se na českém jevišti, ba i slovenském, někdy hrála," řekl ředitel divadla. Před týdnem měla opera premiéru v Německu. Příběh vypráví o zapovězené lásce britského koloniálního důstojníka Géralda k bráhmanské kněžce Lakmé v daleké Indii v 19. století. Celá opera podle režiséra stojí a padá s výkonem sopranistky Anny Klamo v hlavní roli. "Je to taková pohádka. Ale problematika lásky je věčná," komentovala pěvkyně zápletku.

Nová publikace připomene slavné české kumštýřské dynastie

Osudy padesátky proslulých i méně známých uměleckých rodů zmapovala novinářka a spisovatelka Blanka Kovaříková v knize Lexikon slavných českých dynastií. Na téměř 350 stranách publikace doplněné asi 250 dosud vesměs nezveřejněnými fotografiemi ze soukromých rodinných archivů věnuje Kovaříková hlavní pozornost hereckým rodům, zastoupeny jsou i dynastie hudebníků, režisérů, malířů a ve dvou případech i rody proslulých fotografů Jana Lukase a Václava Chocholy. Čtenáři se v knize dále dozvědí, jak úzce jsou potomkové většiny slavných hereckých rodů spřízněni. A nejedná se prý jen o nejstarší herecké dynastie Budilových, Kodetových a Steimarových. "I Kostkové a Hrušínští jsou vzdálení příbuzní, protože členové těchto kočovných hereckých rodin se v minulosti ženili mezi sebou," vysvětlila. Spojnici mezi nimi tvořil Hynek Mušek, který začínal ve společnosti obrozence Josefa Kajetána Tyla.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Večer ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Teploty -3° až 1° Celsia.