Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Lidé se sešli před íránským velvyslanectvím kvůli zatýkání v zemi

Několik desítek lidí přišlo v sobotu odpoledne před íránské velvyslanectví v Praze vyjádřit svou podporu lidem, kteří byli v Íránu zatčeni v souvislosti s demonstracemi po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. Policie ohradila prostor před velvyslanectvím v Praze páskou. Krátce před 15:00 začali psát přítomní na vozovku a chodník před úřadem jména lidí, kteří byli podle pořádající organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v Íránu zatčeni. Mezi jmény se objevily i papíry s nápisy jako "Stop zatýkání demonstrantů" nebo "Demonstrovat je lidské právo". Koordinátorka AI Lenka Pitronová v úvodní řeči vyzvala přítomné, aby připojili svůj podpis pod výzvu za propuštění zatčených adresovanou Ahmadínežádovi. "Požadujeme také od Organizace spojených národů, aby vyšetřovala násilí, které bylo pácháno na demonstrantech," doplnila Pitronová. Dokument se aktivisté po 16:00 pokusili předat úřadu, na zvonění ale nikdo nereagoval. Výzvu tak Pitronová vhodila do schránky. Sobotní celosvětovou akci podpořili účastníci ve více než 80 městech a požadovali propuštění vězněných Íránců. Demonstranti se sešli například před íránským velvyslanectvím v Londýně, lidé protestovali také v Bruselu, Tokiu, Soulu i v několika městech v Austrálii.

Právo: Papežova ochrana v ČR bude důkladnější než Obamova

Bezpečnostní opatření při zářijové třídenní návštěvě papeže Benedikta XVI. v Česku by měla být ještě přísnější než při jarním pobytu amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Právu to řekl šéf policejní ochranné služby Lubomír Kvíčala. "Očekává se mnohem více lidí na veřejných prostranstvích, proto budou opatření větší než při návštěvě prezidenta Obamy," řekl a dodal: "Bude to náročné, ale zvládneme to." Papež navštíví Česko ve dnech 26. až 28. října. Zátěž pro bezpečnostní složky bude podle Práva představovat zejména mše, kterou bude papež sloužit na tuřanském letišti v Brně. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle odhaduje, že se jí zúčastní 120.000 lidí. Projev Obamy na pražském Hradčanském náměstí vidělo přímo na místě počátkem dubna 15.000 lidí. Právo píše, že podle odhadů ministerstva zahraničí mají náklady na papežovu návštěvu dosáhnout 9,9 milionu korun. Zaplatí je česká diplomacie z prostředků na tzv. vrcholné návštěvy a týkat se mají 21 členů papežovy delegace a deseti členů jeho doprovodu. Příslušným návrhem usnesení se má zabývat vláda v pondělí.

MfD: V případu Janouška se prověřují toky peněz v pěti zemích

Toky peněz, které prověřuje policie v případu podnikatele Romana Janouška, vedou podle Mladé fronty Dnes (MfD) přes pět zemí - Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr. Ve Švýcarsku, jehož orgány Janouška podezřívají z praní špinavých peněz, narazili podle policie bankovní experti na zvláštní systém převodů peněz - důmyslný pavouk transakcí měl podle vyšetřovatelů zakrýt jejich skutečný původ, uvádí MfD. Odborníci mimo jiné prověřují, zda peníze nejsou provize ze státních zakázek v Česku. List upozorňuje na to, že politici ODS hodnotí Janouškovu kauzu rozdílně. Příznivci pražského primátora Pavla Béma, jehož blízkým přítelem Janoušek je, si myslí, že za aférou jsou vnitrostranické spory a křídlo předsedy ODS Mirka Topolánka v čele s exministrem vnitra Ivanem Langerem. Topolánek zase podle MfD říká, že ho aféra mrzí. "Když se to dočetl, řekl, že to poškodí ODS. Ti, kterých se to týká, se k tomu musí nějak postavit," řekl Topolánkův blízký přítel Marek Dalík.

Senátoři žádají Béma, aby se zasadil o zachování azylového domu

Senátoři ze zahraničního výboru vyzvali pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby se zasadil o zachování azylového domu v Praze 11, na jehož vybudování přispěli dárci z ciziny. Krok radnice Prahy 11, která se kvůli přebudování objektu na mateřskou školu rozhodla obyvatele azylového domu pro matky s dětmi vystěhovat, podle senátorů poškozuje pověst Česka v cizině. Podnětem byly mimo jiné protesty zahraničních dárců, kteří na projekt přispěli 25 miliony korun. Praha 11 už dříve kritiku odmítla s tím, že peníze z ciziny dostal sousední kostel, který byl s azylovým domem spojen.

Pokud nebude kvůli stavebním úpravám obnovení azylového domu možné, podle senátorů je třeba sdružení Společnou cestou, které dům provozovalo, "nabídnout rovnocennou náhradu, včetně finančního zajištění". Členové senátního výboru v čele s jeho předsedou Jiřím Dienstbierem (za ČSSD) to uvedli v dopise, jehož text poskytli ČTK. Podle vedení města je iniciativa senátorů opožděná, v objektu už pracují dělníci a bývalí obyvatelé azylového domu mají náhradní bydlení. Iniciativa senátorů nyní rozzlobila i radního hlavního města Jiřího Janečka. "Ten objekt byl rezervou pro školské zařízení. Většina ubytovací kapacity se nahradila, obyvatelům jsme poskytli byty," řekl ČTK. Podle něj se navíc už objekt přestavuje na mateřskou školu s kapacitou 100 míst, která začne fungovat v září.

Obrana chce sloučit vojenské opravny ve Šternberku a Novém Jičíně

Vojenské opravárenské podniky ve Šternberku (VOP 26) a v Novém Jičíně (VOP 25) by se měly sloučit do jedné firmy. Návrh na sloučení podá vládě ministr obrany Martin Barták tak, aby podnik, kde se vyrábějí například komponenty pro obrněný transportér Pandur, mohl v nové podobě fungovat od počátku roku 2010. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. "Není to návrh, který by spadl jako blesk z čistého nebe, to je dlouhodobě připravovaný záměr," řekl k tomu ČTK šéf Asociace obranného průmyslu a ředitel VOP Šternberk Jiří Hynek. Už na konci loňského roku podle něj existovala analýza, která sloučení označovala za rozumnou věc. Podle ministerstva obrany sloučení posílí ekonomický potenciál nově vzniklého subjektu a jeho odolnost k výkyvům trhu. Bude prý také konkurenceschopnější, pružnější a dokáže lépe využívat výrobních kapacit i lidských zdrojů. Snížit se mají i náklady řízení a administrativy.

Pochodu proti neonacismu se ve Svitavách zúčastnilo zhruba 50 lidí

Zhruba 50 anarchistů a dalších lidí v sobotu odpoledne ve Svitavách vyrazilo na pochod a demonstraci proti vzrůstajícím aktivitám neonacistů. Aktivisté pochodem uctili památku všech obětí neonacistického násilí po roce 1989. Na pochod dohlížely desítky policistů. Pochod odpůrců neonacismu se ve Svitavách konal v termínu, kdy skinheadi v předchozích letech pořádali pochod na podporu odsouzeného skina Vlastimila Pechance. Aktivisté své pochody nahlásili také na příští víkend. Skinheadi svou akci, které se loni zúčastnily dvě stovky jejich příznivců, do Svitav svolali na 22. srpna. Pechanec byl v roce 2003 odsouzen na 17 let vězení za rasově motivovanou vraždu Roma.

Soud odmítl insolvenční řízení s Tomi Tour

Městský soud v Praze odmítl insolvenční řízení s cestovní kanceláří Tomi Tour, které v pátek navrhl majitel kanceláře Lubomír Popelář. Důvodem odmítnutí je podle soudu skutečnost, že Tomi Tour jako dlužník ve svém návrhu neuvedl srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z insolvenčního návrhu není patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. "Vzhledem k tomu, že pro uvedené nedostatky návrhu nelze pokračovat v řízení, soud insolvenční návrh dlužníka bez dalšího odmítl," uvedla v usnesení asistentka soudce Dagmar Čevelová. Proti tomuto usnesení je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze do 15 dnů ode dne doručení. Otazník se vznáší nad výší náhrad, kterou obdrží klienti za zakoupené a neuskutečněné zájezdy. Přes řadu ujištění kancelář stále nedodala slovenské pojišťovně Union potřebný seznam prodaných zájezdů. Ústav tak podle své mluvčí Judity Smatanové nemá představu, kolik peněz se lidem vrátí.

Pobyt rumunských Romů v kempu zaplatí sbírka, ale jen do neděle

Pobyt několika desítek rumunských Romů v pražském kempu Pražačka zaplatí finanční sbírka, kterou zorganizoval radní Prahy 3 Pavel Hurda a romský aktivista Štefan Ličartovský. Necelé tři dny v kempu budou stát až 20.000 korun, řekl ČTK Ličartovský s tím, že od pondělí si už musí Romové hradit pobyt sami. Cizinci do Prahy přijeli v pátek, aby podpořili svého sedmnáctiletého příbuzného, který na oddělení ARO bojuje o život. Jeho zdravotní stav se v sobotu zhoršil. Romové se v pátek nejprve shromáždili před Vinohradskou nemocnicí a v parku před nemocnicí si vytvořili stanové městečko. Chtěli tak vyjádřit podporu rumunskému příbuznému, kterého záchranáři převezli do nemocnice poté, co se v úterý při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil. Radnice ve snaze předejít stížnostem obyvatel z okolí a možným střetům s extremisty odstěhovala zhruba padesátku Romů do kempu. Mluvčí nemocnice Jana Jelíková v sobotu ČTK řekla, že zdravotní stav pacienta se odpoledne zhoršil, je kritický. Romové chtějí v kempu na Pražačce zůstat, dokud se stav jejich příbuzného nezlepší.

Kvalitní potraviny musejí zájemci v Česku vyhledávat

Především na vlastní dodavatele spoléhají provozovatelé českých restaurací, kteří si potrpí na kvalitu surovin. I když potravin je v Česku dostatek, dobré čerstvé maso, ryby nebo zeleninu musejí zájemci vyhledávat na různých místech. Mnozí lidé by prý místo levných supermarketů dali přednost kvalitní tržnici pod jednou střechou. Její vznik je však v Praze zatím v nedohlednu. "Je tady spousta vietnamských tržnic, ale aglomerace jako Praha nemá jedinou tržnici s únormálnímiú potravinami. To je tragédie. Dojídáme zbytky po Evropě," řekl ČTK šéfkuchař Café Imperial Zdeněk Pohlreich. Známý kritik úrovně české gastronomie nedávno podpořil nový koncept, podle něhož by se pražský Vinohradský pavilon měl příští rok změnit v tržnici, kde by se prodávalo čerstvé zboží a lahůdky. Slovenská společnost Gourmet Europe před několika měsíci médiím oznámila, že tam plánuje místo galerie drahých butiků s oděvy vybudovat moderní potravinové tržiště. Týdeník Euro však tento týden napsal, že se realizace projektu může kvůli současné finanční krizi zhatit.

MfD: SZPI chystá žebříček obchodů se zkaženými potravinami

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) připravuje zveřejňování žebříčku obchodů, kde se prodávají zkažené potraviny. Podle žebříčku zákazníci zjistí, jak dopadli jednotliví prodejci při kontrolách inspektorů SZPI. Informovala o tom sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). "Chystáme žebříček obchodních řetězců, jak dopadají z hlediska našich kontrol. Jde o naprosto novou věc. První žebříček zveřejníme v prvním čtvrtletí příštího roku," informovala MfD mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Nejčastějším prohřeškem obchodů je nedodržování teploty pro skladování, které má za následek, že se maso rychle kazí, zelená a úplně mění svoji konzistenci. Právě čerstvost ovoce a zeleniny a masných výrobků kontrolují inspektoři nejvíce. "Suverénně nejvíce nevyhovujících vzorků je mezi ovocem a zeleninou, hned na druhém místě je maso," doplnila Šmídtová.

Při napadení muže v centru Prahy se střílelo; jeden zraněný

Na pražském Václavském náměstí v noci na sobotu zazněl výstřel poté, co skupina neznámých útočníků údajně napadla zhruba šedesátiletého muže. Střela ze zbraně napadeného se odrazila a lehce zranila jiného muže, zřejmě bezdomovce, který ležel opodál. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová s tím, že policie se případem zabývá a po útočnících pátrá. Policie se o střelbě podle Knolové dozvěděla zhruba v 01:45. Asi šedesátiletého muže údajně nejprve slovně a poté i fyzicky napadla skupina procházejících lidí. Okolnosti incidentu zatím policie podle mluvčí vyšetřuje. "Při potyčce došlo k výstřelu z legálně držené zbraně," uvedla Knolová. Zda se muž bránil, nebo šlo o náhodný výstřel, policie podle mluvčí zjišťuje.

Na Přerovsku shořela zemědělská usedlost, zřejmě ji zapálil žhář

Hasiči se v noci na sobotu potýkali s rozsáhlým požárem zemědělské usedlosti v části města Potštát Lipná na Přerovsku. Z hořícího stavení byli vyvedeni dva lidé, kteří v něm nerušeně spali. Způsobená škoda byla předběžně odhadnuta na 1,9 milionu korun. Podle vyšetřovatele hasičů oheň někdo založil úmyslně. ČTK to v sobotu řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Letos jde podle ní v okolí Potštátu již o osmý podobný případ, kdy neznámý pachatel pravděpodobně úmyslně založil požár zemědělské usedlosti, chaty nebo jiných objektů. Žhář tak již způsobil škody za několik milionů korun.

Výzkum: Důstojný život ve stáří očekává jen 17 procent Čechů

Jen 17 procent Čechů si myslí, že je možné v důchodu důstojně a kvalitně žít. Skoro polovina míní, že to možné není. Vyplývá to z průzkumů, jejichž průběžné výsledky novinářům tento týden představil Petr Sak z Agentury sociologických výzkumů. Životní možnosti nejstarší generace hodnotilo přes 1000 lidí starších patnácti let. Polovina z nich se domnívá, že země není na stárnutí populace připravena. Pro 12 procent Čechů znamená stáří přímo hrozbu či riziko, 45 procent ho bere jako součást života - ani se nebojí, ani se na něj netěší, řekl Sak. Češi se nejvíce obávají nemoci a také finanční nouze. Strach mají rovněž z osamocenosti. "Osamocenosti se bojí česká populace více než smrti," upozornil Sak. Nové technologie to podle něj překonávají jen zdánlivě, zůstává osamocenost v přirozeném světě. Úbytku erotiky se více bojí muži.

Bleší trh na pražském náměstí Míru přilákal stovky lidí

Stovky lidí přilákal v sobotu bleší trh na pražském náměstí Míru. K mání byly nejrůznější skleničky, hrníčky, staré knihy, gramofonové desky a pohlednice, ale třeba i špunty do umyvadla. Bleší trh se tam v sobotu konal poprvé, opakovat by se měl každou čtvrtou sobotu v měsíci. Kolemjdoucí, ale i náhodní turisti si na náměstí mohli vybírat zboží u zhruba dvou desítek stánků. Někteří prodejci zabrali se svými stoly i několik metrů čtverečních, jiní si na kousku igelitu rozložili jen několik drobností. Oblečení, z kterého děti vyrostly, rozložily ženy jen tak na sušáky na prádlo. Někteří prodejci neuváděli konkrétní ceny, se zákazníky spíše smlouvali.

Mistr Slovenska v kosení v sobotu vytvořil šumavský rekord

Mistr Slovenska v tradičním kosení Ľubomír Košút v sobotu s kosou v ruce vytvořil v Kratušíně na Prachaticku nový šumavský rekord. Čtverec trávy desetkrát deset metrů zdolal na Mistrovství Šumavy v sečení za čtyři minuty a dvě vteřiny. Soutěže se zúčastnilo na 40 sekáčů a nechyběly mezi nimi ani ženy. "Přijelo nás sem šest chlapů a dvě ženy ze Slovenska. Naše mistrovství je trochu jiné, má sedm kol a sečeme pouze půl aru," řekl ČTK vítěz soutěže Košút. Podotkl ale, že na Slovensku stihne poloviční výměru zkosit za jednu minutu a 15 vteřin. Soutěž žen, které sekaly půl aru, vyhrála jednašedesátiletá Marie Svatošová z Prachatic. S časem dvě minuty a 35 sekund porazila i mnohem mladší závodnice. Zahanbit se nenechaly ani dvě slovenské reprezentantky, které se umístily na druhé a čtvrté příčce.

Tenorista Paul Potts nadchnul návštěvníky festivalu Prague Proms

Zaplněná Smetanova síň Obecního domu v Praze ve stoje aplaudovala vystoupení anglického tenoristy Paula Pottse. V rámci festivalu Prague Proms jedna z jeho největších hvězd za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) představila především skladby ze svých dvou alb One Chance a Passione. Osmatřicetiletý vítěz soutěže Britain´s Got Talent v Praze zazpívá i v sobotu 25. července. Představení zahájil ČNSO pod taktovkou italského dirigenta Marcella Roty, který s českým souborem doprovázel na turné i operního pěvce Andrea Bocelliho. Vedle klasických skladeb, jako je například Chopinovo Tristesse nebo Pavana za zemřelou infantku, zazněly i dvě kompozice italského skladatele Niny Roty. V jedné z nich z nich filmový znalci poznali suitu ze snímku Casanova režiséra Federica Felliniho. Druhou byla píseň Un Giorno Per Noi.

Rusalka se kvůli dešti v Krumlově přesunula z točny do jízdárny

Premiéra opery Rusalka se v pátek kvůli dešti přesunula z otáčivého hlediště do jízdárny českokrumlovského zámku. Nové nastudování Dvořákovy opery patřilo mezi nejhvězdnější v ČR. V roli Rusalky se představila americká sopranistka Julie Makerovová, jako vodník sólista ostravské opery Martin Gurbal, prince zazpíval Aleš Briscein, ježibabu Andrea Kalivodová a cizí kněžnu Eva Urbanová. A další zvučná jména čekají diváky v sobotu při druhé premiéře. Hvězdy zpívaly pod taktovkou dirigenta newyorské metropolitní opery Johna Keenana, který letos také Rusalku dirigoval v Torontu. "Tento rok jsem v Torontu dostal poprvé v kariéře příležitost dirigovat známou Dvořákovu Rusalku s výborným orchestrem. Po loňské zkušenosti, kdy jsem měl to potěšení dirigovat skvělý orchestr Jihočeského divadla v Českém Krumlově, jsem se chtěl vrátit a slyšet ho hrát muziku, která je součástí jeho kultury a domoviny," uvedl Keenan.

Deska českého Puella Tria je nahrávkou měsíce na britském hudebním webu

Kompaktní disk s českou soudobou klasickou hudbou, který pořídil český komorní soubor Puella Trio, se stal na známém britském hudebním portálu MusicWeb International nahrávkou měsíce. ČTK o tom informoval Jiří Štilec ze zastupující agentury. Album vyšlo letos v květnu a nabízí skladby Petra Fialy, Sylvie Bodorové a Petra Ebena, jehož nedožité 80. narozeniny také připomíná. "Jsme strašně rády, protože tak skvělá věc se jen tak nepodaří. Doufám, že z toho vyplynou další zajímavé možnosti. Je to dobrý podnět a dokazuje, že tyto věci má cenu dělat," reagovala v telefonickém rozhovoru s ČTK pianistka Terezie Fialová, která trio tvoří spolu s violoncellistkou Markétou Vrbkovou a houslistkou Lenkou Matějákovou. Album představuje tři skladby - Fialovo Trio pro housle, violoncello a klavír, Bodorové Klavírní trio Megiddo a Ebenovo jediné Klavírní trio, jež je stěžejním dílem.

Finská zpěvačka Turunenová roztleskala davy na Benátské noci

Zpěvačka Tarja Turunenová označovaná jako "finská královna metalu" byla největší hvězdou prvního dne 17. ročníku hudebního festivalu Benátská noc. Jednatřicetiletá bývalá členka populární skupiny Nightwish zazpívala divákům svým operním hlasem písně na pomezí metalu a klasické hudby, které roztleskaly dav pod pódiem. Podle pořadatelů se na festivalu zatím sešlo téměř 15.000 lidí. "Ahoj, Malá Skála!" pozdravila česky černovláska ve fialovém kabátě své příznivce, kteří už před zahájením koncertu vyvolávali její jméno. Potom anglicky poděkovala za možnost zahrát si na této akci. Svým osobitým projevem jedna z nejpopulárnějších žen v metalové hudbě vedle vlastních skladeb ze sólové desky My Winter Storm připomněla i některé hity Nightwish.

Patronem židovského festivalu v Třebíči bude opět Arnošt Goldflam

Letošní šestý ročník Třebíčského židovského festivalu se bude opět konat pod záštitou Arnošta Goldflama. Tento spisovatel, divadelní režisér a herec, který byl patronem festivalu i před rokem, se v Třebíči představí při autorských čteních. Festival nabídne také židovskou hudbu, tanec a pořady zaměřené na židovské dějiny a zvyky. Podle informací městského kulturního střediska se bude konat v Zadní synagoze od 30. července do 1. srpna. Festival vrací židovskou kulturu do unikátní třebíčské židovské čtvrti, která je zapsána v seznamu světových památek UNESCO. Jeho úvodní den nabídne například koncert Tria Amadeus a maďarské skupiny Klezmer RúS. Zájemci si také mohou prohlédnout židovský hřbitov, výklad jim poskytne Jaroslav Achab Haidler.

Kroměříž čekají oslavy křesťanské sportovní organizace Orel

Kroměříž čekají na konci srpna třídenní oslavy křesťanské sportovní organizace Orel. Sportovní jednota, která si letos připomíná 100. výročí od svého založení, je oslaví bohatým kulturním i sportovním programem v ulicích hanáckého města. Do Kroměříže by měly v srpnu zavítat až tři tisícovky lidí ze všech koutů republiky, řekl ČTK mediální manažer přehlídky Petr Ducháček. Oslavy začnou ve čtvrtek 20. srpna v podvečer, kdy návštěvníky čeká mimo jiné divadelní představení. Páteční odpolední program pak nabídne například vystoupení orelských souborů a kapel. Pro veřejnost ale bude připravena i řada sportovních turnajů, výtvarných dílen nebo poznávacích her. Podle Ducháčka by pro návštěvníky mohly být přitažlivé i nejrůznější workshopy zaměřené na méně známé druhy sportů, například hokejbal, lakros nebo ragby.

Výškař Bába přeskočil v Londýně 233 cm a vyhrál

Jaroslav Bába vyhrál na mítinku Super Grand Prix v Londýně výšku skokem 233 centimetrů. Bronzový medailista z olympiády v Aténách předvedl tři týdny před startem mistrovství světa v Berlíně svůj nejlepší výkon od roku 2005. Bába znovu dokázal, že je po dlouhodobém zranění zpět mezi světovou elitou. O dva centimetry nad své letošní maximum se čtyřiadvacetiletý výškař dostal na třetí pokus a jako jediný v soutěži. Český rekordman se pak ještě pokoušel vyrovnat letošní světové maximum 235 centimetrů, ale třikrát neuspěl. V aktuálních tabulkách se nyní dělí o páté místo.

Kreuziger se na Mont Ventoux dostal do elitní desítky

Předposlední etapu Tour de France, která končila slavným stoupáním na Mont Ventoux, vyhrál Španěl Juan Manuel Garate. Český cyklista Roman Kreuziger obsadil sedmé místo a v celkové klasifikaci se posunul na devátou pozici. Žlutý trikot udržel v sobotu čtvrtý Alberto Contador a míří za celkovým vítězstvím.

Pešek s Abrahamem se v kvalifikaci seřadili na konec desítky

Český motocyklový jezdec Karel Abraham odstartuje do nedělní Grand Prix Velké Británie v kategorii do 250 ccm z deváté příčky. Jeho krajan Lukáš Pešek si v sobotní kvalifikaci na desátý závod mistrovství světa silničních motocyklů vyjel jen o příčku horší pozici. Pole position ve čtvrtlitrech opět vybojoval Héctor Barberá, který tak z prvního místa odstartuje již potřetí z posledních čtyř závodů.

Baníku zachránil výhru nad Příbrami v nastavení Lukeš

Fotbalisté Ostravy vykročili do nové sezony vítězně, ale výhru 2:1 nad Příbramí zachránil šťastným gólem až v nastaveném čase kapitán Martin Lukeš. Hosté přitom těsně předtím v přesilovce po vyloučení Krauta srovnali zásluhou Brazilce Cafú, ale bod neudrželi. I Příbram pak po druhé žluté kartě Šmejkala dohrávala o desíti. Premiéru Ostravě znepříjemnil snaživý soupeř i obtížný terén. Ostravou se necelou hodinu před utkáním přehnala průtrž mračen a hlavně jednu polovinu hrací plochy, na níž Baník do přestávky útočil, utopila v kalužích vody.

Ligová premiéra mezi Teplicemi a Spartou gól nepřinesla

Fotbalisté Sparty v Teplicích v ligové soutěži poosmé za sebou nevyhráli, ale jejich kouč Jozef Chovanec nebyl po remíze 0:0 zklamaný. "Po osmi letech se nám opět nepodařilo zvítězit, nicméně jsme na začátek sezony podali dobrý výkon s kvalitním soupeřem před výbornou diváckou kulisou. Start ligy byl dobrou pozvánkou k dalším zápasům. Přijeli jsme s cílem vyhrát, což bylo vidět na naší aktivní hře. Trošku mě sice mrzí, že jsme to tady nezlomili, ale naše hra mě potěšila," uvedl Chovanec na tiskové konferenci. Sparťanský trenér doufá, že páteční výkon jeho týmu byl pozvánkou pro fanoušky na úterní třetí předkolo Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény. "Věřím, že díky tomu výkonu, který jsme předvedli, bude i v úterý na Spartě vyprodáno a plný stadion, který vytvoří dobrou kulisu a požene nás dopředu," řekl Chovanec.

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 20° až 24° Celsia.