Zprávy

Politické špičky, akademici i pamětníci si připomněli rok 1939

Vrcholní politici, představitelé vysokých škol i pamětníci si dnes přišli před Hlávkovu kolej připomenout výročí zásahu nacistů proti českým studentům v roce 1939. Během pietního aktu, který vyvrcholil kladením věnců, však zazněly i výzvy týkající se událostí z roku 1989 a varování před návratem komunistů k moci. Dnešním státním svátkem, Dnem boje za svobodu a demokracii, si Česká republika připomíná pád komunistického režimu v roce 1989 i nacistické perzekuce českých vysokoškoláků v roce 1939.

Obhajobou svobody, ale i amerického protiraketového systému zahájil oslavy Dne boje za svobodu a demokracii premiér Mirek Topolánek. Premiér a někteří další řečníci na setkání u Hlávkových kolejích v Praze rovněž upozornili na hrozící návrat komunistů k moci, který umožnily výsledky krajských voleb. Podobné příležitosti, jako je ta dnešní, by měly vést lidi k tomu, aby si uvědomili co se vlastně děje, řekl Topolánek novinářům. "Že po krajských volbách máme rudo-oranžové koalice v některých regionech a fakticky už v minulých volbách v roce 2006 jenom o pár hlasů nebyla podobná situace už na celostátní úrovni," dodal. "Je to určité memento jak pro politiky, tak pro veřejnost, aby věděli, že svoboda není zadarmo, že svobodu je třeba oprašovat, je třeba za ni bojovat," zdůraznil.

Na Národní třídě vypukl konflikt mezi příznivci a odpůrci radaru

Potyčka mezi odpůrci radaru a lidmi, kteří přišli uctít výročí 17. listopadu, vypukla dnes dopoledne u pamětní desky na pražské Národní třídě. Konflikt musela řešit městská policie, muže a ženu, kteří protestovali proti radaru nakonec násilím od památníku odvlekla a odvezla na stanici. Žena se na místo vrátila po více než hodině a ve své aktivitě pokračovala. Napětí mezi odpůrci radaru a lidmi, kteří k památníku přišli uctít události roku 1989, pokračovalo i po poledni. Na klid dohlížejí hlavně městští strážníci. Během prvního incidentu před památník položili květiny a zapálili svíčky premiér Mirek Topolánek (ODS) a vicepremiér Martin Bursík (SZ). Po poledni totéž udělali vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek a ministr a šéf Legislativní rady vlády Cyril Svoboda, který počínání odpůrců radaru u pamětní desky odsoudil. Pro debatu o radaru je podle něj vhodnější jiné místo. K pamětní desce po celý den průběžně přicházejí také desítky dalších občanů.

S vývojem po roce 1989 nejsou lidé moc spokojeni, zjistil Median

S vývojem v České republice po sametové revoluci před 19 lety, která svrhla komunistický režim v zemi, nejsou lidé moc spokojeni. Spíše a určitě nespokojeno je 34 procent, opačný názor má 29 procent. Dalších 36 procent lidí tvrdí, že nejsou ani spokojeni ani nespokojeni, vyplývá z průzkumu, který dnes společnost Median poskytla ČTK. Právě na dnešek připadá výročí událostí, které politický převrat odstartovaly. S polistopadovým vývojem jsou více spokojeni muži než ženy a dále výrazně pravicově a středo-pravicově orientovaní lidé. Naopak nespokojení jsou příznivci levice a lidé s nízkými příjmy. Lidé, kteří se hlásí k politickému středu, se buď nedokážou při hodnocení posledních 19 let rozhodnout, nebo jsou spíše nespokojeni.

Do USA odletěli první Češi bez víz

Češi ode dneška nepotřebují k cestě do USA víza. Možnost odcestovat za oceán jen po registraci do systému elektronického povolování cest (ESTA) využili hned první den vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, ministr vnitra Ivan Langer a spolu s nimi ještě jedna pasažérka. Na palubě prvního "bezvízového letadla" odletěli do New Yorku hodinu před polednem z pražského ruzyňského letiště. Místo víz se Češi a občané dalších šesti států, kterým USA k dnešnímu datu zrušily vízovou povinnost, mohou pro turistické a služební pobyty zaregistrovat v ESTA. Ale pouze za podmínky, že vlastní pas s biometrickými údaji. Pokud ne, budou potřebovat pro návštěvu USA stále víza, stejně jako pro pracovní, studijní a novinářské pobyty. Ti, kdo americké vízum již mají, se registrovat nemusejí.

"Ta procedura je strašně jednoduchá. Je to asi jako, když si zakládáte e-mailovou adresu," popsal systém Vondra. Vicepremiér se sice do ESTA zaregistroval, do zámoří ale letí na diplomatické vízum, neboť je na pracovní cestě. Langer vyrazil na soukromou návštěvu New Yorku. Jednoduchost systému potvrdila i první "nevládní" cestující na ESTA Lenka Čílová. "Je tam třeba zadávat jen nejpotřebnější informace, jako datum narození, bydliště a číslo pasu," popsala proceduru novinářům na letišti. To, že je první Češkou využívající tento systém, je podle ní souhra náhod.

Vlček považuje americký radar za otázku pro ústavní soud

Předseda české Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček dal v ruském tisku najevo, že ústavnost budování amerického radaru v Česku by měl posoudit ústavní soud. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Rossijskaja gazeta. Česká ČSSD už před deseti dny oznámila, že chce, aby ústavní soud posoudil soulad smluv o americké radarové základně v ČR s českým ústavním pořádkem. Ústava podle Vlčka nepočítá s budováním cizích vojenských základen, protože vzhledem ke zkušenosti s pobytem sovětských vojsk do ní tvůrci základního zákona nic takového nenapsali. "Má pozice je taková, že pro vytvoření vojenské základny na našem území prostá většina nestačí. Je třeba ústavní většina," řekl šéf sněmovny v rozhovoru. "V této souvislosti zvažujeme možnost obrátit se na ústavní soud, aby tuto otázku posoudil. Lze tak předejít situaci, že tak významnou otázku rozhodne jeden či dva hlasy," dodal.

Rzeczpospolita: Sarkozy slovy o štítu zklamal střední Evropu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zklamal střední Evropu, napsal dnes polský konzervativní deník Rzeczpospolita v komentáři k nedávným výrokům Sarkozyho o americkém protiraketovém štítu, který chtějí Američané postavit v Česku a Polsku. Francouzský prezident nedávno řekl, že není bezprostřední potřeba rozmisťovat v Evropě základny. Později ovšem připustil, že každá země má právo rozhodnout si o postavení protiraketového systému na svém území. "Nejprve se zdálo, i kvůli maďarským kořenům francouzského prezidenta, že lépe rozumí střední Evropě než jeho předchůdci. I tomu, proč ona (střední Evropa) spatřuje v USA důležitého spojence a s neklidem hledí na Kreml. Začal dokonce navazovat strategické partnerství se zeměmi (středoevropského) regionu, ale rychle přešel na vyjadřování s ruským akcentem," uvedl list.

Německý prezident varoval před novými závody ve zbrojení

Německý spolkový prezident Horst Köhler dnes v souvislosti s polemikou kolem rozmístění amerického protiraketového deštníku v Evropě varoval před novou spirálou horečného zbrojení. Hlavním tématem mezinárodní politiky se naopak musí stát odzbrojení, řekl podle agentury DPA Köhler, který navštívil bývalé jaderné bunkry v Bad Neuenahr-Ahrweiler v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Systém protiraketové obrany chtějí ve střední Evropě umístit Spojené státy. V České republice zamýšlejí postavit radar a v Polsku silo s deseti protiraketami. Protiraketový "deštník" má být podle USA obranou proti nevypočitatelným státům jako Írán nebo Severní Korea. Rusko ale americké plány považuje za hrozbu pro sebe a hrozí, že jako odvetu rozmístí své rakety v kaliningradské enklávě nedaleko hranic s NATO, aby neutralizovalo americký protiraketový štít. Prezident Köhler se zároveň zmínil o jaderném zbrojení. "Musíme usilovat o to, aby jaderné zbraně nebyly nikdy nasazeny do boje," zdůraznil. Atomový kryt z doby studené války má být dnes výstrahou a má vést k naprostému odsouzení jaderných zbraní v současnosti, dodal.

Fico v rakouském listu: České předsednictví v EU bude mimořádné

Bude to skutečně velmi neobvyklá situace, když bude Evropské unii předsedat země, která ještě neratifikovala lisabonskou smlouvu. V souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii v první polovině příštího roku to konstatoval v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard slovenský premiér Robert Fico. "Někdy je těžké pochopit, proč Václav Klaus dělá to či ono. Ale nejdůležitější institucí v Praze je a zůstává vláda. A já vycházím z toho, že převzetí předsednictví zvýší tlak na české politiky, aby tuto záležitost co nejrychleji vyřešili," řekl Fico v odpovědi na otázku, zda by mohlo české předsednictví zbrzdit vývoj EU, když dělá prezident Klaus "vše, aby zabránil lisabonské smlouvě".

Ruští analytici hledí na české předsednictví EU spíše skepticky

Nastupovat do čela Evropské unie po Francii nebude nic snadného, a to si ještě Praha ponese ve vztazích k Rusku zátěž postkomunistické minulosti a amerického protiraketového radaru, shodují se ruští analytici oslovení ČTK. Česko se chopí předsednictví v "sedmadvacítce" od Nového roku. "Mohu jen vyjádřit soustrast," řekl ředitel liberálního Institutu problémů globalizace Michail Děljagin. "Česko nemá vůbec žádné zkušenosti s řešením světových problémů, vlastně nikdy je ani nemělo. Po skvělém předsednictví (francouzského prezidenta Nicolase) Sarkozyho obstojí ve srovnání jen velmi těžko," odhadl. Češi by však měli být ke svým politikům tolerantní a chápat, že za této situace mají nárok dělat i hloupé chyby. "Pro Rusko může být Česko v čele EU velký problém. Je tu zátěž ze sovětské minulosti, hlavně srpen 1968, ačkoliv vztahy s Českem nejsou tak hrozné jako s Polskem či Pobaltím. Obávám se ale, že při řešení konkrétních problémů se vztahy mohou začít ideologizovat. Můžeme se se tak dostat do situace, kdy dialog s EU nebude možný. To je to reálné nebezpečí, které nezávisí na nás," varoval Děljagin.

Zemědělcům svitla naděje, že jim EU nezkrátí dotace

Evropským zemědělcům svitla naděje, že by jim Evropská unie nemusela zkrátit dotace, jak původně plánovala. Ministři zemědělství EU by se podle zdrojů ČTK s velkou pravděpodobností měli již příští týden shodnout na změnách ve společné zemědělské politice unie, která návrh na krácení přímých plateb obsahuje. Ve hře jsou v podstatě dvě možnosti - výrazně menší krácení dotací, než navrhuje Evropská komise, a nebo úplné zrušení tohoto mechanismu. Podle stále aktuálního návrhu jsou zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur (asi 125.000 Kč) na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Komise chce, aby se tento podíl postupně zvyšoval, a to až na 13 procent v roce 2012.

Der Standard: Komunisté nepociťují škodolibou radost, ale naději

Nynější globální finanční krize přináší podle rakouského deníku Der Standard čerstvý vítr do plachet tradičním kritikům kapitalismu - komunistickým stranám. List se proto na názory na současný vývoj zeptal představitelů rakouských a českých komunistů Mirka Messnera a Miloslava Ransdorfa. Oba v rozhovoru zdůraznili, že z krize nemají škodolibou radost, protože se nepovažují za ty, kdo z ní profitují. "Pociťujeme ale určitou novou naději pro levici. Jedno je totiž jisté: Karel Marx je zase zpátky, levice už není proklínána. Po zhroucení reálného socialismu bylo oslavováno konečné vítězství kapitalismu. Teď je ale levice znovu součástí debaty," uvedl v rozhovoru Ransdorf. Podle šéfa rakouských komunistů Messnera svět zažívá zhroucení mnoha neoliberálních dogmat. "Ale nemyslím, že levice z toho bude automaticky profitovat. V Rakousku například zklamání lidí nad neoliberální politikou posiluje krajní pravici. Ta přichází se sociální demagogií, skandalizuje některé prvky, ale nikoli systém, ten chce udržet," řekl Messner. K nynější vlně státních zásahů do ekonomiky připomněl Ransdorf výrok venezuelského prezidenta Huga Cháveze: "Mám problém, George Bush stojí nalevo ode mě. Já bych se nikdy neodvážil znárodnit banky." Ransdorf ale dodal: "Tato etatistická politika není to, co si levice přeje. Podle nás musí nová perspektiva přijít zdola, z občanské společnosti. Nejsme pro odstranění soukromého vlastnictví, jen říkáme, že vedle něj musí mít místo i jiné, společenské formy vlastnictví."

Extremisté bojují s policisty, kteří je nechtějí pustit do Janova

Příznivci krajně pravicové Dělnické strany (DS) se po dnešním shromáždění v centru Litvínova střetli s policejními těžkooděnci, kteří se jim snaží zabránit v pochodu na sídliště Janov obývané převážně Romy. Několik stovek Romů je připraveno k obraně na sídlišti. Na straně pravicových radikálů je asi 500 lidí, policie má ve městě asi tisícovku mužů. Radikálové hází dlažební kostky, policisté odpovídají dělobuchy. Silnici přehradil obrněný transportér a vodní dělo. Policie extremisty vytlačila ze sídliště. Je to druhý střet mezi pravicovými radikály a policií v Litvínově za poslední zhruba měsíc - 18. října vyústilo nepovolené shromáždění stoupenců DS, Národního odporu a Autonomních nacionalistů v bitku s asi 300 policisty. Tři z nich a jede radikál tehdy byli zraněni. Ministerstvo vnitra nedávno vypracovalo návrh na rozpuštění DS a ministr Ivan Langer stranu označil za extremistickou.

Dnešnímu konfliktu předcházelo polední shromáždění několika stovek příznivců DS na litvínovském náměstí Míru. Dalších asi 300 radikálů zadržovala policie na mosteckého vlakového nádraží. Do Litvínova se podle některých odhadů sjelo až 600 exremistů. Radikálové postávali od 12:00 na náměstí a poslouchali projevy. Při příchodu skandovali hesla, například "Nic než národ" nebo "Češi, pojďte s náma". Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas odsoudil politický systém a režim v České republice. Česko by podle něj nemělo být "žumpou" a nemělo by se stát útočištěm pro všechny migranty z celého světa. Jiná demonstrace, tentokrát proti chystanému pochodu Dělnické strany, začala v 11:00 na sídlišti Janov. Ve 14:00 bylo na místě asi 300 mužů, především Romů.

Jihomoravská ODS a ČSSD téměř dohodly program společné koalice

Jihomoravští občanští a sociální demokraté dnes uzavřeli dohodu o programu společné krajské koalice. Dohodli se na tom, že kraj bude za lidi v krajských nemocnicích hradit zdravotnické poplatky, že se na krajském úřadu udělá personální a ekonomický audit a nebudou se privatizovat nemocnice ani sociální ústavy. V dohodě zůstává jediná otevřená formulace. Týká se zdravotnických zákonů, řekl dnes ČTK lídr a hlavní vyjednavač ČSSD Michal Hašek. Sociální demokraté by rádi na celostátní úrovni placení poplatků zrušili nebo je výrazně omezili. Z rozpočtu kraje by pak nemusely jít peníze na proplácení poplatků pacientům v krajských nemocnicích, což ČSSD slíbila lidem před volbami a nyní to chce dodržet. Jihomoravská ODS však zatím uvažovanou změnou legislativy neodsouhlasila. Obě strany se budou v dalších jednáních bavit ještě o personálních otázkách. Hašek už dřív uvedl, že ČSSD chce řídit krajské zdravotnictví, sociální oblast, školství a dopravu.

Na Karlovarsku začalo cvičení vojáků pro mise v Afghánistánu

Ve Vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku začalo dnes závěrečné jedenáctidenní cvičení vojáků, kteří v příštím roce odjedou v rámci sil ISAF do Afghánistánu. Komplexní polní výcvik a taktické cvičení absolvuje přes 300 vojáků, jádro tvoří 4. brigáda rychlého nasazení Žatec. Cílem výcviku je sladit jednotky a prověřit, zda po roční přípravě splňují požadavky. Nasazeni budou v Logaru a Uruzganu. ČTK to řekla mluvčí 4. brigády Lada Kovářová. "Kontingent, který bude v Afghánistánu působit, netvoří jen jedna jednotka, ale doplňují ho ostatní útvary armády," vysvětlila. Cvičení absolvují vojáci dvou kontingentů. První určení pro misi v afgánském Logaru, kde jádro tvoří 41. mechanizovaný prapor z Žatce a doplňují ho příslušníci 43. mechanizovaného výsadkového praporu z Chrudimi a specialisté z ostatních jednotek české armády. "Vojáci vyslaní do Logaru se stanou součástí provinčního rekonstrukčního týmu. Rozsah jejich úkolů je širší, od ochrany a obrany základy až po doprovody VIP osob, civilních odborníků a další činnosti spojené s procesem rekonstrukce," vysvětlila.

Statik: dům, který poškodil výbuch plynu, bude možné opravit

Bytový dům v centru Hradce Králové, kterým v neděli ráno otřásl silný výbuch, nečeká demolice. Exploze zásadním způsobem nenarušila obvodové zdivo a nehrozí zřícení dalších částí domu. ČTK to dnes řekl statik František Futera. Policisté škodu vyčíslili na pět milionů korun. Odpoledne by se do poškozeného domu mohli pro své osobní věci dostat první nájemníci. Po nedělním výbuchu zemřela třiatřicetiletá žena, dalších šest lidí z domu odvezli záchranáři do nemocnic v Hradci Králové a Praze. Policisté podle mluvčí hradecké policie nadále pokračují v ohledávání místa činu, poté by měli dům předat nájemníkům. "Příčina je nadále v šetření, vyšetřovatelé přibrali znalce z oboru plynárenství, který vypracuje posudek, který by pomohl příčinu objasnit," řekla mluvčí. Policie explozi vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení, případnému pachateli hrozí v případě prokázání viny až tři roky vězení.

ČSÚ: Růst cen bytů zpomalil, za 3. čtvrtletí zdražily o 5,4 pct

Růst nabídkových cen bytů ve třetím čtvrtletí na tuzemském trhu zpomalil. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím rostly ceny bytů v Česku v průměru o 5,4 procenta. V Praze růst cen zrychlil na 6,1 procenta. Mimo metropoli se ceny šplhaly vzhůru o 4,7 procenta. Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statického úřadu (ČSÚ), které dnes ČTK zjistila z jeho internetových stránek. Realitní odborníci přisuzují zpomalení cenového růstu vlivu krize. "Co se týče mezinárodního kontextu, skutečnost, že ceny za bydlení v Česku rostly i v posledním čtvrtletí, je naprosto výjimečná," řekl ČTK realitní odborník Martijn Kanters z poradenské společnosti DTZ.

Stavební spořitelny půjčily do října 63 mld. Kč; nárůsty klesají

Stavební spořitelny půjčily během letošních deseti měsíců lidem přes 63 miliard korun, což je v meziročním srovnání nárůst o šest procent. Růst stavebního spoření tak ochlazuje, až do září totiž spořitelny zaznamenávaly dvouciferné nárůsty objemu úvěrů. Vyplývá to ze statistik všech stavebních spořitelen. Všechny stavební spořitelny dokonce zaznamenaly v samotném říjnu v meziročním srovnání nejen nižší počet úvěrů, ale kromě Raiffeisen stavební spořitelny i objem půjčených peněz. Důvodem nižšího růstu ovšem není podle představitelů bankovních ústavů současná světová finanční krize, ale obecně nižší zájem Čechů o úvěry na bydlení, který měl svůj vrchol právě v loňském roce.

Mladou ženu z Ostravy v Mexiku zavraždil manžel kvůli rozvodu

Dluhy a rozvod byly pravděpodobně motivem vraždy šestadvacetileté ženy z Ostravy. V mexickém hlavním městě Mexiko City ji podle ostravských kriminalistů v druhé polovině letošního srpna zavraždil o sedm let starší manžel. Tělo rozřezal a v kufrech ukryl v lesní rokli. Totožnost ženy v těchto dnech potvrdily výsledky rozboru vzorků DNA. Mexičtí policisté manžela už obvinili z vraždy. V Mexiku může za tento zločin ve vězení strávit až 50 let. "Na objasnění případu se výraznou měrou podíleli ostravští kriminalisté, kteří se věnují pátrání po osobách. Rychlému vyřešení pomohla i pracovnice českého velvyslanectví v Mexiku. Iniciovala prověrky v nemocnicích a nakonec přinutila místní policii, aby provedla prohlídku bytu manžela pohřešované ženy. Tam se nakonec našel hlavní důkaz. Krev oběti," vysvětlila mluvčí.

Před 125 i 25 lety otevírala Národní divadlo opera Libuše

Pražské Národní divadlo si 18. listopadu připomene 125. výročí svého druhého otevření po požáru v roce 1883 a čtvrtstoletí od znovuotevření po rekonstrukci. Na "zlatou kapličku" si třicet let sbírali lidé "takřka po krejcaru". Proto se požár, který jejich kulturní chloubu 12. srpna 1881 zachvátil těsně před dokončením, stal opravdu národní tragédií. Nadšené vlastence to ale nezlomilo. Divadlo snad ještě hořelo a už se sbíralo na nové a do dvou let stál vytoužený svatostánek umění opět v celé kráse, dokonce vylepšený o elektrické osvícení. Divadlo slavnostně otevřela 18. listopadu 1883 opera Libuše. Přesně sto let od druhého otevření Národního divadla se "zlatá kaplička" otevírala potřetí (vůbec poprvé to bylo v roce 1881), a jak jinak než opět Smetanovou Libuší. Divadlo na více než šest let uzavřela totiž v roce 1977 potřebná generální rekonstrukce budovy, která výrazně zmodernizovala jevištní a technickou část divadla. Součástí rekonstrukce byla i stavba Nové scény a administrativních budov v sousedství historické budovy.

Fotbalová reprezentace se sešla v Praze, dorazil i marod Čech

Fotbaloví reprezentanti se dnes po poledni sešli v pražském hotelu Praha k přípravě na středeční kvalifikační zápas v San Marinu. V posledním utkání v roce bude trenérovi Petru Radovi chybět řada zraněných včetně brankáře Petra Čecha, který však mezi spoluhráče alespoň na skok zavítal. Už večer se gólman Chelsea vrací zpět do Londýna. Ostravský útočník Václav Svěrkoš dorazil na dnešní sraz zraněný, v nominaci ho nahradí Roman Bednář z anglického klubu West Bromwich Albion. ČTK to řekl mluvčí týmu Lukáš Tuček. Bednář čeká na svou šanci v národním týmu od srpna 2006, kdy nastoupil na pár minut proti Srbsku. Od 17:00 čeká reprezentanty jediný trénink na českém území. V úterý dopoledne výprava odletí speciálem do italského Rimini, kde bude před zápasem bydlet. Utkání na půdě největšího outsidera kvalifikační skupiny v boji o postup na mistrovství světa se bude hrát ve středu v Seravalle od 20:30.

Počasí

V pondělí během dne polojasno, postupně od západu přibývání oblačnosti na zataženo, k večeru v Čechách od severozápadu místy s občasným deštěm, nad 700 m srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty 0 až 4°C.