Zprávy

Konečný účet za povodně na severu Moravy je 3,1 mld. Kč

Konečný účet za červnové povodně v Moravskoslezském kraji, které zasáhly Novojičínsko, dosáhl 3,1 miliardy korun. Vyplývá to ze soupisu škod, který kraj předložil tento týden ministerstvu pro místní rozvoj. Konečná výše škod se neliší od kvalifikovaných odhadů, řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Celkem tak záplavy v zemi způsobily škodu 8,52 miliardy korun. Před týdnem kraj na území Novojičínska zrušil stav ohrožení. Obnova majetku podle Palase bude postupná a potrvá několik let. Prioritu bude mít dopravní infrastruktura. Především mosty a silnice. Rychle se musí podle něj vyřešit i bydlení pro lidi, kteří přišli při povodních o střechu nad hlavou. Povodně, které připravily o život v celém Česku 15 lidí, vypukly na severu Moravy a postupně ve větší či menší míře postihly i další regiony - Olomoucký, Jihočeský a Zlínský kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Topolánek vyzval Paroubka a ČSSD, aby neužívali metody StB

Předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek vyzval sociální demokracii a osobně předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby přestali využívat "estébácké a fízlovské metody" v demokratickém soupeření politických stran. Topolánek to řekl novinářům po návratu z dovolené v Itálii, na níž byl tajně fotografován ve společnosti podnikatelů, lobbyistů a svých přátel a rodiny. Šéf ODS poděkoval deníku Mladá fronta Dnes (MfD) za odhalení, že za "estébáckými metodami" stojí exředitel české rozvědky Karel Randák. Topolánek na tiskové konferenci také uvedl, že pronájem domu v toskánském letovisku, který zařizoval Marek Dalík, uhradil už v červnu, několikrát využil projížďky lodí a výlet bude účastníkům vyúčtován. "Částka, kterou jsem se se svojí partnerkou a rodinou rozhodl vynaložit na naši dovolenou, není jistě malá. Odpovídá však bezpochyby našim příjmům a možnostem a byla použita na první takovou dovolenou po mnoha letech," poznamenal předseda ODS. Někdejší premiér uvedl, že proti němu, jeho rodině, synům a přátelům jsou "estébácké a neoestébácké metody" používány už delší dobu. "Jsem permanentně sledován, natáčen a následně dehonestován. Zásadním způsobem je porušováno právo na soukromí mé rodiny," zdůraznil Topolánek. Důkazy pro svá tvrzení má prý jen nepřímé. Jedním z nich je úzké spojení Karla Randáka s šéfem PR a marketingu Lidového domu Petrem Dimunem.

ÚS vyhověl Brožové, žaloba na Kučeru se vrací do Olomouce

Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl předsedkyni Nejvyššího soudu (NS) Ivě Brožové a zrušil rozhodnutí, podle kterého měl kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze. Nyní se spis vrátí k územně příslušnému Vrchnímu soudu v Olomouci, o případném přesunu se ale bude rozhodovat znovu. Brožová novinářům řekla, že zatím nechce předjímat, zda jí rozhodnutí ÚS nakonec pomůže k projednání kárné žaloby na Kučeru před olomouckým soudem. Kučera požadoval projednání v Praze, Brožová upřednostňuje Olomouc. Brožová v ústavní stížnosti a návrhu na rozhodnutí v kompetenčním sporu zpochybňovala kroky předsedy kárného senátu NS Jiřího Pácala. Pácalův senát rozhodl o přesunu kárné žaloby na Kučeru do Prahy, i když se Pácal předtím v téže věci označil za podjatého. Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli údajné korupci, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské. Podstata ústavní stížnosti spočívá v postupu předsedy kárného senátu NS Pácala. Při prvním rozhodování NS o přesunu kárné žaloby do Prahy se prohlásil za podjatého, protože jsou s Kučerou kamarádi. Napodruhé ale kárný senát NS včetně předsedy odhlasoval, že Pácal podjatý není. Hned poté senát rozhodl, že Kučerův případ projednají soudci pražského vrchního soudu. To se nelíbilo Brožové a obrátila se na Ústavní soud.

Končící velvyslanec: Víza si nepřejeme, ale zrušení si vyžádá čas

Kanada si nepřeje, aby víza pro Čechy zůstala, ale jejich opětovné zrušení bude vyžadovat nějaký čas, uvedl na dotaz ČTK velvyslanec této země Michael Calcott. Podle něj bude "potřeba trpělivost a čas a hodně dobré vůle z obou stran k řešení této situace". Calcott bude v Praze působit do posledního týdne v srpnu, kdy ho podle jeho slov nahradí zkušená diplomatika Valerie Raymondová. Přijede 30. srpna a čeká ji právě mimo jiné jednání s českými diplomaty o vízové povinnosti. "Důvody, proč víza byla znovu zavedena, nemohou být vyřešeny tak rychle a jednoduše," uvedl Calcott. Kanada víza oznámila před necelými třemi týdny v reakci na vysoký počet českých, vesměs romských žadatelů o azyl za oceánem.

Polsko a ČR plánují společné konzuláty, aby ušetřily finance

Polsko a Česká republika plánují spojit konzuláty v mimoevropských státech k vydávání schengenských víz. Hlavním důvodem k tomuto kroku je podle vydání polského listu Dziennik ušetření nákladů během finanční krize. Podle polské diplomacie by se tyto úspory mohly promítnout do rozpočtu ministerstva zahraničí již příští rok. O konzulární spolupráci hovořili ve čtvrtek ministři zahraničí obou zemí Radoslaw Sikorski a Jan Kohout ve Varšavě. "Brzy se sejdou generální ředitelé obou resortů, aby projednali možnosti společného diplomatického zastoupení ve třetích státech," řekl Dzienniku po schůzce Kohout. Podle Sikorského mají obě země v hlavních zahraničněpolitických otázkách stejný názor. "Nejde o Evropu, ale o státy třetího světa, kde ani politické, ekonomické ani prestižní důvody neospravedlňují udržování oddělených zastoupení," vysvětlil plány obou diplomacií zástupce polského velvyslance v České republice Jan Niedzielski. Nejjednodušší podle něj bude sloučit konzulární služby. Obě země totiž vydávají víza do schengenského prostoru a používají stejné evropské právo. Nebude ale možné povolat společného česko-polského velvyslance. "Tuto situaci si ale dovedeme představit, že v jedné zemi bude sice akreditován polský velvyslanec, ale na místě bude působit jeho český kolega a bude zastupovat polské zájmy v každodenní práci," uvedl Niedzielski.

ČSÚ: Průmyslová produkce letos v červnu klesla o 12,3 procenta

Průmyslová produkce v České republice v červnu meziročně klesla o 12,3 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V květnu průmyslová výroba meziročně klesla o 22 procent. "Průmysl v červnu velmi příjemně překvapil...Konečně tak i reálná data následují předstihové ukazatele, které na zlepšení ukazovaly již delší dobu," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Ekonomice podle Škopa díky vysoké váze automobilového průmyslu pomáhá šrotovné v zahraničí. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel uvedl, že to nejhorší mají tuzemské podniky pravděpodobně již za sebou. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je přes pozitivní signály předčasné vyhlásit konec recese, nicméně červnové údaje o průmyslu zvyšují šance, že hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vykáže mírný nárůst v porovnání se čtvrtletím prvním. "Máme signály, že situace v podnikové sféře v oblasti nových zakázek se lepší," přidal se Kužel. Za celý letošní rok ovšem analytici odhadují dvouciferné tempo poklesu průmyslu, třeba Škop o 14,6 procenta. Průmysl přitom své dno nalezl podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka v lednu, kdy pokles překonal 20 procent a od té doby podle něj v podstatě stagnuje. "Ta stagnace bude pokračovat, mohou se ukázat i kladná čísla, ale oživení bude velmi pomalé," uvedl.

ÚOHS začal posuzovat vytvoření energetického holdingu J&T a PPF

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by mohl do měsíce rozhodnout, zda mohou finanční skupiny J&T a PPF vytvořit společný podnik v oblasti energetiky a průmyslu. Zahájil proto na jejich žádost správní řízení, v nichž zkoumá spojení tří firem se sídlem na Kypru, patřící pod J&T a PPF, do společné firmy nazvané HoldCo. ČTK to zjistila z elektronické úřední desky antimonopolního úřadu. Schvalování fúzí antimonopolním úřadem trvá ze zákona 30 dní. Pokud úřad obecně zjistí nějaké zásadnější potíže, může tuto lhůtu prodloužit o další čtyři měsíce. Teoreticky může fúzi i zastavit, v posledních letech se to ale nestalo. Může ale také dospět k závěru, že fúze u menších firem nepodléhá jeho povolení. O vytvoření společného podniku v oblasti energetiky a průmyslu informovaly PPF podnikatele Petra Kellnera a česko-slovenská investiční skupina J&T v únoru. Holding vzniká kombinací vkladu a prodeje energetických a průmyslových aktivit ze skupiny J&T a skupina PPF v něm získá podíl 40 procent za šest miliard korun. Dalších 40 procent je v držení společnosti J&T. Zbývajících 20 procent vlastní Daniel Křetínský, který bude v nově vytvořeném holdingu odpovídat za manažerskou správu.

ČSSZ: Pracovních neschopností za pololetí ubylo o 30 procent

Počet pracovních neschopností za první pololetí letošního roku klesl oproti stejnému období roku 2008 téměř o 30 procent. Zatímco loni ČSSZ od ledna do června evidovala 1,21 milionu ukončených pracovních neschopností, za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo jen 0,85 milionu. Průměrná délka pracovní neschopnosti naopak vzrostla o více než devět dní na nynějších 48,98 dne. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které má ČTK k dispozici. Podobný trend správa zaznamenala téměř ve všech krajích; jedinou výjimkou, kde počet případů neschopnosti i prostonaných dnů výrazně vzrostl, je Moravskoslezský kraj. Na začátku loňského roku se kvůli reformním opatřením předchozího kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) výrazně změnil systém vyplácení nemocenské. Poté poklesl celkový počet prostonaných dní, zejména krátkodobá nemocnost. Průměrná doba strávená zaměstnanci v pracovní neschopnosti ovšem naopak vzrostla. Kvůli zavedení vládní reformy lidé loni od ledna do konce června v prvních třech dnech nemoci žádné dávky nedostávali. Ústavní soud ovšem zavedenou praxi zrušil; pracovníci z rozhodnutí ministerstva práce v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne. Od září až do konce prosince pak měli lidé nárok v prvních třech dnech nemoci na 25 procent vyměřovacího základu. Od letošního ledna již zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky, pak jim až do 14. dne náhradu za prostonané pracovní dny vyplácejí zaměstnavatelé. Až poté dostávají dávky od státu.

V Česku už přes sto případů chřipky, devět nových

Česko má dalších devět lidí nakažených prasečí chřipkou, celkem se nakazilo už 104 lidí. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. V současné době jsou nemocní v dobrém klinickém stavu, uvedlo ministerstvo. Na prasečí chřipku v Česku zatím nikdo nezemřel. Hygienikové předpokládají větší nárůst počtu nemocných. Nyní pacienti přibývají po desítkách denně. Hlavní hygienik ČR Michael Vít ČTK řekl, že očekává stovkové nárůsty do dvou týdnů. Epidemiologové předpokládají, že nakažených je už teď víc potvrzená stovka případů. Někteří lidé kvůli lehčímu průběhu nemoci zřejmě ani nešli k lékaři. Nově nakažení přicestovali zejména ze zemí s výskytem viru A (H1N1), tedy z Británie, Španělska, Malty a Nizozemí. Většina z nich se léčí v domácí izolaci a neberou antivirotika.

Kriminalita je nižší než loni, pachatelé jsou ale agresivnější

Kriminalita v Česku je v prvním pololetí letošního roku zhruba o čtyři procenta nižší než ve srovnatelném období roku předchozího. Pachatelé násilných trestných činů jsou ale stále agresivnější, vzrostl počet loupeží či vloupání do provozoven. Policisté se také častěji setkávají s podporou a propagací extremistických hnutí. Na tiskové konferenci to uvedl šéf kriminální policie Jan Noga.

Policie: Technoparty na jihu Moravy nebude, pořadatel ji zrušil

Chystaná technoparty Moraviatek 2009, kterou chtěli technaři uspořádat od čtvrtka na jihu Moravy, se nejspíš neuskuteční. Policii pořadatel řekl, že ji ruší, protože se mu nepodařilo najít vhodný prostor. Odesílá tuto informaci známým přes mobilní telefon a také ji uveřejnil na internetu, řekl novinářům velitel policejního zásahu Milan Holz.

Největší česká plachetnice vyplula na cestu kolem Evropy

Po dlouhých šesti letech příprav a stavebních prací vyplula tento měsíc na moře největší česká plachetnice Panta Rhei. Z polského přístavu -Winoujšcie, kde absolvovala povinné závěrečné zkoušky, míří okolo Německa, Francie či Španělska na Sardinii, kam chce její posádka dorazit letos na podzim. Dřevem obložená loď budí v přístavech pozornost nejen českou vlajkou vyvěšenou na zádi, ale také důsledně zachovaným retro stylem. Pětice nadšenců, včetně současného kapitána plachetnice Jaroslava Vorla, zahájila stavbu lodi v létě 2003 na pražském Libeňském ostrově. Po vytvoření hrubé ocelové konstrukce jachtu převezla do Lázní Toušeň a letos v dubnu ji ještě bez kýlu dopravila do polského Štětína, kde loď v červnu dokončila. Majitelé se zdráhají prozradit, kolik peněz je plachetnice stála; zdůrazňují, že si stavbou splnili dětský sen. Loď, která je zhruba dvaadvacet metrů dlouhá a pět metrů široká, pojme 12 lidí. Ti mají k dispozici šest kajut nazvaných podle jednotlivých světadílů, dvě koupelny, kuchyňský kout i společenskou místnost s kruhovým otvorem v podlaze, jímž je možné pozorovat život pod mořskou hladinou. K charakteristickým prvkům Panta Rhei patří i paluba pokrytá plaňkami z tvrdého a voděodolného indonéského dřeva bangkerai a dubový interiér. Jméno Panta Rhei znamená ve staré řečtině "vše plyne", autorem výroku je filozof Hérakleitos z Efesu. Plachetnice zatím plní i další slavnou Hérakleitovu větu tím, že nevstupuje dvakrát do téže řeky a pluje bez návratů či delších přestávek trvale na západ. V současné době brázdí vody Baltského moře.

Pokračuje festival Sázavafest

Vystoupení amerického skladatele a zpěváka Mobyho je hlavní událostí pátečního programu 9. ročníku multižánrového festivalu O2 Sázavafest, který se do neděle koná v Kácově na Kutnohorsku. Pořadatelé očekávají návštěvu až 20.000 lidí. Festival od pátku nabízí jeden plenér v areálu a čtyři hudební scény, na nichž do neděle vystoupí více než 150 účinkujících z České republiky i ze zahraničí. Dění na hlavní scéně zahájila po poledni místní bigbítová kapela Keks, program na HP Pavilion scéně odstartovali The Slots. Stejně jako ve čtvrtek nabízí hudební produkci také scény ve velkých stanech Report a Balbínka. V areálu bylo po zahájení pátečního programu podle pořadatelů 15.000 lidí, další neustále přicházejí. Pořadatelé museli po prvním dnu rozšířit oplocené a hlídané stanové městečko.

Česko-německé vztahy by prý mohly být příkladem podobným oblastem

Historie česko-německých vztahů a jejich novodobý rozvoj by mohly posloužit jako pozitivní příklad pro řešení podobných palčivých problémů v jiných oblastech Evropy nebo třeba ve vztahu k menšinám. Myslí si to předseda německé křesťanské organizace Ackermannova obec Adolf Ullmann. Spolek, který založili v roce 1946 v Bavorsku vysídlení katoličtí Němci ze Sudet, bude mít o víkendu svoje vůbec první celoněmecké setkání v Česku, v Plzni. Zejména vývoji vztahů ve vzdálenější historii i v posledních 20 letech po pádu železné opony se budou věnovat diskuse setkání, na které přijede z Německa na 400 lidí a další stovka příznivců z Česka. Podle Ullmanna se v posledních letech mezi lidmi z obou zemí mnohé změnilo. "Veřejnost už bere tu otázku trochu jinak a podmínkou pro spolupráci už není probírat minulost. Dějiny se staly, ale už nejsou takovou překážkou jako dříve," řekl. Hlavním smyslem organizace je především rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi, především prostřednictvím křesťanských organizací. Spolek organizuje konference, setkání, kulturní a společenské projekty, akce pro děti a mládež, podporuje české katolické instituce, v minulosti podpořil také například vznik českých církevních škol.

V Písku začal první ročník filmového Festivalu nad řekou

V Písku začal desetidenní Festival nad řekou, který do příští neděle nabídne 170 celovečerních a 150 krátkometrážních filmů. První ročník přehlídky se zaměří na nejvýznamnější filmové adaptace kafkovských děl, československý film 60. let a argentinské filmy. Na sobotní slavnostní zahájení dorazí filmový režisér a výtvarník Terry Gilliam, který tuto neděli uvede komponovaný program a pobeseduje s návštěvníky.

Zámek v Kuníně, který poškodila povodeň, se znovu otevírá

Barokní zámek v Kuníně na Novojičínsku, který poškodila červnová povodeň, se znovu otevře milovníkům památek. Za vydatné pomoci dobrovolníků se totiž podařilo zámek s parkem v rekordním čase uklidit. Zámek tak přivítá návštěvníky už tuto sobotu. ČTK to řekl kastelán Jaroslav Zezulčík. Velká voda zatopila zámek v noci z 24. na 25. června do výšky jednoho a půl metru. Poničila celé přízemí zámku, největší škody napáchala v parku, odkud zmizely například ploty zámecké zahrady. Podle Zezulčíka je malý zázrak, že se zámek podaří otevřít už měsíc po povodních. Zásluhu na tom podle něj mají i desítky dobrovolníků ze širokého okolí, kteří pomáhali uklízet zámek od nánosů bahna. "Zámek nyní velice intenzivně větráme, vysušujeme, což potrvá asi až do podzimu. Sbírky byly naštěstí umístěny ve vyšších patrech zámku, takže návštěvníci uvidí všechny pokoje našeho zámku. Přízemí je naprosto vybydlené, je tam vidět, kam až voda sahala, jsou tam fotografie z povodní. Byla to apokalypsa a je naprosto neuvěřitelné, co se stihlo udělat. Očekávali jsme, že otevřeme někdy na konci září," řekl ČTK. Rekonstrukční práce na zámku i v zámeckém parku budou ovšem pokračovat. Záměrem je podle kastelána uvést přízemí zámku do historické podoby. Pod omítkami, které byly poničeny, se totiž nacházejí historické malby, které nyní restaurátoři prozkoumali. Loni za celý rok navštívilo jeden z nejcennějších barokních zámků na Moravě asi 25.000 lidí, letos do ničivých povodní si sem našlo cestu asi 16.000 lidí. Kastelán doufá, že solidarita přivede další stovky a tisíce návštěvníků.

Sport

Úspěšně rozehráli 3. předkolo Evropské ligy fotbalisté Olomouce, kteří rozdrtili v prvním utkání v Aberdeenu skotský celek 5:1. Domácí drželi tempo a krok jen v úvodní hodině. V závěrečných šestadvaceti minutách je soupeř zničil čtyřmi góly, Bajer navíc ještě nastřelil břevno. Odveta se hraje za týden v Olomouci, která má po vysoké výhře na dosah postup do dalšího kola. V dalším utkání 3. předkola Evropské ligy uspěl Liberec na půdě lichtenštejnského Vaduzu, když zvítězil brankou v závěru 1. půle 1:0.

Počasí v sobotu

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 25 až 29 stupňů Celsia.