Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Po měsíci směřují Nečasova jednání o nové vládě do finále

Po čtyřech týdnech míří formující se vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných do finále ve vyjednávání společného programu. Ze sedmi tematických okruhů jí zbývá dokončit pouze kapitolu zdravotnictví, uzavřít ji chce po svátečním prodlouženém víkendu. Podle neoficiálních informací by prezident Václav Klaus mohl nový kabinet jmenovat okolo 12. července. Premiérovi a šéfovi ODS Petru Nečasovi se tak zřejmě podaří vběhnout do cíle koaličních vyjednávání tak, aby vláda ještě stihla promluvit do prací na rozpočtu pro příští rok. O důvěru by mohl podle předběžných vyjádření kabinet požádat sněmovnu 10. srpna, tedy zhruba dva a půl měsíce po volbách, což je na české poměry vcelku rychlý postup. Pokud chce kabinet snížit výdaje státu pro příští rok, jak plánuje, bude muset do konce léta připravit sadu novel zákonů a do konce září ji nechat ve sněmovně projednat alespoň v prvním čtení. Na prázdniny tak nový kabinet zřejmě čas mít nebude. Vztahy nových koaličních partnerů budou v prvních měsících ovlivňovat i blížící se komunální a senátní volby.

Besser: Nastupující vláda nabídne církvím méně než Topolánkova

Ministerstvo kultury připraví pro nastupující koaliční vládu nový návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Částka, kterou církvím nabídne, bude menší než 83 miliard korun navrhovaných kabinetem Mirka Topolánka. V rozhovoru pro Český rozhlas 1 Radiožurnál to řekl kandidát na ministra kultury Jiří Besser (TOP 09). O novém návrhu by vláda a církve měly jednat na podzim.

Vznikající koalice považuje za nezbytné v co nejkratší době vyřešit otázku vztahů a majetku mezi státem a církvemi, aby mohly být církve a náboženské společnosti nezávislé na státu. Předseda ODS a premiér Petr Nečas po schůzce takzvané koaliční devítky řekl, že tento krok pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Vyjednavači sice nepřijali žádné zásadní stanovisko, shodli se nicméně, že je třeba konat.

Fond platů pro učitele naroste o další 4 miliardy v roce 2012

Lídři rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli, že v příštím roce platy učitelů navýší o 2,1 miliardy. V roce 2012 naroste fond na platy v regionálním školství o další čtyři miliardy a pak budou příspěvky do fondu na tři roky zmraženy. Navýšení půjde především ve prospěch platů učitelů základních a středních škol. Nápad Josefa Dobeše (VV) nominovaného do funkce ministra školství na náborový příspěvek 180.000 korun pro absolventy pedagogických škol při vstupu do zaměstnání není podle předsedy Petra Nečase součástí koaliční smlouvy. Částka 180.000 korun prý překvapila i Dobešova stranického předsedu Radka Johna. "Experti hovořili o 60.000 až 80.000, o tom se jednalo," poznamenal. "Školství je jediný obor v republice, kde nebudou zmrazeny platy," zdůraznil John. Navýšení podle něj na vyšší nástupní platy učitelů stačit bude. Jeho strana ale před volbami slibovala přidat školství až 10 miliard korun. "Když se psal volební program před rokem, tak nebylo jasné jak dramatická bude situace s financemi v této zemi," řekl novinářům John. Je podle něj maximem možného, že se VV podařilo uhájit pro učitele tyto reformy. "Už nelze na úkor ostatních skupin obyvatel dále přidat. Kde nic není, čert nebere," dodal. John, který se zřejmě stane novým ministrem vnitra, také slíbil spolupráci tohoto resortu se školami v oblasti boje se šikanou či drogami. Politici se také domluvili, že do konce srpna rozhodnou o tom, zda studenti už v příštím roce budou skládat státní maturitu. S definitivní platností o projektu státních maturit rozhodne výsledek podzimní generální zkoušky.

Vedení KSČM rozhodlo, že komunisté nové vládě nedají důvěru

Vedení komunistické strany na pátečním zasedání rozhodlo, že komunističtí poslanci nové vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nedají ve sněmovně důvěru. Komunisté současně vyzvali občany, aby proti chystaným opatřením vlády vyšli do ulic. Výkonný výbor KSČM to uvedl ve stanovisku ze své schůze k dohodě o nové koaliční vládě. "Výběr osobností a to, co zbylo z programů stran rodící se koalice, naprosto nezaručuje ekonomickou prosperitu České republiky ani důstojný život všech občanů," tvrdí komunisté v dokumentu. České republice podle nich hrozí odbourání posledních sociálních jistot vybojovaných minulými generacemi.

Všechny sněmovní strany navrhly své kandidáty do výborů

Všechny politické strany zastoupené ve sněmovně využily možnosti a předložily návrhy na nominace poslanců do sněmovních výborů. ČTK to řekl předseda volební komise Jan Vidím (ODS). Konkrétní návrhy nechtěl sdělit s tím, že podklady se budou během prodlouženého víkendu zpracovávat a volební komise bude mít jejich konečný přehled k dispozici až ve středu ráno. Téhož dne odpoledne by měla sněmovní schůze výbory ustavit. Na poslance čeká 17 výborů, které budou mít po 15 až 30 členech. Později jejich počet klesne na 16, protože se mají sloučit kontrolní a petiční výbor. Každý výbor bude mít svého předsedu, místopředsedy a ověřovatele.

Experti: Plán vyrovnat veřejné finance do roku 2016 je splnitelný

Dohodu vládní koalice na tom, že za předpokladu ekonomického růstu budou do roku 2016 vyrovnané veřejné finance a do roku 2013 deficit rozpočtu klesne pod tři procenta výkonu ekonomiky, považují analytici oslovení ČTK za splnitelnou a přiměřeně ambiciózní. Záležet bude podle nich na tom, zda se podaří nastartovat hospodářský růst, a na vývoji světové ekonomiky. "Je to přiměřený cíl, rozhodně ne nijak brutálně tvrdý či nesplnitelný," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Rozložení snižování schodku na šest let je podle něj rozumné, protože tak vláda neohrozí nastolený křehký ekonomický růst. Záležet bude jen na ochotě provádět reformy, uvedl Dufek. Rozhodně nemůže jít jen o škrty, ale o komplexní řešení, včetně restrukturalizace státní byrokracie, dodal. Plán snížení deficitu na 4,6 procenta hrubého domácího produktu příští rok a pod tři procenta do roku 2013 označil za přijatelný pro rozpočet i ekonomiku i analytik Patria Finance David Marek. Plán by vyžadoval uspořit v letech 2012 až 2015 ve vládním rozpočtu ročně v průměru přes 30 miliard Kč, upozornila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Vláda chce snižovat výdaje na stavební spoření jednorázovou daní

Budoucí vláda bude snižovat výdaje na státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně. Na tiskové konferenci to uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Podle něj však bude možné omezit státní podporu až od roku 2012, tedy připisovanou klientům za rok 2011. Stát by měl ze stavebního spoření, kde chce zdanit připisované úroky a omezit státní příspěvek na 1500 korun ročně ze současných 3000 korun, získat až sedm miliard korun. "Neděláme to rádi, ale je to nutný krok. Právní analýzy nám říkají, že tento krok je možný," uvedl ve čtvrtek Nečas. Předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Vojtěch Lukáš České televizi řekl, že snížení státního příspěvku na 1500 korun považuje za naprosto neadekvátní. Podle svých slov chápe úspory, které koalice musí udělat, nesouhlasí ale s razancí, která je navrhována. "Chceme diskutovat o tom, jakým způsobem, jakou formou je možno tyto úpravy udělat," uvedl. Budoucí ministr financí Miroslav Kalousek Hospodářským novinám řekl, že povinnost odvést daň ze státní podpory stavebnímu spoření budou mít stavební spořitelny. Podle Lukáše ale jednorázové snížení dopadne nejen do ekonomiky stavebních spořitelen. Dodal, že tato úprava může znamenat velké nebezpečí neklidu na finančních trzích. "Nemůžeme v žádném případě vyloučit, že i ze strany klientů může dojít k soudním sporům," uvedl Lukáš. Podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla utlumí chystané kroky celý systém stavebního spoření.

CCB: V červnu vyhlášen 161 firemních bankrotů, o 40 víc než v květnu

V červnu bylo v ČR vyhlášeno 161 firemních bankrotů, což je o 40 bankrotů více než v květnu. Červnový vývoj tak nenavázal na meziměsíční pokles počtu vyhlášených bankrotů v květnu a v březnu. Počet firemních bankrotů se v červnu v meziročním srovnání zvýšil o více než třetinu. Vyplývá to ze statistiky databáze Cribis.cz, které poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau. Ještě výrazněji než firemní bankroty rostly v červnu osobní bankroty. Jejich celkový počet dosáhl 546, což je o 61 případů více než v květnu. Ve srovnání s červnem roku 2009 se jejich počet zvýšil na více než dvojnásobek.

MF vyloučilo sdružení PPF ze soutěže o obří ekologickou zakázku

Odcházející ministr financí Eduard Janota na základě doporučení kvalifikační komise rozhodl o vyloučení sdružení PPF ze soutěže o získání obří zakázky na odstranění starých ekologických škod. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Jakob. MF již jednou konsorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta ze soutěže vyřadilo. PPF ale uspěla u antimonopolního úřadu, který ji vrátil do hry. MF obdrželo několik podnětů od uchazečů, kteří upozornili na pochybnosti ohledně kvalifikace sdružení PPF, jimiž se v minulém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezabýval. MF bylo podle zákona povinno tyto pochybnosti prověřit, uvedl Jakob. Aby předešlo nařčením o nerovném přístupu k uchazečům, prověřilo ve stejných aspektech i ostatní uchazeče, kteří se kvalifikovali do druhého kola soutěže. Ti mají kvalifikační předpoklady v pořádku, dodal mluvčí. Sdružení PPF bude mít nyní patnáctidenní lhůtu pro podání námitek. Poté se případně může znovu obrátit na antimonopolní úřad, který přezkoumá nové důvody vyloučení. MF je připraveno jeho rozhodnutí respektovat, doplnil Jakob.

Do konce července má mít ZČU jasno, kolika lidem zkusí vzít titul

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce do konce července říct, u kolika ze zhruba 60 problematických absolventů plzeňských práv zastaví správní řízení a u kolika bude pokračovat až k odejmutí titulu. Informoval o tom rektor Josef Průša. Do školy nyní přicházejí reakce obeslaných absolventů s magisterskými a doktorskými tituly. Někteří dodávají jako důkazy i expertní posudky o stáří práce. Chtějí tak dokázat, že svou práci narychlo nesepsali až po odhalení skandálů. "Po skončení promocí, tedy po 14. červenci zasedneme s panem Korbelem (František Korbel - expert na správní právo a pedagog práv) a do konce července to chceme dovést do předfinálního stavu," uvedl rektor Průša. Na dotaz ČTK dodal, že by tak mělo být jasné, kdo se dokázal obhájit, neboli dodal požadované dokumenty a bude s ním správní řízení zastaveno.

AČCKA: O víkendu vyrazí na dovolenou téměř milion Čechů

Velká část Čechů využije prodloužený víkend k odjezdu na dovolenou. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se vydá na cesty bezmála milion lidí, z toho zhruba 400.000 zamíří do zahraničí. Na silnicích se tak prý dají čekat značné kolony. "Především v pátek a v sobotu od rána až do pozdních hodin očekáváme velmi hustý silniční provoz, kdy se budou tvořit kolony všude cestou směrem na jih do Chorvatska a Itálie," uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura. Důvod je podle něj prostý: Češi se chystají využít čtyři dny pracovního volna za sebou, další podobná příležitost se během prázdnin nenaskytne. Oblíbenost automobilu jako prostředku pro cestu na dovolenou je přitom v tuzemsku nadprůměrná. "Češi v současnosti realizují dokonce 62 procent svých dovolených autem," uvedl mluvčí. Podle průzkumu agentury Mag Consulting využívá osobní vůz k dovolenkové cestě po českých zemích téměř 80 procent lidí, do zahraničí jezdí vozem 44 procent respondentů. Nejoblíbenějšími kraji pro trávení dovolené jsou Jihočeský, Středočeský, Liberecký, Královéhradecký a Jihomoravský, ze zahraničních destinací je pro Čechy nepřitažlivější Chorvatsko, Slovensko, Itálie a Řecko.

Začal 45. ročník filmového festivalu v Karlových Varech

Ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal začal 45. ročník mezinárodního filmového festivalu. Do 10. července uvede kolem dvou stovek celovečerních i krátkometrážních snímků. Z ohlášených hostů v průběhu vyznamená britského filmového a divadelního herce Judea Lawa, ruského režiséra, scenáristu, producenta a herce Nikitu Michalkova a také českého filmaře Juraje Herze. Moderátor Marek Eben přivítal v zaplněném hledišti prezidenta Václava Klause s chotí i odstupujícího premiéra Jana Fischera. Představil členy mezinárodních porot; tu hlavní, v níž domácí kinematografii zastupuje režisér a scenárista Bohdan Sláma, vede americký filmový producent Ron Yerxa. S Alexandrem Paynem spolupracoval na komedii Kdo s koho, jež si získala karlovarské publikum v roce 2005, a s Judem Lawem produkoval drama Návrat do Cold Mountain. Česká kinematografie má v hlavní soutěži dva tituly - celovečerní debut Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a Svěrákův dobrodružný snímek Kuky se vrací. Další české snímky budou soutěžit mezi dokumenty (Katka Heleny Třeštíkové), v sekci Na východ od Západu (Zoufalci Jitky Rudolfové) a ve Fóru nezávislých (Dvojka Jaroslava Fuita).

V Náměšti na Hané začal Music festival Zahrada, potrvá do pondělí

Koncertem na počest hudebníka Petra Kalandry, který se koná u příležitosti jeho nedožitých 60. narozenin, začal v Náměšti na Hané na Olomoucku Music festival Zahrada, největší tuzemská akce svého druhu. Do pondělí se na čtyřech scénách představí na 150 kapel, sólistů a dvojic různých žánrů, například folku, world music, blues, jazz, spirituálů a dalších. Úvodní koncert se nesl v duchu blues. Na scéně Kaplička s kapacitou zhruba 2500 návštěvníků se představily například kapely Happy to Meet, Petr Kalandra Memory a Blues Angels. Loni se o úvod festivalu postarala Jarmila Šuláková, která slavila životní jubileum. Do přírodního amfiteátru v Náměšti na Hané již odpoledne mířily davy návštěvníků. Pořadatelé očekávají, že denně se festivalu zúčastní kolem 8000 lidí, největší nápor předpokládají v sobotu.

V Obecním domě začala výstava děl Alfonse Muchy

V Obecním domě začala výstava děl Alfonse Muchy. Muchova nadace na ní představuje soubor více než stovky maleb, pastelů, kreseb a fotografií secesního malíře. Výstava se koná u příležitosti 150. výročí narození Alfonse Muchy. Nazývá se Apoteóza lásky a představuje průřez Muchovou tvorbou. Koncepci výstavy vytvořila japonská kurátorka Tomoko Satóová. Vnuk umělce a předseda správní rady Muchovy nadace John Mucha s ní spolupracuje už od začátku 90. let. Výstava je rozdělená na čtyři části: láska k rodině a vlasti, láska k životu, láska ke kráse a harmonii a láska k národu a humanitě. V první sekci lze vidět portréty Muchovy rodiny, jeho mladších sester Angely a Anny nebo jeho ženy Marie, která mu byla múzou. Druhá část mapuje ilustrátorskou činnost, třetí pak nabízí Muchovy studie květin a ženských postav. Ve čtvrté části výstavy lze vidět studie k Slovanské epopeji, například k obrazu Apoteóza Slovanů: Slované pro lidskost (1926). Mucha pracoval na Slovanské epopeji od roku 1911 do roku 1926. Výstava je putovní, postupně se představí v Kutné Hoře, Ostravě, Liberci, Ostravě a Plzni. Pokaždé se bude trochu lišit, její koncept totiž vytvoří jiní kurátoři. Výstava v pražském Obecním domě potrvá do 30. září.

Plzeň ukáže původní návrh pomníku Díky, Ameriko! sochaře Preclíka

Plzeň od pátku vystavuje v prostorách v druhém paře radnice původní model pomníku americké armádě nazvaný Otisky. V 90. letech minulého století ho vytvořil významný sochař Vladimír Preclík. S návrhem zvítězil ve vyhlášené soutěži. Kvůli odporu, který se ale v Plzni zvedl, ho město nakonec nikdy nerealizovalo. Místo něj stojí nyní na Americké třídě od roku 1995 pomník ze dvou vysokých žulových pilířů Díky, Ameriko!. Na místě zvaném U Práce položil základní kámen budoucího pomníku americké armádě hned v roce 1990 prezident Václav Havel a tehdejší velvyslankyně USA v ČR Shirley Templeová-Blacková. O tři roky později vyhlásilo město soutěž. Sešlo se v ní 50 návrhů a odborná porota vybrala Preclíkův návrh. Bronzový pomník měl mít přes osm metrů a symbolizoval příchod Američanů do Plzně a jejich zastavení na demarkační linii. "Je to prapor vržený do vzduchu, který v letu náhle zastavili. Symbolizuje zadržení postupu amerických vojsk v květnu 1945 vynucené diplomatickými úmluvami," popsala mluvčí magistrátu Edita Vighová. Po vyhlášení soutěže se ale zvedly v Plzni vášnivé diskuse a pomník podle Preclíka nakonec město nepostavilo.

Na Chlumu začaly vzpomínkové akce k 144. výročí krvavé bitvy

Pochodem historických jednotek z Rodova směrem k Hořiněvsi začal v pátek program vzpomínkových akcí ke 144. výročí bitvy na Chlumu z roku 1866. Hlavní dění je připravené na sobotu, kdy Muzeum východních Čech otevře přístavbu Muzea války 1866 na Chlumu a uskuteční se také hlavní bitevní ukázka. ČTK to řekl ředitel hradeckého muzea Zdeněk Zahradník. "Nová expozice na Chlumu nabídne ukázky výzbroje i výstroje jednotlivých armád, které se bitvy zúčastnily. Nabídneme také více obrazových materiálů a map bojiště," řekl Zahradník. Přes léto bude ve vestibulu umístěná také výstava Via Belli 1866, která podrobně popisuje válku, nabízí mapy i kopie historických vyobrazení. Po sobotním otevření muzea se uskuteční bitevní scéna nazvaná Königgrätz 1866 na motivy historických událostí bitvy. Podle Radka Balcárka z Gardy města Hradce Králové se do bitevní vřavy zapojí na 400 členů historických jednotek, chybět nebudou tři desítky koní a dvě desítky historických kanónů.

K odpůrcům Jacksonovy sochy se na internetu připojily tisíce lidí

Dvě internetové iniciativy odpůrců sochy Michaela Jacksona, která by se měla do konce srpna objevit v pražských Letenských sadech, podpořilo na sociální síti Facebook již několik tisíc lidí. Nesouhlas s projektem památníku loni zesnulého amerického zpěváka mohou v brzké době vyjádřit i na protestním happeningu, jehož datum ale zatím nebylo podle organizátorů stanoveno. ČTK to oznámil zakladatel iniciativy Dominik Bouma. K internetové skupině nazvané Sochu Michaela Jacksona na Letné NECHCI!!! se za jediný týden od založení profilu na Facebooku připojilo přes 3000 lidí. Stránka s podobným názvem Nechci sochu Michaela Jacksona na Letné! se může pochlubit dokonce 5000 příznivci. "Zájem lidí nás mile překvapil, doufáme, že další se i přes začínající prázdniny a dovolené ještě přidají," konstatoval Bouma. Odpůrci sochy se podle něj rekrutují z lidí všeho věku. "Převládá však věková skupina 24 až 35 let a kolem 60 procent jich pochází z Prahy," uvedl.

Tomáš Berdych postoupil poprvé v kariéře do finále Wimbledonu

Český tenista Tomáš Berdych postoupil poprvé v kariéře do finále Wimbledonu. Srba Novaka Djokoviče porazil po setech 6:3, 7:6 a 6:3. Soupeřem Tomáše Berdycha v nedělním wimbledonském finále bude španělská světová jednička Rafael Nadal. Ten vyřadil Brita Andyho Murrayho ve třech setech 6:4, 7:6 a 6:4 a může zopakovat triumf na londýnské trávě z roku 2008.

Dále ze sportu:

Osmnáctiletá Kristýna Plíšková postoupila do finále wimbledonské juniorky a může napodobit dvojče Karolínu, jež triumfovala v lednu na Australian Open. Česká tenistka v semifinále porazila 6:1, 6:4 o tři roky mladší Rusku Julii Putincevovou. Kristýna Plíšková si zahraje ve finále grandslamového turnaje poprvé v kariéře.

Český bek Zbyněk Michálek se v zámořské NHL stal novou posilou hokejistů Pittsburghu. S vedením Penguins podepsal sedmadvacetiletý obránce z pozice volného hráče pětiletou smlouvu na celkem 20 milionů dolarů. Rodák z Jindřichova Hradce si lukrativní kontrakt vysloužil výbornými výkony ve Phoenixu, kde se od svého příchodu před sezonou 2005/06 zařadil mezi klíčové opory. Před otevřením trhu s volnými hráči byl řazen mezi hokejisty, o něž měl být největší zájem.

Novým trenérem české reprezentace házenkářek se stal Jan Bašný. Nahradil Jiřího Tkadlece, který u týmu působil čtyři roky a po neúspěšné kvalifikaci o mistrovství Evropy mu skončila smlouva. Sedmačtyřicetiletý Bašný dlouhodobě trénuje ve Francii a u národního týmu vytvoří dvojici se zlínským asistentem Dušanem Polozem. Oznámil to Český svaz házené na svém webu.

Počasí v sobotu

Jasno až polojasno. Teploty 29 až 33 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio