Zprávy

Pietní akt v Lánech připomněl 160. výročí Masarykova narození

Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka připomněl pietní akt u jeho hrobu v Lánech na Kladensku. Vzpomínkové akce na lánském hřbitově se zúčastnilo několik stovek lidí včetně manželky současné hlavy státu Livie Klausové. Položením věnců si účastníci připomněli 160 let od Masarykova narození. Akce k výročí začaly již v pátek v Rakovníku, kde byla mimo jiné odhalena busta prvního prezidenta v rakovnické nemocnici. V neděli pokračují v Hodoníně.

V Lánech byla v rámci oslav slavnostně odhalena prezidentova jezdecká socha. Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady dosáhly 2,6 milionu korun. Socha vznikla díky veřejné sbírce. Největší částkou, dvěma miliony korun, do ní přispěl Středočeský kraj. Odhalení se zúčastnily stovky lidí. Nápad odhalit v Lánech sochu prvního prezidenta vznikl krátce po Masarykově smrti. Několik pokusů místních vzdát tímto způsobem hold hlavě státu ale skončilo nezdarem. Úspěšná byla až sbírka, která byla vyhlášena v roce 2007. Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel na lánském zámku 14. září 1937. Na zdejším hřbitově jsou kromě něj pohřbeni také jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

Sjezd SPOZ zvolil podle očekávání předsedou Miloše Zemana

Delegáti ustavujícího sjezdu Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v Praze zvolili podle očekávání svým předsedou Miloše Zemana. Pětašedesátiletý bývalý premiér byl jediným kandidátem. Z 269 odevzdaných hlasů bylo pro Zemana 245, jeden byl proti a 23 hlasů bylo neplatných. Dvěma Zemanovými místopředsedy se stali rovněž podle očekávání šéf pražské organizace SPOZ, sedmadvacetiletý vysokoškolský učitel Vladimír Hönig a šéf zemanovců Olomouckého kraje třiatřicetiletý Radek Augustin, bývalý člen ČSSD. Zvoleni byli drtivou většinou hlasů. Zeman si, podle zdrojů z jeho blízkosti, přál po svém boku právě tyto muže. Nová strana by podle Zemana měla být výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v politice domácí. Prosazovat chce zavedení prvků přímé demokracie, například zákon o všeobecném referendu či přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta. Rovněž chce posílit právo občanů upravovat kandidátky a zvýšit počet volebních krajů pro volby do sněmovny na 35, aby voliči lépe znali lidi, pro něž hlasují, a mohli účinně ovlivnit jejich zvolení. Zeman také předložil recept na řešení rozpočtových schodků. Je jím zvýšení složené daňové kvóty z nynějších 35 procent na 40 procentní průměr Evropské unie. Dosáhnout by toho chtěl progresivním zdaněním příjmů a DPH na luxusní zboží. Rozpočet by se podle Zemana dostal rázem do přebytku 50 miliard korun. Dodal také, že jeho vzorem je Švédsko, kde je složená daňová kvóta 60 procent. Je také podle něj nutné přijmout protestantskou etiku, což znamená, že nikdo nedostane nic zadarmo. Stát musí nabízet nezaměstnaným veřejně prospěšnou práci a musí mít právo jim odmítnout podporu, když takovou práci nepřijmou.

Dušek řekl, že ČD ovládají homosexuálové, dle premiéra je homofob

Odborový předák Jaromír Dušek v rozhovoru pro Lidové noviny mimo jiné řekl, že České dráhy (ČD) ovládají homosexuálové s vazbami na homosexuály na ministerstvu dopravy. Sklidil za to ostrou kritiku premiéra Jana Fischera, podle kterého vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Předseda vlády vyzval šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Duška, aby se veřejně omluvil. Jeho výroky kritizují i další strany. Dušek ČTK řekl, že se v žádném případě omlouvat nehodlá. Vyjádření prý myslel "žertovně". "Ale dílem to, co říkám, je pravda," uvedl. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas, Duškův kolega z Koalice dopravních odborových svazů, vyjádření pro LN odsoudil. "Takové výroky v žádném případě, s tím já se absolutně odmítám ztotožňovat a mrzí mě to, že se pan Dušek nechal vyprovokovat," řekl ČTK. Na Duškovu hlavu se snesla kritika i z některých dalších stran. "Pan Dušek by se měl omluvit. Takové výroky jsou v rozporu s politikou ČSSD a poškozují i pověst odborů. V souladu s politikou ČSSD je naopak prolamování předsudku, jehož výsledkem bylo i přijetí zákona o registrovaném partnerství," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Také šéf ODS Mirek Topolánek Duškova slova odsoudil jako "nejen neslušné, ale přímo nenávistné". "Pro mě (Dušek) od této chvíle není partnerem pro jakákoli jednání. Jestli se železniční odbory od Jaromíra Duška okamžitě veřejně nedistancují, přestanou být i ony partnerem pro jakákoli další politická jednání," dodal předseda občanských demokratů. Vyjádření odborového předáka kritizovalo i předsednictvo TOP 09.

Vláda asi podpoří návrh na omezení tzv. "létajících profesorů"

Vláda zřejmě podpoří v pondělí poslanecký návrh, který omezí takzvané létající profesory. Jde o lidi, kteří vyučují na mnoha školách. Novelou vysokoškolského zákona by vznikl registr pracovních úvazků docentů a profesorů. Pro akreditační komisi by byl vodítkem pro rozhodování o nově navrhovaných studijních programech a o vzniku soukromých vysokých škol. Kabinet by měl podle svého webu s předlohou souhlasit s připomínkami. Poukazuje například na to, že další požadavky na garanty kvality a rozvoje studijních programů je nutné upravit přímo v zákoně, a nikoli až v aktech akreditační komise, jak to předpokládá poslanecký návrh. Předlohu zpracovali Walter Bartoš (ODS) a Milan Bičík (KSČM), které spojuje členství ve sněmovním školském výboru. Právě "létající profesoři" umožňují podle Bartoše to, že některé studijní programy je možné akreditovat kdekoli. Když bude registr úvazků docentů a profesorů, akreditační komise bude moci posuzovat, zda "toho nemají moc". "Není možné, aby létající profesor zaštiťoval pět programů, to fyzicky ani není možné, aby se na škole objevil," podotkl Bartoš. Bude podle něho na komisi, zda nový obor s "létajícím profesorem" povolí, nebo ne. Novela zavádí i garanta kvality a rozvoje studijního programu.

Podle některých názorů vede současná situace s takzvanými létajícími profesory ke zhoršování kvality výuky na vysokých školách. Karlova univerzita už dříve přišla s návrhem, aby akreditace byly vázány na jednotlivé vyučující. Ti by nově nemohli garantovat obory na více školách. Předloha dále rozšiřuje údaje, které musí vysoké školy zveřejňovat o závěrečných pracích studentů. Nově by měl mezi tyto informace patřit záznam o průběhu obhajoby. Předkladatelé soudí, že díky tomu by se neměla opakovat aféra s udělováním titulů na plzeňské právnické fakultě.

Do zlepšení vzduchu na Ostravsku chce Dusík zapojit další úřady

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji je tak špatná, že k jejímu zlepšení budou třeba opatření nejen ministerstva životního prostředí, ale i průmyslu, dopravy a místního rozvoje. Konstatuje to zpráva o plánech na zlepšení ovzduší na severu Moravy, kterou v pondělí vládě předloží ministr životního prostředí Jan Dusík. Potom, co k vyšší aktivitě vyzvala vládu sněmovna kvůli mnohadenní smogové situaci na Ostravsku, Dusík v polovině února navštívil postižený region. Mezi návrhy, kterými chce kraji zatíženému průmyslem ulevit, je hledání nových finančních nástrojů na ochranu ovzduší. Na nedostatek financí si Dusíkovi stěžoval moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. Navrhl, aby poplatky za vypouštění emisí znečišťovatelé odevzdávali kraji, nikoli Státnímu fondu životního prostředí, jako je tomu dosud. Ministr ale s návrhem nesouhlasil. Iniciovat chce Dusík také změny v už vydaných rozhodnutích, která vycházejí ze zákona o ovzduší a integrované prevenci. Počítá také s častějšími kontrolami a informačními kampaněmi. Vzdát se nechce ani návrhu nového zákona o ovzduší, proti kterému se postavila počátkem února tripartita. Navrhuje rovněž vytvoření pracovní skupiny, která bude iniciovat změny národních i krajských koncepcí.

Na severu Moravy emise každoročně překračují platné imisní limity pro jemný prach, benzo(a)pyren, benzen a arsen. Úroveň znečištění je tam nejvyšší v rámci celého Česka, přičemž v době smogových situacích dosahuje koncentrace jemných prachových částic i desetinásobku platného imisního limitu. Znečištění ovlivňuje lidské zdraví, řada studií podle předkládací zprávy, kterou má ČTK k dispozici, prokázala, že špatný vzduch stojí za zvýšeným výskytem onemocnění dýchacího ústrojí, poruch plodnosti a alergií.

Sněmovna by mohla navrhnout na ocenění Baudyšovou a Vitoušovou

Sněmovna by mohla navrhnout na státní vyznamenání například předsedkyni nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou a zakladatelku Bílého kruhu bezpečí Petru Vitoušovou. Lidé a organizace mohli do dolní komory zasílat návrhy na udělení či propůjčení státních vyznamenání do konce února, Senátu mohou nominace posílat do konce března. Podle tajemníka sněmovního podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Rudolfa Kubáta jsou ještě některé ohlášeny. Do sněmovny podle něho dorazily na čtyři desítky jmen. "Hodně jsou od institucí, jako jsou Konfederace politických vězňů nebo Český svaz bojovníků za svobodu," řekl ČTK Kubát. Na rozdíl od minulých let je podle něho mnohem méně návrhů z výtvarné a lékařské sféry. Jediným výtvarníkem je letos sochař Milan Knobloch, který už byl navrhován i v minulosti. Podobné to je v případě lékaře Ladislava Bařinky a přednosty kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jana Pirka. Letos byl termín pro předkládání návrhů dolní komoře na státní vyznamenání vzhledem ke květnovým volbám o měsíc kratší než obvykle. O tom, koho poslanci prezidentu Václavu Klausovi na udělení ocenění doporučí, sněmovna rozhodne na dubnové schůzi, uvedl Kubát.

Poprvé v historii mohli lidé spatřit Masarykovu knihovnu na Hradě

Poprvé v historii mohli lidé navštívit Masarykovu knihovnu a další prostory v Novém paláci Pražského hradu. Při příležitosti oslav 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka je zpřístupnila Kancelář prezidenta republiky. Podle odhadu organizátorů do mimořádně zpřístupněných prostor první den dorazilo asi 1800 převážně starších lidí. Předem se prý o akci telefonicky zajímali lidé z celé ČR. Řada z nich si však zřejmě kvůli špatnému počasí návštěvu Hradu rozmyslela, míní David Šebek ze Správy Pražského hradu. Oproti tradičním dnům otevřených dveří na Hradě tentokrát nechodily rodiny s dětmi, zato někteří starší lidé pátrali po rodinných kořenech mezi bývalými zaměstnanci Hradu, řekl ČTK.

Návštěvníci nejprve zavítají do audienční místnosti a odtud po schodech vystoupají do druhého patra, kde se nachází Masarykova knihovna. Knihovna byla součástí rezidence prezidenta Masaryka. Vznikla při rekonstrukci Pražského hradu po jeho příchodu, v roce 1925 už byla dokončena. Je to jeden z prostorů, který si uchoval podobu tak, jak je Masaryk znal. "Pan prezident si oblíbil tento prostor, kde velice rád pracoval. Zde přijímal i významné návštěvy, raději než v oficiálních sálech," řekl ČTK ředitel odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec. Podle něj se za Masarykova života v knihovně také podepsalo mnoho významných dokumentů. Z knihovny návštěvníci sejdou zpět do přízemí, kde si mohou, rovněž poprvé v historii, prohlédnout Plečnikovo Vázové schodiště. Nahlédnou také do badatelny Archivu Pražského hradu, který vznikl z iniciativy Masarykova kancléře Přemysla Šámala. Prostory archivu byly kompletně zrekonstruovány před čtyřmi lety. Z archivu návštěvníci projdou část Jižních zahrad, odkud pak po Býčím schodišti vystoupají zpět na třetí hradní nádvoří. Na prohlídku navazuje výstava v Rožmberském paláci věnovaná životu prezidenta Masaryka a jeho rodiny ze všedního pohledu. Předměty a dokumentace z jeho života - porcelán, rodinné účty, fotografie z rodinného alba či posmrtná maska - ho představují jako občana, člověka, člena rodiny. Mimořádný prohlídkový okruh je zpřístupněn jen o víkendu 6. a 7. března, v době od 9:00 do 16:30.

Brněnské divadlo Husa na provázku uvedlo Čapkova Hordubala

Brněnské divadlo Husa na provázku v sobotu uvedlo historicky první dramatizaci prózy Karla Čapka Hordubal. Příběh inspirovaný soudničkou z Podkarpatské Rusi se odehrává v režii Jana Antonína Pitínského. Hra pojednává o muži, který se vrátil ze zámoří k manželce a dceři. Doma však nic nezůstalo při starém a nevítaný navrátilec je nakonec zavražděn. V představení se po nemoci vrací na jeviště nestor divadla Jiří Pecha. Hordubalem začíná v Huse na provázku nový cyklus čapkovských dramatizací. Soubor v budoucnu uvede další inscenace podle Čapkových děl - Krakatit a Život a dílo skladatele Foltýna. "Byl bych rád, kdyby projekt vyvolal a oživil zájem o Čapkovo dílo," řekl k záměru dramaturg Josef Kovalčuk, podle něhož divadelníci v posledních letech na Čapka poněkud zapomínali. Hordubal je s díly Povětroň a Obyčejný život součástí takzvané Čapkovy noetické trilogie. Divadelníci původně plánovali, že všechny tři prózy propojí v jediném představení. Dokonce vznikl scénář. Pak své rozhodnutí přehodnotili v obavě, že by tím vytvořili obsahově monstrózní představení. Inscenace přináší velkou hereckou příležitost pro Vladimíra Hausera v roli Hordubala. V souboru je od roku 1973, titulních rolí ale mnoho neodehrál. V roli Polany, Hordubalovy ženy, alternují Eva Vrbková a Andrea Buršová. Pecha vystupuje v jedné z menších rolí.

V uničovské soutěži mladých filmařů zvítězil patnáctiletý autor

Šestatřicátý ročník soutěže filmových tvůrců do 30 let Mladá kamera skončil v Uničově na Olomoucku. Hlavní cenu si z něj odnesl snímek Čas teprve patnáctiletého Matěje Brothánka z Brna. Dokázal zvítězit v konkurenci dalších čtyř desítek soutěžních filmů a porazit autory až dvakrát starší než on, řekl ČTK ředitel soutěže Aleš Langer. Brothánkův hraný devítiminutový snímek se snaží upozornit na to, že by se lidé měli více věnovat svým dětem. Na přehlídce, kam letos autoři přihlásili na osm desítek filmů, Brothánek zvítězil i v konkurenci studentů nebo absolventů prestižních filmových škol. Úroveň a kvalita přihlášených děl byla podle Langera poměrně dobrá a srovnatelná s předešlými ročníky soutěže. Porota oceňovala zejména tvorbu nejmladších filmařů a také celkově velmi dobré technické provedení. "Má ale za to, že mnohé z těch filmů jsou málo invenční a že by zvláště amatérští tvůrci mohli dát větší průchod své fantazii a originalitě," dodal ředitel. Letošní kolekce uničovské Mladé kamery byla poměrně různorodá a zahrnovala snímky hrané, dokumentární, animované i experimentální. Diváci měli příležitost vidět filmy akční i lyrické, parodie nebo i snímky s filozofickým kontextem. V porotě soutěže letos zasedli režisér Bohdan Sláma, filmový pedagog Martin Čihák, kameraman Ramunas Greičius a filmová teoretička Martina Navrátilová.

Želivský klášter se chystá obnovit zašlou krásu svých zahrad

V želivském klášteře se připravuje obnovení historických zahrad. Z části by se měly proměnit v odpočinková a meditační místa, další část bude sloužit k pěstování bylin, ovoce a zeleniny pro klášterní kuchyni a malý pivovar. Projekt na revitalizaci klášterních zahrad je již vypracován. Pokud na něj klášter dostane evropskou dotaci, mohly by úpravy začít ještě v tomto roce, řekl ČTK provisor kláštera Jáchym Jaroslav Šimek. Klášter je obklopen několika hektary zeleně. Projekt, jehož uskutečnění bude stát přibližně 12 milionů korun, se volně inspiroval podobou želivských zahrad z druhé poloviny 18. století, zachycených na grafických listech. V obnovených zahradách se budou dodržovat zásady šetrného hospodaření.

Závod na historických ski přilákal rekordní počet nadšenců

Do doby, kdy se lyžím ještě říkalo ski, a kdy na kopec místo stylového oblečení stačil teplý svetr, se vrátilo několik desítek nadšenců, kteří se na Bílém kříži na Frýdecko-Místecku zúčastnili historického závodu v trojkombinaci. Akce přilákala 42 lyžníků, což je nejvyšší počet v její čtyřleté historii, řekl ČTK organizátor akce Zdeněk Cigler, který si sám změřil síly s dalšími odvážlivci na lyžích z roku 1920. Lyžníci ve věku od 11 do 65 let, mezi nimiž byla i řada žen v sukních, kloboučcích nebo s kožešinami kolem krku, předvedli své dovednosti ve slalomu, sjezdu a skoku.

Ze sportu:

Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil druhý ve skiatlonu Světového poháru v Lahti. Majitele dvou bronzových medailí z olympiády v závodu na 15 km klasicky a 15 km volně porazil v závěrečném spurtu Maurice Manificat z Francie, jenž s ním byl v úniku.

Čeští skokané na lyžích obsadili v Lahti v posledním závodu družstev v sezoně Světového poháru sedmé místo. Kvarteto Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Jakub Janda tak zopakovalo dva týdny starý výsledek z olympijských her.

Čeští tenisté postoupili do čtvrtfinále Davisova poháru. V sobotní čtyřhře Radek Štěpánek a Tomáš Berdych zdolali Oliviera Rochuse a Steva Darcise po vyrovnané první sadě poměrně hladce 3:0 po setech 7:6, 6:0 a 6:3. Před nedělními dvouhrami vedou čeští hráči nad domácí Belgií už 3:0 na zápasy.

Cyklista František Raboň vyhrál v závodu Kolem Murcie časovku jednotlivců na 22 kilometrů a před poslední pátou etapou se dostal do čela celkového pořadí. Na prvním místě má český jezdec náskok 38 sekund před loňským šampionem Giro d'Italia a dvojnásobným vítězem Vuelty Rusem Denisem Meňšovem, který dojel druhý s více než půlminutovou ztrátou. V neděli čeká cyklisty 121 kilometrů do Murcie, a přestože jsou na trase dvě stoupání, očekává se, že do cíle přijede pole pohromadě.

Start českého klubu z Hradce Králové v příštím ročníku Kontinentální hokejové ligy dostává reálnější obrysy. Zástupci Hradeckého Lva podepsali v pátek předběžnou smlouvu s představiteli KHL, která deklaruje oficiální zájem východočeského klubu startovat v soutěži v sezoně 2010/11. Informují o tom oficiální internetové stránky soutěže. Podle smlouvy bude nyní KHL posuzovat šanci Hradce Králové zapojit se do projektu ligy a zároveň mu pomůže při získání partnerů respektive sponzorů. Do konce měsíce by Východočeši měli poskytnout KHL finanční záruky, že jsou schopni v soutěži startovat. "Podepsání přístupové dohody ještě neznamená, že se bude v Hradci na sto procent KHL hrát. Je to však další důležitý krok vedoucí k cíli," řekl Deníku primátor Hradce Králové Otakar Divíšek.

Sníh přinesl komplikace v dopravě

Sněžení a místy namrzající silnice komplikovaly v sobotu dopravu na řadě míst republiky, hlavně v Čechách. Počasí bylo příčinou desítek nehod, ve Středočeském kraji na R10 a D1 to byly havárie hromadné, které si ale naštěstí vyžádaly jen lehce zraněné. Jinde se však staly i tři nehody smrtelné. Odpoledne byla situace nejhorší asi v Plzni a okolí, které ochromila ledovka. Podle meteorologů má sněžení ustávat. Meteorologové již před víkendem upozorňovali na to, že se zimní počasí vrátí, hovořili o zhruba 15 centimetrech nového sněhu, silnějším větru a závějích na horách.

Počasí v neděli

Oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty -3 až 1 stupeň Celsia.