Tři roky bolesti i naděje: Česká podpora Ukrajincům trvá
K příležitosti třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v České republice uskutečnily desítky akcí. Všechny proto, aby vyjádřily podporu napadené zemi a připomněly si osudy těch, kterých se válka dennodenně dotýká. Největší akcí pak bylo shromáždění na pražském Staroměstském náměstí, na kterém vystoupil mimo jiné i prezident Petr Pavel.
Organizace akcí se zhostilo ministerstvo zahraničí a organizace Dárek pro Putina, festival United Islands of Prague, Evropský kongres Ukrajinců i neziskové organizace jako Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek nebo Díky, že můžem. Na akci v Praze vystoupil prezident Česka Petr Pavel, ukrajinský velvyslanec a další významné osobnosti. Účastníky pozdravil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cílem bylo upozornit na trvající odvahu Ukrajinců, kteří bojují proti přesile za svobodu a nezávislost své země, a apelovat na veřejnost, aby vytrvala v jejich podpoře.
Akce na Staroměstském náměstí se zúčastnil také české prezident Petr Pavel, který ve svém projevu apeloval na to, že dopustit kompromitaci mezinárodního práva a dát agresorovi odměnu za jeho agresi nelze dopustit. Podle něj Rusko porušilo veškeré dohody, které historicky s Ukrajinou mělo a nakonec zemi napadlo. Zopakoval, že je jednoznačné, kdo je ve válce agresorem. Česko musí podle něj trvat na tom, aby Ukrajina i Evropa byly u mírových jednání. Prezident poděkoval lidem za podporu Ukrajiny. Když bude oslabená, nemůže podle něj vyjednat mír, který by si přála.
Situaci na Ukrajině také výstižně shrnul český herec Václav Vydra: „Agresivní válka, kterou diktátor Putin rozpoutal na Ukrajině, je naprosto nepřijatelná a musí skončit jediným výsledkem. Jako kdybychom neměli před očima všechny události, kterými Evropa v minulých 100 letech prošla. Ty paralely jsou alarmující. Slova jsou mocná, ale teď jsou bohužel potřeba zbraně. A odhodlání. Nikdo nechce Rusko obsadit ani zničit. Jen vrátit tam, kam patří. Do Ruska.“
Za podporu Čechů poděkoval mimo jiné velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych. Jeho slova následně podtrhli výpovědi ukrajinských svědků a vojáků, kteří připomněli důležitost pomoci a vytrvalosti. Nejvíce rozruchu vyvolal příběh ukrajinského dítěte, které bylo násilím dovlečeno do Ruska a posláno na převýchovu.
V 16:30 hodin se dav ze Staroměstského náměstí přesunul přes Malé náměstí a Karlův most až k pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na náměstí Kinských.
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 podpořily humanitární organizace napadenou zemi a přes 3,6 milionu Ukrajinců pomocí v celkové hodnotě přes 6,9 miliardy korun. Invaze probíhá už od 24. února roku 2022. V současnosti se před válkou v Česku skrývá necelých 400 tisíc uprchlíků. Z nich je 96.700 dětí a 17.600 seniorů. Humanitární a neziskové organizace pomáhají jak mohou. Poskytují péči jednotlivcům i rodinám a to i v tranzitních centrech v blízkosti fronty.
Jedná se o opravy domů a kritické infrastruktury, zásobování pitnou vodou nebo vytápění. Dokumentují zároveň ruské zločiny a podporují nezávislá média v šíření pravdy o konfliktu. V Česku se pak zaměřují také na mladé Ukrajince, kteří si procházejí duševními traumaty a nedůstojnými podmínkami na pracovním trhu. „Člověk v tísni dnes patří mezi hlavní aktéry, kteří na Ukrajině poskytují pomoc. Spolupracujeme s místními organizacemi občanské společnosti, vládními orgány a akademickou obcí, abychom posílili soběstačnost a nezávislost lidí a pomohli jim řešit jejich potřeby,“ říká vedoucí ukrajinského programu Anna Duda.