Zprávy
Česko si připomnělo pád komunismu i události roku 1939
Tisíce lidí si v České republice připomínaly 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu. Prahou prošlo podle organizátorů 4 500 lidí po stopách studentského průvodu ze 17. listopadu 1989 z Albertova na Národní třídu, kde na ně čekaly další davy lidí a akce vyvrcholila koncertem. Na Národní třídě si 20. výročí sametové revoluce připomněli během dne i politici. Rozporuplné reakce vyvolal prezident Václav Klaus, na kterého desítky lidí pískaly, další ale oslavně skandovali jeho jméno. K fyzickému incidentu mezi jeho odpůrci a příznivci nedošlo, jejich slovní střety ale musel řešit policejní antikonfliktní tým. "To, co se teď tady odehrává, je přirozená věc demokracie," komentoval událost Klaus. Je podle něho vítězství, že lidé mohou křičet na prezidenta a nikdo nezasahuje obušky. Společně s prezidentem Klausem položili květiny k památníku studentské demonstrace z roku 1989 i premiér Jan Fischer a pražský primátor Pavel Bém. Krátce poté učinil stejné gesto i Václav Havel. Odpoledne přinesli květiny i předsedové Senátu a sněmovny Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD). K památníku přišli i další politici, ráno dorazil nejprve předseda ČSSD Jiří Paroubek a po něm předseda ODS Mirek Topolánek. "Ne všechno, co se dělalo, se povedlo. Snad se to povede v příštích letech," zhodnotil Paroubek uplynulé roky. Topolánek novinářům na místě řekl, že demokracie v Česku po 20 letech ještě není ukotvená. Podle něj je třeba sázet na mladé lidi a pracovat s nimi, protože jsou šancí pro tuto zemi. Biskup Václav Malý při mši ve svatovítské katedrále řekl, že heslo Václava Havla "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" zůstává stále platné. Heslo je podle Malého zesměšňováno, ale pro něho jako křesťana je nosné.
Oslavám sametové revoluce předcházela ještě připomínka 70. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty po pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939. Toto datum a studentský pochod, který odstartoval sametovou revoluci 17. listopadu 1989, jsou propojeny, řekl v projevu u Hlávkovy koleje prezident Václav Klaus. Varoval také, že se stále rodí nové zhoubné ideologie, které mají stejné základní charakteristiky, jako měl nacismus a komunismus.
Pražská výzva: Zločiny komunismu a nacismu by prý měly být stíhány stejnou měrou
Popírání a zlehčování zločinů komunismu a nacismu by mělo být v Evropě postihováno stejnou měrou. Předseda Senátu Přemysl Sobotka k tomu vyzval evropské politiky i občany na závěr konference Cesta z okovů, která byla uspořádána k výročí pádu komunismu před 20 lety. Zúčastnili se jí představitelé parlamentů z postkomunistických zemí EU, kteří se na přípravě této Pražské výzvy podíleli. "Vystupujme včas a rázně proti všem formám politického i náboženského extremismu a fundamentalismu i snahám o oživování negativních reliktů evropské historie," uvádí se ve výzvě. Podle ní je "životně důležité, aby všichni evropští politici spolu s občany považovali popírání a bagatelizování zločinů komunismu i podporu jiných totalitních systémů, extremismu a rasové nesnášenlivosti za odporné a nebezpečné a postihovali je stejně jako popírání či bagatelizování zločinů nacismu". Pražská výzva, jak ji Sobotka pojmenoval, vybízí také evropské politiky, aby v procesu evropské integrace neodcizili myšlenku společné cesty občanům zemí EU. "Za prioritní považujeme otázky efektivní evropské bezpečnostní, energetické, environmentální, zemědělské politiky a politiky v oblasti vzdělání, vědy a technologie," píše se ve výzvě.
Havel přečetl jména lidí, kteří usilovali o svobodu a už nežijí
Osobnosti, které za komunismu bojovaly za svobodu a již nežijí, vyzdvihl exprezident Václav Havel na konferenci pořádané v Senátu k 20. výročí pádu totality. Přečetl seznam více než 150 "nenápadných dělníků opozice" z nejrůznějších oblastí, například politiky Václava Bendu a Pavla Dostála, muzikanta Milana Hlavsu, herce Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského staršího, kardinála Františka Tomáška, básníka Jaroslava Seiferta, svoji první manželku Olgu Havlovou. Havlova slova byla v den kulatého výročí 17. listopadu určena všem lidem, kteří "v pochmurném dvacetiletí mezi sovětskou okupací a listopadovým převratem" opisovali samizdatové texty, organizovali privátní semináře, mše, koncerty či představení a šířili různé časopisy a knihy, pašovali je do zahraničí a tvořili zázemí postupně vznikajících nezávislých iniciativ. Nezapomněl ani na exulanty, kteří "nekončící zápas s totalitní mocí" podporovali ze zahraničí.
Převrat si v Brně připomnělo 1000 lidí, zazněla kritika politiky
Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v listopadu 1989 sídlil stávkový výbor, si připomnělo 20. výročí převratu asi 500 lidí. Do následného průvodu se jich podle odhadu zpravodaje ČTK zapojilo více než dvakrát tolik. V projevech přímých účastníků listopadových událostí zazněly nejen vzpomínky, ale také ostrá kritika současné politiky. "Je to nechutná žumpa morálního marasmu," řekl například někdejší studentský vůdce Roman Švanda. Po skončení přibližně hodinového shromáždění vyšel od fakulty lampionový průvod centrem města. Účastnili se jej především vysokoškolští studenti, ale také skauti i starší lidé. Zastavili se například na náměstí Svobody, kde lidé zapálili svíčky u mariánského sloupu a po krátkém projevu začali spontánně zvonit klíči.
Po akcích extremistů zadrželi policisté 48 lidí
Oslavy pádu komunismu v Praze během dne několikrát narušili extremisté. Policie jich 48 zadržela, 32 z nich policisté podezírají z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci. Zbylých 16 lidí podezírají z přestupků, většinu z nich z neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. V úterý se nejprve u Národního divadla sešli příznivci Dělnické strany. Protože už tam byla ale nahlášena jiná akce, úředníci magistrátu i policisté je vyzvali, aby se rozešli. Radikálové uposlechli až po chvíli a vydali se na Újezd. Pochod provázely rvačky. Extrémisté se s policisty střetli také na náplavce u Výtoně, kde se minuli s průvodem lidí z Albertova.
STEM: Většina je spokojena s možnostmi za totality nedostupnými
Devět desetin lidí kladně hodnotí možnosti, které byly za totality nedostupné, čtyři pětiny však mají nepříznivý názor na současné mezilidské vztahy a morálku ve společnosti. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti STEM, které má ČTK k dispozici. Záporná hodnocení převažují také v oblasti pořádku ve společnosti a bezpečnosti občanů, naopak šance lidí něčeho dosáhnout a něco vlastnit jsou podle výrazné většiny dotázaných dobré. Více než dvě třetiny jsou také spokojené se vstupem Česka do NATO a Evropské unie.
Klaus ve středu odletí na desetidenní návštěvu Peru a Brazílie
Prezident Václav Klaus s manželkou Livií ve středu odlétá na státní návštěvu Peru a Brazílie. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Prezident se v každé zemi setká s nejvyššími státními představiteli a zahájí tam podnikatelská fóra. Do Česka se vrátí v pátek 27. listopadu. V Peru bude prezident do 22. listopadu. Společně s peruánským prezidentem Alanem Garcíou se zúčastní podpisu mezistátních smluv a v sídle Limské obchodní komory zahájí česko-peruánské podnikatelské fórum. Na Pacifické univerzitě, kde bude mít přednášku, převezme čestnou profesuru a otevře výstavu fotografií mapujících události z let 1968 a 1989 v České republice. V sobotu prezident Klaus odletí do Cusca a vedle oficiálních bodů programu navštíví také ruiny předkolumbovského inckého města Machu Picchu. V Brazílii, kam zavítá v neděli, se Klaus setká s prezidentem Luizem Inácio da Silvou, s předsedou Senátu José Sarneyem, s předsedou Sněmovny reprezentantů Michelem Temerem a s předsedou Nejvyššího federálního soudu Gilmarem Mendesou. V hlavním městě Brasílii navštíví memoriál brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka a setká se s českými krajany. V Sao Paulu zahájí česko-brazilské podnikatelské fórum a na univerzitě Fundacao Armando Alvares Penteado převezme čestný doktorát. Kromě hlavního města a Sao Paula Klaus navštíví také největší brazilský stát Amazonas.
TI: Většina zemí má vysokou míru korupce; v ČR je vyšší než loni
Česká republika letos klesla v hodnocení míry korupce 180 zemí sledované mezinárodní organizací Transparency International (TI) na 52. místo. Loni figurovala na 45. místě. Pohoršilo si i Slovensko, které spadlo z 52. na 56. příčku. Z každoroční zprávy, kterou zveřejnila TI, také vyplývá, že míra korupce ve většině ze 180 hodnocených zemí je vysoká.
Zámečník rezignuje kvůli kandidatuře na šéfa zoo na post v ČSA
Šéf dozorčí rady ČSA Miroslav Zámečník ve středu na valné hromadě rezignuje na svoji funkci kvůli kandidatuře na ředitele pražské zoo. Uvedl to server iDnes.cz. Zámečník je v ČSA od září. Kdo nastoupí na jeho místo, není zatím jasné. Podle informací Mladé fronty Dnes se uvažuje o ekonomu Michalu Mejstříkovi, který už v dozorčí radě je. "Nechci, aby se říkalo, že si nechávám ČSA do zálohy, kdyby mi zoo nevyšla. Chci ukázat, že to se zoo myslím vážně," potvrdil serveru Zámečník. Výsledek výběrového řízení by měl být znám do konce listopadu.
Mimořádná valná hromada Českých aerolinií bude ve středu dopoledne projednávat kroky k záchraně firmy. Podle dostupných informací se očekává rozhodování o personálních změnách a restrukturalizaci společnosti.
Na Frýdecko-Místecku se propadla další část tunelu
V Mostech u Jablunkova se propadla další část rozestavěného tunelu. Doprava na železniční trati mezi Českem a Slovenskem byla na hodinu zastavena. Nesouviselo to ale s mimořádnou událostí, zastavení provozu si vyžádal báňský úřad. ČTK to řekli mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš a Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Tunel se poprvé propadl v neděli. "Propadl se další úsek tunelu v úseku 12 až 15 metrů," řekla Beneš. Dodal, že tento vývoj firma očekávala. "Moc nás to nepřekvapilo. Rodinné domy postavené v okolí ale nejsou ohroženy," uvedl mluvčí Subterry.
Husa na provázku se pustila do nezvyklého divadelního maratonu
Do nezvyklého divadelního maratonu se v úterý pustil soubor brněnské Husy na provázku. Divadelníci se rozhodli sehrát poprvé v jednom dni všechny díly trilogie Perverze v Čechách, která sleduje změny české společnosti v uplynulých desetiletích. Pro herce to znamená velké vypětí a nutnost vystřídat v rozmezí přibližně 12 hodin hned několik různých úloh. "Jsme na takový výkon svým způsobem připraveni, minulý podobný projekt byl ještě náročnější," řekl Morávek s odkazem na tetralogii podle textů Fjodora Michailoviče Dostojevského. Všechny čtyři hry divadelníci s úspěchem uváděli v mnohahodinové scénické fresce Svlékání z kůže. Soubornou podobu Perverze v Čechách chce Husa na provázku opakovat přibližně po sto dnech, a to jak na hostováních, tak na domovské scéně. Prvním dílem trilogie Perverze v Čechách jsou Lásky jedné plavovlásky, hra o 60. letech inspirovaná filmem Miloše Formana. Následoval Cirkus Havel, montáž ze všech her Václava Havla. Trilogii měla podle původních plánů uzavřít dramatizace některého díla Milana Kundery. Ten však nakonec nedal svolení. Divadelníci proto sáhli k dílu Davida Drábka. Z jeho 11 her vytvořili inscenaci České moře. V souhrnném uvedení, nazvaném Forman s Havlem u moře aneb Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, doplňují všechny tři hry ještě studentské scénky podle knihy polského novináře Mariusze Szczygieľa o české společnosti Gottland.
Výstava v Brně shrnuje pohledy umělců na uplynulých 20 let změn
Umělecké pohledy na společenské změny v posledních 20 letech shrnuje velký výstavní projekt Formáty transformace 89-09, který novinářům představil Dům umění města Brna. Kurátoři vybrali několik desítek českých a slovenských umělců, z nichž mnozí tvoří vysloveně angažovaná díla, v tvorbě jiných se zájem o společnost a politiku projevuje nenápadněji. Formáty transformace jsou první výstavou v hlavní budově Domu umění po jeho náročné rekonstrukci. Sedm kurátorů vybralo bezmála 70 autorů a skupin, jejichž díla zaplnila nejen hlavní budovu Domu umění na Malinovského náměstí, ale také Dům pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici včetně Galerie 99. Mezi zastoupenými umělci jsou například poslední držitel Chalupeckého ceny Jiří Skála, její starší laureáti Eva Koťátková, Barbora Klímová, Jiří Černický a Ján Mančuška.
Z nové rozhledny Vartovna na Vsetínsku lze dohlédnout i na Tatry
Nová rozhledna Vartovna stojící na stejnojmenném kopci u obce Seninka na Vsetínsku byla v úterý poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stavba 37 metrů vysoké železné rozhledny trvala osm měsíců. Monument se nachází v nadmořské výšce 651 metrů, z Valašska tak bude při dobré viditelnosti možné dohlédnout až do Tater.
V přerovském muzeu bude k vidění betlém se 127 figurkami
Unikátní betlém čítající 127 figur si budou moci od začátku prosince opět prohlédnout návštěvníci Muzea Komenského v Přerově. Dílo sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila je letos bohatší o dalších 12 figurek a na tomto čísle by se měl jejich počet ustálit, řekl ČTK Milan Chumchal z přerovského muzea. Výstavu s názvem Co se stalo v Betlémě v prosinci doprovodí i Ježíškova dílna nebo koncert barokní hudby. Sázavský řezbář - samouk Zbořil vytváří betlém pro přerovské muzeum už od roku 1997. Třiceticentimetrové figurky z lipového dřeva zobrazují nejen tradiční betlémské postavy, ale i výjevy z běžného života. "Dosud jsme betlém vždycky vystavovali celý. Jenže už je tak rozsáhlý, že jsme se letos rozhodli pro jinou formu," řekl Chumchal. Betlém proto bude vystaven v časových proměnách, v souladu s tím, jak se děj biblického příběhu odvíjel. V prosinci si návštěvníci muzea budou moci prohlédnout Štědrovečerní příběh, tedy narození Ježíše Krista, se svatou rodinou a pastýři. V předvečer svátku Tří králů jej nahradí scéna s mudrci, kteří se Kristu přišli poklonit. Betlém bude v historickém sále přerovského zámku k vidění od 3. prosince do 24. ledna.
V Česku padaly teplotní rekordy, v Budějovicích bylo 20,4 stupně
Na řadě míst v Česku padly teplotní rekordy, nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, kde teplota krátce po poledni dosáhla 20,4 stupně Celsia. Na dalších místech v jižních Čechách teploměry naměřily přes 18 stupňů. V Českých Budějovicích je to podle meteorologa Gustava Sysla nejteplejší 17. listopad od začátku měření v roce 1886. "Doposud bylo v tento den nejtepleji v roce 1926, kdy se teplota vyšplhala na 17,3 stupně Celsia," řekl Sysel ČTK. Podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu by teplé počasí mělo vydržet až do neděle. V Praze se teploty pohybovaly okolo 15 stupňů, před 20 lety přitom demonstranti v tento den mrzli při teplotách okolo čtyř stupňů Celsia.
Počasí ve středu
Polojasno, na východě území zpočátku ještě oblačno a místy déšť. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.