Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sněm TOP 09 skončil, strana je pro snižování veřejných dluhů

TOP 09 se chce v příštích letech podílet jen na takové vládní koalici, která se v programovém prohlášení zaváže "k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů". V závěrečných usneseních to v sobotu schválil první stranický sněm, který dopoledne zvolil předsedou strany senátora Karla Schwarzenberga. Usnesení o snižování veřejných dluhů navrhl první místopředseda strany a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. "Rokovali jsme rozumně, rozhodli jsme věci. Ta nutná rozhodnutí pro další naši cestu jsme zde udělali," řekl ve své závěrečné řeči na sněmu předseda TOP 09 Schwarzenberg. Bezprostředně po konci sněmu se na prvním jednání poprvé sešlo nově zvolené stranické vedení. V dalších usneseních sněm uložil zvolenému výkonnému výboru, aby neprodleně jmenoval předsedy expertních skupin a zahájil práce na programu pro jarní parlamentní volby tak, aby byl k vnitrostranické diskusi připraven v první polovině března. Sněm také uložil krajským a regionálním organizacím, aby ve spolupráci s partnery z hnutí Starostové a nezávislí zahájili přípravu na komunální volby 2010. Dalším usnesením je poděkování příznivcům na internetové síti facebook, sympatizantům a sponzorům.

Volba Schwarzenberga předsedou TOP 09 nebyla překvapením pro Mirka Topolánka ani Cyrila Svobodu, předsedy ODS a KDU-ČSL. Svoboda, k jehož lidovcům se donedávna hlásila velká část na sněmu TOP 09 zvoleného stranického vedení, poznamenal, že projevy delegátů sněmu byly velmi obecné a stranu je možné posuzovat především podle jejích konkrétních činů. Předseda ODS volbu příliš komentovat nechtěl. "Já opravdu nemíním komentovat v sobotu, že je sobota," napsal ČTK v textové zprávě. TOP 09 podle něj pro občanské demokraty není větším politickým konkurentem než ČSSD Jiřího Paroubka. "Říct, že chceme sloužit vlasti a že se má šetřit, to je skvělé, ale to chceme všichni," míní Svoboda.

Podle politologů se TOP 09 bude muset vymezit i vůči ODS

Další osud TOP 09 bude podle některých politologů záviset především na tom, zda a nakolik se nová strana dokáže prezentovat jako alternativa nejen k ČSSD, ale především k ODS. Reagovali tak na průběh prvního sněmu TOP 09. "To, čím by si mohli udržet své příznivce, je, že se musí distancovat nejenom od sociální demokracie, ale také od ODS. Protože tam je rezervoár jejich potenciálních voličů nebo těch, kteří nejsou spokojeni s ODS a s vedením ODS, které kamufluje problémy," řekl ČTK na adresu TOP 09 politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj má nová strana velkou příležitost, protože popularita bohatých velkých stran bude zřejmě klesat. "Takže prostor pro třetí sílu se tady odkrývá," tvrdí Zbořil, ovšem současně upozorňuje, že pro TOP 09 bude mimořádně důležitý časový faktor. Myslí si totiž, že popularita strany bude klesat. Obrovské šance podle něj TOP 09 měla, kdyby se volby byly bývaly konaly v původně předpokládaném říjnovém termínu. Rovněž podle politologa Tomáše Lebedy bude záležet na tom, zda se TOP 09 podaří udržet pozornost veřejnosti až do voleb. "To není úplně snadné, protože v souvislosti s kampaní bude opět gradovat duel ODS-ČSSD," varoval s odkazem na očekávanou negativní kampaň i na to, že média se ráda nechávají strhnout k tomu vidět volby právě jako duel.

SNK-ED zvolila do místopředsednických funkcí Markovou a Procházku

Strana nezávislých kandidátů - Evropští demokraté (SNK-ED) zvolila do dvou místopředsednických funkcí regionální politiky Zdeňku Markovou z kraje Vysočina a Jaromíra Procházku z Jihočeského kraje. ČTK to v sobotu řekla předsedkyně strany Markéta Reedová, která byla zvolena na dvouleté období již letos v červnu. Reedová uvedla, že byla připravena svůj mandát obhájit, kdyby to někdo požadoval. "Samozřejmě, kdyby někdo chtěl, tak já jsem byla připravena, ale to se neobjevilo," dodala předsedkyně. Kromě místopředsedů bylo rovněž zvoleno šestičlenné předsednictvo. Jeho členy jsou Stanislav Boloňský, Petr Dvořák, Ivo Jelínek, Bohuslav Kabátek, Michal Koláček a Alena Machayová. SNK-ED úzce spolupracuje se stranou Věci veřejné, které předsedá Radek John.

John: Do strany Věci veřejné se hlásí 100 lidí týdně

Strana Věci veřejné, která se účastní jarních parlamentních voleb, roste raketovým tempem. Nyní už má 490 členů, 700 čekatelů na členství a po internetu registruje 14.500 aktivních příznivců. Do strany Věci veřejné se nyní hlásí 100 lidí týdně, řekl na tiskové konferenci po zasedání celostátní konference strany její šéf Radek John. "Najednou je to síla, o které se nám před půl rokem ani nesnilo," uvedl předseda. Straně po republice každým dnem přibývají nové kluby. John to přičítá volební kampani, kterou jeho po odložení sněmovních voleb z letošního října k květen příštího roku nepřerušila intenzivně v ní pokračuje. Přestože chce být strana Věci veřejné otevřená, v sobotu rozhodla, že po volbách zpřísní podmínky pro přijímání nových členů. Noví uchazeči budou muset na členství čekat celý rok. Bude to podle Johna opatření proti přílivu kariéristů. Účastníci sobotní konference rozhodli, že strana nebude ve většině krajů měnit volební kandidátky kromě krajů Jihomoravského a Plzeňského. Tam budou členové a příznivci strany volit nové volební lídry.

Miko chce, aby se ministerstva zabývala přípravou na změnu klimatu

Před odchodem do Bruselu chce ministr životního prostředí Ladislav Miko vládě v pondělí navrhnout, aby se jednotlivé úřady začaly strategicky zabývat opatřeními proti klimatickým změnám. Chce, aby ministerstva navrhla změny v oblastech, které pod ně spadají, a vyčíslila náklady na ně. Úřady by také měly přinést analýzy s propočty, na kolik peněz by přišla nečinnost v této oblasti. Zpráva, kterou má ČTK k dispozici, konstatuje, že kvůli změnám klimatu se zřejmě zhorší kvalita vody a její dostupnost, budou se zvyšovat teploty a častěji budou hrozit sucho, povodně, vichřice. Klíčovou roli hraje v ochraně před extrémními výkyvy počasí podle Mika také schopnost přírody a přírodních prvků zachytit a zmírnit dopady klimatické změny. Je proto třeba vytvořit strategii pro investice do takzvané "zelené infrastruktury" a promítnout ji do politik jednotlivých ministerstev, tedy nejen do oblasti územního plánování, ale i do dalších sektorů. Zpráva konstatuje, že stát nebude mít bez pomoci soukromých investic na opatření dost prostředků. Měl by proto vytvořit strategii motivace soukromých finančních zdrojů a také komunikační strategii vlády jako celku a komunikační strategii jednotlivých ministerstev, které budou rozšiřovat podvědomí občanů a budou je motivovat k jejich individuálnímu zapojení do realizace adaptačních opatření.

ČSSZ: Za pozdní vyplácení nemocenské mohou neúplné podklady

Nedostatečně vyplněné podklady pro výpočet dávek nemocenského pojištění bývají nejčastějším důvodem, proč se vyplácení dávek občas stále zpožďuje. ČTK to řekl mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Kamil Vařeka. Na zpožďování výplat nemocenské si lidé stěžují již od počátku letošního roku, kdy se zásadně změnil dosavadní systém vyplácení. Podle Vařeky však již jde pouze o ojedinělé případy. "Nemůžeme vyloučit, že by se mohla vyskytnout individuální zpoždění mající svůj počátek v první polovině roku. Tyto politováníhodné případy nyní řešíme s klienty individuálně," uvedl Vařeka. "Většina dávek je vyřízena do deseti dnů od obdržení kompletních podkladů pro vyplacení dávky," konstatoval. Doplnil, že měsíčně se vyplácí 250.000 dávek nemocenského pojištění, přičemž drtivá většina z nich je vyplacena před uplynutím zákonné lhůty. Výplaty nemocenské se podle mluvčího zpožďují zejména z toho důvodu, že k jejich výpočtu jsou nutné informace od zaměstnavatelů, lékařů i pojištěnců. "Na začátku letošního roku bylo až 60 procent podkladů k vyplacení nemocenských dávek, které příslušné okresní správy sociálního zabezpečení dostávaly, neúplných," podotkl. Nyní už podle něj všechny potřebné údaje neobsahují pouhá dvě procenta žádostí.

Audit k opencard je nepřesný, tvrdí ředitel informatiky

Závěry auditu k pražské kartě opencard jsou nepřesné a neodpovídají skutečnému stavu. Je o tom přesvědčen ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus. Postup auditorů označil za krajně neprofesionální až tendenční. Prověrka uvedla, že právě odbor informatiky je hlavním viníkem problémů. "Firma medializovala nedokončené dílo. Nebyl dodržen standardní postup předání, připomínkování a akceptace díla, který je zakotven ve smlouvě o provedení auditu," uvedl Kraus. Aditoři podle něho nepravdivými informacemi mystifikují veřejnost i městské politiky. Audit poukázal na to, že dosud vynaložené náklady na kartu ve výši 888 milionů korun neodpovídají současné hodnotě projektu. Ačkoli podle plánu měly být příjmy v souvislosti s kartou přes 800 milionů korun, jsou nulové. Vinu má prý odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy, vedení metropole i dodavatelé. Podle Krause ale měly být příjmy podle původního záměru z prodeje karet, který byl rozhodnutím radních odložen. "Praha je v tomto ohledu jediné město na světě, které zatím karty poskytuje svým občanům zdarma," uvedl ředitel.

Pochod pravicových extremistů Vlašimí byl bez incidentů

Několik desítek policistů v sobotu ve Vlašimi dohlíželo na shromáždění pravicových extremistů, kterého se zúčastnilo devět lidí. Pod názvem Pochod za připomenutí politických vězňů ho pořádali Autonomní nacionalisté. Akce se obešla bez incidentů, policisté nemuseli nic řešit, řekla novinářům benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská. Devět účastníků s vlajkami a červenobílými štíty s iniciálami AN se na pochod vydalo od nádraží. Nesli transparent s nápisem Svobodu všem nacionalistům. Cestou vyvolávali hesla jako "Svobodu politickým vězňům", "Buzerace lidí", "Česká republika je policejní stát" nebo "Pusťte naše lidi". Po zhruba tříkilometrovém pochodu došli na nádvoří zámku, kde dva z nich vystoupili s projevy. Připomněli v nich letošní zásahy policie proti pravicovým extremistům, při nichž byla zadržena řada jejich přívrženců. Několik z nich je stále ve vazbě. Radnice shromáždění původně zakázala. Krajský soud ale ve čtvrtek její zákaz kvůli nedostatku důkazů zrušil. Město podle něj neprokázalo, že účelem shromáždění měla být podpora nacionalistů, tedy osob popírajících a omezujících práva občanů, rozněcujících nenávist a nesnášenlivost a porušujících ústavu a zákony.

V Mostech funguje osobní i nákladní doprava, provoz bez problémů

Provoz na železnici v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku zatím funguje bez problémů. Po raním spuštění osobní dopravy, tak na trať od 15:00 mohou vyjíždět také mnohonásobně těžší nákladní vlaky, původně se spuštění nákladní dopravy plánovalo až od 19:00, řekl v sobotu ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla. Doprava byla zastavena minulou středu poté, co se propadl ražený tunel a v místě vznikl kráter. Osobní doprava se obnovila v 07:00 a první spoj na mezinárodní trati Mosty u Jablunkova - Čadca vyjel v 07:13. Doprava sice byla obnovena, ale vlaky budou mít kvůli omezením zpoždění. Tunelem totiž musí vlakové soupravy projíždět nižší rychlostí, a to 20 kilometrů za hodinu. Stále platí, že soupravy budou minimálně do středy taženy dieslovými lokomotivami, teprve pak by se měl obnovit elektrický provoz. Odborníci budou nyní zjišťovat, jak provoz na trati působí na stabilitu kolejí.

Bitvu tří císařů si v polích u Tvarožné připomínají tisíce lidí

Tisíce lidí se v sobotu sjely do Tvarožné na Brněnsku a okolních obcí kvůli každoroční připomínce slavné bitvy tří císařů. Dopoledne si mohli prohlédnout například manévry nadšenců v historických uniformách v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Zlatým hřebem programu je odpolední rekonstrukce šarvátky o Telnici, do které se u Tvarožné zapojí asi 800 nadšenců. Akci přeje počasí. Třídenní oslavy začaly už v pátek zapalováním ohňů v Jiříkovicích a na vršku Žuráň. Starosta Tvarožné František Kopecký také v pátek pokřtil svou novou knihu nazvanou O Slavkovské bitvě. Na 250 stránkách v ní popisuje všechny okolnosti slavného střetu tří armád. Každoroční připomínka bitvy vyvrcholí v neděli pietním aktem na Mohyle míru.

Moravské zemské muzeum potřebuje depozitář, bude stát 500 mil. Kč

Moravské zemské muzeum v Brně nutně potřebuje nový centrální depozitář. Jeho výstavba by podle ředitele Martina Reissnera stála více než půl miliardy korun. V rozpočtu ministerstva kultury, které muzeum zřizuje, nyní potřebné peníze nejsou. Hledáme možné způsoby financování, řekl Reissner ČTK a Českému rozhlasu. Moravské zemské muzeum je po muzeích v Praze a Opavě druhé největší a druhé nejstarší v Česku. Nyní spravuje více než šest milionů předmětů z řady vědních oborů. Centrální depozitář by podle Reissnera mohl vyrůst na pozemcích muzea v Rebešovicích na Brněnsku, kde jsou v areálu bývalých kasáren čtyři menší depozitní budovy.

Těžbu uhlí u Brna možná kromě památek připomene i Ráj permoníků

Několik starých těžních věží, železniční muzeum plné důlních i průmyslových strojů a v budoucnu možná i Ráj permoníků s rekordním bludištěm najdou zvídaví turisté na území někdejšího Rosicko-oslavanského revíru na Brněnsku. Těžba černého uhlí tam skončila v roce 1992. Nyní se obce, spolky i jednotlivci snaží proměnit pozůstatky důlní činnosti v turistické lákadlo. "Nechceme, aby se na hornickou minulost dlouhou 250 let zapomnělo," řekl ČTK starosta Oslavan Vít Aldorf.

Lidé si mohli nechat požehnat adventní věnce v chrámu sv. Víta

Desítky lidí si v sobotu vpodvečer nechaly požehnat adventní věnce v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Žehnal jim farář Ondřej Pávek, který tam slavnostně zahájil advent rozsvícením první svíce na věnci a sloužil mši. V chórové kapli katedrály se také budou každé ráno od neděle do 23. prosince konat tradiční ranní mše se zpívanými roráty. Advent začíná každoročně první neděli adventní, která připadá na dny mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu představuje západ slunce o Štědrém večeru. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození. Slovo adventus pochází z latiny a znamená příchod.

V Kryštofově Údolí byl v sobotu nasvícen Jírův venkovní betlém

V centru Kryštofova Údolí na Liberecku byl v sobotu vpodvečer u příležitosti adventu slavnostně nasvícen 16 metrů dlouhý venkovní betlém, který před deseti lety vytvořil akademický malíř Josef Jíra. Ojedinělý betlém s téměř třímetrovými dřevěnými postavami byl postaven už před 14 dny. Obec si rozsvícením betlému připomíná i autorovi letošní nedožité osmdesátiny, řekl v sobotu ČTK místní sběratel betlémů Martin Chaloupka. Dřevěný betlém je široký 16 metrů a Jíra, který před čtyřmi lety zemřel, ho vytvářel v roce 1999 pod širým nebem tři měsíce. Všechny figuríny nahrubo vyřezal z dřevěných desek. Nechybí mezi nimi Josef, Marie, tři králové, pastevci a také velbloud a ovce. Chaloupka poslední týden trávil přípravou nasvícení, drobnými opravami a obnovením některých nátěrů na betlému. "Za ty roky už mám Jírovu tvorbu v ruce," řekl Chaloupka.

Kupkův obraz za 39 milionů si v Brně rezervoval zájemce

Obraz Františka Kupky Prisme s prodejní cenou 39 milionů korun si na veletrhu umění v Brně rezervoval vážný zájemce. ČTK to potvrdil galerista Miro Smolák. Cena výrazně převyšuje český aukční rekord, který činí 22,1 milionu korun. Zda se podaří obchod dotáhnout do konce, nelze předjímat. Smolákova Galerie Miro obraz do neděle nabízí na přehlídce Brno art fair na brněnském výstavišti. Olejomalbu o rozměrech 70 krát 70 centimetrů údajně dříve vlastnila japonská galerie, kde dílo zakoupil český sběratel. Kupka obraz namaloval v roce 1947. Certifikát pravosti vystavil francouzský expert na Kupkovu tvorbu. Pokud se dílo skutečně prodá, půjde o jeden z největších obchodů s uměním v Česku. Nejdražším obrazem prodaným dosud v české aukci je obraz Élévation (Výšky) IV právě od Kupky, za nějž dal kupec před dvěma lety 22,1 milionu korun. V první desítce nejdražších děl prodaných na českých aukcích jsou dále například obrazy Toyen, Josefa Šímy či Josefa Čapka. O prodeji uměleckých děl mimo aukce nejsou dostupné informace.

Štybar v Belgii vybojoval své druhé prvenství v závodech SP

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál po dvou letech závod Světového poháru. Na nejvyšší stupeň v sobotu vystoupil v belgickém Koksijde. Ve spurtu zdolal domácí jezdce Svena Nijse a Klaase Vantornouta. Pro Štybara to bylo páté vítězství v sezoně: dvě vybojoval v Českém poháru, minulý týden uspěl při závodech seriálů GVA a Superprestige. Štybar v této sezoně při závodech SP ještě nechyběl na stupních vítězů. V italském Trevisu a francouzském Nommay dojel druhý, v Plzni třetí. Naopak vítěz všech předchozích závodů SP Niels Albert z Belgie se tentokrát musel spokojit s čtvrtým místem. I tak ale udržel vedení v průběžné klasifikaci, před Štybarem má náskok 15 bodů. Štybar, který závod SP poprvé vyhrál předloni rovněž v Belgii, potvrdil skvělou formu z posledních dnů. Ve čtvrtém dílu SP byl podle reprezentačního kouče Petra Kloučka ze všech startujících nejlepší.

Čermák s Mertiňákem prohráli semifinále na Turnaji mistrů

Český tenista František Čermák si finále turnaje mistrů ve čtyřhře nezahraje. V sobotním semifinále závěrečného turnaje sezony ve dvojici se Slovákem Michalem Mertiňákem prohráli s bělorusko-izraelskou dvojicí Max Mirnyj, Andy Ram po setech 4:6 a 6:7. Přesto Čermák při svém debutu na turnaji pro nejlepším osm hráčů světa dosáhl na jeden z nejlepších výsledků kariéry. Pátý nasazený česko-slovenský pár do semifinále postoupil z prvního místa ve skupině, proti Mirnému s Ramem však již svou formu nepotvrdil. Především na podání byl soupeř lepší, zvláště když se Čermákovi s Mertiňákem nepodařilo využít ani jeden z pěti brejkbolů. Naopak sami hned svůj druhý servis ztratili a první set prohráli 4:6. Druhá sada pak dospěla až do tie-breaku, v němž byl opět šťastnější bělorusko-izraelský pár.

Záhrobská v Aspenu nedokončila 1. kolo obřího slalomu

Česká lyžařka Šárka Záhrobská nedokončila ani druhý obří slalom v této sezoně Světového poháru. V americkém Aspenu vypadla hned v 1. kole a navázala tak na výkon z rakouského Söldenu, kde nedojela do cíle 2. kola. K vítězství v Aspenu má nakročeno Němka Kathrin Hölzlová, která má náskok čtyř desetin sekundy před Rakušankou Kathrin Zettelovou. Záhrobská z dosavadních tří startů v letošním Světovém pohárů dojela do cíle pouze jednou, ve slalomu v Levi byla osmá. V Aspenu spadla v polovině trati a nevyužila toho, že sjezdovku dobře zná a že si jí tam daří. V minulém roce právě v Aspenu získala své dosud jediné vítězství ve světovém poháru, které bude obhajovat v nedělním slalomu.

Liberec přejel v kombinované sestavě Mladou Boleslav 3:0

Fotbalisté Liberce i bez několika opor porazili v poslední utkání letošního roku rozjetou Mladou Boleslav hladce 3:0 a ukončili její pětizápasovou sérii bez porážky. Severočechy nasměroval k triumfu Jan Nezmar, po pauze přidal svůj první gól v sezoně nejlepší střelec uplynulého ročníku Andrej Kerič a skóre uzavřel Miloš Bosančič. Oba týmy dohrávaly v deseti. Slovan svého soupeře doma porazil vůbec poprvé v historii. Liberci se před zápasem rozpadla sestava - mimo hru byli potrestaní Dočkal, Liška a Kelič, nemoc sklátila Blažka a jen na lavičce začal zkušený stoper Holeňák. Změny se nevyhnuly ani brankářskému postu, místo zraněného Hauzra dostal poprvé v sezoně šanci Zich, který pod Ještědem hostuje z pražské Sparty.

Meteorologové varují před velmi silným nebezpečným větrem

Od nedělního večera do úterního rána bude na východě Čech a na Moravě vát silný vítr. Zejména v krajích Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském bude od nedělních 20:00 do pondělních 20:00 extrémně nebezpečný, do úterních 08:00 pak jeho síla mírně klesne, i tak ale bude nadále představovat vysoké nebezpečí, varoval v sobotu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Silný vítr představující vysoké nebezpečí bude od nedělních 20:00 do úterních 08:00 hrozit rovněž na Královéhradecku, Vysočině, na jižní Moravě a na Zlínsku. Meteorologové varují, že vítr může ve všech zmíněných regionech dosahovat rychlosti zhruba 32 až 47 kilometrů v hodině a v nadmořské výšce 600 metrů a výše pak 54 až 72 kilometrů v hodině. V nárazech však bude podle meteorologů vítr dosahovat rychlosti až 55 až 90 kilometrů v hodině a ve výšce od 600 metrů nad mořem 90 až 110 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může ojediněle foukat až rychlostí kolem 125 kilometrů v hodině.

Počasí

Je oblačno až polojasno, ojediněle slabý déšť. Teploty 6° až 10° Celsia.