Zprávy

Premiéři ČR a Švédska jednali o společném postupu v předsednictví

O společném postupu při evropském předsednictví jednali ve čtvrtek v Praze český premiér Mirek Topolánek (ODS) a jeho švédský protějšek Fredrik Reinfeldt. Shodli se na tom, že obě země mají na řešení mnoha otázek společný pohled, proto ve vedení sedmadvacítky na sebe budou moci bez potíží navázat. Premiéři to řekli novinářům. ČR se do čela unie postaví v lednu, Švédsku předsednictví předá v pololetí. "Velkou výhodou našich zemí je to, že máme v celé řadě věcí velmi podobný přístup. I proto se dá u těch předsednictví hovořit o plynulém navazování," řekl Topolánek. Podobně se vyjádřil i Reinfeldt. Premiéři spolu jednali o tématech předsednictví, která budou muset obě země řešit. Debatovali o lisabonské smlouvě, která má upravit fungování rozšířené unie.

Vláda čeká od opozice určitou spolupráci při předsednictví EU

Určitou míru spolupráce ve třech základních oblastech očekává česká vláda od svých politických oponentů v době, kdy bude země v příštím roce předsedat Evropské unii. Vicepremiér odpovědný za evropskou problematiku Alexandr Vondra (ODS) řekl, že kabinet s opozicí vyjednává o kooperaci při takzvaném párování v parlamentu, při organizaci schůzí zákonodárného sboru a také o půlročním přerušení opozičních snah vyslovit nedůvěru koaliční vládě. Určitou míru spolupráce či tolerance kabinetu naznačuje v současnosti po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem i šéf nejsilnější opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Odmítl například spekulace o tom, že Česko je na předsednictví nepřipravené. Vondra zdůraznil, že ministři musí být schopni "jezdit do Bruselu a řídit jednotlivé ministerské rady". Proto je podle něj potřeba s opozicí jasně domluvit systém párování poslanců, tedy pravidlo, že při absenci ministrů vládní strany nebude hlasovat odpovídající počet opozičních poslanců. Podle vicepremiéra také musí existovat jasně definovaná spolupráce při přípravě schůzí obou komor českého parlamentu a opozice by se měla zdržet pokusů o vyslovení nedůvěry kabinetu.

Lidovci budou podporovat přijetí lisabonské smlouvy ještě letos

Podle lidovců by lisabonská smlouva, která upravuje fungování EU, měla být v Česku ratifikována ještě do konce letošního roku. Shodl se na tom ve čtvrtek celostátní výbor KDU-ČSL. Strana proto bude přijetí dokumentu ještě letos podporovat. ČTK to řekl mluvčí strany Martin Horálek. Smlouvu nyní posuzuje na podnět senátorů ODS Ústavní soud. Jednat by o ní měl 25. listopadu. Poslanci, kteří budou dokument přijímat, zahájí svou schůzi ve stejný den. Zasedat mají do 5. prosince. Pokud by soud do té doby stanovisko nevydal, museli by se pak kvůli hlasování o lisabonské smlouvě nejspíš sejít mimořádně ještě před Vánocemi. "KDU-ČSL se bude snažit v rámci ústavních pořádků v parlamentu učinit takové kroky, aby to hlasování a přijetí proběhlo co možná nejdříve," řekl Horálek.

ČLK: Přebytky na účtech pojišťoven jsou protiprávní

Přebytky na účtech zdravotních pojišťoven dosáhnou na konci roku 40 miliard korun. Je to zhruba pětina peněz, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka hromadí pojišťovny přebytky na svých účtech protiprávně. Měly by je dát zdravotnickým zařízením na léčení pacientů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve čtvrtek Kubkovy údaje zpochybnil, jeho požadavky označil za hazard s finančními prostředky pojišťoven. "Zatímco zdravotnická zařízení nejsou schopna zaplatit lékaře a setry, na účtech pojišťoven se bezúčelné hromadí v této chvíli více než 35 miliard korun. Hospodaření pojišťoven vymezují zákony, které říkají, že zůstatek na rezervním fondu by měl být v současnosti maximálně dvě až tři čtvrtě miliardy korun. Pokud tam leží 35 miliard, děje se tak protiprávně," řekl ve čtvrtek novinářům Kubek. Ministr tyto výpočty odmítl. "Prostředky na základním fondu všech zdravotních pojišťoven činily k 30. červnu 28 miliard a pojišťovny měly zaplatit zdravotnickým zařízením 23 miliard korun. Volné finanční prostředky byly jen pět miliard," řekl ve čtvrtek novinářům. Rezervy na fondech pojišťoven umožní podle ministra českému zdravotnictví čelit hrozící hospodářské krizi. "Pokud tu budu sedět, nedovolím, aby se vyraboval finanční polštář, který jsme vytvořili," zdůraznil.

Senátoři za ODS analyzovali volby, Topolánek to odmítl komentovat

Senátoři za ODS se ve čtvrtek na svém výjezdním zasedání v Jihlavě zabývali analýzou volebních výsledků. Premiér Mirek Topolánek však o obsahu diskuse a jejích výsledcích odmítl před novináři hovořit. ODS podle něj musí projít nejprve vnitřní debatou na všech úrovních, a k tomu média nepotřebuje. "Na kongresu se dohodneme. Všichni máme tendenci, aby neteklo mnoho krve, abychom z kongresu vyšli posíleni a bylo zvoleno vedení, které má šanci vyhrát příští volby," řekl Topolánek novinářům. Diskuse v Senátu je podle něj trochu jiná než ve sněmovně, senátoři jsou lidé s více zkušenostmi, debata proto nebyla nijak agresivní.

Paroubek láká lidovce do koalic v krajích k vyvážení vlivu KSČM

Šéf ČSSD Jiří Paroubek láká lidovce do koalic v krajích, mohli by tak vyvážit vliv komunistů. Krajské koalice ČSSD a KSČM podle něj vyplývají z výsledků voleb, ale také z neschopnosti vládních stran, především lidovců, kteří se nechtějí na krajských vládách podílet s komunisty, a tak oslabovat jejich vliv, řekl Paroubek na čtvrteční tiskové konferenci v Lidovém domě. "Nemyslím si, že půjde o převažující trend, co se týče koalic s komunisty," řekl šéf ČSSD, která v krajských volbách zvítězila ve všech regionech. Koalici s KSČM socialisté zatím uzavřeli ve dvou krajích. Předseda ČSSD rozhodně odmítl, že by byly něčím špatným. Paroubek podotkl, že ČSSD dává přednost "levostředovým řešením". A tam, kde se koalice se středovými politickými subjekty nepodaří dohodnout z důvodů programových či jiných, bude uzavírat koalice s komunisty. "Pro veřejnost to nemůže být překvapením," uvedl.

Julínek předloží reformní zákony vládě příští středu

Vláda by se měla balíkem reformních zákonů ve zdravotnictví, které připravil ministr Tomáš Julínek, zabývat příští středu. "První porce reformních zákonů se blíží do vlády," řekl Julínek na čtvrteční tiskové konferenci. Poté by měly návrhy zamířit do sněmovny tak, aby je začala projednávat ještě na své listopadové schůzi. Pokud jde účinnost, bude záležet na poslancích, jak rychle stihnou normy projednat. Ministr předpokládá, že zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách, zdravotnické záchranné službě a novela veřejného zdravotního pojištění budou platit od března příštího roku. Kritici, a to i z řad ODS, přičítají Julínkovým reformám a regulačním poplatkům pro pacienty prohru v senátních a krajských volbách. Julínek ve čtvrtek řekl, že i přesto cítí od ODS velkou podporu pro své záměry.

Lidovci mají výhrady k Julínkovým zákonům, chtějí jejich změny

Lidovci mají výhrady k reformním zákonům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a požadují jejich úpravy. Norma o zdravotních službách je pro ně v současné podobě nepřijatelná. Shodl se na tom ve čtvrtek celostátní výbor KDU-ČSL. ČTK to řekl mluvčí strany Martin Horálek. Výbor podle něj pověřil šéfa strany Jiřího Čunka, aby jednal s ministrem o přijatelném kompromisu. Lidovci chtějí, aby kabinet pak schvaloval až kompromisní řešení. Čunek se s ministrem sejde začátkem příštího týdne. Vláda by měla o balíku Julínkových zákonů jednat ve středu. Podle mluvčího se tak nejspíš normy nestihnou upravit hned do příštího zasedání kabinetu.

ČNB snížila sazby překvapivě o 0,75 pct. bodu, jsou nejnižší v EU

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila úrokové sazby překvapivě o tři čtvrtě procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 2,75 procenta. ČTK o tom informovala mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Česká republika tak má nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nižší úroky také vyhovují státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky. "Na mezibankovním trhu očekáváme pokles...Struktura úrokových sazeb neindikovala výrazný pokles sazeb. Postupně se projeví pokles sazeb i u hypoték. Ten by měl během roku dále pokračovat," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Trh ve čtvrtek očekával snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. ČNB snižuje sazby podle analytiků kvůli odeznívající inflaci a očekávanému ochlazení ekonomiky v důsledku finanční krize. Někteří ekonomové nevylučují další snížení sazeb.

Nečas: ČR nevyčerpá všechny peníze z EU na rozvoj lidských zdrojů

Česko letos nevyčerpá všechny peníze, které mohlo získat z Evropského sociálního fondu (ESF). Z programu pro rozvoj lidských zdrojů vybere asi 92 procent přidělených financí. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj byly totiž kvůli nízké účinnosti některé projekty zastaveny. V Bruselu tak ČR nejspíš nechá desítky milionů korun. Ze tří programů ESF mohla ČR do konce roku získat 457 milionů eur (nyní asi 11 miliard korun). Tato částka je za období od vstupu do unie do roku 2006. Peníze na příslušný rok se ale získávají ještě v dalších dvou letech. Z programu Rozvoj lidských zdrojů, který slouží ke vzdělávání a zlepšení zaměstnanosti, mohlo Česko dostat 318,8 milionu eur (nyní 7,7 miliardy korun). Čerpalo je původně zhruba 2600 projektů. Do konce loňského roku ČR vybrala 132 milionů eur (tehdy 3,43 miliardy korun).

ČR v Evropě vede ve spotřebě konopí, extáze, pervitinu

Česká republika si v celoevropském měřítku drží nelichotivá přední místa v kouření marihuany a užívání drogy extáze. Zatímco Evropu trápí neustávající obliba kokainu, českým, ale i slovenským fenoménem zůstává pervitin. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnilo Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Zpráva ukazuje, že užívání drog je stále sice na vysoké úrovni, ale že Evropa zjevně v řadě ohledů vstupuje do stabilnější fáze. V České republice se to týká užívání amfetaminů, extáze a konopí. "V Česku nastal také pokles užívání pervitinu v obecné populaci, jiná je ale situace v tom problémovém užívání, máme stabilně 20.000 uživatelů pervitinu a jsme tím výjimeční v Evropě," řekl novinářům v Praze vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Pervitin je kvůli své relativně jednoduché výrobě z léků typů paralen pro Čechy stále dostupnější než dražší kokain.

K podpoře česko-slovenské jednotky nabídli Němci velitelství

Německo poskytne operační velitelství v Postupimi pro česko-slovenské bojové uskupení, které začne působit od příštího roku. Novinářům to řekli český náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a jeho německý protějšek, generální inspektor německé armády Wolfgang Schneiderhan. Němci jako hostitelský národ nabídnou také několik desítek odborníků. Na vytvoření 13 bojových uskupení (battlegroup), která budou postupně rotovat v pohotovosti pro případné nasazení do operací, se členské země Evropské unie dohodly v roce 2004. Vojáci by měli být schopni do deseti dnů od rozhodnutí zasáhnout v krizové oblasti.

O páteční zákaz jízd kamionů se začala zajímat Evropská komise

O chystaný celoroční páteční zákaz jízd kamionů na českých silnicích se začala zajímat Evropská komise. Podle informací ČTK poslal ředitel Generálního ředitelství pro energetiku a dopravu EK Heinz Hilbrecht dopis stálé představitelce ČR při EU Mileně Vicenové s žádostí o vysvětlení. Generální ředitelství podle Hilbrechta dostalo několik stížností na záměr české vlády celoroční zákaz zavést. Česko sice podle něj může jízdy vozidel zakazovat, ale musí dodržovat všeobecné zásady, jako je proporcionalita a nediskriminace.

Absurdita 2008: Povinnost nakládat se zeminou jako s odpadem

Pro podnikatele je nejnesmyslnější povinností nakládat s vytěženou ekologicky čistou zeminou jako s odpadem, což je dále spojeno s náročnou administrativou. Ukázala to anketa Absurdita roku 2008, ve které podnikatelé i občané hlasovali o nejbyrokratičtější administrativní povinnost, kterou na ně stát ukládá. Výsledky ve čtvrtek na happeningu na pražském Václavském náměstí oznámila šéfredaktorka týdeníku Ekonom Eva Hanáková. "Z hlediska čisté absurdnosti byla vítězná absurdita zvolena dobře, ale z hlediska náročnosti administrativy jsou horší věci. Toto stejně nikdo nedodržuje," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten za absolutní nesmysl považuji knihu jízd. "Je to zbytečné papírování, které beztak většina podnikatelů různými způsoby obchází. Připravujeme proto návrh, který dosavadní praxi změní," dodal. Vedení knihy jízd se v soutěži umístilo na druhém místě. Na třetím skončila povinnost při změně předmětu podnikání, sídla nebo například statutárního zástupce zanést tyto údaje do živnostenského registru, obchodního rejstříku a registru daní. Není přitom jedno, který úřad podnikatel navštíví nejdříve.

ČSOB kvůli finanční krizi spadl zisk o 63 pct na 2,8 mld. Kč

Československá obchodní banka hospodařila za letošní tři čtvrtletí s čistým ziskem 2,776 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o 62,7 procenta z loňských 7,444 miliardy korun. Bez vlivu finanční krize by čistý zisk převýšil 8,9 miliardy korun a jeho meziroční růst by byl zhruba 15procentní. Konsolidované a neauditované výsledky ve čtvrtek banka poskytla ČTK. Kvůli finanční krizi musela ČSOB přecenit portfolio strukturovaných cenných papírů CDO a vytvořit opravné položky vůči zkrachovalé americké bance Lehman Brothers. Skupina ČSOB drží CDO v celkové nominální hodnotě zhruba 424,3 milionu eur (asi deset miliard korun). "ČSOB nadále hodlá držet portfolio CDO do splatnosti, takže veškeré ztráty z přecenění jsou pouze nerealizované účetní, nikoliv reálné ztráty," uvedla banka.

Česko má nově Národní centrum výzkumu polárních oblastí

Český výzkum v oblasti Arktidy a Antarktidy bude od nynějška koordinovat Národní centrum výzkumu polárních oblastí, které vzniklo v Brně. Vytvořilo jej sedm institucí, jejichž zástupci působí v oblasti pólů. Česko má v Antarktidě Mendlovu polární základnu, druhá základna vzniká na severu v souostroví Špicberky. Český polární výzkum má tradici, kterou by mělo centrum rozvíjet, řekl při podpisu smlouvy o vytvoření centra rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Centrum bude koordinovat práci vědeckých týmů na pólech a bude reprezentovat české polárníky v zahraničí. Vědci doufají v to, že jeho zřízení přispěje k tomu, že se pro tento výzkum podaří získat také více peněz na výzkum i provoz obou stanic. K hlavním zakladatelům centra patří zřizovatel Mendelovy stanice, kterým je brněnská Masarykova univerzita, a dále Jihočeská univerzita, která vytváří základnu na Špicberkách. Na výzkumu v těchto oblastech se podílejí pracovníci Geologické služby ČR, různých ústavů Akademie věd ČR a společnosti Comenium.

Požár v pražské tržnici dostali hasiči pod kontrolu

Požár největší pražské tržnice v Libuši dostali hasiči kolem 16:00 pod kontrolu. Výrazně jim pomohlo nasazení speciálního policejního vrtulníku. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Podle zpravodaje ČTK kolem 17:00 již z areálu prakticky nestoupal dým. Dohašování potrvá minimálně do rána. Na místě stále zasahuje asi 350 hasičů z 55 sborů. "Vypadá to, že máme vyhráno. Nerad bych ale propadal falešnému optimismu," řekl Pernica. Hasiči si již dopoledne mysleli, že mají požár pod kontrolou, rozšířil se ale do východní části budovy. Tam se jim ho podařilo odpoledne zastavit. Pernica ocenil zejména nasazení vrtulníku, který shazuje nad hořící halou vodu ze speciálního vaku. Jde podle něj o unikátní zákrok, v Praze pravděpodobně nikdy vrtulník budovu hasit nepomáhal. Škody budou podle Pernici značné, odhadnout je zatím nelze. Čtvrteční zásah označil za největší za poslední čtvrt století s výjimkou nedávného požáru na pražském Výstavišti, při kterém shořelo levé křídlo Průmyslového paláce.

Průzkum: Více než milion lidí čte Blesk, Deník a Mf Dnes

Nejčtenějšími deníky v období od dubna do září byly opět Blesk, regionální Deníky vydavatelství Vltava-Labe-Press vycházející v celé ČR a Mladá fronta Dnes. U těchto deníků počet čtenářů překračuje hranici milionu. Vyplývá to z výsledků průzkumu čtenosti Media Projekt, který provedly agentury GfK Praha a Median. Každé vydání Blesku si v průměru přečetlo takřka 1,46 milionu osob, v porovnání s obdobím od ledna do června o 47.000 méně. Deníky Vltava-Labe-Press si polepšily o 10.000 čtenářů na 1,168 milionu čtenářů a Mladá fronta Dnes o 8000 osob na 1,066 milionu čtenářů. Z dalších celostátních deníků následovaly Právo (418.000 čtenářů), Sport (358.000), Aha! (327.000), Lidové noviny (231.000), Hospodářské noviny (219.000) a Šíp (139.000).

Průzkum: Nejposlouchanějším rádiem je i nadále Rádio Impuls

Nejvíce poslouchaným rádiem z celoplošných stanic zůstalo i v období od letošního dubna do konce září Rádio Impuls, které si denně naladilo 1,084 milionu lidí. Frekvenci 1 si volilo 930.000 osob a Evropě 2 dávalo přednost 889.000 posluchačů. Z regionálních stanic mělo nadále nejvíce posluchačů Rádio Blaník, k jehož poslechu se hlásilo 432.000 lidí. Vyplývá to z odhadů průzkumu poslechovosti Radio Projekt agentur STEM/MARK a Median. V porovnání s minulým obdobím od ledna do konce června Rádiu Impuls posluchačů mírně ubylo, naopak stanice Evropa 2, Frekvence 1 i Rádio Blaník si polepšily.

Textilky Dietfurt a Slezan na Trutnovsku propustí 200 lidí

Textilní společnosti Dietfurt a Slezan propustí na Trutnovsku ke konci roku téměř 200 lidí. Je to důsledek posilování koruny, růstu cen energií a také levné asijské konkurence, jíž firmy nejsou schopné konkurovat. Nalezení práce pro lidi z textilek v oboru bude obtížné, nabídka volných pracovních míst v okrese totiž v posledních měsících výrazně klesla, řekl ve čtvrtek ČTK vedoucí oddělení trhu práce trutnovského pracovního úřadu Ladislav Nálevka. Ohlášené propouštění v textilkách se již v okrese projevilo na míře nezaměstnanosti, která v říjnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta.

Advokát podal návrh na propuštění hoteliéra Ďurička na kauci

Právní zástupce hoteliéra Bohumíra Ďurička, který je obviněn z vraždy syna podnikatele Václava Kočky, ve čtvrtek odeslal návrh na propuštění svého klienta z vazby na kauci. "Výše kauce jsou tři miliony korun," řekl ČTK Ďuričkův obhájce Jan Červenka. Žádost o kauci není potřeba podle právního řádu nijak zdůvodnit. Podle Červenky by se jeho klient rád zúčastnil porodu své přítelkyně. Ta by měla rodit za měsíc. Žádost o kauci míří na Městské zastupitelství v Praze. To by mělo rozhodnout do pěti dnů, zda žádosti vyhoví, nebo ne. Pokud se tak nestane a do pěti dnů nebude o kauci rozhodnuto, podstoupí žádost Městskému soudu v Praze, uvedl advokát.

Hraběnky Salmovy podaly kvůli občanství otce kasační stížnost

Dcery hraběte Huga Salma podaly k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost na rozsudek pražského městského soudu. Ten v červnu nevyhověl jejich žalobě na postup ministerstva vnitra, které dříve rozhodlo, že Salm nebyl československým občanem. Jeho potomci tím ztratili v Česku restituční nároky. O postupu sester Salmových ve čtvrtek ČTK informoval jejich mluvčí Jan Vlček. Rozsáhlý majetek šlechtického rodu Salmů na Blanensku, ke kterému patřil i zámek v Rájci nad Svitavou, byl po druhé světové válce zabaven na základě takzvaných Benešových dekretů. Ministerstvo vnitra v roce 2002 rozhodlo, že Hugo Salm nebyl československým občanem, a po více než půl století tak dokončilo správní řízení, v němž hrabě o občanství žádal. Tím také zanikl nárok Salmů na navrácení majetku.

Darjanina za šéfa České filharmonie údajně komise nedoporučila

Výběrová komise nedoporučila ministrovi jmenovat novým ředitelem České filharmonie (ČF) Vladimíra Darjanina. ČTK to ve čtvrtek v tiskovém prohlášení sdělili ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Ilja Šmíd a bývalý ředitel Filharmonie Brno Bohuš Zoubek, dva z devíti členů komise. Nelíbí se jim, že Darjaninovo jmenování před dvěma dny ministr kultury Václav Jehlička zaštítil doporučením komise. Ministerstvo za svým rozhodnutím stojí. Podle Šmída a Zoubka výběrová komise po dlouhé rozpravě dospěla k závěru, že ani jeden z pěti uchazečů jednoznačně nesplňoval přísné nároky, které požaduje tak náročná pozice. Komise vybrala Darjanina s tím, že k němu doporučuje přizvat ještě další možné kandidáty včetně stávajícího generálního ředitele Václava Riedlbaucha. Mluvčí ministra kultury Jan Cieslar říká, že komise sice výslovně nedoporučila Darjanina jako jediného možného, ale vybraným mezi pěti kandidáty byl jednoznačně a ministr akceptoval první část doporučení.

Praha protestuje proti závěrům kontroly Karlova mostu

Město Praha se ohrazuje proti závěrům památkové inspekce ministerstva kultury, která od léta kontrolovala opravu Karlova mostu. Protokol o kontrole podle města obsahuje nepřesnosti a subjektivní názory a zkreslení. Město si za způsobem opravy stojí a proti protokolu podává písemnou námitku, jejíž text má ČTK k dispozici. Inspekce konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) ve středu řekl, že se při opravě chybovalo, ale podle něj je možné tyto chyby ještě napravit. Předtím, než se seznámí s názorem města, ale nechtěl vyvozovat případnou odpovědnost za zmíněná pochybení. Mezitím se i mezi samotnými památkáři znovu debatuje o tom, zda se vzhledem k významu historického objektu neměl zvolit spíše pietní konzervační přístup než obnova, která se děje výměnou částí památky za nové. Celá kauza podle nich svědčí o rozpolcenosti státní památkové péče.

Festival německého jazyka pokračoval Kafkovým Procesem

Pražský divadelní festival německého jazyka pokračoval ve čtvrtek večer v Divadle Komedie. Na jeho jevišti uvedlo Pražské komorní divadlo Kafkův Proces v adaptaci a režii svého intendanta Dušana Davida Pařízka. Inscenace získala cenu této přehlídky Max jako nejlepší inscenace původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezoně. Pařízek získal Maxe, poprvé v historii této přehlídky, i za ztvárnění hry Wernera Schwaba Nadváha, nedůležité: Neforemnost, která se v programu festivalu objevila ve středu. Spolu s touto cenou převzal z rukou rakouské velvyslankyně v ČR Margot Klestilové Löfflerové čestné vyznamenání za vědu a umění a za zásluhy o Rakouskou republiku. Proces, který měl premiéru loni v září, obdržel Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku. Stejný titul dostal i v anketě Divadelních novin. Hlavní roli v něm ztvárnil Martin Finger.

Hana Zagorová ve čtvrtek představila své Dávné lásky, album duetů

Album s názvem Dávné lásky/Duety ve čtvrtek v Praze představila Hana Zagorová. Je na něm 22 duetů s řadou různých pěveckých osobností, a v případě Vlastimila Harapese s bývalým a Štefana Margity současným životním partnerem. Na speciální kompilaci nabízí zpěvačka společné písně s Karlem Vágnerem, Petrem Rezkem, Drupim, Helenou Vondráčkovou či Petrou Janů. Kmotry alba se stali Sabina Laurinová, která se Zagorovou hraje v muzikálu Jack Rozparovač, a Karel Gott, jehož duet se Zagorovou dal albu název. "Vždycky se mi zdálo, že jsem těch duetů nenatočila hodně, ale tím, že jsem spolupracovala s mnoha kolegy při tvorbě mých televizních pořadů, například Hogo Fogo nebo Dluhy Hany Zagorové, ani jsem si neuvědomila, kolik jich vlastně je," řekla ČTK Zagorová. Dodala, že právě díky televizním pořadům natočila duety i s nezpěváky jako jsou Josef Vinklář, Boris Rösner nebo Helena Růžičková, tedy hereckými velikány, kteří jsou již po smrti.

Moravská galerie vystavuje české umění inspirované válkou

Moravská galerie v Brně připravila jako první muzeum umění ucelenou výstavu obrazů a dalších výtvarných děl ze sbírek pražského Vojenského historického ústavu. Expozice nazvaná Pole tvůrčí a válečná zahrnuje různé výtvarné projevy inspirované válkou a bojem, od legionářských plakátů přes volnou tvorbu až k plátnům v duchu socialistického realismu, řekli kurátoři. Společensky a politicky angažované tvorbě se muzea spíše vyhýbají, Moravská galerie se ale rozhodla kvůli výročí vzniku Československa vzepřít zvyklostem. "Výstava je nejen naším příspěvkem k obecnému třeštění kolem osmičkových výročí spojených s peripetiemi české státnosti, ale rovněž pokusem vykročit na málo známý uměleckohistorický terén," uvedl ředitel Marek Pokorný.

V Hradci Králové padl teplotní rekord z roku 1921, bylo 18,6 stupně

V Hradci Králové ve čtvrtek odpoledne padl teplotní rekord pro 6. listopad, teplota vystoupala na 18,6 stupně Celsia. Původní rekord z roku 1921 byl o dvě desetiny stupně nižší. Teploty se v Hradci Králové měří od roku 1921. Rekord padl i v Ústí nad Orlicí, kde čtvrtečních 16,2 stupně překonalo maximum z roku 1963 o 0,9 stupně. ČTK to řekl Tomáš Popelka z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. Proudění teplého vzduchu od jihu do Česka stanovilo nové teplotní rekordy v Hradci Králové již v pondělí a ve středu. Ve středu padl teplotní rekord i v Pardubicích a Ústí nad Orlicí. V dalších dnech se již rekordní teploty na východě Čech podle Popelky nečekají.

Čeští hokejisté prohráli první duel turnaje Karjala po nájezdech

Hokejisté České republiky prohráli ve svém úvodním vystoupení na turnaji Karjala v Helsinkách s domácím Finskem 3:4 po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky v úvodním klání Euro Hockey Tour sice dvakrát vedli, ale až 25 sekund před koncem normální hrací doby si Leoš Čermák vynutil prodloužení. O zisku druhého bodu poté musely rozhodnout nájezdy, ve kterých se dvakrát nemýlil Petteri Nummelin, zatímco na české straně se prosadil jen Jakub Klepiš.

Počasí

V pátek by mělo být oblačno až zataženo, během dne by se místy mohl objevit i déšť. Nejvyšší denní teploty se čekají mezi 12 až 15 stupni Celsia.