Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus: Německo musí nést i negativní důsledky evropské integrace

Německo jako hlavní motor evropské integrace musí nyní nést i její negativní důsledky. V reakci na současnou krizi v Řecku a na hledání jejího řešení to po své dnešní přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě řekl českým novinářům český prezident Václav Klaus. Na straně Řecka naopak vidí problém, že si zvyklo na svůj životní standard a není připraveno se ho vzdát. "Němci byli skutečně ten hlavní hybatel celého toho evropského integračního procesu a myslím, že z toho musí pro sebe vyvodit nějaké důsledky," prohlásil Klaus. "Teď není možné se tvářit, že se vlastně nic neděje a že ať si to každá ta země vyřeší sama," dodal k roli Německa český prezident. Na postoji Berlína do velké míry závisí, zda Atény obdrží od ostatních států eurozóny a Mezinárodního měnového fondu finanční pomoc, která odvrátí řecký krach. Většina Němců s pomocí Řecku nesouhlasí.

Ministerstvo zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 1,5 procenta

Tuzemská ekonomika by měla letos podle nových odhadů ministerstva financí růst o 1,5 procenta. Úřad tak zlepšil letošní výhled z původních 1,3 procenta. Příští rok by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 2,4 procenta. Údaje vyplývají z dnes zveřejněné nové prognózy MF. Loni ekonomika klesla o 4,2 procenta. Česká národní banka letos odhaduje růst ekonomiky na 1,4 procenta. Pro příští rok odhaduje růst o 2,1 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní za týden 6. května. Ekonomové očekávají, že letos HDP stoupne o jedno až dvě procenta. "Česká republika se úspěšně zotavuje po ekonomickém propadu na přelomu let 2008 a 2009. Struktura růstu bude ovlivněna oživením ekonomik našich hlavních ekonomických partnerů, a proto by ekonomický růst měl být tažen zejména zahraničním obchodem," uvedlo MF.

MŽP dalo souhlasné stanovisko k rekonstrukci elektrárny Prunéřov

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke komplexní obnově elektrárny Prunéřov II společnosti ČEZ. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Proti rekonstrukci dlouhodobě protestují ekologové, ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít podle nich elektrárna maximální možnou účinnost. Hlavním východiskem pro vydání kladného stanoviska je podle ministerstva životního prostředí fakt, že projekt splnil všechny náležitosti týkající se kvality ovzduší v ústeckém regionu. Ve srovnání s provozem stávajících bloků bude elektrárna Prunéřov po komplexní obnově vypouštět výrazně méně škodlivých emisí, uvedlo ministerstvo. Kvůli otázce modernizace Prunéřova odešel v polovině března z vlády ministr životního prostředí Jan Dusík (SZ). Dusík chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace nebo kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer takový postup nepřijal, byl proti dalším odkladům při vydání stanoviska ministerstva životního prostředí k modernizaci Prunéřova.

Ekologická sdružení nepovažují boj o Prunéřov za skončený

Ekologické organizace budou pokračovat v kampani proti schválené modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov, která je podle nich polovičatá. Projekt společnosti ČEZ dnes dostal zelenou od ministerstva životního prostředí, do jehož čela před dvěma týdny nastoupila nová ministryně Rut Bízková (za ODS). Prezident Hospodářské komory Petr Kužel krok MŽP uvítal s konstatováním, že zvítězil zdravý rozum. Rozhodnutí je podle ekologů špatné, právně napadnutelné a dokazuje vliv společnosti ČEZ na chod státu. "Hospodářská komora přijala toto stanovisko s velkou úlevou," uvedl naopak v tiskovém prohlášení Kužel s tím, že je to velmi dobrá informace pro český byznys, který na tuto zprávu čekal dlouhé měsíce.

O stavbě atomového bloku v Dukovanech ČEZ rozhodne během dvou let

O stavbě pátého atomového bloku v Dukovanech rozhodne ČEZ během dvou let. Zatím není jisté, zda má tato lokalita pro rozšíření jaderné elektrárny technické předpoklady a zda je to možné ekonomicky, řekl dnes novinářům ředitel dukovanské jaderné elektrárny Tomáš Žák. Studie proveditelnosti na výstavbu nového bloku by měla být dokončena v tomto roce. Starší ze dvou českých atomových elektráren je v provozu čtvrt století. První čtyři bloky by podle dlouhodobých plánů ČEZ ještě měly dodávat proud do sítě až 35 let. Na rozdíl od jihočeského Temelína, kde už ČEZ připravuje výstavbu dvou nových bloků, mají Dukovany slabší zdroj vody potřebné pro chlazení bloků. "Ta voda je asi největší problém," řekl ředitel.

ČEZ letos uvede v Rumunsku do provozu park větrných elektráren

Český elektrárenský koncern ČEZ letos uvede do provozu největší pozemní park větrných elektráren v Evropě, a to ve Fantanele na jihovýchodě Rumunska. Projekt s kapacitou 600 megawattů je za 1,1 miliardy eur (přes 28 miliard Kč), uvedl dnes jeho rozvojový ředitel Juan Saez Palacios. Park počítá s instalací 240 turbín. Bude mít dvě části; ve Fantenele bude 139 turbín a lokalita Cogealac jich bude mít 101. Region leží na břehu Černého moře. Investice ČEZ počítá i s rozvojem místní infrastruktury, zejména cest, dodávek vody a kanalizace, dodal manažer.

CVVM: Poprvé od roku 2001 nechce přijetí eura většina lidí

Většina Čechů (55 procent) podle průzkumu společnosti CVVM nechce přijetí společné evropské měny euro, tento výsledek ve sledovaném období průzkum CVVM zjistil poprvé od roku 2001. Tehdy naopak většina (52 procent) placení eurem v Česku chtěla. Nyní by přijetí eura uvítalo 38 procent lidí. Mezi lety 2001 a 2010 se postupně převrátily většinové preference, v roce 2007 odpůrci zavedení eura poprvé získali mírnou převahu nad zastánci. "V posledním výzkumu pak tento rozdíl nabyl na významu a činí 12 procent," konstatoval průzkum CVVM. Ještě loni bylo proti euru 47 procent lidí a 44 pro. Mezi hlavní odpůrce eura patří hlavně voliči ČSSD, KSČM, senioři, vyučení a lidé se špatnou životní úrovní. Zastánci eura jsou voliči ODS, vysokoškoláci, lidé do 30 let a občané s dobrou životní úrovní, konstatoval průzkum.

Jurásková se dohodla s mladými lékaři, dostanou peníze na vzdělání

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se dnes dohodla se zástupci mladých lékařů na tom, že budou dostávat část státní dotace na specializační vzdělávání. Až dosud šlo vše nemocnicím. Nově by z těchto prostředků 5000 korun a více měl dostat přímo lékař, který se školí, vyplynulo z vyjádření ministryně po dnešním jednání se zástupci občanského sdružení Mladí lékaři a Asociace děkanů lékařských fakult. Systém financování takzvaných rezidenčních míst pro mladé doktory by se tak měl změnit. Dosud jdou veškeré finance z půlmiliardové roční dotace na specializační vzdělávání nemocnicím, kde se lékaři školí. Část stáže může absolvovat lékař v zahraničí a vzdělávání budou organizovat lékařské fakulty.

Klaus vetoval zvýšení mateřské na loňskou úroveň

Prezident Václav Klaus vetoval podle očekávání zákon, kterým by se vrátila výše mateřské na loňskou úroveň. Matkám by se navíc dorovnala od ledna, znovu by bylo zavedeno proplácení prvních tří dnů ošetřovného. Sněmovna by měla o předloze definitivně rozhodnout 18. května. S největší pravděpodobností prezidentovo veto přehlasuje. Dávka pomoci v mateřství je snížena od ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok a je součástí vládního úsporného balíčku. Pro vyšší mateřskou jsou poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a zelení. Tyto strany mají dostatek hlasů pro to, aby prezidentovo veto zvrátily. Už v polovině dubna sněmovna přehlasovala veto Senátu.

Nový zákon upravuje reklamu ve filmech a rozhlasové poplatky

Prezident Václav Klaus podepsal nový zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, který upravuje například propagaci výrobků ve filmech a seriálech, reguluje internetová videa nebo osvobozuje firmy od placení rozhlasových poplatků za mobily. Zákon kvůli evropské směrnici zavádí pro vysílání filmů na internetu stejná pravidla, jaká platí nyní pro televize. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli spotřebitelé chráněni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání proto začne sledovat a regulovat i video na internetu. Na popud senátorů ze zákona vypadla sporná povinnost živnostníků a firem platit koncesionářské poplatky Českému rozhlasu za mobily, které umožňují příjem vysílání.

Ve sněmovně se opět předávaly vlajky a znaky obcím a městům

Víc než pět desítek českých a moravských obcí dostalo v Poslanecké sněmovně právo užívat svou vlajku a znak. Příslušné dekrety převzali jejich starostové i starostky z rukou místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. Dalších více než 50 obcí obdrží ty samé dekrety v druhé části ceremoniálu, která se uskuteční odpoledne. Předsedu sněmovny Vlčka nahradila první místopředsedkyně Němcová, která se ale během uplynulých čtyř let těchto ceremoniálů účastnila pravidelně. "Protože se tu setkám s řadou starostů, se kterými spolupracuji, znám se s nimi, je to jedinečná příležitost se vidět i na této půdě," řekla Němcová. Obec, která má zájem o udělení dekretu na vlajku a znak, pošle žádost sněmovnímu podvýboru pro heraldiku a vexilologii. Podvýbor poté osloví heraldiky a odborníky na vlajky, vexilology, ti návrh prostudují a nakonec vytvoří popisy k návrhům. Podvýbor osloví žádající obec, zda s návrhem souhlasí. Výsledkem je pak ceremoniál, na kterém starostové v Poslanecké sněmovně přebírají z rukou jejích představitelů příslušné dekrety.

O vstup do sněmovny usiluje 50 stran a hnutí

I když se v letošních volbách do sněmovny, které budou za měsíc, utká stejně jako před čtyřmi lety 26 uskupení, na jejich kandidátkách figurují členové rovných 50 politických stran a hnutí. Je to fakticky také stejný počet jako při minulých sněmovních volbách. Nejpestřejší stranické složení nabízí Suverenita - blok Jany Bobošíkové, na jejíchž kandidátkách se sešli členové celkem deseti stran a hnutí. Kromě Suverenity jsou jimi zástupci Politiky 21, které Bobošíková předsedá, dále SDŽ - Strany důstojného života, Strany venkova, Strany práce, Českého hnutí za národní jednotu, Hnutí na podporu dobrovolných hasičů, hnutí Severočeši.cz a hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti). V Praze má na kandidátce chirurga Bohdana Babince z České strany národně socialistické, která kandiduje samostatně. Podobně DSSS má na kandidátkách zástupce šesti stran, z nichž tři kandidují samostatně - Národní prosperita, republikánská strana a Moravané.

ČSSD míní, že Nečas svými výroky poškozuje mezinárodní rating ČR

Podle mínění sociální demokracie poškozuje volební lídr ODS Petr Nečas svými výroky o špatném stavu veřejných financí mezinárodní rating České republiky. Zemi bankrot nehrozí, její dluh je mezi nejnižšími v EU, řekl ekonomický expert ČSSD Jan Mládek. Za současné problémy podle něj mohou "dárečky ODS bohatým a daňové mičurinství vlády" premiéra a někdejšího předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka. Za jeho vlády podle Mládka změny na odvodech do sociálních fondů vedly k jejich snížení až o 20 miliard ročně. Mládek prohlásil, že nynější zadlužení ČR nemají na svědomí sociální demokraté, ale právě ODS, která v 90. letech minulého století podle něj "vedla řecké účetnictví", tedy skrývala a přelévala dluhy.

ODS chce vysvětlit přístup policie k odpůrcům ČSSD v Pardubicích

Volební lídr ODS Petr Nečas bude od policejního prezidenta Oldřicha Martinů žádat vysvětlení, proč policisté na mítinku sociální demokracie v Pardubicích perlustrovali demonstranty s transparenty proti ČSSD. Policie se podle něj chovala vůči ČSSD "úslužně" a její chování je "neuvěřitelné". Nečas dodal, že v této věci nemá smysl obracet se na ministra vnitra Martina Pecinu, který se jako lídr pražské kandidátky ČSSD "v pracovní době" plně angažuje v kampani sociální demokracie. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík odpověděl Nečasovi žádostí, aby občanští demokraté neposílali na mítinky ČSSD "modré výtržníky, modré rowdies", jejichž cílem je shromáždění rozbíjet. Na tiskovou konferenci přivedl mladého sociálního demokrata Petra Dolínka, který doložil, že podobně a ještě tvrději, jako se chovala policie v Pardubicích, se policisté činili před třemi lety 1. května, když zadrželi demonstranty proti Dělnické straně.

Podle vicekancléře Hájka Malý nepřijatelně vstoupil do kampaně

Za zcela nepřijatelné explicitní zasahování jednoho biskupa do předvolební kampaně označil vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek dopis biskupa Václava Malého, který byl v úterý zveřejněn na stránkách České biskupské konference. Malého zařadil do škatulky sympatizantů politiky exprezidenta Václava Havla, který před volbami podpořil Stranu zelených. "Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou. Připomíná mi to obdobně skandální pokusy kněze Halíka brutálně ovlivnit prezidentskou volbu," řekl Hájek serveru Parlamentnilisty.cz. Připomněl tak podporu, kterou prezidentskému kandidátovi zelených Janu Švejnarovi vyslovila Česká křesťanská akademie Tomáše Halíka. Oba jsou podle Hájka "ze stejného klubu havlistických politických aktivistů, pro které je církev jenom zástěrkou k jejich politické činnosti". Malého iniciativu označil za partyzánskou akci, se kterou se všichni členové konference neztotožní a která poškozuje politickou scénu i církev.

Zlínští zastupitelé zrušili čestné občanství Klementu Gottwaldovi

Zlínští zastupitelé dnes zrušili čestné občanství prvnímu komunistickému prezidentovi Československa Klementu Gottwaldovi. Pro zrušení bylo 34 z 38 přítomných zastupitelů. Ze čtyř komunistických zastupitelů byli dva proti návrhu a dva nehlasovali. Klement Gottwald získal titul čestného občana města v roce 1946, když mu jej udělili členové plenární schůze místního národního výboru. Současné vedení zlínské radnice si podle primátorky Ireny Ondrové (ODS) celou dobu myslelo, že při odejmutí názvu města Gottwaldov a vrácení názvu Zlín zaniklo i toto čestné občanství. "Dřív jsme si toho nikdo nevšimli. Žili jsme v tom, že je vše vypořádáno, co se týká tohoto jména," uvedla dnes primátorka.

Nové technologie musí počítat s právem na ochranu soukromí

Nové informační technologie musejí už při vyvíjení respektovat právo na ochranu soukromí, aby nemohly být zneužity například ke sledování uživatelů. Dosavadní právní předpisy to dostatečně nezajišťují. Shodli se na tom účastníci konference evropských úřadů pro ochranu osobních údajů, která začala na Pražském hradě. Ředitel španělského úřadu Artemi Rallo Lombarte mezi novými technologiemi jmenoval například zavádění rádiových identifikačních čipů (RFID), které by měly nahradit čárové kódy na zboží, bezdrátových senzorů nebo nanotechnologií. Podle Lombarteho už 12 procent přístrojů komunikuje mezi sebou prostřednictvím takzvaného internetu věcí bez lidského zásahu.

Novým arbitrem za Diag Human je Švýcar Baumann

Firma Diag Human jmenovala nového rozhodce do přezkumného senátu, který řeší mnohomiliardovou arbitráž firmy s Českou republikou. Stal se jím švýcarský právník Max Baumann. ČTK to sdělil právní zástupce společnosti Jan Kalvoda. Baumann nahradil svého krajana Damiana Della Ca, který ze senátu odstoupil koncem března kvůli pochybám o nezaujatosti dalšího rozhodce - bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla. Kindla do senátu nominoval stát. Ministerstvo zdravotnictví už dříve označilo odstoupení rozhodce Della Ca za "další obstrukční krok v rozhodčím řízení". Diag Human vede s Českem arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Rozhodčí nález z roku 2008 určil, že stát má Diag Human zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany sporu se proti němu odvolaly. Firma požadovala podle ministerstva 14 miliard korun, Česko nárok firmy odmítlo. Diag Human tvrdí, že odvolání státu je vadné, protože jej podalo ministerstvo zdravotnictví, a nikoliv k tomu určený Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Novotný obviněný z korupce v Žabovřeskách byl propuštěn z vazby

Bývalý tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný obviněný z korupce na radnici v Brně-Žabovřeskách byl dnes propuštěn z vazby. Novotný je stíhán na svobodě poté, co státní zástupce vzal zpět stížnost na rozhodnutí o jeho propuštění na kauci. Druhý obviněný, bývalý starosta Žabovřesk Aleš Kvapil, zůstává ve vězení. Oba brněnští politici byli obviněni z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až 12 let vězení. "V případě mého klienta zpětvzetí stížnosti nebylo učiněno. O jeho dalším osudu se bude dále jednat," řekl ČTK obhájce Kvapila Milan Staněk. O tom, zda bude i exstarosta propuštěn z vazby, bude v pátek v neveřejném řízení jednat Krajský soud Brno.

Češi stíhaní v Thajsku nepřišli k soudu, hrozí jim zatykač

Dvojice českých občanů obviněných v Thajsku z podílu na únosu muže z Nizozemska, se nedostavila k registraci u soudu, jak měla. Na oba bude tedy pravděpodobně vydán zatykač, informoval český velvyslanec v Bangkoku Ivan Hotěk. Oba Češi byli před týdnem propuštěni na kauci 400.000 thajských bátů (234.840 korun) za každého, když se dobrovolně k činu přiznali. Výše trestu, který oběma Čechům hrozí, není podle Hoťka zatím známa, protože teprve měli být seznámeni s obžalobou. Vzhledem k jejich zmizení může být navíc ještě rozšířena o další body a mužům hrozí i propadnutí kauce. Česká konzulka v Bangkoku Božena Kunová už před týdnem vyslovila pochybnosti, zda se obvinění k soudu dostaví, protože v Thajsku není těžké obstarat si falešné doklady a uprchnout ze země. Únos údajně zorganizoval šestatřicetiletý Polák.

Prezident NKÚ Dohnal zaplatil pokutu udělenou poslanci

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal zaplatil pokutu 50.000 korun, kterou mu před dvěma týdny udělili poslanci za to, že jim neumožnil kontrolu hospodaření úřadu. ČTK to řekl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Poslanci se hospodařením NKÚ zabývají už víc než rok, od doby, kdy na údajné Dohnalovy chyby v hospodaření upozornilo širší vedení úřadu. Ve středu byl Dohnal policií obviněn kvůli užívání údajně luxusních bytů za státní peníze. Poslanci se rozhodli hospodaření NKÚ zkontrolovat po loňském upozornění kolegia, Dohnal ale jejich audit odmítá s tím, že pro něj neexistuje zákonný podklad. Poslanci loni dokonce najali soukromou firmu, která jim měla při kontrole pomoci, a vytvořili kontrolní skupinu, která se měla na úřad vydat. Dohnal jim ale kontrolu neumožnil a poslanci mu za to udělili pokutu.

Dva policisté čelí obvinění ze znásilnění mladistvé dívky

Dva pražští policisté a jeden další člověk čelí obvinění ze znásilnění mladistvé dívky v Ústeckém kraji, které se stalo letos v březnu. Trestní stíhání zahájilo Obvodní státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Oba působí na Krajském ředitelství hlavního města Prahy a jejich ředitel Martin Červíček byl o zadržení mužů informován. Podle trestního zákoníku hrozí tomu, kdo znásilní člověka mladšího 18 let, dva roky až deset let vězení.

Problém Státní opery ministerstvo kultury odsouvá na příští týden

Problém hledání nového ředitele Státní opery Praha (SOP) a jejího spravování se opět odkládá. Ministerstvo kultury kvůli změně programu ministra Václava Riedlbaucha zrušilo avizovanou páteční tiskovou konferenci, na které mělo oznámit další směřování druhé pražské operní scény. Podle zjištění ČTK se dnes dopoledne ředitel SOP Jaroslav Vocelka sešel s ministrem Riedlbauchem. "Situace je stále nejistá, zatím nic nevím, příští týden se má o všem rozhodnout," řekl po schůzce ČTK Vocelka. Vocelka měl již ve své funkci končit na konci loňského roku, má ale prodlouženou smlouvu do 30. června 2010. S dalším působením v SOP nepočítá. Loni v únoru se uskutečnilo výběrové řízení na post šéfa SOP. Pád vlády však přinesl změnu na postu ministra a celá záležitost byla odsunuta do pozadí.

Volejbalistky Prostějova vykročily na cestu k evropskému výsluní

S nesmírnou lehkostí propluly extraligou volejbalistky Modřanské Prostějov až k obhajobě titulu. V domácí soutěži neprohrály ani jeden z 37 zápasů a finálovou koncovku s KP Brno zvládly dokonce bez ztráty setu. Trenér mistrovského týmu Miroslav Čada nicméně tento výsledek nepřeceňuje a vzhledem k síle prostějovského kádru jej považuje spíše jen za splněnou povinnost. Cesta volejbalistek Prostějova míří totiž mnohem výš, až na evropské výsluní. V mnohém tak připomíná pouť brněnských basketbalistek v Evropské lize pod vedením trenéra Jana Bobrovského. "Náš tým nebyl postaven na českou extraligu, ale na Ligu mistryň," uvedl po finále Čada. Podle něj přitom nebylo jednoduché poskládat tým ze zahraničních hvězd tak, aby se hráčky navzájem respektovaly. "Prošli jsme nelehkou sezonou, pronásledovala nás zranění. Měli jsme v Lize mistryň těžkou skupinu a pak vynikající Pesaro. Sezona se nám vydařila," dodal prostějovský trenér.

Čeští duatlonisté myslí na ME na první desítku

S ambicemi na umístění v první desítce odcestovala na evropský šampionát v duatlonu do Francie česká trojice Přemysl Švarc, Tomáš Debnar a Petra Kuříková. Mistrovství se uskuteční v sobotu 1. května v Nancy. "Sezona se teprve rozbíhá a žádný kvalifikační závod se nejel. Proto jsme vsadili na osvědčené závodníky z minulého roku. Rád bych, kdyby se v kategorii elite Švarc dostal do desítky, a dobře vypadají i oba junioři," řekl koordinátor Českého svazu triatlonu Jiří Jelínek. V nedávné minulosti získali čeští závodníci na ME tři tituly. Filip Ospalý vyhrál v roce 2006, Vendula Frintová v roce 2005 a před dvěma lety nenašla přemožitelku Radka Vodičková. Ani jeden z nich ale tentokrát na startu nebude.

Počasí

Slunečno až polojasno, přechodně i oblačno. Teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia.