Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Smlouva o nákupu 107 transportérů pro armádu je podepsána

Náměstek ministryně obrany Martin Barták v pátek podepsal se zástupci koncernu General Dynamics smlouvu na dodání 107 obrněných transportérů pro českou armádu. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní 14,4 miliardy korun. První transportéry Pandur II rakouské firmy Steyr vojáci získají letos, poslední v roce 2013. Steyr je součástí koncernu General Dynamics, v ČR ho zastupuje společnost Defendia CZ. Za koncern smlouvu podepsal její jednatel Juraj Urban, přítomen byl i prezident General Dynamics European Land Systems John Ulrich. "Obě strany pracovaly velmi tvrdě, byla to dobrá spolupráce a je to dobrá smlouva," řekl po podpisu Ulrich před novináři. Vláda obchod schválila počátkem března. Premiér Mirek Topolánek tehdy zdůraznil, že na výrobě se bude podílet řada českých firem, především vojenské opravny (VOP) ve Šternberku a v Novém Jičíně, kde se budou osmikolové transportéry montovat. Celková hodnota offsetového programu podle ministerstva obrany přesáhne 18 miliard korun. Přibližně 40 procent z nich budou přímé offsety, tedy zakázky spojené se samotnou zbrojní výrobou. Na kontrakt, jehož součástí je i platba předem, jsou vyhrazeny prostředky ve státním rozpočtu.

Topolánek považuje za hlavní úspěch i úkol NATO obranu svobody

Obrana svobody je hlavním úspěchem Severoatlantické aliance (NATO) za 60 let jejího fungování, ale i nejdůležitější výzvou a jejím základním úkolem do budoucna. Na závěr dvoudenní konference v Senátu k desátému výročí vstupu České republiky do NATO to prohlásil premiér Mirek Topolánek. Předseda české vlády rovněž zdůraznil nutnost spolupráce aliance s EU tváří v tvář současným problémům i novým hrozbám. NATO se podle Topolánka dostalo v 21. století znovu na začátek. "Základní mise obrana svobody zůstává... Ale nástroje a metody vedoucí k tomuto cíli jsou daleko méně zřejmé než před 60 lety," míní premiér. Aliance podle něj už nemá jednoho ideologického nepřítele a neplatí ani, že "svobodný svět rovná se ekonomická převaha rovná se vojenská výhoda". Topolánek je přesvědčen, že aliance se nemá měnit vnitřně. "Musí však své vystupování přizpůsobit změněnému globálnímu prostředí," dodal premiér. Jedním z těchto prostředků je podle něj užší spolupráce s EU. "Evropská unie představuje ekonomickou a NATO bezpečnostní spolupráci. Unie nemá prostředky k dosažení vítězství svobody a aliance zase nemá prostředky k jeho udržení," zdůraznil Topolánek.

EU chce s NATO víc spolupracovat při využívání vrtulníků

Evropská unie a Severoatlantická aliance by měly více spolupracovat při využívání vrtulníků. Na závěr dvoudenního neformálního zasedání ministrů obrany v Praze to řekla česká ministryně Vlasta Parkanová, která jednání předsedala. Zvláště nyní v době pokračující hospodářské krize si podle ní nemohou státy dovolit budovat dvojité vojenské a obranné kapacity pro obě organizace zvlášť. Evropské státy dlouhodobě postrádají dostatečný počet vrtulníků, mnohé z nich je navíc potřeba modernizovat. Parkanová uvedla, že dostatek vrtulníků kapacit patří mezi hlavní priority evropské obranné politiky. "Jejich nedostatek trápí obě organizace, chceme je modernizovat, aby mohly být používány oběma organizacemi," řekla Parkanová. Vysoký představitel unie pro bezpečnostní a zahraniční politiku Javier Solana dodal, že dostupnost vrtulníků je skoro tím nejdůležitějším, aby se EU stala rychle akceschopnou.

Bursík jednal v Tokiu o emisích a spojení trhů s povolenkami

Český vicepremiér Martin Bursík (SZ) absolvoval v pátek v Tokiu v čele evropské delegace sérii jednání s představiteli japonské vlády o dohodě o ochraně klimatu, která má být uzavřena letos v prosinci v Kodani. Mluvilo se zejména o závazcích na snižování emisí a záměru spojit do šesti let národní trhy s povolenkami na emise skleníkových plynů v jeden globální. Evropská unie očekává od Japonska a od Spojených států, že si co nejdříve, "ale nejpozději do června", napevno stanoví své cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020, řekl Bursík na tiskové konferenci po jednání s japonskými představiteli. "Mluvčí (japonského) premiéra nám řekl, že cíl Japonska pro rok 2020 bude v souladu se závěry GIEC," (Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu (GIEC) OSN), citovala Bursíka agentura AFP. GIEC doporučuje snížení emisí od 25 do 40 procent pro průmyslově vyspělé země do roku 2020. Bilaterálně Bursík v Tokiu jednal také o prodeji českých emisních kreditů Japonsku. Smlouva, která přinese letos Česku miliardy korun na zateplování domů a ekologické vytápění domácností, bude podepsána v Praze koncem března, potvrdil dřívější harmonogram prací na kontraktu mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

ODS odmítla výzvu k odvolání Vesecké, zelení na požadavku trvají

Občanští demokraté odmítli výzvu Strany zelených k odvolání Renaty Vesecké z funkce šéfky státních zástupců, které by podle SZ přispělo k obnově důvěry ve státní zastupitelství. Ústy prvního místopředsedy strany Davida Vodrážky ODS naopak vyzvala koaliční partnery k respektování nezávislosti justice a k politické zdrženlivosti. Zelení na odvolání Vesecké trvají a žádají o koaliční schůzku, na které by koalice měla společně hledat "seriózní řešení". Místopředsedkyně zelených Kateřina Jacques v prohlášení, které zaslala ČTK, uvedla, že SZ respektuje zásadu, podle níž politikům zasahovat do věcí justice nepřísluší. Bylo by ale projevem neodpovědnosti, kdyby vláda jen situaci v justici přihlížela, protože nikdo jiný kompetenci k odvolání Vesecké nemá, uvedla Jacques.

Středočeští zastupitelé odložili hlasování o střetu zájmů Bendla

Středočeští zastupitelé odložili hlasování o tom, zda jsou ministr dopravy Petr Bendl a zastupitel Vilém Žák (oba ODS) kvůli svým funkcím ve státní správě ve střetu zájmů. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) by oba měli být kvůli neslučitelnosti funkcí zbaveni mandátu. Hlasování se ale kvůli postoji KSČM přenese na červnové zasedání zastupitelstva. Do té doby nechá rada kraje k této věci vypracovat dva nezávislé právní posudky, které pak zastupitelé projednají. Komunisté sociálním demokratům umožnili zařadit tento bod do programu, vzápětí ale avizovali, že navrhnou přerušení jeho projednávání do červnového zasedání, aby si k této věci mohli pořídit právní rozbor. "Vzhledem k tomu, že právní posudky k této záležitosti jsou rozporné, nejednotné, nechceme nikomu ublížit, proto bychom chtěli toto jednání přerušit," uvedla místopředsedkyně klubu KSČM Jiřina Fialová. Rath ale nejdříve tvrdil, že jednání o tomto problému bude ještě během pátku a že má s komunisty dopředu dojednaný plán. Poté však sám navrhl jednání přerušit s tím, že rada kraje k věci vypracuje nové právní rozbory, což zastupitelé schválili.

Rozprava, která předcházela hlasování, se vzápětí změnila ve slovní přestřelku mezi zástupci ODS a ČSSD. Rath prohlásil, že Bendl se zastupitelského křesla drží zuby nehty. Jeho předchůdce ve funkci to odmítl a poukázal na to, že peníze za práci v zastupitelstvu dává na sociální účely. "Považuji vaše rozhodnutí za skandální, za něco, co nemá v této republice obdoby," uvedl k záměru sociálních demokratů Bendl.

ČSÚ: V ČR se loni narodilo nejvíce dětí od roku 1993

V České republice se loni narodilo 119.600 dětí, což je nejvíce od roku 1993. Na rekordní hodnotu se zvýšila rozvodovost, rozvedena totiž byla téměř polovina manželství. Oproti předchozímu roku se počet obyvatel zejména díky migraci zvýšil asi o 86.400 na 10,467.542 lidí. Nárůst však činil o 7500 lidí méně než v roce 2007. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet obyvatel ČR se zvyšuje už šestým rokem. Díky migraci loni přibylo 71.800 lidí. O rok dříve však prostřednictvím migrace do Česka přibylo ještě o dalších 12.200 lidí více. Podle údajů ministerstva vnitra k poslednímu dni loňského roku v ČR legálně žilo celkem 438.300 cizinců, kteří tvořili 4,2 procenta populace. Počet obyvatel Česka posílili zejména Ukrajinci, kterých do země přišlo 18.600. Následovalo 13.300 Vietnamců a 7000 Slováků. Ukrajinců v ČR ke konci loňského prosince žilo celkem 132.000 a tvořili 31 procent celkového počtu cizinců.

ČSÚ: Ke konci loňska žilo v Praze zhruba 1,23 milionu obyvatel

V Praze žilo ke konci loňska 1,23 milionu obyvatel, což bylo o zhruba 21.000 více než v závěru předchozího roku. To je druhé nejvyšší roční zvýšení počtu obyvatel hlavního města v historii. Přispěly k tomu počet narozených dětí, stagnace počtu zemřelých a to, že v porovnání s rokem 2007 se loni z Prahy méně lidí odstěhovalo. Méně se jich ale i přistěhovalo. Přirozený přírůstek počtu obyvatel Prahy loni činil téměř 2100 lidí, to bylo nejvíce od roku 1979. Vyplývá to z předběžné statistické bilance, kterou v pátek na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

Filipiová: Síť traumacenter a onkocenter se může změnit

Nemocnice, které dnes nemají statut onkologického nebo traumatologického centra a usilují o něj, se mohou pokusit ho získat. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) v pátek řekla, že síť center, jak je nastavená dnes, není dogmatem. Uvedla to po jednání s hejtmany v Telči. "Jakmile jakékoli zařízení bude mít dojem, že splňuje požadavky na to, aby bylo špičkovým centrem, tak se může přihlásit a opět proběhne jednání odborných společností," řekla ministryně. Rozhodující hlas v definici sítě podle ní budou mít právě odborníci, nikoli ministerstvo. Podle ministryně bude pravděpodobně o statut onkologického centra usilovat nemocnice v Chomutově. Statut traumacentra chce znova získat pardubická nemocnice, která o něj přišla loni. Připojí se pravděpodobně i brněnská Úrazová nemocnice, která ze sítě také loni vypadla.

Zastupitelé schválili vznik neziskové středočeské nemocnice

Středočeský kraj by měl mít v budoucnu formálně jednu nemocnici, pod níž by spadalo všech pět krajských zdravotnických zařízení. Její zřizovací listinu v pátek schválili krajští zastupitelé. Opoziční ODS, která v minulosti ve vedení kraje prosadila převod oblastních nemocnic na akciové společnosti, toto rozhodnutí kritizuje. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) jde teprve o první krok. Příští týden kraj tuto listinu s žádostí o zápis do registru veřejných neziskových zdravotnických zařízení odešle ministerstvu zdravotnictví. Dnem zápisu do registru tato krajská nemocnice začíná fungovat. Rath předpokládá, že se tak stane v červenci. Dosavadní akciové společnosti by měly vkladem nemocnic do jednoho zařízení zaniknout. "Tyto nemocnice nemohou zaniknout či být prodány nebo rozkradeny. K tomu bude do budoucna potřeba souhlas zhruba tří pětin tohoto zastupitelstva, zatímco třeba u příspěvkové organizace či akciové společnosti stačí čistě nadpoloviční většina zastupitelů a už majetek můžete navždy prodat," podotkl Rath.

Kvůli návštěvě Obamy zahrady na Hradě letos otevřou později

Kvůli pražskému pobytu amerického prezidenta Baracka Obamy se na konci března a počátkem dubna dvakrát úplně uzavře areál Pražského hradu. Obama se 4. a 5. dubna v metropoli setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie. Uzavření Hradu také způsobí, že letos se pro veřejnost otevřou tamní zahrady později, až v sobotu 11. dubna. ČTK to v pátek sdělil ředitel tiskového odboru Hradu Radim Ochvat. Areál Pražského hradu bude zcela uzavřený v pondělí 30. března, přístupný bude opět v úterý 31. března v 06:00. Poté bude Hrad uzavřený od pátku 3. dubna od 21:00 do do 05:00 v pondělí 6. dubna. Další podrobnosti a případná dopravní omezení slibuje Správa Pražského hradu upřesnit s dostatečným předstihem.

Říman: Pád Opelu by mohl českým výrobcům přinést i pozitiva

Pád německé automobilky Opel, která se ocitla v existenčních potížích, by mohl českým výrobcům osobních vozů přinést i pozitiva. Novinářům to v pátek před setkáním ministrů EU se zástupci automobilky General Motors (GM), která Opel vlastní, řekl ministr obchodu a průmyslu Martin Říman. Na německou automobilku v současnosti doléhají především potíže mateřské firmy a po státu žádá pomoc 3,3 miliardy eur (zhruba 90 miliard korun). "Myslím, že tu situaci (pád Opelu) neovlivní nijak významně negativně. Možná, že by jí ovlivnil dokonce pozitivně, protože ten volný prostor by musel někdo zaplnit, což je příležitost," uvedl Říman. Podle něj by konec německé automobilky výrazněji neovlivnil ani české dodavatele, které dodávají součástky právě General Motors. V Česku jich je zhruba 25, ale drtivá většina z nich dodává výrobky pro více automobilek.

ČSA podle finančního ředitele čeká letos obtížný rok

České aerolinie čeká letos obtížný rok kvůli poklesu počtu cestujících a platbám leasingu, které se mají dostat na svůj vrchol. Společnost se však udrží nad vodou, pokud nedojde k prudkému zhoršení situace na trhu. Podle agentury Reuters to v pátek řekl finanční ředitel aerolinek Luboš Černý. Aerolinky letos očekávají nulový zisk před zdaněním, případně ztrátu až 20 milionů dolarů (411,7 milionu Kč) a pokles počtu přepravených cestujících o šest procent. "Rok 2009 bude zjevně obtížný, protože zůstává otázkou, kterým směrem se trh vydá, když v současnosti klesá (zhruba) o pět až deset procent," citovala Černého agentura Reuters. "V každém případě, ČSA se udrží na trhu," dodal Černý.

Automobilka Tatra očekává letos propad zakázek až o 40 procent

Kopřivnická automobilka Tatra se stále potýká s velkým poklesem poptávky. Objem jejích zakázek je proti stejnému období loni o 35 až 40 procent nižší, což je stav, který výrobce nákladních automobilů očekává v celém letošním roce. Vyplynulo to z odpovědí, které v pátek ČTK poskytl generální ředitel společnosti Ronald Adams. V Tatře nyní pracuje zhruba 3300 zaměstnanců, což je o přibližně 580 méně než na přelomu roku. "V letošním roce očekává Tatra přibližně 35 až 40procentní pokles objednávek, alespoň měřeno situací, jak ji známe teď v březnu. Nevíme ale samozřejmě, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících," uvedl Adams. Pokud druhá polovina roku přinese obrat, pak automobilka podle něj může očekávat, že za rok 2009 dosáhne kladného provozního zisku.

Průzkum: Biopotraviny pravidelně nakupuje jen minimum Čechů

Biopotraviny pravidelně nakupuje zatím jen malá část Čechů. Poptávka po biopotravinách sice v posledních letech v Česku roste, v průzkumu společnosti GfK ale pravidelný nákup biopotravin uvedla jen dvě procenta dotázaných lidí. Žádnou zkušenost s biopotravinami nemá necelá polovina českých zákazníků a čas od času je nakoupí přibližně pětina lidí. GfK v závěru loňského roku oslovila 1000 lidí. "Pravidelný nebo občasný nákup ve větší míře uváděly ženy, zatímco muži častěji volili odpověď typu slyšel jsem o nich, ale zatím jsem je nekoupil," uvedla GfK v tiskové zprávě. Většina českých spotřebitelů podle průzkumu stále nemá jasnou představu o produktech ekologického zemědělství. Zhruba 80 procent dotázaných si totiž nedokázalo vybavit žádnou konkrétní značku bioproduktů a další více než desetina respondentů pod tento pojem zahrnula značky, které standardy ekologického zemědělství nenaplňují. O biopotravinách nikdy neslyšela více než třetina respondentů.

Praha požádala soud o zablokování pojistky za Průmyslový palác

Hlavní město požádalo soud o zablokování vyplacení pojistky za požárem poškozený Průmyslový palác současnému nájemci Výstaviště, společnosti Incheba. ČTK to v pátek řekl radní Milan Richter (ODS). Metropole se obává, že by Incheba mohla peníze z pojistky použít na jiné účely. Praha se od listopadu snaží přimět Inchebu k podepsání dodatku k nájemní smlouvě, který by měl zajistit obnovu Průmyslového paláce. Zatím ale podepsán nebyl. "Návrh na předběžné opatření, které by mělo peníze zablokovat, jsme podali u Obvodního soudu pro Prahu 6," upřesnil Richter. Vyjádření soudu se ČTK nepodařilo získat. Hlavní město chce u soudu argumentovat mimo jiné dopisem z roku 2003, v kterém Incheba požádala město o to, aby mohla sama pojistit areál Výstaviště s tím, že pojistka bude vyplacena ve prospěch Prahy. Do té doby Výstaviště pojišťovalo hlavní město. Městská rada s návrhem Incheby souhlasila.

Agent Minařík dostal za pojišťovací podvod 4,5 roku vězení

Brněnský krajský soud v pátek poslal bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka za pojišťovací podvod na 4,5 roku do vězení. V roce 1996 nechal na Ukrajině zapálit nadhodnocený náklad optických vláken své firmy, aby pak mohl od pojišťovny Kooperativa vylákat mnohamilionové pojistné. Minařík vinu popírá. Proti rozsudku se odvolal. Kauzou se proto bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Komunistický režim oslavoval Minaříka jako hrdinu za to, že plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa v Mnichově. Soudy se touto kauzou zabývaly léta. Potrestán za to nebyl.

Minařík se po roce 1989 pustil do obchodů se dvěma přáteli - bývalými kolegy ze sovětské tajné služby KGB. Před 13 lety měla jeho firma Mink dodat ukrajinské firmě Invest Commercional Consulting přes 900.000 metrů skleněných optických vláken. Při podpisu pojistné smlouvy s Kooperativou Minařík uvedl, že cena zboží je 41 milionů korun. Cena vláken se ale pohybovala jen kolem dvou milionů korun. Když skončila vlákna v plamenech, dostal bývalý agent od pojišťovny 6,5 milionu korun. Odmítl nabídku Kooperativy, která mu chtěla pořídit nová vlákna.

Vlastník hotelu Savoy dostal pokutu kvůli úniku videonahrávky

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) uložil majiteli pražského hotelu Savoy pokutu ve výši 80.000 korun v souvislosti s únikem videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) před loňskými prezidentskými volbami. ČTK to v pátek řekla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková s tím, že pokutu dostala společnost Evropský investiční holding. V souvislosti s kauzou již dostala pokutu 20.000 korun novinářka Sabina Slonková, která odmítla prozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl. Kvůli úniku záznamu byli v minulosti obviněni dva lidé. Rozhodnutí o uložené pokutě podle Štěpánkové nabylo právní moci 6. března, společnost se proti němu může bránit u soudu. "Je to v souvislosti s únikem videonahrávky a s využíváním kamerového systému v hotelu," uvedla Štěpánková. Po zveřejnění videonahrávky v médiích se spekulovalo o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara. Šlouf tehdy řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru.

Čech zadržený v Brazílii za pašování zvířat může dostat až 10 let

Brazilská federální policie zadržela českého občana Tomáše Novotného za pašování zvířat ve velkém. Čtyřiačtyřicetiletý muž byl údajně hlavní spojkou velké pašerácké sítě do Evropy a v procesu mu hrozí až deset let vězení. ČTK o tom v pátek telefonicky informovala česká vicekonzulka v Sao Paulu Dana Eltomová. "Skupina s Novotným převážela do Evropy hlavně mláďata vzácných zvířat a především vejce exotických ptáků, například papoušků, která měli pašeráci v letadle uvázaná na těle," uvedla vicekonzulka. Konzulát očekává, že se mu už v pondělí podaří se zadrženým Čechem kontaktovat ve věznici v Riu de Janeiro, kam byl převezen. Podle brazilských zákonů mu hrozí až deset let vězení. Podezřelí jsou také další tři Češi a po jednom občanu Švýcarska a Portugalska.

Exekutora čekal v paneláku ozbrojený muž, evakuováno bylo 60 lidí

Šedesát lidí evakuovala v pátek asi na tři hodiny policie a hasiči v Přerově z panelového domu v ulici Trávník. Jeden z obyvatelů bytu v 13. patře přivítal exekutora se zbraní a granátem. Během exekuce z bytu odešel, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Exekutor po nálezu munice přivolal policii, která pětatřicetiletého obyvatele zadržela. "Policejní pyrotechnik zajistil na místě granát F1, pušku Steyr M95, asi padesát nábojů ráže 7,62 a plechovou bednu se střelným prachem," uvedla Sedláčková.

ČT podala trestní oznámení pro podvod na dva zaměstnance

Česká televize (ČT) v pátek podala trestní oznámení na dva své bývalé zaměstnance, a to pro podezření z trestného činu podvodu a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací. ČTK to v pátek sdělil její mluvčí Ladislav Šticha. Veřejnoprávní televize podle něj zjistila, že zaměstnanci uváděli v evidenci, která zaznamenává hudební díla použitá v televizních pořadech, opakovaně jméno autora, jehož hudba ve skutečnosti použita nebyla. ČT pak tomuto člověku vyplácela přes Ochranný svaz autorský (OSA) peníze, které mu nenáležely. OSA vyplácí autorům použité hudby odměny právě na základě hlášení, které zpracovávají samotní zaměstnanci televize. Při interní kontrole ČT však vyšlo najevo, že dva z těchto zaměstnanců v hlášení uváděli jméno autora Charlieho E. Greena i u pořadů, v nichž jeho hudba nezazněla. Televize s oběma zaměstnanci okamžitě ukončila pracovní poměr. ČT teď ve spolupráci s OSA pokračuje v kontrole evidence, konečný rozsah škod zatím není možné určit, dodal Šticha.

Zlatá generace hokejistů, kterou rozprášila StB, má pamětní desku

Na osudovém místě, kde před 59 lety rozprášila StB reprezentační mužstvo hokejistů Československa, jemuž dva dny předtím zabránila odletět na světový šampionát do Londýna, byla v pátek odhalena bronzová pamětní deska. Slavnostního aktu v Pštrossově ulici v Praze 1, kde se dříve nacházel hostinec U Herclíků, tzv. Zlatá hospůdka, se osobně zúčastnili i tehdejší hokejoví reprezentanti Augustin Bubník a Antonín Španninger. Bubník netajil svou radost z toho, že se konečně dočkal připomínky tehdejší velké křivdy. "Bojoval jsem mnoho a mnoho let za to, aby se podařilo něco takového udělat. Dokonce jsem tu chtěl otevřít hospůdku U mistrů světa, ale bohužel k tomu nedošlo. A dneska v 80 letech už se do toho pouštět nebudu," řekl Bubník ČTK a televizi Prima. "Je bezvadné, že to tu je, teď už hrozí jen to, že to někdo ukradne a ten bronz bude chtít prodat," dodal Bubník. Litoval pouze toho, že se pamětní desky nedočkalo více z jeho bývalých spoluhráčů.

Příbramská galerie otevřela výstavu fotografií 30 autorů

V příbramské Galerii Františka Drtikola v pátek byla otevřena výstava Paměť české fotografie. Reprezentativní soubor více než 200 převážně černobílých snímků mapuje charakteristické jevy života 20. století. Potrvá do 26. dubna, řekla ČTK galeristka Hana Ročňáková. V časovém záběru výstavy hrají podle ní roli dvě zlomová data. Prvním je rok 1918, kdy se zúročily snahy obrozenců 19. století a český národ vytvořil suverénní stát. Druhým mezníkem je vstup Česka do Evropské unie v roce 2004. Mezi třicítkou autorů nechybí mimo jiné František Drtikol, Josef Sudek, Ladislav Sitenský, Zdeněk Tmej, Jindřich Štreit, Josef Koudelka, Dana Kyndrová a Bohdan Holomíček. Expozice je rozdělena do šesti tematických skupin. První z nich nazvaná Podoby sebevědomí představuje osobnosti i zdánlivě bezejmenné lidi, kteří reprezentují ideální, skutečnou či dokonce skrytou podobu obyvatel českých zemí. Skupina nazvaná Zlom epochy přibližuje fotografické cykly spjaté s druhou světovou válkou. Kapitola Reminiscence se dotýká staletého soužití židovského a českého národa. Skupina Terény domova dokládá, že národní identitu lidé stále spojují s místem, kde žijí. Nejobsáhlejším oddílem jsou Obrazy existence, které ukazují každodenní život. Epilog Monoskopy pak symbolicky znázorňuje současný svět.

Ruský soubor Alexandrovci vystoupí šestkrát v České republice

Ruský armádní soubor Alexandrovci vystoupí v rámci svého evropského turné šestkrát v České republice. Sérii koncertů zahájí 13. června na zimním stadionu v Jihlavě. V Praze se představí o tři dny později v Tesla Areně. Jako hosté slavného souboru zazpívají Eva Pilarová a Petr Kolář. ČTK to za pořadatele sdělil Tomáš Matějovský.

Záhrobská je díky třetímu místu v Aare druhou slalomářkou sezony

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila bronzovou pozici v pátečním slalomu ve finále Světového poháru v Aare. Díky tomu se posunula na konečnou druhou příčku v hodnocení disciplíny, tedy nejvýše v kariéře. Vítězství v závěrečném slalomu sezony si připsala Sandrine Aubertová z Francie, která vyhrála už před týdnem v Ofterschwangu. Záhrobská dokonce dlouho útočila na své druhé vítězství v sezoně a kariéře. Po prvním kole byla nejrychlejší a také na mezičasech druhé jízdy dlouho vedla. Nakonec ztratila v součtu 23 setin na Aubertovou, rychlejší byla i Němka Fanny Chmelarová. Shodného času jako Záhrobská dosáhla i Švédka Therese Borssenová. "První kolo se mi povedlo výborně, i když jsem tam v horní části ještě trochu chybovala," řekla v rozhovoru pro ČTK Záhrobská. V druhém kole víc bojovala, než závodila, prý i kvůli náročnější trati. "Bylo to postavené hodně obtížně, hned na začátku jsem chybovala a ztratila celý náskok, ještě dole jsem trochu ztratila. Ale stejně mám ohromnou radost ze stupňů vítězů i z toho celkového umístění," uvedla.

Počasí

V sobotu většinou oblačno, ojediněle slabý déšť nebo přeháňky, v horských polohách sněhové. Teploty vystoupí na 6° až 10°Celsia, na horách bude kolem 1°Celsia. Slabý proměnlivý, postupně jižní vítr.