Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sobotka: Nová ústavní stížnost na lisabonskou smlouvu je zbytečná

Za zbytečnou považuje předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) novou ústavní stížnost kvůli lisabonské smlouvě, kterou chystají někteří jeho straničtí kolegové. Předložit ji chtějí po schválení smlouvy. Sněmovna už smlouvu podpořila, horní komora by ji měla projednávat zřejmě na jaře. Sobotka předpokládá, že Senát se zachová stejně jako dolní komora. „Ústavní soud už jednou řekl svůj názor," uvedl předseda Senátu v rozhovoru na stránce českého předsednictví EU. Senát se na Ústavní soud kvůli lisabonské smlouvě, která má změnit pravidla budoucího fungování EU, obrátil už loni. Ústavní soudci tehdy rozhodli, že smlouva v rozporu s českým ústavním pořádkem není. Senátorský klub ODS, z nějž alespoň část hlasů zastánci smlouvy potřebují, podmínil její ratifikaci schválením prováděcích novel parlamentních jednacích řádů. Ty mají zabránit vládě v převodu rozhodovacích kompetencí z členských států na unijní úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu. Tuto podmínku připomněl i Sobotka. V souvislosti s převodem pravomocí uvedl, že lisabonská smlouva mění hlasovací poměry, což pomáhá větších státům EU. "Role národních parlamentů, pokud bude koordinovaná, může v některých okamžicích bránit některým excesům ze strany bruselského parlamentu," řekl.

ČS: Česká ekonomika doplácí na chybné hodnocení v zahraničí

Česká republika podle analytiků České spořitelny v současné době doplácí na chybně vykládaná data zahraničních analytiků, komentátorů a novinářů. Zahraniční pozorovatelé prý vycházejí z čísel o zadluženosti, která zveřejňuje Mezinárodní banka v Basileji, ta ovšem řádně nevypovídají o zdraví tuzemské ekonomiky a finančního trhu. Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. "Naše analýza však ukazuje, že tento pohled je špatný. Mezi zeměmi existují velké fundamentální rozdíly. Některé indikátory jsou navíc zahraničními institucemi a novináři špatně interpretovány," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři ČR, Polska, Maďarska a Rumunska. Celkově má ČR jednu z nejnižších úrovní zadlužení, úvěrová aktivita je primárně financována přes domácí depozita a dlouhodobé toky na platební bilanci jsou pozitivní.

ČNB se ohradila proti zavádějícím informacím v zahraničním tisku

Česká národní banka se ohradila proti několika článkům v zahraničním tisku, které podle ČNB uvádějí zavádějící a nepřesné údaje o tuzemské ekonomice. Důvodem reakce je podle ČNB citlivost trhů na nepřesná data v době finanční krize. Navíc zavádějící interpretace údajů může mást investory, upozornila ČNB. ČNB se mimo jiné ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech. "Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila ČNB. Tento vývoj je podle ČNB způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější. Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli. Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři ČR, Polska, Maďarska a Rumunska.

S&P: Česko se pravděpodobně s krizí vyrovná relativně dobře

Česká republika se pravděpodobně vyrovná se současnou krizí lépe než většina ostatních východoevropských zemí díky odolné spotřebitelské poptávce a relativně silným ekonomickým základům. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve zprávě o ekonomických podmínkách ve východní Evropě. Dodala ale, že v letošním roce počítá s dalším pokračováním ekonomického útlumu v Česku. "Finanční krize, která začala mít dopad na rozvinuté ekonomiky po srpnu 2007, neměla okamžitý vliv na východoevropské ekonomiky," upozornil hlavní ekonom S&P pro Evropu Jean-Michel Six. "Ve druhé polovině roku 2008 se ale důsledky krize začaly do tohoto regionu šířit a nyní nabírají na síle," dodal. Tempo růstu českého hrubého domácího produktu loni podle předběžného odhadu statistického úřadu výrazně zpomalilo na 3,5 procenta z 5,9 procenta v roce 2007.

Pospíšil chce, aby se Bašný vrátil do funkce, odvolal Křivance

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce, aby se Adam Bašný vrátil do funkce šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Ministr to řekl novinářům s tím, že zároveň odvolal z pozice ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který Bašného minulý týden sesadil z vedoucí funkce. Křivanec odvolání Bašného odůvodnil údajným opakovaným manažerským selháním a komentováním kauz, které nebyly jeho. Podle Pospíšila ale Bašný manažersky nepochybil. Bašný již dříve řekl, že za jeho odvoláním z vedoucí funkce stojí pouze jeho kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), které pronesl loni v prosinci na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC). "Došli jsme k závěru, že důvody, které byly uvedeny, nejsou adekvátní. Podle našeho názoru jediným nebo klíčovým důvodem bylo to, že dotyčný kritizoval poměry ve státním zastupitelství na příslušné konferenci. To je samozřejmě z pohledu ministerstva problém," řekl Pospíšil. Ministr dnes podle svých slov jednal s Křivancem o možném řešení situace. Ústecký krajský státní zástupce mohl podle ministra povolat Bašného zpět do funkce, nebo sám odejít. První možnost prý ale Křivanec odmítl, a tak jej Pospíšil odvolal.

Za Bašného se minulý týden postavili soudci, žalobci i TIC. Například prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v prohlášení uvedl, že pokud byl Bašný odvolán na základě svého kritického vystoupení, považuje to unie za "výrazný zásah do ústavního práva na svobodu projevu". Podle TIC zase případ ukazuje na to, že státní zástupci likvidují opozici ve svých řadách. Výkonný výbor Unie státních zástupců ČR uvedl, že pokud bylo jediným důvodem odvolání Bašného jeho kritické vystoupení na konferenci TIC, považuje to unie státních zástupců za nepřijatelný postup, který "vyvolává obavu o budoucí směřování státního zastupitelství jako orgánu veřejné moci".

Paroubek: ČSSD nebude kvůli jedné analýze měnit taktiku

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka (ODS) v době, kdy Česko předsedá Evropské unii, přestože to sociální demokracii vnitrostranická analýza nedoporučila. Jedna analýza zdaleka neznamená, že se bude měnit politika sociální demokracie, řekl šéf nejsilnější opoziční strany novinářům. Jedním z důvodů k vyvolání takového hlasování by mohly být úniky informací z otevřených vyšetřovacích spisů nebo stupňování násilí na fotbalových stadionech. Paroubek v pondělí oznámil, že předloží do konce týdne sněmovně legislativní novelu, která by vrátila policii na stadiony. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) odmítl návrh jako zbrklý a neuvážený. Nepovažuje za potřebný ani zákon, který by řešil násilí na fotbale, o kterém hovoří stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan, podle kterého je jediným dlouhodobým řešením nepokojů při sportovních utkáních přijetí zákona o diváckém násilí. Podle ministra vnitra plně postačuje zákon o přestupcích a trestní zákon

Kocáb: Situace v Janově je dramatická

Situaci v problémovém litvínovském sídlišti Janov je podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába dramatická, příjemně jej však překvapila diskuse představitelů města, neziskových organizací a romských sdružení. Komunikace je důležitým nástrojem, jak překlenout rozpory a sbližovat a respektovat stanoviska oponentů, řekl ministr novinářům po návštěvě Litvínova. Starosta Milan Šťovíček (ODS) mu poté předal dekret s klíči od jednoho bytu v sídlišti. "Byt je určen vládě, mohla by v Janově zřídit svou kancelář. Její pracovníci by pak pravidelně mohli informovat členy kabinetu o situaci a problémech v sídlišti. Už na podzim jsme totiž vládě poslali s dalšími 20 starosty výzvu, aby přijala systémové řešení v lokalitách obývaných nepřizpůsobivými lidmi," uvedl Šťovíček. Starostové podle něj nabízeli i svou účast na zasedání vlády, aby při svém vytížení ministři stále nemuseli jezdit do regionu. "Odpovědi jsme se však zatím nedočkali," řekl. Kocáb dekret i klíče přijal s úsměvem. "Jsem překvapen, na byt se chci určitě podívat. Vládě dekret předám a na výzvu znovu upozorním," řekl.

Michael Kocáb v úterý také odmítl pozvání primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS), která mu chtěla uhradit týdenní pobyt v panelovém domě s nepřizpůsobivými lidmi. Vzhledem k našemu předsednictví v EU jsem, bohužel, zcela vytížen. Nevím, jak by premiér pohlížel na to, že budu týden mimo," řekl. Do Chomutova se ale chce vypravit, termín neupřesnil.

Železnici hrozí stávka proti propouštění a za více peněz do krajů

Železnici v České republice hrozí stávka, kterou začalo připravovat Odborové sdružení železničářů (OSŽ). Odboráři mají výhrady k převodu zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na soukromou firmu, vadí jim propouštění v nákladní dopravě ČD Cargo a nedostatek peněz v regionální dopravě. ČTK to řekl místopředseda OSŽ Jaroslav Pejša. Ústředí OSŽ se sešlo v pražských Vysočanech a po jednání vyzvalo představenstvo, aby "učinilo nezbytné kroky k přípravě stávky". "Máme obavu, že dochází k nekontrolovatelným pohybům v rámci železniční dopravy v České republice, které by mohly vést ke zhroucení celého systému," řekl ČTK Pejša. Datum stávky není zatím určeno, odboráři chtějí o svých požadavcích jednat s ministrem dopravy Petrem Bendlem, členy hospodářskému výboru sněmovny a dalšími odborovými organizacemi na dráze.

ÚOHS zahájil správní řízení s RWE kvůli zálohám za plyn

Antimonopolní úřad (ÚOHS) zahájil se společností RWE Transgas správní řízení kvůli stanovování záloh za dodávky plynu. Prověřuje podezření, že při jejich určování zneužila firma dominantního postavení, uvedl na stránkách úřadu jeho místopředseda Robert Neruda. RWE by tak mohla dostat pokutu v milionech nebo i desítkách milionů korun. Jednu sankci ve výši 240 milionů korun už hlavní hráč na českém trhu s plynem dostal, a to v roce 2007. Nyní se úřad zabývá podezřením, že firma neoprávněně vybírala od zákazníků příliš vysoké zálohy. Týkalo se to asi 160.000 lidí. RWE Transgas má přibližně 70procentní podíl na českém trhu s plynem. Ovládá tu 21 společností, mezi něž patří mimo jiné regionální prodejci a distributoři, tranzitní společnost RWE Transgas Net a RWE Gas Storage, která se stará o podzemní zásobníky. Loni v Česku měla firma asi 2,3 milionu zákazníků, což je meziroční nárůst zhruba o 13.000 míst.

SON: Nájemník postižený krizí by neměl dostat výpověď z bytu

Majitelé bytů by podle Sdružení nájemníků ČR neměli mít dočasně možnost dát výpověď nájemníkům, kteří kvůli hospodářské krizi nemůžou z vážných a nezaviněných důvodů včas zaplatit nájemné. "Bude zapotřebí rychle, byť třeba jen dočasně, suspendovat možnost výpovědi z bytu, pokud nájemce z vážných a nezaviněných sociálních důvodů nemohl nájemné ve stanovené lhůtě zaplatit," uvedl na internetových stránkách SON jeho předseda a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. "Důsledky krize by měli nést všichni, nejen ti, kteří ji zavinili nejméně," dodal. Majitelé domů ale uskutečnění takového kroku považují za nepřípustné. "Neplatiče nebudou tolerovat elektrárny nebo plynárny, nemůžeme to dělat ani my," řekl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů Libor Dellin. Navíc je prý nemožné, aby vlastníci nemovitostí platili za případné neplatiče složenky za vodu, energie a další poplatky. Ministerstvo pro místní rozvoj podle pondělních Hospodářských novin připravuje návrh, podle kterého by sociálně slabí občané platili tržní nájem jen do určité výše svého příjmu. Menší část by pak za ně majiteli domu doplatil stát. Pomoc by směřovala jen do konkrétních měst.

Evropský kandidát ODS chce usilovat o zrušení poplatků

Kandidát ODS pro evropské volby Edvard Kožušník chce vytáhnout do boje za zrušení poplatků. Naznačil to v úterý při oznámení témat své osobní kampaně. Uvedl také, že jeho kampaň má doplňovat centrální kampaň ODS, která přitom v rámci koalice nedávno prosadila zachovávání většiny poplatků ve zdravotnictví. Kožušník se vyhnul odpovědi na dotaz, zda by chtěl zrušit právě tyto poplatky, o což usilují opoziční ČSSD a KSČM. Uvedl pouze, že poplatky obecně zaplevelují systém odvodů státu.

Proti bílé knize je i kardinál Vlk, podle MŠMT jde o nedorozumění

Proti současnému návrhu reformy vysokých škol se postavil kardinál Miloslav Vlk. Podpořil tak fakulty, které již proti reformě reprezentované takzvanou bílou knihou založili platformu Pro vzdělanost. Nejvyššímu představiteli katolické církve se nelíbí, že by měly být omezeny akademické svobody, na svých webových stránkách kritizuje také nedemokratický postup vlády vůči univerzitám. Podle ministerstva školství ale spousta výtek pramení pouze z nedorozumění. Podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové však podobná prohlášení jen jitří atmosféru a nezakládají se na pravdě. Systém českého vysokého školství prý není dobrý z hlediska sociální rovnosti. Bylo by logičtější, kdyby nejvyšší představitel katolické církve upozorňoval na existující sociální nespravedlnosti současného systému a žádal jejich odstranění, dodala Böhmová.

Soud potvrdil nárok Pezoldové na Schwarzenberskou hrobku

Dědička hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová vyhrála soudní spor o schwarzenberskou rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně. Jindřichohradecký okresní soud potvrdil její nárok. Původně žalobu Pezoldové zamítl, ale Ústavní soud v lednu všechny předchozí rozsudky v této kauze zrušil. Pezoldová tak vyhrála vůbec první soudní spor o znovunavrácení zabaveného majetku. Schwarzenberská dědička přitom usiluje o zámky a paláce v hodnotě mnoha miliard korun. Nález Ústavního soudu a rozhodnutí okresního soudu ale zřejmě další kauzy neovlivní, protože hrobka je zcela specifickou nemovitostí. Hlubocká větev šlechtického rodu o majetek definitivně přišla zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947. Podle nálezu Ústavního soudu ale neměla být hrobka jako pietní místo nikdy zestátněna. Zákon Lex Schwarzenberg se nepodnikatelského majetku rodiny netýkal. Na hrobku se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život.

Lidovky: Prostitutky vyberou ročně devět miliard korun

Prostitutky vyberou ročně v Česku od zákazníků takřka devět miliard korun. Na celkovém výkonu ekonomiky se tak podílejí dvěma desetinami procenta. Uvedl to server Lidovky.cz s odvoláním šetření Českého statistického úřadu. Přestože se počet prostitutek v Česku drží už několik let na stejné úrovni, jejich celkový obrat se začíná mírně snižovat a mění se i jejich zvyklosti. Rapidně například ubývá žen, které se živí prostitucí na ulici, a přibývá zaměstnankyň erotických klubů ve městech.

Ceny nemovitostí v ČR nadhodnocené, lze čekat pokles

Ceny tuzemských nemovitostí jsou údajně nadhodnocené, a lze tedy očekávat pokles jejich cen. Vyplývá to z výzkumu realitního trhu prováděném v Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE). Přesto se ale experti z centra zdráhají popsat situaci na trhu jako "realitní bublinu". Výzkumníci z CERGE předpokládají, že vlivem rostoucí inflace a nižšího růstu HDP v poslední době poptávka po bydlení klesne, a jeho ceny se ještě více sníží. Většina developerských firem nyní skutečně čelí snížení poptávky po nových bytech až o třetinu. Zákazníci totiž vyčkávají, až ceny sníží. V situaci připomínající zákopovou válku ale realitní společnosti zatím stále ještě tvrdí, že raději než ke snížení cen přistoupí k zastavení výstavby. Nabídkové ceny pražských bytů klesly podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v posledních třech měsících loňského roku poprvé od roku 2005. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v rámci celé republiky se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.

Společnost Baťa omezí výrobu v Dolním Němčí, propustí 120 lidí

Obuvnická firma Baťa kvůli dopadům světové hospodářské krize omezí výrobu ve svém závodu v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku. O práci přijde 120 z jejích 234 zaměstnanců. Důvodem snížení výroby a propouštění je výrazný pokles prodeje výrobků závodu v posledních měsících. Společnost Baťa patří k největším tuzemským provozovatelům maloobchodní prodejní sítě. V Dolním Němčí má výrobní závod. Během posledních několika měsíců ale firma zaznamenala pokles prodeje výrobků jak u tuzemských, tak u zahraničních odběratelů. V některých evropských zemích se snížil až o 50 procent.

Veterináři objevili v Hodoníně ptačí chřipku, utratí tisíce hus

Veterináři při kontrole chovu vodního ptactva v Rybářství Hodonín odhalili virus ptačí chřipky. Byl objeven u devíti ze 60 náhodně kontrolovaných hus. Nejde však o rizikový typ H5N1, ale o mnohem méně nebezpečný kmen H7. Veterináři přesto nařídí utracení všech zhruba 3000 hus a 350 kachen, řekl ředitel jihomoravské Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.

Ve Vítkově opět unikl chlor, na 200 lidí bylo evakuováno

V areálu úpravny vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku opět unikl chlor. Chemikálie se dostala mimo areál a vytvořil se mrak. Hasiči preventivně evakuovali 200 lidí z nedaleké střední školy a obyvatele několika okolních domů. Evakuace byla podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely odvolána v 17:00. V noci na úterý se při prvním úniku chloru přiotrávili dva muži. Příčinou úniku byla asi chyba zaměstnanců při přečerpávání chemikálií, řekla mluvčí Severomoravských vodáren a kanalizací Eva Špirochová.

Konference chce představit kulturu jako ekonomický nástroj

Potenciál kultury jako významného ekonomického faktoru i důležitého prvku občanské společnosti bude představovat konference Fórum pro kreativní Evropu. V rámci českého předsednictví Evropské unii ji pořádá ministerstvo kultury s Evropskou komisí 26. a 27. března v Praze. Fenomén kreativity a inovací je letošním evropským tématem. Koncept kreativity je podle svých zastánců alternativou tradičním výrobním postupům v Evropě. I současná ekonomická krize podle nich svědčí o tom, že více než tradičním průmyslovým odvětvím a ekonomickým nástrojům je třeba věnovat pozornost kapitálu, který se nachází v intelektu a autorských právech.

V Senátu začala výstava o protikomunistickém odboji

Výstava připomínající československý odboj proti komunistické totalitě je přístupná v předsálí jednacího sálu Senátu. Expozice, jejímž autorem je výtvarník Jan Kratochvíl, obsahuje výmluvné svědectví o systému, který pošlapal svobodu občanů, píše se v tiskové zprávě. Výstava sestávající z 30 dvojjazyčných panelů se koná v rámci protitotalitního festivalu Mene Tekel a potrvá do 3. března. Výstava má putovní charakter. Premiéru měla v červnu 2006 v Evropském parlamentu v Bruselu, kde ji uspořádala Konfederace politických vězňů České republiky. Poté cestovala nejen v České republice, ale možnost zhlédnout ji měli například i čeští krajané v USA, Kanadě či Brazílii.

Masopustní veselí na Žižkově završil průvod maškar

Pětidenní masopustní veselí na pražském Žižkově završil průvod masek a maškar, který v podvečer vyšel z náměstí Jiřího z Poděbrad. Na rozdíl od předchozích let zvolila radnice letos tradiční tvář masopustu a na Žižkov pozvala masopustní soubor ze Studnice u Hlinska na Vysočině, kde se masopustní masky údajně dědí z otce na syna už celé generace. Asi 20 studnických masek doprovázelo několik desítek dalších a davy přihlížejících. Kroje, masky a rituály studnických masopustních figur se už staletí nemění; studničtí chtějí proto průvod zapsat do seznamu kulturního dědictví UNESCO. V jejich reji podle Sotony vystupuje například medvěd, žid, laufr neboli vostřižek, kobyla, ras a turci oblečení v červených a modrých šatech.

Liberecký kraj dá na lyžařské MS dalších 15 milionů korun

Dalších 15 milionů korun pro světový šampionát v klasickém lyžování schválili zastupitelé Libereckého kraje. Peníze jsou určeny na doprovodný program, jehož náklady mají celkově dosáhnout 80 milionů. Na nynější příspěvek padne velká část rezervy, kterou měl kraj pro případ nepředvídatelných výdajů. Liberecký kraj už v minulosti na mistrovství světa přispěl 149 miliony korun, které směřovaly hlavně do infrastruktury.

Sport

Druhé místo obsadil cyklokrosař Zdeněk Štybar ve světovém žebříčku po skončení sezony. Lepší než český vicemistr světa je jen Belgičan Sven Nijs, který vede s velkým náskokem.

Český reprezentant Aleš Razým skončil na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci nečekaně šestý ve sprintu volnou technikou. Závod na 1,3 kilometru vyhrál favorizovaný Nor Ola Vigen Hattestad před krajanem Johanem Kjölstadem, třetí místo obsadil Rus Nikolaj Morilov. Druhý český reprezentant na startu Dušan Kožíšek nepostoupil z kvalifikace.

Sdruženář Petr Kutal a biatlonista Jaroslav Soukup se stali dalšími českými medailisty na Světové zimní univerziádě v Charpinu. V úterním závodě s hromadným startem získal Kutal bronz především díky skvělé skokanské části. Jedenáctý muž nedávného světového šampionátu biatlonistů Soukup skončil rovněž třetí ve sprintu. O medailové úspěchy české výpravy v Číně se dosud postaraly také Klára Koukalová, která v sobotu získala stříbro ve snowboardcrossu, a sjezdařka Lucie Hrstková, jež v pondělí obsadila 3. místo v superobřím slalomu.

Na horách už leží i dva metry sněhu, maximum na Lysé hoře 210 cm

V posledních 24 hodinách napadlo na českých a moravských horách dalších 20 až 30 centimetrů nového sněhu a pokrývka tam už dosahuje výšky od 1,5 metru do dvou metrů. Nejvíc je tradičně sněhu na Lysé hoře, podle posledního měření Českého hydrometeorologického ústavu ho tam leží už 210 centimetrů. Sníh pokrývá i střední a část nižších poloh země. Vodohospodáři chystají přehrady na zachytávání vody, která z hor přijde při oblevě. Teplejší počasí meteorologové očekávají od neděle, kdy denní maxima dosáhnou sedmi stupňů.

Počasí ve středu

Oblačno až polojasno, ojediněle se sněžením, v nížinách srážky smíšené nebo dešťové. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.