Zprávy

Topolánek: Změny ve vládě budou ještě tento týden

Personální změny v kabinetu projedná předseda ODS a premiér Mirek Topolánek se svými koaličními partnery a oznámí je ještě tento týden. Předseda vlády to řekl po úterním jednání grémia nejsilnější vládní strany. Prezident Václav Klaus, který se nedávno vzdal funkce čestného předsedy ODS, už očekává premiérovy návrhy. "Včera kurýr přivezl jeden jeho naléhavý dopis, tak už jsem si skoro myslel, že to tam je, ale bylo to o úplně jiné banální věci, takže jsem to zase odložil," uvedl prezident s tím, že nevidí důvod, aby v této věci bojoval s premiérem. "Jednání (v koalici) budou tento týden a k jasným rozhodnutím - i o změnách ve vládě - musí dojít tento týden," řekl Topolánek. Uvedl, že koaličním partnerům představí plán ODS o obměně kabinetu. Nechtěl ho však upřesnit. O personálních změnách ve vládě se začalo mluvit po krajských a senátních volbách, v nichž ODS utrpěla porážku. Neuspěli v nich ani zelení a lidovci. S převahou zvítězila opoziční ČSSD, která volá po předčasných volbách.

Schwarzenberg odmítl Sarkozyho kritiku za absenci vlajky na Hradě

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) odmítl kritická slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom, že na všech českých veřejných budovách nejsou vyvěšeny vlajky Evropské unie. Unijní vlajku mimo jiné odmítá vyvěsit prezident Václav Klaus na Pražském hradě. Šéf české diplomacie nicméně soudí, že francouzskému prezidentovi Sarkozymu nepřísluší, aby za nevyvěšení vlajky EU na Hradě kritizoval hlavu českého státu. Sarkozy o tom hovořil v Evropském parlamentu. I když by si podle Schwarzenberga valná část obyvatelstva i zástupci EU přáli, kdyby vlajka na Hradě vlála, je prý na prezidentovi, jakou tam vyvěsí. Ministr podotkl, že povinnost vyvěsit vlajku EU nedefinuje žádný závazný zákon. "Nepřísluší jiné hlavě státu, aby kvůli tomu našeho prezidenta kritizoval," řekl Schwarzenberg novinářům poté, co vedl jednání se svojí švýcarskou kolegyní Micheline Calmyovou-Reyovou. "Když ho to těší, budiž mu to přáno," dodal ke kritice francouzského prezidenta Schwarzenberg. Odmítavě na Sarkozyho výtku reagoval také prezidentův mluvčí Radim Ochvat: "Pražský hrad je symbolem české státnosti, českého státu, ne Evropské unie. Není důvod, proč tyto historické tradice měnit".

Europoslanci znovu kritizovali zveřejnění schůzky s Klausem

Někteří europoslanci v úterý opět kritizovali zveřejnění záznamu nedávné schůzky mezi prezidentem Václavem Klausem a delegací zákonodárců EU v Praze. Podle německého šéfa socialistické frakce EP Martina Schulze, který se jednání rovněž účastnil, nikdo z účastníků netušil, že je debata nahrávaná. Kontroverzní schůzka mezi Klausem a delegací europoslanců se odehrála předminulý pátek. Ke slovnímu střetu došlo především mezi Klausem, šéfem frakce evropských zelených Danielem Cohnem-Benditem a irským poslancem Brianem Crowleym. Výroky některých členů delegace vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl po jednání ostře kritizoval a označil je za provokaci. Klaus sám v komentáři k průběhu schůzky použil slova jako "neslýchané, neznámé a neexistující". Někteří poslanci na druhé straně tvrdili, že Hradem zveřejněný záznam byl neúplný a zpřeházený. "Obsah tohoto jednání byl zveřejněn bez našeho vědomí. Našli jsme to v českém tisku. To k demokratickému a právnímu státu určitě nepatří," uvedl Schulz. Klaus však mezi europoslanci nemá jen odpůrce. Zastání se mu dostalo například u britského euroskeptického zákonodárce Nigela Farageho. Podle něj poslanci na českého prezidenta "strašlivě zaútočili".

Senát bude lisabonskou smlouvu schvalovat možná až v únoru

Senát se ke schvalování lisabonské smlouvy, která má určit budoucí fungování EU, dostane asi až v únoru. A možná později, než Poslanecká sněmovna, která se má sejít 3. února. Vyplynulo to z vyjádření předsedy Senátu Přemysla Sobotka (ODS) pro ČTK po pracovním obědě s diplomaty ze zemí EU a také kandidátských států. "Předpokládám, že někdy kolem února bychom mohli zahájit pokračování diskuse o lisabonské smlouvě, až se to projedná ve výborech," uvedl Sobotka. Připustil, že měsíční lhůta, kterou senátní výbory na projednání smlouvy spolu se závěry Ústavního soudu dostaly, uplyne dříve. Připomenul ale závěr kongresu ODS, který doporučil přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru USA na českém území. "Pro nás je to téma radar a lisabonská smlouva," podotkl Sobotka.

Pracovní trh Čechům od května otevře další evropská země - Norsko

Brány svého pracovního trhu Čechům a Slovákům od května příštího roku zcela otevře další evropská země. Poté, co tento krok nedávno oznámilo Dánsko, stejné rozhodnutí nyní přijalo i Norsko. Oznámilo to tamní ministerstvo práce a potvrdili to čeští diplomaté, kteří tento krok vítají. Češi stále nemají volný přístup na pracovní trhy v Německu, v Rakousku a v Belgii. "Jsme rádi, že Norsko dospělo k názoru, že přechodná opatření už nejsou opodstatněná. Můžeme to považovat za norský dárek České republice v předvečer našeho předsednictví EU," řekla ČTK zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová. Češi se předsednických otěží v EU ujmou na půl roku v lednu a zrušení bariér na vnitřních trzích v EU patří k jejich hlavním prioritám. Norsko sice není členem Evropské unie, ale je součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Vláda přijala nová pravidla pro zpětný sběr baterií a akumulátorů

Zlepšit podmínky pro sběr použitých baterií a akumulátorů a zvýšit tak podíl separace tohoto zvláštního odpadu má zajistit novela odpadového zákona, kterou v úterý přijala vláda. Nová pravidla přinesou povinnosti zejména výrobcům, budou muset například zajistit, aby se od září příštího roku na každé baterii s obsahem těžkých kovů objevil symbol použité chemikálie. Díky normě se výrazně rozšíří počet míst, kde budou lidé mít možnost odevzdat staré baterie a monočlánky. Výrobci a dovozci budou muset zajistit, aby prodejny, kde se baterie a monočlánky prodávají, je také odebíraly zpět od zákazníků, informoval ČTK o přijetí návrhu mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Normu nyní posoudí sněmovna, podle návrhu usnesení vláda dolní komoru o projednání návrhu ve zrychleném řízení.

Vláda přerušila projednávání vzniku čtyř základních registrů

Vláda přerušila projednávání návrhů zákonů o základních registrech a občanských průkazech. ČTK to sdělil ministr vnitra Ivan Langer, který materiály na jednání kabinetu přinesl. Podle jeho návrhu by všechny potřebné údaje o českých občanech měly být od začátku roku 2010 shromážděny ve čtyřech základních registrech, které budou přístupné orgánům veřejné správy. Langer dodal, že vláda se k projednávání této novinky vrátí na svém prvním jednání v příštím roce, které by se mělo konat 12. ledna. Podle ministrových návrhů by lidé měli možnost požádat o elektronicky čitelné občanské průkazy vybavené čipy nebo čárovými kódy napojenými na databáze. Tyto doklady by neobsahovaly rodné číslo či adresu držitele. Registry mají podle záměru ministerstva vnitra nahradit dosavadní systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Tyto registry budou mezi sebou sdílet data, která budou moci využívat občané i úřady.

Sněmovna se sejde mimořádně kvůli rušení zdravotnických poplatků

Sněmovna se ve středu sejde na další mimořádné schůzi, a to hlavně kvůli návrhu ČSSD na rušení poplatků ve zdravotnictví. K osvobození vybraných skupin od placení se kloní i lidovci a zelení. Koaliční strany se sice před pár měsíci na úpravě poplatků dohodly, ale lidovečtí poslanci nyní požadují větší škrty. Po středeční debatě o poplatcích by se zákonodárci mohli dostat i k hlasování o podobě vojenských zahraničních misí v příštím roce. Prosazování koaličních záměrů ve sněmovně by nyní podle některých představitelů ODS mohlo být těžší. Minulý týden totiž dolní komoru opustil jeden z přeběhlíků Michal Pohanka, který měl s vládou Mirka Topolánka (ODS) dohodu a hlasoval pro její záměry. Ani koalice, ani opozice nemá ve sněmovně většinu. ČSSD díky Pohankově odchodu o jeden hlas posílí. Poslance nahradí sociální demokratka Irena Kočí, která by měla ve středu složit poslanecký slib. Levice - ČSSD a KSČM - dá dohromady 97 z 200 hlasů. Koalice jich má oficiálně 96. S prosazováním návrhů jí pomáhají právě nezařazení.

UNHCR vyzval české předsednictví k angažmá při ochraně uprchlíků

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve své zprávě vyzval Českou republiku, jež se v lednu ujme předsednictví EU, aby zajistila ochranu a práva uprchlíků. Úřad se totiž domnívá, že současné právo a praxe v unii neumožňují, aby lidé v nouzi našli dostatečnou ochranu v každém členském státě. "Důvodů je celá řada a patří k nim i rozdíly mezi stávajícími minimálními normami EU a praxí členských států, rozdíl mezi těmito standardy a požadavky mezinárodního uprchlického práva," uvádí se ve zprávě, jež obsahuje celou řadu doporučení českému předsednictví.

Havel kritizoval vztah EU k Rusku, nadřazování ekonomických zájmů

Evropská unie se ve vztahu k Rusku chová podle exprezidenta Václava Havla příliš opatrně. Řekl to na úterní konferenci o EU a podpoře lidských práv a demokracie. Zároveň prohlásil, že unie by se měla výrazněji angažovat v otázkách lidských práv po celém světě a že by neměla nadřazovat ekonomické zájmy otázce lidských práv. Akce, kterou v Praze uspořádala organizace ANO pro Evropu, se mimo jiné zúčastnil politolog Jiří Pehe či vyslanec francouzské vlády pro lidská práva Francois Zimeray. "Celkově se mi zdá, jako by ta Evropská unie se vyznačovala určitou takovou zvláštní opatrností. Jako by příliš opatrně našlapovala zvláště tam, kde je nějaký citlivý terén, jako například ve vztahu k Rusku," řekl Havel. Podle něj je Rusko novým typem autoritářského režimu, který je daleko sofistikovanější než klasické diktatury, protože má mnoho vnějších znaků demokracie: svobodu projevu, několik politických stran, svobodné volby. Přesto se však Rusko chová v mnoha směrech nedemokraticky, a je proto třeba, aby s ním EU komunikovala otevřeně, řekl Havel.

Loňské prodeje nemocnic lze podle Ratha možná zrušit

Loňská privatizace středočeských nemocnic je podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) zřejmě napadnutelná a není vyloučeno to, že se tato zdravotnická zařízení nakonec vrátí zpět do majetku kraje. Nelze prý dohledat dokumenty určující, které objekty a pozemky se konkrétně prodávaly. Je možné, že minulé vedení kraje o privatizaci rozhodovalo jen všeobecně, což by tyto prodeje učinilo velmi problematickými, řekl Rath ČTK. "Je tady vůbec pochybnost, zda valná hromada, tedy rada kraje, rozhodovala o konkrétním majetku, nebo rozhodovala zcela všeobecně," uvedl hejtman. "To by bylo samozřejmě napadnutelné a ty prodeje by se mohly dokonce zrušit," dodal.

Lékaři žádají pojišťovny, ať u leukemie platí drahá vyšetření

Brněnští onkologové chtějí po zdravotních pojišťovnách, aby pacientům s leukemií pružněji než dnes platily drahá molekulární vyšetření. Podle Jiřího Mayera z Fakultní nemocnice Brno (FNB) jsou sice nákladná, ale nastupující leukemii umí odhalit, když je v krvi desetitisíckrát nižší množství rakovinných buněk, než se ukáže při běžném vyšetření na mikroskopu. Když se nástup nemoci odhalí dřív, pacient má větší šanci na vyléčení, řekl v úterý Mayer novinářům. Podle lékaře pojišťovny molekulární vyšetření platí. Někdy se ale na jejich počty dívají s nedůvěrou. Do FNB se nyní například kvůli provedeným vyšetřením chystají z jedné z pojišťoven na kontrolu.

Světelský podnikatel nabídl za tamní sklárny 211 milionů korun

Skupina investorů, kterou zastupuje světelský podnikatel Jiří Hudera, nabídla za tamní sklárny Sklo Bohemia 211 milionů korun. Slibuje obnovení výroby a vytvoření několika stovek pracovních míst. Nabídka na odkup podniku, který je kvůli zadlužení v konkurzu, byla věřitelům předložena v minulém týdnu. Skupina teď čeká na jejich reakci, řekl v úterý ČTK Hudera. "Náš zájem je, aby věřitelé na této záležitosti nic neztratili a abychom ve Světlé udrželi výrobu," uvedl Hudera. Insolvenční správkyně skláren Helena Horová nechtěla říci, zda již tuto nabídku dostala do rukou. Neuvedla ani, zda se hlásí i další zájemci o koupi skláren nebo částí jejich majetku.

ČD mají novou kolektivní smlouvu, mzdy porostou o čtyři pct

Vedení Českých drah a zástupci železničních odborů podepsali v úterý kolektivní smlouvu na příští rok. Ta má zaměstnancům společností České dráhy a ČD Cargo zaručit příští rok růst průměrné mzdy o čtyři procenta, tarifní mzda vzroste o 4,8 procenta. Informace ČTK poskytli zástupci odborových organizací a Českých drah. Tarifní mzda tvoří zhruba 80 procent mzdy, zbytek jsou příplatky. "Myslím, že díky této dohodě budou naši lidé dobře ochráněni proti případným dopadům světové hospodářské krize," uvedl generální ředitel drah Petr Žaluda. Jednání podle něj nebyla snadná, ale řešení je prý oboustranně přijatelné. Smlouva na letošek zaručuje železničářům růst o 7,6 procenta, přesto jsou odboráři s novou smlouvou víceméně spokojeni. "Je to maximum toho, co jsme mohli dosáhnout, když se podíváme, jak vypadá ekonomika," řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Upozornil například na klesající výkony nákladní dopravy drah.

Akademický sněm zvolil novým šéfem akademie Jiřího Drahoše

Akademický sněm zvolil novým šéfem Akademie věd fyzikálního chemika a jejího dosavadního místopředsedu Jiřího Drahoše. Oznámil to předseda volební komise František Rypáček. Nového předsedu jmenuje prezident Václav Klaus. Funkci by měl převzít od dosavadního šéfa akademie Václava Pačese na příštím zasedání sněmu, které se bude konat 24. března. Drahošovou protikandidátkou byla ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, fyzioložka Eva Syková. Drahoš dostal 188 hlasů, Syková 27. Pačes na tiskové konferenci řekl, že na sněmu hovořil s prezidentem o dalším postupu. Klaus mu řekl, že je připraven jmenovat toho z kandidátů, kterého sněm vybere. Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd. Tři roky je už místopředsedou akademie s odpovědností za chemické vědy a vědy o živé přírodě. Zaměřuje se na hydrodynamiku vícefázových toků v chemických reaktorech. Publikoval přes 60 vědeckých prací, které byly 600krát citovány. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů.

Klaus vyzval akademiky, aby vrátili rozum do debaty o oteplování

Prezident Václav Klaus na úterním sněmu Akademie věd vyzval vědce, aby vrátili rozum do debaty o globálním oteplování. Je přesvědčen, že ve veřejných debatách nemají hlasy akademiků chybět. "To je výzva," řekl prezident. Klaus je znám nejen v Česku, ale i ve světě pochybnostmi o hlavním podílu lidské činnosti na globálním oteplování. Je za to kritizován českými i evropskými politiky. "Já mám strašně špatný pocit, když absentuje hlas vědců, protože potom zesiluje hlas někoho jiného, kdo základy vědního přístupu nemá," uvedl prezident. Právě proto prý vybízí při různých příležitostech vědce, aby se přiměřeným způsobem debaty o globálních klimatických změnách účastnili. Klaus v úterý rovněž zdůraznil, že považuje za "zcela klíčovou" spolupráci Akademie věd a vysokých škol.

Úřady dokumentující komunistické tajné spisy budou spolupracovat

Dohodu o spolupráci v úterý v Berlíně podepsali šéfové úřadů, které se v sedmi bývalých komunistických zemích věnují dokumentaci totalitních státních bezpečností. Za Českou republiku dohodu podepsal první náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Miroslav Lehký, za Slovensko šéf Ústavu paměti národa Ivan Petranský. Z iniciativy německé vládní pověřenkyně pro spisy Stasi Marianne Birthlerové byla vytvořena "Evropská síť státních úřadů pověřených spisy tajných policií", tedy platforma pro spolupráci a pravidelné setkávání pracovníků úřadů. Podepsaná dohoda vymezuje formy spolupráce, předpokládá konání každoročních mezinárodních konferencí i zřízení příslušné koordinační skupiny.

Skupina MND a Gazprom ve středu podepíši memorandum o spolupráci

Skupina MND, která spoluvlastní skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a německá společnost E.ON Ruhrgas, a ruský plynárenský gigant Gazprom ve středu v Moskvě podepíší memorandum o spolupráci. ČTK to v úterý bez bližších informací sdělil tiskový mluvčí MND Daniel Plovajko. Další podrobnosti spolupráce by měly být zveřejněny po středečním podpisu. Nepůjde ale o první spolupráci s ruským partnerem. MND mají od dubna podepsanou dohodu o spolupráci při skladování zemního plynu v nově vybudovaném podzemním zásobníku plynu na území Česka s dceřinou společností ruského Gazexportu Vemex. Skupina MND je největší těžařskou společností ropy a zemního plynu v České republice.

Odborníci se kvůli návrhu památkového zákona obracejí na vládu

Zástupci vysokých škol, institucí a občanských iniciativ se obávají snížení počtu památkově chráněných objektů. V memorandu určeném ministerstvu kultury, vládě a parlamentu požaduje 17 signatářů odmítnutí návrhu nového památkového zákona a vytvoření předpisu, který by umožnil účinnou ochranu památkového fondu České republiky. Novinářům to v úterý za signatáře memoranda Za ochranu památek sdělila předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. V novém památkovém zákoně, k němuž mají výhrady i další odborné a akademické instituce, signatářům memoranda podle Bečkové vadí především záměr přepsat celý seznam movitých i nemovitých kulturních památek. Původně zamýšlená desetiletá lhůta se během připomínkování návrhu prodloužila na 15 let, i to je však podle kritiků na opětovný zápis množství položek málo.

Jednání o opatrovníkovi pro Ondřeje a Jakuba bude opět neveřejné

Středeční soudní jednání o určení opatrovníka pro bratry Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy týrání bude neveřejné. Stejně jako loni na podzim, kdy se uskutečnilo první stání, chce soudkyně Městského soudu v Brně Zdenka Mádrová chránit zájmy dětí. Řekla to v úterý ČTK s tím, že by ve středu či ve čtvrtek chtěla vynést rozsudek. Zároveň bude rozhodovat o tom, zda zbaví matku dětí Kláru Mauerovou rodičovských práv. O děti, které dlouhé měsíce týraly právě jejich matka, teta i další osoby, usiluje otec Radek Coufal a prarodiče z matčiny strany. Podle znalců, kteří vypracovávali posudky k soudu a ve středu budou vyslechnuti, by měli chlapci zatím zůstat v centru Klokánek. Do doby, než jim jejich otec připraví dostatečné zázemí. S otcem, který se s Mauerovou rozvedl v roce 2006, se mohou chlapci stýkat zatím několikrát měsíčně. Návštěvy prarodičů Mauerových ale zakázal soud.

Soud prý uznal žalobu SOS proti praktikám firmy Finpomoc.cz

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal žalobu Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) proti praktikám používaným společností Finpomoc.cz. Sdružení to v úterý sdělilo ČTK v tiskové zprávě. Žaloba se týkala spotřebitelského práva, a to především požadavku na vyváženost spotřebitelských smluv, uplatňování dobrých mravů a problematiku rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách. Právní zástupce firmy se k informacím sdružení nevyjádřil. "S ohledem na to, že rozhodnutí vydal soud v pondělí, zatím nemáme k dispozici písemné odůvodnění. Proto nechci předjímat případné sankce a postihy pro společnost Finpomoc.cz," řekl ČTK právník SOS Petr Jánský. K podání žaloby sdružení přistoupilo poté, co se na jeho poradenská centra začali ve větším množství obracet lidé postižení jednáním této společnosti.

Karel Malich vystavuje kresby z poslední doby

Kresby Karla Malicha z poslední doby vystavuje od úterka Galerie Zdeněk Sklenář ve svých prostorách na Smetanově nábřeží v Praze. Výstava se jmenuje Tonutí v kráse a představuje kresby pastelem a tužkou z několika posledních let, doplňuje je drátěná plastika, pro Malicha charakteristická. Výstava potrvá do 31. ledna. Čtyřiaosmdesátiletý autor při úterní vernisáži spolu se dvěma dalšími výtvarníky, Stanislavem Kolíbalem a Alešem Veselým pokřtil monografii Resonance, kterou galerista Zdeněk Sklenář vydal o několik generací mladšímu Federicu Díazovi. Karel Malich začínal v 50. letech krajinomalbou. V šedesátých letech přešel od empirické tvorby k abstrakci. Přistoupil k radikální, nekonvenční formě abstrakce.

Radní Brna vyberou opět firmu na opravu jeviště Janáčkova divadla

Brněnská rada znova vybere firmu, která opraví dosluhující jevištní techniku v Janáčkově divadle. Společnost, která zakázku za zhruba 100 milionů korun získá, už radní vybrali jednou. Antimonopolní úřad však soutěž kvůli chybám zrušil. Po několikaměsíční prodlevě v úterý radní schválili podmínky nového výběrového řízení, řekl v úterý ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského platí varianta, že divadlo se kvůli nutné rekonstrukci jevištní techniky nebude zavírat na delší dobu, ale odborníci budou muset opravu zvládnout za dvoje divadelní prázdniny. "Vždy v červnu se divadlo zavře a hotové to musí být 30. září," řekl v úterý ČTK náměstek. Oprava jevištní techniky má podle Rychnovského skončit v roce 2010, poté naváže rekonstrukce celého divadelního prostorou. Opravovat se budou rozvody sítí a divadelní interiéry. Práce a materiál přijdou na stamiliony korun. Další stovky milionů má stát stavba podzemního parkovacího domu pod parčíkem vedle divadla. Janáčkovo divadlo, patrně největší divadelní budova v Česku, vzniklo v první polovině 60. let minulého století. Divadlo je domovskou scénou opery a baletu brněnského Národního divadla.

Lidická galerie zapůjčila dva obrazy na výstavu v USA

Lidická galerie zapůjčila své dva významné exponáty na výstavu ve Spojených státech. Obraz Gerharda Richtera Onkel Rudi a koláž Wolfa Vostella Hommage a Lidice se stanou součástí expozice, která se bude konat v Los Angeles od 25. ledna do 19. dubna. ČTK o tom v úterý informoval ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Výstava se z USA přesune ještě do Norimebrku a Berlína. Oba exponáty se mají vrátit do Lidic v únoru 2010. "Návštěvníci se však nemusí bát, že budou o exponáty ochuzeni úplně. Lidická galerie plánuje zhotovit fotografické kopie, které budou nahrazovat v expozici Lidické sbírky své originály," uvedla vedoucí galerie Ivona Kasalická.

Český pavilon na Expo 2010 představí urbanizovanou krajinu

Český pavilon pro výstavu Expo 2010 v čínské Šanghaji připraví firma Film Dekor, která vyhrála i konkurz na minulou výstavu v japonském Aiči a do letošní soutěže poslala tři návrhy. Vyhrála s projektem Urbanizovaná krajina, který přivede návštěvníka do fiktivního města. Novinářům to řekl generální komisař Expa Pavel Antonín Stehlík. Podle něj dalo projekt této firmy na první místo všech 16 členů hodnotící komise. Do soutěže na přípravu českého pavilonu se přihlásilo devět týmů. Jejich úkolem bylo přetvořit již hotový pavilon, který si Česká republika v Šanghaji pronajala. Podle Stehlíka si návrh týmu firmy Film Dekor získal komisi tím, že dokázal udělat z budovy reprezentativní záležitost. "Dokázal nádherně ztvárnit téma, které jsme vyhlásili, a to je Plody civilizace. Okouzlil nás a myslím, že okouzlí i návštěvníky expozice," uvedl. Podle Stehlíka návštěvníci na první pohled uvidí, že jde o pavilon České republiky. Fasádu navrhlo známé architektonické studio SIAL, které firma Film Dekor oslovila. Na stěně bílého kvádru pavilonu je vytvořen půdorys Staroměstského náměstí, struktura je sestavena z malých jednotek, které tvoří jednotlivé městské bloky. Teprve při bližším pohledu divák zjistí, že jednotlivé body jsou hokejové puky. Je to symbol českého hokeje a českého úspěchu i obchodního, uvedl Stehlík.

Národní galerie vystavuje fotografické poklady 19. a 20. století

Národní galerie v Praze (NG) otevře ve středu v paláci Kinských výstavu snímků z jedné z nejranějších a nejvýznamnějších fotografických sbírek v Evropě. Ředitel Sbírky moderního a současného umění NG Tomáš Vlček při této příležitosti novinářům řekl, že absenci fotografické sbírky v Národní galerii považuje za fatální. Zatímco Moravská galerie či Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze včas začaly fotografické sbírky budovat, NG tak nečinila. Dnes se podle Vlčka snaží sbírat fotografie, které jsou evidentním projevem výtvarného umění, jsou třeba záznamem performancí či jiných uměleckých aktů. To však nestačí a do budoucna se tato státní instituce bez sbírky fotografie neobejde, uvedl Vlček. Přehlídka Fotografis collection reloaded je reprízou projektu, který na podzim uspořádalo Bank Austria Kunstforum ve své galerii ve Vídni. Sbírka Fotografis této banky byla založena v roce 1976. Letos Kunstforum vystavilo 250 vrcholných děl mezinárodní fotografie (vybraných z více než 400 exemplářů sbírky).

Verner navzdory pádům nevypustí čtverný skok z krátkého programu

Plán zařadit do krátkého programu kombinaci čtverného a trojitého toeloopu ještě krasobruslaři Tomáši Vernerovi v žádném závodě nevyšel, ale pro vrcholy sezony ze zvolené taktiky ustoupit nehodlá. Neplánuje se vrátit ke kombinaci s trojitým skokem, která mu v lednu přinesla titul mistra Evropy. Kombinace se čtverným skokem je štědře bodově zaplacená, v případě úspěchu by si Verner minimálně o pět bodů vylepšil dosavadní osobní rekord 79,87. V seriálu Grand Prix však jednou zařadil jen dvojitý toeloop a dvakrát při čtverném upadl, takže z kombinace nebylo nic. Verner věří, že se to změní. "Jestliže to v tréninku zvládám, tak už to musím jednou zvládnout i v závodě," řekl novinářům.

Počasí

Ve středu většinou zataženo, odpoledne místy déšť, na západě Čech a na horách sněžení. Teploty 4° až 8°Celsia, na horách kolem 1°C.