Zprávy

0:00
/
0:00

Napětí mezi ČR a Rakouskem kvůli Temelínu a dekretům klesá

Napětí mezi Rakouskem a Českem kvůli temelínské jaderné elektrárně a kvůli takzvaným Benešovým dekretům se uvolnilo. Shodli se na tom ve Vídni ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Michael Spindelegger. K uvolnění přispěla podle nich společná komise historiků, která se poválečnými zákony prezidenta Edvarda Beneše a s nimi souvisejícím odsunem německy hovořícího obyvatelstva zabývá, i poskytování informací rakouské straně o českých plánech v Temelínu. Rakouská strana Benešovy dekrety, které v poválečném Československu připravily sudetské Němce o majetek a občanská práva, trvale kritizovala. Výhrady měla dlouhodobě i k Temelínu a jeho dostavbě. Jak poznamenal šéf rakouské diplomacie, tato témata se dostávají na pořad každého společného jednání. Ministři se chtějí od nynějška setkávat pravidelně každého půl roku. Právě otevřenost české strany a snaha nic neutajovat podle Schwarzenberga situaci uvolnila. "Tím, že teď mají (Rakušané) veškeré informace, jejich předsudky padly. My jsme na české straně dělali chybu, že jsme je nedostatečně informovali. To bohudíky už není, takže předsudky pomalu opadávají," řekl Schwarzenberg.

List Die Presse kritizuje Schwarzenberga, zmutoval prý ve Švejka

Rakouský deník Die Presse kritizuje českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Podle listu politik "zmutoval" z ochránce práv, který se stavěl proti jaderné energii a takzvaným Benešovým dekretům, v "dobrého vojáka Švejka". Šéf české diplomacie je dnes ve Vídni na návštěvě. Před pár dny deníku Die Presse řekl, že Česko se bez atomové energie a Temelína neobejde a poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše, které zbavovaly sudetské Němce majetku a občanských práv, se podle něj zrušit nedají. "Český staronový ministr zahraničí Karl von Schwarzenberg zjevně s konečnou platností zmutoval ze starorakouského ochránce lidských práv, který usiloval o společnou střední Evropu s rovnými právy, v dobrého vojáka Švejka českého mainstreamu," napsal deník. Schwarzenberg podle listu kdysi mluvíval o společném rakousko-českém národě a teď pracuje pro "vědomě rozdělující nacionalistickou a antievropskou politiku Česka". Rovněž prý kdysi bojoval proti Benešovým dekretům jako proti bezpráví a dnes říká, že je nelze změnit, uvádí Die Presse. Dál píše, že se Schwarzenberg stavěl proti atomové energii a Zwentendorfu (nikdy nespuštěná rakouská jaderná elektrárna) a "teď obhajuje plány výstavby Temelína českými národními zájmy". Podle deníku by se měl Schwarzenberg jako Středoevropan, "který se cítí doma stejně v Česku i v Rakousku", zvlášť zasadit o vyřešení problému Temelína a dekretů. "Místo pravidelného protestování proti porušování lidských práv v Íránu, na Kubě či v Severní Koreji by si měl český ministr zahraničí nejdřív zamést před vlastním prahem," píše list.

ČR a Slovensko zvažují, jak prohloubit vojenskou spolupráci

Perspektivními oblastmi vojenské spolupráce ČR a Slovenska jsou transportní vrtulníky či řešení obrany vzdušného prostoru. Možnosti vojenské kooperace obou nástupnických států někdejšího Československa probere nově vzniklá společná pracovní skupina, shodli se v Praze český ministr obrany Alexandr Vondra se svým slovenským protějškem Ľubomírem Galkem. Mezi dalšími oblastmi možné vzájemné vojenské spolupráce obou zemí by mohlo být dopravní letectvo, pozemní logistika či vojenské školství, věda a výzkum. Nyní vznikající skupina by podle Vondry měla mít do konce listopadu připravené první výstupy, příští rok pak zásadnější návrhy. Podle informací ČTK nyní čeští politici zvažují jako jednu z variant dalšího postupu poté, co skončí současný pronájem stíhaček Jas-39 Gripen, i možnosti společné stíhací jednotky se Slovenskem.

Vondra: Nákup letadel Casa platí, i když Španělé nechtějí L-159

Smlouva na pořízení čtyř španělských dopravních letounů Casa C-295M pro českou armádu stále platí, přestože Španělsko nemá zájem vyměnit jedno z letadel za pět českých bitevníků L-159. Novinářům to na tiskové konferenci řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vondra podotkl, že Španělský nezájem o L-159 neznamená konec obchodu. Podle něj nyní závisí na smluvním partnerovi - evropském konsorciu EADS, aby pro bitevníky našlo odbyt v jiné členské zemi NATO. Zakázku na pořízení transportních letadel Casa neprovázelo výběrové řízení. Ministerstvo obrany místo něj přímo oslovilo konsorcium EADS. Právě přímé oslovení EADS zastupované v Česku firmou Omnipol kritizovala italská společnost Alenia, která nabízela stroje Spartan, jež kvůli lepším technickým parametrům upřednostňoval i generální štáb.

Drobil: Zvyšování závazků k ochraně klimatu by ohrozilo ekonomiku

Ministerstvo životního prostředí pod vedením místopředsedy ODS Pavla Drobila zásadně obrátí v pohledu na evropskou politiku ochrany klimatu. Drobil řekl, že bude "konzervativní" v diskusi o zvýšení závazku EU na snižování emisí oxidu uhličitého. Znamenalo by to podle něj podvázání české konkurenceschopnosti, zájmy České republiky, potažmo ekonomiky, přitom musí být nad zájmy Evropské unie. EU se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 30 procent pod podmínkou, že i ostatní průmyslové země projeví větší úsilí. Zatím tak neučinila. Proti přijetí závazku byly Itálie, Polsko, Maďarsko a Rakousko. Tvrdí, že jednostranným závazkem snížit emise o 20 procent již EU udělala dost. Evropská komise odhaduje, že v případě snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 30 procent by v budoucnosti vzrostla cena jedné emisní povolenky až na 30 eur (zhruba 780 korun). Jedna emisní povolenka přitom představuje jednu tunu emisí oxidu uhličitého (CO2). Dosud je podniky dostávaly v drtivé většině zdarma, podle plánů EU by si je ovšem v budoucnosti měly z větší části kupovat.

Radek John čelí trestnímu oznámení kvůli smlouvám s VZP a Lesy ČR

Společnost Centrální registr dlužníků (CERD) zastoupená Jiřím Jehličkou podala trestní oznámení na ministra vnitra a předsedu strany Věci veřejné (VV) Radka Johna. Policie by se podle CERD měla zabývat tím, zda nebyl spáchán trestný čin při uzavírání zakázek mezi společnostmi Ora Print, kterou John řadu let zastupoval, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a státním podnikem Lesy ČR. John v reakci uvedl, že je vzhledem k několikanásobným auditům a kontrolám finančního úřadu přesvědčen, že se nezjistí nic, co by vedlo k trestnímu stíhání. Společnost Ora Print je spojována s údajně netransparentní téměř čtyřmilionovou zakázkou na výrobu audiovizuální zvěřinové kuchařky pro Lesy ČR. Ora Print také pro VZP řadu let vydávala časopis, podle auditu byla však zakázka značně předražená. Obě smlouvy podle serveru Aktuálně.cz podepsal John, který ve firmě od začátku roku 2002 až do loňského června působil jako předseda představenstva.

Fuksa nechá prověřit auditem výběrová řízení LČR

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) dnes vyzval vedení státního podniku Lesy ČR (LČR), aby pozastavilo veškerá probíhající i plánovaná výběrová řízeni, u nichž nehrozí nebezpečí z prodlení. Fuksa zároveň nechá všechna aktuální výběrová řízení podniku prověřit auditem. Po jednání ministra s managementem podniku to řekla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková. Ministr tím chce zefektivnit fungování státního podniku, jenž ovládá polovinu lesů v zemi, a zprůhlednit zadávání zakázek. "Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy České republiky přestaly být černou ovcí státní správy, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty," uvedl Fuksa. Lesy ČR přes svého mluvčího Zbyňka Boublíka sdělily, že vyjádření ministerstva ke schůzce nebudou komentovat. Podnik tak například nesdělil, kterých zakázek by se zastavení výběrových řízení mělo dotknout. LČR v polovině května po vlně výhrad zrušily obří tendr na lesnické práce po roku 2011 za zhruba 16 miliard korun. Tendr kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad.

Antimonopolní úřad odhalil kartel ve veřejných zakázkách

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil první kartel při zadávání veřejných zakázek v Česku. Potvrdil to předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pěti firmám úřad uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun. Šlo o zakázky pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Ve výběrovém řízení spolu koordinovaly zakázky společnosti HOKRA Spedition, INZET, PROMINECON GROUP, CBK SHIFT a NATURAL MYSTIC. Objem zakázky podle ředitele sekce hospodářské soutěže Michala Petra činil zhruba 12 milionů korun. Kvůli podezření z korupce policie v kauze zakázek pro Vojenské ubytovací a stavební správy v Česku loni stíhala přes 50 lidí.

Pitr podal dovolání v kauze vyvedení akcií Setuzy

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, kterému soudy v kauze obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 vyměřily souhrnný šestiletý trest vězení, podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Pitrův advokát Daniel Tetzeli dovolání podal v úterý, řekla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Michal Zouhar, který byl souzen s Pitrem a dostal pravomocně dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let, dovolání podle Lhotákové nepodal, má ale ještě několik dní čas. Muži vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit (AGC), které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitra soudy uznaly vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhara z pomoci k tomuto trestnému činu. Pitrovi soud uložil trest souhrnný, již v roce 2006 byl totiž pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Jihomoravskou policii kvůli trestné činnosti opustili dva lidé

Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel propustil kvůli podezření z trestné činnosti dva policisty. Jeden se dopustil padělání, druhý je podezřelý z vydírání. Podrobnosti ani služební zařazení policistů Kužel nezveřejnil. V případě padělání a pozměňování platidel již padl pravomocný trest. Kauza vydírání ještě neskončila. "Vlastním vyšetřováním jsem získal takový materiál, že jsem usoudil, že je vhodné tohoto policistu propustit," uvedl Kužel. Jihomoravské policejní ředitelství zaměstnává 3800 lidí. Podle Kužela jsou podobné případy trestné činnosti výjimečné. Podle služebního zákona musí být policista propuštěn, když ho soudy pravomocně odsoudí za úmyslný trestný čin. Totéž platí i pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, pokud je jednání, kterým policista čin spáchal, "v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka". Od ledna do června bylo propuštěno ze služby 11 policistů, všichni za úmyslné trestné činy. Loni muselo kvůli trestné činnosti opustit službu celkem 31 policistů, z toho jeden po odsouzení za nedbalostní trestný čin.

Pražský dopravní podnik zřejmě odloží vybudování turniketů

Pražský dopravní podnik zřejmě odloží vybudování turniketů v metru. Ekonomický ředitel podniku Martin Horák řekl, že na zakázku za zhruba 3,5 miliardy korun v současné době nemá podnik peníze a prioritou vedení města v příštích letech je navíc nový bezpečnostní systém v metru. Tendr na turnikety byl vyhlášen loni v říjnu a dosud nebyl uzavřen. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) dříve uváděl, že by s budováním chtěl začít letos, v roce 2012 by pak měly být turnikety ve všech stanicích. To se ale pravděpodobně nestane. "Uzavřeli jsme přípravu zadávací dokumentace, nyní se chystáme oslovit jednotlivé uchazeče," řekl Horák. Podle něj kvalifikační kritéria pro účast ve výběrovém řízení splnilo pět firem, mezi kterými jsou i zahraniční společnosti. Podle Horáka by se tendr mohl uzavřít do konce roku, konečná realizace je ale závislá na dotaci od města. "Prioritou současného vedení města je bezpečnostní systém. Jiné vedení ale může mít jiné priority," poznamenal Horák. Podle vedení města bylo výběrové řízení na dodavatele turniketů vypsáno s tím, že může být bez náhrady zrušeno.

Lidé v Hrádku znovu zablokovali silnici I/11 na Slovensko

Lidé v Hrádku na Frýdecko-Místecku znovu na dvě hodiny zablokovali mezinárodní tranzitní tah na Slovensko, silnici I/11 z Třince do Žiliny. Úřadům se totiž ve středu nepodařilo najít řešení, jak zlepšit situaci s velmi hustou kamionovou dopravou, která znepříjemňuje život obyvatelům tamních obcí. Na místě blokády se vytvořily několikakilometrové kolony automobilů. V některých chvílích byla situace dramatická, když někteří řidiči začali do lidí pomalu najíždět a chtěli blokádou projet. Situaci proto museli několikrát řešit policisté. Pořadatelé původně chtěli uspořádat pouze happening s názvem Stop kamionům s koncertem místní skupiny. Nakonec se však nespokojení lidé rozhodli silnici opět úplně zablokovat stejně jako minulý týden ve čtvrtek. Policisté z dlouhých kolon proto vyváděli kamiony se živými zvířaty nebo autobusy, které nechali projet. Lidé z obcí na Třinecku protestují kvůli tomu, že obcí prakticky neustále projíždí souvislá kolona automobilů. Dostat se na druhou stranu silnice je téměř neřešitelný problém. "Je to tady strašné, nedá se tady normálně žít. Měli by si to z Prahy přijet vyzkoušet," řekla jedna z obyvatelek Hrádku.

Jarní záplavy způsobily na jihu Moravy škody za 316 milionů korun

Na jihu Moravy skončilo sčítání škod po povodních, které v kraji vypukly po silných deštích v květnu a červnu. Vysoké hladiny vody poškodily především majetek státu a soukromých firem. Dohromady škody dosáhly 316 milionů korun, řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kvůli vysokým stavům vody tehdy platil v části kraje stav nebezpečí. Záplavová vlna prošla krajem především po řece Moravě. Vodohospodáři bojovali s vysokými stavy vod také na řekách Kyjovka, Litava, Velička, Svodnice, Radějovka, Morávka a Svratka. Povodně si vyžádaly jednu oběť, v Divišově čtvrti v Brně sklouzl do potoka třiapadesátiletý muž. Z krajského rozpočtu šlo dosud na povodňové úpravy sedm milionů korun, příjemci byly obce a města.

V Praze zemřel Paumer, jeden ze členů skupiny bratří Mašínů

V Praze zemřel po těžké nemoci ve věku 79 let Milan Paumer, jeden ze členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Informaci o jeho úmrtí potvrdil senátor Jaromír Štětina. Pohřeb bude podle něj asi v Poděbradech, kde Paumer žil. Milan Paumer se narodil v roce 1931 v Kolíně, od dětství žil v Poděbradech, kde se za války seznámil s Mašíny. Začátkem 50. let se s nimi účastnil sabotážních akcí, v roce 1953 se jim podařilo prostřílet si cestu do západního Německa. Paumer pak sloužil v americké armádě, v rámci služby byl vyslán do Koreje. Na Floridě později pracoval v továrně na letecké motory, měl i vlastní kavárnu. Od roku 2001 žil znovu v Poděbradech. Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu se zbraní v ruce. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. V březnu 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) předal Paumerovi v Praze plaketu předsedy vlády. O týden dříve ji na velvyslanectví ve Washingtonu osobně převzal také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil. Veřejnost a opoziční politikové nejvíce kritizují, že Mašínova skupina zabila při přepadu policejní stanice dva bezvýznamné policisty a také pokladníka.

Český pavilon na Expo chce koupit čínské město Chu-čou

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji chce koupit čínské město Chu-čou. Vedení města, které má asi 2,8 milionu obyvatel, by objekt chtělo umístit do nově budované městské zóny u jezera. Chu-čou hodlá uhradit veškeré náklady spojené s přemístěním, následnou výstavbou, údržbou a dalším provozem pavilonu, řekl ČTK telefonicky ze Šanghaje generální komisař české účasti Pavel Stehlík. O tom, kolik přesně český stát za pavilon dostane, se stále jedná. Objekt i jeho interaktivní expozice Plody civilizace má i po skončení světové výstavy propagovat Českou republiku. "Už je pro něj i místo v územím plánu. Čili pro nás je to partner, který udělal řadu kroků, které vzbuzují naši důvěru," uvedl na adresu radnice Stehlík, který o prodeji jedná již několik týdnů. Vedení města Chu-čou, které leží v západní části Číny 160 kilometrů od Šanghaje, nyní nechává postavit novou část u jezera. Česká expozice patří na světové výstavě v Číně k velmi navštěvovaným. Ve srovnání s ostatními pavilony sice objekt působí navenek střídmějším dojmem, uvnitř prý ale zaujímá neotřelostí. Do středy pavilon vidělo již 3,7 milionu lidí.

Contador uhájil na Tourmaletu žlutý trikot, Kreuziger je devátý

Španělský cyklista Alberto Contador udržel v královské etapě Tour de France žlutý trikot a udělal důležitý krok k třetímu celkovému vítězství. Obhájce loňského triumfu podlehl v závěrečném stoupání na slavný Tourmalet pouze těsně svému největšímu rivalovi Andymu Schleckovi z Lucemburska, před nímž stále vede o osm sekund. Český jezdec Roman Kreuziger skončil desátý a dostal se na deváté místo průběžného pořadí. 17. etapa představovala podle očekávání absolutní vrchol letošní Tour v podání jejích největších hvězd Contadora a Schlecka. Poté, co v průběhu etapy peloton zlikvidoval několik úniků, se o vítězi rozhodovalo v závěrečném šestnáctikilometrovém stoupání na Tourmalet. To jezdci absolvovali v chladu, mlze a mrholení, což nicméně neodradilo desítky tisíc cyklistických příznivců od frenetického fandění podél silnice. Hlavní souboj mezi Contadorem a Schleckem začal téměř přesně u transparentu označujícího 10 km před cílem, kdy vytáhlý Lucemburčan "zařadil" vyšší rychlostní stupeň a odpoutal se od svých soupeřů. K jeho smůle se ho však udržel Contador a po zbytek stoupání se od něj nehnul. Kreuziger, který z druhé skupiny odpadl necelé dva kilometry před cílem, ztratil na desáté pozici 2:14 minuty. Jediný český cyklista na Tour si tak splnil cíl v podobě průniku do elitní desítky a posunul se z jedenácté pozice na devátou. Na kvalitního časovkáře Rydera Hesjedala z Kanady, jemuž patří osmá příčka, kterou by Kreuziger vylepšil své loňské umístění, ztrácí téměř minutu. Za Contadorem má moravský člen týmu Liquigas odstup 10:12.

Ostrava doma s WIT Georgia jen remizovala 0:0, ale postupuje

Fotbalisté Ostravy uhráli v odvetě 2. předkola Evropské ligy s gruzínským celkem WIT Georgia pouze bezgólovou remízu, ale po vítězství 6:0 z Tbilisi postoupili dále. V 3. předkole je čeká běloruský Mogilev, na jehož půdě se Baník v prvním utkání představí už příští čtvrtek.

UEFA do podzimu vypracuje studii česko-slovenské fotbalové ligy

Federace UEFA se intenzivně zabývá návrhem společné česko-slovenské fotbalové ligy. Již několik týdnů prostřednictvím speciální expertní skupiny zdarma vypracovává pro Českomoravský fotbalový svaz studii celého projektu a přibližně do konce října by měla přijít s jejími výsledky. Ty pak bude posuzovat svaz a nejspíš také kluby na ligovém shromáždění. UEFA je myšlence společné soutěže bývalých federálních partnerů poměrně nakloněna. "Předseda UEFA Michel Platini chce na tomhle příkladu ukázat, že sport je specifický. Zatímco v politice se obě země rozdělily, sport je může spojit," řekl generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka. Postoj klubů zatím není jednotný. Především týmy, které se každoročně pohybují ve spodní části ligové tabulky, by mohly s projektem nesouhlasit, neboť by jim hrozil pád do nižší soutěže. Počet českých celků ve společné lize by se totiž snížil na dvanáct.

Tři české volejbalové páry skončí v Marseille v elitní desítce

Tři české dvojice obsadí na turnaji Světového okruhu v plážovém volejbalu v Marseille nejhůř deváté místo. Do třetího kola hlavní soutěže totiž prošli jak Petr Beneš s Přemyslem Kubalou, tak i páry Hana Klapalová, Lenka Háječková a Kristýna Kolocová, Markéta Sluková. Beneš s Kubalou ještě neprohráli, v třetím kole je v pátek čekají čtvrtí nasazení Brazilci Benjamin a Bruno. Obě ženské dvojice sice po dvou úvodních vítězstvích zaváhaly, ale budou pokračovat v opravném pavouku. Cenného dílčího úspěchu dosáhly v Marseille zejména Kolocová se Slukovou. Ty porazily třetí nasazené Číňanky Süe Čchen a Čang Si, které už mají v letošní sezoně na kontě triumf z moskevského grandslamu.

Tenistka Hradecká vypadla v Bad Gasetinu ve druhém kole

Tenistka Lucie Hradecká nenavázala v Bad Gasteinu na svůj výsledek z minulého týdne z Prahy, kde došla na turnaji WTA do semifinále. Na antuce v Rakousku fedcupová reprezentantka vypadla v druhém kole po porážce s domácí Yvonne Meusburgerovou 5:7 a 5:7. Z pětice českých tenistek v hlavní soutěži v Bad Gasteinu tak postoupila do čtvrtfinále pouze Sandra Záhlavová. Tu čeká v pátek boj o semifinále s druhou nasazenou Timeou Bacsinszkou ze Švýcarska.

Radka Brožková vyhrála akademické MS v orientačním běhu

Česká orientační běžkyně Radka Brožková se ve Švédsku stala akademickou mistryní světa. V závodě na krátké trati v Borlänge porazila druhou Finku Sofii Haajanenovou o více než půldruhé minuty a k bronzu z předloňského světového univerzitního šampionátu přidala zlato. "Byl to vlastně úplně český typ terénu, lepší nám švédští organizátoři vybrat nemohli," řekla v cíli nová mistryně světa. "Byla jsem úplně v klidu, věřila si a neudělala chybu, takže dobrý," doplnila šestadvacetiletá závodnice, která si zajistila dodatečnou nominaci na srpnové mistrovství světa v Norsku. Mezi muži zvítězil Matthias Merz ze Švýcarska, Vojtěch Král doběhl sedmý.

Počasí

V Čechách zataženo až oblačno s deštěm, na východě Čech zpočátku přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku polojasno, odpoledne a večer od západu oblačno až zataženo s bouřkami a přeháňkami. Nejvyšší denní teploty v Čechách 22 až 27 st., na Moravě a ve Slezsku 28 až 32 st., na východě až 34 st.C.