Zprávy

Začíná se rýsovat kompromis o vládě

K volebním urnám půjdou Češi letos zřejmě mimořádně i v říjnu. Kromě shody na předčasných parlamentních volbách se v úterý začalo v jednáních politických špiček o východisku z nynější vládní krize rýsovat i to, jaká vláda by měla vystřídat současný kabinet v demisi. Stávající premiér a šéf ODS Mirek Topolánek poprvé naznačil, že by se jeho občanští demokraté mohli smířit s úřednickou vládou, žádají však "robustní dohodu" všech demokratických stran na dalším postupu. Sociální demokraté jasně deklarovali, že vláda, které sněmovna minulý týden vyslovila nedůvěru, musí skončit nejpozději do měsíce a nahradit ji má vláda úřednická. ODS sice stále považuje za optimální, aby nynější kabinet v demisi dokončil předsednictví EU, může ale přistoupit i na bližší termín. Za minimální dokonce považuje chvíli, kdy budou schválena protikrizová opatření, tedy květen. Přes léto by tak mohla podle dvou nejsilnějších parlamentních stran vést úřednická překlenovací vláda. Předčasné parlamentní volby se mohou podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka uskutečnit do 20. října. Návrh ústavního zákona, kterým by se zkrátilo funkční období sněmovny, už mají sociální demokraté hotov. Paroubek si v úterý na tiskové konferenci vývoj pochvaloval. "Věci začínají odpovídat naší představě, pokud jde o rychlost a také pokud jde o věcnost toho jednání," uvedl. Podle jeho představ by měl nynější kabinet skončit do tří týdnů; argumentuje tím, že Topolánek odmítá požadavek ČSSD, aby jeho kabinet v demisi opustil ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Kdyby koalice Langra přes palubu hodila, mohla by podle dřívějších Paroubkovým návrhů v demisi zůstat do začátku června, tedy voleb do Evropského parlamentu. Odborník na ústavní právo Václav Pavlíček se ale domnívá, že premiér momentálně odvolat Langra ani nemůže. Někoho jiného by teď do čela resortu mohl postavit pouze prezident, řekl.

Postoj senátorů ODS k lisabonské smlouvě je i po úterku nejasný

Postoj senátorského klubu ODS k lisabonské smlouvě zůstává i po úterku nejasný. Předseda frakce Jiří Stříteský po jednání klubu nechtěl říct, jak budou senátoři ODS hlasovat. Bez hlasů aspoň některých občanských demokratů přitom smlouva nemá šanci v horní komoře uspět. Podle Stříteského se senátoři této strany patrně rozhodou až těsně před hlasováním. Zasedání klubu se zúčastnil i premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

Sněmovna podpořila návrh ČSSD proti privatizaci Letiště Praha

ČSSD v prvním kole sněmovního projednávání uspěla s návrhem zákona, kterým chce vládě zabránit v privatizaci státního podniku Letiště Praha. Vládním poslancům se v úterý nepodařilo normu zamítnout. Sociálním demokratům pomohli nejen komunisté, ale i obě bývalé členky Strany zelených, dva lidovci a Vlastimil Tlustý. ČSSD by podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky zákon nepředložila, pokud by se vláda na privatizaci dohodla s opozicí. Sociální demokraté chtějí uzákonit, aby letiště zůstalo v rukou státu. Přistoupit by byli ochotni nanejvýš na to, aby letiště získaly firmy, jejichž je stát stoprocentním vlastníkem. "Domnívám se, že by takto strategický majetek státu neměl být ani v současné době, ani v budoucnosti privatizován," uvedl stínový ministr financí Sobotka. Přitom právě on jako řádný ministr navrhoval vládě Vladimíra Špidly před šesti lety privatizaci letiště. Dnes k tomu uvedl, že vláda tehdy počítala pouze s prodejem minoritního podílu. Za nejčastější formu privatizace letišť "v civilizovaných zemích" označil jejich pronájem, nikoli nenávratný prodej.

Obama přednese projev v neděli dopoledne na Hradčanech

Plánovaný klíčový projev přednese americký prezident Barack Obama v neděli v 10:00 na Hradčanském náměstí, za zády bude mít panorama Prahy. Americké velvyslanectví v Praze v úterý ČTK sdělilo, že půjde o jeho první veřejný projev v Evropě od inaugurace. Obama v české metropoli promluví ke světu po návštěvě u prezidenta Václava Klause. "Očekávám, že pronese zásadní proslov k Evropě a ke spolupráci mezi Evropou a Amerikou. Že objasní, co si o spolupráci myslí jeho administrativa, jak ji bere vážně a co také od nás očekává, že uděláme pro svět, protože nemůžeme býti nadále tak zahledění sami do sebe a zabývat se svými evropskými miniproblémy," řekl v úterních Lidových novinách šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Po projevu by se pak americký prezident měl zhruba kolem 11:00 přesunout do Kongresového centra Praha. Tam kolem poledního začne vrcholná schůzka politiků EU a USA. Obama do Prahy přijíždí v sobotu odpoledne, večer stráví v hlavním městě asi soukromým programem. Česko pořádá evropsko-americký summit z titulu současné předsednické země unie.

Amerického prezidenta uvítají Klausovi i Topolánek

Amerického prezidenta Baracka Obamu v sobotu při příletu do Prahy na letišti uvítají manželé Klausovi a také premiér Mirek Topolánek. Podle některých hlasů není tato vítací sestava úplně obvyklá. Při minulé návštěvě amerického prezidenta v roce 2007 pozdravili na letišti americkou delegaci v čele s Georgem Bushem ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kancléř českého prezidenta Jiří Weigl a velvyslanec ČR ve Washingtonu Petr Kolář.

Soud: Kraj nebude moci v opavské lékárně hradit poplatky

Krajský soud v Ostravě vydal předběžné opatření, na jehož základě nesmí krajská lékárna Slezské nemocnice v Opavě hradit za pacienty regulační poplatky. ČTK to řekl majitel soukromé lékárny v Opavě Marek Hampel. Podle něj se kraj úhradou poplatků za pacienty dopouští nekalé soutěže a poškozuje tak soukromé lékárny. Proto k soudu podal žalobu, jejíž součástí byl i návrh na předběžné opatření. Informaci potvrdil i krajský úřad, který je připraven rozhodnutí soudu respektovat. Moravskoslezští radní se tímto problémem budou zabývat už na svém středečním jednání. Přestože se v opavské nemocniční lékárně poplatky zatím proplácet nebudou, radní chtějí hledat jiné možnosti, jak pacientům třicetikorunové poplatky kompenzovat.

Sněmovna se bude dál zabývat zrušením zdravotnických poplatků

Sněmovna se bude dále zabývat návrhem opozice na zrušení zdravotnických poplatků. Vládním stranám se v úterý nepodařilo návrh zamítnout. Spolu s opozicí hlasovaly pro další projednání předlohy bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková, svůj hlas přidal i nezařazený Evžen Snítilý. Šanci dostal zároveň i druhý návrh na zrušení poplatků z dílny KSČM. Ani na jeho zamítnutí nenašla koalice dost hlasů. Od středy přitom začne platit omezení vybírání poplatků, o kterém poslanci rozhodli již dříve. Poplatky v ambulancích přestanou platit rodiče za děti do 18 let. Dětem a seniorům nad 65 let navíc klesne roční ochranný limit na poplatky u lékaře a platby za léky z 5000 korun na polovinu.

Topolánek prý věří, že izraelská vláda pokročí v mírovém procesu

Nová izraelská vláda Benjamina Netanjahua má šanci pokročit v mírových jednáních s Palestinci. Podle izraelského velvyslanectví to v úterý na schůzce s izraelským prezidentem Šimonem Peresem řekl český premiér Mirek Topolánek. Ten se k obsahu schůzky odmítl sám vyjádřit. Topolánek údajně na schůzce s Peresem řekl, že Česko bude Izrael nadále podporovat. "Věřím a doufám, že nová Netanjahuova vláda vytvoří pozitivní rámec pro pokračování jednání s Palestinci, a doufám, že bude mít dobrou šanci pokročit v mírovém procesu, navzdory své image," citovala ho izraelská ambasáda.

Schwarzenberg pojede do Vatikánu, spekuluje se i o cestě Klause

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg navštíví po Velikonocích Vatikán. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK řekla, že hlavním cílem ministrovy cesty je příprava papežovy návštěvy v ČR. Hlava katolické církve by měla navštívit Česko koncem září. Spekuluje se o tom, že v blízké době Vatikán navštíví i prezident Václav Klaus. Podle ministerstva kultury by návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR prospělo schválení zákona o majetkovém vyrovnání státu a církvemi. Minulý týden však parlamentní komise doporučila, aby Poslanecká sněmovna vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi zamítla. Český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík ČTK v pátek sdělil, že situace kolem návrhu zákona nebude mít žádný vliv na papežovo rozhodnutí, zda a kdy do České republiky přijede. "Papež Benedikt XVI. to vnímá jako vnitřní záležitost České republiky, v žádném případě do toho nevstupuje ani nezasahuje," řekl Vošalík.

FT: Pád české vlády problémem hlavně kvůli Václavu Klausovi

Vegetování české vlády po ztrátě důvěry v parlamentu podle očekávání u některých lidí v Bruselu vyvolalo obavy a malomyslnost. Ale význam předsednictví Evropské unie se v hlavních městech členských zemích přeceňuje a v Bruselu panuje jiná skutečná obava - že se dostane do popředí euroskeptický a klimatickou změnu popírající prezident Václav Klaus, napsal komentátor britského listu Financial Times Quentin Peel. Někteří se bojí toho, že se provoz unie zastaví, jiní naříkají nad ztrátou vedení v Evropě. Ale to je přehnané. Zkušení matadoři v Evropské komisi a Radě EU jsou více v klidu. Podle nich národní vlády přicházejí a odcházejí, ale tvorba politiky a vyjednávání 27 členských států má svou vlastní dynamiku, ať předsedá kdokoli, uvedl komentář. "Defenestrace Mirka Topolánka je větší nepříjemností doma než v Bruselu."

Vicenová: Kolegové trochu nerozumí tomu, co se v ČR stalo

Evropští diplomaté podle české velvyslankyně při EU Mileny Vicenové příliš nerozumějí tomu, proč se Česká republika ponořila zrovna během šest měsíců trvajícího předsednictví EU do vnitropolitických problémů, které zemí právě otřásají. Vicenová to řekla při setkání s českými novináři. „Nerozumí, proč v tak důležité době, jako je předsednictví, se stalo to, co se stalo," řekla Vicenová.

Do evropských voleb se letos přihlásilo 33 seskupení

Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu letos předložilo 33 politických seskupení. Jejich počet je o dvě vyšší než před pěti lety. Předkládání kandidátek skončila v úterý v 16:00. Kromě pěti hlavních parlamentních stran se do evropských voleb přihlásilo i hnutí Nezávislí a strana SNK ED, které uspěly v prvních eurovolbách před pěti lety. Někteří z jejich europoslanců ale nyní kandidují za nová seskupení. Patří k nim Jana Hybášková, která nyní kandiduje za Evropskou demokratickou stranu, a Vladimír Železný, který založil hnutí Libertas.cz. Na kandidátce tohoto hnutí budou i poslanci Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, kteří, ač zvolení do sněmovny na kandidátce ODS, pomohli opozici minulý týden svrhnout vládu. K letošním nováčkům patří také Strana svobodných občanů, kterou vede spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach, názvem velmi podobná Strana svobodných demokratů a Strana demokracie a svobody.

Zvýšená poptávka Čechů po zlatě a diamantech kvůli krizi trvá

Zvýšená poptávka Čechů po zlatě a diamantech i kvůli silným turbulencím a nejistotám na finančních trzích neustále trvá. Vyplývá to z vyjádření obchodníků pro ČTK. V drahých kovech investoři hledají větší stabilitu a jistotu, kterou postrádají u akcií nebo měn. Růstové vyhlídky například u zlata již podle některých analytiků ale už nemusí být tak příznivé. Zlaté cihly a mince začala v březnu nově nabízet například Komerční banka. Služba je přístupná všem klientům, kteří obchodují s bankou zahraniční cenné papíry. Vysokou poptávku zákazníků eviduje společnost Zlaté Mince - Numismatika. Jednou z jejích posledních nabídek je zlatá medaile s portrétem amerického prezidenta Baracka Obamy, který zavítá do Česka počátkem dubna. Prodejní cena odrážející současný pohyb ceny zlata je 30.000 korun. Cena zlata je v současné době podle odborníků blízko svého historického maxima a velmi kolísá. Klienti by si měli při eventuálním nákupu být vědomi toho, že pokud by finanční trhy začaly opět vykazovat potenciál růstu, je pravděpodobné, že by hodnota investice do zlata mohla významně poklesnout. Diamanty ovšem podle odborníků tržním vlivům takřka nepodléhají. Jejich hodnota dlouhodobě roste, protože diamant je vyčerpatelná surovina.

Studenti z Evropy budou v Telči řešit, co dělat při zemětřesení

Studenti osmi evropských univerzit budou v Telči na Jihlavsku řešit katastrofický scénář, podle něhož město postihne ničivé zemětřesení. Bude zničena většina budov a městská infrastruktura. Studenti navrhnou opatření, která by měla následovat okamžitě po katastrofě a pak i v delším časovém období. Novinářům to řekl organizátor projektu Martin Čásenský. Mezinárodní školicí projekt pořádá Stavební fakulta pražského ČVUT ve spolupráci se Salfordskou univerzitou v Manchesteru. Projekt s náklady 75.000 eur (více než dva miliony korun) bude financovat program Erasmus, přispěla také Britská rada. Spolu se studenty se ho zúčastní asi 20 lektorů ze zúčastněných škol. "Je to první podobná akce v historii, příští rok se bude konat v Turecku, potom v Portugalsku," řekl ČTK Čásenský. Studenti budou mít k dispozici reálná technická data staveb ve městě.

Moravské zemské muzeum zavede návštěvníky k pravěkým zemědělcům

Moravské zemské muzeum v Brně prostřednictvím nových výstav zavede návštěvníky k prvním pravěkým zemědělcům. V sálech Dietrichsteinského paláce vznikla například nápodoba takzvaného neolitického rondelu, tedy kultovního místa obklopeného dřevěnou palisádou. Výstavu zdobí dvě světoznámé venuše z Hlubokých Mašůvek, nedávno nalezené torzo duté plastiky ženy z Mašovic a mimořádná kolekce moravské malované keramiky, řekli novinářům muzejníci. Historikové připomínají, že neolit spojený s počátky zemědělství je přelomovou epochou v dějinách lidstva. "Nikdy nedošlo k takovému zásahu do naší přírody, jako právě v období neolitické revoluce. Lidé odlesnili obrovské plochy, začali těžit kovy, osídlovali další a další místa. Zároveň se měnila i ekonomika, kultura a kulty," řekl ředitel muzea Petr Šuleř. Výstava podle kurátorů podává dosud nejlepší přehled o neolitických nálezech z Moravy a výsledcích archeologického bádání.

Olomoucká činohra odehraje novou inscenaci téměř beze slov

Netradičně téměř beze slov odehraje činohra olomouckého Moravského divadla svou novou inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční v pátek. Její děj herci vystihnou především pomocí tance, mimiky a gest. Inscenaci Tančírna nastudoval s činoherním souborem jeho šéf, režisér Roman Groszmann. K realizaci inscenace ho inspirovalo mimo jiné původní filmové zpracování Tančírny italského režiséra Ettore Scoly. "Děj nové inscenace se odehrává v tančírně, v níž herci odtančí hlavní události českého národa v průběhu jednoho století. Podle režiséra herci ztvární mimo jiné konkrétní osobnosti, například Václava Klause a Vladimíra Mečiara. Dalšími osobami budou generál, estébák, pionýrka či továrník. "Inscenace bude mít děj. Půjde o příběh lidí, kteří nestárnou a procházejí dějinnými událostmi. Zkoumáme jejich jednání za fašismu, nástupu bolševika či v roce 1989," řekl Grozsmann.

Pětiletý Petr rozezná 69 druhů dinosaurů

Fenomenální paměť a také obdivuhodnou výslovnost má pětiletý Petr Špringer z Hodic na Jihlavsku. V úterý před komisí agentury Dobrý den v Pelhřimově dokázal rozpoznat 69 druhů dinosaurů. Malý paleontolog byl tak zapsán do České knihy rekordů. Jeho záliba začala o Vánocích před dvěma roky, kdy pod stromečkem objevil první modely prehistorických veleještěrů. S bráškou si s nimi hrají v pokojíčku i ve vaně, sleduje je ale také v dokumentech BBC. Poté, co si jako spousta jiných dětí dinosaury oblíbil v pohádkách, viděl také jejich obří modely v DinoParku ve Vyškově. Tam se přece jen trošičku bál, když je slyšel řvát. "Malé plastické modely ho ale fascinují," říká jeho třiatřicetiletý tatínek Petr. Musel se je naučit všechny pojmenovat, aby dětem o nich mohl vyprávět a hrát s nimi dinosauří pexeso nebo skládat dinosauří puzzle. "Tenhle ten se živil masem. Jmenuje se tyranosaurus rex. Tenhle se živil rostlinami," odpovídá Petřík na otázky novinářů. "Nebojím se jich, už nežijí. Spadl na ně velký meteorit a oni všichni vyhynuli," konstatoval malý vědec. Bere jednotlivé modely a obrázky do ruky a říká: "Tohle je amphicoelias, tohle bruhathkayosaurus, puertasaurus, argentinosaurus, turiasaurus a tenhle argyrosaurus..." Letos půjde Petr do první třídy.

Vítězi česko-slovenského derby se pootevřou dveře na MS

Středeční derby mezi českými a slovenskými fotbalisty může mít zásadní vliv na to, kdo se bude radovat z postupu na mistrovství světa. Výhra v Praze na Letné jednomu z týmů každopádně pootevře dveře na šampionát. Boje v třetí kvalifikační skupině jsou už v polovině, ale naděje mají její účastníci s výjimkou San Marina stále srovnatelné. Český celek sice už třikrát přivezl body ze soupeřova hřiště, ale pokud nechce chybět na premiérovém MS na africkém kontinentu, musí bezpodmínečně vyhrávat doma. Nyní je v tabulce třetí o bod za Slovenskem, které má zápas k dobru, a o dva za Severním Irskem, které naopak odehrálo o utkání víc. Reprezentace bývalých krajanů se v souboji o účast na významném turnaji potkají už potřetí po rozdělení federace. Zatímco na mistrovství světa v roce 1998 se nedostal ani jeden tým, radost z postupu na loňské Euro měli Češi. Historie vzájemných soubojů není dlouhá, ale poslední jasné české výhry stavějí domácí tým do pozice favorita středečního duelu. Nic na tom nemění fakt, že po sobotní bezbrankové remíze ve Slovinsku se na hlavy hráčů snesla kritika za nudný herní projev. Hráči ji přijali a ve středu chtějí fotbalovou veřejnost získat zpět na svou stranu. Trenér Petr Rada ale musí řešit změny v základní jedenáctce. Jisté je, že na třech místech nemůže volit tak, jak by rád - Rosický se po zranění ještě nevrátil, Ujfalušiho vyřadila sobotní hloupá žlutá karta a Šírla zraněné koleno. Ke změně tak může dojít hned ve třech řadách, protože útočná dvojice Baroš - Svěrkoš by po sobotě také nemusela dostat šanci.

Vedení Chomutova potvrdilo, že chce odkoupit extraligu od Znojma

Vedení prvoligového Chomutova oficiálně potvrdilo, že má zájem odkoupit licenci na hokejovou extraligu od Znojma. Zástupci ambiciózního klubu, který vypadl v semifinále play off druhé nejvyšší soutěže s Kometou Brno, již absolvovali první jednání s majitelem Orlů Jaroslavem Vlasákem. Vedle Chomutova o odkoupení znojemské licence projevili zájem zástupci Brna a Dukly Jihlava. Spekuluje se také o tom, že se k nim přidá poražený účastník extraligové baráže, ve které nyní bojují Mladá Boleslav a Ústí nad Labem.

Tenistka benešová je ve čtvrtfinále

Aktuální česká tenisová jednička Iveta Benešová postoupila na silně obsazeném turnaji v Miami už do čtvrtfinále. Šestadvacetiletá rodačka z Mostu zdolala v pondělním duelu čtvrtého kola poprvé v kariéře Španělku Anabel Medinaovou a její příští soupeřkou bude bývalá světová jednička Venus Williamsová. Ve hře o co nejvyšší podíl z dotace 4,5 milionu dolarů zůstává i česká jednička mezi muži Radek Štěpánek. Osmnáctý nasazený zdolal ve třetím kole 7:6 a 6:4 turnajovou dvanáctku Fernanda Gonzaleze z Chile. Třicetiletý Štěpánek narazí v osmifinále letos potřetí na současnou světovou devítku Fernanda Verdaska. Český daviscupový reprezentant má se svým španělským soupeřem aktivní bilanci 3:1.

Berdych na Djokoviče v osmifinále turnaje v Miami nestačil

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji Masters v Miami v osmifinále, kde nestačil na světovou trojku Novaka Djokoviče. Srbskému tenistovi podlehl 3:6 a 2:6 a nezopakoval loňskou semifinálovou účast.

Počasí

Ve středu očekávají meteorologové jasnou nebo polojasnou oblohu, na jihu až oblačno. Teploty přes den vystoupí na 12 až 16 stupňů Celsia. Po ránu mohou být mlhy.