Zprávy

0:00
/
0:00

Klaus: Nezjednodušujme komunismus, nová hrozba je útok na tradice

Výklad komunistické éry by se podle prezidenta Václava Klause neměl zjednodušovat. Monopol na interpretaci komunismu by neměli mít lidé, kteří z minulosti žijí a nechtějí se smířit s polistopadovou podobou české demokracie. Klaus to řekl při slavnostním shromáždění k výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Odpůrci režimu podle Klause nebyli jen mezi těmi, kteří byli nejvíce vidět. Totalitní režim byl odpudivým, ale logickým vyústěním předchozího útoku na svobodnou společnost, míní. Aktuální hrozbou podle něj ale je "postmodernistický" útok na tradiční instituce a hodnoty. "Velmi zjednodušená a zploštěná začíná být i interpretace celého tohoto nešťastného období našich dějin. Je to i proto, že je díky absenci jiných hlasů monopolizována těmi, kteří z této minulosti žijí, těmi, kteří mají pocit, že po listopadu 1989 nebyli dostatečně oceněni, a těmi, kteří se nemohou či nechtějí smířit s polistopadovou svobodou a s uspořádáním naší společnosti, jak se u nás evolučně, spontánně, neplánovaně, nikým shora nediktovaně vytvořila," prohlásil Klaus. Nebezpečí dneška podle prezidenta není v návratu komunismu, ale v rozmachu "postmodernistického útoku na základy naší civilizace". "Je ve zpochybňování tradičních institucí. Je v relativizaci hodnot, které byly zejména zde v Evropě přes dvě tisíciletí naší hlavní životní orientací," řekl Klaus.

Klaus odmítl slepé srovnávání násilí Čechů na Němcích se zločiny nacistů

Prezident Václav Klaus se ve středu ve svém projevu při jedné ze vzpomínkových akcí na události spojené s datem 17. listopadu pozastavil nad nepatřičným srovnáváním násilí, jehož se Češi dopustili na Němcích s nacistickým terorem. "Jsem již delší dobu frustrován z narůstající asymetrie - v médiích i v politickém diskursu - mezi pozorností věnovanou událostem před zahájením II. světové války, událostem v jejím průběhu a událostem po jejím skončení," připomněl Klaus. Prezident se pozastavil nad tím, že je opomíjena časová posloupnost a kauzální příčinnost obou událostí. "Jsem frustrován ze ztráty chápání proporcí a hloubky tragičnosti těchto událostí," dodal prezident s tím, že tato frustrace bude patrně dále narůstat. Podle Klause nemohou být Češi pyšní na incidenty hnané principem kolektivní viny, nesmí se však zároveň ztratit pojem o proporcích. "Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," připomněl prezident.

Posselt a bavorský ministr požádali v Lidicích o odpuštění

Bavorský ministr školství Ludwig Spaenle (CSU) a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení a europoslanec Bernd Posselt položili věnce u hrobu mužů popravených za druhé světové války ve středočeských Lidicích. "Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a žádáme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme," řekl Posselt. Současně v Lidicích připomněl poválečný osud Němců. Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Kalousek uvažuje, že "rozmrazí" část ministerských výdajů

Ministr financí Miroslav Kalousek možná "rozmrazí" část výdajů, které ministerstva zatím nemohou používat kvůli případnému propadu v hospodaření státu. Kalousek to řekl novinářům v Bruselu. Podle něj je již na "sto procent" jisté, že Česko letos nepřekročí schválený rozpočtový schodek. Mimo jiné i kvůli rychlejšímu hospodářskému růstu. "Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 procenta HDP nebude překročen. Možná, že bude možné velmi malé prostředky těm kapitolám, které mají největší potíže, rozvázat. V každém případě dodržíme schválený deficit," řekl Kalousek. Podle něj nejde o "rozmražení" všech takzvaných vázaných výdajů. "Čeká mě tato diskuse zejména s premiérem a s některými ministry. Je možné, že rozvážeme některé prostředky tam, kde prostě objektivně hrozí krizová situace. Ale mluvíme o stamilionech, nemluvíme o miliardách," doplnil. Vláda v červenci schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Ministerstva tak mají vládou zavázány výdaje za dalších 10,2 miliardy korun. Již na počátku roku jim vláda zavázala výdaje za šest miliard Kč. O dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlí kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

V regionech chce dát výpověď zhruba polovina nemocničních lékařů

V regionech se podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela připojila ke kampani Děkujeme, odcházíme už zhruba polovina nemocničních lékařů a jsou připraveni podat na konci roku hromadně výpověď. V hlavním městě je odezva slabší, LOK chce s podporou předních osobností české medicíny získat i lékaře z pražských fakultních nemocnic, řekl Engel. Cílem kampaně je dosáhnout pro lékaře vyšších platů, pro nejzkušenější až trojnásobek průměrného platu v zemi. Odchody lékařů však paradoxně mohou přispět i k tomu, že nadbytečné nemocnice se zavřou. ČR má v mezinárodním srovnání příliš akutních lůžek a málo lůžek následné péče. "Z 16.000 nemocničních lékařů se jich připojilo hodně přes 4000, možná už 4500, přesná čísla budeme mít v pátek. Když odečteme funkcionáře a obrovské množství doktorů v Praze, tak se dostaneme k 10.000, celorepublikově se tedy účast blíží k polovině," řekl Engel. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) souhlasí s odbory, že lékaři mají mít vyšší platy, peníze pro ně ale teď nemá. O zdravotnictví bude ještě do stávky ohlášené na 8. prosince jednat tripartita. Engel uvedl, že kdyby vláda jednala s odboráři v srpnu nebo i počátkem září, než kampaň 15. září začala, a kdyby tehdy dala rozumnou nabídku, třeba 50 procent navýšení příští rok a zbytek v roce 2012, tak by černobílá sanitka a doktor Exodus s nabídkou hromadných výpovědí po republice nevyjeli. "Ale v případě, že se už kampaň rozjela a jedinou nabídkou byly tabulky, které by znamenaly minus 40 procent pro ty nejzkušenější a minus 12 procent pro ty nejmladší, tak to jen akcelerovalo vlnu odporu a už je velmi malý prostor na vyjednávání," řekl. Podrobnosti akce si definitivně dojednají odboráři na poradě předsedů 25. listopadu a v pondělí 29. listopadu akce s výpověďmi startuje.

Ostravští lékaři objevili unikátní novinku v léčbě popálenin

Jako jediní v ČR a jedni z mála na světě využívají lékaři z popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice (FNO) k léčbě popálených dospělých pacientů krevní destičky přímo z jejich krve. Objev zrychluje a zlepšuje hojení hlubokých ran, které si způsobili například spálením či opařením. Zkušenosti s novinkou, kterou ve FNO zavedli začátkem letošního roku, má například pětasedmdesátiletý Gabriel Volný z Petřvaldu u Karviné, jež se zranil při práci na zahradě. „Pálil jsem listí a hrabal. Bohužel jsem si nevšiml, že se oheň šíří. Najednou mi začaly hořet pracovní kalhoty na lýtku. Sedl jsem si do trávy a oheň uhasil, jenže montérky už jsem měl seškvařené a přilepené na kůži nohy. Tak jsem nohavici strhl i s kůží a doma jsem si zranění laicky ošetřil," líčil nehodu muž. K lékaři nešel, protože mu zranění nepřišlo až tolik vážné. „Na druhý den mě ale noha začala hodně bolet. Když jsem přišel ke své doktorce, tak mě ihned poslala do nemocnice v Orlové. Odtamtud jsem šmahem jel na popáleninové centrum do ostravské fakultní nemocnice, kde mi řekli, že kdybych přišel později, tak jsem mohl přijít i o nohu," svěřil se Volný. A právě on je jedním z pacientů k jejichž léčbě zdejší lékaři využili novinku. Díky použitým krevním destičkám z jeho vlastní krve se mu proto pooperační rány skvěle zhojily a jeho zdravotní stav se rychle zlepšil. Nicméně kromě radosti, která nyní mezi lékaři FNO ze zaváděné novinky panuje, se objevila i obava z jejího budoucího financování. Dotace z kraje totiž postačí jen pro 30 pacientů, přičemž již 16 bylo úspěšně vyléčeno. „Situaci s financováním budeme řešit po skončení výzkumu. Chceme jednat se zdravotními pojišťovnami, které by například mohlo zaujmout snížení finanční náročnosti léčby u popálených pacientů," uvedl mluvčí FNO Tomáš Oborný.

Pražská koalice slibuje jízdné zdarma pro děti a seniory

ODS a ČSSD v Praze slibují, že se zasadí o to, aby děti do 15 let a senioři nad 65 let cestovali v Praze zdarma. Současně ale nechtějí, aby stouply ceny předplatných kupónů pro ostatní cestující. Plyne to z koaliční smlouvy, kterou v úterý nad ránem obě strany podepsaly. Dopravě, především té hromadné, je věnována ve smlouvě velká část. Kromě cen kupónů se řeší i pokračování výstavby tras metra, Městského okruhu a Pražského okruhu. Trasa A do Motola by měla být dostavěna během čtyř let a současně by se měla zahájit stavba trasy D. Smlouva slibuje, že neubudou zelené plochy na území Trojmezí či Klánovický les. Především v tom prvně jmenovaném se přitom počítalo s další zástavbou. Zelené plochy by se měly rozšířit i v oblastech Nákladového nádraží Žižkov, Rohanského ostrova, Letné nebo Smíchovského nádraží. V sociální oblasti se chce město zasadit hlavně o péči o seniory, vybudovat pro ně bezbariérové bydlení, denní stacionáře, těm nad 80 let zajistit dovoz léků.

Asi tisíc lidí protestovalo proti pražské koalici ODS a ČSSD

Nejméně tisícovka lidí přišla demonstrovat na pražské Václavské náměstí proti koalici ODS a ČSSD v hlavním městě. Během zhruba půlhodinového protestu zaznělo, že dohoda občanských a sociálních demokratů odporuje vůli voličů. Organizátoři z iniciativy Vyměňtepolitiky.cz demonstranty vyzvali, aby se nesmířili se situací na radnici a přišli před ni protestovat v den ustavujícího zastupitelstva. Pořadatelé protest svolávali od úterý prostřednictvím sociální sítě Facebook. Na demonstraci přišel mimo jiné i předseda Strany zelených Ondřej Liška. Potvrdil, že jeho strana podá stížnost na volby v Praze k Ústavnímu soudu. Organizátoři demonstrace vyzvali ústavní soudce, aby stížnosti vyhověli. Zelení, SNK ED a Věci veřejné si stěžují na rozdělení Prahy při volbách do magistrátu do sedmi volebních obvodů. Systém podle nich poškodil menší strany a nahrál právě ODS a ČSSD. Jejich návrh na zneplatnění voleb ale pražský městský soud odmítl. Pražský lídr ODS a pravděpodobný budoucí primátor města Bohuslav Svoboda řekl, že lidé mají na kritiku poměrů na radnici právo. Měli by ale strany hodnotit až podle toho, jestli splní své předvolební sliby. "Je právo každého člověka, aby vyjadřoval svůj názor. Mně je vždycky trošičku líto, když se ten názor vyjadřuje jakoby dopředu," řekl Svoboda.

Litvínovem pochodovalo asi 70 sympatizantů krajně pravicové DSSS

Litvínovem opět pochodovali sympatizanti krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prošli i okolo sídliště Janov. Podle odhadů jich dorazilo přes 70. Pochodem chtěli připomenout střety s policií před dvěma lety. Několikrát se dostali do slovních konfliktů s místními Romy, jediné dvě menší strkanice se ale odehrály zřejmě jen mezi místními. Středeční demonstrace byla výrazně odlišná od akce před dvěma lety. Tehdy dorazilo asi 500 demonstrantů, kteří se snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty. Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, nakonec přinesla 14 zraněných a desítky zadržených. Policie tehdy nasadila do akce okolo 1000 mužů, situaci navíc komplikovaly i skupinky Romů, kteří ale nakonec do potyček prakticky nezasáhli. Stoupenci DSSS se během pochodu chovali ukázněně a na slovní výpady ze strany Romů, které padaly na několika místech pochodu, reagovali jen jízlivými poznámkami. Pouze jedna skupinka demonstrujících občas spustila přerývané hučení, které je na fotbalových stadionech považováno za projev rasismu. Pak ale pochod oficiálně skončil a demonstranti na cestě zpět začali dávat najevo, co si myslí. Z davu zněla skandovaná hesla jako například "Národní odpor" či popěvky o "mrtvých cikánech".

Na severu Moravy se ovzduší oproti úterý dále zhoršilo

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se oproti úternímu odpoledni ještě zhoršilo. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu překročily dvojnásobný denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v deseti lokalitách kraje, což je pětkrát více než v úterý. Nadále platí upozornění, kterým meteorologové varují před případným smogem a možným vyhlášením signálu regulace. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Nejhorší situace nastala ráno v Českém Těšíně na Karvinsku, kde průměrná koncentrace polétavého prachu (PM10) dosáhla 141 mikrogramů na metr krychlový. To je téměř trojnásobné překročení imisního limitu. Přitom v úterý odpoledne tam měřicí stanice zaznamenaly 84 mikrogramů. Podle ostravských meteorologů nadále platí výstraha před možným smogem a následným vyhlášením signálu regulace v ostravsko-karvinské aglomeraci. Takzvaný signál upozornění by mohl být odvolán během čtvrtka, pokud se situace výrazně nezhorší, řekla ostravská meteoroložka Barbora Tobolová. Během dnešního dne by se podle meteorologů měla celková imisní situace zlepšit. Hodnoty průměrných koncentrací polétavého prachu se ale pravděpodobně budou stále pohybovat nad imisním limitem.

Soud začne projednávat případ agresivního řidiče z D1

U středočeského krajského soudu začne ve čtvrtek hlavní líčení v případu Luboše Laciny, který v březnu vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo z dálnice D1. Řidič čelí obžalobě z pokusu o těžké ublížení na zdraví, za což mu v případě odsouzení hrozí až 12 let vězení. Mazda, na kterou muž svým vozem údajně najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec v ní se lehce zranili. Nehoda se stala 22. března na 24. kilometru dálnice ve směru na Prahu a zaznamenala ji dálniční kamera. Šestadvacetiletá žena v mazdě tam předjížděla kamion. Řidič vozu Škoda Superb, který ji dojel, se ji údajně snažil blikáním a troubením donutit, aby mu uvolnila cestu. Když řidička předjíždění dokončila a zařadila se do pruhu před kamion, řidič suberbu do ní prý bočně najel a vytlačil ji z dálnice. Mazda vylétla do pole, několikrát se přetočila přes střechu a narazila do stromu. Řidič superbu to viděl a přivolal pomoc. Podle médií zaplatil řidič, manažer Prazdroje, poškozené rodině 70.000 korun jako zálohu za škodu na zničeném autě. Prý tak učinil ještě před vyčíslením celkové škody. Své jednání na D1 vysvětluje muž tím, že to byla nehoda, a ne záměr. Dokládá to i tím, že na silnici zastavil a nabídl osádce mazdy pomoc. Vedení Plzeňského Prazdroje muži podle médií kvůli incidentu pozastavilo výkon funkce. Později se s ním dohodlo na návratu do práce vzhledem k presumpci neviny.

Na 200 lidí v Praze protestovalo proti reformám ve školství

Zhruba 200 studentů a dalších mladých lidí se po poledni sešlo na Palackého náměstí v Praze na protestu proti plánovaným rozpočtovým škrtům a reformám ve školství. Obávají se zadlužení kvůli školnému či zániku některých méně ziskových oborů. Po krátkých projevech se demonstranti vydali na pochod centrem metropole, který zakončili ve 14:00 před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na Palachově náměstí. "Myslíme si, že vládní škrty jsou unáhlené a mohly by mít dopady, které budou nevratné," řekl novinářům iniciativy Vzdělání není zboží Josef Hawel. Školné podle něj povede k znepřístupnění vysokoškolského vzdělání pro sociálně slabší lidi, odložené školné pak k jejich zadlužení. Účastníci protestu se obávají také celkové komercionalizace vzdělání, která podle nich povede k zániku méně ziskových oborů a témat. "Univerzity budou muset shánět peníze z externích zdrojů a budou závislé," prohlásil Hawel. Vládní kroky v oblasti školství tak podle něj zasáhnou nejen studenty, ale celou společnost. Česká republika zároveň podle studentů vyčleňuje na vysoké školství méně procent DPH než ostatní evropské státy.

Muslimové v Brně slavili Svátek oběti v basketbalové hale

Muslimové oslavili v Brně společnou modlitbou Svátek oběti, jeden z nejvýznamnějších svátků islámu. Nesešli se k ní tradičně v mešitě ve Vídeňské ulici. Kvůli její nedostačující kapacitě ji museli vyměnit za nedalekou pronajatou basketbalovou halu Moravské Slavie. ČTK to řekl předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan. Brněnská mešita je nejstarší islámskou modlitebnou v republice. Vznikla jako nový objekt ve Vídeňské ulici. Otevřena byla před 12 lety. Nyní ji poprvé od roku 1998 museli vyznavači islámu kvůli malé kapacitě vyměnit za jiný prostor. Ke společné modlitbě se v basketbalové hale sešlo 250 muslimů. Vedena byla v češtině, tlumočena byla do angličtiny a arabštiny. Svátek připomíná čin proroka Abrahama, který chtěl na příkaz Boha obětovat svého syna Ismaela. Bůh Abrahamovu odevzdanost přijal a namísto Ismaela obětoval berana.

Jednadvacítka v přípravě na Euro porazila Ukrajinu 2:1

Fotbalovým reprezentantům do 21 let vyšel první přípravný zápas před mistrovstvím Evropy, když v Uherském Hradišti porazili 2:1 Ukrajinu, s níž se utkají na červnovém turnaji v Dánsku ve skupině. Už dva roky neporažený český výběr k vítězství došel především díky výkonu v prvním poločase, kdy se o jeho branky postarali Jan Vošahlík a debutující Václav Kadlec. Prohru Ukrajiny osm minut před koncem zmírnil Petrov.

Tenista Berdych vstoupí do Turnaje mistrů bez konkrétního cíle

Bez konkrétního cíle vstoupí nejlepší český tenista současnosti Tomáš Berdych do Turnaje mistrů v Londýně, který v pondělí rozehraje utkáním se Srbem Novakem Djokovičem. Ve skupině narazí také na světovou jedničku Španěla Rafaela Nadala a bývalého prvního hráče světa Američana Andyho Roddicka. "Cesta k postupu vede přes všechny tři soupeře. Nelze vůbec kalkulovat. Nejdůležitější je soustředit se na start. Až zvládnu první zápas, tak si mohu říci, pojďme na další," uvedl Berdych na tiskové konferenci v Prostějově. Se všemi soupeři ve skupině má prý čerstvé nevyřízené účty. "Ale takových účtů mám z letoška poměrně dost," podotkl Berdych, podle kterého se soupeři v takovém turnaji nedají vybírat. Kdyby však mohl, hrál by nejraději s Davidem Ferrerem. "Je to asi jediný hráč, kterého bych zvolil," zamyslel se Berdych nad kvalitou soupeřů. Na druhou stranu přiznal, že má rád zápasy, kdy není favoritem. Atmosféru Turnaje mistrů si vyzkoušel už před třemi lety v Šanghaji, tehdy se ale na kurt jako náhradník nedostal.

Král má za sebou premiéru F1, při testech předčil dva nováčky

Dvacetiletý Josef Král se jako čtvrtý český jezdec zúčastnil oficiálních testů formule 1. Na okruhu v Abú Zabí, kde v neděli vyvrcholilo mistrovství světa, zajel s monopostem Hispania mezi patnácti nováčky třináctý čas. Za Australanem Danielem Ricciardem, jenž dvoudenní testování s vozem Red Bull ovládl, zaostal Král s výkonem 1:44,143 minuty o více než šest sekund. Český pilot odkroužil s formulí druhého nejhoršího týmu letošní sezony F1 celkem 61 kol. Zhruba o sekund zaostal za nejlepším časem Itala Davida Valsecchiho, jenž měl k dispozici druhý monopost Hispanie. Král se o víkendu vrátil na závodní dráhu po vážné červnové nehodě ve Valencii a závěrečný podnik GP2 se mu vydařil. Před Králem absolvovali zkušební jízdy ve formuli 1 Tomáš Enge, v roce 2001 jel i tři Velké ceny v barvách stáje Prost, Jaroslav Janiš (Jordan) a Jan Charouz (Renault).

Nymburk nezvládl konec zápasu se Sevillou a prohrál 77:93

Basketbalisté Nymburka vkročili do své čtvrté sezony v Evropském poháru ULEB domácí porážkou se španělskou Sevillou 77:93, když jim nevyšel hlavně úplný závěr utkání. Čtyři minuty před koncem prohrávali pouze 71:75, ale na drtivý finiš soupeře nestačili. V hostujícím týmu se z výhry radoval i český reprezentační rozehrávač Tomáš Satoranský. Devatenáctiletý odchovanec pražského USK k výhře Sevilly přispěl devíti body. Nymburku naopak nepomohl ani heroický výkon pivota Aleše Chána, který nasázel 29 bodů. Další zápas sehrají sedminásobní čeští šampioni příští úterý v Rize. Nymburk nažhavily poslední dvě výhry v Jadranské lize proti euroligovým celkům Ciboně Záhřeb a především sobotní triumf nad Partizanem Bělehrad s další českou hvězdou Janem Veselým, ale Sevilla ukázala zkušenosti nasbírané ze španělské ligy považované za nejlepší evropskou soutěž.

Počasí

Zataženo, mlhavo, občas déšť, během dne na jihu a jihovýchodě ustávání srážek. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.