Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda schválila schodek rozpočtu na příští rok 135 mld. Kč

Vláda schválila návrh ministerstva financí na limity státního rozpočtu na příští rok s deficitem 135 miliard Kč. Rozpočtový cíl pro deficit veřejných financí v roce 2011 tak činí 4,6 procenta HDP. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas s tím, že nejde o rozpočet reformní, ale úsporný. Po schválení rozpočtových limitů na rok 2011 pro jednotlivé kapitoly a státní fondy budou tyto údaje sděleny správcům rozpočtových kapitol, kteří zpracují svůj návrh rozpočtu a předloží jej ministerstvu financí. To připraví na základě předložených podkladů návrh rozpočtu na rok 2011 pro jednání vlády do 31. srpna 2010, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vláda podle dřívějších informací plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Kabinet také sníží celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Krátit se budou i některé sociální dávky, omezí se podpora stavebního spoření. Sněmovna by měla projednávat návrh státního rozpočtu pro rok 2011 v prvním čtení v říjnu. V prvním čtení poslanci rozhodnou o základních parametrech hospodářského plánu, tedy příjmech, výdajích, schodku a o způsobu jeho vypořádání. Konečné schvalování rozpočtu je plánováno na prosincovou schůzi dolní komory.

Vláda uvolnila 350 milionů na odstraňování následků povodní

Vláda rozhodla o uvolnění 350 milionů korun z rozpočtové rezervy na řešení naléhavých požadavků při odstraňování následků víkendových povodní. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Peníze na jeho pokyn uvolní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na základě požadavků jednotlivých resortů, na které se se svými žádostmi budou moci obracet kraje či obce. Podle Nečase je pro obce nejrychlejší cestou požádat o naléhavou pomoc z nyní uvolňovaných peněz kraje, které žádost předají přímo ministerstvu financí. Podle Kalouska není vládní krok výzvou obcím a krajům k celkovému vyčíslení škod po povodni. "Vláda tímto krokem říká: Máme v tuto chvíli dostatek prostředků pro urgentní a naléhavé žádosti," vysvětlil ministr financí. Peníze mohou být podle Nečase použity například na stavbu provizorních mostů či obnovu základní infrastruktury. Už v pondělí kabinet na mimořádném jednání reagoval na víkendové náhlé záplavy na severu Čech uvolněním 40 milionů korun pro Liberecký kraj.

Klaus jmenoval Němce do čela ÚOOÚ

Prezident Václav Klaus jmenoval do funkce předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igora Němce. Dosavadní šéf této instituce tak bude v jejím čele pokračovat dalších pět let. V tajné volbě ho už koncem června zvolili senátoři. Klaus jejich výběr potvrdil jmenováním na Pražském hradě. Němec při svém zvolení v Senátu za své hlavní úkoly označil vyrovnání s nárůstem počtu stížností k ÚOOÚ, který se každoročně zvyšuje o třetinu. Bude podle něj proto nutné změnit systém práce ÚOOÚ, což si prý vyžádá i změnu zákona. Úřad pro ochranu osobních údajů, který vznikl před deseti lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona jim smí udělit mnohamilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Sněmovna musí ušetřit 29 milionů, o 13 milionů Kč víc, než čekala

Sněmovna a další vybrané instituce budou muset letos ušetřit více peněz, než by si přály. Například sněmovna bude muset do konce roku zmrazit přes 29 milionů korun, ačkoli měla přichystané úspory za 15,6 milionu korun. Ve středu tak rozhodl sněmovní rozpočtový výbor, když potvrdil žádost vlády o vázání výdajů ve vybraných šesti kapitolách v původním rozsahu. Podpořili to hlavně koaliční poslanci. Některé instituce však chtěly požadované úspory zmírnit. Jedním z argumentů bylo to, že část výdajů například v rozpočtu sněmovny nebo Senátu je daná zákonem a není možné je zkrátit beze změny zákona. Jde třeba o platy zákonodárců a dalších ústavních činitelů. Vláda koncem července takto zkrátila ministerstvům a dalším institucím výdaje o 10,2 miliardy korun. V případě parlamentu, prezidenta, Ústavního soudu, Nejvyššího kontrolního úřadu a ombudsmana tento požadavek musel schválit ještě rozpočtový výbor. "My jsme podpořili většinově, koaliční poslanci, návrh ministra financí samozřejmě s tím vědomím, že některým kapitolám, jako sněmovna, Senát nebo Pražský hrad to přinese trochu potíže," řekl po jednání výboru jeho předseda Pavel Suchánek (ODS). "Na druhou stranu my nemůžeme ustoupit z toho požadavku 2,5 procenta z celkového rozpočtu, protože všechna ministerstva, všechny resorty mají stejné podmínky," dodal. Zmírněním požadavku by se podle něj vytvořil precedens pro ostatní instituce, které by také mohly chtít menší úspory.

Poslanci kritizovali diplomacii kvůli rušení ambasád

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru David Šeich z koaliční ODS a další členové výboru kritizovali ministerstvo zahraničí za to, že je předem neinformovalo o svém záměru zrušit některá česká velvyslanectví. Výbor požádal šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) o to, aby osobně důvody vedoucí k uzavření zastupitelských úřadů objasnil a předložil analýzu. Vláda ukončení činnosti některých zastupitelských úřadů oproti očekávání neprobírala. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) totiž budou nutná další jednání. Podle neoficiálních informací ČTK chce ministerstvo zřejmě uzavřít pět ambasád - dvě v Jižní Americe, mimo jiné ve Venezuele, dvě v Africe, mimo jiné v Nigérii, jednu v Asii, a také jeden konzulát v Indii. Ministerstvo i vláda však přesný seznam zemí tají. Důvodem ukončení misí jsou škrty ve státním rozpočtu.

Sněmovna bude volit ombudsmana začátkem září

Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv na schůzi začátkem příštího měsíce. Přesný den ještě není stanoven, bude to kolem 7. září, řekla novinářům předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Řádná schůze nové sněmovny bude až 21. září, poslanci ale musí volit ombudsmana podle zákonných lhůt dřív. V červenci nástupce zesnulého Otakara Motejla nevybrali. Dost hlasů tehdy nezískaly ve druhém kole tajné volby někdejší Motejlova zástupkyně Anna Šabatová, ani exposlankyně ODS Eva Dundáčková. V prvním kole ještě figurovali předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová a občanský aktivista John Bok. Sněmovně navrhuje dva kandidáty Senát a dva prezident. Senátoři ČSSD už oznámili, že do funkce opět navrhnou Šabatovou. Šabatová by mohla získat rovněž podporu klubu TOP 09 a Starostové.

Vondra: Zveřejnění bývalých agentů neohrozilo činnost rozvědky

Zveřejněním jmen bývalých agentů někdejší zpravodajské služby generálního štábu na webu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nebyla ohrožena práce Vojenského zpravodajství. Na jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Nikdo ze zveřejněných agentů podle Vondry nepracuje pro tajnou službu nyní a nepracoval ani v nedávné minulosti. Podle šéfa rozvědky Ondreje Páleníka o žádnou kauzu nejde. Poslanci za opoziční ČSSD navzdory tomu tvrdí, že zveřejnění jmen ohrozilo důvěryhodnost zpravodajských služeb a vystavilo bývalé agenty nebezpečí. Myslí si to například bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Zveřejnění jmen podle něj povede k tomu, že rozvědky budou nyní těžko získávat spolupracovníky v zahraničí. Nebudou prý mít jistotu, že Česko jejich jména po několika letech neprozradí. Sněmovní výbor nakonec k záležitosti nepřijal žádné usnesení.

Situace na severu Čech se uklidňuje, počet obětí vzrostl na pět

Hladiny řek na severu Čech, který o víkendu zasáhly záplavy, se vracejí k normálu. Vzrostl ale počet obětí - je jich pět a navíc několik lidí je ještě nezvěstných. Lidé v Libereckém kraji, který byl spolu s Děčínskem nejvíce postižen, se bojí deště, který meteorologové hlásí na čtvrtek a pátek. Povodí je nasycené vodou, i menší déšť tak může způsobit potíže. V regionech pokračuje likvidace miliardových škod. Zatím poslední obětí záplav na Liberecku je padesátiletá žena z Frýdlantu.

Liberecký kraj až do 5. září prodloužil stav nebezpečí. To mimo jiné umožňuje jemu, městům a obcím zadávat zakázky na likvidační práce a obnovu bez veřejných soutěží. Kraj také může využívat armádu a žádat o posily hasičů a policistů z ostatních krajů. V kraji uklízí a odstraňuje škody na 600 vojáků s těžkou technikou, 850 hasičů a stovky dobrovolníků. Na pořádek dohlíží kolem 700 policistů posílených o celní stráž i cizineckou policii. V Libereckém a Ústeckém kraji přetrvávají problémy v železniční i silniční dopravě. Vlaky nadále nejezdí na pěti tratích, někde je nelze ani nahradit autobusy. České dráhy obnovily provoz mezi železničními stanicemi Boletice nad Labem - Velké Březno. Voda a sesuvy půdy poničily také desítky silnic. V zaplavených severních oblastech je stále bez plynu přes 1920 odběratelů. Plynaři ale dodávky postupně obnovují. Snižuje se i počet lidí bez elektřiny - ve středu zbylo asi 200 ze zhruba 2000 povodní odříznutých odběrných míst. Ačkoli v mnoha lokalitách elektřina proudí, jsou bez ní stále mimo jiné ti, co mají vlhké domy. Tíživé situace na severu Čech se snažili využít nepoctivci. Tři lidé údajně chtěli v noci na středu v Chrastavě odnést věci z domnělé skládky, kde už byly věci vyhozené. Policie je při tom chytila. Pět cizinců čelí podezření, že o předchozí noci rabovali v Chrastavě a Raspenavě.

Klienti pojišťoven zřejmě nahlásí škody z povodní přes 1,3 mld.Kč

Česká asociace pojišťoven (ČAP) odhaduje, že konečná částka všech povodňových škod nahlášených klienty by mohla přesáhnout 1,3 miliardy korun. Zároveň uvedla, že celkově počítá s vyřízením více než 19.000 pojistných událostí. Z aktuálních údajů asociace vyplývá, že pojišťovny k zatím zaznamenaly 5048 nahlášených pojistných událostí za téměř půl miliardy korun. Pojišťovny již vyplatily pojistné plnění v hodnotě 948.000 korun, uvedla ČAP.

Škoda přeruší kvůli povodním výrobu, nemá potřebné díly

Automobilka Škoda Auto zastaví ve čtvrtek výrobu ve svém závodě v Mladé Boleslavi a částečně také ve Vrchlabí. Důvodem je nedostatek výrobních dílů, za který mohou víkendové bleskové záplavy v Libereckém kraji. Podle odborů se odstávka dotkne všech modelů. Výluka přichází pro firmu v nevhodném termínu, zájem o její vozy roste, během prvního pololetí prodala zhruba 298.000 aut, o 13,6 procenta více než loni. Škodovce chybí díly z chrastavského podniku Grupo Antolin Bohemia, která vyrábí interiérové stropy. Továrnu o víkendu vyplavila Nisa, výroba se tam zřejmě tento týden nerozběhne. Půldruhého metru vysoká vlna vody poškodila výrobní stroje a zařízení, na odstranění závad se v těchto dnech intenzivně pracuje.

Sklizeň obilovin bude o 8 procent nižší

Český statistický úřad snížil odhad letošní sklizně. Podle údajů zpracovaných k polovině července by měla sklizeň základních obilovin dosáhnout 6,381 milionu tun, což je o 7,9 procenta (547 tisíc tun) méně proti skutečné sklizni loňského roku a o tři procenta (200 tisíc tun) méně ve srovnání s prvním odhadem k polovině června. Na nižší sklizeň má vliv proměnlivé počasí. To ovlivňuje i horší kvalitu úrody. Produkce řepky, která se stala naší druhou nejrozšířenější plodinou, se očekává při předpokládaném hektarovém výnosu tři tuny ve výši 1,107 milionu tun, tedy 1,9 procenta méně než loni.

V indickém Ladákhu čeká na evakuaci asi 80 Čechů

V indickém Ladákhu, který byl minulý týden postižen prudkými přívalovými dešti, se ještě nachází kolem 80 Čechů, většinou turistů. Jejich evakuace ze zasaženého regionu potrvá podle českého velvyslanectví v Dillí ještě několik dní. V oblasti jsou prý i dvě skupiny, s nimiž ambasáda zatím nemá kontakt. Český velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek ve středu dopoledne ČTK řekl, že v Ladákhu čeká na evakuaci ještě 120 Čechů, později serveru aktuálně.cz upřesnil, že 40 z nich se již podařilo evakuovat. Z oblasti bylo ve středu převezeno celkem asi 1000 zahraničních turistů, přičemž ještě asi 1500 jich na odlet čeká. Evakuace by měla být dokončena během následujících dvou až tří dní.

Prezident ocenil Valtra Komárka

Prezident Václav Klaus vyznamenal čestnou plaketou levicového ekonoma a doyena české sociální demokracie Valtra Komárka. U příležitosti jeho osmdesátých narozenin mu na Hradě předal Zlatou plaketu prezidenta republiky. Komárek byl v letech 1986 až 1992 ředitelem Prognostického ústavu Akademie věd, kde před listopadem 1989 působil i Klaus. Oba patřili mezi nejvýraznější postavy takzvané sametové revoluce a byli členy první nekomunistické vlády premiéra Mariána Čalfy. V názoru na další ekonomické směřování země se ale rozcházeli. Jako dlouholetý komunista zastával Komárek před rokem 1989 řadu funkcí ve státní správě, v 60. letech působil i jako poradce tehdejšího kubánského ministra průmyslu Che Guevary. Z komunistické strany vystoupil v lednu 1990, do června 1990 byl místopředsedou vlády ČSFR. Od roku 1991 je členem ČSSD. Je v důchodu, v roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu.

Přes 30 aktivistů žádá do čela ÚSTR silnou osobnost

Více než tři desítky signatářů vyzvaly členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), aby do čela instituce zvolili výraznou a nezpochybnitelnou osobnost. Dokument podepsali například bývalý ministr školství, filozof Jan Sokol, předsedkyně občanského sdružení Monika MacDonagh-Pajerová nebo písničkář Jaroslav Hutka. Nový ředitel ÚSTR má být vybrán ve čtvrtek. "Zvolte do čela ÚSTR výraznou a nezpochybnitelnou osobnost, která bude umět vtisknout ÚSTR tvář, která bude umět odolávat nátlakům a nebude úslužná, která bude umět zachránit celistvost Archivu bezpečnostních složek, která bude dodržovat zákon a etické normy, osobnost, která prokázala jasný a statečný životní postoj za totalitního režimu, která bude schopna nadchnout pro myšlenku a práci ÚSTR spolupracovníky i veřejnost. Jakékoliv jiné, kompromisní řešení by bylo prohrou," píše se ve výzvě. Dokument podepsali mimo jiné advokát Stanislav Devátý, hudebníci Radim Hladík a Jan Vodňanský, fotograf Jindřich Štreit, režisérka Andrea Sedláčková, nakladatel Aleš Lederer a bývalý mluvčí Charty 77 Miroslav Lehký. Nového ředitele bude vybírat rada ÚSTR z devíti uchazečů. Radní šéfa ústavu začnou vybírat ve čtvrtek, ale není vyloučeno, že definitivně rozhodnou až v pátek. Vybraný kandidát nastoupí 15. srpna a nahradí dočasného ředitele Zdeňka Hazdru. Rada jej pověřila vedením ústavu poté, co odvolala jeho předchůdce Jiřího Pernese. Tento historik byl vybrán v únoru, ale vydržel na místě velice krátce. Byl kritizován za své aktivity během komunismu a také kvůli podezření z plagiátorství.

Ve věku 88 let zemřela akademická sochařka Věra Janoušková

Ve věku 88 let zemřela v Praze akademická sochařka Věra Janoušková. Patřila k nejzajímavějším experimentujícím sochařkám generace 60. let. Svá díla často tvořila z vyhozených věcí, například starých smaltovaných plechů ze smetišť, ze kterých svařovala originální objekty. Zabývala se i kolážemi. ČTK o úmrtí informovali její přátelé Jan Šašek a Martina Kováříková. Věra Janoušková se narodila 25. června 1922. V letech 1941 až 1942 studovala na sochařskokamenické škole v Hořicích, pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Karla Dvořáka a v letech 1945 až 1948 u Josefa Wagnera. Samostatně vystavovala od roku 1960, ve stejném roce se stala spoluzakladatelkou umělecké skupiny UB12. V roce 1987 se přidala k Nové skupině a od roku 1990 z ní byla členka obnovené Umělecké besedy. Retrospektivní přehlídky se dočkala až počátkem 90. let v Národní galerii. Sama o sobě hovořila jako o "smetištní sochařce", skrytá krása věcí, které na první pohled už dosloužily, ji fascinovala.

Fresh Film Fest nabídne v Praze na 150 filmů

Sto padesát filmů a dva britské kultovní seriály uvede mezinárodní festival debutů a studentských filmů Fresh Film Fest. Jeho sedmý ročník se uskuteční od 25. do 29. srpna poprvé v Praze, kam ho organizátoři přemístili z Karlových Varů. Projekce se uskuteční ve Světozoru a v Aeru, Divadle Ponec, letním kině Střelák a na letní scéně parku Parukářka. Pozvání do hlavní poroty přijala hvězda dánského filmu Christoffer Boe, držitel Zlaté kamery pro nejlepší debut v Cannes za film Rekonstrukce, a také Daniel Mulloy, jeden z nejúspěšnějších evropských tvůrců nezávislé krátkometrážní tvorby. Domácí tvůrce v porotách zastoupí režisérka a animátorka Michaela Pavlátová a filmová a divadelní herečka Martha Issová.

Dvorská zoo otevře novou expozici Svět hmyzu

Návštěvníci dvorské zoo budou mít od čtvrtka možnost projít novou expozicí Svět hmyzu. Ve třech desítkách insektárií různé velikosti uvidí všemožné druhy hmyzu, řekl Zdeněk Hefka z dvorské zoo. Mohou se tak seznámit s různými druhy strašilek, pakobylek, afrických brouků, se zlatohlávky, pavouky a štíry. "K vidění budou stovky zástupců hmyzí říše. Dvorská zoo dosud hmyz nevystavovala," řekl Hefka. Dvorská zoologická zahrada chová především velké africké savce, ročně si areál prohlédne více než půl milionu návštěvníků. Postupně vybudovala několik nových pavilonů, například v roce 1998 otevřela pavilon Ptačí svět, v roce 2000 pavilon Vodní světy. Vloni v listopadu zoo otevřela novou expozici orangutanů.

Na Vysočině bude vyznačeno 850 kilometrů tras pro jízdu na koních

Na Vysočině začala vznikat páteřní síť stezek pro jezdce na koních. Do příští letní turistické sezony bude měřit 850 kilometrů. Trasy budou navazovat na už osvědčené cesty v okolních krajích. Značení bude stát asi dva miliony korun, větší část zaplatí evropské fondy. Podporou rekreačního jezdectví chce kraj přispět k rozvoji cestovního ruchu. K vyznačování cest pro koně se používají čtvercové značky s barevným kolečkem uprostřed, umisťují se do výše očí jezdce na koni. K trasám bude vydán podrobný tištěný průvodce s mapami.

Nový projekt nabízí mapu míst, kde v Česku najdete dobré jídlo

Usnadnit českým zájemcům o dobré jídlo hledání kvalitních restaurací, kaváren, cukráren, řeznictví, zelinářství, lahůdek či vinoték si klade za cíl nový internetový projekt. Nabízí gastronomickou mapu České republiky, která by se podle jeho tvůrců měla stát spolehlivým a nezávislým průvodcem po místech, kde se dobře jí a nakupuje. "Myšlenka dát na mapu prověřené podniky, a to nejen restaurace, ale i řeznictví, kavárny, zelinářství či lahůdky, se mě držela několik let. Chtěl jsem, aby byly jednoduše dostupné, aby se lidé nemuseli neustále ptát, kam mají zajít na rodinnou večeři nebo kde koupit maso na steaky," říká o novém projektu Martin Kuciel, blogger a recenzent restaurací známý jako pan Cuketka. Příležitost k hodnocení na webu www.scuk.cz dává lidem, kteří se zavazují k poctivosti a dodržování etického kodexu. Podle vydavatele českého gastronomického průvodce Grand Restaurant Pavla Maurera by nový internetový projekt mohl příznivě ovlivnit stav české gastronomie. Upozornil ale, že je důležité důkladně prověřovat data, která organizátoři od hodnotitelů dostávají.

Sport

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let porazili v kvalifikaci mistrovství Evropy v Praze na Julisce mužstvo San Marina 5:0. S předstihem si tak zajistili postup do baráže o šampionát, který se uskuteční příští rok v Dánsku.

Od pátku do neděle hrozí bouřky, mohou nastat bleskové povodně

Od pátku do neděle hrozí silnější bouřky, na některých místech mohou nastat takzvané bleskové povodně. Meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ČTK řekl, že srážky budou mnohem slabší než o minulém víkendu. Spadnout by mělo maximálně 50 milimetrů srážek, což je čtvrtina toho, co minulou sobotu napršelo třeba v zatopených Hejnicích na severu Čech. " Ve čtvrtek) ta situace nevypadá vůbec nijak dramaticky," uvedl meteorolog s tím, že vydatnější srážky se ve čtvrtek mohou vyskytnout jen v Čechách. Spadnout by přitom mohlo nejvýše kolem 30 milimetrů. "Velká četnost intenzivních bouřek se očekává hlavně mezi pátkem a nedělí včetně, ale prozatím se nedá přesně specifikovat, kde by ty bouřky měly udeřit a jak by měly být silné," upozornil odborník z ČHMÚ. Ojediněle může napršet až 50 milimetrů srážek. V současnosti to prý vypadá, že i kdyby se některé toky vylily z břehů, způsobí jen lokální zatopení sklepů.

Počasí ve čtvrtek

V Čechách oblačno až zataženo, postupně od západu s přeháňkami nebo občasným deštěm, místy i s bouřkami. Na Moravě a ve Slezsku většinou polojasno. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio