Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Prezident Klaus vyhlásí senátní a komunální volby zřejmě na říjen

Prezident Václav Klaus hodlá vyhlásit termín voleb do Senátu počátkem července. Datum se má kvůli úspoře nákladů tradičně shodovat s termínem komunálních voleb. ČTK to po schůzce s prezidentem řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka, datum voleb ale neprozradil. Vzhledem k zákonným lhůtám nicméně v úvahu připadají pouze dva termíny v první polovině října. Senátní i komunální volby se musejí konat během měsíce před skončením funkčního období dosavadních senátorů a obecních zastupitelů. Jednaosmdesátičlenný Senát se každé dva roky obnovuje z jedné třetiny, funkční období senátorů je šestileté. Ve 27 senátních obvodech, kde se letos bude volit, si lidé v roce 2004 šli vybírat své zástupce v horní komoře 5. a 6. listopadu. Nejdříve by se tak letošní volby mohly konat 8. a 9. října. Kvůli souběhu s komunálními volbami by mohly být i o týden později v polovině měsíce vzhledem k tomu, že před čtyřmi lety si lidé celostátně vybírali své místní zastupitele 20. a 21. října. Sobotka s Klausem probírali i možné kandidáty na veřejného ochránce práv vzhledem k tomu, že prezident a Senát mají navrhnout sněmovně po dvou nominacích na nástupce Otakara Motejla.

ČSSD chce do čela sněmovny Zaorálka

ČSSD navrhuje do čela sněmovny svého místopředsedu Lubomíra Zaorálka. Novinářům to řekl po jednání sněmovního klubu sociální demokracie úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Zaorálek byl v minulém volebním období zástupcem předsedy dolní komory. Na místě předsedy sněmovny sociální demokraté trvají. Strany jednající o vládní koalici jsou spíš proti. Lídr ODS Petr Nečas Rádiu Impuls řekl, že tímto návrhem ČSSD své šance na obsazení křesla předsedy sněmovny nezvýšila. Sociálního demokrata by do čela dolní komory podpořili podle svého dřívějšího vyjádření i komunisté. Obě strany ale nemají dost hlasů, aby byl zvolen. Většinu 118 z 200 křesel mají ODS, TOP 09 a Věcí veřejné. Jejich zástupci sice hned po volbách říkali, že by proti sociálnímu demokratovi v čele sněmovny nic neměli, nyní názor poněkud změnili. Přiklánějí se spíše k tomu, aby šéf komory reprezentoval rodící se koalici. Stanovisko prý ale není konečné. Někteří z nich navíc mají výhrady k osobě, kterou ČSSD na místo navrhuje.

ODS, TOP 09 a VV začnou pracovat na přímé volbě prezidenta

Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) se dohodli na tom, že tyto strany začnou pracovat na legislativním návrhu o přímé volbě prezidenta. Chtějí také zavést klouzavý mandát pro poslance, kteří jsou zároveň ministry. Takového člena vlády by ve sněmovně vystřídal na dobu výkonu funkce v kabinetu náhradník, řekl po schůzce lídr ODS Petr Nečas. Do debaty o důchodové reformě chtějí ODS, TOP 09 a VV, vyjednávající o vládní koalici, zapojit i ČSSD.

"Všechny tři strany začnou pracovat na legislativním návrhu, který by měl umožnit přímou volbu prezidenta," řekl Nečas, třebaže uznal, že sám dává přednost současnému způsobu volby oběma parlamentními komorami. "Ale říkal jsem, když bude kompromis o přímé volbě, jsem připraven takový projekt akceptovat," dodal. Lídři stran se ale hned potom neshodli na tom, zda by se měly v případě přímé volby měnit prezidentovy pravomoci, nebo ne. Nečas uvedl, že by se posilovat neměly. Naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovořil o revizi ústavy a diskusi o změnách v rozdělení kompetencí mezi prezidentem, sněmovnou a Senátem. Podle šéfa VV Radka Johna je třeba prosadit přímou volbu velmi brzy. Nečas doplnil, že ambicí je předložit návrh do podzimu.

ODS, TOP 09 a VV chtějí protikorupční státní zástupce a soudy

Vyjednávači rodící se vládní koalice TOP 09, ODS a Věcí veřejných se shodli na zřízení protikorupčních státních zastupitelství a zvláštních soudů nebo soudních senátů, které by úplatkářství trestaly. ČTK to po jednání odborníků na justici řekli předseda VV Radek John a poslanec ODS Marek Benda. Strany se zároveň shodly na zavedení elektronických voleb. Po internetu by občané mohli vybírat své zástupce poprvé v senátních volbách v roce 2012. Po tomto "testu" by se mohla volba po internetu zavést i ve volbách do sněmovny. V otázkách justice a protikorupčních opatření podle Bendy zatím nejsou žádné nepřekonatelné rozpory. Vyjednávači se podle něj již shodli i na tom, jak se vypořádat s požadavky Věcí veřejných na zavedení protikorupčních testů. Přesnou úpravu zatím zveřejnit nechtěl s tím, že teprve příští týden bude expertní tým dávat dohromady konkrétní formulace. Platí podle něj ale to, že Věci veřejné budou respektovat princip, podle nějž stát nesmí sám provokovat trestnou činnost. ODS a TOP 09 jsou prý zase připraveny protikorupční testy v limitech povolených ústavou zavést.

ODS a VV jsou pro odložené školné, podle TOP 09 by stálo miliardy

TOP 09 stále trvá na přímém školném, podle jejího školského experta Jana Vituly by systém odloženého školného přišel státní pokladnu na 10 až 15 miliard korun. Školné by totiž univerzitám už od začátku vyplácel stát, vysokoškoláci by pak peníze spláceli státu až po dosažení určitého platu. Vyjednávač za ODS Jiří Pospíšil však ČTK řekl, že by na rozjezd odloženého školného musel stát vydat částku jen v řádu stamilionů, přímé školné je prý nadměrnou finanční zátěží pro studenty a jejich rodiny. Stejný názor mají i Věci veřejné.

ČSSD podá návrh na obecné referendum i přímou volbu prezidenta

ČSSD podá do sněmovny návrhy zákonů o obecném celostátním referendu a o přímé volbě prezidenta. Předloží také předlohu o zrušení poplatků ve zdravotnictví. Dohodli se na tom sociálnědemokratičtí poslanci, řekli novinářům představitelé ČSSD. Referendum by bylo možné vyhlásit, pokud o něj požádá alespoň 80 poslanců, 33 senátorů, vláda nebo 200.000 oprávněných voličů. K přijetí tohoto zákona bude nutná ve sněmovně ústavní většina, tedy 120 poslanců. V současné době je uzákoněno obecní referendum, ČSSD se v minulém volebním období podařilo prosadit i krajské všelidové hlasování. Pro referendum jsou podle volebního programu i Věci veřejné (VV), které jednají o budoucí vládní koalici s ODS a TOP 09. Návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta je prakticky totožný s tím, který sociální demokracie neprosadila na poslední schůzi sněmovny v květnu. Prezidenta by volili všichni lidé, kteří mají volební právo. Kandidáta by mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50.000 občanů. "Prezidentem by pak byl zvolen ten, kdo v prvním kole získá nadpoloviční většinu hlasů, pokud ji žádný nezíská, postupují do druhého kola dva nejúspěšnější," popsal návrh poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Zrušení poplatků bude ve sněmovně už poněkolikáté. Levici se předlohu nikdy nepovedlo prosadit.

ČR a USA podepsaly smlouvu, zpřístupní projekty USA české vědě

Ministři obrany Česka a Spojených států Martin Barták a Robert Gates v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci obou zemí ve vojenském výzkumu. Smlouva by měla zajistit českým vědcům přístup k americkým armádním projektům, který byl dosud vyhrazen jen Američanům a lidem z několika mála dalších zemí. Dojednávání smlouvy souviselo s vyjednáváním mezi ČR a USA o možném zapojení Česka do amerického protiraketového deštníku. Washington chtěl do ČR umístit radarovou část zvažované nové základny, přičemž antirakety by byly v Polsku. Nová americká vláda prezidenta Baracka Obamy ale loni tento projekt zrušila. Čeští představitelé v minulosti opakovaně ve čtvrtek podepsanou smlouvu označovali za průlomovou, pro Čechy je to prý významnější dokument než pro americké partnery. České univerzity a další vědecká zařízení se po jejím podpisu budou moci ucházet o dotace, granty či o účast na projektech primárně ve vojenském, ale přeneseně i v civilním výzkumu. Smlouva je sice reciproční, ale čeká se větší zájem Čechů o americké granty než opačně.

Praha odmítá kritiku Bruselu ohledně tendru na letadla CASA

Česká republika odmítá podezření, že výběrem vojenských transportních letadel CASA mohla porušit pravidla EU pro veřejné zakázky. Evropská komise kvůli tomu Praze pohrozila soudem. Ministr obrany Martin Barták v Bruselu řekl, že premiér Jan Fischer o tom napsal šéfovi komise Josému Barrosovi. V dopise vyjádřil výrazné výhrady vůči postupu výkonného orgánu EU, který v 27členném bloku dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže a unijních pravidel. Mluvčí vlády Roman Prorok ČTK řekl, že se premiér ohradil proti tomu, že komise zveřejnila své stanovisko k nákupu letadel pro českou armádu dříve, než se s ním mohly seznámit úřady České republiky. "Vláda České republiky považuje takový postup Evropské komise za nekorektní," prohlásil Prorok. Dodal, že vláda svojí reakcí nezpochybňuje právo EK projednávat stížnosti na porušení práva EU a přijmout k nim odpovídající stanovisko. "Daný případ se však vyznačuje vysokou mírou bezpečnostní citlivosti. Vláda se proto navíc obává, že jeho zveřejnění může ohrozit bezpečnostní zájmy ČR. Ty se snažila chránit tím, že při nákupu využila možnosti, jaké jí v takové situaci unijní právo umožňuje," upozornil Prorok. "My se s tím rozhodně neztotožňujeme ani způsob, jakým jsme byli osloveni, nám nepřijde vhodný," řekl Barták na okraj jednání ministrů obrany zemí NATO. "Samozřejmě s tím rozhodnutím komise, nebo vyjádřením komise, zásadně nesouhlasíme," dodal. Ministerstvo obrany hodlá do Bruselu prostřednictvím české diplomacie zaslat v patřičné dvouměsíční lhůtě podrobnější zdůvodnění toho, proč si myslí, že vše proběhlo v pořádku. Barták slíbil, že odpověď bude velmi důrazná. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení. Možnost pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni v dubnu schválila tehdejší vláda Mirka Topolánka. Nákup však byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy na servis letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol.

KPMG: Česko čerpá dotace z fondů pod průměrem východu EU

Česká republika byla v získávání dotací z evropských fondů v letech 2007 až 2009 mírně pod průměrem členských zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy. Podprůměrně čerpalo také Rumunsko, Bulharsko a Polsko. Nejúspěšnější byly naopak Estonsko a Litva a mírně lépe než ČR si vedlo Slovensko. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků analýzy společnosti KPMG. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Štoll ČTK sdělil, že současný stav čerpání evropských fondů odpovídá fázi implementace operačních programů. K 5. květnu dostali podle ministerstva pro místní rozvoj příjemci dotací v Česku v rámci současného programového období 2007 až 2013 proplaceno 123,7 miliardy korun. Ke stejnému datu úřady schválily celkem 14.349 projektů v hodnotě 335,4 miliardy korun. Na celé programové období je pro Českou republiku vyčleněno 26,69 miliardy eur, což je podle nynějšího kurzu zhruba 692 miliard korun.

ČR odsouzena, že nepřevedla normu EU o vlivu staveb na prostředí

Evropská komise uspěla u evropské justice s žalobou na Českou republiku. Ta podle Soudního dvora EU nepřevedla do svého práva správně normu o vlivu staveb na životní prostředí. Praha podle rozsudku musí zaplatit náklady řízení, ty nicméně nejsou příliš vysoké a dosahují běžně jen zhruba stovek eur. Českému parlamentu se během soudního procesu loni v prosinci podařilo normu schválit. Problém se týkal směrnice, která stanovuje pravidla posuzování vlivů některých veřejných a soukromých záměrů na životní prostředí. Brusel po soudu sídlícím v Lucemburku chtěl, aby stanovil, že ČR nesprávným převedením směrnice do své legislativy nesplnila dané povinnosti, což nyní tribunál uznal. Podle této normy musejí členské státy EU přijmout všechna opatření nezbytná k zajištění toho, aby před vydáním patřičných povolení podléhaly stavební záměry, které mohou mít významný vliv na životní prostředí, povolovacímu řízení a posouzení z hlediska takových vlivů. Stanovuje i podmínky, aby lidé či organizace, kterých se daná věc dotýká, měli možnost dosáhnout přezkoumání rozhodnutí soudem či jiným nestranným orgánem.

Zelená úsporám bude pro více domácností i pro veřejné budovy

Dotace z programu Zelená úsporám na podporu úspor energie a zavádění obnovitelných zdrojů energie budou přístupné většímu počtu domácností. Peníze bude možné také nově použít na zateplování veřejných budov. Umožnil to smluvní dodatek, který podepsala ministryně životního prostředí Rut Bízková a výkonný ředitel Kjótského protokolu pro Japonsko Jasuhiro Šimizu. Změna stávající smlouvy se týká tří oblastí. Prodlužuje se možnost čerpání dotací, a to i na zpracování projektů. Podpora se rozšiřuje na další typy tepelných čerpadel, upravuje se také požadovaný roční reálný energetický zisk u solárních panelů. Tím se mají dotace zpřístupnit většímu počtu domácností. V oblasti zateplování veřejných budov ministerstvo životního prostředí počítá s tím, že v nejbližších dnech bude možné vyhlásit výzvu k přijímání žádostí na dotace. Celkem dosud Česká republika vydělala prodejem emisních kreditů na oxid uhličitý (AAU) do zahraničí kolem 18 miliard korun.

Advokát Štros: Ředitelství silnic a dálnic nabídlo nepřístupnou parcelu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) údajně nabídlo Jaroslavě Štrosové za její pozemky nutné pro výstavbu dálnice D11 u Hradce Králové půdu bez přístupových cest. Štrosová je přesto připravená dál o směně jednat, informoval v prohlášení její syn, advokát David Štros. Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně se svou sestrou, statkářkou Ludmilou Havránkovou. Ta vlastní i zbytek pozemků potřebných pro dokončení dálnice. Vláda 24. května rozhodla o vyvlastnění pozemků obou sester. V pondělí 7. června pak své rozhodnutí na dva týdny pozastavila, čímž dostala novou šanci dohodě s Jaroslavou Štrosovou.

Piloti opatrně souhlasí s plánem záchrany ČSA i propouštěním

Piloti Českých aerolinií uznali po zpracování vlastní analýzy oprávněnost restrukturalizačního plánu, jak jej připravilo vedení společnosti. Piloti dokonce připustili odchod lidí z vlastních řad, k jakékoliv redukci však podle nich může dojít jen po důkladném zvážení a "vzájemné konzultaci". ČTK to sdělil prezident organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Hlubokou ztrátu, která loni činila téměř čtyři miliardy korun, piloti připisují bývalému vedení prezidenta Radomíra Lašáka. "Kdyby změny přišly před rokem, mohly být menší. To nás nejvíc štve," dodal pilot. České aerolinie mají v současnosti 460 pilotů; restrukturalizace, která počítá s výrazným zmenšením flotily, přitom může ovlivnit kariéru desítek z nich. Zhruba 40 pilotů možná opustí firmu už letos na podzim, stejný počet zřejmě odejde v následujících dvou letech. Vedení podle CZALPA přislíbilo pilotům pomoc při hledání nového uplatnění v zahraničí.

V Česku dle EU ubývá rasisticky motivovaných trestných činů

Počet trestných činů spojených s rasismem v Česku v posledních letech klesá. Zhruba třetina Romů však uvádí, že byla terčem útoku či napadení. Vyplývá to ze zprávy agentury Evropské unie (EU) pro základní práva, kterou v Evropském parlamentu představil její šéf Morten Kjaerum. Agentura porovnává počet trestných činů s rasistickým pozadím od roku 2000 do roku 2008. V Česku jich na začátku desetiletí policisté zaznamenali celkem 364, přičemž vrchol přišel o dva roky později, kdy se počet trestných činů vyšplhal až na 473. Od té doby nicméně počet rasisticky motivovaných trestných činů v Česku klesá. V roce 2008 jich policisté evidují 217, což je proti vrcholu úbytek o více než polovinu. Srovnatelně velké evropské státy přitom zaznamenaly opačný trend. Počet oficiálně registrovaných napadení však nemusí nutně odrážet jejich skutečný stav. Plných 32 procent Romů žijících v Česku totiž podle unijní agentury vypovědělo, že bylo terčem napadení, útoku či hrozeb, které měly rasistické pozadí. To z českých Romů podle zprávy dělá jednu z nejohroženějších menšin v Evropě.

Severní Čechy postihly záplavy, byli nalezeni dva utonulí

Severní část Čech zasáhly ve středu večer a v noci na čtvrtek přívalové deště. Na Liberecku byli nalezeni dva utonulí lidé, na Děčínsku způsobil déšť bleskové záplavy. V postižených oblastech lidem pomáhali hasiči, Ústecký kraj chystá pro zaplavené obce pomoc. Škody zatím nebyly vyčísleny. Mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Hanáčková ČTK sdělila, že hejtmanství posílá do zaplavených obcí prostředky potřebné k úklidu, k zapůjčení jsou připravené i vysoušeče. Ústecký kraj může také podpořit postižené finančními dary.

Novinářskou cenu K.H. Borovského 2009 získal Jaroslav Kmenta

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2009 v Havlíčkově Brodě získal Jaroslav Kmenta z Mladé fronty Dnes za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku. Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Kateřina Eliášová z internetového deníku Aktuálně.cz a Tomáš Kohout z Českého rozhlasu. ČTK to řekla Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond. Eliášová byla oceněna za podnětné, spolehlivé, rychlé a setrvale kvalitní politické zpravodajství, Kohouta nadace ocenila za zcela výjimečnou nápaditost a originalitu v oblasti rozhlasové sportovní reportáže. Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila potřinácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Svátek tří bratří symbolicky spojí rozdělené Těšíny

Dvě rozdělená města na řece Olši - Český Těšín a polský Cieszyn - se příští týden symbolicky opět spojí v jedno město. A to díky jubilejnímu 20. ročníku celoměstských oslav Svátek tří bratří, během nichž je na obou stranách hraničního města připraven bohatý kulturní a společenský program, řekla ČTK za organizátory akce Šárka Klimoszová. Akci tradičně zahájí setkání zástupců obou měst, kteří se pravidelně scházejí na Mostě Družby při ochutnávce štrůdlu. Poté se průvod všech zúčastněných odebere na Rynek v Cieszyně, kde ožije tradiční legenda o založení města. "Vypráví o třech synech knížete Leška - Bolkovi, Leškovi a Češkovi, kteří se po dlouhém putování světem šťastně sešli u studánky poblíž řeky Olše, aby zde ze samé radosti nad opětovným shledáním založili město s příznačným názvem Těšín," připomněla Klimoszová. Letos městské oslavy připomenou i významná jubilea, a to 1200 let od vzniku legendárního města Těšín a 90 let od vzniku Českého Těšína.

Publikace přibližuje Járu Cimrmana, génia, který se neproslavil

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana v Praze, kam stále přicházejí diváci poklonit se památce režiséra, scenáristy a herce Ladislava Smoljaka, který o víkendu zemřel, bylo ve čtvrtek odpoledne místem křtu obrazové publikace Jára Cimrman - génius, který se neproslavil. Smoljak byl jejím spoluautorem. Kromě doposud nezveřejněných fotografií a ilustrací obsahuje tři desítky jedinečných dobových dokumentů, které každý nadšený cimrmanolog zná pouze z vyprávění. Představují Mistrovy vlastnoruční poznámky a črty, nákresy geniálních vynálezů, ojedinělé notové záznamy, plánky, mapy a dobové brožury, které se dají z knihy vyjmout. Publikace, kterou sestavili Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a grafik Jaroslav Weigel, představuje zneuznaného českého velikána ze všech známých i neznámých stránek jeho mnohovrstevnaté osobnosti. V jednotlivých kapitolách jako divadelního principála, filmaře, hudebního skladatele, filosofa, pedagoga, vynálezce, cestovatele, sportovce, historika, lékaře, kriminálníka, kriminalistu i jako milovníka. Doplňkem je čtyřhodinová Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana na CD ve formátu MP3, kterou na jaře vydal Radioservis. Využil seriálu Českého rozhlasu ke 40. výročí tohoto populárního souboru, který svým chytrým humorem baví generace diváků.

Černínský palác se po necelých dvou letech otevře veřejnosti

Sídlo českých diplomatů, impozantní Černínský palác, se v neděli otevře veřejnosti. Po necelých dvou letech si tak lidé budou moci prohlédnout nejzajímavější a nejcennější prostory pražského barokního paláce. K nim patří i byt poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, jehož život v paláci v roce 1948 tragicky skončil. Úřad ministerstva zahraničí a část přilehlé zahrady na pražském Pohořelci budou přístupné od 9:00 do 16:00. Prohlídková trasa s výstavami zabere asi hodinu, fotografování a filmování prostorů bude možné. Černínský palác je jednou z nejvýznamnějších památek českého a středoevropského raného baroka. Nechal ho v 17. století postavit hrabě a císařský velvyslanec Humprecht Jan Černín z Chudenic, který toužil mít v Praze vlastní rezidenci podle italské barokní kultury. Projektu se ujal architekt Francesco Caratti. Černínský palác slouží jako hlavní úřad diplomacie od vzniku samostatného Československa v roce 1918. Veřejnosti často přístupný nebývá, například v roce 2006 to bylo poprvé po 12 letech.

Ze sportu:

Vladimír Růžička bude trenérem hokejistů pražské Slavie až do roku 2017. Podepsal sedmiletý kontrakt, v klubu bude i generálním manažerem.

Nejlepší český biker současnosti Jaroslav Kulhavý vyhrál 17. ročník závodu Pražské schody. Jezdce týmu Rubena Birell Specialized doprovodili na stupně vítězů Florian Vogel ze Švýcarska a Matouš Ulman. Na startu na Malé Straně se sešla domácí biková a cyklokrosová špička doplněná o elitní zahraniční jezdce a také o lyžaře Lukáše Bauera a Martina Jakše. Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her ve Vancouveru Bauer však závod kvůli pádu krátce po startu nedokončil.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, během dne v Čechách od západu až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 31 až 35 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio