Zprávy
Brusel zlepšil odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 1,6 pct
Česká ekonomika letos podle Evropské komise poroste o 1,6 procenta a příští rok o 2,4 procenta. Brusel tak v prognóze zlepšil podzimní odhad, v němž pracoval pro letošek s růstem ve výši 0,8 procenta a pro rok 2011 ve výši 2,3 procenta. Současně ale komise podotkla, že současná krize odhalila strukturální problémy v českých veřejných financích, které byly dosud maskovány příjmy z vysokých růstů v dřívějších letech. Loni česká ekonomika pod tíhou dopadů celosvětové hospodářské klesla o 4,2 procenta. "Prognóza EK se pro české HDP dostala přesně na úrovně, kde růst vidí UniCredit Bank. Z hlediska struktury růstu nesdílíme jen letošní optimismus EK ohledně růstu stavebních investic. Důležitým bodem prognózy je potvrzení, že Česko nečekají žádné problémy z hlediska vnější rovnováhy ekonomiky, s čímž lze plně souhlasit," uvedl analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek. Odhad Bruselu je ještě o něco optimističtější než prognóza českého ministerstva financí, které proti EK čeká letos růst o 0,1 procentního bodu nižší. V očekávání pro příští rok se ale shodují.
Kohout otevřel v Izraeli České centrum a bude jednat o spolupráci
Ministr zahraničních věcí Jan Kohout otevřel v Tel Avivu dosud první České centrum v blízkovýchodním regionu. Jeho třídenní návštěva v Izraeli zahrnuje také setkání s nejvyššími izraelskými představiteli, s nimiž bude jednat o řadě témat, především o bilaterální spolupráci ve vědě, technologii a školství. ČTK to sdělil mluvčí MZ ČR Filip Kanda. Po roce úspěšného působení bylo ČC v Tel Avivu otevřeno vernisáží výstavy Židé v boji a odboji - Rezistence československých Židů v letech druhé světové války. Kohout také navštívil památník v kibucu Givat Haim věnovaný obětem z terezínského ghetta.
Kanadská vízová povinnost pro české občany prý může platit léta
Víza pro Čechy cestující do Kanady budou zřejmě zrušena až potom, co Ottawa schválí a zavede novou azylovou legislativu. Naznačil to kanadský premiér Stephen Harper po summitu EU-Kanada. Žádné jasné datum, kdy by se tak mohlo stát, nezmínil. Změny kanadské legislativy a jejich uvedení v platnost by ale mohly trvat i několik let. Hovoří se v této souvislosti o roce 2013. Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy loni v červenci. Češi i Brusel to kritizovali. Evropská komise pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty. Zatím k tomu ale nepřistoupila a ani to nyní nechystá. Praze a Bruselu se nakonec podařilo vízovou problematiku prosadit i na středeční summit. Unijní prezident Herman Van Rompuy po něm prohlásil, že EU i Kanada se zavázaly, že budou pracovat na tom, aby vízová povinnost pro občany EU byla zrušena co možná nejrychleji. Žádný termín nicméně ani on neuvedl. Kromě Čechů nyní víza při cestách do Kanady z 27 členských zemí EU potřebují jen Bulhaři a Rumuni, tedy dva nové státy bloku. U nich je ale situace jiná v tom, že na rozdíl od Čechů jim nikdy nebyla zrušena.
Klaus se setkal s lichtenštejnským knížetem Hansem Adamem II.
Prezident Václav Klaus se na Pražském hradě setkal s lichtenštejnským knížetem Hansem Adamem II. Proti plánům do Prahy nedorazila jeho choť Marie Aglae rozená Kinská. Česká republika a Lichtenštejnsko navázaly diplomatické styky teprve loni. Odpoledne se kníže Hans Adam II. zúčastnil v Senátu zahájení výstavy představující klasicismus a biedermeier z lichtenštejnských sbírek. Obě země dlouhá léta rozděluje spor o konfiskaci majetku rodu Lichtenštejnů na základě takzvaných Benešových dekretů po druhé světové válce. Kníže Hans Adam II loni v Mikulově řekl, že aktivní kroky ke znovuzískání majetku jeho rodina nechystá, ráda by ale majetky získala zpátky a okamžitě do nich investovala.
Politici i pamětníci si připomněli výročí Pražského povstání
Politici, pamětníci a další občané si v Praze připomněli 65. výročí Pražského povstání proti okupaci hlavního města nacisty. Tradičně největší vzpomínkové setkání se konalo u budovy Českého rozhlasu, kde se před 65 lety odehrály klíčové okamžiky prvního dne povstání. Prezident Václav Klaus i premiér Jan Fischer vyzdvihli odvahu lidí, kteří se okupantům postavili. Oběti povstání uctili také další politici - předseda senátu Přemysl Sobotka, pražský primátor Pavel Bém či předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Pietní vzpomínky se zúčastnila asi stovka lidí včetně pamětníků povstání, válečných veteránů i studentů. Podle Klause význam povstání nijak nesnižuje to, že vypuklo až na sklonku války. Pražané se podle něj spontánně okupační moci postavili, i když věděli, že se už blíží její konec. Prezident vzpomínal i na to, jak povstání prožíval jako malé dítě. "Když se tam před naším domem začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, tak čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného, než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál," řekl. Podle Fischera pražští povstalci zbořili mýtus, že Češi nikdy nebojovali. Česká svoboda a samostatnost podle něj v dějinách hodně stála na odvaze a vůli jednotlivců. "Často podstatně více než na politické vůli," řekl. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková apelovala na současnou generaci, aby si s pamětníky a veterány "vyměnila vlídné slovo" a připomínala sobě i jim jejich hrdinství.
ČSSD: Klaus i politici mají odmítnout násilí ve volební kampani
Místopředseda ČSSD Milan Urban vyzval prezidenta Václava Klause a další politiky demokratických stran, aby veřejně odmítli násilí na mítincích jeho strany. Sociální demokraté podle něj chtějí debatovat o programu. Další místopředseda Zdeněk Škromach poznamenal, že v případě incidentů na setkáních příznivců ČSSD jde o organizovaný způsob napadání veřejných akcí, ke kterému se jasně přihlásila ODS a Modrý tým jejích sympatizantů. Občanští demokraté Škromachova slova odmítli a hovoří o licoměrnosti ČSSD. Prezident Václav Klaus prohlásil, že násilí na mítincích nepatří do české demokracie a jejich účastníci by neměli zvyšovat napjatou atmosféru předvolební kampaně.
Pobouření sociálních demokratů vyvolal především úterní mítink ve Slaném, na který několik studentů přineslo nesouhlasné transparenty. Na jednom z nich stálo "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". V Kladně zase mezi účastníky mítinku kdosi hodil litrovou sklenici s utopenci, podle ČSSD jen náhodou nezranil jednu z účastnic. Nečas zdůraznil, že ODS obě akce ostře odsoudila. Další incident se stal ve středu odpoledne. Místopředseda ČSSD a lídr její jihomoravské kandidátky Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje.
Analytici: Meziroční inflace stoupla v dubnu nad jedno procento
Meziroční inflace v dubnu překonala podle analytiků oslovených ČTK jedno procento. Z odhadů vyplývá, že růst spotřebitelských cen zrychlil na 1,1 až 1,2 procenta z březnových 0,7 procenta. Důvodem růstu je především zdražení plynu pro domácnosti, pohonných hmot a potravin. Nadále ovšem podle ekonomů platí, že by inflace neměla být letos pro ekonomiku problémem. Data o dubnové inflaci zveřejní Český statistický úřad v pondělí 10. května.
PwC: Rozpočtům měst hrozí problémy, měly by šetřit
Rozpočty měst a obcí se kvůli dopadům hospodářské krize brzy dostanou do problémů. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers o dopadech globální finanční krize na města a místní veřejné služby. Představitelé samospráv by proto měli zvažovat zásadní škrty v rozpočtech ve výši 25 až 30 procent. Dosud státní správa a samospráva těžila ze zvýšené poptávky po svých službách a z vyšších výdajů do veřejného sektoru, což ale končí, uvádí studie. "S rozumným uvažováním a pečlivou přípravou takové škrty nemusí nutně negativně ovlivnit poskytování služeb. Municipality v Česku mají na rozdíl od těch v původních členských zemí EU velkou výhodu, neboť markantní výpadek na příjmové stránce, zejména v oblasti výnosu z daní, mohou nyní do značné míry kompenzovat prostředky z fondů EU," uvedl vedoucí partner pro veřejný sektor PricewaterhouseCoopers ČR Jiří Halouzka. Zatímco soukromý sektor čeká podle studie v příštích 12 až 18 měsících pomalý návrat z krize, pro veřejný sektor problémy podle studie teprve nastávají.
Šimerka: Nezaměstnanost se v dubnu snížila na 9,2 procenta
Míra nezaměstnanosti se v dubnu snížila z březnových 9,7 procenta a pohybuje se mírně nad 9,2 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které shromáždilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Na konferenci Zvyšování zaměstnanosti - výzva a úkol pro budoucí prosperitu, kterou pořádá ČSSD, to oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Nezaměstnaných na konci dubna podle něj bylo o 20.000 až 30.000 méně než na konci března, kdy jejich počet přesahoval 572.000. Šimerka ovšem upozornil, že jsou to předběžné údaje a ověřená čísla bude mít MPSV k dispozici až v pondělí 10. května. Ze snížení nezaměstnanosti však zatím nelze usuzovat na celkové zlepšení situace na trhu práce. "Může to být pouze výkyv," řekl Šimerka. Je však optimistický a myslí si, že by to mohl být začátek trendu.
EU pohrozila Česku soudem kvůli výběru vojenských letadel
Evropská komise pohrozila Česku soudem kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Českou vládu podezírá z porušení unijních pravidel pro veřejné zakázky. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení. České ministerstvo obrany pohrůžku Evropské komise odmítlo komentovat. "Vzhledem k tomu, že jsme neobdrželi žádné vyjádření Evropské komise, nemůžeme se k dané věci v tuto chvíli vyjádřit," řekla ČTK mluvčí obrany Lucie Kubovičová. Ministr obrany Martin Barták si podle svých slov chce rozhodnutí komise nejdříve přečíst. Barták byl v době schvalování zakázky prvním náměstkem tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.
Možnost pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni v dubnu schválila tehdejší vláda Mirka Topolánka. Nákup však byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy na servis letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol. Česko má nyní dva měsíce na to, aby svůj postoj komisi vysvětlilo. Pokud tak neučiní, nebo odpověď nebude dostatečná Brusel zažaluje ČR u unijního soudu v Lucemburku. Pokud by Česko soud prohrálo, musí stávající situaci napravit, nebo jej může postihnout další žaloba. Pokud by Češi prohráli soud i podruhé, nevyhnuli by se citelné finanční sankci. Podle Evropské komise dosavadní vysvětlení české vlády, že nebylo potřeba vypisovat výběrové řízení, protože šlo o vojenskou zakázku, která měla ochránit základní bezpečnostní zájmy země, není dostatečné.
Armáda chce do pátku obnovit dodávky teplé vody ve svých budovách
Armáda chce do pátku obnovit dodávky tepla a teplé vody do objektů ve správě ministerstva obrany. Ve středu je obnovila u 50 z 500 provozů, řekla ČTK mluvčí ministerstva Lucie Kubovičová. Bez teplé vody jsou lidé v armádních budovách od úterý. Důvodem je předběžné opatření soudu kvůli stížnosti jednoho z účastníků výběrového řízení na nového dodavatele teplé vody. Brněnská firma Alfa-COM soutěž považuje za nezákonnou. Výběrové řízení vyhrála firma STAEG. Kvůli stížnosti společnosti Alfa-COM má ale ministerstvo zakázáno odebírat od vítězné firmy teplo. Obrana se proto snaží zajistit teplou vodu od jiných společností. "Ve středu se u 50 provozů podařilo obnovit dodávky tepla a teplé vody alternativním způsobem," řekla ČTK Kubovičová. Ministerstvo obrany se snaží, aby se do pátku obnovila tepelná obsluha i u ostatních objektů. "Prioritou jsou pro nás školy, bytové domy, kuchyňské provozy a ošetřovny", dodala Kubovičová. Ministerstvo podle mluvčí vypsalo pro armádní objekty otevřené výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách na dodávky tepla a užitkové vody. Jeho hlavním kritériem byla ekonomicky nejvýhodnější nabídka, kterou předložila firma STAEG, tvrdí mluvčí.
Všechny české děti asi budou muset mít od července 2012 své pasy
Všechny české děti asi budou muset mít od července 2012 pro cestu do zahraničí vlastní cestovní doklady. Úřady je začnou vydávat už o rok dříve. Skončí tak praxe, kdy do ciziny mohly odjet děti s rodiči, pokud byly zapsány v jejich pasech. Změnu přinese novela o cestovních dokladech, kterou doporučil Senátu ke schválení jeho ústavně-právní výbor. Vládní předloha je reakcí na nařízení Evropského parlamentu, který zavádí zásadu "jedna osoba - jeden pas". Opatření má ztížit možnost únosů dětí do ciziny nebo obchodu s dětmi. Pro rodiče předškoláků to však bude znamenat komplikace. Kojencům či batolatům budou muset kvůli změně jejich podoby vyřizovat pasy pro cestu do ciziny nejspíš každoročně, podotýkali senátoři.
Zemědělec Jan Vaňous navrhl novou trasu silnice R35 u Litomyšle
Zemědělec z Bohuňovic u Litomyšle Jan Vaňous, který nesouhlasí s vedením budoucí rychlostní silnice R35 přes své pozemky a dosáhl soudního zrušení části trasy, navrhl jinou variantu komunikace v okolí Litomyšle. Svůj návrh předal hejtmanovi Pardubického kraje Radko Martínkovi a vládnímu zmocněnci pro výstavbu silnice Ivu Tomanovi, informoval ČTK Vaňousův advokát Vítězslav Dohnal. Nakolik je nová trasa technicky přijatelná a zda s ní budou souhlasit vlastníci pozemků, není jasné.
Solar Turbines u Žatce postaví továrnu na plynové turbíny
Ústecký kraj podepsal smlouvu s americkou firmou Solar Turbines vyrábějící plynové turbíny. Společnost chce v průmyslové zóně Triangle na Žatecku postavit nový opravárenský závod. Hejtmanka Jana Vaňhová po podepsání smlouvy uvedla, že v závodě má vzniknout až 450 pracovních míst. Finanční ředitel firmy pro Evropu Kevin Wilkinson řekl, že závod u Žatce bude sloužit potřebám nejen pro Česko, ale pro celou Evropu, Afriku a Střední východ. Do Čech chce společnost posílat na opravu turbíny až ze 76 zemí světa. Závod má podle plánů společnosti začít fungovat za dva roky, plnou kapacitu zdejších provozů hodlá firma začít využívat v roce 2020.
Žalobci stále prověřují kontrolory ČEZ pro 67 útoků na zákazníky
Žalobci stále prověřují kontrolory ČEZ kvůli 67 útokům proti údajným černým odběratelům. Podezřívají je z několika trestných činů, sdělila ČTK mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková. Kontrolorům ČEZ hrozila obžaloba i za sérii jiných útoků, jejich stíhání už olomoučtí žalobci nepravomocně zastavili. Podle krajského státního zástupce Karla Studeného se v dalším případě částečně jedná o stejné osoby. Podle Ševčíkové jsou pracovníci ČEZ Měření nadále prověřováni pro podezření z možného spáchání trestných činů podvodu, porušování domovní svobody, omezování osobní svobody a útisku spáchaných celkem 67 útoky. "V nejbližších dnech bude v této věci spisový materiál zaslán příslušným územním odborům Policie České republiky," uvedla mluvčí. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už dříve podali návrh na obžalobu 26 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ Měření kvůli zhruba pěti desítkám případů. Vinili je z vydírání odběratelů elektřiny. Krajské státní zastupitelství v Olomouci ale stíhání části z nich zastavilo a případ postoupilo okresním státním zástupcům. Ti zastavili i jejich stíhání pro útisk. Rozhodnutí Okresního státního zastupitelství v Olomouci nemá podle Ševčíkové na prověřování této trestní věci vliv.
Celníci zadrželi Poláka s 15 kg drogy efedron za 45 milionů korun
Celníci na pražském ruzyňském letišti zadrželi koncem minulého týdne polského občana s 15 kilogramy efedronu - drogy podobné pervitinu. ČTK to sdělil mluvčí celníků Jiří Barták. Podle něho jde o první případ zadržení této psychotropní látky v Česku, možná i v Evropské unii. Po naředění by podle mluvčího bylo možné zajištěné množství drogy prodat až za 45 milionů korun.
STEM: Vztah veřejnosti k Romům se za rok mírně zlepšil
Vztah české populace k romské menšině je dlouhodobě spíše negativní, přesto za poslední rok přibylo lidí s pozitivním nebo neutrálním vztahem k Romům. Podle dubnového průzkumu agentury STEM k nim pociťuje odmítavý vztah 67 procent občanů, z toho osm procent dokonce odpor. Dobrý vztah k nim má pět procent lidí a pětina Romy nevnímá ani kladně, ani záporně. Osmi procentům Čechů jsou Romové lhostejní. Postoje společnosti k Romům jsou podle analytiků již několik let stabilní, přesto proti loňskému průzkumů o čtyři procentní body narostla skupina lidí, kteří k této menšině zaujímají kladný nebo neutrální postoj. Obdobně se zmenšil podíl lidí majících k romské menšině negativní vztah.
ČT uvede dosud ukrývaný film o masové popravě Němců v roce 1945
Amatérský filmař Jiří Chmelíček zachytil během Pražského jara na konci druhé světové války brutální popravu 42 Němců v civilu. Rodina unikátní snímek o řádění revolučních gard dlouho ukrývala, po 65 letech se jej ale rozhodla zveřejnit. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). V dokumentu Zabíjení po česku film poprvé ve čtvrtek ve 20:00 uvede ČT2. Snímek zachycuje atmosféru květnových dnů roku 1945. Podle historiků jde o cenný materiál, který vypovídá o temné kapitole českého protinacistického odboje. Dokument natáčel Chmelíček nejprve z okna svého bytu. Gardisté na něm vedou Němce Kladenskou ulicí na Bořislavce, stavějí je k příkopu a střílejí. Smrtelně nebo těžce zraněným německým civilistům pak přejíždějí přes hlavu nákladním autem. Rodina držela film celé roky v přísné tajnosti. Úřady sice věděly, že brutální vraždění Němců kdosi natáčel, vypátrat se jim ho ale nepodařilo. Bezvýsledné byly i výzvy, aby se amatérský kameraman přihlásil.
Valdštejnská jízdárna vystavuje umění z lichtenštejnských sbírek
Klasicismus a biedermeier z lichtenštejnských sbírek nabídne od tohoto čtvrtka do 10. října Valdštejnská jízdárna v areálu Senátu. Výstava, která se koná při příležitosti obnovení česko-lichtenštejnských diplomatických kontaktů, představí na 300 uměleckých děl ze sbírek knížete Hanse-Adama II. a z moravských státních zámků. Výstavu novinářům představil lichtenštejnský kníže spolu s ministrem kultury Václavem Riedlbauchem. "Tato výstava je symbolem významně zlepšených vztahů našich států," řekl kníže Hans-Adam II. Navázání vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem považuje za důležitý krok a svou přítomnost v Praze vnímá jako návrat do vlasti své rodiny. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, zejména na Moravě. Vlastnili tu rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Ve Vídni začala výstava prací 16 českých a slovenských výtvarníků
Ve vídeňské galerii Brot Kunsthalle začala výstava "Sběratelé. Česko-slovenský pavilon", která ukazuje práce českých a slovenských umělců. Zájemci na ní až do 30. června mohou vždy od úterý do soboty vidět malby, fotografie, videoinstalace či různé objekty 16 výtvarníků. Nápad na uspořádání česko-slovenské výstavy vznikl podle majitele galerie Ernsta Hilgera asi před rokem. V Benátkách na bienále ho zaujalo to, že i když Československo už léta neexistuje, přesto mají obě země společný česko-slovenský pavilon. Rozhodl se uspořádat výstavu umělců z obou zemí. Ve vídeňské Brot Kunsthalle jsou tak k vidění práce Aleny Kotzmannové, Marka Kvetána, Markéty Othové, Michala Pěchoučka, Tomáše Vaňka či Vladimíra Skrepla.
Sport
Tenisového fanouška čeká lahůdka - bývalý první hráč světa Ivan Lendl se představí na exhibici v rodné Ostravě. Hrát se bude 5. listopadu ve vítkovické ČEZ Aréně a Lendlovým soupeřem bude legendární Švéd Björn Borg. Další dvouhru odehrají Švéd Mats Wilander a Slovák Miloš Mečíř, program zakončí čtyřhra.
V současném složení s 28 hokejisty by mohli odcestovat v pátek na mistrovství světa do Mannheimu čeští hokejisté. Po čtvrtečním utkání s Běloruskem je sice naplánována tisková konference k nominaci na šampionát, ale podle slov asistenta trenéra Josefa Jandače se současný kádr zužovat nebude.
Počasí ve čtvrtek
Zataženo až oblačno, občas déšť. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia.