Zprávy

Začal summit EU-Rusko, Česko zastupuje Klaus

Neformální večeří v chabarovské rezidenci ruského prezidenta Dmitrije Medveděva začal ve čtvrtek summit Ruska a Evropské unie. Vlastní jednání v dálnovýchodním Chabarovsku, který má oproti SELČ devítihodinový náskok, budou následovat v pátek. Žádný průlom ve sporných otázkách se ale nečeká. V ruských médiích se dokonce objevily spekulace, že důsledkem by mohlo být snížení počtu každoročních summitů unie s Ruskem ze dvou na jeden. Ani Švédsko, které zakrátko přebere z českých rukou půlroční předsednictví EU, totiž žádný posun v agendě nečeká. S hostitelem Medveděvem jedná za předsednictví unie český prezident Václav Klaus. Schůzky se účastní také předseda Evropské komise José Barroso a vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Vztahy mezi unií a Moskvou pošramotila loni v srpnu rusko-gruzínská válka o Jižní Osetii (Moskva dosud vyčítá unii, že se postavila na stranu Tbilisi) a lednový rusko-ukrajinský spor o plyn, který připravil mnohé evropské domácnosti o dodávky ruského plynu a který přiměl unii hledat alternativní dodavatele a přepravní cesty. Sporná se však jeví i ruská opatření na ochranu domácího průmyslu.

Rádio Česko: Kalouskova strana se má jmenovat TOP 09

Strana, o jejímž založení uvažuje exministr financí a bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, má nést značku TOP 09. Informaci získal Český rozhlas - Rádio Česko. Pod zkratkou se prý skrývá název Tradice Odpovědnost Prosperita 09. Pro registraci nové strany potřebuje Kalousek tisíc podpisů, podle rádia už jich má trojnásobek. "Pokud přemýšlíme o programu, stanovách, o tom, zda to založit, či nezaložit, tak samozřejmě přemýšlíme i o názvu. V každém případě nikomu nebudeme chtít sbírat ani název, ani grafiku, takže nikdo se nemusí obávat, že bychom převzali část jejich názvu. My nejsme tuneláři, a to ani ve smyslu politického marketingu," řekl Českému rozhlasu Kalousek.

Ve středu Kalousek řekl, že pokud novou stranu založí, bude tento nový subjekt spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí. Jednání mezi představiteli hnutí a někdejším předsedou lidovců probíhají už několik dnů, uvedl server iDnes. "Pokud novou stranu založím, bude středopravá a v této části politického spektra také hledám případné spojence. Starostové mi jsou svým pojetím politiky blízcí a oceňuji jejich každodenní kontakt s veřejností," řekl serveru Kalousek.

Kraje kritizovaly škrty výdajů na dopravní infrastrukturu

Většina hejtmanů a krajských radních ve čtvrtek kritizovala chystané škrty výdajů na dopravní infrastrukturu v rámci revize státního rozpočtu. Kromě nových či rozestavěných úseků dálnic a silnic první třídy by se nedostatek peněz dotkl i plánovaných obchvatů měst. Zakonzervování hrozí asi 300 dopravních staveb. Ve středu o tom informoval ministr dopravy Gustáv Slamečka, podle kterého může na stavby a údržbu chybět příští rok přes 50 miliard korun. Ve většině krajů jde často o dlouho plánované nebo již realizované strategické stavby či rekonstrukce, které v případě nezahájené výstavby, jejich zastavení či zakonzervování negativně ovlivní celý region. Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly je zmrazení staveb šokující a přinese fakticky v době krize zakonzervování celého regionu. Na jihu Čech je ohroženo asi 25 dopravních staveb, mezi které patří dálnice D3, silnice R4 i propojení okruhů v Českých Budějovicích. Oddálení některých staveb by mohlo být problémem i pro investory, kteří před stavbou továren se silnicemi počítali, řekl ČTK náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD). Mezi ohrožené stavby patří i napojení nošovické automobilky Hyundai na rychlostní komunikaci R48, k čemuž se stát zavázal v roce 2006.

Malé obce z celé ČR budou protestovat proti daňové diskriminaci

Nejméně tisícovka městeček a obcí v celé zemi bude příští úterý protestovat proti tomu, že dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně peněz na občana než velká města nad 100.000 obyvatel. Podle právníka Sdružení místních samospráv (SMS) Stanislava Polčáka půjde o nenásilný projev. V obcích se například objeví cedule 'Vítá vás daňově diskriminované město'. Připraveny jsou další akce, řekl ve čtvrtek ČTK Polčák. Podle ministerstva financí se musejí obce dohodnout mezi sebou. Podle informací sdružení se rozdělí ročně mezi všechna česká města a obce z daní 116 miliard korun. "Z toho 49 procent dostanou čtyři největší města, v nichž žije ale jen pětina obyvatel," řekl Polčák. SMS navrhuje, aby z peněz přerozdělovaných největším městům byla asi třetina převedena na obce a malá města, to by si nevynutilo žádné dodatečné výdaje státního rozpočtu.

Podle Polčáka je nejvyšší rozdíl mezi Prahou a městy a obcemi od 1500 do 5000 obyvatel. Radnice v Praze, Brně, Ostravě a Plzni dostávají na jednoho svého občana zhruba 4,5násobně více než menší města a obce, dodal s tím, že v Evropě jsou rozdíly mezi velkými a menšími sídly dvoj- až 2,5násobné. "Je nesmyslné, že čtyři města dostávají z daní polovinu, ale žije v nich jen 20 procent obyvatel," řekl ČTK Václav Petrus, starosta Švihova na Klatovsku se 1600 občany.

ČSSD doporučuje vládě aktualizovat státní rozpočet změnou zákona

Sociální demokraté doporučují vládě, aby aktualizovala státní rozpočet změnou zákona o státním rozpočtu. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí ČSSD Kateřina Blechová s tím, že k takovému kroku může ovšem přistoupit pouze vláda. O aktualizaci státního rozpočtu již dříve hovořil předseda strany Jiří Paroubek. Hlavním důvodem tohoto kroku má být podle ČSSD snaha zreálnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, které byly schváleny na základě dnes již nerealistického předpokladu vývoje ekonomiky. Po letošní rok byl schválen rozpočet s výdaji 1,152 miliardy korun a deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet ovšem počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta, ovšem podle aktuálních odhadů MF letos kvůli hospodářské krizi hrubý domácí produkt ČR klesne o 2,3 procenta. Proto se vláda nyní snaží udržet deficit letošního rozpočtu kolem 150 miliard korun. "Ministerstvo financí o novele zákona zatím neuvažuje, protože se obává případného navyšování výdajů v průběhu legislativního procesu," tlumočil pro ČTK názor ministra financí Eduarda Janoty Jakub Haas z tiskového oddělení MF.

Miko chce agendu předsednictví předat Švédům plynule

Ministr životního prostředí Ladislav Miko se v neděli v Paříži sejde se svým švédským protějškem Andreasem Carlgrenem, aby naplánovali plynulé převzetí ekologické agendy českého předsednictví Švédsku. Za nejdůležitější považuje Miko pokračování příprav EU na světovou konferenci, která v prosinci v Kodani stanoví nové cíle snižování skleníkových plynů po roce 2012, kdy vyprší kjótský protokol. Miko pochválil svého předchůdce Martina Bursíka (SZ), v týmu, který sestavil, nebude dělat změny. Do července, kdy Švédi od Česka převezmou vedení unie, se uskuteční ke Kodani ještě několik důležitých přípravných jednání. První pracovní verzi dokumentu proberou experti 1. června v Bonnu. Změnami klimatu se budou zabývat také všechny zbývající summity EU s dalšími partnery i červnové zasedání premiérů EU. V pátek budou o financování opatření proti změnám klimatu v Praze jednat náměstci ministrů životního prostředí a financí EU.

CVVM: Se členstvím v EU je spokojeno 40 procent lidí

Se členstvím v EU je spokojeno 40 procent lidí, což je stejně jako před rokem, uvedl nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nespokojeno je 15 procent obyvatel České republiky. Neutrální a rezervovaný postoj má ke členství 38 procent dotazovaných. Podobně dopadl únorový průzkum Eurobarometru, který si nechává pravidelně dělat Evropská komise. Větší spokojenost se členstvím v unii podle průzkumu CVVM vyjadřují mladší lidé, vysokoškoláci, voliči ODS, občané deklarující dobrou životní úroveň a ti, kteří podle svých slov hlasovali v referendu pro vstup do Evropské unie. Naopak nespokojeni jsou častěji lidé se špatnou životní úrovní, sympatizanti KSČM a ti, kteří ve všelidovém hlasování byli proti vstupu do unie. Na otázku, zda se někdy cítí být evropským občanem, odpovědělo kladně 41 procent lidí.

Rozhlas a televize neodvysílají některé spoty ultrapravice

Český rozhlas (ČRo) ve čtvrtek rozhodl, že neodvysílá některé volební spoty nacionalistické Národní strany a krajně pravicové Dělnické strany. Klip Národní strany, v němž nabízí "konečné řešení otázky cikánské" přestala již ve středu uvádět také České televize (ČT). Televize kvůli spotu podala trestní oznámení, ke stejnému kroku se chystá i rozhlas. Podle jeho vedení by odvysíláním klipu mohlo dojít k porušení zákona. Obě krajně pravicové strany zvažují, že podniknou kvůli rozhodnutím médií právní kroky. Národní strana uvažuje o trestních oznámeních na vedení ČT i ČRo, v úvahu podle ní připadá i předběžné opatření soudu nebo podání žaloby na zneplatnění voleb. Dělnická strana možná podá trestní oznámení na šéfy Českého rozhlasu. Ministr vnitra Martin Pecina ve čtvrtek podle serveru Novinky.cz rozhodl, že navrhne vládě, aby podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz činnosti obou stran. Podle premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Michaela Kocába byla zveřejněním spotu Národní strany v ČT naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Pecinu již ve středu vyzvali, aby se případem zabýval. Dělnická i Národní strana zveřejnily rozhlasové klipy na svých webech.

Odborníci: Média by neměla věnovat tolik prostoru ultrapravici

Média by podle odborníků oslovených ČTK neměla dávat aktivitám ultrapravicových stran a uskupení tak velký prostor, jaký jim v současnosti věnují. Možným řešením by podle mediálních expertů mohla být například dohoda médií, stavějí se k tomu ale skepticky. Někteří odborníci míní, že řada kontroverzních aktivit krajně pravicových uskupení souvisí se snahou upoutat pozornost. Politolog a odborník na extremismus Jan Charvát ČTK řekl, že jej například nepřekvapil volební spot nacionalistické Národní strany, který Česká televize stáhla z vysílání a podala kvůli němu trestní oznámení. "Já si myslím, že to je standardní postup, který Národní strana volí dlouhodobě, to znamená snaha provokovat za každou cenu, protože si velice dobře uvědomuje, že díky tomu získává mediální pozornost," uvedl. Podobně se v poslední výroční zprávě vyjádřila Bezpečnostní informační služba (BIS), podle níž se Národní strana v posledních letech podílela na řadě kontroverzních akcích, jejichž cílem bylo upoutat zájem médií a dostat stranu do povědomí široké veřejnosti.

STEM: Evropským volbám přikládají lidé menší důležitost než jiným

Volby do Evropského parlamentu jsou pro lidi méně důležité než volby komunální, sněmovní nebo krajské, ukázal nový průzkum agentury STEM. Velký význam přikládá evropským volbám jedna třetina lidí, což je stejně jako senátním volbám. Podle průzkumu je to mimo jiné kvůli nezájmu o mezinárodní dění obecně a matnému povědomí o tom, co europoslanci vlastně dělají. V Česku volili lidé do Evropského parlamentu poprvé v roce 2004, účastnila se necelá třetina voličů. Oproti tomu například ke sněmovním volbám před třemi lety jich přišlo více než 70 procent. Své evropské zástupce si mohou Češi vybírat 5. a 6. června, tedy za necelý měsíc. Volit budou 22 europoslanců, o dva méně než před pěti lety. Ve všech členských státech půjdou občané k volebním urnám mezi 4. a 7. červnem.

Starostové chtějí s ministerstvy hledat lepší řešení neplatičů

Starostové chtějí ve spolupráci s ministerstvy připravit nové zákonné možnosti, které by jim účinněji pomohly řešit problém dlužníků. Rozhodli se kvůli tomu vytvořit pracovní skupinu, v níž by měli být i zákonodárci a prezidentka Exekutorské komory ČR Jana Tvrdková. Jako závěr čtvrtečního veřejného slyšení v Senátu na téma, zda stát pomáhá městům a obcím v boji s neplatiči, to uvedla senátorka Liana Janáčková (SSO). Termín, kdy by pracovní skupina měla předložit návrhy, podle ní ale zatím nebyl stanoven. "Jako starostové potřebujeme další nástroje, aby vymáhání pokut a poplatků bylo mnohem jednodušší," uvedla chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS). Přála by si také, aby města nebyla tak jako Chomutov kritizována za to, když poplatky vymáhají. "Rozhodně nechci, aby se opakovala ta situace, která byla ohledně exekucí sociálních dávek," uvedla. Řápková mimo jiné navrhla, aby dluhy za nájem či odvoz odpadu byly spláceny z rozdílu mezi existenčním minimem a výší sociálních dávek. Podobně by mělo mít město možnost získat dlužné pokuty, nebo by místo nich mohlo dlužníkovi uložit obecně prospěšné práce. Pokud by nic z toho dlužník nesplnil, mělo by mu hrozit vězení nebo zákaz pobytu na území obce, uvedla.

Umělci protestovali proti Klausovi, přišli i jeho zastánci

Několik desítek lidí ve čtvrtek odpoledne přišlo na Pražský hrad, aby protestovali proti některým výrokům, jednání a vystupování prezidenta Václava Klause. Akci zorganizovali umělci, z nichž někteří proti Klausovi vystupují dlouhodobě, třeba sochař David Černý. Vadí jim zejména jeho údajná proruská orientace či jeho postoje k lisabonské smlouvě. Klaus podle nich také nerespektuje ústavu, podílel se na pádu nelevicové vlády a podílí se na rozštěpení pravice. Kritizují jeho výroky týkající se klimatických změn, které odmítají domácí i zahraniční odborníci, i například jeho zásadní stanoviska k pražské architektuře. Prezident tak činí přesto, že v těchto oborech je amatér, říkají. Setkání na Hradě využili ke své propagaci také zástupci strany Liberálové.cz, výzvy na své webové stránce k podpoře prezidenta naopak uposlechlo několik příznivců nacionalisticky laděných sdružení. Vyrobili si přesně podle návodu z internetu transparenty s hesly: Václav Havel - centrální mozek lidstva, Ať žije zasloužilý umělec David Černý nebo Buduj EU, posílíš mír. Ohlášený happening umělců pak narušovali svými výkřiky.

Týden.cz: Ministru Kocábovi hrozí exekuce, Kocáb to popřel

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ) čelí exekuci, na jeho nemovitostech je exekuční plomba. Informoval o tom server Týden.cz s tím, že návrh na exekuci zřejmě podal liberecký podnikatel Radovan Alt. Kocáb, který jako jediný z vlády Jana Fischera odmítl zveřejnit své majetkové poměry, ale serveru řekl, že nikomu nic nedluží a že jde o nedorozumění. Přípis "nařízení exekuce" stojí podle serveru Týden.cz u Kocábovy parcely v pražské Troji a u nemovitosti v Karlově ulici. Na dotaz serveru, jak by mohl "nařízení exekuce" vysvětlit, Kocáb odpověděl, že jde o nedorozumění. "Úředník v minulosti opomněl smazat tuto poznámku v katastru. Nikomu nic nedlužím," řekl serveru Kocáb. Týden.cz uvedl, že za obstaveným majetkem zřejmě stojí Alt. Z dokumentu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že podnikatel na ministra podal v roce 2005 návrh na exekuci a Obvodní soud pro Prahu 1 na začátku prosince 2005 jeho nárok potvrdil. Alt po Kocábovi požadoval částku kolem 60.000 korun, ministr měl také zaplatit soudní výlohy a honorář exekutora. Alt popřel, že by návrh na exekuci podal, o svém sporu s ministrem hovořit nechtěl.

Dívka ze Stříbra zemřela na následky meningokokové infekce

V Plzni ve čtvrtek zemřela šestnáctiletá dívka na následky meningokokové infekce. Stalo se tak krátce poté, co ji záchranná služba převezla na žádost lékařky ze Stříbra do Fakultní nemocnice v Plzni. ČTK o tom informovala mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. "Volala nám dětská lékařka, která dívku prohlížela, že má kožní projevy a teploty, tedy projevy typické pro meningokokovou infekci," uvedla. Záchranáři ihned děvče převezli na jednotku intenzivní péče plzeňské fakultní nemocnice. Tam ale později zemřela. Příbuzní dívky i další osoby se budou muset podrobit lékařskému vyšetření.

První z bank v ČR založila vlastní mateřskou školku

Raiffeisenbank v únoru jako jedna z mála firem v tuzemsku uvedla do provozu mateřskou školku pro děti svých zaměstnanců. Školka se nachází blízko centrály banky v Praze 4, aby byla dobře dostupná. Ostatní peněžní ústavy zatím mateřské školy nemají a matkám nebo otcům se snaží vyjít vstříc jiným způsobem, zjistila ve čtvrtek ČTK. Školku provozuje společnost KinderGarten, která není zřízena ministerstvem školství. Nemá tak ohlašovací povinnost, takže maminkám zůstane plný rodičovský příspěvek. Podle ředitele Raiffeisenbank Lubora Žalmana by o školku ale nebyl zájem bez možnosti práce na částečný úvazek. "Chceme vyjít vstříc matkám vracejícím se z mateřské dovolené. Věříme, že se to vyplatí," uvedl. Rodiče hradí stravné a měsíční poplatek 1300 korun za dítě. Banka doplácí veškeré zbylé náklady na provoz ze svého, protože žádné daňové zvýhodnění zatím legislativa neumožňuje. Kapacita školky je zatím naplněna ze zhruba poloviny. Mimo hlavní město banka přispívá zaměstnancům na využití místních školek.

Loni úřady evidovaly 1200 případů týrání a 700 zneužívání dětí

Psychické nebo fyzické týrání loni v Česku zažilo celkem 1239 chlapců a děvčat, následkem týrání zahynuly čtyři děti. Sexuálnímu zneužívání, dětské pornografii a prostituci bylo vystaveno 739 dětí. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Většina dětských obětí týrání pocházela z úplných rodin s oběma rodiči. "Je to v prostředí, ve kterém mají děti nejmenší možnost se bránit a kdy je jejich utrpení násobeno bolestí způsobenou lidmi, kterým věří," řekla ve čtvrtek v Praze novinářům ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. "Pachateli jsou rodinní příslušníci, blízcí dětí, a pouze zřídkakdy jsou tyto násilné útoky odehrávající se doma za zavřenými dveřmi odhaleny," uvedla Baudyšová. O většině případů týrání dětí se přitom podle odborníků úřady vůbec nedozvědí.

Počty pohřešovaných dětí rostou, loni jich bylo téměř 9300

V České republice každoročně vzrůstá počet pohřešovaných dětí. Policie loni vyhlásila pátrání po 9274 dětech. Bylo to o 574 více než v roce 2007. Od začátku roku do 18. května policie eviduje celkem 3631 zmizení a útěků dětí. Novinářům ve čtvrtek statistiky představila mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká. Jak uvedla, v minulých letech nastal skokový nárůst počtu pohřešovaných dětí oproti roku 2000; tehdy policie zaznamenala asi 5500 případů. Podle Kopecké se nyní zejména stále zvyšuje počet dětí, které utíkají z domova a ústavů. Přibývá i malých dětí, které unáší jeden z rodičů. Dokud se děti nenajdou, zůstávají jejich jména a fotografie v evidenci, a to až na 20 let. Po této době se promlčuje vražda, kterou policisté vždy berou jako jednu z možných verzí osudu dítěte, řekla Kopecká. Naprostá většina dětí se nakonec najde. "Máme vysokou úspěšnost vypátraných pohřešovaných dětí, pohybuje se každoročně okolo 99 procent," řekla ČTK Kopecká.

SB: Východ Evropské unie letos klesne asi o tři procenta

Deset bývalých komunistických zemí střední a východní Evropy, takzvaných nových členů Evropské unie, letos zaznamená pokles hrubého domácího produktu asi o tři procenta. Očekává to Světová banka (SB), která zároveň počítá s tím, že region se vrátí k růstu během příštího roku. Relativně nejlépe zpráva hodnotí Českou republiku a Polsko. Východ Evropské unie byl v minulých letech tahounem růstu celého bloku. Hospodářská krize ale na tuto část Evropy doléhá velmi negativně a většina zemí se nevyhne hlubokému propadu. Ekonomiky vyspělých zemí EU sice klesají také, v minulosti ovšem nerostly tak rychle jako noví členové. Světová banka také uvedla, že vyhlídky na růst regionu budou i v dalších čtvrtletích nejisté. Východ Evropské unie zahrnuje Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Slovinsko.

Bulharsko věnovalo pro hradiště Valy sousoší Cyrila a Metoděje

Novou chloubou někdejšího velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku se ve čtvrtek stalo mohutné sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. České republice skulpturu se slovanskými věrozvěsty, kteří vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, věnovalo Bulharsko. Sousoší měří i s podstavcem 3,5 metru a bude odhaleno v sobotu, řekl ve čtvrtek ČTK vedoucí expozice Slovanské hradiště Mikulčice František Synek. Sousoší stojí před torzem velkomoravského kostela na Valech. Je dílem bulharského sochaře Emila Venkova. Sousoší má připomínat rok 868, kdy museli svoji práci na Velké Moravě obhajovat před papežem v Římě. Sedící Cyril drží v ruce popsaný list. Metoděj za ním stojí s knihou a byzantským křížem. "Je více než pravděpodobné, že v Mikulčicích působili. Valy byly jedním z největších center Velké Moravy. Svědčí o tom velikost zdejší aglomerace i velký počet kostelů," uvedl Synek.

Wichterleho prémii s 270.000 korunami dostalo 24 mladých vědců

Prémii Otto Wichterleho ve čtvrtek v reprezentativní vile Lanna převzalo z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše 24 mladých vědců a vědkyň, kteří pracují v ústavech a laboratořích akademie. Prémii představuje diplom a především 270.000 korun vyplácených po 90.000 korunách v třech po sobě následujících letech. Mezi oceněnými převažují už tradičně přírodovědci, kterých je 18. Mezi nimi jsou i dvě Ukrajinky: absolventka Fyzikální fakulty Kyjevské univerzity Tarase Ševčenka Taťána Ostapčuková a Viktoryia Poteryová, která vystudovala Státní ukrajinskou univerzitu, jak uvádějí tiskové materiály akademie. Ukrajinky posílily skupinu oceněných žen na celkových sedm, což je 29 procent z celkového počtu. Ze společenských a humanitních věd si prémii odnesli dva historikové, filozof, právník a socioložka s jazykovědkyní.

Ostravský soud poslal do vězení fanouška, který útočil na vlak

Na patnáct měsíců poslal ve čtvrtek soudce ostravského okresního soudu do vězení fanouška ostravského Baníku, který se účastnil útoku na vlak s příznivci polského klubu Legie Varšava. Ten skupina napadla organizovaně 28. září 2006 na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze. Při krátké rvačce, do níž se zapletli náhodní cestující, bylo několik lidí zraněno. ČTK to ve čtvrtek řekl soudce Igor Krajdl, který se případem zabývá. Další čtyři útočníci vyvázli s podmínkou. Soudce udělení jednoho nepodmíněného trestu vysvětlil tím, že se jednalo o nenapravitelného násilníka. "Za násilnosti při fotbalových zápasech byl v minulosti už čtyřikrát odsouzen," řekl soudce Krajdl.

Český krátkometrážní film Bába soutěžil v Cannes

Ohlasy na studentský snímek Bába, který je jediným českým zástupcem na filmovém festivalu v Cannes, byly podle režisérky Zuzany Špidlové dobré. Režisérka to ČTK řekla v telefonickém rozhovoru po promítání filmu. Její jedenadvacetiminutový snímek se uchází o cenu v sekci Cinéfondation, určené filmovým školám a mladým filmařům. Výsledky této soutěže budou podle Špidlové vyhlášeny v pátek v 16:30. "Byla jsem tak nervózní, že ani nevím, kolik bylo na promítání lidí. Sál byl ale celkem plný a lidé dvakrát tleskali," uvedla Špidlová s tím, že reakce na film bere s rezervou. "Od několika lidí jsem měla hezké ohlasy, hodně se jim líbil film, herečka i ten příběh. Na druhou stranu, lidé, kterým se film nelíbil, by za mnou asi nešli," dodala.

Savall přiváží putování za středověkou hudbou Středozemí

Proslulý španělský gambista a specialista na starou hudbu Jordi Savall nabídne v pátek návštěvníkům Pražského jara originální putování za středověkou a renesanční taneční hudbou Středozemí a Černého moře. Vystoupení budou přítomni i žongléři, kteří by měli navodit netradiční atmosféru středověkého náměstí. Program zvaný Tanec větru ve čtvrtek umělci představili na tiskové konferenci v Praze. "Ve středověku bylo běžné, že hudebníci byli zároveň žongléři. V té době existovalo poměrně široké vymezení hudby, zahrnovala ji hra na hudební nástroj, divadlo i kouzla a různé triky," řekl Savall novinářům. Program připravil s Nizozemským dechovým souborem (Nederlands Blazers Ensemble - NBE), zahraje v něm na starobylý smyčcový nástroj persko-arabského původu rebab. Jako sólisté se v jeho programu představí i hráči na santur, oud a bicí.

Bednář přece jen míří do KHL, bude hrát za Nižnij Novgorod

Český hokejový útočník Jaroslav Bednář bude hrát v příští sezoně přece jen v KHL. Poté, co mu nevyšlo plánované angažmá v Atlantu Mytišci, podepsal ve čtvrtek smlouvu s Nižným Novgorodem.

Komise rozhodčích uznala námitky Mladé Boleslavi jen zčásti

Pouze zčásti uznala komise rozhodčích ČMFS obsah stížnosti na výkon rozhodčího Jiřího Adama v utkání 28. kola fotbalové ligy mezi Mladou Boleslaví a Plzní (1:1), kterou podal středočeský klub. Sudímu však delegaci na příští kola neomezila, některé chyby prý dostatečně zohlednila známka pět, kterou mu udělil delegát. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda komise Luděk Macela. Středočechům byla uznána pouze námitka, že rozhodčí mohl udělit druhou žlutou kartu Davidu Limberskému za faul na Alexandra Mendyho. "Posoudit rozhodnutí z videozáznamu bylo sice na hraně, hodně jsme o tom diskutovali a nakonec jsme tento bod uznali, i když karta udělena být mohla i nemusela. Boleslavi proto vrátíme vklad za stížnost," uvedl Macela.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, zpočátku místy, postupně na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Odpolední teploty 18° až 22° Celsia. Vítr o rychlosti do 25 km/h.