Zprávy

Člen vládní rady Koky: Hrozí občanské nepokoje

Podle člena vládní rady pro záležitosti romské komunity Cyrila Kokyho Česku hrozí největší možné občanské nepokoje. Koky to uvedl pro server Romea.cz a vyzval ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou (SZ), aby zvážila své další setrvání ve funkci. Podle něj totiž "již vyčerpala svůj potenciál". Důvodem k nepokojům by podle Kokyho mohla být situace v Česku po událostech v Litvínově, kde pravicoví radikálové v pondělí chtěli pochodovat čtvrtí obydlenou z velké části Romy. Policie jim v tom po ostrých střetech zabránila. Politici včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle Kokyho vzniklou situaci podceňují, neboť jednání extremistů dostatečně neodsoudili. "Jsem absolutně znechucen posledními událostmi v Litvínově a zejména nereakcí politické elity včetně samotného předsedy vlády ČR. Pan premiér by se měl přestat zabývat vnitrostranickými spory a tuto situaci vůbec nepodceňovat," uvedl Koky, podle něhož má Česko "našlápnuto na největší občanské nepokoje, které nás kdy mohly potkat". Server Romea.cz uveřejnil také prohlášení členů vládní rady pro záležitosti romské komunity. Podle nich se pravicoví extremisté snaží Romy vyprovokovat k násilí. Členové vládní rady ocenili ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který podal návrh na zrušení Dělnické strany. Členové a příznivci krajně pravicové Dělnické strany už připravují v Litvínově další protestní akci.

Premiér podporuje návrh na zrušení Dělnické strany

Premiér Mirek Topolánek (ODS) je rozhodnut podpořit návrh ministra vnitra Ivana Langra (ODS) na zrušení Dělnické strany. Podle serveru Aktuálně.cz tak reagoval na pondělní bitku mezi pravicovými extremisty a policií v Litvínově. Návrh na rozpuštění strany Langer podal začátkem listopadu. "Určitě ministra Langra v jeho návrhu podpořím," řekl serveru premiér. "Takové excesy, které se staly v Litvínově, je třeba postihovat velmi tvrdě," dodal. Zatím prý nemá podrobnou zprávu o celém zásahu, policii už ale za její postup pochválil.

Vznik koalic ČSSD s ODS v krajích označil Topolánek za prohru

Vznik velkých koalic ČSSD a ODS v některých krajích označil premiér a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek za další prohru ODS. Řekl to v Českých Budějovicích, kde se účastnil regionálního sněmu strany. Velké koalice mají vládnout v Jihomoravském a Jihočeském kraji. V dalších dvou krajích - Zlínském a Olomouckém - vznikly koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. "Já jsem dosud říkal, že letos jsou naše volební výsledky 1:2. Po prezidentské volbě jsme prohráli volby krajské a senátní, po ustavení některých koalic za cenu programových ústupků už je to 1:3," řekl Topolánek. Zdůraznil, že rozhodnutí o takovém uspořádání koalice je odpovědností každého regionu, do níž mu nepřísluší zasahovat. Nedomnívá se ale, že to straně pomůže. "Myslím, že pokud jsme byli ve volbách do krajů a Senátu pro naše voliče nečitelní, možná nesrozumitelní, tak tím, že jsme uzavřeli koalice za cenu některých ústupků, jsme ten pocit jenom prohloubili," uvedl.

Koaliční dohodu ČSSD a ODS v Jihomoravském kraji na úkor programu občanských demokratů kritizoval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Vyjednavači v ní souhlasili s tím, že kraj bude za lidi od ledna platit poplatky v krajských nemocnicích a také se zavázali, že podpoří na celostátní úrovni zákon, který by poplatky rušil. Julínek ve svém prohlášení označil dohodu za nedůstojnou.

Jihočeský kraj povede velká koalice ČSSD a ODS

Jihočeský kraj povede v příštích čtyřech letech velká koalice složená ze sociálních a občanských demokratů. Zástupci obou stran v Českých Budějovicích podepsali koaliční smlouvu. V jedenáctičlenné krajské radě bude mít ČSSD, která volby v kraji vyhrála, sedm zástupců včetně hejtmana. ODS, jež byla druhou nejsilnější stranou ve volbách, získá čtyři křesla. Do opozice jdou komunisté a lidovci. Do čela kraje ČSSD nominovala svého volebního lídra Jiřího Zimolu, sedmatřicetiletého starostu Nové Bystřice na Jindřichohradecku a dosavadního krajského zastupitele.

Komunisté zatím odmítli nabídku ČSSD v Ústeckém kraji

Komunisté odmítli dohodu o spolupráci se sociální demokracií, která by jim zajišťovala funkce předsedů několika výborů a komisí v Ústeckém kraji. Krajský předseda komunistů Oldřich Bubeníček po jednání v Teplicích řekl, že za podpis požadovali minimálně dvě místa v krajské radě. Jednání mezi stranami ale neskončila, budou pokračovat v pátek.

STEM: Sobotka (ČSSD) předstihl v popularitě Béma (ODS)

Nejpopulárnějším politikem se nově stal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který tak předstihl dlouhodobě nejoblíbenějšího politika, pražského primátora a kandidáta na šéfa ODS Pavla Béma. Před Béma se na žebříčku popularity dostal i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ). Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. První výzkum popularity politiků, který STEM provedla od říjnových senátních a krajských voleb, potvrzuje posílení pozice ČSSD.

Vláda schválila většinu reformních norem, které předložil Julínek

Kabinet schválil tři ze čtyř zásadních reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Pro čtvrtou normu - novelu o veřejném zdravotním pojištění - mají do pondělního jednání vlády právní experti najít formulaci, která by byla přijatelná i pro koaliční lidovce. Stejně jako zeleným jim nevyhovuje definice toho, na co by měli mít pacienti nárok z pojištění a co by měl být nadstandard. Julínek řekl, že ministerstvo připravilo čtyři upřesňující varianty. Do pondělí je mají posoudit koaliční experti. Ministr věří, že některá z formulací bude přijata. "Alternativou k tomu je zachovat současnou dikci zákona, kde definice nároků žádná není," konstatoval.

Kabinet schválil tři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Zvlášť ke druhé normě, která upravuje i potraty, měli lidovci výhrady. Vadilo jim, že by v ČR mohly umělé přerušení těhotenství podstoupit cizinky. Vláda podle Julínka zvolila text, který ženám z EU umožňuje o zákrok v Česku požádat. Požadavkům lidovců tak nevyhověla. Ministr poznamenal, že formulace se může ve sněmovně změnit. Podle pravidel EU by ale občané sedmadvacítky měli v daném členském státě dostat stejné služby jako místní. Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek vyvracel to, že by se lidovci proti Julínkovým normám v kabinetu postavili. Uvedl, že nalezení přijatelné formulace je jen technická otázka. Do sněmovny by po pondělním jednání vlády chtěl Julínek balík reformních zákonů poslat co nejdříve. "Budu trvat na maximálním zařazení na nejbližší termíny, případně na mimořádnou schůzi," uvedl. I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není.

Odbory: Schválením zákonů vláda porušila principy tripartity

Schválením tří zásadních reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ještě před projednáním s odbory a zaměstnavateli vláda porušila standardní principy tripartity. ČTK to řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. "Je to velmi slušně řečeno neseriózní," prohlásila na adresu ministrů. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů mají jednání o zdravotnických reformních zákonech naplánované na čtvrtek. Půjde o mimořádnou tripartitu svolanou podle Kašparové výslovně na přání odborů a zaměstnavatelů. Odboráři na jednání chtějí dát ministrům najevo vážné výhrady k zdravotnickým zákonům. O svých dalších záměrech budou odboráři veřejnost informovat po skončení jednání.

Muži asi v budoucnu budou moct týden na otcovskou dovolenou

Stát by v budoucnu měl otcům platit týden dovolené s novorozeným dítětem. Vyplývá to z návrhu takzvaného prorodinného balíčku, který jednomyslně schválila vláda. Na dotaz ČTK to sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Nové předpisy by také měly podpořit částečné pracovní úvazky a firemní školky. Návrh balíčku ještě musí posoudit parlament. K zavedení zamýšlených opatření bude třeba přijmout novely celé řady zákonů.

Ministerstvo hodlá zavést týdenní otcovskou dovolenou; otci by se týden pobytu s novorozeným dítětem hradil z nemocenské podobně jako ženám mateřská dovolená. Skloubit péči o rodinu s prací má rodičům pomoci podpora flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, lidi nad 50 let, rodiče dětí do deseti let a lidi pečující o nemohoucí osoby, by mohl uplatnit slevu na sociálním pojištění. Novinkou je také plán na zavedení takzvané vzájemné rodičovské výpomoci. Rodiče by měli mít možnost uzavřít smlouvu například se sousedem nebo sousedkou, kteří budou za úplatu hlídat jejich děti. Alternativou k přeplněným jeslím a školkám by se měly stát i takzvané firemní školky. Firmy by měly být motivovány k zřizování firemních školek nebo k proplácení opatrování. Česko patří v EU k zemím s nejmenším podílem práce na částečný úvazek. Zatímco v sedmadvacítce tak v průměru pracuje téměř třetina žen a každý dvanáctý muž, v ČR je to devět procent žen a pouze každý padesátý muž.

Vláda schválila návrh daňového řádu

Zákon o správě daní a poplatků by měl do budoucna nahradit nový daňový řád, jehož návrh na svém zasedání schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Řád například upravuje lhůtu pro bezhotovostní placení daní, zpřísňuje pravidla pro doručování zásilek z finančního úřadu, tak aby nebylo možné se jim vyhýbat, nebo ruší možnost ministra financí prominout daň. Řád rovněž podporuje elektronickou komunikaci s daňovou správou. Daňový řád je součástí daňové reformy. Jejím cílem je změnit nejen výběr daní, ale i zjednodušit daňové zákony a sjednotit výběr daní, cel a zdravotního a sociálního pojištění na jednom místě.

Palestina doufá, že ČR v čele EU a nový šéf USA přispějí k míru

Palestina doufá, že české předsednictví v EU v příštím roce a nová americká administrativa přispějí k mírovém procesu mezi Palestinou a Izraelem. Novinářům to řekl palestinský ministr zahraničí Rijád Malki po jednání se svým českým kolegou Karlem Schwarzenbergem. Šéf české diplomacie uvedl, že Praha hodlá využít toho, že má dobré vztahy s Palestinci i Izraelci.

Česko zpřísní vydávání některých dlouhodobých víz Vietnamcům

Česká republika zpřísní vydávání některých dlouhodobých víz pro Vietnamce, protože často zneužívají pobyt v Česku a předkládají také padělané dokumenty. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí, které nabírání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce pozastavilo minimálně do konce roku. Praha chce zlepšit systém, protože vedle nekalých praktik také výrazně narostl počet vízových žádostí Vietnamců. A to i v evropském měřítku. Diplomacie pozastavila žádosti podle České televize kvůli mafiánským praktikám při vyřizování vstupních povolení. Praha chce proces se žádostmi vylepšit, aby byl spravedlivý ke všem žadatelům. Podle agentury AFP Vietnam žádá obnovení přijímání žádostí. Česká diplomacie uvedla, že odbaveni budou do konce roku již jen objednaní žadatelé. Též zdůrazňuje, že nechce zhoršovat vztahy s Vietnamem, cílem opatření je zabránit zneužívání vízového režimu.

Srbsko podle české velvyslankyně má na to být napřesrok kandidátskou zemí

Srbsko má podle české velvyslankyně v Bělehradu Hany Hubáčkové na to, aby se v příštím roce stalo kandidátem na vstup do Evropské unie. Podle ní záleží na tom, zda současná vláda bude pokračovat v současném silně proevropském úsilí. Ve věci se brzy bude silně angažovat Česko, které si další integraci západního Balkánu do unie dalo za jednu z priorit svého předsednictví evropské sedmadvacítky v prvním pololetí příštího roku. Hubáčková ČTK řekla, že vedle toho, aby Srbsko příští rok získalo kandidátský status se české předsednictví zaměří i na to, aby země splnila podmínky pro zrušení vízové povinnosti, kterou má do zemí Evropské unie. Z balkánských států v tuto chvíli do EU má nejblíže Chorvatsko, jehož přístupové rozhovory nejspíš vyvrcholí během českého předsednictví.

O zveřejňování odposlechů se bude v Senátu ještě jednat

Možnost, že by se zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestních spisů nevztahoval na informace o veřejných činitelích, je stále ve hře. S žádostí o zrušení tohoto zákazu v návrzích trestních novel přišli za předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) šéfredaktoři předních českých deníků a některých časopisů. Sobotka po schůzce novinářům řekl, že chce tuto možnost podrobit právnímu rozboru.

Zpráva: Mezi uživateli drog roste počet nakažených virem HIV

Mezi injekčními uživateli drog v ČR roste počet lidí nakažených virem HIV. Vyplývá to z výroční zprávy o drogách za rok 2007, kterou dostala na stůl vláda. Loni se přítomnost viru HIV prokázala u 12 narkomanů, což bylo třikrát více než rok předtím. Letos do konce října pak podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ve statistice nakažených virem HIV přibylo sedm dalších injekčních uživatelů drog. Celkem se v ČR za loňský rok odhaduje 30.900 problémových uživatelů drog, o 700 více než v roce 2006. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík ČTK řekl, že počet narkomanů nakažených virem HIV je v ČR pořád ve srovnání s jinými evropskými zeměmi nízký. Stále je jich nakažených méně než jedno procento. Přesto je podle Mravčíka nárůst ze čtyř případů v roce 2006 na 12 v roce 2007 varující.

Průzkum TIC: Míra korupce v přijímacím řízení na VŠ je nízká

Doložitelná míra korupce v přijímacím řízení je na českých vysokých školách nízká. Vyplývá to z průzkumu, který provedla česká pobočka organizace Transparency International (TIC). Většina respondentů, jež se s korupcí setkali, s ní má pouze nepřímé zkušenosti. Na tiskové konferenci to uvedla Eliška Císařová z TIC. Z šetření zároveň vyplynulo, že řada uchazečů o studium nezná svá práva vůči fakultě, na kterou se hlásí.

Praha nemá technickou dokumentaci vyhořelého křídla Výstaviště

Pražský magistrát nemá originál stavebnětechnické dokumentace Průmyslového Paláce, jehož levé křídlo v říjnu zcela zničil požár. Magistrát teď musí jako nouzové řešení nechat plány překreslit z historického časopisu. Odpovědnost za ztrátu dokumentace ale úřady, nájemce i magistrát odmítají. Informovala o tom televize Nova. "Muzeum nemá výkresy nebo dokumentaci stavby," řekla mluvčí Národního technického muzea Alice Tříšková. "V archivu Národního muzea není dokumentace, která by se týkala přímo paláce," uvedla vedoucí Archivu Národního muzea Milena Běličová. Jediným dokumentem, který má magistrát k dispozici, a kde jsou zachyceny plány Výstaviště, jsou podle radního pro kulturu Milana Richtera dva časopisy z roku 1890. "Z těchto plánů se bude vycházet. To znamená, že architekti budou muset překreslit tyto plány," uvedl Richter. Bude třeba vyvodit důsledky, pokud se původní plány z konce 19. století nenajdou, řekl radní. Úředníci mají podle Novy poslední naději, že nákresy jsou mezi zamrazenými dokumenty, které poničila povodeň v srpnu 2002.

Návštěvnost České republiky ve 3. čtvrtletí klesla

Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním třetím čtvrtletí 4,4 milionu hostů, což bylo o 3,3 procenta méně než ve stejném období loni. Počet přenocování, který je pro ekonomiku ubytovacích zařízení významnější než počet příjezdů hostů, se snížil o 5,9 procenta na 14,3 milionu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Zahraniční i domácí hosté jsou v rovnováze, shodně se jich ubytovalo 2,2 milionu. Je to u zahraničních návštěvníků 0,4 procenta více, naopak u domácích o 6,6 procenta méně než před rokem. Počet přenocování se u zahraničních hostů meziročně snížil o 1,1 procenta; u tuzemských hostů byl nižší o 9,5 procenta. "Růst zaznamenaly pouze hotely s kategorií od tří hvězdiček výše. Naopak hluboký propad pocítili provozovatelé kempů, turistických ubytoven, chatových osad a ostatních levnějších hromadných ubytovacích zařízení, jejichž využití je z větší části závislé na domácích turistech a je ovlivňováno i počasím," uvedl ČSÚ.

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu by měli dostat do pátku polovinu mzdy za říjen

Zaměstnanci společnosti Karlovarský porcelán (KP) by měli dostat do pátku polovinu svých mezd za měsíc říjen. V řádném výplatním termínu minulý týden neměla firma na účtu dostatek peněz. Insolvenční správce KP Tomáš Čermín ČTK řekl, že souhlas k vyplacení 50 procent říjnové mzdy už vydal. Jak bude doplacena i zbývající část mezd, zatím není jasné. Bude záležet na příjmech KP, které jsou nyní značně omezené. Mzdy za září byly lidem vyplaceny ve třech částech. Nejdříve dostali 70 procent, potom 25 procent a minulý týden zbylých pět procent. Podle Čermína je vždy prioritní zajistit pro KP peníze na dodávky energií a surovin. Předsedkyně odborů v KP Marcela Dubová informaci o výplatě říjnových mezd považuje za dobrou jen částečně. Zaměstnanci sice něco dostanou, ale jejich problémy to neřeší. "Řada lidí se ocitá ve složité finanční situaci. Splácejí nájmy, půjčky a nikdo jim nepočká," uvedla. Jak dále řekla, dokud se vyrábí, lidé věří v záchranu porcelánky. Proto jsou i relativně tolerantní k tomu, že peníze dostávají se zpožděním. A také řada z nich nemá kam odejít, poznamenala Dubová.

V Chomutově zprovoznili 17. babybox na odložené novorozence

V chomutovské nemocnici zprovoznili v pořadí 17. schránku na odložené děti, takzvaný babybox. Po nedaleké Kadani je tak Chomutov druhým městem v Ústeckém kraji, kde mohou matky po utajeném porodu beztrestně odložit nechtěné dítě. Město spolu se sousedním Jirkovem a přilehlými obcemi představují dostatečnou spádovou oblast pro provozování schránky, využít ho mohou i matky z Mostecka či Teplicka, řekla novinářům primátorka Ivana Řápková (ODS).

Historici chtějí vytvořit mozaiku o působení KGB v Evropě

Vytvořit mozaiku mapující vliv sovětských tajných služeb v zemích střední a východní Evropy, takový je účel konference o aktivitách NKVD a KGB, která začala v sídle Senátu. Konference má rovněž podle ředitele pořádajícího Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka přispět ke vzniku evropské platformy pro zkoumání obou evropských totalitních režimů - nacismu a komunismu.

Josef Koudelka vystavuje ve Washingtonu snímky ze srpna 1968

Mimořádný zájem provázel úterní vernisáž výstavy reportážních snímků českého fotografa Josefa Koudelky ve washingtonském Katzen Arts Center. Fotografiemi ze sovětské invaze do Československa v srpnu 1968 se světoznámý autor žijící ve Francii představil v americkém hlavním městě poprvé. Proslulé snímky pořídil tehdy třicetiletý Koudelka v týdnu po 21. srpnu 1968. Část z nich se podařilo tajně vyvézt na Západ, kde je prostřednictvím agentury Magnum Photos později publikovala řada prestižních časopisů. Ve snaze uchránit autora a jeho rodinu před problémy v době nastupující normalizace byly fotografie až do roku 1984 připisovány "neznámému autorovi". Po emigraci z Československa v roce 1970 se Koudelka dál věnoval fotografii, nejprve v Británii a později ve Francii. V Československu byly jeho snímky ze srpna 1968 poprvé publikovány až po 22 letech v samostatné příloze časopisu Respekt v roce 1990.

Invazi vojsk Varšavské smlouvy zobrazenou na Koudelkových fotografiích při vernisáži označil český vicepremiér Alexandr Vondra za "jeden z nejbolestnějších momentů českých dějin, porušení suverenity a svobody". Pro washingtonskou výstavu vybrala kurátorka Melissa Harrisová ve spolupráci s českým grafickým designérem Alešem Najbrtem osm desítek Koudelkových fotografií, které doplňují dobové plakáty a ukázky z knihy nesoucí stejně jako expozice název Invaze 68. Koudelkovy snímky mělo už v září možnost si prohlédnout také newyorské publikum.

Miroslav Baše dostane Poctu České komory architektů

Poctu České komory architektů (ČKA) za rok 2008 dostane in memoriam Miroslav Baše. Mezinárodně uznávaný architekt a teoretik architektury byl specialistou na památkovou péči, územní plánování a venkovská osídlení. Ceremoniál předání ceny se tradičně uskuteční v březnu, kdy Bašemu také komora uspořádá výstavu v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. ČTK to sdělila mluvčí ČKA Markéta Pražanová. Miroslav Baše zemřel v únoru letošního roku v 74 letech. Pocta ČKA je určena významné osobnosti, která se svou prací a přístupem výrazně zapsala do moderní historie české architektury. Podle vyjádření poroty byl Miroslav Baše nekonformní osobností, mužem jasného názoru a pevného postoje, který přesahoval svým rozhledem a svými zájmy obor architektury a urbanismu a jeho přesvědčení o přednosti věcí veřejných před osobními zájmy ho dovedlo k trvalé společenské aktivitě, uvedla porota.

Národní divadlo otevřelo naučnou stezku pro nevidomé

Historickou exkurzi v prostorách Národního divadla si mohou vychutnat také nevidomí návštěvníci. Umožní jim to speciální hmatová výstava představující významné české osobnosti, které se na vzniku "zlaté kapličky" podílely. Naučná stezka Zakladatelé a tvůrci Národního divadla dává nevidomým možnost osahat si busty dvaceti významných kulturních postav české historie. Jsou zde architekti budovy divadla, malíři, sochaři, ale také herci a tanečníci. Nechybí pěvkyně Ema Destinová, spisovatel Karel Čapek nebo autor slavné opony Vojtěch Hynais. Busty jsou technicky zajištěny proti pádu a opatřeny popisky v Braillově písmu. Z nich se nevidomí návštěvníci dozvědí jméno autora sochy i osobnosti, kterou představuje. "Vítáme každou iniciativu, která přispěje k rozvoji poznání u zrakově postižených," řekl prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Josef Stiborský. Prohlídku povede zaměstnankyně ND vyškolená pro práci s nevidomými. Každý návštěvník navíc dostane CD s namluvenými medailony jednotlivých osobností. Stezka začíná ve sklepení budovy, kde jsou uloženy základní kameny. Pokračuje přes šatnu s bustami architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze až do vstupní haly.

Stát odkoupí za 42 milionů knihovní fond chebských františkánů

Národní knihovna zakoupí další knihovní fond klášterní knihovny. Po loňském nákupu starých tisků a rukopisů z knihovny premonstrátů v Teplé na Karlovarsku nyní do svých sbírek přidá fond chebských františkánů. Ten je v současné době uložen také v klášteře v Teplé. Stát ho koupí za 42 miliony korun, transakci schválila vláda, oznámil novinářům premiér Mirek Topolánek. "Bylo velké riziko, že by tato národní kulturní památka mohla při prodeji uniknout z České republiky," vysvětlil krok kabinetu.

Studenti zlínského gymnázia natočili film podle baťovské povídky

Studenti zlínského gymnázia na Lesní čtvrti natočili celovečerní snímek oslavující baťovský Zlín. Předlohou jim byla kniha Tři muži na měsíci, kterou v roce 1935 napsali žáci Baťovy školy práce. V knize si tehdejší studenti představují budoucnost Zlína, konkrétně rok 1950, sdělil ČTK ředitel školy Jan Chudárek. Premiéra snímku se uskuteční 30. listopadu ve Velkém kině. Snímek vypráví o skupině studentů, kteří v roce 1950 letí na Měsíc. Ke své misi využijí Baťovo stratosférické letadlo. Děti jako první pozemšťané prozkoumají povrch Měsíce a za pomoci šéfa firmy se opět vrátí domů ke svým rodičům. Povídka byla ve své době publikována v časopise Mladý Zlín.

"Studenti si tak procvičili své kreativní myšlení. Jednalo se o jednu z mnoha aktivit novátorského školního systému v předválečném Zlíně," řekl scenárista snímku Jan Úšela. Film podle něj vystihuje entusiasmus a futuristické představy postav o budoucnosti, které dnes v mnohém pobaví. Zároveň si všímá vývoje firmy Baťa a nahlíží na postavu předválečného šéfa firmy Jana Antonína Bati. Rozsáhlý projekt, který podle ředitele školy nemá na středoškolské úrovni obdoby, vznikal přibližně rok.

Ve Znojmě museli přestěhovat sousoší Kalvárie z 18. století

Ve Znojmě v minulých dnech přestěhovali cenné sousoší Kalvárie z 18. století. Původně zdobilo prostranství před kostelem svaté Alžběty ve Vídeňské ulici. Z ulice se ale postupem času stala rušná dopravní tepna a umělecké dílo tam nemohlo náležitě vyniknout. Nyní lidé restaurovanou sochu najdou na srázu nad údolím řeky Dyje v Karolininých sadech. ČTK to řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Sport

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v prvním utkání pod vedením trenéra Jakuba Dovalila prohráli v přípravě s Anglií 0:2. Zápas v Sheffield rozhodli Campbell s Gardnerem, navíc O'Hara ve druhém poločase neproměnil penaltu. Jednadvacítka se znovu sejde až v příštím roce na startu nové kvalifikace.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily v 6. kole Evropské ligy francouzský tým Union Hainaut 83:58 a připsaly si druhé vítězství v soutěži.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo, občas déšť, k večeru nad 1000 metrů sněžení. Teploty 2 až 9 stupňů Celsia. Meteorologové varují před silným větrem, který má foukat od až do sobotního rána.