Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Koalice podpoří návrh snížit počet poslanců z 200 na 199

Lídři koalice ve středu přistoupili na návrh KDU-ČSL prosazovat snížení počtu poslanců ze současných 200 na 199, a to v rámci zavedení přímé volby prezidenta. Koalice bude také dál diskutovat o změnách volebního zákona; vyhoví tak KDU-ČSL, podle které je vládní návrh na hraně ústavnosti. Novináře o výsledcích jednání informoval premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. "Shodli jsme se na tom, že znovu vrátíme do hry tu variantu, kterou jsme diskutovali v roce 2006, a to je snížení počtu poslanců na 199," uvedl Topolánek. Změna by se podle premiéra mohla stát součástí návrhu na zavedení přímé volby prezidenta. V případě schválení by zabránila jak patovému povolebnímu rozdělení sil ve sněmovně, tak při parlamentní volbě hlavy státu. Poslanců a senátorů je totiž nyní 281, při pouhém snížení o jednoho poslance by jich byl sudý počet. Právě to původně byla podle předsedy vlády a ODS hlavní výhrada proti snížení počtu poslanců.

Koalice se radila, jak zlomit nesouhlas části ODS k návrhům MŽP

Premiér Mirek Topolánek (ODS) s předsedou zelených a vicepremiérem Martinem Bursíkem a dalšími koaličními špičkami hledal cestu pro schválení návrhů ministerstva životního prostředí, které v únoru sněmovna zamítla i hlasy některých poslanců ODS. Problém se týká nejen zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, který poslanci shodili ze stolu ve třetím čtení, ale i návrhu novely horního zákona, uvedl po jednání Topolánek. "Řešili jsme principy a mechanismy, jak dosáhnout koaliční shody, a pokusíme se vyjednat v klubech takovou podporu, aby ty zákony prošly," řekl Topolánek novinářům. "Vzkaz je zcela jasný," konstatoval Bursík s tím, že koalice musí naplňovat společný program a dokončit prosazování zákonů, které jsou součástí programového prohlášení.

Schwarzenberg míní, že na postoji USA k radaru se nic nemění

Stále stejná je podle českého ministra zahraniční Karla Schwarzenberga situace okolo amerických plánů na vznik radaru systému protiraketové obrany v České republice. Šéf české diplomacie tak komentoval spekulace o čerstvých návrzích nové americké administrativy obětovat vybudování protiraketového štítu výměnou za ruskou pomoc při přesvědčování Íránu, aby se vzdal svého kontroverzního jaderného programu. Schwarzenberg přitom uvedl, že v oblasti jsou i další "poněkud nestabilní" země disponující vyspělou technikou. "Kdyby Írán upustil od svých jaderných ctižádostí, tak se celá scéna změní a o protiraketovém štítě můžeme diskutovat," připustil Schwarzenberg. Právě on loni se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou podepsal základní smlouvu, která vznik americké základny v českých Brdech umožňuje. Smlouvy zatím čekají na souhlas českých poslanců. Český ministr zahraničí přitom upozornil, že Írán nedávno vypustil do vesmíru satelit a na svých raketách "pilně pracuje".

Senátoři ČSSD chtějí kvůli lisabonské smlouvě mimořádnou schůzi

Senátoři ČSSD jsou rozhodnuti kvůli senátní ratifikaci lisabonské smlouvy, která má dát pravidla budoucímu fungování EU, požádat o mimořádnou schůzi horní komory. Žádost předloží v případě, pokud by se Senát odmítl smlouvou zabývat na řádné schůzi, která začne 26. března. ČTK a České televizi to řekl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. "Neexistuje jediný důvod pro to, aby na nejbližší schůzi nebyla lisabonská smlouva projednávána," uvedl Vícha. Podle něj jsou odkládáním porušována pravidla jednání horní komory. Lídři koalice se ale shodli na tom, že termín ratifikace smlouvy se nejspíš ještě posune, a to na nejdříve na duben.

Klaus se na Hradě setkal se zástupci euroskeptické frakce EP

Prezident Václav Klaus na Hradě přijal europoslance ze skupiny Nezávislost/Demokracie. Její členové bývají označováni za euroskeptiky, oni sami se podle jejich jediného českého zástupce Vladimíra Železného cítí být eurorealisty. Stejné označení pro svůj postoj k EU používá i Klaus. Se "spřátelenými" europoslanci Klaus hovořil podle Železného o evropské integraci i lisabonské smlouvě. Skupinu Nezávislost/Demokracie tvoří 22 z celkem 785 europoslanců. Před dvěma týdny ocenili potleskem Klausův podle některých názorů kontroverzní projev na půdě Evropského parlamentu. Klaus tam kritizoval lisabonskou smlouvu a současnou podobu evropské ekonomiky i údajné odcizení unijních politiků občanům. Podle Železného se právě tento projev stal jedním z hlavních témat středečního jednání.

Starostové chtějí změnit vládní dotační systém, prý je korupční

Hnutí Starostové a nezávislí (SN) kritizuje vládní systém rozdělování dotací. Prý nahrává korupci a je netransparentní. Podle analýzy, kterou si nechali zpracovat, systémem nenárokových dotací stát letos rozdělí přes 66 miliard korun. Starostové navrhují, aby téměř 30 miliard korun bylo převedeno přímo na obce. Se svým návrhem seznámili novináře na tiskové konferenci. "Pokud bude na prostředky ze zákona nárok, pominou důvody pro poskytování různých výhod těm, kdo o dotacích rozhodují či je zprostředkují," řekl předseda hnutí Petr Gazdík. Podle něj poslanci a významní úředníci mohou přímo rozhodnout o přidělení konkrétní dotace v řádu desítek či stovek milionů. "Jsou známy případy, kdy poslanci takto podporují fotbalové kluby svých dětí, neziskové organizace, které řídí jejich blízcí," dodal. Proto hnutí chce zrušit i takzvané porcování medvěda. Gazdík předpokládá, že rozpočty samospráv by se tak ročně navýšily až o čtvrtinu. Takové příjmy by navíc podléhaly zvýšenému dohledu obyvatel při sestavování rozpočtu obce.

Dělnická strana může dál působit, vláda soudu nedala dost důkazů

Krajně pravicová Dělnická strana (DS) smí i přes kritiku politologů a odborníků na extremismus dál působit na politické scéně. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl vládní návrh na rozpuštění strany. Neobsahoval dost důkazů o úzkých vazbách DS a neonacistického Národního odporu ani o snaze násilně změnit politický systém. Dle opozice i některých expertů byl návrh vlády špatně připraven, šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzval premiéra, aby navrhl odvolání ministra vnitra Ivana Langera. Langer pochybení odmítá, proti extremistům chce bojovat dál. Vláda zatím neuvedla, zda znovu podá i návrh na rozpuštění DS. "Je otázkou, zda se k tomu budeme vracet a budeme se snažit lépe připravit ten nález, protože si myslím, že speciálně tato strana vystupuje způsobem a porušuje zákony, že je jenom otázkou, jakým způsobem se ten nález připraví, aby byl nenapadnutelný," uvedl premiér Mirek Topolánek. Zástupci ministerstva vnitra několikrát zopakovali, že tento rozsudek pro ně do budoucna bude vodítkem jak návrh v podobných případech připravit. Langer upozornil, že soud se vůbec poprvé zabýval návrhem na zrušení politické strany kvůli její politické činnosti.

Výbor poslancům doporučil nesnižovat nejnižší příspěvek na péči

Lidé pobírající příspěvek na sociální péči v nejnižší hodnotě 2000 korun by podle názoru členů sněmovního sociálního výboru ani o část těchto peněz neměli přijít. Změny způsobu vyplácení navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí v novele zákona o sociálních službách. Ministerstvo kvůli údajnému zneužívání dávek některými příjemci hodlá nejnižší, první stupeň příspěvku, nyní vyplácený v hodnotě 2000 korun, rozdělit na dvě části. Příjemcům příspěvku by chtělo v hotovosti vyplácet jen 800 korun, zbývajících 1200 korun by měli dostat až po předložení potvrzení o objednání pečovatelské a jiné sociální služby. Rozdělení nejnižšího příspěvku však členové výboru neschválili, jeho nejvyšší stupeň by podle nich měl naopak vzrůst z nynějších 11.000 korun na 12.000 korun. Růst nejvyššího stupně příspěvku, který by nebyl kompenzován poklesem jeho nejnižšího stupně, by podle ministra práce Petra Nečase (ODS) znamenal další zátěž pro státní rozpočet. "Pokud by prošel zákon v té podobě, v jaké byl teď schválen výborem, tak to znamená další miliardu a půl (korun) navíc," řekl ČTK Nečas.

Dva dny po demonstraci svolávají skláři další na 30. března

Dva dny po demonstraci před úřadem vlády svolávají skláři další. Na stejném místě chtějí znovu vyjádřit nespokojenost s přístupem vlády k situaci zaměstnanců krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading a majetkově spjaté Porcely Plus. V pondělí 30. března od 11:00 se před úřadem mají sejít nejen lidé ze skláren a porcelánek, ale i jejich rodiny nebo lidé z postižených regionů. ČTK to řekl odborový předák novoborského Crystalexu František Kuric. "Lidé mají čím dál větší zlost. Mají pocit, že si z nás na vládě a ministerstvech dělají legraci a naše problémy je vůbec nezajímají," vysvětlil důvody dalších protestů Kuric. Připravované změny v zákoně na ochranu zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele jsou podle něho nedostatečné.

ÚOHS potvrdil pokutu 150.000 Kč pro ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 150.000 korun za chybný výběr firmy na zajištění krizové komunikace. Sankci potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Rozhodnutí je už pravomocné. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách ÚOHS. "Nejprve se musíme se stanoviskem ÚOHS důkladně seznámit a poté zvážíme další postup," sdělil ČTK Petr Kopáček, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, kterého se kontrakt týkal. Podle jeho slov postupovali správně a veřejná zakázka na zabezpečení krizové komunikace byla vyhlášena v souladu se zákonem. Ministerstvo kontrakt, který přímo přidělilo Telefónice O2, označilo jako takzvanou zakázku malého rozsahu, při níž není potřeba vyhlašovat tendr. Podle zjištění ÚOHS byla ale zakázka podhodnocena. Její cena byla nejméně 49,9 milionu Kč.

Šéf Práva tvrdí, že ho varovali kvůli ČSSD, Paroubek to odmítl

Šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný ve svém listu ve středu napsal, že byl v posledních týdnech z různých míst opakovaně varován, že pokud bude deník pokračovat v dosavadním, údajně nepříznivém psaní o sociální demokracii, může přijít o inzerci firem, jejichž management je jmenován nebo ovlivňován státem. Šéf ČSSD Jiří Paroubek odmítl, že by s tím měla jeho strana cokoliv společného, a vyzval Porybného, aby předložil důkazy, nebo se omluvil. Ten se nehodlá ani omlouvat ani zveřejňovat důkazy. Porybný dopoledne na dotaz serveru Novinky.cz, zda se v těchto aktivitách angažuje například volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, odpověděl "no comment". "Jak je něco takového v době, kdy je ČSSD v opozici, vůbec možné? Nechci si hrát na detektiva, ale někdo zjevně sází na to, že část současných podnikatelských či politických ´elit´ už najisto počítá s volebním vítězstvím soc. dem. a chce se předem nějak zavděčit krocením ´neposlušných´ médií. Mohu k tomu říct jen jedno: Právo od své nezávislosti pod žádným tlakem neustoupí. Naštěstí jsou to čtenáři, a ne stranické zákulisí, kdo posuzují, zda píšeme pravdivě a zda si zasluhujeme jejich důvěru," napsal Porybný v glose.

Neveřejná jednání předsednictva Rady ČRo jsou nezákonná

Neveřejná zasedání předsednictva Rady Českého rozhlasu jsou v rozporu se zákonem o ČRo. Ve středu se na tom shodl sněmovní kontrolní výbor, když se zabýval informacemi rady o odměňování jejích členů a dalšími věcmi týkajícími se hospodaření rozhlasu. Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) si také nechal zpracovat právní analýzu, z níž údajně vyplývá, že neveřejná zasedání předsednictva rady jsou pošlapáním práva veřejnosti na kontrolu činnosti ČRo. Místopředseda rady Ladislav Jíša uvedl, že jde hlavně o pracovní jednání, kde se připravují podklady. "To není otázka toho, aby se tam řešily věci, které se potom prezentují nebo projednávají na veřejných jednáních," reagoval. Výbor také konstatoval, že v rozporu se zákonem je i vyplácení odměn místopředsedům rady, i když je v souladu s usnesením, které v minulosti přijala sama Poslanecká sněmovna. Jak uvedl předseda výboru, nesoulad spočívá v tom, že Rada ČRo má své místopředsedy, i když zákon stanoví pouze jejího předsedu a členy. Kontrolní výbor proto také požádal sněmovní výbor pro vědu, vzdělávání, mládež, kulturu a tělovýchovu, aby posoudil, zda je jednací řád rady v souladu se zákonem.

Kácení stromů nezvýší bezpečnost na silnicích, tvrdí ekologové

Kácení stromů podél silnic nevyřeší situaci s bezpečností provozu, tvrdí ekologické hnutí Arnika. Silničáři by podle něj měli přehodnotit svůj záměr porazit letos okolo komunikací tisíce stromů. "Ke zvýšení bezpečnosti na silnicích by spíše prospěla osvěta řidičů, umísťování odrazek na stromy, omezení rychlosti v nebezpečných úsecích nebo dopravní značení upozorňující, že dopravní cesta vede skrze alej," řekl novinářům Martin Skalský z Arniky. "Stromy chrání v létě před žárem, v zimě před sněhem na vozovce a zmírňují boční vítr," dodal. Podle Arniky by silničáři měli natírat stromy podél komunikací na bílo, jak se tomu dělo v minulosti. Natřené stromy, opatřené odrazkami, zlepšují orientaci řidičů za snížené viditelnosti, řekl Skalský.

Třebíčská nemocnice se odvolala proti odškodnění za záměnu dětí

Nemocnice Třebíč se odvolala proti rozsudku krajského soudu v Brně v případu záměny novorozenců. ČTK to řekl právní zástupce nemocnice Ondřej Dostál. Rodina Libora Broži v něm vysoudila 1,2 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu korun. Rodiny již dříve uvedly, že se odvolávat nebudou, protože chtějí mít po procesu klid. Nyní ale podle svého právního zástupce Igora Veleby budou muset opět obhajovat svůj požadavek na odškodnění za psychickou újmu, která jim záměnou děvčat vznikla. "Soud prvního stupně nepřihlédl k nemocnicí tvrzeným skutečnostem a navrhovaným důkazům, na základě provedených důkazů pak došel k nesprávným skutkovým zjištěním," řekl Dostál ČTK. Nemocnice Třebíč se dále odvolala "proti nepřiměřenosti zadostiučinění přiznaného soudem".

Koruna ve středu posílila na 27,30 Kč/EUR a 21,74 Kč/USD

Česká měna ve středu výrazně posílila. Vůči evropské měně zpevnila proti předchozímu závěru o více než 50 haléřů k hladině 27,30 Kč/EUR, kde byla po 17:00. Jen o něco méně přidala také k dolaru na 21,74 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Centrální banky v regionu přišly s dalším společným prohlášením, kterým se ohradily proti hodnocení finančních a bankovních systémů v jednotlivých zemích a možnému zpochybnění důvěryhodnosti dohledových orgánů. "Vedle těchto zpráv se na světových trzích drží lepší nálada vůči riziku, což je pro region plus," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Středoevropské centrální banky se ohradily vůči hodnocení regionu

Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se ve společném prohlášení ohradily proti hodnocení finančních a bankovních systémů v těchto zemí a možnému zpochybnění důvěryhodnosti dohledových orgánů v těchto zemích. Vyplývá to z tiskové zprávy Národní banky Slovenska, kterou má ČTK k dispozici. Ke společnému prohlášení se podle ČNB později přihlásil i maďarský orgán finančního dohledu PSZAF. Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich činnosti v zemích střední a východní Evropy.

STEO: ČR nesplní požadavky EU na skladování odpadu, hrozí sankce

Česko do roku 2010 údajně nesplní požadavky EU na skladování odpadu. Novinářům to řekla členka představenstva Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů (STEO) Jiřina Vyštejnová. V roce 2010 by měla ČR snížit množství ukládaných odpadů na skládku o čtvrtinu ve srovnání s rokem 1995. Podle ředitele pražského zařízení na energetické využití odpadů Aleše Bláhy hrozí Česku za nesplnění tohoto opatření miliardové sankce. Také podle ministerstva životního prostředí existuje reálné riziko, že Česko stanovené kvóty nesplní. "Právě proto je klíčové, aby nový zákon o odpadech co nejrychleji prošel legislativním procesem tak, jak ho ministerstvo navrhlo, tedy s nástroji na lepší třídění bioodpadu, například povinnosti obcí zajistit občanům možnost třídit bioodpad," řekl tiskový mluvčí úřadu Jakub Kašpar.

Ekonom: Konkurzní správce ČSPL chce po státu 43 mil. Kč za budovy

Konkurzní správce zkrachovalé společnosti Československá plavba labská (ČSPL) Aleš Klaudy podle internetového serveru týdeníku Ekonom požaduje po státu 43 milionů korun jako náhradu za budovy v německém Hamburku. Přístavní budovy s pozemky byly ministerstvu dopravy předány v prosinci na základě dohody o narovnání. "Když Fond národního majetku v roce 1992 zakládal akciovou společnost ČSPL, tak slíbil vložit do základního kapitálu budovy v Hamburku, ale právně je tam nevložil, což jsme potvrdili v dohodě o narovnání. Nyní tedy chceme, aby svou povinnost stát splnil jinak," řekl Klaudy týdeníku.

Jihomoravský kraj platil poplatky za 58 procent nemocných

Na jihu Moravy týden od týdne stoupá počet nemocných, kteří si zdravotnické poplatky nechávají proplácet od kraje. Možnosti využilo v únoru 58 procent lidí. Za první tři únorové týdny jich bylo o tři procenta méně. Podle hejtmana Michala Haška čísla i tak svědčí o tom, že se nevyužije 75 milionů korun, které má kraj na poplatky připravených. Ze zbytku peněz by mohli být odměněni zdravotníci, řekl hejtman ČTK. Lékaři i další personál krajských nemocnic by podle Haška část z nevyužitých peněz mohli dostat na odměnách. "Já jsem projel řadu krajských nemocnic, viděl jsem podmínky, ve kterých ti lidé pracují, a je to fyzicky i psychicky velice namáhavá a vyčerpávající práce," řekl Hašek.

Matka týraných hochů žádá o mírnější trest, ostatní rozsudek odmítají

Matka chlapců Ondry a Jakuba Klára Mauerová před Vrchním soudem v Olomouci plně doznala svoji vinu a požádala soud o shovívavost a zmírnění devítiletého trestu vězení za týrání synů. Ostatní odsouzení v kauze Kuřim ale rozsudek brněnského krajského soudu odmítli. Podle nich soud, který jim loni v říjnu udělil mnohaleté tresty, špatně zhodnotil důkazy, nevyslechl klíčové svědky, neřešil rozpory v případu a jeho verdikt je proto zcela nelogický. Naprosto klíčovým pro vynesení rozsudku byla výpověď matky chlapců Kláry Mauerové. Přiznala se k mučení synů a dále z něj usvědčila dalších pět osob. Učinila tak podle svého advokáta Daniela Ševčíka poté, co zjistila, že byla zmanipulována svojí sestrou Kateřinou Mauerovou a přítelkyní Barborou Škrlovou. Brněnský krajský soud připustil, že Klára nejednala plně o své vůli. O to se ve své žádosti o zmírnění trestu Ševčík opírá. Upozornil, že matka hochů byla nejen pachatelkou, ale i obětí, na což prý brněnský soud zapomněl. Advokát tvrdí, že Mauerová se dost vytrestala tím, že týráním přervala svá citová pouta s dětmi.

Vietnamec Le Kim Thanh bude do několika týdnů deportován

Šestadvacetiletý Vietnamec Le Kim Thanh, který kvůli rozhodnutí o vyhoštění z Česka držel několik dní hladovku, se bude muset do několika týdnů vrátit zpět do své vlasti. Cizinecká policie zamítla jeho odvolání proti deportaci kvůli neplatnému pracovnímu povolení. Dobu vyhoštění však zkrátila z pěti na jeden rok. ČTK to řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Za Le Kim Thanha se již dříve postavila řada neziskových organizací pomáhajících cizincům v Česku. Nesouhlas s jeho deportací vyjádřila také Strana zelených a ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Podle nevládních organizací pochybil zaměstnavatel a vyhoštění Vietnamce je nepřiměřeně tvrdé a odporuje zákonu. "Původní rozhodnutí o vyhoštění jsme potvrdili a po zvážení všech okolností jsme jeho dobu zkrátili," uvedla mluvčí. Nyní začne cizinecká policie připravovat předání do Vietnamu, které by se podle Rendlové mělo uskutečnit za dva až čtyři týdny. Mladík se může proti rozhodnutí bránit žalobou, jeho právník Pavel Čižinský již také podal ústavní stížnost.

Lidovky.cz: Ministr kultury vypíše konkurzy na šéfy příspěvkovek

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) vypíše ještě v tomto roce konkurzy na ředitele příspěvkových organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Uvedl to server Lidovky.cz. Jehlička již dříve řekl, že připravuje nový systém hodnocení práce ředitelů těchto institucí a s tím souvisí i jeho snaha zrušit jejich časově neomezené mandáty. Některé konkurzy již ministr vypsal v minulém roce, několik z nich již skončilo a další ještě trvají, připomněl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Ministr podle něj volí šestileté období podobně, jako platí v Senátu. Nové ředitele mají či dostanou Slezské muzeum v Opavě, Moravské zemské muzeum, Národní památkový ústav a Česká filharmonie, do druhého kola směřuje konkurz na ředitele Státní opery Praha. Ředitelé tří desítek příspěvkových organizací byli dříve voleni většinou na dobu neurčitou, ale třeba ředitelé Národního divadla byli opakovaně voleni na šest let. Časově neomezený mandát má například ředitel Národní galerie v Praze. Milan Knížák letos stojí v jejím čele již desátý rok. Ministr nyní chce, aby šestileté období platilo pro všechny ředitele jeho příspěvkových organizací.

Studenty jako baštu demokracie líčí kniha Mocným navzdory

Před okupací Československa v srpnu 1968 vojsky Varšavského paktu se studenti spojili s intelektuály a stali se baštou obhajoby demokratických principů. ČTK to řekl historik Jaroslav Pažout, který hnutí studentů věnoval knihu Mocným navzdory. Studentské hnutí v šedesátých letech 20. století. Publikaci vydalo nakladatelství Prostor a spolu s autorem a kluby přátel kultury a novodobé historie ji představilo veřejnosti v knihovně Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. České studentské hnutí podle Pažouta zapadá do celosvětového hnutí studentů v liberálně-demokratických zemích západní Evropy, ve Spojených státech a Kanadě. Od počátku 60. let byli i čeští vysokoškoláci významným aktérem společenského dění. Souviselo to se snahami o liberalizaci sovětského typu socialismu a s odporem proti režimu československého komunistické vůdce Antonína Novotného, soudí autor.

Na Praze 6 začala nepovolená stavba Ševčenkovy sochy

V parku na pražské Lotyšské ulici by měla stát socha ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, stavbu ale provázejí komplikace. Náklady na sochu vysokou 2,5 metru hradí Ukrajinská iniciativa v ČR. Se stavbou ale začala předčasně, ještě před schválením úřadů. Jelikož jde o nepovolenou stavbu, budou se základy sochy možná zase odstraňovat. Navíc si ji mnozí místní v parku nepřejí. Sepsali proti ní petici, pod kterou se podepsalo 150 lidí. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Vzácné barokní varhany z Úterý na Plzeňsku čeká záchrana

Jedny z nejstarších a nejcennějších varhan svého druhu v České republice čeká oprava. Barokní nástroj z kostela sv. Jana Křtitele v Úterý na severním Plzeňsku by se měl už příští rok opět rozeznít. Na zrestaurování vzácné památky, jež je ve velmi vážném stavu, se povedlo získat peníze po více než deseti letech snah o záchranu. ČTK to řekl Petr Strádal z občanského sdružení Bart, které začalo shánět prostředky na opravu už v roce 2000. "Varhany nehrají, jsou v žalostném stavu. Ještě před deseti lety, když jsme se o ně začali zajímat, se na ně nechalo zahrát. Každým rokem byl ale stav horší. Nyní je zvuk tristní," uvedl. Některé píšťaly pískají pořád, některé nehrají. Dřevěné části jsou narušené dřevokazným hmyzem, vzdušnice vyschlé, píšťaly poškozené. Rozpočet na opravu nástroje, který pochází z období vrcholného baroka pravděpodobně let 1700 až 1720, je 3,3 milionu korun.

Legendární Kinoautomat čekají další reprízy v zahraničí i doma

S legendárním Kinoautomatem Radúze Činčery, označovaným za první interaktivní film světa, který se čas od času promítá v pražském kině Světozor, odcestovala ve středu režisérka Alena Činčerová opět do světa. Už tento týden si při projekci jeho rekonstruované verze zahrají s tlačítky poskytujícími možnost volby, jak se má příběh na plátně vyvíjet, diváci v anglickém městě Newcastle. "V sobotu 7. března ho budu v angličtině moderovat i na Offscreen Film Festu v Bruselu," řekla před odletem Činčerová ČTK. Původní anglickou verzi Kinoautomatu bude v dubnu na jevišti před plátnem festivalu DC Filmfest ve Washingtonu a poté i v New Yorku doprovázet americký herec, režisér a moderátor Robert McNamara.

Za dvě hodiny se prodalo 40 pct. vstupenek na Smetanovu Litomyšl

Během prvních dvou hodin internetového prodeje se prodalo 9500 z celkových 25.000 vstupenek na letošní 51. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. ČTK o tom informoval ředitel festivalu Jan Pikna. Online systém, který vloni kvůli velkému zájmu při zahájení předprodeje zkolaboval, tentokrát pracoval bez výpadků. "Během prvních dvou hodin zaznamenal 42.000 přístupů, bylo provedeno 2000 transakcí, které představují zhruba 9500 rezervovaných či prodaných vstupenek. Jedenáct pořadů je již odpoledne vyprodaných," řekl ČTK Pikna.

Febiofest se přes problémy s financemi uskuteční v plném rozsahu

Přes obtíže s financováním mezinárodního filmového festivalu Febiofest, jehož pražská část bude zahájena 26. března, diváci tento handicap nepocítí. Filmový a hudební program se uskuteční v obvyklém rozsahu i kvalitě, všechny snímky budou poprvé doplněny českými titulky, oznámil na tiskové konferenci ředitel přehlídky Fero Fenič. Hlavními hosty zahajovacího a závěrečného večera budou německý režisér Wim Wenders a britský filmař Mike Leigh, jehož návštěvu doprovodí projekce jeho nejnovějšího díla Happy-Go-Lucky. Svou Rodinnou oslavu i nový snímek Když se muž vrací domů představí dánský režisér Thomas Vinterberg a filmy z amerického exilu uvede Amir Naderi, považovaný za klíčovou osobnost íránské nové vlny. Hostem tradiční "slovenské neděle" bude herečka Božidara Turzonovová. Zatímco loni činil rozpočet 26 milionů korun, letos se podařilo sehnat jen dvě třetiny této částky.

V Hradci budou kvůli fotbalu v pohotovosti desítky policistů

V Hradci Králové se obávají možných výtržností fanoušků Opavy při nedělním utkání úvodního jarního kola druhé fotbalové ligy. Zápas byl označen jako rizikový, pořadatelé očekávají 300 až 500 opavských příznivců. Mluvčí hradecké policie ČTK řekla, že v neděli odpoledne budou kvůli utkání v pohotovosti desítky policistů. "Budou monitorovat situaci na železničním i autobusovém nádraží, v restauracích, kde se fanoušci scházejí, i v okolí stadionu," uvedla mluvčí.

Atleti odletěli na HME do Turína pro tři medaile

Bez největšího adepta na zlatou medaili Romana Šebrleho, který poletí o den později, se ve středu po obědě vydala do Turína na halové mistrovství Evropy česká atletické reprezentace. Ve výpravě je čtrnáct reprezentantů. Kouč Václav Fišer věří ve tři medaile, ale hlavní kandidáty trápily zdravotní potíže. Šebrleho stejně jako loni přibrzdily svalové problémy, ale podle svých slov je v pořádku a při neúčasti evropských vícebojařských špiček by mohl útočit v sedmiboji na čtvrtý titul za sebou. "Když se nezraní, tak vyhraje, protože ta výkonnost vícebojařů letos není tak skvělá," míní Fišer. Šampionát vynechají Rusové Alexej Sysojev a Alexander Pogorelov i Bělorus Andrej Kravčenko. Podobně na tom je překážkář Petr Svoboda, který se po svalovém zranění rozhodl startovat v Turíně až tento týden. "Když zvládne tři běhy, může bojovat o medaili. I když to není stoprocentní jistota, ale poslední dva tréninky měl skvělé," uvedl kouč.

Hladiny řek zatím spíš stagnují, v příštích dnech mohou vzrůst

Hladiny většiny českých řek po víkendovém zvýšení zatím spíš stagnují. Už ve čtvrtek večer nebo v pátek by ale na některých místech mohly opět vzrůst. Meteorologové očekávají mírné oteplení a silnější vítr. Kolem 18:00 platil druhý stupeň povodňové aktivity jen na Dyji v okolí novomlýnských nádrží, na další desítce míst na Vysočině, Plzeňsku a ve východních Čechách vodohospodáři mluví o prvním povodňovém stupni.

Počasí

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Noční teploty klesnou na 7° až 3°Celsia, denní vystoupí na 6° až 10°C. Čerstvý jihovýchodní až východní vítr.