Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Schwarzenberg: Šéf NATO není nadšen českým stahováním z Kosova

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při setkání s šéfem Severoatlantické aliance (NATO) Andersem Foghem Rasmussenem vedení NATO informoval o plánu stahování českých vojáků z Kosova a naopak o posílení českého sboru v Afghánistánu. Zatímco v případě Afghánistánu zvýšení počtu vojáků Rasmussen vítá, ze stahování z Kosova podle ministra "nebyl příliš šťasten". Schwarzenberg neupřesnil, kolik dalších vojáků by do Afghánistánu mělo zamířit. V současnosti jich v této zemi slouží přibližně 530. Většina působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar. "Jenom jsem to naznačil, protože dokud to neprojde parlamentem, tak nemůžu nějaká čísla veřejně říkat," řekl.

Tripartita v úterý probere odbory kritizovaný návrh rozpočtu 2011

V budově ministerstva financí se v úterý sejdou zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců, aby jednali o státním rozpočtu na příští rok. Ačkoli se takové zasedání tripartity koná každé září, letošní schůzka je výjimečná kvůli rozpočtovým škrtům připravovaným koaličním kabinetem ODS, TOP 09 a VV. Proti plánovanému desetiprocentnímu snížení objemu peněz na platy státních zaměstnanců a úpravě mzdových tarifů se 21. září chystají demonstrovat odbory. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že přes razantní škrt ve mzdách "už nejede vlak". Je však podle něj stále možné jednat o cestách, které k úspoře povedou, tedy o odbory kritizované změně tarifních tabulek. Podle návrhu ministra práce a sociálních věcí a někdejšího prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka (TOP 09) se sníží tarifní složka mezd státních zaměstnanců o deset až 43 procent. Na změně platových tarifů se Nečas s odbory nedohodl na schůzce před týdnem. Zaměstnanci ve veřejné sféře by měli podle ministerské předlohy jedinou tabulku, výjimku si vyjednali zdravotníci, u nichž by změna vedla k největšímu propadu. Zrušil by se růst základní mzdy podle odpracované praxe, byl by ale větší prostor pro osobní příplatky. Nová tabulka by se netýkala ani zaměstnanců ve školství a úředníků krajů, měst a obcí. Do budoucna by měli mít vlastní tarify.

Drábek: Novela práce zřejmě do počátku příštího roku nebude

Komplexní novela zákoníku práce se zřejmě nestačí schválit do února nebo března příštího roku. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na brněnském strojírenském veletrhu to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). TOP 09 přitom ještě koncem srpna požadovala, aby novela začala platit od ledna. Bez toho by podle ní nebylo možné realizovat nezbytné úspory ve státním rozpočtu na rok 2011. Drábek řekl, že sice vláda usiluje o větší flexibilitu trhu práce, nesdílí však optimismus těch, kteří doufají, že bude hotova už počátkem příštího roku. Změny zákoníku práce jsou kamenem úrazu současné vlády - představitelé vládních stran se do sebe právě kvůli tomuto tématu před časem pustili. Novely, které navrhl Drábek (TOP 09) jako ministr, pokládá premiér Petr Nečas (ODS) za málo ambiciózní.

Zdravotní odbory kvůli změně platů vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost kvůli chystaným změnám platů. Pokud se odbory nedohodnou s vládou chystají stávku na volební den 15. října. Mzdy ve zdravotnictví by podle nich měly zůstat na nynější úrovni nebo se zvednout, protože zaměstnanci v tomto oboru jsou prý platově podhodnoceni. Zástupci odborů, které reprezentují například zdravotní sestry a další "nelékařské" profese ve zdravotnictví a sociálních službách to uvedli na pondělní tiskové konferenci. Změny platových tarifů připravované ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) by podle odborů znamenaly drastický propad životní úrovně státních zaměstnanců. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyjednal pro zdravotníky zvláštní platovou tabulku, která má snížení mezd řešit jinak než u ostatních státních zaměstnanců. Zástupci odborů ale upozornili na to, že Hegerem dohodnutá výjimka se nebude vztahovat na všechny profese ve zdravotnictví. Protest Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče podpoří i Lékařský odborový klub (LOK). Ke stávce se ale zřejmě nepřipojí, protože jeho členové se chystají protestovat hromadným odchodem ze zaměstnání.

Heger odvolal náměstkyni Hellerovou

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v pondělí odvolal svou náměstkyni Markétu Hellerovou. Důvodem byly problémy v oblasti vzdělávání a zdravotní péče. Na webu ministerstva zdravotnictví o tom informoval mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Hellerová ČTK sdělila, že odvolání považuje za politický krok a že ministr to udělal na žádost odpůrců pravicových reforem. Bývalý první náměstek ministra zdravotnictví a nyní poslanec za ODS Marek Šnajdr označil Hegerův krok "za nabourání koaliční spolupráce a důvěry" a ministrovy důvody za lživé. "Hlavními důvody byly zejména pomalé postupy přípravy nových rozvojových kroků v oblasti vzdělávání a zdravotní péče," uvedl Sršeň. Dodal, že do doby jmenování nástupce Hellerové převezme její kompetence Hegerův první náměstek Vladimír Pavelka. Hellerová přišla na ministerstvo zdravotnictví s bývalým ministrem Tomášem Julínkem (ODS). Hellerovou a Julínkova spolupracovníka Pavla Hroboně označovala některá média za "mozky" Julínkových zdravotních reforem.

ČSSD chce na schůzi sněmovny jednat i o platech ve veřejné sféře

Situaci zaměstnanců veřejného sektoru chce opoziční sociální demokracie doplnit na program zářijové schůze Poslanecké sněmovny plánované na 21. září. Ve stejný den budou proti chystaným vládním škrtům v této sféře protestovat v ulicích Prahy zaměstnanci placení z veřejných peněz. Statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že podle jeho názoru by se k protestu měli připojit i zaměstnanci soukromého sektoru. "Pokud klesnou platy zaměstnanců veřejného sektoru o 10 procent, tak dříve nebo později se pokles platů přelije i do soukromého sektoru," varoval Sobotka. Vláda bude o rozpočtu na rok 2011, se kterým připravované škrty souvisí, rozhodovat 22. září. Poté jej bude schvalovat sněmovna, kde má koaliční vláda pohodlnou většinu 118 hlasů. "Stálo by za to, aby si vláda poslechla názory poslanců," zdůvodnil snahu ČSSD o doplnění programu schůze Sobotka. Sněmovna podle něj také nemůže ignorovat vážné konflikty, ke kterým podle něho dochází "permanentně, každý den mezi jednotlivými šéfy resortů a zaměstnanci v jednotlivých oblastech".

Kraje přestanou přidělovat nové unijní dotace, rozhodli hejtmani

V krajích se přestanou uzavírat nové smlouvy na podporu z Regionálního operačního programu (ROP) i vyhlašovat nové výzvy. Nové dotace mají být pozastaveny do doby, než vláda schválí návrh státního rozpočtu na příští rok. Při videokonferenci se na tom shodli hejtmani, informoval ČTK předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Vláda má ze zákona rozpočet předložit Poslanecké sněmovně do konce září. Hejtmani tímto rozhodnutím reagovali na dřívější rozhodnutí vlády ukončit státní kofinancování ve výši 7,5 procenta. Vládní rozhodnutí má mít zpětnou platnost. "Domníváme se, že dohody a smlouvy se mají dodržovat a ne v půlce měnit pravidla tak, jak to hodlá udělat vláda," uvedl v prohlášení liberecký hejtman Stanislav Eichler. Vláda podle něj svým rozhodnutím zastavuje v době krize podnikatelům přísun peněz. Podmínkou čerpání je spoluúčast státu ve výši 7,5 procenta. "I kdyby si podnikatelé chtěli tuto část doplatit, tak nemohou, protože spoluúčast státu je pevně danou podmínkou," uvedl. Města a obce by zase musely svoji účast zdvojnásobit. "Což je podle našeho názoru u velkých projektů likvidační," dodal.

Vondra podepsal dohodu se zbrojaři

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v pondělí na strojírenském veletrhu v Brně podepsal dohodu o spolupráci mezi ministerstvem a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP ČR). Dohoda by měla částečně zamezit neprůhledným armádním zakázkám a omezit vydíratelnost českých výrobců. Premiér Petr Nečas v Brně řekl, že veřejné zakázky na ministerstvu obrany považuje za závažný problém. Podezřelé armádní zakázky vyšetřuje policie. Veřejné zakázky jsou podle Nečase "dlouhodobě bolestivým vředem na těle ministerstva obrany". Asociace zbrojařů si od uzavřené dohody slibuje především více zakázek pro české zbrojařské firmy. "Naším hlavním cílem je, aby se peníze českých daňových poplatníků dostaly do českých firem," uvedl viceprezident asociace Karel Torn.

Ministr školství po auditu odvolal ředitele fondů EU Vitulu

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odvolal ředitele sekce pro čerpání z programů EU Jana Vitulu (TOP 09). Důvodem je prý špatný výsledek auditu ohledně čerpání evropských peněz, sdělil Vitula ČTK. Vitulu, který v této funkci působil skoro tři roky, nahradí prorektor Českého vysokého učení technického Jaroslav Kuba. Ministr zatím nechtěl personální změny komentovat, podrobnosti prý sdělí v úterý na tiskové konferenci. Podle kritiků by mohlo propouštění úředníků ohrozit čerpání evropských fondů. "Špatné výsledky personálního auditu," odpověděl Vitula na otázku, proč byl odvolán. Konkrétní výsledky auditu prý ale také neviděl. Ministr přistoupil k prověrce v sekci pro čerpání evropských fondů proto, že podle něj tento odbor nepracoval efektivně. Už dříve Dobeš avizoval, že propustí až 30 procent úředníků, kteří měli čerpání peněz na starosti. K propuštění přistoupil i z úsporných důvodů. Kritikové však upozorňují, že snížení počtu zaměstnanců může ohrozit čerpání evropských miliard, projekty na nová vědecká centra nebo na zkvalitnění výuky by totiž neměl kdo vyřídit.

Pavel Varvařovský složil slib a ujal se funkce ombudsmana

Nově zvolený ombudsman Pavel Varvařovský v pondělí slavnostně složil slib do rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) a ujal se úřadu. V práci by chtěl navázat na svého předchůdce Otakara Motejla. Pavel Varvařovský byl zvolen minulý týden v úterý, kdy pro něho hlasovalo 98 poslanců. Veřejně mu deklarovaly podporu strany vládní koalice: ODS, TOP 09 a VV. "Dobře jsem znal doktora Motejla a vím, že úřad vybudoval z ničeho a postavil ho na mladých lidech, a já si budu považovat za čest, když to po něm nezkazím," řekl po složení slibu Pavel Varvařovský. Uvedl, že nemá žádné revoluční plány v duchu pořekadla "nové koště dobře mete". "Samozřejmě je možné, že se objeví něco, kde řeknu tohle bychom mohli změnit, ale lidé tam pracující se nemusí obávat," dodal nový ombudsman. Pavla Varvařovského levice kritizovala, že je příliš pravicovým kandidátem a nebude dostatečně hájit zájmy některých skupin lidí. Šéf komunistů Vojtěch Filip vyjádřil obavu, že ombudsman nebude dostatečně bránit například ty, kteří vlivem krize přijdou o práci či bydlení.

ÚOOÚ nedal Googlu registraci k dalšímu snímkování ulic

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nevyhověl žádosti internetové firmy Google o registraci mapové služby Street View v Česku pro další sběr a zpracování fotografií. ČTK to řekla mluvčí Google v ČR Jana Zichová. Úřad se chce vyjádřit na tiskové konferenci ve středu 22. září. Google Street View zobrazuje na internetu vybrané lokality pomocí panoramatických fotografií. Úřadu se v minulosti nelíbil sběr dat, který Google při snímkování pořizoval. "S úřadem jsme v pravidelném kontaktu, poskytujeme mu potřebné informace a snažíme se vyjít vstříc a nalézat vhodná řešení, díky čemuž byla většina podmínek pro sběr a zpracování fotodokumentace ve službě Street View již vyřešena," uvedla mluvčí. Rozhodnutí a související jednání s úřadem se týkají zejména technických specifik spojených s příštím sběrem fotodokumentace na území České republiky. Podle Zichové nebude Google do vyřešení problému žádné nové snímky pořizovat.

Klaus ve Světlé: Sláva českého skla se už nevrátí kvůli konkurenci

Sláva českého skla se už podle prezidenta Václava Klause nevrátí kvůli velké zahraniční konkurenci, ale je potřeba toto výrobní odvětví v Česku udržet. Prezident to řekl při návštěvě světelských skláren Crystalite Bohemia. Při krachu skláren před dvěma lety tam pracovalo přes 1200 lidí, do obnovené výroby se zatím vrátilo asi 380 sklářů. Podle Klause by novému vedení firmy pomohlo zpřísnění zákonů. Majitel podniku Lubor Červa čelí žalobě neúspěšného uchazeče o koupi skláren v insolvenčním řízení, kvůli tomu se podle něj zastavily přípravy na stavbu čtvrté sklářské pece. Červa uvedl, že pociťuje i rostoucí tlak odborů na růst mezd a poskytování různých zaměstnaneckých výhod. Ve firmě sice odbory založeny nebyly, ale vztahuje se na ni vyšší kolektivní smlouva. "Já myslím, že naše legislativa je zbytečně měkká a příliš velkorysá," uvedl k tomu Klaus. Dodal, že z diskuse vyplynulo, že vyšší kolektivní smlouvy, pod něž podnik spadá, mohou sklárnu tohoto typu zahubit. Podle něj to je krátkozraká politika.

Počet solárních elektráren v Česku překročil 10.000

Počet solárních elektráren v České republice překročil 10.000, jejich výstavba i v srpnu pokračovala ve vysokém tempu a vzniklo 545 nových fotovoltaických zdrojů. K 1. září se celkový instalovaný výkon tuzemských elektráren na sluneční energii zvýšil proti počátku srpna o asi 72 megawattů na téměř 694 megawattů. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Celkem v ČR na začátku září stálo 10.145 solárních elektráren. Většinu z nich tvoří malé zdroje na střechách budov. Velkých solárních parků umístěných na zemi je několik set, ale výraznou měrou se podílejí na celkovém instalovaném výkonu. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od začátku roku vzrostl o polovinu na 693,64 megawattu. Na začátku loňského roku činil instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů jen 65,74 MW.

ČSÚ: Počet lidí v ČR se za šest měsíců zvýšil, ubylo ale cizinců

Obyvatel Česka v prvním pololetí roku přibylo, a to o 9000. Na konci června v republice žilo 10,515 milionu lidí. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Na nárůstu obyvatel se podílelo mimo jiné i to, že počet narozených převýšil počet zemřelých. Přesto se narodilo méně dětí než ve stejném období loňského roku. Snížil se i počet zemřelých, potratů, rozvodů a nových manželství. Výrazně poklesl počet lidí, kteří se do republiky přistěhovali ze zahraničí. Zahraniční migrací přibylo 3292 lidí, loni ve stejném období se však do Česka přistěhovalo o 17.100 cizinců více. Počet přistěhovalců se snížil o 10.900 na 13.600 a těch, co se ze země vystěhovali, bylo meziročně dvaapůlkrát více, tedy 10.300 proti 4000. Nejvíce lidí přišlo do ČR z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a USA. Naopak významně v ČR ubylo občanů Slovenska, Polska a Německa.

České dráhy budou v krajích jezdit v rámci propagace za korunu

České dráhy chtějí v době, kdy se zvažuje zrušení provozu na některých regionálních tratích, podpořit zájem o lokálky jízdami za korunu, případně desetikorunu. Levné vlaky bude podnik vypravovat postupně v devíti krajích od 21. září do 13. října. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. "Jde o propagaci železniční dopravy, našich nabídek a získání nových zákazníků. Chceme dát lidem možnost snadno a levně vyzkoušet naše spoje třeba pro cestování do práce," uvedl Joklík. Poprvé dostanou lidé možnost jet za korunu 21. září v liberecké aglomeraci, o den později bude možné cestovat za deset korun na Českobudějovicku. Do podzimní cenové akce je zahrnuta také Praha, Středočeský kraj, Vysočina, východní Čechy, jižní Morava a Zlínsko.

Začal Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

Na brněnském výstavišti se v pondělí otevřely brány Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), na kterém se prezentují zástupci 1600 firem z celkem 26 zemí. Největší výstavní akci střední Evropy hned na úvod navštívil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a ministr práce Jaromír Drábek. Podle ministra Drábka naznačuje fakt, že na akci letos vystavuje o stovku více vystavovatelů než loni, oživení po období hospodářských těžkostí. "Myslím si, že je to velmi pozitivní signál, protože jak dnes firmy začínají hledat, jakým způsobem po tom špatném období minulých let rozvinout svoje aktivity, tak si myslím, že tohle je důkaz, že přicházíme do období, které by mohlo být lepší," řekl Jaroslav Drábek ČTK. Oba ministři zahájili prohlídku stánků vystavovatelů u rakouské expozice. Rakousko je letos hlavním parrtnerem MSV. Akce v Brně končí 17. září.

Škody po záplavách v Libereckém kraji přesáhly 8,2 mld.Kč

Škody po záplavách v Libereckém kraji přesáhly 8,212 miliardy korun. Největší jsou škody na majetku kraje, které přesáhly 2,2 miliardy korun. Zničené jsou hlavně silnice a mosty, na jejichž opravy bude kraj potřebovat přes dvě miliardy korun. Na majetku obcí napáchala velká voda škody za 1,65 miliardy korun. Informoval o tom liberecký hejtman Stanislav Eichler. Bleskové povodně, které před měsícem postihly Liberecký kraj, si vyžádaly pět lidských životů. Postiženo bylo 80 měst a obcí, což je více než třetina kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Částečná demolice se dotkne ještě 52 domů a další čtyři statici sledují.

Zpěvačka Vondráčková prohrála spor s Martou Kubišovou o odškodné

Zpěvačka Helena Vondráčková definitivně prohrála soudní spor s kolegyní Martou Kubišovou. Vrchní soud v Praze rozhodl, že Marta Kubišová nemusí jí a jejímu manželovi Martinu Michalovi platit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids. Odvolací senát tak potvrdil loňské rozhodnutí pražského městského soudu. Marta Kubišová ani Helena Vondráčková se pondělního jednání neúčastnily. Právní zástupkyně Heleny Vondráčkové hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Spor zpěvaček vyvolal v minulých dnech značný mediální zájem poté, co se na stranu Kubišové postavila řada osobností kulturního i veřejného života. Bývalý prezident Václav Havel, někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer, olympijská vítězka Věra Čáslavská a herci či hudebníci vyzvali v dopise Helenu Vondráčkovou, aby další pře se svou kolegyní zvážila. Populární zpěvačka však zareagovala tím, že se Marta Kubišová měla slušně chovat. Marta Kubišová od počátku odpovědnost za zrušené turné odmítala s tím, že smlouvu na koncertování nepodepsala. Stejně tak ji nepodepsal ani třetí člen skupiny Václav Neckář. Michal s Vondráčkovou však trvali na tom, že smlouvu všichni uzavřeli ústně. Jejich žalobu prvoinstanční soud loni v listopadu zamítl. Uvedl, že se jim uzavření smlouvy nepodařilo prokázat.

Zpěvák Bobek převzal zlatou desku a pokřtil semaforskou kompilaci

Zlatou desku za album Víc nehledám... v pondělí v Praze převzal zpěvák Pavel Bobek. Nahrávky, která je poctou písním Johnnyho Cashe, se podle vydavatelství Universal prodalo 9000 kusů. Zpěvák zároveň za asistence herce Luďka Soboty představil kompilaci Když na ta léta vzpomínám sestavenou z písní, které zněly z prken divadla Semafor v jeho "zlaté éře". Bobkovi příznivci zde najdou hity jako Oh Ruby, Houston, Veď mě dál, cesto má či Lásko, mně ubývá sil. "Jsem velmi potěšen a dojatý. Věděl jsem, že deska natočená s tak vynikajícími muzikanty nemůže být špatná, ale nevěděl jsem, jestli ji nezkazí můj zpěv," uvedl Bobek k albu nahrávek Cashových písní. Zástupci Universalu upozornili, že Bobek dobyl tuzemskou hitparádu ve svých dvaasedmdesáti letech, což je rarita. Album Víc nehledám... je podle nich druhým nejprodávanějším titulem letošního jara po nahrávce Už od Richarda Müllera.

Česká kina opět zvou diváky na přenosy oper, baletů a divadel

Některá česká kina chystají na podzim a zimu další přímé přenosy a záznamy světových představení oper, baletů a divadel. Pražské kino Světozor promítne například ve čtvrtek 16. září záznam Baletu Pařížské opery Dáma s kaméliemi pod vedením choreografa Johna Neumeiera. V inscenaci ze záznamu mohou diváci obdivovat Agnes Letestuovou, Dorothée Gilbertovou, Delphine Moussinovou a Josého Martíneze. Představení mohou vidět lidé ve čtvrtek 16. září v 19:30 také v kině Svět v Lounech, v kině Kotva v Českých Budějovicích a v Domě kultury v Ostravě. Sobotní představení diváky v kinech přenese na závěrečný koncert Lucerne festival 2010 ve švýcarském městě Luzern. Dirigent Gustavo Dudamel a vídeňští filharmonikové zahrají předehru k opeře Straka zlodějka od Gioachina Rossiniho nebo Bolero Maurice Ravela.

Berdycha překvapila krásná hala, kurt je podle něj příjemný

Čeští tenisté mají za sebou první tréninkový den v Bělehradu, kde sehrají semifinále Davisova poháru. Díky tomu, že bydlí v hotelu jen kousek od haly, v které se střetnou s domácím Srbskem, se cítí skoro jako v Ostravě. Aréna je při úvodním setkání pozitivně překvapila a pochvalují si i povrch. "Kurt je hodně příjemný. Řekl bych, že je i dost podobný tomu, na čem jsme hráli v Americe, takže si není potřeba na nic moc nového zvykat. Možná je o něco pomalejší, ale zase ty podmínky, že se hraje v hale a není vítr ani slunce, jsou o to příjemnější," uvedla česká jednička Tomáš Berdych na facebooku daviscupového týmu. Poprvé si bělehradskou arénu vyzkoušeli Radek Štěpánek s Janem Hájkem již v neděli odpoledne po příletu. Berdych trénoval v pondělí před obědem a hala ho potěšila stejně jako kurt. "Měl jsem strach, aby to nebylo něco staršího, ale hala je opravdu nádherná," konstatoval Berdych.

Počasí

V úterý bude polojasno, postupně od západu oblačno až zataženo a v Čechách i déšť. Denní teplotní maxima 17° až 21° Celsia.