Zprávy

Obering v pátek v Praze podepíše takzvanou rámcovou dohodu

Šéf americké agentury pro protiraketovou obrany (MDA) Henry Obering a první náměstek ministryně obrany Martin Barták v pátek v Praze podepíšou dohodu o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany, známou jako rámcová dohoda. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Smlouva, která souvisí s možným umístěním radaru systému na českém území, dovolí zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do dalšího vývoje celého projektu protiraketového deštníku.

Topolánek se v pátek setká v Paříži se Sarkozym

Českého premiéra Mirka Topolánka přijme v pátek v Paříži na pracovním obědě francouzský prezident Nicolas Sarkozy. ČTK o tom informoval Elysejský palác. V médiích se v poslední době objevily spekulace o údajné snaze Francie zastínit Česko poté, co Paříž předá Praze na konci roku půlroční předsednictví v Evropské unii. Francie dala nedávno najevo, že by ráda posílila akceschopnost skupiny zemí majících za měnu euro tím, že by se pravidelně konaly summity jejich nejvyšších představitelů ve stejné době jako schůzky šéfů vlád a států celé EU. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Jeana-Pierrea Jouyeta by se skupina zemí se společnou měnou euro měla politicky profilovat vzhledem ke své rostoucí váze. Místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra to ale označil za nemoudrý krok, který bude unii spíše rozdělovat. Evropský tisk spekuluje i o možnosti prodloužení francouzského předsednictví EU. Topolánek minulý pátek řekl, že Francie si to přeje pokaždé, když je právě u vesla. Tato snaha podle něj ale nevyplývá z toho, že nástupnickou zemí pokud jde o unijní předsednictví je nyní právě Česká republika.

Klaus příští týden poletí na dvoudenní státní návštěvu Srbska

Prezident Václav Klaus v pondělí odletí na dvoudenní státní návštěvu Srbska. V Bělehradu se sejde mimo jiné se svým srbským protějškem Borisem Tadičem a se srbským předsedou vlády Mirkem Cvetkovičem. ČTK o tom informoval tiskový odbor Pražského hradu. Klaus je znám svým přívětivým vztahem k Srbsku. V květnu kritizoval rozhodnutí české vlády uznat nezávislost bývalé srbské provincie Kosova. Na výraz svého nesouhlasu tehdy na Hrad pozval srbského velvyslance.

Část představitelů ODS připouští, že by zřejmě nevolili Topolánka

Pokud se premiér a předseda ODS Mirek Topolánek rozhodne v prosinci znovu kandidovat na šéfa strany, podporu některých významných spolustraníků zřejmě nebude mít jistou. Například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová připustila, že by možná nevolila nynějšího předsedu. Jasně pro jeho znovuzvolení se nevyslovil ani ministr zemědělství Petr Gandalovič. V žádném případě ho prý nebude volit vnitrostranický rebel Vlastimil Tlustý. Za Topolánkem naopak stojí předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, řekl to na dotaz ČTK.

Topolánek zatím svou kandidaturu oficiálně neoznámil. Ve středu sice řekl, že se zatím kloní k tomu, že svou funkci bude obhajovat, jeho rozhodnutí ale prý bude záležet také na tom, zda se do kongresu objeví jiný kandidát, kterého by případně sám podpořil. Poslanec Oldřich Vojíř přitom uvedl, že se chce ucházet o funkci předsedy v případě, že Topolánek nebude křeslo obhajovat. Svůj úmysl s ním údajně nekonzultoval, ale Topolánkův program je mu prý blízký. Kandidaturu na funkci šéfa ODS zatím jednoznačně oznámil jen hlavní Topolánkův vnitrostranický rival - Pavel Bém. Uvažuje se také o končícím moravskoslezském hejtmanovi Evženu Tošenovském, on sám zatím konečné slovo ke své kandidatuře neřekl.

Schwarzenberg: Povolební rozhodnutí Senátu o radaru bude silnější

Smlouvy o radarové základně USA v ČR bude Senát projednávat až v povolebním složení, aby jeho rozhodnutí mělo větší a silnější legitimitu. Uvedl to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Senát sice mohl smlouvy schvalovat už nyní, konečné slovo ale podle ministra bude mít stejně sněmovna. "Já bych nechtěl, aby v tak rozhodující věci - a otázka radaru je opravdu stěžejní otázka české a evropské bezpečnosti - bylo rozhodnuto způsobem, kdy by budil podezření, že řekněme na poslední okamžik využíváme ještě stávající poměry v Senátu," podotkl ministr. Připomněl tak, že senátní volby připravily vládní tábor o devět z 53 mandátů v horní komoře, a to ve prospěch ČSSD, která získala dalších sedm mandátů na úkor senátorů za menší a převážně pravicová uskupení. Přesto ČSSD a KSČM, které se staví proti americké základně v Česku, obsadí v Senátu jen 32 z 81 křesel, kdežto "vládní" senátoři 44. Ještě dopoledne senátoři počítali s tím, že o smlouvách rozhodnou už ve čtvrtek; sešly se i senátní výbory, aby ke smlouvám daly souhlasná doporučení. Odpoledne se ale senátorský klub ODS - nejsilnější frakce v horní komoře - postavil proti projednávání "z důvodu slušnosti". Senát tak bude smlouvy schvalovat až v prosinci.

Senát: KSČM zřejmě porušuje ústavu, řešit by to měl soud

Nejvyšší správní soud (NSS) by se měl podle Senátu zabývat důvodným podezřením, že KSČM porušuje ústavu a zákony. Na soud by se kvůli tomu měla obrátit vláda, na jejíž návrh by mohla být taková strana zrušena. Senát o tom rozhodl na návrh své komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Rozhodnutí podpořilo 30 z 38 přítomných senátorů. Proti byli jen komunističtí senátoři, sociální demokraté se hlasování zdrželi, stejně tak i dva občanští demokraté. "Nemyslím, že teď tady stojíme v nějakém bojovém šiku. To, co komise předkládá, je snaha o to, aby právo fungovalo," uvedl předseda komise Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Člen komise Martin Mejstřík (za Cestu změny) zapochyboval o tom, zda návrh u NSS uspěje. "I kdyby česká vláda se rozhodla, že vyslyší náš návrh a podala Nejvyššímu správnímu soudu žádost o rozpuštění KSČM, narazíme na českou justici," uvedl Mejstřík. Podle něj je mezi soudci stále přinejmenším 30 procent soudců, kteří byli členy předlistopadové KSČ.

Závěrečná zpráva komise má i s přílohami několik stovek stran a obsahuje 76 nejzávažnějších indicií z dokumentů KSČM a projevů jejích představitelů. Podle shromážděných materiálů KSČM porušuje ústavu tím, že neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. Naopak marxismus-leninismus je podle ní spolehlivou ideologickou zbraní. Komunisté podle dokumentů, které komise shromáždila, podporují režimy používající násilí. KSČM na sebe podle Štětiny vzala úlohu sjednocení komunistického hnutí světa. Nynější KSČM je podle Mejstříka "minimálně personálně, určitě ideologicky" provázána s bývalou KSČ a zůstala její organizační složkou, přestože tato strana byla zákonem o protiprávnosti komunistického režimu označena za zločinnou. "Všechny informace jsou z veřejných zdrojů, ne z tajných archivů," podotkl.

Senát zamítl jeden z návrhů na přímou volbu prezidenta

Senát zamítl návrh na zavedení přímé volby prezidenta vypracovaný senátorem Janem Horníkem (Klub otevřené demokracie). Senátoři v debatě uváděli, že v současnosti nepanuje shoda v tom, jaké by mělo být postavení hlavy státu a zda by jeho pravomoci by neměly být změněny. Objevily se také názory, že Horníkův text je málo propracovaný vzhledem k tomu, že nedomýšlí dopady změny způsobu volby na ústavní systém. Horníkův návrh byl jedním z čtyř připravovaných návrhů na to, aby prezidenta mohli volit lidé přímo.

Senát chce mít dohled nad rozhodováním vládních zástupců v EU

Senát chce mít určitý vliv na to, co budou čeští ministři dojednávat v orgánech Evropské unie. Proto odložil rozhodnutí o ukončení platnosti úmluvy o Evropském policejním úřadu (Europolu) až na dobu, kdy se se sněmovnou dohodne na přijetí zákona upravujícím vztahy těchto parlamentních komor. Rozhodl o tom na návrh předsedy senátního evropského výboru Luďka Sefziga (ODS). Důvodem je podle něj snaha zajistit to, aby vláda i do budoucna při dojednávání evropských norem respektovala postoje horní komory, nejen komory dolní, které je odpovědná.

Instituce s českým odkazem v Iowě obdržely pomoc od české vlády

Finanční pomoc české vlády na obnovu institucí, které v americkém státě Iowa dbají o odkaz českých přistěhovalců, předal ve městě Cedar Rapids velvyslanec Petr Kolář. Iowu letos v červnu postihly katastrofální záplavy, jejichž obětí se stala i místa spojená s českým kulturním a společenským dědictvím. Vláda na jejich rekonstrukci přispěla deseti miliony korun. Největší část, 6,9 milionu korun, získalo České a slovenské národní muzeum a knihovna, jehož stálá expozice byla při povodni zcela zničená. Z těchto peněz bude vyčleněna i částka na pomoc při revitalizaci historické městské čtvrti Cedar Rapids nazývané Česká vesnice (Czech Village).

Asi stotřicetitisícové Cedar Rapids má bohatou českou imigrantskou tradici. Koncem 19. století byl každý třetí obyvatel města Čech. Dnes toto zastoupení kleslo pod deset procent a zdaleka ne všichni potomci českých přistěhovalců mluví jazykem svých předků. Přesto si město udržuje nejstarší českou školu na území Spojených států, která je v provozu bez přerušení od roku 1870, i když v současné době jen o prázdninách.

MF snížilo odhad růstu ekonomiky pro příští rok na 3,7 procenta

Ekonomika by měla v příštím roce růst podle nové makroekonomické prognózy ministerstva financí o 3,7 procenta. Ještě v červenci před eskalací finanční krize přitom ministerstvo financí počítalo s růstem o 4,8 procenta, na jehož základě je i vypracován státní rozpočet na příští rok. Odhad růstu snížilo MF i pro letošní rok, a to z 4,6 procenta na 4,4 procenta, vyplývá ze zveřejněné prognózy. Loni ekonomika vzrostla o rekordních 6,6 procenta.

MF chce zrušit v novém zákonu 42 daňových výjimek, také stravenky

Ministerstvo financí navrhuje v novém zákonu o daních z příjmu zrušit nebo omezit ze 118 daňových výjimek 42, z toho u fyzických osob 31 a u právnických osob jedenáct. Úřad navrhuje například zrušit zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek a nahradit je částečně novinkou, zaměstnaneckým výdajovým paušálem. Vyplývá to z věcného záměru zákona o dani z příjmu. Zákon by měl začít platit od roku 2010, schválit jej ještě musí vláda a poslanci.

Zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek odmítají železničáři. Jak řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů Petr Bazger, za zachování výhod jsou odhodláni stávkovat. Zrušení daňového zvýhodnění stravenek může podle dřívějšího vyjádření odborářů ještě více zvýšit tlak na růst mezd a zaměstnavatelé se kvůli tomu mohou dostat do závažných problémů. Se změnou u stravenek nesouhlasí ani Hospodářská komora. "Obáváme se, že ustanovení vytváří nerovné podmínky mezi velkými organizacemi, které mohou mít vlastní závodní stravování a malými organizacemi, které převážně řeší stravování zaměstnanců prostřednictvím jiných subjektů," uvedl prezident HK Petr Kužela. Rušení výjimek je podle ministerstva financí ovlivněno nastavením priorit. Těmi jsou podpora bydlení, podpora rodin s dětmi, podpora zodpovědnosti na stáří, podpora veřejné prospěšnosti a podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání.

Tůma: O vstupu do eurozóny by ČR zatím neměla rozhodovat

Česko by nyní nemělo podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy přijímat žádné rozhodnutí ohledně termínu vstupu do eurozóny. Tůma to uvedl v Senátu při projednávání zprávy o dohledu nad finančním trhem v loňském roce. Důvodem je mimo jiné současná finanční krize. Podle Tůmy je třeba určitého uklidnění a usazení, k čemuž by mohl být prostor v následujícím roce. To, že Česko zatím do eurozóny nepatří, má podle Tůmy zatím jistý pozitivní vliv. "Do doby před několika málo týdny jsme prakticky nevěděli, že nějaká finanční krize ve světě existuje," uvedl guvernér. Pokud by české finanční instituce byly na trhu eurozóny, nedůvěra na mezibankovním trhu by je zasáhla dříve. "Což neznamená, že by měly fatální problémy, že by měly problémy se solvencí, ale byly by to problémy s likviditou, kterou musely nějakým způsobem řešit," řekl. Za nejsilnější argument ale považuje to, že české banky jsou zdravé.

SAP: Automobilový průmysl kvůli krizi propustí až 10.000 lidí

Tuzemské firmy z automobilového průmyslu letos a začátkem příštího roku propustí kolem 10.000 lidí. Dosud se mluvilo zhruba o 3000 lidech. Navíc automobilky vyrobí asi o 20.000 méně aut než původně plánovaný milion vozidel. Důvodem obou poklesů je hlavně světová finanční krize. ČTK to na odborné konferenci v Brně řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Antonín Šípek. Automobilový průmysl v ČR zaměstnává přes 120.000 lidí. Automobilový průmysl byl podle mnohých odborníků jedním z hlavních motorů růstu české ekonomiky. Kvůli globální krizi na finančních trzích ale ve velké části světa klesá poptávka po nových vozech. Omezení letoší výroby už ohlásila Škoda Auto, která tento týden zastavila na několik dní výrobu. Právě snížení výroby Škody Auto oproti plánu je podle Šípka jedním z důvodů celkového poklesu letos vyrobených vozidel. I Škoda ale vyrobí víc než loni, poznamenal. Navíc výrobu zvýšila i automobilka TPCA a přes 10.000 aut by už měl letos vyrobit také Hyundai v Nošovicích. Naopak výrobu meziročně snížili producenti nákladních aut.

Odbory: Stát má možnost sklářům bez mezd finančně pomoci

Ministerstvo práce má podle odborářů možnost pomoci pracovníkům skupiny výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus, kteří zůstali bez peněz. Zákon umožňuje hradit ze státního rozpočtu kromě dávek státní sociální podpory také ostatní sociální dávky, řekl předseda odborového svazu skla a porcelánu Vladimír Kubinec. Znovu se proto s žádostí o pomoc obrátil na ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Skupina BCT a Porcela Plus je od září v insolvenčním řízení. Ve dvou podnicích - Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady se výroba zcela zastavila a zhruba 1750 tamních zaměstnanců nedostalo své mzdy za září a nedočkají se jich zřejmě ani za říjen. Část výplat také nedostali zaměstnanci Karlovarského porcelánu, který ale dál vyrábí.

Poděbradská radnice plánuje, že poskytne bezúročné půjčky zaměstnancům Skláren Bohemia, která by jim měla pomoci překlenout kritické období bez výplat. Ne všichni zastupitelé ale s tímto návrhem souhlasí, někteří navrhují spíše finanční pomoc skupině místních podnikatelů, která by údajně chtěla sklárny převzít a výrobu zachovat.

Průzkum HK: Největší překážkou v podnikání je stále byrokracie

Složité administrativní procedury, stohy papírů a formulářů či různá byrokratická opatření považuje nejvíce českých podniků za největší překážku v podnikání. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo 470 tuzemských podnikatelů a firem. Za další vážné překážky v činnosti označili složitou legislativu a vymahatelnost práva, ceny energií a dalších vstupů nebo přístup k finančním zdrojům. Naopak na rostoucí mzdové požadavky svých zaměstnanců si stěžují jen dvě procenta firem.

V Dubňanech spustili jednu z největších solárních elektráren v ČR

V Dubňanech u Hodonína funguje jedna z největších solárních elektráren v Česku. Zhruba 12.000 panelů s instalovaným výkonem 2,1 megawattu zajistí elektřinu pro 400 rodinných domů. Vybudování sedmihektarového areálu stálo 230 milionů korun, řekl ČTK Petr Bína z investorské firmy Sluneta. Příští rok plánuje rozšíření parku v Dubňanech na tři megawatty. Dubňany jsou podle firmy v Česku na špičce v intenzitě slunečního záření. Přesto ale dubňanský areál ročně vyrobí tolik energie, jakou zvládne jaderná elektrárna Temelín zhruba za hodinu a půl. Největší solární elektrárnu v Česku plánují ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku.

NS odmítl dovolání Harracha, jenž bojuje o dědictví po předcích

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Ernsta Harracha, jenž se u soudů neúspěšně domáhal zahájení řízení o dědictví po Janu Nepomukovi Harrachovi, posledním majiteli českých držav šlechtického rodu. Jeho právníci zpochybňují platnost konfiskace obrovských majetků po druhé světové válce. Soud rozhodl bez veřejného jednání a ve čtvrtek zveřejnil písemnou podobu usnesení na internetu.

Bém opět tvrdě kritizoval jmenování ředitele pražské policie

Primátor Pavel Bém (ODS) opět tvrdě kritizoval jmenování nového ředitele pražské policie Martina Červíčka. Jeho jmenování označil za "zločin a diverzní akci ministerstva vnitra". Řekl to na zasedání zastupitelstva hlavního města. Bezpečnostní výbor a Bém se proti způsobu výběru nového šéfa pražské policie ostře postavili už na začátku října. Podle nich nemá Červíček dostatečné zkušenosti s řízením tak důležitého policejního sboru. V Náchodě, kde Červíček dříve působil, je podle předsedy bezpečnostního výboru pražského magistrátu Pavla Žďárského (ODS) kriminalita výrazně nižší a s jinou strukturou. S pražským prostředím se proto nedá srovnat. Nelíbí se mu také, že nový ředitel pražské policie nemá dostatečné znalosti o hlavním městě. Bezpečnostní výbor proto policejního prezidenta a ministerstvo vnitra vyzval k vypsání řádného výběrového řízení. Policejní prezident Oldřich Martinů a ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se ale za Červíčka postavili.

Hlavní město vyhlásilo kulturní granty pro rok 2009

Hlavní město vyhlásilo kulturní granty pro příští rok. Návrh schválili pražští zastupitelé. Žádosti o grant bude magistrát přijímat do 24. listopadu. Město nebude pro rok 2009 uplatňovat dotaci na vstupenku, která letos vyvolala několikaměsíční protesty části kulturní obce. Budou vyhlášeny pouze jednoleté granty. Systém bude platit jen pro příští rok, od roku 2010 už by měl fungovat nový dotační systém.

Vznikla petice proti zastavění pražské Letné

Na dětské hračce v podobě nákladního vozu předali zástupci sdružení Zachraňme Letnou a Strany zelených pražskému zastupitelstvu přes 7100 podpisů proti výstavbě na Letné. Nákladní vozy jsou teď nejčastějšími dopravními prostředky na Letné, řekl ČTK jeden z organizátorů petice Ondřej Mirovský (SZ). Petenti chtějí, aby se zastupitelstvo vyjádřilo k projektům národního fotbalového stadionu a oceanária, které se na Letné plánovaly. Podle primátora Pavla Béma na letenské pláni zůstane pouze park, který bude sloužit rekreaci Pražanů. Hlavní město podle něj se zástavbou Letné nepočítá. Podobu Letné mohla změnit i nová budova Národní knihovny (NK), pro níž byla vypsána architektonická soutěž právě na Letnou. Po roce a půl od vyhlášení výsledků není zřejmé, zda budova stát bude. Její prosazování stálo místo ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka.

NSS zrušil změnu územního plánu Prahy, týká se letiště a obchvatu

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil jednu ze schválených změn územního plánu Prahy, která se týká rozšíření ruzyňského letiště a dostavby severní části obchvatu města. ČTK to potvrdila pracovnice soudu. Podle soudu jsou ve změně územního plánu nedostatky, kvůli kterým nebyl posouzen vliv plánovaných staveb na životní prostředí. Do odstranění nedostatků není možné vydat územní rozhodnutí o nové letové dráze. Rozhodnutí podle NSS musí být bráno úvahu i při posuzování odvolání proti územnímu rozhodnutí na dostavbu pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí.

Historik Agnew nabízí transatlantický pohled na české dějiny

Pohled na tisíciletou historii Čechů americkýma očima, tedy z transatlantické perspektivy, nabízí kniha Češi a země Koruny české, která je výsledkem celoživotních historických výzkumů Hugha Agnewa. "Právě tato stránka díla amerického historika může být osvěžující pro české odborníky stejně jako pro širší čtenářskou obec," řekl o publikaci, kterou v edici Novověk vydalo nakladatelství Academia, autorův český kolega Jaroslav Pánek. Autor, který je považován za nejvýznamnějšího zahraničního znalce českých dějin 19. a 20. století, začíná svůj výklad od zformování českého státu pod vládou přemyslovských knížat v 9. století. Dávnou historii ale používá spíš jako předehru dějin novodobého českého národa a jako podklad k utváření jeho historického vědomí během 19. a 20. století. Posledním dvěma staletím také věnuje větší část svého díla.

Je to neuvěřitelné, ale ve Spojených státech se českými dějinami zaobírá kolem šesti desítek profesionálních historiků, uvedl Pánek. Někteří jen okrajově, protože se musí už z prostých existenčních důvodů věnovat mnohem širšímu tématu, alespoň dějinám východní Evropy. Motivaci mají různou. Někteří vycházejí z rodových tradic, a vracejí se tak ke kořenům svých předků, jiní se o Česko začali zajímat, když ho spatřili na vlastní oči. Agnew patří k těm, kteří si české dějiny vybrali jako jednu z variant tisíciletého evropského vývoje. Snaží se pochopit osobité rysy malých zemí v porovnání s velkými, a tak nalézat odpovědi na obecné otázky, jimiž jsou zrod moderních národů nebo podoby a projevy nacionalismu. Jeho český kolega Pánek na něj prozradil, že české historii zcela propadl a po roce 1989, kdy mu to změna poměrů umožňuje, jezdí do Prahy i jiných českých měst velmi často a zabývá se tam studiem historických pramenů.

Masarykova univerzita kvůli oslavě výročí hledá tisíce absolventů

Masarykova univerzita (MU) hodlá kvůli oslavám 90. výročí založení, jež připadá na příští rok, vypátrat a oslovit všechny své žijící absolventy. Školou od roku 1919 prošlo 125.000 lidí. Dávným i nedávným studentům škola nabídne prostor pro komunikaci na svých webových stránkách. Jako vrchol oslav univerzita uspořádá velký sraz absolventů, řekli představitelé školy. "Je to poprvé v historii, co univerzita této velikosti pořádá sraz pro všechny absolventy od svého vzniku," uvedla mluvčí MU Tereza Fojtová. Setkání bude 30. května 2009. Ještě není jasné, kde se uskuteční. Absolventy bude škola hledat po celé republice prostřednictvím inzerátů v tisku, na reklamních plochách a na internetu. Kvůli pátrání po absolventech škola digitalizovala všechny staré promoční knihy. Dosud je uchovávala v archivu pouze v psané podobě.

Senát dal šanci návrhu, aby Velký pátek byl svátkem

Češi mají znovu šanci, že se Velký pátek a Zelený čtvrtek stanou novými státními svátky. Senát totiž v prvním kole podpořil návrh senátora Martina Mejstříka, aby se tyto dny staly státem uznanými svátky, během nichž se nemusí pracovat. Návrh nyní před konečným schvalováním v horní komoře posoudí senátní výbory. Pokud poté Senát novelu zákona o státních svátcích přijme, bude jí muset ještě posoudit sněmovna. Zelený čtvrtek i Velký pátek jsou křesťanskými svátky. První připomíná poslední večeři Ježíše Krista s jeho učedníky, druhý pak Kristovo obětování se na kříži. Mezi státem uznanými svátky má Velký pátek řada zemí.

Festivalu dokumentů v Jihlavě se zúčastnili hosté z 37 zemí

Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se od 24. do 29. října podle závěrečné bilance pořadatelů zúčastnilo přes 650 hostů z 37 zemí a tří kontinentů. K nejvýznamnějším patřil Frederick Wiseman, žijící legenda amerického dokumentárního filmu, kterému byla při slavnostním zahájení předána Cena za přínos světové kinematografii. Šestidenní svátek autorského dokumentu otevřel pět promítacích sálů, ve kterých mohli diváci zhlédnout celkem 240 filmů všech metráží. Jihlavský festival je v regionu střední a východní Evropy největším festivalem autorského dokumentu.

Na trh míří 175 vzorků Svatomartinských vín, sedmina neuspěla

Pod společnou značkou Svatomartinské se letos představí 175 vzorků mladých vín od osmdesáti vinařských firem. ČTK to řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra, které distribuci prvních letošních vín koordinuje. Odborná komise odmítla známku udělit sedmině přihlášených vín od tří vinařů, loni neuspěla pětina vín od deseti vinařů. Vína se budou otevírat podle tradice poprvé 11. listopadu na svatého Martina, většina z nich se vypije do konce roku. Na trhu se objeví rekordní počet přes 800.000 lahví, což je asi o polovinu více než loni.

Literární soutěž má zvýšit právní vědomosti středoškoláků

Zvýšit právní povědomí mládeže má literární soutěž, kterou pořádá ministerstvo spravedlnosti. Projekt justice4u (spravedlnost pro tebe) má také pomoci získat informace o pohledu mladých lidí na justici a případně odhalit mladé literární talenty. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Partnerem soutěže je Obec spisovatelů. Témata soutěžících prací jsou Zločin, soud a trest v době moderních technologií a Blízká setkání se zákonem. Soutěžící budou rozděleni do kategorií podle středních škol, učilišť a gymnázií a nejsou limitováni konkrétním slohovým útvarem.

Sport

Favorizovaná oštěpařka Barbora Špotáková vévodí svými letošními výkony desítce nominovaných sportovců v anketě o nejlepšího českého atleta roku 2008. Olympijská vítězka a světová rekordmanka bude s pravděpodobností hraničící s jistotou vyhlášena královnou svého sportu při ceremoniálu v pražském hotelu Ambassador, který bude vysílat v přímém přenosu České televize v sobotu 8. listopadu. Hlasy 136 odborníků rozhodly o tom, že vedle Špotákové jsou mezi desítkou nominovaných atletů také /v abecedním pořadí/ výškař Jaroslav Bába, diskařka Věra Cechlová, překážkářka Zuzana Hejnová, výškař Tomáš Janků, tyčkař Jan Kudlička, dálkař Roman Novotný, výškařka Iva Straková, překážkář Petr Svoboda a desetibojař Roman Šebrle.

Jaromír Jágr nechybí v nominaci národního týmu na úterní přípravný zápas se Slovenskem, který se bude hrát v rámci oslav sta let českého hokeje v pražské O2 Areně. Ve výběru je opora ruského Omsku i přesto, že Jágr ze středečního utkání v Petrohradu odstoupil kvůli nespecifikovanému zranění. Proti Slovensku se s reprezentační kariérou definitivně rozloučí plzeňský centr Martin Straka. V třicetičlenném kádru, který čeká i následný turnaj Karjala v Helsinkách, jsou i tři nováčci - obránce Ondřej Němec z Karlových Varů a útočníci Petr Vampola z Plzně a David Květoň z Třince.

Vichřice v Česku zabíjela, lámala stromy a zastavila dopravu

Jeden lidský život si ve čtvrtek dopoledne vyžádaly silné poryvy větru, které se přehnaly přes Českou republiku. Nejsilněji zasáhly východ republiky. Na Frýdecko-Místecku zemřel v troskách zřícené střechy výrobní haly čtyřiačtyřicetiletý muž. Na dalších místech Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Pardubického kraje vítr během noci a ve čtvrtek dopoledne lámal stromy, komplikoval dopravu a desítky domácností se ocitly bez elektrického proudu.

Počasí v pátek

Oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností. Ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Teploty vystoupí na 5 až 10 stupňů Celsia, na Moravě místy až na 13 stupňů Celsia.