Zprávy

Odstraňování škod po bouři zaměstnalo o víkendu hlavně energetiky

Odstraňování následků čtvrteční bleskové bouře zaměstnalo o víkendu především energetiky. Hlavně v Královéhradeckém a Libereckém kraji zůstaly po smršti bez proudu desítky tisíc lidí, v neděli opraváři obnovovali připojení posledních 2500 domácností. Škody počasí napáchalo i ve středních Čechách, kde se podepsalo zvláště na železnici. V noci na sobotu už sice opět všechny vlaky jezdily, opravy ale budou pokračovat i v dalších dnech. Bouře si podle dosavadních informací vyžádala dva lidské životy, třetí možnou obětí je žena, jejíž tělo bylo nalezeno v Odře v Ostravě. Energetici původně vyhlásili kalamitní stav v deseti okresech. V sobotu jej odvolali v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Kalamita i nadále platí v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov. V pátek bylo bez elektřiny až 150.000 klientů ČEZ, v sobotu odpoledne zhruba 20.000.

Vláda dostane na stůl zákon o vyvlastňování nemovitostí

Vláda v pondělí posoudí návrh zákona, který má zjednodušit vyvlastňování pozemků a nemovitostí. Normu připravila skupinka poslanců, jejichž cílem je usnadnit hlavně výstavbu dálnic a dalších takzvaných liniových staveb. Nově má třeba platit, že podání žaloby proti vyvlastnění už nebude mít odkladný účinek. O odkladu by mohl rozhodnout soud, a to v případě, že to nebude v rozporu s veřejným zájmem. Mělo by také být možné vyvlastnit například pozemek, který je pronajatý, což dosavadní úprava neřeší. Nájemní právo by ale vyvlastněním zaniknout nemělo. Novela se zabývá i situací, kdy je vyvlastňovaná nemovitost ve spoluvlastnictví více lidí současně. V takovém případě by neměli mít spoluvlastníci na nemovitost předkupní právo.

Svaz obcí chce s ministry řešit krizi i extremismus

Pondělnímu jednání vlády bude předcházet setkání ministrů se zástupci Svazu měst a obcí České republiky. Vládě chtějí předložit 12 konkrétních bodů, které se týkají mimo jiné finanční krize, extremismu nebo herního zákona. ČTK to řekla mluvčí svazu Ingrid Štegmannová. Podle Štegmannové jde o konkrétní požadavky vůči vládě jako celku i vůči jednotlivým resortům. "Mezi hlavní témata jednání budou patřit otázky spolupráce při řešení dopadů finanční krize, otázky narůstajícího extremismu, problematika herního zákona, oblast sociálního začleňování nebo rozpočtového určení daní," uvedla Štegmannová. Na programu je také bod týkající se bezúplatného nabývání státního majetku obcemi nebo restituce církevního majetku. Co přesně budou obce po ministrech požadovat, ale nechtěla specifikovat s tím, že není jasné, které body se stihnou projednat.

Profit: MMR chce zadávat tendry všech ministerstev elektronicky

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový způsob zadávání veřejných zakázek. Podle jeho návrhu by všechna ministerstva měla za povinnost státní tendry zveřejňovat v přístupném elektronickém informačním systému. To by mělo přispět k jejich větší transparentnosti, zefektivnění a úspoře nákladů. Informoval o tom v pondělním vydání týdeník Profit s odvoláním na ministra Rostislava Vondrušku. "Pod zkratkou Nipez (Národní infrastruktura pro elektronické zadávání veřejných zakázek) se skrývá v programu Smart administration jakési odbřemenění úřadů veřejné správy od agendy zadávání tendrů. Ale není ani potřeba, aby se veřejnými zakázkami zabývaly advokátní kanceláře nebo specializované týmy na ministerstvech," řekl týdeníku ministr. Projekt by podle něj přišel na 400 milionů korun, jeho zavedením by se ovšem v procesním řízení ušetřilo až pět procent trhu veřejných zakázek, tedy až 30 miliard korun.

iHNed.cz: Státní pokladna se zpozdí, dokončena má být v roce 2012

Miliardový projekt Státní pokladny se zpozdí o dva roky. Dokončení informačního systému se plánuje až na počátek roku 2012. Důvodem je změna v postupu prací i ve financování systému, informoval server iHNed.cz. Systém Státní pokladny má umožnit detailní sledování hospodaření státních organizací. "Chceme jednotlivé části rozjíždět postupně a také je platit, až budou hotové," řekl serveru nový šéf projektu Jan Zikl. Jeho předchůdce Pavla Nevšímala ministr financí Eduard Janota odvolal z řízení projektu koncem června. Janota ještě na konci června řekl, že se projekt nesmí zdržet a náklady nesmí překročit 2,4 miliardy korun. Současně tehdy ale sdělil, že ministerstvo financí jedná s vítězi soutěže na pokladnu firmami IBM a Hewlett Packard o dodatku ke smlouvě. Už tehdy uvedl, že stát by měl za části systému platit až po jejich dodání.

Kocáb vládě navrhuje úpravu obecně prospěšných společností

Posílení role zakladatele obecně prospěšné společnosti přináší návrh novely, o jehož schválení bude v pondělí na vládě usilovat ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Předloha podle něj především převádí úlohu statutárního orgánu společnosti ze správní rady na ředitele, zavádí povinnost zřízení dozorčí rady a ruší ustanovení, které vylučovalo poskytování státních dotací na stejnou činnost více místy státní správy. "Toto omezení se týkalo jen obecně prospěšných společností a činilo obtíže nejen jim, ale i orgánům státní správy, které dotace poskytují," uvedl ministr na adresu novely ve zprávě, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí. Kocáb novelu pokládá za technickou úpravu, vláda by proto podle něj měla požádat sněmovnu o schválení předlohy ve zrychleném režimu. Sněmovna se navíc asi sejde jen jednou na zářijovém zasedání, před polovinou října její funkční období skončí předčasnými volbami. Novela má podle ministrovy předkládací zprávy své opodstatnění, i když zákon o obecně prospěšných společnostech má být přijetím vládou navrhovaného nového občanského zákoníku zrušen.

V ČR je podíl zdravotnictví na HDP nízký, spoluúčast také

Podíl českého zdravotnictví na HDP je jeden z nejnižších mezi zeměmi OECD. V roce 2007 tvořil podle statistiků 6,8 procenta, nižší byl jen v Turecku a Polsku. S Českem zhruba srovnatelné byly Korea, Slovensko a Irsko. Nad 10 procent se pohybovaly Francie, Německo a Rakousko. Největší podíl, téměř 2,5 násobný oproti Česku, spotřebovalo zdravotnictví USA. Vyšší podíl však nevypovídá nic o efektivitě využití vynaložených prostředků. V roce 2007, rok před zavedením regulačních poplatků u lékaře, v lékárně a nemocnici, patřilo Česko také k zemím s nejnižšími výdaji občanů na zdravotnictví. Spoluúčast sice stoupla od roku 2002 z 10,3 na 14,8, ale nižší byla jen v Lucembursku a srovnatelná v Dánsku a Norsku. Statistiky za rok 2008 ještě nejsou dostupné. Dá se předpokládat, že regulační poplatky procento spoluúčasti navýší.

Stav chlapce z romské královské rodiny kritický, Romové nablízku

Zdravotní stav sedmnáctiletého romského chlapce z Rumunska, který je v péči lékařů Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, je stále kritický. Mluvčí nemocnice Jana Jelínková ČTK v neděli řekla, že chlapec je na akutní resuscitační jednotce napojen na dýchací přístroje a od soboty také na umělou ledvinu. U nemocnice setrvávají zástupci jeho rodiny, aby v případě, že něco bude potřebovat, to neprodleně obstarali. Chlapec je synem jednoho z romských králů. "Dnes se podařilo lékařům stabilizovat oběhový systém, stav je ale nadále kritický. Rodina ho navštěvuje, vždy po několika osobách, protože není možné, aby za ním přišlo více lidí najednou," uvedla mluvčí. Chlapce přivezli záchranáři do nemocnice poté, co se v úterý při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil. Jeho otec Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 Romů, s rodinou jel do Berlína na romskou konferenci. Chlapec je jeho nejmladším synem. Podle tradice přechází titul krále v rumunském okrese Vilcea právě na nejmladšího syna, proto je osud chlapce pro Romy tak důležitý.

V úterý má být další pokus o výslech Krejčíře v JAR

V úterý se má v Jihoafrické republice odehrát další pokus o výslech Radovana Krejčíře. Uprchlý podnikatel, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, má tentokrát vypovídat jako svědek v kauze únosu a smrti jiného podnikatele. Jeho výslech byl na programu již koncem května, Krejčíř se však tehdy omluvil pro nemoc. Jihoafrické úřady navíc opakovaně zadržely Julia Kramariče, advokáta jednoho z obviněných - příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky. Termín výslechu, o němž se hovořilo již dříve, ČTK v pátek potvrdil Vladimír Vaněk, advokát Starkova spoluobviněného Vlastimila Spěváka. Měl by se konat 28. července od 09:00, zjistil prý Vaněk od státního zastupitelství. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták termín nepotvrdil. "Nebudeme to komentovat," řekl ČTK. Podle serveru Aktuálně.cz měli do JAR namířeno dva detektivové. Server zároveň upozornil na to, že přestože mají být u výslechu čeští policisté, nebudou mít možnost klást otázky přímo Krejčířovi.

Týden.cz: Kupce ruského dluhu kontroluje firma z Lichtenštejnska

Tuzemská společnost Falkon Capital se dostala pod kontrolu firmy Yucom-Libero Finanz-und Handels z Lichtenštejnska. Informoval o tom server Týden.cz. Falkon Capital odkoupil od české vlády na začátku tisíciletí nadvakrát ruský dluh ve výši kolem tří miliard dolarů za přibližně 750 milionů dolarů (asi 13,5 miliardy Kč). Společnosti Yucom-Libero tak nyní patří 90procentní podíl ve Falkon Capital, dalších 9,5 procenta akcií připadá švýcarské firmě Magchim a zbylý podíl tuzemské JCBP. Vyplývá to z notářského zápisu z mimořádné valné hromady Falkon Capital, která se uskutečnila v únoru. Dosavadním většinovým vlastníkem byla Magchim. Lichtenštejnskou Yucom-Libero stejně jako švýcarskou Magchim zastupoval na zmíněné valné hromadě Paata Mamaladze, který žije v Praze. Tím však podobnosti mezi oběma firmami nekončí, uvedl Týden. Jak Yucom-Libero, tak i Magchim mají vlastní kapitál ve výši 300.000 švýcarských franků složený ze 300 akcií po tisíci francích.

Andrew Telecommunications dosáhl rekordního zisku 682 milionů Kč

Jedna z největších firem na jižní Moravě Andrew Telecommunications dosáhla v účetním období od začátku října 2007 do konce prosince 2008 rekordního zisku 682 milionů korun. V předchozím, o tři měsíce kratším účetním období od října 2006 do září 2007 to bylo 275,2 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy firmy uložené ve Sbírce listin. Tržby za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb firmy sídlící v brněnských Modřicích činily v tomto patnáctiměsíčním účetním období 5,46 miliardy korun. "Vedení společnosti považuje tento hospodářský výsledek za přiměřený a plně odpovídající současnému stavu," uvedla firma ve výroční zprávě.

Analytici: Posílení koruny může dále zhoršit situaci vývozců

Posílení české měny na letošní maxima může dále zhoršit situaci tuzemských vývozců a ještě více tak zkomplikovat stav české ekonomiky, shodli se analytici oslovení ČTK. Na druhou stranu může silná koruna snížit inflaci a podpořit výhodnější nákupy v cizině. Ekonomové nevylučují v dalších dnech další zpevnění kurzu koruny. Ta v těchto dnech k euru posílila na nejvyšší hodnotu od začátku loňského prosince a k dolaru od poloviny loňského října. Koruna se vzdaluje své rovnovážné hodnotě a začíná být příliš silná, řekl ČTK analytik Patria Finance Tomáš Vlk. To zatím trvá relativně krátce, ale pokud kurz na úrovních pod 26 Kč/EUR zůstane déle, může postupně přijít negativní dopad na zahraniční obchod i na investice ze zahraničí. Silná koruna tak může zkomplikovat oživení domácí ekonomiky, při kterém se počítá právě s klíčovou rolí zahraniční poptávky, dodal.

Podniky zpochybňují zprávu sdružení Arnika o znečištění

Výrobce plastových trubkových systémů Hobas CZ z Uherského Hradiště, brněnská textilka Nová Mosilana a chemička Spolchemie z Ústí nad Labem zpochybňují dubnovou zprávu sdružení Arnika, která je zařadila mezi přední znečišťovatele látkami s vlivem na hormonální soustavu člověka. Vyplývá to z vyjádření firem, které má ČTK k dispozici. Arnika pořadí znečišťovatelů tzv. látkami s endokrinním účinkem vyvodila z Integrovaného registru znečištění (IRZ) provozovaného ministerstvem životního prostředí. Do IRZ jsou firmy povinny hlásit úniky a přenosy škodlivin do životního prostředí. Na základě výsledků hlášení do IRZ za rok 2007 Arnika uvedla Hobas CZ jako znečišťovatele prostředí chemickou látkou styrenem a Novou Mosilanu jako producenta škodlivého tetrachlorethylenu. Spolchemii sdružení zmínilo v souvislosti s vysokými dávkami hexachlorbenzenu a pentachlorbenzenu předávanými v odpadech.

Při oslavě asi 50 neonacistů v Plzni policie zadržela dva muže

Na akci asi 50 neonacistů, kteří se sešli v sobotu večer v restauraci v Plzni, zadržela policie dva muže podezřelé ze spáchání trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Jednoho z nich již obvinila. Při akci podle policie zazněla píseň oslavující neonacistickou organizaci Národní odpor, proto velitel zásahu rozhodl produkci ukončit. Dva zadržení hudební produkci provozovali. ČTK o tom informovala policejní mluvčí Martina Zoubková. "Jedna ze zadržených osob převzala usnesení o zahájení trestního stíhání a byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby," uvedla. Trestní odpovědnost dalších osob policisté zvažují, shromažďují důkazy. Současně se snaží zjistit, kdo akci organizoval. Podle Zoubkové získali policisté informaci o tom, že se v noci v jedné z restaurací koná oslava prvního výročí založení skupiny s pravicovou orientací. Podle informací ČTK jde o skupinu Autonomní nacionalisté Plzeňsko, která se v Plzni podílela i na organizování několika pochodů pravicových radikálů městem.

Holešov na Kroměřížsku v srpnu opět ožije Týdnem židovské kultury

Pestrý program slibuje letošní devátý ročník festivalu Týden židovské kultury, který se uskuteční v Holešově na Kroměřížsku začátkem srpna. Ze známých osobností letos přijedou například spisovatel Arnošt Lustig, písničkář Jiří Dědeček či rabín Karol Sidon. Uvedeny budou i čtyři díly televizního seriálu Legenda o živých mrtvých, který v roce 1971 natočil Petr Tuček podle námětu holešovského rodáka Miroslava Neumanna. ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jiří Richter. Fenomén festivalu židovské kultury v Holešově je úzce provázán se vznikem a působením občanského sdružení Společnost Judaica Holešov, jehož alternativní hebrejský název "Olam" znamená "věk" i "svět". První ročník se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci z 11. na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival s řadou přednášek, koncertů a výstav.

Kreuziger jako první Čech pronikl do elitní desítky Tour de France

Poslední etapu Tour de France vyhrál Mark Cavendish a připsal si šestý letošní triumf. Žlutý trikot přivezl do Paříže Alberto Contador a navázal tak na svůj celkový triumf z roku 2007. Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v konečném pořadí devátou příčku a o tři pozice vylepšil své loňské umístění. Druhé místo v celkovém pořadí patří se ztrátou čtyř minut a 11 vteřin Andymu Schleckovi z Lucemburska, třetí skončil sedmatřicetiletý sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong, který se letos do profesionálního pelotonu vrátil po více než tříleté pauze. Třiadvacetiletý Kreuziger v neděli dojel do cíle v hlavním poli na 54. místě a v konečné klasifikaci zaostal na deváté pozici za vítězným Contadorem o více než 14 minut. "Určitě jsem spokojený. Řekněme si, že můj cíl bylo být do desátého místa, to se povedlo. Po problémech, které jsem měl, mě hodně lidí odepsalo. Nakonec se to podařilo, takže jsem rád," sdělil Kreuziger ČTK krátce po závodu.

Doma vyhrál v ligové premiéře jen Baník, ligu vede Olomouc

Úvodní kolo první fotbalové ligy se domácím týmům příliš nepovedlo a ani nedělní program to nevylepšil. Bohemians Praha prohráli na Strahově s Olomoucí 0:2 a České Budějovice hrály s Jabloncem 1:1. Ze sedmi dosud odehraných zápasů tak využil výhodu domácího prostředí jen Baník Ostrava, který v sobotu porazil Příbram 2:1 gólem v nastaveném čase. Kolo zakončí pondělní dohrávka mezi Bohemians 1905 a Brnem.

Po páteční bezbrankové remíze Sparty v Teplicích se musela v premiéře nového ročníku první fotbalové ligy spokojit jen s bodem i Slavia, která v sobotu remízovala doma s Mladou Boleslaví 1:1. Obhájce titulu byl v Edenu dokonce blízko prohry, těsně před koncem ho zachránilo břevno. Mistr měl sice trvalou převahu, ale v 68. minutě Mendy přehlavičkoval Vaniaka a hosté vedli. Trenér Karel Jarolím měl šťastnou ruku, když poslal na hřiště svého synovce Marka, který z přímého kopu vyrovnal. V samotném závěru po dalším nedorozumění v domácí obraně, v níž zůstal z jarní sestavy jen Suchý, trefil mladoboleslavský Chramosta břevno.

Slovácka doplatilo při návratu do první ligy na chyby v defenzivě v úvodním poločase a prohrálo doma s Viktorií Plzeň 2:3. Ligového nováčka nespasily ani dva góly Švancary. Hosté si odvezli tři body po střelách Střihavky, Petržely a Rýdla.

Liberci generálka na čtvrteční utkání třetího předkola Evropské ligy proti Vadúzu nevyšla. Slovan v zápase s Kladnem v útoku citelně postrádal chorvatského střeleckého krále Keriče, který pykal za karty z minulého ročníku. Domácí od 53. minuty prohrávali po krásné střele hostujícího kapitána Szaboa, na 1:1 vyrovnal o devět minut později Gecov.

Baník Ostrava sice jako jediný doma vyhrál, ale s notnou dávkou štěstí. Příbram porazil až v nastaveném čase gólem svého kapitána Lukeše. Baník sice vedl zásluhou Zehera, ale po Krautově vyloučení Cafú vyrovnal. I Příbram pak po druhé žluté kartě Šmejkala dohrávala s deseti hráči.

Jablonec hned v úvodním zápase nového prvoligového ročníku v Českých Budějovicích zastavil sérii čtyř venkovních porážek po sobě ze závěru minulé sezony. Na jihu Čech sice už ve druhé minutě po Meszárošově hlavičce prohrával, ale už za deset minut srovnal na konečných 1:1 Huber.

Tři dny po pohárové výhře 2:0 v Reykjavíku si fotbalisté Sigmy Olomouc zopakovali stejný výsledek v Praze na Strahově. V ligové premiéře porazili Bohemians Praha brankami Rossiho a Janotky. Pro střížkovské Bohemians tak začal nový ročník stejně jako ten předchozí, kdy na úvod prohráli doma se stejným soupeřem. Nový trenér Robert Žák tak začal své působení v klubu porážkou.

Bohemians na tento zápas nechali volný vstup, ale návštěva pod hranicí dvou tisíc diváků byla i tak jasně nejslabší z celého kola. Sigma jako jediná vyhrála o dva góly, což ji vyneslo do čela neúplné tabulky.

Pešek dojel v Doningtonu dvanáctý, Abraham bral body za 14. místo

Český jezdec Lukáš Pešek dojel v nedělní Grand Prix Velké Británie v Donington Parku na 12. místě. Stejné umístění tak zajel již počtvrté za sebou. Body do seriálu MS silničních motocyklů bral i druhý z Čechů na startu kubatury do 250 ccm Karel Abraham, který byl čtrnáctý. Závod ovlivněný mokrou tratí po dešti ovládl Japonec Hiroši Aojama. Na problémy s mokrou tratí doplatil i Abraham, který se po startu probojoval až na 5. příčku. Následně však upadl a musel do boxů na výměnu pneumatik a v pořadí výrazně klesl. Následnou vydařenou jízdou se posunul na bodovanou příčku. Na mokrou trať si stěžoval i Pešek, který jel svou jubilejní 100. Velkou cenu.

Superbikům v Brně vládl Biaggi, Smrž byl dvakrát v desítce

Osmatřicetiletý Max Biaggi na aprilii byl nejúspěšnějším jezdcem brněnských závodů mistrovství světa superbiků. Na Masarykově okruhu vyhrál první jízdu a ve druhé nestačil jen na Američana Bena Spiese s yamahou. Český jezdec Jakub Smrž na ducati vybojoval šesté a deváté místo, což je v Brně jeho dosud nejlepší výsledek. Navzdory solidnímu umístění klesl Smrž na 10. pozici celkové klasifikace, protože jej předstihli Carlos Checa a Shane Byrne. V čele pořadí zůstal Japonec Norijuki Haga. Třídenní boje nejlepších jezdců v trénincích, kvalifikacích a závodech sledovalo dohromady 75.000 diváků.

Veslařka Antošová je mistryní světa do 23 let na skifu

Česká skifařka Jitka Antošová se v Račicích stala mistryní světa ve veslování kategorie do 23 let. Jediná česká finalistka suverénně vyhrála úvodní disciplínu nedělního odpoledního programu a získala již čtvrtou medaili na šampionátu této věkové kategorie. V předešlých letech společně s Gabrielou Vařekovou dvakrát triumfovala na dvojskifu, loni byly druhé. Antošová byla hlavní favoritkou skifu a roli potvrzovala již od čtvrteční rozjížďky. Zajistila si přímý postup do semifinále, které v sobotu jasně vyhrála, a nezaváhala ani o den později. V cíli druhou Estonku Kaisu Pajusaluovou porazila téměř o deset vteřin. "Jsem maximálně spokojená. Nečekala jsem, že vyhraju takovým rozdílem. Je ale pravda, že Němka, která jela až do kilometru stejně se mnou, pak měla problém s předloktím, což je v tomhle větru normální," řekla Antošová novinářům po závodě. Silný vítr ve směru jízdy komplikoval veslařům život zejména v sobotu, ani v neděli ale podmínky nebyly ideální.

Kajakáři na divoké vodě Hradilek a Kudějová vyhráli ME do 23 let

Kajakáři na divoké vodě Vavřinec Hradilek a Kateřina Kudějová splnili na mistrovství Evropy do 23 let roli favoritů a získali zlaté medaile. Bronz v neděli na kanálu v Liptovském Mikuláši přidala deblkanoe Robert Gotvald, Jan Vlček. Spolu se závody juniorů a hlídek získala česká výprava na šampionátu celkem devět medailí. Dvaadvacetiletý Hradilek byl v kategorii K1 hlavním adeptem na zlato. Nejlepší český kajakář a účastník loňských olympijských her sice nevyhrál kvalifikaci ani semifinále, ale v rozhodující jízdě byl suverénní. Neudělal ani jednu chybu a bez dotyku branky porazil druhého v pořadí Borise Neveua z Francie, jenž dostal dvě trestné vteřiny, o čtyři a půl sekundy. Tomáš Maslaňák byl ve finále sedmý. Bezchybná jízda pomohla ke zlatu také Kudějové, jež už měla ve sbírce dva tituly mistryně Evropy a stříbro z juniorské kategorie. Na své výsledky navázala i mezi staršími soupeřkami a finále vyhrála o více než dvě sekundy. Druhá Cindy Pöschelová z Německa se dotkla dvou branek.

Jarošová s Rubáčkem zaplavali na MS české motýlkářské rekordy

Čeští plavci Lenka Jarošová a Michal Rubáček vytvořili na světovém šampionátu v Římě nové české rekordy motýlkářských disciplínách. Jarošová v nedělní rozplavbě na 100 metrů dohmátla v čase 1:01,19 minuty, čímž o šest desetin vylepšila 11 let starý rekord Yvetty Hlaváčové. Rubáček pak na poloviční trati zlepšil svůj měsíc starý výkon z domácího šampionátu v Podolí o 14 setin na 23,94. Přes výrazné zlepšení obsadila Jarošová až 49. místo a téměř dvě vteřiny ji dělily od šestnáctého postupového místa do semifinále. Rubáček skončil šestatřicátý, k postupu mu chybělo 46 setin.

Poslední červencový týden bude teplý, o víkendu až 30 stupňů

Poslední červencový týden bude ve znamení příjemných až tropických teplot, ve čtvrtek a o víkendu se rtuť teploměru vyšplhá až ke 30 stupňům Celsia. Po ránu ale Česko čekají velmi nízké teploty, v minimech mohou klesnout až ke čtyřem stupňům Celsia. Podle odborníka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se tak i letos vyplní pranostika, podle níž svatá Anna 26. července přináší "chladna z rána". Mezi denními a nočními teplotami budou v následujícím týdnu velké rozdíly. Už v neděli ráno meteorologové naměřili v průměru pouze 10,6 stupně Celsia, nejchladněji bylo na jihu a západě Čech, kde rtuť teploměru klesla ve dvou metrech na 9,2 stupně. "Pět centimetrů nad zemí se vyskytly dokonce teploty kolem čtyř až pěti stupňů," uvedl meteorolog.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno, teploty 24° až 28° Celsia.