Zprávy
Česko má novou vládu, sněmovna by o důvěře mohla hlasovat v srpnu
Česká republika má novou vládu složenou z ministrů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV). Jednotlivé ministry v úterý dopoledne jmenoval na Pražském hradě prezident Václav Klaus. Sněmovna by o důvěře středopravicovému kabinetu mohla hlasovat zřejmě 10. srpna a s největší pravděpodobností mu ji poslanci vysloví. Vláda se totiž ve dvousetčlenné dolní komoře opírá o 118 vlastních zákonodárců, což z ní v tomto ohledu činí nejsilnější kabinet z dosavadních vlád samostatné ČR. Levicová opozice zopakovala, že pro důvěru hlasovat nebude, podle sociálních demokratů a komunistů na vládnutí trojkoalice doplatí lidé s nižšími příjmy. Představitelé koaličních stran naopak kabinet vidí jako vládu rozpočtové odpovědnosti, nezbytných úspor, práva a boje proti korupci. "Budeme se důsledně ohrazovat vůči všem vládním opatřením, která budou v rozporu se zájmy většiny společnosti," řekl dnes lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož strana chce představit stínový kabinet. Vzhledem k výše uvedeným 118 vládním poslancům bude mít však opozice ve sněmovně velmi omezené možnosti, jak vládní záměry blokovat nebo brzdit. Teprve další měsíce ale ukážou, jestli bude vláda premiéra Petra Nečase (ODS) tak stabilní, jak vzhledem ke své převaze v dolní komoře může být a zda ji časem nezačnou sužovat vnitřní spory. Podle politologů budou testem soudržnosti vlády už podzimní komunální a senátní volby a levicové tendence Věcí veřejných. Kamínkem v soukolí dnes jmenovaného kabinetu by mohla být rovněž nespokojenost ministrů s dopady chystaných reforem na jednotlivé oblasti v podobě úspor, míní politologové. Agentura STEM dnes zveřejnila průzkum, který mapoval, jak jsou lidé spokojeni s výsledky květnových voleb, z nichž nová vláda vzešla. Mírně nadpoloviční většina lidí je prý s volebními výsledky nespokojena. "V porovnání s rozladěním, které následovalo po patových volbách v roce 2006, je to však situace mnohem příznivější," uvedli autoři průzkumu. Spokojeni s tím, jak nedávné hlasování dopadlo, jsou podle nich hlavně voliči ODS, TOP 09 a VV, tedy těch stran, které nový kabinet zformovaly.
John se na ministerstvu uvedl 50 úkoly pro současný management
Novopečený ministr vnitra Radek John (VV) zahájil své působení v úřadu razantně. Chce vydat nový organizační řád ministerstva a pokyn ministra, ve kterém stanoví zhruba 50 úkolů pro současný management vnitra. Očekává, že většinu z úkolů stihnou úředníci splnit do pěti dnů. John to novinářům řekl při svém oficiálním uvedení do funkce za přítomnosti premiéra Petra Nečase (ODS). Pokyn se má týkat zabezpečení činnosti ministerstva. Ačkoliv John věří, že převážná část úkolů bude vyřešena do pěti dnů, požádal novináře o třicet dnů hájení. "Doufám, že pak už vám řekneme, co všechno jsme udělali," řekl. Zároveň uvedl, že vzhledem k pětimiliardovému škrtu v rozpočtu resortu čeká vnitro velmi složité období. "Znamená to minus deset procent na platy, minus deset procent na provoz a minus pět procent na investice," upozornil. John také představil své náměstky. Jsou jimi bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS), Jaroslav Salivar (ODS), Miroslav Zahálka (VV), František Vavera (VV) a Michal Moroz (TOP 09).
Senát bude nové kandidáty na ombudsmana schvalovat 25. srpna
Senát bude nové kandidáty na ombudsmana schvalovat 25. srpna, lhůta pro nominace skončí 19. srpna. ČSSD podle předsedy jejích senátorů Petr Víchy pravděpodobně znovu navrhne bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou. Senát kromě Šabatové v červnu navrhl sněmovně ještě předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, ta však od poslanců dostala pouze šest hlasů stejně jako jeden z prezidentových kandidátů John Bok. Šabatová naopak ve finále získala 84 poslaneckých hlasů. Její největší konkurentkou byla prezidentova kandidátka a bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková, která ale získala jen 59 hlasů.
Čechy a Moravany práce v zahraničí moc neláká
Práce v zahraničí Čechy zřejmě láká skoro nejméně z celé Evropské unie. Vyrazit do ciziny za prací by totiž v budoucnu chtělo jen 11 procent Čechů a Moravanů. Méně podobné plány do budoucna mají už jen Kypřané, Řekové, Rakušané a Italové, ukázaly výsledky průzkumu Eurobarometr, který představila Evropská komise. Na dotaz, zda plánují vyjet někdy v budoucnu do zahraničí za prací, souhlasně odpovědělo 17 procent Evropanů. Třeba v Dánsku to však byla více než polovina všech dotázaných (51 procent), v Estonsku 38 procent a ve Švédsku 37 procent lidí. Naopak v Itálii podobné plány mají jen pouhá čtyři procenta obyvatel. Na Slovensku má v úmyslu do zahraničí za prací vyrazit 23 procent lidí, ukázal průzkum. Slovákům tak v tomto ohledu patří v EU 11. místo. V současné době jen asi 2,3 procenta lidí žije v některém jiném členském státě 27členného bloku s téměř půl miliardou obyvatel. Zhruba 10 procent Evropanů v průzkumu uvedlo, že už v zahraničí žilo kvůli práci, a to ať už v rámci EU či mimo ní. Přibližně 13 procent se vydalo do ciziny kvůli studiu či praxi. Češi a Moravané v tomto směru stojí na konci tohoto pomyslného žebříčku. Celkem totiž na dotaz, zda někdy jeli na studia či praxi do zahraničí, kladně odpovědělo jen pět procent dotázaných, tedy vůbec nejméně ze všech 27 států EU. V Lucembursku, které figuruje na opačném pólu, to bylo pro srovnání 48 procent.
Česko odmítá rozsáhlé pravomoci pro nový dohled nad bankami v EU
Česko odmítá návrhy Evropského parlamentu, aby nové dohledové orgány Evropské unie nad bankami a finančním trhem měly možnost přijímat rozhodnutí bez ohledu na národní centrální banky. Novinářům to řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. O nové podobě finančního dohledu v současnosti jednají členské státy s Evropským parlamentem, Češi patří do tábora odpůrců větších pravomocí pro nové instituce. Zatímco národní vlády, mezi nimiž je zejména britská, německá, ale i česká, chtějí, aby jim zůstala možnost zablokování rozhodnutí nových unijních dohledových orgánů, zákonodárci požadují pro nové úřady prakticky neomezené pravomoci. Evropská unie musí rozdílné názory na novou podobu finančního dohledu sjednotit do září, pokud chce, aby nový pravidla začala platit již od příštího roku. Vyjednavači tak prakticky mají čas dosáhnout dohody jen během letních prázdnin. "Jsem přesvědčený, že jestli nedosáhneme dohody s parlamentem dnes, dosáhneme jí během prázdnin," řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Evropská komise navrhla, aby si o GMO rozhodovaly státy EU samy
Jednotlivé členské země Evropské unie by si měly samy určovat, zda na svém území povolí pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Navrhla to Evropská komise i přes kritiku od průmyslu i z některých unijních zemí. "Tato přijatá konkrétní opatření umožní členským státům svobodu rozhodnout o pěstování GMO," podotkl eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele John Dalli. Podle něho zkušenosti ukazují, že státy bloku v této věci potřebují víc flexibility. O návrzích nyní budou rozhodovat společně Evropský parlament a Rada EU zastupující členské země. Ze strany Evropské komise je postup v případě GMO poměrně nezvyklý, neboť výkonný orgán unie málokdy vrací nabyté pravomoci zpět členským státům. Cílem je odblokovat současnou situaci v systému schvalování těchto plodin, který za 12 let umožnil schválit k pěstování v EU pouze dva druhy GMO. Případné schválení návrhu EK by podle agentury Reuters mohlo vést k nárůstu produkce geneticky modifikovaných plodin v zemích, které je už pěstují, jako jsou Španělsko či Česká republika. Naopak země jako Itálie či Rakousko, které k nim zaujímají dlouhodobě skeptický přístup, by je mohly zcela zakázat.
ÚS rozhodne o odpovědnosti státu za škodu z úředního postupu
Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodne o návrhu na zrušení části zákona, která upravuje odpovědnost státu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem. Podle Obvodního soudu pro Prahu 1, který změnu navrhl, je sporná část zákona neurčitá a vágně formulovaná. Současný výklad zákona prý vede k tomu, že stát sice odpovídá za různá rozhodnutí úřadů, ale normotvorná činnost veřejné moci je nepostižitelná, a to i v případech, kdy například vláda překročí svou pravomoc, a způsobí tak někomu škodu. ÚS se návrhem zabýval od roku 2008. Napadené ustanovení je součástí zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Stanovuje, že stát odpovídá za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem, který může spočívat v chybném rozhodnutí nebo například v porušení povinnosti učinit nějaký úkon a rozhodnout v zákonem stanovené lhůtě. Nárok na náhradu má ten, jemuž nesprávným postupem vznikla škoda. Obvodní soud pro Prahu 1 se ke spornému ustanovení dostal díky spletité kauze, jež má kořeny v českém zdravotnictví 90. let. Projednával žalobu společnosti CODUM proti České republice. Firma jako nestátní zdravotnické zařízení vykázala Všeobecné zdravotní pojišťovně provedenou péči. Pojišťovna ale úhrady vykrátila na základě takzvaných limitací. Vláda totiž prostřednictvím svého rozhodnutí stanovila hodnotu bodu, kterou limitovala časem a množstvím, a určila způsob krácení úhrady za poskytnutou péči při překročení limitů.
ÚS rozhodne o lhůtě pro popření otcovství dítěte v manželství
Ústavní soud (ÚS) ve středu rozhodne o tom, zda zůstane v platnosti sporné ustanovení zákona o rodině, podle něhož lze popřít otcovství u dítěte narozeného v manželství jen šest měsíců po porodu. Návrh na zrušení ustanovení podal sboru všech soudců jeden ze tříčlenných senátů ÚS, podle kterého může stanovená lhůta představovat porušení práv otce. ÚS se zákonem o rodině začal zabývat na základě případu muže, jenž se u obecných soudů pokusil popřít otcovství u syna narozeného před rozpadem manželství. Zpočátku prý neměl pochybnost o tom, že otcem je právě on. Pravdu se dozvěděl až později, když jej manželka po osmi měsících od narození syna vyzvala, aby se vystěhoval ze společné domácnosti. Poté zjistil, že manželka dva roky udržuje poměr s jiným mužem. Nespokojený manžel si nechal provést test DNA a zjistil, že není biologickým otcem. Krátce před ročními narozeninami chlapce podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na popření otcovství. Žalobci mu nevyhověli, protože neuznali test DNA jako předložený důkaz. Žalobu na popření otcovství pak odmítl také soud kvůli překročení šestiměsíční lhůty. Muž podal ústavní stížnost. Sporný paragraf zákona o rodině prý porušuje jeho základní právo na ochranu rodinného a soukromého života, právo na spravedlivý proces a také právo vlastnit majetek, protože z biologického otcovství vyplývají peněžní povinnosti.
Před soudem stanuli manželé, kteří pěstovali konopí k léčbě
Prostějovský soud začal projednávat případ manželů Dušana a Radomíry Dvořákových, propagátorů léčby konopím, kteří je na Prostějovsku ve velkém množství pěstovali. Policie jim loni v létě v Ospělově zabavila stovky rostlin a našla u nich i sušený materiál, který podle obžalovaných měl sloužit výhradně k výrobě léčivých přípravků. Pěstování konopí manželé nepopírali a v obci se o něm všeobecně vědělo. Oba soud žádali, aby líčení zastavil a zprostil je obžaloby. Dvořák, dlouholetý propagátor využití a výzkumu konopí k léčbě, rostliny v Ospělově řekl, že pěstoval od roku 2008, léčení konopím se ale sám věnuje už deset let. Osmačtyřicetiletý muž před soudem řekl, že z něj sám vyráběl masti, tinktury nebo prášek a pak léky rozdával lidem, kteří o ně měli zájem. Manželka mu prý s jejich výrobou pomáhala jen příležitostně a na pěstování se sama nepodílela. Důrazně popřel, že by své produkty rozdával nebo vyměňoval za jiným než léčebným účelem. "Celá obžaloba se točí na jediném slovíčku, že jsme to dělali bez povolení," řekl Dvořák, který nyní v Praze provozuje konopnou apatyku a při plánovaném výzkumu chtěl spolupracovat mimo jiné i s olomouckou univerzitou. Právě k výzkumu podle něj totiž měly sloužit rostliny, které policie loni o prázdninách zabavila. Sám Dvořák své přípravky zatím používal například k léčení Parkinsonovy choroby nebo bércových vředů. "My jsme měli zájem léčit tím především rakovinu," doplnil s tím, že k tomu ale potřeboval pomoc odborníků.
AK: VŠFS neporušila předpisy, studium bylo ale občas nestandardní
Soukromá Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) podle Akreditační komise (AK) v případě studentů, u nichž se v médiích objevily spekulace o způsobu jejich studia, neporušila vnitřní předpisy. Přesto bylo studium na VŠFS občas nestandardní. Například některé kvalifikační práce z let 2006 až 2007 byly ale na velmi nízké úrovni, uvedla komise ve svém závěrečném hodnocení, které zveřejnila na svých stránkách. Za nestandardní považuje komise i zkrácenou dobu studia, a to zejména v případech, že dotyčnému nejsou uznávány zkoušky z předchozího studia, nebo je pracovně velmi vytížen. Mezi absolventy školy patří například starosta Prahy 13 David Vodrážka, který si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti, zastupitel Prahy 9 Jan Štrof (ČSSD), který zvládl standardně pětileté studium za 16 měsíců, a radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer (ODS), který získal bakalářský titul nikoli za tři roky, jak trvá řádné studium, ale za rok a čtvrt. Nestandardně rychle prý zvládli studium i člen zastupitelstva Prahy 10 Tomáš Hrdlička (ODS) nebo náměstek primátora Pavel Klega (ODS). Nezvykle krátké studium vzbudilo pozornost poté, co začala aféra na plzeňské právnické fakultě. Zde zřejmě mnoho lidí včetně politiků a policistů absolvovalo za podezřelých okolností.
Praha vypíše ideovou soutěž na dostavbu Staroměstského náměstí
Praha plánuje vypsat novou ideovou soutěž na budoucí podobu Staroměstského náměstí. Její vyhlášení nyní připraví odborná komise, kterou kvůli dostavbě magistrát zřídil. Návrh schválila rada hlavního města. Za hlavní architektonický problém náměstí bývá označována chybějící část Staroměstské radnice, přemýšlí se i o dostavbě Mariánského sloupu. Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let, od roku 1901 bylo již na toto téma vypsáno osm architektonických soutěží. Žádný z návrhů ale nebyl uskutečněn. Nejvíce emocí vyvolává proluka, která vznikla po nepůvodní, novogotické, takzvané Nobileho části radnice, poničené na konci druhé světové války. Místo ní je nyní park. Zatímco někteří architekti a urbanisté doporučují místo nechat nezastavěné, další v minulosti navrhli různé styly dostavby. Uvažuje se i o znovuvztyčení Mariánského sloupu, který byl stržen po pádu habsburské monarchie. Mylně byl považován za její symbol.
Muzeum umění Olomouc připravilo dětem prázdninovou tvůrčí dílnu
Tradiční prázdninovou tvůrčí dílnu připravilo i letos dětem Muzeum umění v Olomouci. Děti ve věku 6 až 11 let se při ní dozvídají řadu zajímavostí o tradičních výtvarných disciplínách malbě a kresbě a také si je zkoušejí, řekl lektor olomouckého muzea Marek Šobáň. Prázdninové tvůrčí dílny muzeum pořádá již sedmým rokem. Prázdninové tvůrčí dílny pořádá edukační oddělení Muzea umění Olomouc. Kromě workshopů lektoři připravují k výstavám a stálým expozicím animační programy, které jednoduchou formou seznamují děti od předškolního věku až po středoškoláky se starým i moderním výtvarným uměním. Vloni takto muzeum navštívilo více než 3000 školáků zejména z Olomouckého kraje.
Organizátoři lákají na znojemské vinobraní také rodiny s dětmi
Organizátoři Znojemského historického vinobraní letos chtějí přilákat na tento svátek vína také rodiny s dětmi, nabídnou jim proto různé výhody a přizpůsobí i program. Loni znojemské vinobraní navštívilo zhruba 70.000 lidí a pořadatelé věří, že nejméně stejný počet návštěvníků přijde i letos. Znojemské vinobraní je naplánováno na 10. a 11. září. Oto Mašek ze spolupořádající Znojemské besedy novinářům řekl, že děti budou mít k dispozici nové atrakce a věnován jim bude i sobotní program na hlavním pódiu; rodiny mohou využít k odpočinku klidové zóny. Děti do 140 centimetrů výšky budou mít vstup na vinobraní zdarma. Na hlavním pódiu postaveném na znojemském náměstí T. G. Masaryka vystoupí například Kryštof, Děda Mládek Illegal Band, Lenka Filipová, Katapult, Gipsy.cz, Michal David, Petr Kolář, Peter Nagy, Michal Nesvadba nebo Magda Reifová. Letos se bude program vinobraní nově odehrávat také v areálu Znojemského hradu, kde vyrostou hudební pódia a k dostání budou různé pochoutky včetně burčáku. Znojmo ještě předtím od 28. do 30. července ožije třetím ročníkem Slavností okurek, které jsou společně s vínem symbolem regionu.
Kreuziger po nejtěžším stoupání Tour de France vypadl z desítky
Český cyklista Roman Kreuziger vypadl po nejtěžší alpské etapě Tour de France z první desítky průběžného pořadí. Vyhrál Francouz Sandy Casar, do žlutého trikotu lídra se poprvé v kariéře oblékl Andy Schleck z Lucemburska. Po dni volna čekalo na cyklisty 204,5 km mezi Morzine-Avoriaz a Saint-Jean-de-Maurienne, během kterých museli překonat dvě stoupání první kategorie a poté nejnáročnější výjezd letošní Tour - pětadvacetikilometrové stoupání na 2000 m vysoký Col de la Madeleine. Jednatřicetiletý Casar v závěrečném spurtu porazil kolegy z úniku Španěla Luíse Leona Sáncheze a Itala Damiana Cunega a připsal si druhý etapový triumf na Tour v kariéře. Obhájce loňského vítězství Alberto Contador dojel na šesté příčce, jeho největší rival Schleck byl o místo horší. Sedmá pozice však lucemburskému cyklistovi stačila na posun do čela průběžné klasifikace, kterou vede o 41 vteřin před Contadorem. Dosavadní lídr Cadel Evans tak o žlutý trikot přišel po jediné etapě. Australský jezdec nezvládl náročné stoupání Col de la Madeleine a dojel s osmiminutovou ztrátou na 42. místě. Kreuziger dorazil do cíle na 19. místě necelé čtyři minuty za Casarem. V průběžném pořadí čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Liquigas klesnul o čtyři místa na 11. pozici a na Schlecka ztrácí pět minut a 11 vteřin. Dvě sekundy pak ztrácí na stájového kolegu Ivana Bassa, který je desátý.
Pět českých tenistek postoupilo na Prague Open,vyhrála i Šafářová
Již pět českých tenistek postoupilo do druhého kola ECM Prague Open. Jako první z domácích zvládla úvodní duel Iveta Benešová, loňská semifinalistka, která na štvanickém centrkurtu porazila Mervanu Jugičovou-Salkičovou z Bosny 6:4, 6:7 a 6:2. Vstup do turnaje zvládla i nejvýše nasazená Lucie Šafářová, která porazila Anastasiji Sevastovovou z Lotyšska 6:4, 7:5. Česká jednička Šafářová, kterou z hlediště "koučoval" přítel a wimbledonský finalista Tomáš Berdych, neměla se Sevastovovu snadnou práci. Musela si každý míč proti letošní vítězce z Estorilu vybojovat sama a asi tisícovce fanoušků včetně Jana Kodeše ukázat své umění. Vyhrály i Barbora Záhlavová-Strýcová, Eva Hrdinová i Lucie Hradecká. Osmá nasazená Záhlavová-Strýcová zdolala v duelu plzeňských rodaček Andreu Hlaváčkovou 6:2, 6:4 a Hrdinová, která se do soutěže dostala jako "lucky loser" z kvalifikace, vyřadila Rusku Annu Lapuščenkovovou po setech 7:5, 6:0. Hradecká otočila první set a porazila Švýcarku Stefanii Vögeleovou poměrem 7:6, 6:2. Naopak dohrála Sandra Záhlavová.
Čeští tenisté se vrátili z Chile šťastní, ale hodně unavení
Šťastní a spokojení z dobře odvedené práce, ale zároveň hodně unavení ze čtyřiadvacetihodinového letu, se vrátili čeští tenisté z Chile, kde po výhře 4:1 vybojovali postup do semifinále Davisova poháru. "Jsem velice rád, že jsme se vrátili z mise v Chile a byla tak úspěšná. Když jsem se tu minulou neděli dozvěděl, že nebude hrát Tomáš Berdych, tak i velký optimista by jen těžko čekal, že můžeme v Chile uspět a vyhrát 4:1," řekl na tiskové konferenci kapitán týmu Jaroslav Navrátil. Vítěznou sestavu ve složení Ivo Minář, Jan Hájek, Lukáš Dlouhý a František Čermák přišel na letiště přivítat i prezident tenisového svazu Ivo Kaderka. "S velikým potěšením vítám kluky po té mimořádně úspěšné misi. Ze zdravotních důvodů jsem v Chile nebyl, ale přestože jsem obrovský optimista, takovou výhru a třeba i spláchnutí olympijského vítěze (Nicolase) Massua jsem opravdu nečekal," připustil Kaderka.
V užší nominaci basketbalistů je i navrátilec Bartoň
V užší nominaci českých basketbalistů na srpnové zápasy evropské kvalifikace je i zkušený Luboš Bartoň z Barcelony. V národním dresu se objeví poprvé po třech letech, kdy chyběl kvůli rodinným či zdravotním problémům. Ve čtrnáctičlenném výběru trenéra Pavla Budinského naopak chybí Jiří Welsch a Jan Veselý, kteří se omluvili. Tým se sejde v pondělí v Liberci, kde zahájí tréninkový kemp. Následně se přesune na přípravu do Bulharska a Litvy a po kempu v Děčíně vyřadí trenér Pavel Budinský další dva hráče, aby pak měl k dispozici dvanáctku pro kvalifikační utkání na Slovensku, doma s Kyprem a ve Švýcarsku. Třicetiletý Bartoň patří k největším hvězdám českého basketbalu. Za národní tým hrál naposledy na ME 2007. Následně ho dlouho trápila zranění. Nyní by však měl být znovu hlavní oporou reprezentace. Zvláště když kvůli doléčení zranění chybí Veselý a Welsch stále hledá angažmá.
Počasí
Jasno až polojasno, zpočátku ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 29 až 33 stupňů Celsia.