Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Odbory: Když neprojde změna zdanění benefitů, bude série stávek

Dopravní odbory zorganizují sérii stávek, pokud neprojde změna zdanění zaměstnaneckých výhod. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík v televizním pořadu Otázky Václava Moravce sérii stávek nevyloučil s tím, že má podporu členů odborů. Proti tlaku odborů se staví pravicové politické strany, především ODS. Pomajbík řekl, že pokud bude ODS blokovat návrh snižující zdanění zaměstnaneckých benefitů, stávka ve čtvrtek bude. "Máme podporu všech odborových svazů napříč odvětvími. Koneckonců i odborová organizace České televize nás jednoznačně podpořila," řekl Pomajbík. Ostatní odbory by se podle něj mohly případně k dalším protestům přidat. Místopředseda ODS Petr Bendl označil možnou stávku dopravců za vydírání a upozornil na finanční dopad akce na státní rozpočet.

Švejnar popřel, že by se mohl stát jedním z volebních lídrů ČSSD

Profesor ekonomie a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar nepřímo popřel, že by se mohl stát jedním z volebních lídrů ČSSD. S nikým o takové možnosti nejednal. Vyplývá to z prohlášení jeho tajemníka Daniela Hermana pro ČTK v reakci na informace deníku Právo, že by Švejnar mohl být lídrem kandidátky sociálních demokratů pro sněmovní volby v některém regionu. Za spekulace to označila i sama ČSSD. "Pan profesor Švejnar nevedl žádná jednání, která by zavdávala příčinu ke zprávám v sobotním tisku ohledně jeho kandidatury v letošních květnových parlamentních volbách," uvedl Herman.

Deník Právo s odvoláním na dva "dobře informované zdroje" uvedl, že se na nejvyšší úrovni sociální demokracie usiluje o nasazení Švejnara jako volební jedničky v Královéhradeckém kraji. "U Švejnara je situace obtížnější, jelikož chce kandidovat jen v Praze. Je tedy možné, že z celé věci sejde," uvedl podle listu jeho zdroj. Podle informací listu by se údajně ministr vnitra Martin Pecina měl postavit do čela pražské kandidátky a ministr zahraničí Jan Kohout by měl být volebním lídrem sociálních demokratů v Plzeňském kraji. Do sněmovny by prý měl znovu kandidovat také jihomoravský hejtman Michal Hašek. První dva muži ČSSD deníku žádné změny na kandidátkách nepotvrdili, předseda ČSSD Jiří Paroubek to dokonce označil za "úplný blábol". V kuloárech se však podle listu mluví o tom, že vedení sociální demokracie plánuje změny prosadit právě až v rámci programové konference, která bude 13. března, deset dní před nejzazším termínem pro odevzdání kandidátek.

Euro: Vypovězení první smlouvy o pandurech bylo problematické

Problémem při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu nebyla korupce, ale způsob vypovězení první smlouvy s rakouskou firmou Steyr. Počet porušení smluvních podmínek, kvůli kterému byla zakázka vypovězena, byl totiž výrazně menší, než uvádělo ministerstvo obrany. Problémy navíc představovaly jen drobnosti, napsal týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí. Podle ministerstva obrany transportéry nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů. Euro ale uvedlo, že smlouva předpokládala splnění 1200 náležitostí a pandury prý neuspěly jen v 18 z nich. Stalo se však podle Eura to, že pokud v jedné z 93 kapitol nevyhověla byť jen jediná náležitost, zaznamenal se výsledek zkoušky jako negativní v celé kapitole. Často prý přitom šlo o drobnosti jako oprýskávání barvy nebo nepřesnosti v účinku klimatizace. "Transportéry tedy podle těchto čísel nevyhověly ne ve čtvrtině požadavků, jak tvrdilo ministerstvo, ale jen z půldruhého procenta, což je u tak složitého stroje, jaký si ministerstvo objednalo, nebývale nízký podíl," napsal týdeník.

Vláda Mirka Topolánka (ODS) nicméně kvůli porušení smluvních podmínek vypověděla v roce 2007 smlouvu se Steyrem na nákup 199 strojů s opcí na dalších 35. Namísto této zakázky za 20,8 miliardy korun, o které rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), nakonec uzavřelo Česko se Steyrem v roce 2008 dohodu o nákupu 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Euro upozorňuje, že kvůli způsobu vypovězení zakázky hrozila Česku arbitráž, ve které mohl americký vlastník Steyru General Dynamics požadovat po státu až 15 miliard korun. V té době ale Praha jednala s Washingtonem o umístění protiraketového radaru v Brdech a společnost nechtěla jít s Českem do sporu, takže raději přistoupila na novou smlouvu.

Martinů: První výsledky vyšetřování pandurů budou koncem března

Policie začala kauzu údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur šetřit už 14 dní předtím, než ji média zveřejnila. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Vyjádřil také přesvědčení, že dostane první výsledky šetření do konce března. Martinů označil vyšetřování aféry za svou prioritu, policie jí prý věnuje maximální pozornost. Za měsíc by podle něj mělo být známo, zda vyšetřování spěje k nějakému závěru nebo zda je kauza jen bublinou. Martinů se nicméně vyjádřil skepticky k možnému vyšetření korupce, protože celá záležitost je několik let stará. Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila v polovině února Mladá fronta Dnes, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři mluvili o provizích, které bylo třeba přislíbit během přípravy tendru na dodávku transportérů.

Týden: Premiérova žena má ochranku kvůli žhářské aféře ve Vítkově

Premiérovu manželku Danu Fischerovou od počátku roku hlídá ochranná služba. Fischerová, která policejní doprovod dlouho odmítala, to uvedla v rozhovoru pro nové číslo časopisu Týden, jež vyjde v pondělí. Zdůvodnila to výhrůžkami v souvislosti s pomocí romské rodině, která se stala terčem žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku. Kromě premiéra a jeho ženy policie stráží také jejich syna Jana. "Já mám nově také ochranku. Od ledna," uvedla manželka předsedy vlády. Důvodem byly podle ní výhrůžky v anonymním dopise Anně Sivákové, matce vážně popálené dvouleté Natálky. "Součástí těch výhrůžek jsem byla i já a náš Honzík," prozradila Fischerová. Popřela, že by dostala strach, je ale ostražitá. "Ale jsem přesvědčena, že to potenciální riziko pomine. Pro mě i pro mého syna," dodala.

Při zemětřesení v Chile čeští turisté neutrpěli újmu

Při sobotním silném zemětřesení v Chile, které dosáhlo síly 8,8 stupně Richterovy škály a zařadilo se mezi nejintenzivnější změřené pohromy tohoto druhu na planetě, zahynulo podle dosud platné bilance více než 300 lidí. Mnoho osob je stále nezvěstných, v nejvíce zasažené oblasti města Concepción byla v rozpadlém věžáku uvězněna asi stovka osob, z nichž se teprve 30 podařilo vyprostit, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Zatím nejou žádné zprávy, že by při katastrofě utrpěl újmu nějaký Čech nebo Slovák. "Zatím stále platí, že žádný český občan nebyl postižený zemětřesením, nebyl ani zraněn ani usmrcen," řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. V Chile trvale žije asi 150 Čechů, a v době zemětřesení zde bylo zhruba stejné množství českých turistů. Ti ale podle Kandy jezdí převážně do pouštní severní části země nebo naopak na jih do Patagonie, ve středním Chile se téměř nepohybují. "Takže se neočekává, že by mezi turisty byly nějaké oběti," uzavřel mluvčí. V pořádku jsou zřejmě i Češi v oblastech Tichého oceánu, přes které se přehnala vlna cunami. "Hlásily se nám i tamní generální konzuláty, nejsou informace o tom, že by nějaký český občan byl postižen," uvedl Kanda.

Vláda projedná další působení Britů, kteří radí české armádě

Vláda v pondělí projedná prodloužení pobytu britských vojáků na základně ve Vyškově o pět let. Britové by tak měli v České republice působit až do října 2015. Jejich poradní a výcvikový tým zde od roku 2000 pořádá kurzy pro vojáky ze zemí NATO. Zároveň asistuje Čechům při rozvoji profesionální armády. Britové ve Vyškově školí poddůstojníky z České republiky, z ozbrojených složek některých států NATO i zemí, které se účastní programu Partnerství pro mír. Pomáhají jim zlepšovat velitelské schopnosti a připravují je na působení v mírových operacích. Nižší důstojníci zemí Severoatlantické aliance se mohou dozvědět více o britské vojenské taktice a získané zkušenosti využít jako instruktoři ve vlastních zemích. Češi britskému týmu poskytují kompletní zázemí včetně zbraní a munice, samotný výcvik si však Britové řídí sami. Při výcviku čerpají ze zkušeností v zahraničních misích, kde někteří členové týmu působili.

Kovářová: Tendr na ostrahu domácích vězňů bude do deseti dnů

Ministerstvo spravedlnosti vypíše výběrové řízení na dodávku zařízení pro elektronický systém na ostrahu odsouzených v domácím vězení do deseti dnů. Do konce března by mohl být znám jeho vítěz. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to oznámila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Zkušební provoz elektronických náramků by měl být ještě letos, plošné používání od příštího roku. Kovářová nechtěla předjímat, zda si ministerstvo najme bezpečnostní službu včetně náramků, nebo náramky nakoupí. Zdůraznila ale, že zásadní kritérium zakázky bude její cena, která bude mít šedesátiprocentní váhu při rozhodování. Deník E15 před dvěma týdny uvedl, že ministerstvo plánuje v letošním roce investovat do systému na ostrahu domácích vězňů až 200 milionů korun.

Podíl cizinců na porodnosti se za 13 let ztrojnásobil

Podíl cizinců na celkové porodnosti v Česku od poloviny 90. let minulého století více než třikrát vzrostl. Zatímco v roce 1995 činil jen 0,69 procenta, v roce 2008 to bylo již 2,23 procenta. Vyplývá to ze statistiky, kterou na svých internetových stránkách zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Dlouhodobě stoupá i podíl cizinců na celkové populaci, v roce 1997 tvořili 2,04 procenta obyvatel Česka, loni již 4,2 procenta. V roce 1995 se v ČR živě narodilo celkem 96.097 dětí, mezi nimi bylo 667 cizinců. V roce 2008 se živě narodilo celkem 119.570 dětí, z toho 2666 cizinců. Největší část dětí narozených cizinců tehdy tvořili Vietnamci, narodilo se jich zde 913. Dále se před dvěma lety v ČR narodilo 604 Ukrajinců, 304 dětí se slovenským státním občanstvím a 134 Rusů. Dále se v Česku narodily desítky Číňanů, Rumunů, Mongolů, Francouzů a Bulharů i dětí se státním občanstvím USA.

V únoru zemřelo na silnicích nejméně lidí za 20 let

Podle předběžných policejních statistik zemřelo v únoru při dopravních nehodách 24 lidí, to je ve druhém měsíci roku nejméně za posledních 20 let. Dosud nejméně lidí, 51, zahynulo v únoru v roce 2005. Loni v únoru to bylo 52 lidí. Naopak nejvíce, 92 lidí, zahynulo v únoru při dopravních nehodách v letech 1999 a 2000. Obdobně nejméně tragický za posledních 20 let byl i letošní leden - podle statistik policejního prezidia zemřelo za první měsíc roku na silnicích 35 lidí. Policie tak nízký počet zdůvodnila sněhovou kalamitou, kvůli níž hodně řidičů raději na silnice nevyjelo.

Pernes se nehodlá vzdát nástupu do čela ústavu pro totality

Budoucí ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes pokládá zveřejňování informací z jeho předlistopadové minulosti za snahu zabránit mu v nástupu do funkce. "Jiné vysvětlení si neumím najít," uvedl Pernes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nevidí důvod, jak poznamenal, proč by měl tomuto tlaku podlehnout. Pernes také přislíbil, že nechá vyhledat a zveřejnit informace k spisu komunistické Státní bezpečnosti, která si ho vedla jako kandidáta tajné spolupráce, což mu doporučil dosavadní ředitel ústavu Pavel Žáček. Podle něj byl sice samotný spis zničen, lze ale k němu nalézt nějaké informace, například v hlášení nadřízeným. "Radím panu docentovi, aby to nalezl sám a vydal to v plen," uvedl Žáček s tím, že jinak se Pernes zpochybňování své bezúhonnosti neubrání. "Nebráním se tomu ani v nejmenším, já mám svědomí čisté," reagoval Pernes. V minulosti mu prý ale v souvislosti se zničeným spisem "bylo řečeno, že další informace v tomto směru nejsou". Podotkl, že jako kandidáta tajné spolupráce si StB vedla i Václava Havla.

Pochod Charkov-Sokolovo si na Vysočině připomněly desítky vojáků

Prvního ročníku Pamětního pochodu Charkov-Sokolovo 1943 se na Vysočině zúčastnilo několik desítek vojáků, hasičů a dalších dobrovolníků. Po silnicích, cestách i zasněžených polích ušli noční krajinou přibližně 40 kilometrů na trase z Jihlavy do Bohdalce na Žďársku. Ti nejlepší to zvládli za 8,5 hodiny, řekla ČTK Libuše Pavlíčková z Krajského vojenského velitelství Jihlava. Pochod, který připomíná významný čin československých vojáků za druhé světové války, by se měl stát každoroční tradicí. Letošní první ročník byl zároveň připomínkou blížícího se 65. výročí ukončení druhé světové války.

Pochodu se zúčastnilo 16 tříčlenných družstev příslušníků vojenských aktivních záloh, hasičů, členů České obce legionářské a Svazu válečných veteránů i zájemců z veřejnosti. Dokončilo jen deset kompletních družstev, zbývajícím nestačily síly. Zvítězilo družstvo z Pelhřimova, složené z vyznavačů airsoftu, tedy bojových her, jejichž účastníci po sobě střílejí plastovými kuličkami. "Nejtěžší bylo přemluvit se a dojít to až do konce," zhodnotil noční cestu člen družstva Martin Vilímek. Jen o čtyři minuty se za nimi zpozdili členové aktivních záloh z Prostějova, kteří měli čas osm hodin a 34 minut.

Tání drží vzedmuté hladiny řek, povodňové stupně na 16 místech

Tání sněhu drželo hladiny některých českých a moravských řek na vzedmuté úrovni, situace se ale postupně uklidňovala. V souvislosti s předpokládaným ochlazením v příštím týdnu se očekává, že hladiny budou dále klesat. Možná nejvážnější byla v neděli situace na severu Čech, kde zvýšená hladina Labe uzavřela silnici spojující Děčín s Dolním Žlebem vedoucí podél řeky. V Česku platily kolem 18:00 povodňové stupně na 16 místech. Všude byl vyhlášen první stupeň, tedy bdělost, pouze na Radbuze na odtoku z vodního díla České údolí platil večer druhý stupeň - pohotovost, zjistila ČTK u meteorologů a správců povodí. Zvýšené hladiny hlásily i k večeru zejména řeky v západních a východních Čechách a na Moravě

Horní Jiřetín chce vytápět celé město teplem z hlubin země

Radnice Horního Jiřetína na Mostecku plánuje, že by všechny domy ve městě mohlo v budoucnu vytápět teplo z nitra země. Část energie by navíc sloužila i k výrobě elektřiny. Místostarosta Vladimír Buřt ČTK řekl, že na projektu radnice pracuje několik let, již ho i přepracovala, nyní hledá způsob, jak by mohla stavbu financovat. Horní Jiřetín podle záměru zveřejněném v systému EIA předpokládá, že by geotermální teplárnu s elektrárnou tvořily tři asi pětikilometrové vrty do nitra země. Vrty by do podzemí proudila studená voda, která by se zde ohřála, případně změnila až v páru, která by pak sloužila při výrobě elektřiny a vytápění. Buřt uvedl, že výhodou podobného zařízené jsou téměř nulové provozní náklady.

Festival Cinema mundi je v druhé půli, pořadatelé jsou spokojeni

Nový filmový festival Cinema mundi se v neděli přehoupl do své druhé poloviny. Pořadatelé jsou spokojeni, ačkoli sály multiplexu Velký Špalíček v Brně rozhodně nejsou při všech projekcích zaplněné. Podle organizátorů je to především kvůli tomu, že jde o novou akci a lidé nejsou zvyklí masově chodit na snímky z méně probádaných národních kinematografií. Příští rok se možná pořadatelé pokusí program proložit větším počtem filmových hitů, řekl ČTK ředitel festivalu Josef Čadík. "Jsem velmi spokojený a šťastný, že jsem se do toho pustil. Na to, že jsme měli na přípravu vlastně jen dva měsíce, je to skvělé," uvedl Čadík. Hlavní programový blok přehlídky je věnován snímkům, které jednotlivé státy vyslaly do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film. Podobně zaměřená přehlídka podle organizátorů nikde na světě neexistuje.

Divadlo pod Palmovkou uvedlo českou premiéru Rain Mana

Pražské Divadlo pod Palmovkou nabídlo v sobotu večer svým divákům českou premiéru adaptace amerického oscarového filmu Rain Man v režii Petra Kracika. V komediálním dramatu o nečekaném setkání dvou bratrů, které úspěšný hollywoodský scenárista Dan Gordon napsal v roce 2008 podle stejnojmenného filmového scénáře Ronalda Basse a Barryho Morrowa, vytvořili hlavní role Jan Konečný a Radek Valenta. Zkoušky inscenace podle úspěšného filmu s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem začaly už koncem loňského roku. Palmovka se tak stala místem teprve pátého nastudování po londýnské premiéře. Ta další byla v minulých dnech v Japonsku, Izraeli a v Soulu. Kracik přivítal, že scénář hry zachoval ducha filmu, když v něm nejsou jen vážné věci, ale i kousek legrace. Přitom jde o příběh dvou bratrů, z nichž jeden je postižený autismem a žije v domově se zvláštní péčí. Jeho bratr ho však unese, protože chce získat polovinu dědictví po otci. Text hry přeložil Jiří Josek.

Muzea a galerie v Brně společně připravují Týden výtvarné kultury

Brněnská muzea, galerie a vysoké školy společně připravují nový blok akcí věnovaných výtvarnému umění, který v březnu poprvé obohatí kulturní život ve městě. Pod souhrnným názvem Týden výtvarné kultury pořadatelé připravují diskuze, přednášky a doprovodné programy k výstavám. Cílem projektu je upozornit na šíři a kvalitu výtvarného života v Brně, řekli novinářům pořadatelé. "Je to jedinečná příležitost vyslechnout odborné komentáře, diskutovat před obrazy nebo se setkat s vystavujícím umělcem a zažít zajímavý doprovodný program, třeba i se zábavnými a tvůrčími prvky," uvedl Radek Horáček z Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Na krnovském festivalu 70mm filmů budou dvě české premiéry

Unikátní festival sedmdesátimilimetrových filmů v Krnově na Bruntálsku nabídne letos mimo jiné dva snímky, které budou v českém kině uvedeny poprvé. Filmoví fajnšmekři uvidí v dubnu válečné špionážní drama Operace Crossbow z roku 1965 a o pět let starší americký snímek Generál Patton. Letošní přehlídka archivních filmových kopií je tematicky věnována výročí ukončení druhé světové války. ČTK to sdělil ředitel krnovského kina Mír Pavel Tomešek. Pátý ročník filmové přehlídky nabídne osm celovečerních filmů v kině Mír - jediném kině v rámci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, které je schopno promítat sedmdesátimilimetrový formát filmové kopie s původním až šestikanálovým zvukem. "Cílem je připomenout ve střední Evropě již nepoužívaný formát, který návštěvníky oslňoval brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem," dodal ředitel.

Záhrobská přivezla domů medaili a chystá se na další závody

První česká olympijská medaile z Vancouveru je doma. Po více než třicetihodinovém únavném letu přivezla do Prahy bronz slalomářka Šárka Záhrobská. Sezona pro ni však nekončí, hned v pondělí odjede na další dvoutýdenní závodní a tréninkovou anabázi. Ve švýcarské Crans Montaně absolvuje za týden kombinaci a v německém Garmisch-Partenkirchenu ji pak čeká finále Světového poháru ve slalomu. V něm chce uspět. Hned po prvním olympijském medailovém úspěchu prožila Záhrobská pořádný shon. Povinnosti, rychlé půlhodinové balení, malá oslava a cesta na letiště. Vydechnout si trochu mohla v Mnichově, kde kvůli zpoždění nestihla přípoj. "Jsem hrozně ráda, že jsem po měsíci doma," řekla. Přesně tak dlouho trvala její olympijská mise i s tréninkem před hrami v nedaleké Nakisce. Sezona tím pro ni ale nekončí. "Chci se zkoncentrovat, abych ještě v závěru ukázala co nejlepší výsledky," prohlásila.

Baník Ostrava bude hrát v pondělí o první místo v lize

Ostravští fotbalisté se mohou po prvním jarním kole vyšvihnout do čela ligové tabulky. Pokud Baník bude naplno bodovat v pondělní dohrávce v Plzni, posune se díky lepšímu skóre před Jablonec. Ten po výhře 3:0 nad Bohemians 1905 předstihl Teplice a Spartu, které v 17. kole pouze remizovaly. Plzeň se zase může v případě tříbodového zisku špičce výrazně přiblížit a vrátit se na páté místo před Slavii; navíc Západočeši mají stále k dobru dohrávku z podzimu. Souboje Plzně a Ostravy slibují v posledních letech velké bitvy, což je umocněno i tím, že oba týmy vedou trenéři, kteří za sebou zanechali výraznou stopu v soupeřově klubu. Ostravský Miroslav Koubek před deseti lety ve Štruncových sadech načínal svoji prvoligovou kariéru, Pavel Vrba byl zase velmi dlouho spjat s ostravským fotbalem a také on tam dostal před sedmi lety první šanci vést tým do prvoligového utkání.

Na DC do Belgie odletěla trojice tenistů, Dlouhý dorazí z Dubaje

Bez deblisty Lukáše Dlouhého odletěli čeští tenisté do Belgie, kde je v závěru příštího týdne čeká zápas prvního kola Davisova poháru. Dlouhý ještě v sobotu hrál finále čtyřhry na turnaji v Dubaji, kde s Indem Leanderem Paesem podlehli švédsko-australskému páru Simon Aspelin a Paul Hanley, a do dějiště utkání dorazí po vlastní ose. Kapitán loňských finalistů soutěže Jaroslav Navrátil vyrazil do městečka Bree s trojicí Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Jan Hájek. Nebrání se přitom roli papírového favorita, ale před soupeřem varuje. "Vidím to tak 60:40 v náš prospěch. Žebříčkové postavení mluví pro nás, ale to v Davisově poháru není pokaždé nejdůležitější. Rozhodně soupeře nesmíme ani trochu podcenit, Malisse s Olivierem Rochusem již něco odehráli," uvedl Navrátil na letišti.

Judisté Krpálek s Musilem skončili na SP v Praze třetí

Čeští judisté Lukáš Krpálek a Jaromír Musil obsadili na turnaji Světového poháru v Praze třetí místa. Krpálek bral bronz ve váze do 100 kilogramů a Musil v kategorii do 81 kg. Další domácí reprezentanti se v soubojích těžkých vah v hale pražské Sparty na Podvinném mlýně neprosadili na bodované příčky do sedmého místa, stejně jako v sobotu zástupci v lehkých vahách. Devatenáctiletý Krpálek byl největší českou nadějí a potvrdil dobrou formu, kterou už před týdnem ukázal na SP v Düsseldorfu, kde skončil druhý. V neděli si o jedno místo pohoršil, i přesto se počtvrté v kariéře dostal v seriálu na stupně vítězů. Musil naopak překvapil.

Tenistka Záhlavová-Strýcová získala v Acapulku deblový titul

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová získala na turnaji v Acapulku svůj pátý titul ve čtyřhře. Spolu s Polonou Hercogovou ze Slovinska porazily italský pár Sara Erraniová, Roberta Vinciová 2:6, 6:1 a 10:2. Ženskou dvouhru ovládla Američanka Venus Williamsová, mezi muži zvítězil Španěl David Ferrer. Devatenáctiletá Hercogová si v deblu spravila náladu po prohře ve finále dvouhry s Williamsovou. Bývalá světová jednička zdolala rodačku z Mariboru 2:6, 6:2 a 6:3 a získala titul na druhém turnaji za sebou.

Počasí

Je polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami, od vyšších poloh sněžení. Noční teploty 4° Celsia až 0° C. Denní 5° C až 9° C. Je velmi větrno - vítr může mít na hřebenech hor rychlost až 110 kilometrů za hodinu.