Zprávy

Klaus a Kaczynski: Lisabon by neměl vést k další centralizaci EU

Lisabonská smlouva by neměla otevřít cestu k radikální unifikaci a centralizaci Evropské unie. Na čtvrtečním jednání se na tom shodl český prezident Václav Klaus se svým polským protějškem Lechem Kaczynským. Evropská unie by podle nich měla zůstat svazkem států, a nikoliv se měnit v superstát. Oba se zároveň vyslovili pro další rozšiřování unie. "Myslím, že se obě naše země musí naučit chovat v tomto novém právním rámci a zejména se musíme snažit, aby lisabonská smlouva nebyla pouhým otevřením dveří k další radikální unifikaci a centralizaci Evropy," řekl novinářům po jednání Klaus. "Oba se vyslovujeme pro svazek států a nevyplývá to z nějaké naší vzpoury, ale z klidné analýzy situace v Evropě, kde národní státy mají svoji vizi toho, co by mělo být," řekl Kaczynski. Zavádění smlouvy do praxe podle něj bude dlouhodobý proces, při němž by se mělo dbát na to, aby se demokracie v EU posilovala. Český a polský prezident se shodli také na podpoře dalšího rozšiřování EU. "Jsme velmi proti tomu, aby se z toho stal uzavřený klub," řekl Klaus. Kaczynski uvedl, že je přívržencem ambicí Gruzie na vstup do NATO. Také dveře EU by podle něj měly být pro tuto kavkazskou zemi otevřeny. Kvůli stabilizaci regionu a zdrojům ropy a plynu by podle něj EU měla těsně spolupracovat i s dalšími státy bývalého Sovětského svazu, jako jsou Turkmenistán, Ázerbájdžán či Kazachstán.

Podle prezidentů ČR a Polska není EU dost aktivní v pomoci Haiti

Prezidenti České republiky a Polska Václav Klaus a Lech Kaczynski ve čtvrtek po společném jednání na Pražském hradě kritizovali podle nich nedostatečnou aktivitu EU při pomoci Haiti po ničivém zemětřesení. Kaczynski je na státní návštěvě České republiky. Evropská unie v pondělí přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a dlouhodobou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti celkem 429 milionů eur (přes 11 miliard korun). Na rychlou pomoc dají členské země 92 milionů eur (2,4 miliardy korun) a Evropská komise 30 milionů eur (776 milionů Kč). V příštích měsících pak chce komise uvolnit dalších 107 milionů eur (2,8 miliardy Kč), které ale pochází z již dříve vyčleněných peněz. "Myslím, že to rozhodnutí nebylo nejlepší. Nehledě na hloubku (ekonomické) krize je Evropa s to poskytnout daleko více," komentoval rozhodnutí unie Kaczynski. Český prezident připomněl, že před prosincovým vstupem lisabonské smlouvy v platnost by v podobných případech byla velmi aktivní aktuální předsednická země EU, která by jednání vedla spolu s evropskými institucemi. "Teď je situace nová a poměrně neznámá. Výsledek je ten, že nejednal téměř nikdo," poznamenal Klaus.

Ministerstva počítají s posílením účasti ČR v Afghánistánu

Ministerstva zahraničí a obrany plánují během tří let posílení české účasti v Afghánistánu na jeho nutné obnově a stabilizaci. Počítají kvůli tomu s rozšířením rozvojových projektů a navyšováním počtu civilních expertů i vojáků k zajištění a posilování bezpečnosti. Senátoři z výboru pro zahraničí a obranu to ve čtvrtek jednomyslně podpořili, a to včetně požadavku diplomacie na finanční zajištění projektů Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar. Česká diplomacie chce kvůli novým projektům PRT kolem 100 milionů korun ročně, letos má po škrtech jen 64 milionů korun. "Znamená to, že v polovině roku by se zastavilo plánování a připravování projektů dalších. To znamená, bylo by to postupné ustrnutí a odumření PRT," řekl ČT a ČTK po jednání výboru ministr zahraničí Jan Kohout. Pro letošní rok by podle něj stačilo navýšení na loňskou úroveň, tedy zhruba o 15 milionů korun. Ve svém rozpočtu je diplomacie nemá, požádá o ně vládu.

Havel dostal kosovské vyznamenání za mír, demokracii a humanismus

Bývalý prezident Václav Havel ve čtvrtek dostal v Kosovu vyznamenání. Zlatou medaili Ibrahima Rugovy za mír, demokracii a humanismus mu jako prvnímu v historii udělil kosovský prezident Fatmir Sejdiu. Medaili převzala česká velvyslankyně v Prištině Janina Hřebíčková. Vyznamenání se udělovalo při příležitosti čtvrtého výročí úmrtí bývalého kosovského prezidenta Rugovy. "Pan Havel vyznamenání dostal za celoživotní dílo a snahu propagovat demokracii, svobodu a rovnost ve světě," řekla ČTK Hřebíčková. Bývalý český prezident se stal prvním člověkem, který vyznamenání Ibrahima Rugovy dostal, dodala. Čtvrtečního ceremoniálu se zúčastnili vládní činitelé, diplomaté či zástupci humanitárních organizací - celkem asi 260 lidí. Vyznamenání tvoří medaile a certifikát na zlatém papíře. Česká velvyslankyně ocenění Havlovi předá při své první cestě do Prahy.

Tripartita se neshodla nad východisky z krize, bude ještě jednat

Zaměstnavatelé, odboráři a vláda se ve čtvrtek neshodli na vládním materiálu popisujícím východiska z hospodářské krize. Největší nesouhlas projevili odboráři. Vyplývá to z vyjádření zástupců tripartity. Příští týden by se měla sejít expertní skupina, jejímž úkolem bude nalézt témata, s nimiž budou všichni souhlasit. Vláda by mohla finální dokument projednat 8. února, uvedl premiér Jan Fischer. Jednou z hlavních výtek odborů je to, že vládní materiál upřednostňuje snahu o rozpočtovou rovnováhu, a není tak vyvážený. "Ruku v ruce ale musí jít vedle snahy o fiskální vyrovnanost i fiskální podpora hospodářského růstu," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Jediným návrhem, u kterého je podle Štěcha velká šance na shodu, je takzvaných 21 bodů. To jsou opatření, která navrhli odboráři a zaměstnavatelé na předsednictvu tripartity loni v prosinci. "Vládní materiál bychom nebyli schopni dopracovat a vzbudil by akorát více konfliktů," dodal Štěch.

Eurobarometr: Krize ještě potrvá, myslí si Češi i Evropané

Hospodářská krize ještě nějakou dobu potrvá, myslí si 55 procent Čechů. Stejný výsledek je v očekávání hospodářského vývoje i v průměru za celou Evropskou unii, ukázal průzkum Eurobarometr, který se uskutečnil na přelomu října a listopadu. Češi jsou ale podle něj skeptičtější než evropský průměr v otázce stavu i vývoje domácího hospodářství. Se situací domácí ekonomiky není spokojeno 84 procent Čechů. Zlepšení hospodářské situace očekává jen 18 procent lidí, další zhoršení 43 procent. Skeptičtější než unijní průměr jsou Češi i v otázce hodnocení evropské ekonomiky, jejíž stav považuje za špatný 71 procent lidí. Její zlepšení ale čeká čtvrtina Čechů. Za nejpalčivější problémy, kterým země čelí, považuje polovina Čechů ekonomickou situaci a nezaměstnanost. Za méně závažné problémy byly označeny inflace, kriminalita či zdravotní systém.

Paroubek: Cílem ČSSD je přijmout euro v letech 2014 až 2015

Cílem ČSSD je snížit schodky veřejných rozpočtů tak, aby Česko mohlo přijmout euro v letech 2014 až 2015. Na čtvrtečním brífinku během konference Hledání východisek ze současné hospodářské krize to řekl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Sociální demokracie hodlá proti rozpočtovým schodkům bojovat vyšší daní pro bohaté a zvýšením daně z příjmů podniků. Dalšími cíly ekonomické politiky ČSSD bude podle Paroubka urychlení hospodářského růstu a boj proti nezaměstnanosti. Rozpočtovou stabilizaci vidí jako prioritu i místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Nejsme na pokraji bankrotu, nehrozí zhoršení ratingu ČR," uvedl. ČSSD chce podle Sobotky zvýšit příjmy státu a omezit výdaje státu tam, kde se plýtvá.

Ministři nominovaní ODS za ni nebudou kandidovat ve volbách

Ministři, které do úřednické vlády Jana Fischera nominovala ODS, nebudou na jejích kandidátkách pro jarní volby do Poslanecké sněmovny. Prohlásil to předseda ODS Mirek Topolánek s tím, že pokud by se voleb účastnili ministři za ČSSD, bylo by to jasným porušením vzájemných dohod. Také šéf ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek popřel, že by za ČSSD měl do sněmovny kandidovat ministr vnitra Martin Pecina, o které spekulují média. Pecina sám ČTK řekl, že žádnou podobnou nabídku nedostal. "Spekulace o kandidatuře Gustava Slamečky, Martina Bartáka či kohokoli dalšího ze současné úřednické vlády za ODS jsou lživé," stojí v prohlášení grémia ODS. Dohoda s předsedou ČSSD podle prohlášení, které má ČTK k dispozici, jasně zněla, že nikdo z nynější vlády nebude do sněmovny kandidovat. Vedení ODS tak ostře reagovalo na informace čtvrtečního Práva, podle kterého velké strany zvažují, zda ve volbách nevyužít jmen ministrů populární úřednické vlády a příslušným způsobem změnit kandidátky. ODS ale do vlády nominovala i ministra financí Eduarda Janotu, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi nového uskupení TOP 09.

Vláda připraví novelu proti zneužívání peněz na sociální služby

Vláda přichystá novelu zákona, která by měla zefektivnit využívání příspěvků na sociální služby. Někteří lidé totiž využívají peníze na jiné účely. Do květnových voleb ale návrh předložen nebude. Předlohu dostane nový kabinet a bude na něm, za ji využije, řekl ČTK po čtvrtečním jednání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Námětů, jak situaci napravit, je podle něho celá řada. Sociální partneři vlády v tripartitě mají podle ministra zájem na tom, aby se urychlily práce na analýze efektivity čerpání peněz a aby se závěry promítly do přípravy novely zákona. Má vést k tomu, aby se peníze využívaly adresně a účelně, podotkl Šimerka. O námětech se bude jednat na dalších zasedáních tripartity. "Našli jsme dostatek konsensu, ve sporu se sociálními partnery nejsme," zdůraznil ministr.

Pospíšil navrhne novelou trestního řádu morální odškodnění obětem

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) předloží parlamentu novelu trestního řádu, která by obětem trestných činů umožňovala žádat po pachatelích odškodnění za způsobenou morální újmu. Pospíšil chce, aby zákonodárci novelu projednali ve zrychleném režimu ještě do konce tohoto volebního období. Uvedl to na čtvrteční tiskové konferenci. Podle novely by oběť trestného činu mohla při trestním řízení u soudu vznést požadavek odškodnění za morální újmu nebo jinou nemajetkovou škodu. O výši přiznané částky by pak rozhodoval soud. Oběti by tak už nemusely absolvovat další dlouhotrvající občanskoprávní jednání, aby se odškodnění domohly. "Morální újmu lze dohledat v zásadě u každého trestného činu," uvedl Pospíšil. Doplnil, že novela by pomohla například znásilněným ženám a obětem pohlavního zneužívání či sexuálního nátlaku.

AK: Zisk zemědělství se loni propadl na 1 až 2 miliardy korun

Zisk tuzemského zemědělství se podle předběžných odhadů loni propadl na jednu až dvě miliardy korun z předloňských téměř deseti miliard. Novinářům to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Za poklesem stojí hlavně meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit o 20 miliard korun. Bez dotací by bylo zemědělství ztrátové, uvedl Veleba. Podle ministerstva zemědělství měly loňské dotace oboru dosáhnout zhruba 30 miliard korun. Český statistický úřad zveřejní výsledek hospodaření zemědělců koncem února. Skutečný výsledek loňského hospodaření farmářů bude podle Veleby patrně horší, než ukazují oficiální čísla. Zemědělské podniky se totiž budou snažit za každou cenu zůstat v účetnictví ziskové. V opačném případě by jim banky přestaly poskytovat provozní úvěry, které potřebují k financování své činnosti. "Firmy musí udělat vše pro to, aby neskončily v červených číslech. Do výsledku budou rozpuštěny všechny rezervy. Budou také možná přeceněny zásoby obilí," uvedl Veleba.

Sdružení Dost! chce kontrolu cen tepla a liberalizovaný trh

Veřejná kontrola nákladů na výrobu tepla či zákonem definovaný zisk teplárenských společností patří k hlavním požadavkům občanského sdružení Dost!, které usiluje o liberalizaci trhu s teplem. Nespokojeným odběratelům po celé republice chce rovněž nabídnout své zkušenosti ze sporu o cenu tepla s Teplárnou Liberec, informovalo sdružení na tiskové konferenci. "Splní-li stát a teplárny naše požadavky, klesne cena tepla o 5000 až 20.000 korun na domácnost a rok a cena teplé vody o 4000 až 15.000 korun na domácnost ročně," uvedl Petr Černý, předseda libereckého družstva Sever a zároveň předseda hnutí Dost! Podle propočtů sdružení je reálné ušetřit až 40 procent ceny tepla a až 55 procent ceny teplé užitkové vody.

Jihomoravský kraj změní systém vracení poplatků v lékárnách

Jihomoravští radní schválili změnu systému vracení regulačních poplatků v krajských lékárnách. Třicetikorunový poplatek za recept lidé nebudou dostávat zpět formou daru, ale slevy. Nebudou tak muset vyplňovat darovací smlouvu. Podobný systém využívají například velké lékárenské řetězce, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj není změna na kritiku ministra vnitra Martina Peciny, který s několika kraji vede kvůli vracení poplatků správní řízení. Systém má fungovat od 1. února, jeho definitivní podobu budou radní schvalovat na jednání příští čtvrtek. V praxi to bude znamenat, že zákazníkovi bude naúčtován jak regulační poplatek za recept, tak i doplatky za léky. Před placením mu lékárník nabídne slevu jako dar od Jihomoravského kraje. Doposud musí zájemci o vrácení poplatku vyplnit a odevzdat darovací smlouvu s krajem.

Malé obce na severu Moravy dostanou rekordních 639 milionů z EU

Rekordních 639 milionů korun z Evropské unie dostanou moravskoslezské obce s 500 až 5000 obyvateli. Dotace z regionálního operačního programu (ROP) získá 77 projektů z 200 žádostí, které obce loni v květnu podaly. Obce si rozdělí historicky nejvyšší částku podporující rozvoj venkova v kraji. Do roku 2013 pro ně bylo vyčleněno 1,4 miliardy korun. Novinářům to řekli zástupci Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji rozděluje evropské peníze. Obce do 5000 obyvatel získaly z ROP už 615 milionů korun v rámci dvou předchozích výzev, v nichž uspělo 75 projektů. Do třetice pro ně regionální rada vyčlenila 300 milionů korun. Zájem obcí byl ale natolik velký, že částku navýšila; přesto téměř dvě třetiny žadatelů neuspěly. "Celkově požadovali rekordní 2,4 miliardy korun, což převýšilo celkovou možnost ROP," řekla zástupkyně ředitele úřadu regionální rady Kateřina Dostálová.

Ruské velvyslanectví kritizuje plán na úpravu brněnského pomníku

Ruské velvyslanectví nesouhlasí s odstraněním srpu a kladiva z pomníku padlých v Brně-Králově Poli. Brněnská radnice chce kontroverzní symboly nahradit jinými znaky Rudé armády. Podle ruských diplomatů je to snaha o překrucování historie. "Jde o nedůstojný vztah k památce vojáků, kteří padli při osvobozování Československa," uvedlo velvyslanectví v tiskovém prohlášení. Reakci radnice ČTK zjišťuje. Diplomaté v dokumentu připomněli, že většinu Československa na konci druhé světové války osvobodila právě Rudá armáda. "Cenou (za vítězství) byla připravenost sovětských vojáků zemřít, právě těch obyčejných mladých vojáků, jejichž čepice zdobily symboly rudé hvězdy se srpem a kladivem," stojí v prohlášení. Brněnští radní v úterý schválili návrh, podle kterého má být na pomníku jiná symbolika Rudé armády nebo jména padlých vojáků. Záměr musí schválit ještě památkáři a další instituce. Královopolský pomník je v centru pozornosti od června 2007, kdy z něj místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) nechal symbol srpu a kladiva odstranit. Brněnská radnice je tam přes protesty části veřejnosti vrátila. Učinila tak, i když i Vojenský historický ústav doporučil jako symbol Rudé armády prostou rudou hvězdu.

Nadace Naše dítě: Mladí lidé nejsou připraveni na rodičovství

Mladí lidé nejsou připraveni na manželství ani rodičovství, řekla ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová na prvním ze série seminářů věnujícím se pozitivnímu rodičovství. Odborníci zde zájemcům vysvětlují metody správného přístupu k dětem. Semináře navazují na kampaň Stop násilí na dětech, jejímž cílem bylo snížit počty týraných a zneužívaných dětí. V rodinách se vytrácí láska, místo vztahů se řeší finance. Děti jsou motivovány k výkonu, ale strádají psychicky. Uchylují se k internetu a komunikují elektronicky. Přitom děti by měly být milovány bezpodmínečně, míní Baudyšová. Rodinné zázemí je pro vývoj dítěte zcela stěžejní.

Pozitivní rodičovství znamená láskyplné, výchovné a nenásilné chování rodičů založené na nejlepším zájmu dítěte. Podle studie z roku 2000 mezi tři nejčastější faktory dětského stresu patří vážné konflikty v rodině (61 procent), rozvod rodičů (42 procent) a finanční problémy (31 procent), sdělila. Nadace prosazuje zákaz tvrdých fyzických trestů. Není v rozporu s důslednou výchovou, je přesvědčena ředitelka. Podle ní v Česku přibývá komerčního zneužívání dětí v podobě dětské pornografie a prostituce. Narůstá i domácí násilí, v 70 procentech jsou jeho svědky děti, uvedla.

V dubnu by se měla otevřít pozorovatelna StB v mikulášském chrámu

Někdejší pozorovatelna StB ve věži malostranského chrámu svatého Mikuláše by se měla v dubnu otevřít pro návštěvníky. Společnost ABL FM Services, která od srpna loňského roku začala spravovat některé pražské památky, už s úpravami začala, řekl novinářům projektový manažer společnosti Zdeněk Novák. Rekonstruovat chce také suterén Staroměstské mostecké věže, povolení památkářů ale zatím nemá. "Jednáme i s veterány (StB), kteří nám doplní, jak to tam skutečně vypadalo. Ta rekonstrukce by měla ten historický prostor podpořit a zvýraznit," řekl Novák. Podle něj StB z pozorovatelny umístěné na betonovém kvádru v trámoví zvonice v letech 1952 až 1989 sledovala americké velvyslanectví. Rekonstrukce prý bude společnost stát přes jeden milion korun.

Virtuální muzeum představuje baroko včetně moravských památek

Na internetu se ve čtvrtek otevřela virtuální expozice věnovaná baroknímu umění a architektuře. Jde o součást mezinárodního projektu Muzeum bez hranic, na kterém se jako jediná česká instituce podílí Moravská galerie v Brně. Internetová prezentace baroka vznikala asi pět let, řekla ČTK mluvčí galerie Lenka Němcová. "Moravská galerie v Brně představí nejen vlastní sbírkové předměty, ale i řadu děl z církevních a dalších muzejních institucí na Moravě a nejvýznamnější památky doby barokní v regionu," uvedla Němcová. V databázi lidé najdou mnoho fotografií a podrobné informace ke všem stavbám a uměleckým dílům. Z moravských památek galeristé vybrali například arcibiskupskou rezidenci v Kroměříži, památkovou zónu v Telči, zámky ve Valticích, Miloticích a Vranově nad Dyjí nebo Novou radnici v Brně.

Pražská výstava filmových loutek prodloužena do konce února

Vzhledem k velkému zájmu návštěvníků již podruhé organizátoři prodloužili výstavu České filmové loutky ve Strahovském klášteře u Pražského hradu. Románský sál bude domovem hrdinů, které znají diváci z loutkových a kreslených filmů, až do 28.února. ČTK to sdělila Naďa Machková z agentury 2media. Ojedinělou expozici vidělo od konce listopadu do konce prosince přes 20.000 lidí, poté byla prodloužena do konce ledna. Zájemci tak nadále mohou vidět výběr originálních loutek a dekorací z více než čtyřiceti českých animovaných filmů, které vznikly v období od 30. let 20. století až po současnost. Nechybí Ferda Mravenec, Švejk, Robinson Crusoe, Pat a Mat, Krteček, Křemílek a Vochomůrka a další. Zblízka si mohou návštěvníci prohlédnout postavičku pana Tau, ponorku, ve které pluli hrdinové filmu Vynález zkázy, nebo domeček kutilů Pata a Mata. Sami si navíc podle autorky a kurátorky výstavy Jany Sommerové mohou vyzkoušet, jak loutky vyrobit a rozpohybovat.

Česká televize připravuje pokračování seriálu Sanitka

Legendární seriál Sanitka, který právě vysílá Česká televize, se v dohledné době dočká pokračování. Autor původních dílů, scenárista a dramatik Jiří Hubač, který dlouho odmítal poskytnout autorská práva k dalším dílům, souhlasil s převodem autorských prav na svého syna Ivana. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha. "Ivan Hubač začíná psát scénář. Předpokládá, že příběh bude rozvíjet osudy hrdinů z první řady. Zároveň se předpokládá, že budou osloveni herci, kteří tam hráli a kteří jsou ještě mezi živými," řekl Šticha. Uvedl, že se počítá například s hlavní rolí pro Jaromíra Hanzlíka, který ztvárnil hlavní roli doktora Vojtěcha Jandery. Podle Štichy tak Česká televize vyhoví přání mnoha diváků, kteří si o pokračování populárního seriálu píší. Generální ředitel Jiří Janeček udělí v této souvislosti několikaměsíční neplacené volno Ivanu Hubačovi, který v současné době zastává funkci šéfdramaturga Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby.

Premiéra opery Cosi fan tutte zahájí setkání s Mozartovým dílem

Premiéra nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Cosi fan tutte se uskuteční 23. ledna na scéně Stavovského divadla v Praze. Ironickou komedii, která je známa i pod českým překladem Takové jsou všechny, nově nastudoval režisér Martin Čičvák s dirigentem Robertem Jindrou. Opera pražského Národního divadla (ND) jejím uvedením připomene 254. výročí Mozartova narození. ČTK to za ND sdělil Jiří Hlinka. Podle uměleckého šéfa opery ND Jiřího Heřmana nepůjde o poslední setkání s Mozartovým dílem v této sezoně. Na květen ND plánuje uvedení titulu Idomeneo pod vedením japonsko-francouzského režiséra a herce Jošiho Oidy.

Policie zásah proti fanouškům na stadionu v Brně účtovat nebude

Policie nebude nikomu účtovat svůj zásah proti rozvášněným fanouškům ostravského Baníku na stadionu v Brně v únoru 2009, který stál 80.000 korun. ČTK to řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Podle ní by to totiž bylo v rozporu se zákonem o sportu. Druhým důvodem je výsledek zkoumání postupu pořadatelů. Ukázalo se, že udělali vše podle svých možností, aby výtržnostem zabránili. Právní rozbor ministerstva vnitra ukázal, že by měl zákrok zaplatit nikoli uživatel stadionu, tedy 1. FC Brno, ale jeho majitel. Tím je město Brno a také stát. Utkání Brna s Ostravou bylo vůbec prvním v historii, kdy policie vystavila fotbalovému klubu fakturu za to, že musela zjednat pořádek na jeho stadionu. Policii opravňuje k žádosti o proplacení zásahu na stadionu smlouva s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) z loňského února. Podle ní za pořádek na stadionu plně odpovídá pořadatel akce. Pokud situaci nezvládne, sjedná pořádek policie. Zásah pak ale může klubu naúčtovat.

Olympijský výbor v nominaci neškrtal, držel se svazových návrhů

Bez jediné připomínky schválilo čtvrteční plénum Českého olympijského výboru nominaci na zimní hry ve Vancouveru. Do Kanady tak odjede 88 sportovců, přičemž výkonný výbor ČOV při návrhu ctil nominace jednotlivých svazů. Určité náznaky před plénem, jestli se bude třeba o bobech či jiných sportech diskutovat nebo ne, odmítl i místopředseda ČOV pro sport František Dvořák. "Kdo se v té veliké světové konkurenci dostane do kvóty startovat na olympiádě, má morální právo, aby byl nominován. To není jen o medailích a osmém místě, ale je to o reprezentaci českého sportu, řečeno vzletně," uvedl Dvořák. Například druhý čtyřbob se nominoval na olympiádu na poslední chvíli, jelikož Češi jsou v pořadí národů v desítce a pilot Vrba se se svým týmem vešel do padesátky žebříčku FIBT. "Myslím, že by proti tomu neměl nikdo nic mít. Kluci si to vyjeli a žádný problém jsem neočekával. Nebál jsem se," řekl předseda svazu Milan Sejkora.

Jirásek: Výprava do Vancouveru je největší i nejsilnější

Největší a zároveň nejsilnější v historii je podle prezidenta Českého olympijského výboru Milana Jiráska výprava sportovců, která se v únoru představí na zimních hrách ve Vancouveru. Aktuálně je v nominaci 88 sportovců a další mohou být dodatečně zařazeni ještě v závěru tohoto týdne. "Naším cílem nebylo nominovat rekordní výpravu, neženeme se za rekordy, i když to je mediálně zajímavé. Zimní sporty měly po celou dobu takové výsledky, že si jednotlivé federace start na olympiádě zajistily," uvedl Jirásek na plénu ČOV v Praze. Novinářům poté řekl, že si je jistý, že výprava je i nejsilnější v české historii. "Proto je oprávněně největší. Ambice máme vysoké, ale musíme na to nahlížet střízlivě. Sportovců s ambicemi tam bude více, i z jiných zemí," podotkl Jirásek, jenž ve Vancouveru zažije jedenácté olympijské hry. Zkušený funkcionář již několik měsíců tvrdí, že by byl spokojen, kdyby čeští sportovci v Kanadě získali tři medaile. Pod vlivem vydařené zimy svůj odhad nyní mírně upravil. "Říkal jsem tři, teď tři čtyři. S tím bych určitě byl spokojený, protože to je úroveň, která byla v Turíně. Byl by to doklad toho, že jdeme se světem, který jde nahoru. Myslím si, že to je dosažitelné. Když to bude něco navíc, bude to síla," pousmál se Jirásek.

Kdo ponese ve Vancouveru vlajku, sdělí ČOV den před zahájením her

Ze tří jmen bude Český olympijský výbor vybírat vlajkonoše pro slavnostní zahájení olympiády ve Vancouveru. Šéf české olympijské mise František Dvořák ve čtvrtek při schvalování nominace na hry v Kanadě neodhalil konkrétní jméno s tím, že ho sdělí až 11. února, den před zapálením ohně. "Já to (vlajkonoše) chtěl pustit již u příležitosti hokejové nominace, ale držíme tradici a řekneme to 11. února," řekl Dvořák novinářům. Prozradil pouze, že vybírat bude ze tří sportovců. "Se všemi to je projednáno a každý, pokud bude požádán, tak by považoval za velkou čest, že vlajku ponese," konstatoval Dvořák. Před čtyřmi lety nesla na zahájení jako první česká žena vlajku rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ke kandidátům by mohla patřit i letos, ale je možné, že se vlajkonošem stane opět muž. "Nemůžu ani naznačovat," pokrčil Dvořák rameny.

Hokejový svaz jména osmi náhradníků na olympiádu nezveřejní

Česká hokejová reprezentace musela Českému olympijskému výboru nahlásit jména osmi náhradníků pro turnaj ve Vancouveru, jejich jména však nezveřejní. Přestože zástupci ostatních sportů, kteří se na olympiádě představí, jména náhradníků oznámili, trenér národního týmu Vladimír Růžička si to nepřeje. "Rozhodli jsme se tak proto, že kdyby se některý z hráčů zranil, mohli bychom stejně povolat jakéhokoliv hráče ze širší nominace," řekl ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Hokejový turnaj se totiž řídí smlouvou mezi mezinárodní federací, NHL a hráčskou asociací NHLPA. "Osm jmen jsme museli nahlásit jen z procedurálních důvodů, neboť to požadoval ČOV respektive Mezinárodní olympijský výbor," vysvětlil Urban.

Biatlonista Soukup skončil v Anterselvě těsně pod stupni vítězů

Biatlonista Jaroslav Soukup obsadil v individuálním závodu na 20 km v Anterselvě čtvrté místo a zaznamenal nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře. Při neúčasti některých favoritů se ve čtvrtek v Itálii dařilo i dalším Čechům, na konci první desítky skončili Michal Šlesingr a Roman Dostál. Sedmadvacetiletý Soukup, jenž se dosud v závodech SP nikdy nevešel do elitní desítky, přišel o stupně vítězů a zřejmě i o triumf na poslední střelbě. Do té doby bezchybný biatlonista ve větrných poryvech dvakrát minul a připsal si dvě trestné minuty. Přesto Soukup ještě dlouho po dojezdu figuroval na třetím místě, z něhož ho ale nakonec odsunul Francouz Alexis Boeuf. Na něj český reprezentant ztratil zhruba tři čtvrtě minuty. Poprvé v kariéře zvítězil na střelnici bezchybný Ukrajinec Sergej Sedněv, druhý byl Daniel Mesotitsch z Rakouska. Za Sedněvem měl Soukup odstup 1:39,4.

Počasí

Do Česka přišel mráz ze Sibiře, o víkendu bude až -15° Celsia. Denní teploty se pak podle Českého hydrometeorologického ústavu vyšplhají nejvýše k -5°. Chladné a polojasné počasí má být i v příštím týdnu. V pátek bude zataženo až oblačno, místy slabé sněžení. Teploty -7-° až -3° Celsia.