Zprávy

Fischer seznámil s nominacemi prezidenta, je ochoten dál jednat

Designovaný premiér Jan Fischer v pátek seznámil se svými představami o složení nového kabinetu telefonicky prezidenta Václava Klause. Zároveň oznámil, že se rozhodl pro tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády, protože jej návrhy politických stran nepřesvědčily. S politickými stranami, které obsazení postů ve vládě navrhovaly, je ale ochoten dále jednat. Jednání se očekávají ještě o tomto víkendu. Předsedové ODS, ČSSD a SZ už ve čtvrtek Fischerův návrh kritizovali s tím, že neodpovídá předchozím dohodám. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka nemá taková sestava šanci získat důvěru sněmovny, důvěru by kabinetu v tomto složení nedal ani předseda ČSSD Jiří Paroubek. Klaus Fischerovy nominace přímo nekomentoval, jeho tajemník Ladislav Jakl ale v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že by lídři ODS a ČSSD neměli hrozit tím, že upravený kabinet nepodpoří. Podle něj by totiž přispěli k tomu, že bude v Česku dál pokračovat vládní krize.

Fischerovy nominace ministrů nejsou oficiálně známy. Zřejmě ale až na ministerstva financí, průmyslu a obchodů a životního prostředí odpovídají návrhům občanských a sociálních demokratů. Na postu ministra kultury, kde bylo více kandidátů, se Fischer zřejmě rozhodl pro ředitele České filharmonie Václav Riedlbaucha, kterého mu doporučil Paroubek. Místo Iva Pěgřímka, kterého navrhovala sociální demokracie, Fischer údajně plánuje post ministra průmyslu a obchodu obsadit dosavadním ministerským náměstkem Milanem Hovorkou. Designovaný premiér zřejmě odmítl také nominaci ODS na ministra financí. Ta navrhovala Tomáše Uvíru, Fischer chce ale bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla. Jenže ten je pro Paroubka i Topolánka nepřijatelný. Na ministerstvu spravedlnosti by chtěl Fischer právníka Petra Mlsnu, který nyní pracuje na Úřadu vlády. Na tento post navrhovala ODS ředitelku Justiční akademie v Kroměříži Danielu Kovářovou.

EU ponechá cestovní omezení kvůli nákaze v pravomoci členů

Takzvaná prasečí chřipka představuje potenciální celosvětovou hrozbu, přesto EU nebude zavádět koordinovaný celoevropský zákaz cest do Mexika, které je epicentrem nemoci. Na těchto závěrech se na mimořádném zasedání v Lucemburku dohodli ministři zdravotnictví EU. Ponechali na jednotlivých členských státech, jaká opatření včetně cestovních omezení přijmou. Podle české ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, která vedla debatu za české předsednictví, se však většina států zatím nerozhodla přistoupit k cestovním omezením. Ministři se také shodli, že EU musí nadále koordinovat boj proti nákaze, a to sdílením informací, prací na vývoji nové vakcíny a v případě potřeby i vzájemným poskytnutím účinných antivirotik jako Tamiflu. V této souvislosti ministři konstatovali, že EU je na potenciální pandemii dobře připravená a že zatím neexistují důkazy o tom, že by si nákaza mohla vyžádat příliš velký počet lidských životů. Asi nejočekávanějším výstupem čtvrteční schůzky je rozhodnutí, že EU nevyjde vstříc původnímu požadavku Paříže, která chtěla zakázat lety do Mexika na celoevropské úrovni. Dokument, který ministři schválili, totiž říká, že "příprava a reakce na zdravotní rizika v rámci EU je v pravomoci členských států". Členské země tak budou mít jako doposud v případě zavádění cestovních omezení prostor pro samostatný postup.

MZ: Vyšetření kvůli mexické chřipce vyhledalo zatím 35 lidí

Vyšetření kvůli obavám z nákazy mexickou chřipkou vyhledalo v Česku zatím 35 lidí. U 14 z nich už vyšetření infekci vyloučilo, u dalších 21 se na definitivní výsledek vyšetření čeká. Všichni vyšetření kromě jednoho se vrátili z Mexika, jeden člověk z USA. V žádném z dosud hlášených případů nešlo o přenos nákazy mezi lidmi. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Z celkového počtu vyšetřených osob byly podle hlášení krajských hygieniků k pátečním 14:00 dvě osoby hospitalizovány na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Ostatní, u nichž testy na vyloučení nemoci ještě nejsou hotové, zůstávají v domácí izolaci, upřesnil mluvčí. Podle odhadu hlavního hygienika ČR Michaela Víta by se nemoc mohla objevit v Česku do týdne.

Vondra: Není důvod, aby Bělorusko nedokázalo zavést demokracii

Není důvod, aby se Bělorusku, Ukrajině a dalším postsovětským státům nepodařilo zavést demokracii a tržní ekonomiku a zapojit se do evropských struktur. Blízký vstup těchto zemí do Evropské unie se ale nedá očekávat. ČTK to v pátek řekl vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi Alexandr Vondra, který se účastní konference o demokratizaci a integraci Evropy Od pádu železné opony v roce 1989 po rozšíření Evropské unie v roce 2004. "Co se nám povedlo v těch posledních 20 letech, tak není žádný důvod, aby se nepovedlo v budoucnosti dotáhnout do konce i Bělorusům, Ukrajincům a jiným," řekl Vondra v souvislosti s projektem východního partnerství EU, který bude zahájen příští týden na summitu v Praze. Východní partnerství se účastní Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Výměnou za reformy projekt nabízí těmto východoevropským státům sbližování s Evropskou unií. Hovořit o jejich případném přijetí do unie je ale podle Vondry předčasné.

Filip v projevu na 1. máje kritizoval vládu a mluvil o extremismu

Na tisíc příznivců českých komunistů v pátek dopoledne zaplnilo prostor kolem Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti, aby si poslechlo projev lídra strany Vojtěcha Filipa. Jeho řeč krátce přerušila trojice antikomunistů. Filip mimo jiné kritizoval vládu v demisi a vyjádřil se i k nové. "Bude to skrytá velká koalice," řekl také lídr na adresu Fischerovy vlády. Dále odmítl tvrzení, že KSČM je nedemokratická a mluvil také o extremismu, který mělo vyvolat to, že ministerstvo vnitra nedostatečně neodůvodnilo svůj návrh na zrušení Dělnické strany. Shromáždění na oslavu Svátku práce začalo v devět hodin. Přicházející vítala dechovka, oficiální část byla zahájena Písní práce a projevem předsedkyně pražské organizace KSČM Marty Semelové, která kritizovala, že v době krize je hodně lidí bez práce. Oslavu si nenechal ujít ani čelní představitel předlistopadové komunistické strany Miroslav Štěpán. "Pro mě v dnešní době, jak se říká v krizi, předně 1. máj znamená, že se potkám s lidmi, které jsem dříve často potkával, a cítím se dobře," řekl ČTK Štěpán. Také někdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš je přesvědčen o tom, že má smysl se každý rok na Svátek práce scházet. "Pořád lidé přicházejí, určitě to smysl má," řekl Jakeš.

Asi 500 extremistů bez konfliktů prošlo středem Brna

Asi 500 pravicových radikálů a příznivců Dělnické strany prošlo bez konfliktů středem Brna. Byla jich asi polovina oproti ohlášenému počtu. Pochod, který měl začít ve 13:00, nabral více než tříhodinové zpoždění kvůli pečlivým policejním prohlídkám účastníků a dlouhým projevům řečníků. Po 17:00 se radikálové střežení stovkami policistů vrátili na náměstí Svobody, odkud vyšli. Pochod se obešel bez problémů, nikdo nebyl zadržen. "Akce je povolena do 18:00," řekl ČTK ředitel brněnské policie Martin Kotlan. Nejrizikovějším místem pochodu bylo okolí Malinovského náměstí. Z Cejlu a Bratislavské se k radikálům chtělo dostat asi 80 Romů. Antikonfliktní tým jim to rozmlouval, nakonec je od skandujících příznivců pravice oddělily kordony policejních těžkooděnců. O chvíli dříve rozhodila skupinka antifašistů v Benešově ulici stovky letáčků s židovskými hvězdami a přeškrtnutým hákovým křížem. Na Moravském náměstí chtěli další antifašisté rozvinout transparent, nakonec ale uposlechli výzvu policie a svou snahu vzdali.

Pražský průvod anarchistů bez konfliktů skončil na Palackého náměstí

U sochy na Palackého náměstí krátce po 12:00 skončila oficiální část prvomájové akce Československé anarchistické federace. Shromáždění začalo na Střeleckém ostrově, účastníci pak uspořádali pochod městem. Demonstrace se obešla bez konfliktů. Nyní se někteří anarchisté přesunují na odpolední festival, který se uskuteční na Císařské louce. Shromáždění anarchistů začalo na Střelecké ostrově hudební produkcí muzikantů z řad účastníků. Na místě bylo asi 150 účastníků, mnozí z nich přišli v černém oblečení s tmavými brýlemi a černočervenými anarchistickými vlajkami. V poklidné atmosféře připomínající happening označila řečnice z Československé anarchistické federace 1. máj za anarchistický svátek. "Svátek si přivlastnili marxisté z druhé internacionály. Muži zastřelení před lety ve stávce za zkrácení pracovní doby byli anarchisté," uvedla s odkazem na stávku chicagských dělníků v roce 1886.

Někteří účastníci akce položili květiny u pamětní desky, která připomíná sté výročí oslav 1. máje v Praze a byla na ostrově instalována roku 1990. Anarchisté se pak v průvodu vydali přes most Legií na Smíchov, prošli kolem Švandova divadla a vrátili se opět na pravý břeh Vltavy. Před smíchovským kostelem svatého Václava následovaly další projevy. Průvod měl v čele transparenty s nápisem Společně proti všem formám útlaku, účastníci po cestě vykřikovali hesla proti kapitalistickému systému. Na celou akci dohlížely desítky policistů v uniformách i civilu a členové antikonfliktního týmu. Průvod částečně omezil dopravu.

Připojení lékáren k úložišti spadlo, léky na chřipku nevydávají

Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů zkolabovalo. Lékárny nemohou prodávat léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem na průkaz. ČTK to v pátek řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. "Předávání dat se dnes zbortilo. Máme informace od kolegů, že když chtěli vydat Modafen, nemohli se připojit k ověření pacienta k centrálnímu úložišti," řekl ČTK Krebs. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ČTK řekl, že úložiště funguje, dobíhají ale zátěžové testy a lékárny čekají na připojení déle. "Možná v důsledku toho, že běží test na úrovni 50.000 připojení, se protahují odpovědi. Ověřoval jsem to," zdůraznil Beneš. Zátěžové testy jsou plánované do páteční půlnoci, pak už by připojení mělo být bez problémů.

Léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem mohou lidé od 1. května kupovat na průkaz pojištěnce. Tuto možnost ale mají jen ve zhruba 900 z 2400 lékáren a výdejen, které se přihlásily k centrálnímu úložišti dat. V ostatních zatím léky na průkaz nedostanou, protože lékárník nemá možnost ověřit si, zda si nekupují nadměrné množství léku. Omezení prodeje Modafenu, Paralenu plus, Aspirinu Complex, Daleronu, Nurofenu Stopgrip a Panadolu Plus Grip na průkaz má za cíl zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem k výrobě drog. Až 80 procent prodaných balení se zneužívá k výrobě pervitinu.

Vláda projedná vznik Strategicko-energetické rady vlády

Vláda se na svém pondělním jednání bude zabývat vznikem nové Strategicko-energetické rady vlády (SERV), která by měla být jejím stálým poradním orgánem v energetických otázkách. Mimo jiné by měla pomoci dotáhnout do konce přípravu Státní energetické koncepce (SEK). ČTK to sdělil jeden z pravděpodobných členů rady Petr Kalaš. Do státní energetické koncepce, která by měla být hotova na podzim, by se nově měly zapracovat i dopady současné hospodářské recese na spotřebu energií nebo potřebu nových výrobních kapacit, uvedl Kalaš. Dalším cílem SERV bude připravit tzv. think - tank, který by se zabýval různými úvahami z oblasti energetiky. Třetí prioritou SERV bude podle Kalaše vznik programu energetické robustnosti České republiky. Je to program, který by měl vytvořit odolnost vůči vnějším změnám jednotlivých energetických sektorů, uvedl Kalaš. Členy rady budou především současní náměstci většiny ministerstev.

MPSV: Zhoršení životní úrovně se podařilo zabránit změnami daní

Zhoršení životní úrovně domácností se v roce 2008 podařilo zabránit změnami systému daní z příjmů přijatými v rámci reformy veřejných rozpočtů. Vyplývá to z analýzu vývoje příjmů a výdajů českých domácností v loňském roce, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí předloží vládě. Při 8,5procentní nominálním růstu hrubé průměrné mzdy dosáhl její reálný nárůst 2,1 procenta. Průměrná nominální mzda dosáhla 23.542 Kč, její kupní síla tak meziročně vzrostla o 480 Kč. Prohloubily se mzdové rozdíly. "Velmi důležitou skutečností je, že dynamika růstu mezd zůstala v souladu s dynamikou růstu produktivity práce a nevedla ani k prohloubení mzdově-inflačních tlaků, ani k zásadnímu ohrožení konkurenceschopnosti firem," míní MPSV.

iHned: Manažeři ČEZ loni dohromady vydělali 274 milionů Kč

Šéfové energetické společnosti ČEZ si loni dohromady vydělali 274 miliónů korun. To je sice o 35 miliónů méně než za rok 2007, ale méně bylo i manažerů, kteří si tuto sumu rozdělili. Uvedl to v pátek server iHned s odkazem na výroční zprávu společnosti. Z výroční zprávy podle serveru nevyplývá, o kolik lidí přesně jde, protože společnost zveřejňuje pouze číslo za celé vedení dohromady. Patří sem členové dozorčí rady, představenstva, ředitelé divizí a další vybraní manažeři. V představenstvu firmy přitom zasedá šest manažerů, dozorčí rada má dvanáct členů. Čtyři ředitelé divizí pak zároveň nejsou členy představenstva. Jde tedy minimálně o 22 lidí.

Ministerstvo rozdělilo na prevenci HIV/AIDS téměř osm milionů

Téměř osm milionů korun dostanou letos organizace, které se věnují prevenci a testování HIV/AIDS. Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo v Národním programu řešení problematiky HIV/AIDS 7,96 milionu 14 organizacím. O dotace žádalo 23 organizací a chtěly celkem 34 milionů. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. V Česku je evidováno od počátku testování v polovině 80 let do letošního 31. března 1236 lidí s virem HIV v krvi. Za první tři měsíce letošního roku přibylo 47 nových případů. Za celý loňský rok bylo 147 nových infekcí, což byl největší nárůst od doby, kdy se začal virus HIV v Česku testovat. První čtvrtletí roku naznačuje, že letos by nárůst mohl být opět rekordní. Nejvíce neinvestičních prostředků dostanou Česká společnost AIDS pomoc, 3,711 milionu korun, z toho půjde 1,485 na ojedinělý projekt Domu světla, a národní referenční laboratoř pro AIDS, která obdrží 2,45 milionu korun.

Třeboň poosmé přivítala festival animovaných filmů Anifest

Jihočeská Třeboň v pátek poosmé přivítala mezinárodní soutěž animovaných filmů Anifest. Letos poprvé se ale přehlídka snímků, která se těší velkému zájmu dětí i dospělých, rozdělí na dvě části ve dvou městech. Jediný festival svého druhu v Česku od pátku do pondělí potěší animovanými skvosty diváky právě v Třeboni a od čtvrtka bude bavit publikum v Teplicích. "Sedm let se festival konal v Třeboni v krásném prostředí, které samo o sobě hrálo velkou roli při atmosféře festivalu. Třeboň je nádherná a je nám tady dobře, ale zájem publika trochu přerostl rozměry města, a tak se nám poslední dva roky stávalo, že ne všechny zájemce o animovaný film jsme mohli uspokojit," řekla ČTK mluvčí festivalu Magdalena Šebestová. Organizátoři proto hledali zázemí v dalším lázeňském městě a našli ho v Teplicích. Šebestová vysvětlila, že v podstatě tak vznikly dva festivaly, protože pořadatelé nechtěli o nic ošidit publikum ani v jednom z lázeňských měst. "Asi 80 procent všeho programu a možná i trochu víc je v obou městech najednou," přiblížila Šebestová.

AP: ČR je mezi státy, kterým USA vyčítá porušování autorských práv

Americká vláda zveřejnila ve čtvrtek seznamy zemí, které podle Washingtonu nedostatečně chrání před pirátstvím americké výrobce hudby, filmu a ostatních materiálů s autorskými právy. Na seznamu těch menších hříšníků je i Česko. Informovala o tom agentura AP. Za země, které jsou největší podobnou hrozbou pro Spojené státy, Washington označil Čínu, Rusko, Kanadu, Argentinu, Chile, Indii, Izrael, Pákistán, Thajsko, Alžírsko, Indonésii a Venezuelu. Těchto 12 států budou Američané podle AP pečlivě zkoumat a případně je budou chtít trestat ekonomickými sankcemi v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Na druhém seznamu se ocitlo dalších 33 zemí, ve kterých vidí americká vláda také určité nedostatky v otázce ochrany autorských práv, ale které nepovažuje za nejvážnější hrozby pro americké podnikání. Mezi těmito státy je kromě Česka například Bělorusko, Bolívie, Egypt, Mexiko, Kuvajt, Turecko, Ukrajina a Vietnam.

Hvězda rhytm & blues Beyoncé roztančila pražskou O2 arenu

Podívanou plnou tanečních melodií, bohaté choreografie, měnících se kostýmů, videoprojekce a žen na pódiu nabídlo první vystoupení Beyoncé v České republice. V pražské O2 areně nabídla americká zpěvačka v rámci svého turné s názvem I am... skladby z posledního alba I am. Sasha Fierce i starší hity, včetně vzpomínky na její bývalou skupinu Destiny's Child. Koncert po vystoupení objevu loňského roku Marka Ztraceného v roli předkapely začala Beyoncé velkolepým úvodem, během něhož se vynořil z mlhy a světel obrys její dlouhonohé postavy. Hvězda současného rhytm & blues přilákala podle pořadatelů 12.000 diváků, mezi nimiž převládaly ženy a dívky. Publikum se před příchodem Beyoncé bavilo mexickými vlnami. Zpěvačka jim jako první po intru nabídla skladbu Déja Vu.

V Třeboni začíná první část AniFestu, druhá naváže v Teplicích

V Třeboni v pátek začíná mezinárodní soutěž animovaných filmů Anifest, která v tomto městě potrvá do 4. května. Osmý ročník oblíbeného festivalu je letos poprvé rozdělený do dvou měst. Do pondělka zůstane v Třeboni a ve dnech 7. až 10. května se přestěhuje do severočeských Teplic. Všechno podstatné bude k vidění v obou městech, Třeboň se ale zaměří spíš na tvůrce a odborníky, zatímco Teplice budou patřit hlavně studentskému filmu, dětem a laikům. Jediný specializovaný festival v Čechách nabídne několik stovek snímků z celého světa. Vedle soutěžních projekcí se uskuteční semináře, tvůrčí dílny a prezentace studií. Třebaže na Třeboň letos připadla odbornější část, nepřijdou zkrátka ani obyčejní diváci. Čeká je série mnoha filmových i televizních projekcí, bubenická show, akrobaté, koncerty i další programy. Podrobně si je lze vyhledat na www.anifest.cz. Vstup na promítání je zdarma.

Útočník Eliáš prošel lékařskou prohlídkou a posílí Česko na MS

Hokejový útočník Patrik Eliáš prošel výstupní lékařskou kontrolou v New Jersey a posílí českou reprezentaci na mistrovství světa ve Švýcarsku. ČTK to v pátek řekl tiskový mluvčí národního týmu Pavel Bárta. Eliáš potvrdil svou účast na šampionátu už v minulých dnech a čekalo se, až dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru projde povinnou lékařskou prohlídku, která byla poslední překážkou jeho startu na MS. Vedení reprezentace momentálně řeší přílet hvězdy Devils do Curychu. Podle posledních informací by měl Eliáš dorazit v sobotu dopoledne. Teoreticky by tak mohl zasáhnout už do odpoledního zápasu osmifinálové části turnaje proti Slovensku.

Hokejisté na MS nestačili na Kanadu, opět inkasovali v oslabení

Česká hokejová reprezentace prohrála i s druhým kvalitním soupeřem, na kterého na mistrovství světa v Klotenu narazila. V úvodním osmifinálovém utkání skupiny F nestačili svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky na Kanadu, které podlehli 1:5. Doposud neporažení zámořští hráči, kteří si již zajistili postup do čtvrtfinále šampionátu, rozhodli o své výhře už v první třetině, v níž proměnili tři přesilové hry. Další zápas čeká české hráče v sobotu, kdy se od 16:15 utkají se Slovenskem. Pro oba celky to může být za určitých okolností klíčový zápas v boji o postup do čtvrtfinále.

Štěpánek v Římě tentokrát na Federera nestačil, vypadl ve 3. kole

Český tenista Radek Štěpánek jubilejní desáté vzájemné utkání s fenomenálním Švýcarem Rogerem Federerem prohrál 4:6, 1:6 a s turnajem série Masters v Římě se rozloučil ve třetím kole. Třicetiletý rodák z Karviné tak na antuce v italské metropoli nenavázal na loňské vítězství, jedno ze svých dvou nad bývalou světovou jedničkou. Štěpánek měl šanci v úvodních gamech obou setů při Federerově podání, ale brejkboly nevyužil a naopak pokaždé sám ztratil hned v následující hře svůj servis.

Jaroš vylezl na Manaslu, svou devátou osmitisícovku

Český horolezec Radek Jaroš vylezl ve středu 29. dubna, v den svých 45. narozenin, na svou devátou osmitisícovku. V pravé poledne tamního času stál po sólovýstupu na vrcholu 8163 metrů vysoké Manaslu, osmé nejvyšší hory světa. K tomu, aby dosáhl svého cíle vylézt na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů na světě, mu jich tedy zbývá ještě pět. Jaroš přitom měl podle informací z jeho webu na počátku expedice zdravotní problémy, sužovaly ho bolesti zubů a čelisti. Bral dokonce antibiotika a lékaři mu nedávali moc šancí na úspěch. V základním táboře mu však pomohli lékaři ze Španělska. Nakonec Jaroš překonal i problémy se špatným počasím a nadělil si nejlepší možný dárek ke kulatému jubileu. Nyní už je v pořádku zpátky v základním táboře.

Bíza a Rotrekl porazili v Šanghaji olympijské finalisty

Plážoví volejbalisté Michal Bíza a Pavel Rotrekl porazili na turnaji Světového okruhu v Šanghaji dvě dvojice, které se loni probojovaly do olympijského semifinále. V prvním kole hlavní soutěže Bíza s Rotreklem zdolali gruzínský pár Geor, Gia 2:1, potom si ve dvou setech poradili i se stříbrnými medailisty z Pekingu a bývalými mistry světa Marciem Araujem a Fabiem Luizem z Brazílie. Češi, kteří v Šanghaji začali v kvalifikaci, tak obsadí nejhůř deváté místo. V třetím kole budou jejich soupeři domácí hráči Sü Lin-jin a Li Ťia-lu. Třicetiletý Bíza a o pět let mladší Rotrekl spolu dosud nastoupili na dvou turnajích Světového okruhu a oba jim vyšly. Loni na podzim byli v Bahrajnu sedmí, před týdnem v Brasílii třináctí.

Počasí v sobotu

Zítra se očekává slunečno nebo polojasno, na východě území při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí na 17° až 21°Celsia, na horách bude kolem 12°C.