První zastávkou na australské cestě Petra Pavla bylo setkání s krajany. Ochutnal klokaní guláš

Setkání se zástupci krajanské komunity

Jednání s vrcholnými představiteli, posílení vztahů v obchodě, obraně, vědě a bezpečnosti je hlavním cílem dvoutýdenní návštěvy Petra Pavla v Austrálii a na Novém Zélandu. Na prezidentské úrovni se podobná návštěva koná po téměř 30 letech. Hned z letiště zamířil prezident za krajany.

"Děkujeme, že jste si dal tu námahu a čas, a že jste přijel rovnou z letiště, železný muž," uvítal prezidenta s manželkou Evou šéf Československého country clubu Karel Kimla. Přivítání bylo srdečné, a prezident si tam pochutnal na točeném plzeňském pivu. U stolu se podávala místní specialita, steak a guláš z klokana.

Díky krajanům máme otevřené dveře

Setkání se zástupci krajanské komunity | Foto: Tomáš Fongus,  Kancelář prezidenta republiky

V Austrálii tvoří čeští krajané pátou největší českou diasporu na světě. Pavel jejich práci ocenil. "Udržovat na tak velkou vzdálenost tradice, zvyky, jazyk a sounáležitost rozhodně není jednoduché. Všichni, kdo se na klubové činnosti podílíte, si zasloužíte velké uznání, protože tahle činnost opravdu dává smysl," řekl prezident.

Pogratuloval klubu k 50. výročí existence a popřál mu úspěchy, stejně jako Sokolu. Obě organizace mají své zastoupení v Novém Jižním Walesu.

Práce krajanských klubů pomáhá podle něj také při byznysu a v politice. "Kdekoli se můžeme opřít o naše krajany, tak máme minimálně pootevřené dveře, ne-li otevřené. A to se nedá ničím nahradit," podotkl.

Setkání se zástupci krajanské komunity | Foto: Tomáš Fongus,  Kancelář prezidenta republiky

Pavel se setkal i s 'australským Baťou'

Petr Pavel navštívil například společnost Linet Australia, která je předním výrobcem lůžek pro zdravotnictví. "Vyváží své produkty do nějakých 70 zemí světa na pěti kontinentech," podotkl prezident. Jde podle něj o konkrétní příklad české firmy s ryze českým kapitálem, jež se prosadila na globálním trhu.

Návštěva podniku Linet Australia | Foto: Tomáš Fongus,  Kancelář prezidenta republiky

Setkal se i s podnikatelem Josefem Chromým, zpracovatelem masa, vinařem i developerem. "Je jedním z největších podnikatelů v zemi, a přestože mu je 94 let, stále je aktivní. Nazval bych ho australským Baťou," doplnil prezident.

Na cestě ho doprovází početná podnikatelska delegace. Podnikatelského fóra se zúčastnilo asi 20 českých firem i zhruba 100 australských podniků.

Setkání se zástupci krajanské komunity | Foto: Tomáš Fongus,  Kancelář prezidenta republiky

Česká republika podle Pavla na krajany v zahraničí nezapomíná, prostřednictvím různých krajanských programů a ambasád se snaží jejich činnost podporovat. Připomněl také, že Češi žijící v cizině budou moci volit národní i evropské poslance nebo hlavu státu korespondenčně. Změnu od příštího roku přinese novela, kterou Pavel podepsal v létě.

Komunita českých občanů v Austrálii i na Novém Zélandě setrvale roste. "Naši krajané tu tvoří pátou největší českou diasporu na světě a jejich zkušenosti pro nás budou během této návštěvy neocenitelné," řekl prezident.

Nová ambasáda v Canbeře

Slavnostní otevření nové budovy Velvyslanectví ČR  | Foto: Zuzana Bönisch,  Kancelář prezidenta republiky

Češi žijící v Austrálii se také zúčastnili otevření nové budovy české ambasády v australské Canbeře. "Nové prostory velvyslanectví nebudou pouhou kanceláří diplomatů, ale především centrem česko-australské spolupráce a partnerství. Doufám, že pro české občany žijící v Austrálii bude místem spojení s jejich domovskou zemí a pro Australany bránou do České republiky, její kultury a dědictví," uvedl Pavel. Součástí ceremoniálu při otevření ambasády bylo i vystoupení domorodých obyvatel.

Eva Pavlová zde navštívila organizaci Wombat Rescue. „Spolupráce se Zoo Praha, Velvyslanectvím České republiky v Canbeře a této australské organizace umožňuje vznik nových výběhů pro záchranu vombatů. Tato iniciativa nabízí rehabilitovaným vombatům bezpečné prostředí, které jim usnadní návrat do volné přírody a přispěje k zachování jejich přirozeného života," uvedla.

Slavnostní otevření nové budovy Velvyslanectví ČR  | Foto: Zuzana Bönisch,  Kancelář prezidenta republiky

První přistěhovalci založili na Novém Zélandu vesničku Puhoi

S krajany se prezidentský pár setká i na Novém Zélandu, kam odlétá v sobotu. Navštíví českou osadu Puhoi a kostel sv. Petra a Pavla. Puhoi v doslovném překladu znamená "pomalá voda". Vesničku ležící asi 60 km severně od Aucklandu, založili čeští přistěhovalci původem z okolí Plzně.

Prezidentský pár během návštěvy Australského společenství | Foto: Zuzana Bönisch,  Kancelář prezidenta republiky

Na Nový Zéland je v roce 1863 přilákala nabídka půdy zdarma. Podmínky v rodné zemi nebyly v té době zrovna přívětivé, proto se rozhodli pro emigraci. Začátky rozhodně nebyly lehké, půda sice byla zdarma, ale nebyla kultivovaná, jediné co zde čeští emigranti našli, bylo buší zarostlé údolí s malou říčkou. S podporou místních maorských kmenů se jim ale brzy podařilo buš vymýtit a založit vesnici Puhoi.

Prezident se na Novém Zélandu setká s českou komunitou ve Wellingtonu a navštíví i mikulášskou nadílku s česko-novozélandskými dětmi. Petr Pavel pak pokračuje do New Yorku. 5. prosince tu navštíví koncert České filharmonie, který se uskuteční v rámci Českého týdne ve slavné Carnegie Hall.