Zprávy

Ústavní soud projedná soulad lisabonské smlouvy s českým právem

Ústavní soud (ÚS) v úterý projedná soulad lisabonské smlouvy, jež má reformovat Evropskou unii, s českým ústavním právem. Řízení je nejsledovanější agendou soudu od zkoumání vládní reformy veřejných financí. Jednání za účasti politiků a následné rozhodování možná potrvá déle než obvyklý jeden den. Česko je poslední zemí EU, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čeká se právě na stanovisko patnáctky ústavních soudců. Při jednání soud vyslechne stanoviska představitelů obou komor parlamentu, vlády a prezidenta Václava Klause, jenž je kritikem smlouvy a na vystoupení před soudem se pečlivě připravuje. "Nejen těch 15 ústavních právníků, ale všech deset milionů občanů by mělo vědět, že jde o vážnou věc. Přijetí lisabonské smlouvy znamená opravdu historicky fundamentální změnu postavení naší země," řekl Klaus v sobotu ČTK.

Česko je jedinou zemí, kde o smlouvě zatím nehlasoval parlament ani veřejnost. Jako poslední zatím lisabonskou smlouvu schválil před několika dny švédský parlament a jako jediní ji odmítli Irové v červnovém referendu. Německo a Polsko čeká ještě na podpis prezidenta. Polská hlava státu potvrzení smlouvy již přislíbila, německý prezident otálí s podpisem kvůli rozhodování tamních ústavních soudců. Ratifikační proces lisabonské smlouvy oficiálně končí uložením listin u italské vlády. Česká vláda prosazovala schválení smlouvy ještě před začátkem českého předsednictví EU v lednu 2009. Premiér Mirek Topolánek ale už připustil, že Česko bude o smlouvě rozhodovat možná až někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Soudkyně: Rozhodování o smlouvě je úkol, pod nímž klesají ramena

Rozhodování o lisabonské smlouvě je pro ústavní soudce velmi těžký úkol, protože jejich názor může ovlivnit celou evropskou politiku. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce to řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Pražský primátor Pavel Bém a první místopředseda ODS se vyslovil proti přijetí dokumentu a zmínil možnost, že by Česko mohlo vypracovat vlastní návrh smlouvy. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by se naopak měla smlouva určitě ratifikovat, a to do konce roku.

Paroubek vyloučil to, že by ČSSD byla po volbách ve vládě s KSČM

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek jasně vyloučil možnost, že by po případných vyhraných parlamentních volbách pozval do vlády zástupce komunistické strany. Paroubek to prohlásil v televizním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že komunistů v krajských radách se ale není potřeba bát. První místopředseda ODS Pavel Bém naopak tvrdí, že vstup zástupců KSČM do krajských koalic otevírá komunistům cestu k moci i na centrální úrovni.

Topolánkova vláda je menšinová, shodli se Paroubek s Bémem

Vláda premiéra Mirka Topolánka v současnosti disponuje jen 92 či 93 poslanci, a je tedy fakticky vládou menšinovou. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodli předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek a první místopředseda vládní ODS a pražský primátor Pavel Bém. Bém vládu muže, se kterým se za dva týdny utká o křeslo předsedy ODS, za její dosavadní kroky pochválil. Paroubek ji naopak označil za špatnou a zdůraznil, že kromě podpory po dobu českého předsednictví v EU nehodlá ČSSD kabinet tolerovat. Oba politici reagovali na sobotní rozhodnutí dvou poslankyň vládní Strany zelených (SZ) Olgy Zubové a Věry Jakubkové opustit poslanecký klub své strany. "Menšinová vláda už nebude schopna prosazovat ty zákony, které si předsevzala. Já si nedovedu představit rok a půl nějakého nevládnutí," prohlásil Paroubek. Zopakoval proto starší návrh ČSSD, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat společně s volbami do Evropského parlamentu příští rok na počátku června. Podle Béma ale odchod dvou Zelených z klubu Česko k předčasným volbám neposunul. "Já myslím, že je potřeba udělat inventuru programového prohlášení, sednout si v koaliční devítce, začít komunikovat na úrovni partnerských koaličních stran a říci si, co jsou priority," řekl v televizi pražský primátor. Vláda by se podle něj měla nad nejdůležitějšími prioritami pokusit dohodnout napříč vládní koalicí.

Na Žofíně začalo jednání výkonné rady ODS

Na pražském Žofíně začalo v neděli odpoledne jednání výkonné rady ODS. Podle Petra Bendla by měli její členové diskutovat například o analýze příčin drtivé porážky občanských demokratů v podzimních krajských a senátních volbách. Oficiálně má výkonná rada na programu přípravu volebního kongresu strany, který je za dva týdny.

Zelení se s ministerstvem shodli na sporných bodech zákona

Zdravotničtí odborníci Strany zelených se shodli se zástupci ministerstva zdravotnictví na vyřešení sporného paragrafu v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Vláda jej ve středu nepřijala kvůli nesouhlasu zelených a lidovců. Zástupci KDU-ČSL se však schůzky nezúčastnili údajně kvůli nedostatku času na prostudování ministerského návrhu. "Postup, který zvolila KDU nebo někteří její členové, nemohu nazvat jinak než nezodpovědný," řekl po jednání novinářům náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Zeleným, které na jednání reprezentovala ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková, se do návrhu zákona podařilo prosadit jejich požadavky. Hlavním bylo to, že doplácení za nadstandard nesmí být zavedeno dříve, než budou standardy hrazené z veřejného zdravotního pojištění jasně definovány. Návrh, který má být kompromisem, v pátek zveřejnil i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Variantu, že by zákon stanovil povinnost ministerstva standardy zveřejnit a o jejich podobě extenzivně diskutovat s profesními organizacemi, hodlá předložit vládě jako pozměňovací návrh. "To, co jsme dohodli, je velmi blízké i tomu kompromisnímu návrhu, se kterým v pátek přišel ministr financí Kalousek," míní Šnajdr. Zákon o veřejném zdravotním pojištění budou ministři asi opět projednávat v pondělí; podle Šnajdra by jeho nový návrh mohl být přijatelný i pro lidovce. "Já jsem přesvědčen o tom, že bude-li na vládě ze strany KDU a její reprezentace vůle hledat kompromisní řešení, tak jsme ho na tomto jednání našli," dodal.

Říman: Kvůli krizi je potřeba snížit daňovou zátěž

Součástí krizových balíčků pro zmírnění dopadů současné globální finanční krize na českou ekonomiku by mohlo být snížení zdravotního pojištění o jedno procento a rychlejší tempo snižování daňového základu pro firmy na 15 procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Zároveň však podle něj současné světová krize přispěje k oddálení stanovení termínu přijetí eura v České republice.

Na státní návštěvu ČR přijede v prosinci slovinský prezident

Na státní návštěvu ČR přijede v prosinci slovinský prezident Danilo Türk. V Praze se zdrží od 8. do 9. prosince. Jednat bude mimo jiné s prezidentem Václavem Klausem. Informoval o tom Klausův web. Přesný program Türkovy návštěvy ještě bude upřesněn, řekl mluvčí českého prezidenta Radim Ochvat. Klaus má slovinského prezidenta přijmout na Pražském hradě v pondělí 8. prosince. Türka tam uvítá ceremoniál s vojenskými poctami, následuje jednání obou prezidentů za přítomnosti národních delegací. Večer se Türk společně se svou manželkou na Hradě zúčastní státní večeře pořádané na jejich počest. Slovinsko na začátku tohoto roku předsedalo Evropské unii jako první z nových členských zemí po rozšíření z roku 2004. ČR bude chod sedmadvacítky koordinovat jako druhá z nových zemí EU od začátku příštího roku. Otěže převezme od Francie, v červenci je předá Švédsku.

MŽP: Na dobudování čističek a kanalizací chybí 14,1 mld. korun

Na dobudování čističek odpadních vod a kanalizací v problémových aglomeracích chybí v České republice 14,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který poskytlo ČTK ministerstvo životního prostředí. Vzhledem k podmínkám vyjednaným v Bruselu bude prostředky nejspíše nutné doplnit z veřejných zdrojů nebo formou komerčních úvěrů. Vládu proto kritizuje Svaz měst a obcí; vodárenské společnosti zase tvrdí, že jejich investice se promítnou do cen.

Anketa: Deregulace nájemného zatím trh s byty příliš nerozhýbala

Dosavadní deregulace nájemného zatím tuzemský trh s byty příliš nerozhýbala. Množství bytů, které uvolňování nájemného vrhlo na trh je zatím zanedbatelné. Lidé se dosud i přes zvyšování nájmů ze svých současných bytů do levnějších lokalit příliš nestěhují. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními odborníky, sdruženími, kterých se deregulace dotýká, a státními úředníky.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na více než 700.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. V některých městech sice podle ředitele odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavla Rakouše postupně přibývá případů, kdy nájemník městu byt vrátí, protože je pro něj nájemné již příliš vysoké nebo se mu ho nedaří dále "načerno" pronajímat. "Počty takových případů nemáme k dispozici, podle našich zkušeností však nejsou nijak velké," podotkl Rakouš. Prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný odhaduje, že počet obyvatel s regulovaným nájemným, kteří zvolili přestěhování do jiných bytů, zatím nepřekročil deset procent. "Bude rozhodující, zda všichni vlastníci domů využijí maximálních hranic pro zvýšení nájemného. Pokud by to nastalo plošně v plném rozsahu, tak tento trend nepochybně zesílí," řekl šéf asociace. Výraznější trend stěhování do levnějších lokalit nepotvrdili ani představitelé nájemníků. "Jednak nabídka volných levných bytů je velmi omezená, jednak vytěsňování lidí z míst, ke kterým mají vztah, kde mají přátele a zázemí, způsobuje značné sociální a často i zdravotní problémy," poznamenal místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Majitelé domů se domnívají, že pokud lidé s regulovaným nájemným svůj byt nepotřebují, nebo ho již nemohou zaplatit, tak se ho nezbaví, ale snaží se byt "nelegálně zpeněžit". V praxi jde například o "černé" pronajímání nebo neoprávněné výměny, řekl ČTK místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů Libor Dellin.

Park větrných elektráren se na Vysočině chystá i u Opatova

Mezi početné lokality, v nichž chtějí investoři budovat větrné elektrárny, se na Vysočině zařadil také Opatov na Třebíčsku. Nedaleko městyse by mělo stát až pět velkých větrníků s celkovým instalovaným výkonem osm až deset megawattů. Vliv tohoto záměru na životní prostředí nyní začal prověřovat krajský úřad. Opatov s ním souhlasí, řekl ČTK místostarosta Josef Vaněk. Stát podporuje výrobu elektřiny z větru stanovením výhodných výkupních cen. Kraj Vysočina ale stavbu větrníků brzdí, protože se obává toho, že vysoké stožáry poškodí krajinu.

Dva lidé v noci zemřeli při otřesu v karvinském dole

Při důlním otřesu v závodě ČSA Dolu Karviná zahynuli v noci na neděli dva horníci. Jednalo se o devětatřicetiletého a šestačtyřicetiletého muže polské národnosti, kteří byli zaměstnanci dodavatelské organizace těžební společnosti OKD. Další tři lidé utrpěli lehká zranění. Všichni ostatní pracovníci byli evakuování. ČTK to sdělil mluvčí NWR, mateřské společnosti důlní firmy OKD, Vladimír Bystrov.

V předvánoční Praze zazní české i jazzové vánoční melodie

Pražské koncertní síně se v předvánočním období tak jako každoročně rozezní koledami, pastorelami i oblíbenou Rybovou Českou mší vánoční. Oproti původní tradici je mají sbory a orchestry na programu již době Adventu, který letos začne v neděli 30. listopadu. Předvánoční koncerty chystají v české metropoli také významné osobnosti světové jazzové a klasické hudební scény.

V Hodoníně se koná jedna z největších výstav betlémů

V Hodoníně začala jedna z největších výstav betlémů v Česku. K vidění je na ní bezmála 400 těchto stavbiček neodmyslitelně patřících k Vánocům. Mnohé z nich jsou unikátní. Největším je šestimetrový betlém z kostela svaté Kateřiny v Třešti. K netradičním patří betlém z plodů magnólií a plechových víček, informovali ČTK pořadatelé akce. Výstava se koná v hodonínském kulturním domě. Příchozí v něm vítá betlém tvořený figurínami ve slováckých krojích v životní velikosti. V expozici jsou četné stavbičky oslavující narození Krista ze dřeva, keramiky, kukuřičného šustí nebo perníku. Na akci zapůjčilo betlém i brněnské Muzeum romské kultury. Tvůrci výstavy pro ni získali betlémy z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Akce se koná v Hodoníně již tradičně. K novinkám na ní patří vždy kolem 80 procent vystavených exponátů. V minulosti mohli návštěvníci výstavy obdivovat například osmimetrový betlém z pařezů, pohyblivý betlém umístěný ve staré televizní obrazovce nebo betlém z kamenů-malachitů.

Šternberský hrad zaplní výstava hraček s 800 exponáty

Historické hračky zaplní od 6. prosince hrad Šternberk na Olomoucku. Výstava nazvaná Nejkrásnější vánoční dárek ukáže návštěvníkům osm stovek předmětů, které těšily především děti. Nejstarší kusy na výstavě pocházejí z konce 19. století. Do Šternberka je zapůjčila muzea i soukromí sběratelé. Výstava Nejkrásnější vánoční dárek potrvá do 4. ledna příštího roku.

Dřevorubci pokáceli vánoční smrk pro Staroměstské náměstí v Praze

Dřevorubci v Janských Lázních na Trutnovsku pokáceli více než třicetimetrový strom, který v předvánoční době ozdobí pražské Staroměstské námětí. Zhruba 90 let starý smrk v podvečer zamíří do Prahy. Slavnostně rozsvícen bude příští sobotu. ČTK to řekl mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný. Strom ze stejné lokality ozdobil historické náměstí už předloni. Letos měli dřevorubci mnohem těžší podmínky. Nově napadaný sníh ztěžoval nákladnímu autu a jeřábu přístup do lesa a práce se zpomalovaly. Navíc při běžném kácení dřeva se tolik nehledí na polámané větve, ovšem vánoční strom nesmí přijít o košatou korunu a proto se pozvolna spouští na návěs. "Kandidátů bylo několik desítek, nakonec se vybíralo ze tří smrků v Podkrkonoší. Jeden byl nádherný, fantastický, ale těžko by se k němu dostala technika," řekl Drahný. I zvolený strom však splňuje žádané parametry. Má pěkně rostlou korunu, je symetrický s hustými porostem větví. Odborníci věnují jeho výběru velkou pozornost. Dendrologové provedli několik zkoušek, nejen prostým okem, ale i nebozezem, kdy navrtali do stromu dírku a odebrali vzorek, aby zjistili, zda ve smrku není hniloba.

Do kostela v Prachaticích se po 90 letech vrátí poslední zvon

Do hřbitovního kostela sv. Petra a Pavla v Prachaticích se po devadesáti letech vrátí poslední zvon. Původní z roku 1839 zrekvírovala za první světové války armáda a zvon se poděl neznámo kam, řekl Antonín Jurčo z prachatické radnice. Nový zvon by měli Prachatičtí slýchávat v poledne a večer při klekání. Na věž kostela bude vyzdvižen v pondělí 15. prosince. O den dříve jej na náměstí požehná prachatický vikář Josef Sláčík při oslavách třetí adventní neděle. Nový zvon, který váží 160 kilogramů a jeho spodní průměr činí 63 centimetrů, vyhotovila zvonařská dílna v Brodku u Přerova. Ponese jméno Nejsvětější Trojice a ve zvonici doplní dva historické zvony - větší z roku 1665 a menší z roku 1496, oba zasvěceny sv. Petrovi a Pavlovi.

Zachráněnou turnovskou synagogu si prohlédlo přes 1000 lidí

Velký zájem byl od pátku do neděle o prohlídky zachráněné turnovské synagogy. Za tři dny ji navštívilo přes 1000 lidí. Z ruiny se díky radnici a norským fondům stala znovu přitažlivá památka. Využije se jako muzeum i jako místo pro koncerty a další kulturní a vzdělávací pořady. ČTK to řekla vedoucí odboru cestovního ruchu na turnovské radnici Eliška Gruberová. Přes zimu bude synagoga pro návštěvníky zavřená, ale od příští turistické sezony v ní lidé uvidí původní liturgické předměty z Turnova a vzácné předměty z expozice v Židovském muzeu v Praze. Turnovská synagoga vznikla v roce 1747 a jako jediná na severu Čech přežila útoky nacistů. "Ukrývala se v hustém shluku domů. Místo u Jizery, kde nenápadně stojí, má v sobě jakousi zvláštní magickou sílu," upozornila Gruberová. Původní náboženský účel přestala synagoga plnit krátce po druhé světové válce. Později dlouho sloužila jako sklad nádobí a v roce 1990 přešla do soukromých rukou. Radnice ji získala v roce 2003, když ji vyměnila za sousední dům s atraktivními prostory pro podnikání. "Problémem synagogy zůstává vlhkost. V minulosti do ní zatékalo, obklopovalo ji harampádí a voda neměla kam odtékat. Vlhkost se nám podaří odstranit do tří až čtyř let. Do synagogy jsme již umístili vysoušeče," upozornila Gruberová.

Největším turistickým plavidlem Česka bude katamarán z Vranova

Největším plavidlem pro přepravu turistů v České republice by se měl stát obří katamarán, jenž by měl brázdit Vranovskou přehradu nedaleko Znojma. Bude přes 30 metrů dlouhý a pojme bezmála 300 pasažérů. Na vodu by mohl být spuštěn nejdříve v roce 2010, řekl ČTK provozovatel lodní dopravy na Vranově Dalibor Dufek. Na vodních plochách v Čechách a na Moravě katamarány nejsou. Zájemci se na nich mohou projet na Slovensku, kde je v provozu pět těchto plavidel. Každé z nich je ale určeno jen pro 50 lidí. Velké katamarány mohou znát lidé především z Chorvatska. Katamarán je loď tvořená dvěma mohutnými plováky, které jsou propojeny. V tomto místě je pak vlastní krytá paluba. Vranovské plavidlo bude dvakrát větší než lodě plavící se například po Brněnské přehradě.

Lední medvídci Bill a Tom oslavili své první narozeniny

Dvojčata ledního medvěda Bill a Tom z brněnské zoo oslavila své první narozeniny. Každý z medvědů dostal dort v podobě aspiku a velký míč na hraní. Desítky dárků jim přinesli členové fanklubu německé teenagerovské skupiny Tokio Hotel, po jejichž frontmanech jsou medvědí bratři pojmenováni. "Pochoutky jsme jim spustili do výběhu na laně. Zbaštili je za pár minut. Z míčů byli doslova nadšeni," uvedl mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra. Dary fanoušků v podobě četných plyšových hraček a obrázků budou vystaveny ve správní budově zoo. Bill a Tom se těší mimořádnému zájmu veřejnosti. Brněnská zoo díky nim prožívá tento rok nejlepší sezonu v postkomunistické historii. Letos zahradou prošlo již kolem 320.000 milovníků zvířat, což je téměř o 80.000 více než v loňském roce.

Česko zasáhla zima - přinesla potíže v dopravě i první lyžování

Předpovídaný nástup zimy přinesl v pátek první sníh na celé území Česka a padat nepřestalo po celý víkend. Zima způsobila starosti motoristům a silničářům. Největší potíže se sjízdností byly na horách a tradičně také na vytížené dálnici D1. S prvními centimetry čerstvého sněhu se ale také začaly v horských střediscích rozjíždět vleky. Do Krkonoš, Jizerských hor i na Šumavu vyrazili nedočkaví milovníci zimních sportů, hlavně běžkaři. Na českých horách napadlo od pátečního odpoledne až 40 centimetrů sněhu. Sněžilo ale ve všech i níže položených krajích.

Sport

Čeští reprezentanti porazili v 9. kole šachové olympiády v Drážďanech Filipínce 2,5:1,5. Díky tomu se v průběžném pořadí posunuli s 11 body na 38. místo. Stejným výsledkem přehrálo ženské družstvo třetí tým domácích Němek a je nyní pětadvacáté.

Český krasobruslař Tomáš Verner obsadil druhé místo v závodě krasobruslařské Grand Prix v Moskvě. Při svém druhém vystoupení v elitním seriálu předvedl nejlepší volnou jízdu a nestačil jen na úřadujícího vicemistra světa Briana Jouberta z Francie, na kterého ztratil 7,84 bodu.

Oštěpařka Barbora Špotáková si za světový rekord 72,28 metru ve Světovém atletickém finále ve Stuttgartu vysloužila ocenění za ženský atletický výkon roku. O prvenství v anketě mezinárodní federace IAAF se nezvykle podělila s etiopskou vytrvalkyní Tiruneš Dibabaovou.

Počasí

V pondělí očekáváme oblačno až zataženo, místy se sněžením. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.