Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nečas: ČR je připravena pomoci Srbsku s přístupem k EU

Česká republika je připravena poskytnout Srbsku své zkušenosti z vyjednávání o členství v Evropské unii a nabízí mu svou asistenci. Po setkání se srbským premiérem Mirkem Cvetkovičem to řekl předseda české vlády Petr Nečas. Srbsko v posledních dnech čelí ze strany Evropské komise tvrdé kritice. Hodnotící zpráva EU zveřejněná minulý týden poukazuje na nedostatečnou reformu soudnictví, vadí ale také přebyrokratizovaná státní správa. Materiál varuje i před diskriminací menšin. Česká republika, která vstoupila do EU v roce 2004, může podle Nečase Bělehradu poskytnout stáže pro diplomaty a další odborníky, výměnu informací, ale třeba i své zkušenosti z čerpání předvstupních fondů. Česká republika očekává, že Evropská komise zveřejní stanovisko k srbskému členství ve druhé polovině příštího roku.

Vyjednávači pražské ODS získali mandát k uzavření koalice s kýmkoli

Pražská ODS bude vyjednávat o koalici i s ČSSD. Jednání s TOP 09 ale nepřerušila. Vyjednávači získali mandát na uzavření smlouvy s tím, kdo dá ODS lepší nabídku. Rozhodla o tom regionální rada a zastupitelský klub, řekl novinářům po jednání šéf pražské ODS Boris Šťastný. Podle Šťastného mají vyjednávači absolutní mandát k dovedení jednání do konce, a to s TOP 09 i se sociální demokracií. Volby do pražského zastupitelstva vyhrála TOP 09, ODS skončila druhá, ČSSD třetí. V médiích se spekuluje o tom, že ODS preferuje koalici se sociálními demokraty. V ní by byla silnějším partnerem, a získala by tedy zřejmě křeslo primátora. "Věřím, že v průběhu tohoto týdne bude jasno," řekl Šťastný k tomu, kdy bude uzavřena koalice. A to prý případně s ODS nebo i bez ní. ODS již sociální demokracii koaliční návrh předala. V jedenáctičlenné radě jí nabídla čtyři křesla a jako návrh koaliční smlouvy program ODS. Nyní chce ČSSD oslovit, aby na nabídku odpověděla. Nabídku ODS sociální demokracii přebila TOP 09 s pěti místy radních a návrhem dohody, která prý bere v potaz program sociální demokracie.

V Praze 5 podepsaly koaliční smlouvu TOP 09, ČSSD a VV

V Praze 5 podepsali koaliční smlouvu o společném vládnutí zástupci TOP 09, ČSSD a VV. Koalice bude mít také podporu Strany zelených (SZ). Starostou by se měl stát Radek Klíma z vítězné TOP 09. Nahradí kontroverzního Milana Jančíka z dosud vládnoucí ODS, která skončí v opozici. Klíma novinářům řekl, že prvním úkolem nového vedení by mělo být zvýšení otevřenosti a transparentnosti radnice. Koalice chce udělat audit uzavřených smluv a také personální audit na radnici. Podle Klímy se dá očekávat, že se budou objevovat "kostlivci ve skříních".

Volby v Českém Těšíně se kvůli kupování hlasů budou opakovat

Volby v České Těšíně jsou kvůli kupování hlasů a svážení voličů neplatné a budou se muset opakovat. Rozhodl o tom ostravský krajský soud. Hlasování se bude opakovat v celém městě, které má téměř 26.000 obyvatel. ČTK informaci potvrdila mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Soud částečně zneplatnil i volby v Roudnici

Komunální volby se budou opakovat i v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem. Rozhodl o tom krajský soud v Ústí nad Labem. Ve čtrnáctitisícovém městě docházelo k organizovanému svážení voličů k urnám a nezákonné agitaci přímo ve volebních místnostech, rozhodl soud. Je to už třetí město v Ústeckém kraji, kde se bude kvůli svozu voličů část voleb opakovat.

Známý bojovník proti radaru Neoral je opět starostou Trokavce

Nejznámějšího bojovníka proti stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech Jana Neorala si o víkendu zvolili už potřetí do čela vesničky Trokavec na Rokycansku. Jeho hlavním cílem pro další roky je zastavit odliv občanů z obce, z níž odchází už 19 let v průměru 3,6 obyvatele ročně. Trokavec už ale nepočítá s tím, že by rozvoj zaostalých brdských obcí ve vojenském prostoru podpořil stát tak, jak to slíbila v roce 2007 vláda, řekl ČTK devětašedesátiletý Neoral (SNK Za další rozvoj Trokavce), který je i krajským zastupitelem. Brdské obce se podle Neorala po odstoupení USA od stavby radaru budou rozvíjet jen tehdy, pokud si nějaké dotace samy vybojují. Také ve většině okolních obcí Brd, jejichž starostové se marně angažovali při získávání slíbených dotací na rozvoj základní infrastruktury, zvolili občané dosavadní starosty.

Vědci v Praze vyzdvihli z hrobky schránku s ostatky Tychona Braha

Mezinárodní vědecký tým v pondělí odpoledne vyzvedl z hrobky v Týnském chrámu v Praze cínovou rakev s ostatky slavného astronoma Tychona Braha. V následujících dnech je budou zkoumat, což má pomoci mimo jiné objasnit příčiny jeho smrti. Brahovy ostatky byly do cínové zhruba metr dlouhé schránky umístěny v roce 1901. Pondělní část průzkumu spočívající v okrytí náhrobní desky a vyzdvižení rakve trvala více než sedm hodin a odehrála se za velkého zájmu médií. Novinářů byla v kostele více než stovka. Předpokládalo se, že vedle cínové schránky bude v dřevěné rakvi spočívat i astronomova manželka, její ostatky tam však vědci zřejmě nenašli. "V místě, kde jsme očekávali pozůstatky starší ženy, jsme nalezli pozůstatky minimálně dvou osob," řekl na závěr pondělního průzkumu novinářům antropolog Petr Velemínský. S největší pravděpodobností jde o kosti mladé ženy, které mohlo být do 20 let, a část lebky malého dítěte. Jak se tam kosti dostaly a komu mohly patřit, budou antropologové a archeologové zkoumat v příštích dnech. "Možná, že můžeme pochybovat, zdali zde byla Tychonova manželka vůbec pochována," doplnil antropolog.

Předpokládalo se, že cínová a dřevěná rakev budou spočívat na dně hrobky. Ukázalo se ale, že hrobka bude možná hlubší a zřejmě nesloužila jen pro pohřbení Tychona Braha. "V tuto chvíli je to sice velice předběžné, ale vypadá to, že Tycho Brahe byl uložen do nějaké starší hrobky, která byla částečně zasypána," řekl novinářům archeolog Zdeněk Dragoun.

Afghánci z provincie, kde působí Češi, přijeli na stáž

Představitelé afghánské provincie Lógar, kde dlouhodobě působí český provinční rekonstrukční tým (PRT), jsou od neděle na návštěvě České republiky. Afghánci navštíví celou řadu úřadů, ale i školy, nemocnice, zemědělské provozy a některá média. Převážná část jejich pobytu se odehraje na Plzeňsku, například v Sušici a Horažďovicích si prohlížejí školy a městské lesy. "Cílem návštěvy je seznámit je s fungováním české státní správy, zejména v krajském a okresním měřítku, a přispět tak k rozvoji kvalitní provinční vlády," vysvětila Terezie Täubelová z českého PRT v Lógaru. Účastníky stáže jsou úředníci provinční vlády a dalších institucí v provincii včetně příslušníků vznikající afghánské policie a armády. Do ČR přicestovalo celkem 18 lidí, zůstanou do příštího pondělí.

Heger souhlasí s požadavky LOK, peníze ale nemá

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) souhlasí s lékařskými odbory, že lékaři mají mít vyšší platy, žádné peníze pro ně ale teď nemá. Možná příští rok, když klesne nezaměstnanost a pojišťovny vyberou více na pojistném. Do té doby musejí hledat lékaři úspory uvnitř systému, řekl ministr ČTK na slavnosti k 15. výročí založení Lékařského odborového klubu (LOK). Jeho předseda Martin Engel to odmítl, lékaři prý chtějí peníze co nejdřív, přistoupí i na "splátky". "Kdyby dal pan ministr slušnou nabídku, že lékaři dostanou půlku z navýšení na trojnásobek průměrného platu v zemi hned a zbytek později, mohl bych je zastavit, aby na konci roku nedávali hromadné výpovědi," řekl ČTK Engel. Čím déle ale ministr čeká, tím nespokojenost lékařů roste. Na konci roku už podle Engela nepřistoupí na "splátkový kalendář" a budou chtít všechno hned, hromadné odchody prý nikdo nezastaví.

Komora: Odchody zubařů do ciziny na rozdíl jiných oborů nehrozí

České stomatologii na rozdíl od všeobecného lékařství odchody zubařů do zahraničí za vyššími výdělky nehrozí. Jen menší počet lidí utíká mimo obor, absolventi jezdí po ukončení školy častěji do ciziny, aby se tam naučili jazyk a poté se vracejí. Největším současným problémem v Česku je ale stáří zubních lékařů, řekl ČTK prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz. Odchody do ciziny nehrozí podle komory díky tomu, že stomatologové mají vyšší výdělky. "Zaměstnanec všeobecný lékař je na tom zcela jistě hůře než soukromý podnikatel zubní lékař," uvedl prezident. Financování zubní péče ale dlouhodobě stagnuje, i když náklady na její zabezpečení plíživě rostou. Dražší je splnění vyhlášek, například hygienických, zvyšují se úroky na nákup techniky i ceny vybavení.

Studenti volí lehčí verzi maturit, vystrašily je výsledky generálky

Mnoho studentů chce skládat státní maturity v lehčí verzi, protože je vystrašily špatné výsledky maturitní generálky. I gymnazisté raději volí základní variantu testů, těžší verzi chtějí zkusit leda v nepovinné části maturit. ČTK to potvrdili oslovení ředitelé škol, kterým do pondělka museli studenti odevzdat závazné přihlášky k jarním maturitám. Ředitelé uvedli, že studenti nemají motivaci psát těžší verzi, z vysokých škol totiž bude podle nich při přijímacím řízení přihlížet k výsledkům maturit pouze jediná fakulta. "Maturitní generálka v tom něco vykonala," komentoval přihlášky k ostrým jarním zkouškám ředitel prestižního pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. Ačkoliv generálku dělali jeho studenti v těžší verzi, nyní si prý někteří volí snazší testy, náročnější variantu až v rámci nepovinných zkoušek. Pokud by nepovinné zkoušky nezvládli, nic se neděje, počítá se jim výsledek ze snazší verze.

LN: BIS příští rok dostane o 75 milionů korun méně

Civilní kontrarozvědka (BIS) přijde příští rok kvůli vládním škrtům o 75 milionů korun ze svého rozpočtu. Bude zřejmě muset snižovat platy a propustit některé zkušené zpravodajce. Píšou to pondělní Lidové noviny (LN). Opoziční poslanci to označují za hazard s bezpečností státu. Mluvčí BIS Jan Šubrt ČTK řekl, že služba je i v podmínkách úspor schopna v plném rozsahu plnit své úkoly. "Stávající návrh počítá, že pro příští rok přijdeme o 75 milionů," citují Šubrta LN. Podle deníku šéf BIS Jiří Lang na nedávné uzavřené schůzce se členy sněmovního bezpečnostního výboru varoval, že pokud civilní kontrarozvědka skutečně přijde o miliony, neobejde se to bez odchodu zkušených zpravodajců. Ti jsou v soukromém sektoru žádaní pro své zkušenosti a informace, které v BIS získali. Podle stínového ministra vnitra za ČSSD Jeronýma Tejce je to hazardování s bezpečností, protože BIS má nenahraditelnou funkci při předcházení teroristickým útokům.

Vláda znovu projedná změnu zákona umožňující prodej půdy cizincům

Vláda na svém úterním zasedání znovu projedná změnu devizového zákona, která umožní prodej zemědělské půdy cizincům. Materiál byl z jednání vlády v polovině září stažen s tím, že návrh je nutné dopracovat. Zákaz prodeje si vyjednalo Česko při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu 2011. Dosud podle zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí. Omezení pro nákup nemovitostí určených na bydlení v Česku pro cizince neplatí od května 2009. Česká republika si před vstupem do Evropské unie vyjednala na prodej nemovitostí určených k bydlení pětileté a zemědělské půdy sedmileté přechodná období. V případě bydlení se již ovšem ustanovení devizového zákona nevyužívá, protože v tomto případě je smlouva o přistoupení k EU nadřazenou právní normou.

ÚS zrušil břeclavskou vyhlášku o zavírací hodině restaurací

Ústavní soud (ÚS) zrušil vyhlášku stanovující zavírací hodinu restaurací v obytné zástavbě Břeclavi. Důvodem je neurčitost pojmu obytná zástavba. Ústavní soud ale zároveň připustil, že obce za určitých okolností mohou regulovat provozní dobu restaurací. Legitimním důvodem je ochrana veřejného pořádku a právo lidí na pokojné bydlení a spánek. Ústavní soudci poukázali například na rychlé přibývání provozoven s celonočním provozem v českých městech. Jde o významný posun v rozhodování Ústavního soudu. "Tam, kde selhávají všechny jiné mechanismy, může být stanoven i konec provozní doby hostinských zařízení. Samozřejmě, že obec musí s touto možností nakládat rozumně a musí také stanovit takové povinnosti způsobem, který je jednoznačný a určitý," uvedla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Břeclav chybovala v pojmu "obytná zástavba". "Tento pojem není nikde definován, ani obec si ho nedefinovala ve vyhlášce," řekla Lastovecká. Pojem proto může vyvolávat nejasnosti. Vyhlášky přitom obecně musejí být určité, srozumitelné a jednoznačně interpretovatelné.

Dráhy zaplatí za koleje navíc 270 mil. Kč, ušetří je ČD Cargo

České dráhy zaplatí za použití kolejí Správě železniční dopravní cesty příští rok o 270 milionů korun více než letos. Stejnou částku, tedy zhruba 11 procent poplatku, naopak ušetří dceřiná firma pro nákladní dopravu ČD Cargo. Ministerstvo dopravy tak chce podpořit přepravu nákladu po železnici, vyplývá z oznámení MD. "Zatímco silniční mýtné v dalších dvou letech zdraží, na železnici dochází ke snižování poplatků za nákladní přepravu. Jsem přesvědčený, že firmy by si tuto příležitost neměly nechat ujít," uvedl ministr Vít Bárta. Snížení poplatků se přitom týká hlavně jednotlivých zásilek v kombinované dopravě. České dráhy budou muset podle ředitele Petra Žaludy řešit zvýšení poplatku "vnitřními úsporami". Stejným způsobem chtějí prý najít i zhruba půl miliardu, o kterou ministerstvo podniku zkrátí státní příspěvek. Celkem budou muset dráhy příští rok ušetřit přes tři čtvrtě miliardy korun.

KPMG: Financování nemovitostí je ve střední Evropě stále nejisté

Budoucnost financování nemovitostí ve střední a východní Evropě je nadále nejasná. Banky jsou v otázce oživení realitního trhu spíše zdrženlivé. Mezi důvody patří významný pokles transakcí a velmi proměnlivé výsledky realitního sektoru v jednotlivých zemích regionu. Nejlepší výhled na financování nemovitostí má Polsko, druhé je Česko, v závěsu za ním Slovensko. Výsledky svého průzkumu oznámila společnost KPMG Česká republika. "Dobrou zprávou pro developery a investory je, že ve všech dotyčných zemích zjevně existují banky, které jsou relativně nakloněny financování nemovitostí, ovšem pouze při splnění relativně přísných podmínek. Ty se týkají například úrovně dohodnutého předprodeje nebo poměru dluhu k hodnotě nemovitosti," uvedl partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

Central Group očekává kvůli obvinění z úniků nižší prodeje bytů

Developerská společnost Central Group očekává, že obvinění z údajných daňových úniků jí v příštích týdnech zpomalí prodeje bytů. Na dotaz ČTK to sdělil většinový majitel Central Group Dušan Kunovský. Protikorupční policie obvinila v souvislosti s údajným daňovým únikem zatím pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z firmy nejsou. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur. "Zpomalení prodejů v příštích týdnech a kampaň na vysvětlení současné situace, to vše samozřejmě připraví firmu o mnoho desítek milionů korun," řekl ČTK Kunovský. Konkrétní částku prý ale zatím vyčíslit nelze. Vzhledem k velikosti a stabilitě firmy to však její činnost údajně nijak neohrozí. "Už jen medializace obvinění je pro společnost velmi nepříjemná. Problém nevidím jen v prodejích, ale i ve vztahu k bankám. Bez ohledu na výsledek vyšetřování může mít situace vážný dopad nejen na stávající úvěry, ale i na poskytování úvěrů nových," komentoval dění kolem developera Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Projekt Česká hlava rozděloval ceny významným vědcům

Projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava slavnostně uděloval národní ceny nejlepším osobnostem české vědy a techniky. Dlouhodobým cílem projektu je dosáhnout společenského povědomí těchto cen na úrovni jakési národní Nobelovy ceny. Národní cenu vlády Česká hlava, která je nejvyšším oceněním projektu, letos dostal znalec retrovirů Jan Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Za objevy, na kterých se podílel i Svoboda, byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. Vzhledem k situaci v komunistickém Československu to údajně nebylo možné. Cenu Invence si odnesli profesoři Vladimír Mařík (1952) a Michal Pěchoušek (1972) z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Ocenění byli za výzkum samorozhodovacího systém s prvky umělé inteligence Cenou, udělovanou slavným českým vědcům v zahraničí, je Patria. Letos ji získal profesor František Tureček (1950) působící v USA.

Rekonstrukce Terezína začne příští rok na jaře

První stavební práce, jejichž cílem je záchrana historických budov městské pevnosti v Terezíně na Litoměřicku, by dělníci měli zahájit na jaře příštího roku. Novinářům to v průběhu jednání zastupitelstva, které na jeden z projektů uvolnilo dva miliony korun, řekla hejtmanka Jana Vaňhová. Opravy budov bude provádět sdružení, které tvoří kraj a radnice. Získalo 500 milionů korun z fondů Evropské unie. Podle Vaňhové musí kraj nyní mimořádně na projekt dát dva miliony korun a město Terezín přidá 200.000 korun, aby mohla začít příprava třetího stavebního povolení. Ani 500 milionů korun z evropských fondů podle představitelů města na kompletní opravu Terezína nestačí, potřeba je několik miliard korun. Mnoho historických budov je opuštěných a radnice pro ně nemá využití. Do 90. let minulého století je využívala armáda, která ale město opustila. Nyní se proto město i kraj pokouší Terezín dostat na seznam památek UNESCO, což by ho mohlo zatraktivnit a pomoci získat další peníze na opravy.

Na D1 byly zadrženy dva srbské kamiony se střelivem bez dokladů

Celníci na dálnici D1 u Jihlavy zadrželi dva srbské kamiony převážející bez povolení přes milion kusů střeliva. Střelivo do malorážek, pistolí, automatických pušek a kulometů v hodnotě přes šest milionů korun směřovalo ze Srbska do Německa a pak do Ruska a Pákistánu. Řidiči neměli povolení českého policejního prezidia k průvozu tohoto nákladu, za to jim hrozí pokuta do milionu korun, sdělila mluvčí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková.

Soud potvrdil tresty 14 a 15 let vězení za vraždu bezdomovce

Olomoucký vrchní soud potvrdil dvojici mužů tresty 14 a 15 let vězení za brutální vraždu bezdomovce. Podle obžaloby Mário Bitala, který dostal přísnější trest, a Filip David loni v listopadu v Ostravě napadli poškozeného pro pobavení. Bezdomovec po útoku na následky zranění zemřel. Stejný trest obžalovaným uložil ostravský krajský soud.

Výstava v Londýně představuje díla českých výtvarníků v Británii

Díla českých výtvarníků působících v Británii nabízí výstava, která v neděli začala v londýnském středisku Riverside Studios. Vernisáž provázela projekce dokumentu Czechin' London o zkušenostech mladých Čechů v britském hlavním městě, který byl uveden v rámci přehlídky současného českého filmu. "Výstava se zaměřuje na to, jaké to je, když se člověk ocitne v cizí zemi. Ne jako turista, ale když se tu usazuje," řekla ČTK kurátorka Michaela Freemanová, která výstavu připravila ve spolupráci s Českým centrem v Londýně. Jan Mladovský, který je v Británii od 60. let a nyní učí na univerzitě v Norwichi, vystavil snímek z jednoho pražského obchodu nazvaný Východ. Myslím, že dnes je v Londýně a Británii pro výtvarníky víc příležitostí než třeba v 70. letech, uvedl Mladovský. Připustil ale, že po otevření hranic a přílivu přistěhovalců být dnes Čechem v Anglii znamená podstatně něco jiného než dříve. Většina vystavujících jsou ale mladí výtvarníci jako Hynek Martinec, Tereza Bušková nebo fotografové Kryštof Kříž nebo Hana Vojáčková.

Jiří Bělohlávek zazářil v San Franciscu s Věcí Makropulos

Nadšené kritiky sklidilo v operním domě v kalifornském San Franciscu nastudování Janáčkovy opery Věc Makropulos pod taktovkou českého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Kromě Bělohlávka, který podle listu Financial Times úspěšně provedl orchestr především rytmickými úskalími operního díla, zazářila také finská sopranistka Karita Mattilová v ústřední roli nesmrtelné pěvkyně. Opera Věc Makropulos, kterou Leoš Janáček napsal na námět stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka, se vrátila na jeviště sanfranciského operního domu po 17 letech. Během listopadu zde bude uvedena celkem pětkrát.

Fotbalisté poletí do Dánska kompletní včetně Limberského

Fotbalová reprezentace odletí ke středečnímu přípravnému utkání do Dánska i s plzeňskými hráči Davidem Limberským a Milanem Petrželou, kteří na pondělní sraz týmu dorazili se zdravotními problémy. Podle trenéra Michala Bílka je pravděpodobné, že do zápasu budou v pořádku. Limberský i Petržela se zranili v sobotním ligovém utkání s Libercem, a především u Limberského se zdálo, že naražený sval se nepodaří tak rychle vyléčit. Na srazu se ale ukázalo, že nepůjde o velký problém.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, občas déšť, na západě i trvalejší. Nejvyšší denní teploty 7° až 10° Celsia, na západě Čech kolem 5°C.