Zprávy

Senátní volby: ČSSD získala 23 senátorů, ODS tři, KSČM jednoho

Senátní volby vyhrála ČSSD. Její kandidáti zvítězili ve 22 z celkem 26 obvodů, v nichž se volební finále konalo, navíc už v prvním kole získala senátora za Karvinsko. ODS uspěla jen ve třech pražských obvodech, o šest mandátů přišla, čímž ztratila svou nadpoloviční většinu v horní komoře. Z ostatních stran uspěla jen KSČM, která díky vítězství na Znojemsku má i nadále tři senátorské posty. Neuspěli KDU-ČSL, SNK ED ani nezávislý kandidát na Chebsku.

ČSSD ani s KSČM nebude moci v Senátu blokovat ústavní změny

Levicová opozice v Senátu ani po letošních volbách nebude moci blokovat změny ústavy. Podle propočtů ČTK, které vycházejí z údajů Českého statistického úřadu, kandidáti ODS zvítězí nejméně ve třech z 27 obvodů. ČSSD a KSČM potřebovaly zvítězit v obou kolech nejméně ve 25 obvodech, aby daly dohromady takzvanou blokační minoritu, tedy 33 hlasů. Získaly o pouhé jedno křeslo méně.

Přehled nových senátorů

Přehled nově zvolených 27 senátorů podle strany, za kterou byli zvoleni (řazeni abecedně, v závorce volební obvod):

ČSSD (23 senátorů): Miroslav Antl (Rychnov nad Kněžnou; nestraník), Ivo Bárek (Vyškov; nestraník), Jiří Bis (Plzeň-město), Jiří Dienstbier (Kladno; nestraník), Hana Doupovcová (Uherské Hradiště), Vladimír Dryml (Hradec Králové), Alena Gajdůšková (Zlín), Petr Guziana (Ostrava-město), Marcel Chládek (Louny), Miloš Janeček (Brno-město), Karel Kapoun (Česká Lípa), Karel Korytář (Olomouc), Miroslav Krejča (Strakonice), Jiří Lajtoch (Přerov), Pavel Lebeda (Kolín; nestraník), Miroslav Nenutil (Cheb), Eva Richtrová (Frýdek-Místek), Josef Řihák (Příbram), Radek Sušil (Karviná; nestraník), Jaroslav Sykáček (Děčín; nestraník), Milan Štěch (Pelhřimov), Pavel Trpák (Trutnov), Dagmar Zvěřinová (Žďár nad Sázavou).

ODS (3 senátoři): Tomáš Kladívko (Praha 9), Zdeněk Schwarz (Praha 1; nestraník), Miroslav Škaloud (Praha 5)

KSČM (1 senátor): Marta Bayerová (Znojmo)

Noví senátořiNoví senátoři přinesou ročně ČSSD 20,7 milionu, ODS 2,7 milionu

Noví senátoři přinesou ČSSD každoročně ze státního rozpočtu 20,7 milionu korun, ODS bude dostávat každý rok státní příspěvek 2,7 milionu a KSČM 900.000 korun. Každý senátor vynáší mateřské straně 900.000 korun ročně. Sociální demokraté získali v letošních senátních volbách 23 křesel v horní komoře Parlamentu, občanští demokraté tři křesla a komunisté jedno. Kandidáti vítězné ČSSD obsadili první místo ve 23 z celkem 26 obvodů. Sociální demokracie tak celkem bude mít 29 senátorů, což přinese do pokladny Lidového domu ročně 26,1 milionu korun. Úspěch v letošních krajských volbách přinese ČSSD dalších 70 milionů korun ročně.

S největším procentním rozdílem jde do Senátu kandidátka KSČM

Největší podíl voličských hlasů ve druhém kole senátních voleb dostala kandidátka komunistické strany Marta Bayerová. Ve Znojmě jí ve druhém kole voleb dalo hlas téměř 70 procent voličů. Lidí, kteří volili jejího soupeře Petra Nezvedu (ODS), bylo více než dvakrát méně - jen 9283, Bayerové dalo hlas 20.900 voličů. Nejtěsnějším rozdílem vyhrála Hana Doupovcová (ČSSD) v Uherském Hradišti, které stačil náskok pouhých 526 hlasů před lidovcem Josefem Vaculíkem. Pro Vaculíka hlasovalo 14.563 lidí, pro Doupovcovou 15.089. Tento počet hlasů byl vůbec nejnižší, který některému z kandidátů stačil ke zvolení.

Topolánek se rozhoduje, zda bude obhajovat křeslo šéfa ODS

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek se bude rozhodovat, zda bude na prosincovém kongresu obhajovat křeslo předsedy ODS. Řekl to novinářům v první reakci na druhé kolo senátních voleb. Reflexe je podle něj nutná i ve vládě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) prohlásil, že Topolánek a grémium strany by měli dát k dispozici své funkce. Grémium strany bude jednat v neděli. Šéf ODS podotkl, že senátní volby v daném období většinou kopírují obraz voleb krajských či komunálních. "Pro mě osobně to znamená, že se budu muset rozhodnout, jestli budu kandidovat a obhajovat post předsedy ODS na kongresu," prohlásil. Na úrovni vlády to podle něj bude znamenat stanovení priorit a možná personální změny. "Reflexe je nutná i ve vládě, protože to je výsledek vládnutí," dodal Topolánek. Kabinet podle něj vládl dobře, ale dopustil se komunikačních chyb. Za reformy se platí vždycky a všude na světě, podotkl premiér.

Topolánek míní, že stranu mezi oběma koly senátních voleb poškodilo to, že se začalo brojit na kongres. Poznamenal to v souvislosti s informacemi o tom, že jeho straničtí oponenti sdružení kolem prvního místopředsedy Pavla Béma sledovali průběh voleb na pražském magistrátu. Centrální volební štáb včetně šéfa strany byl přitom v sídle ODS na Janském vršku. Na magistrát dorazili i dva ze tří úspěšných senátních kandidátů ODS Tomáš Kladívko a Zdeněk Schwarz. Topolánek rovněž řekl, že si nemyslí, že by vstup prezidenta Václava Klause do volební kampaně měl být vydáván za úspěch.

Podle Paroubka se otevírá cesta k předčasným volbám

Výsledky krajských a senátních voleb otevírají podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka cestu k odchodu současné vlády a k mimořádným parlamentním volbám, jež by se mohly konat příští rok spolu s volbami do Evropského parlamentu. Paroubek to v sobotu řekl na tiskové konferenci. Podle sociálních demokratů by do předčasných voleb měla stát řídit vláda odborníků. Krajské a senátní volby jednoznačně vyhrála ČSSD, pro strany vládní koalice naopak skončily debaklem. "Vítězství sociální demokracie otevírá cestu k odchodu této vlády a velmi pravděpodobně také cestu k mimořádným volbám, které by se mohly uskutečnit například v termínu voleb do Evropského parlamentu," řekl Paroubek. Neumí si představit, že by vláda po "zdrcujícím výsledku" a po dvou ranách, které dostala v krajských a senátních volbách, chtěla dále pokračovat.

Paroubek vyzval vládu, aby okamžitě zastavila "své experimentální reformy". "To je jasné poselství z těchto voleb," prohlásil. Lidé podle něj odmítli způsob, styl a obsah politiky ODS a vládní koalice. Dodal, že lidé viděli v ČSSD jedinou skutečnou alternativu jiného vývoje ve společnosti. Volební vítězství ČSSD označil Paroubek za zářivé a fenomenální. Budeme držet a plnit naše programové cíle, řekl.

Šéf lidoveckých senátorů: KDU-ČSL by měla obměnit celé vedení

KDU-ČSL by po neúspěchu v krajských a senátních volbách měla obměnit celé své vedení. České televizi to řekl šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek. Kandidaturu na šéfa strany již minulý týden připustil lidovecký europoslanec Jan Březina. KDU-ČSL neobhájila v letošních senátních volbách ani jeden mandát. Všichni její tři finalisté podlehli kandidátům ČSSD. ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu. Lidovci tak budou mít v příštím volebním období jen sedm senátorů, což je jejich dosud nejnižší počet. "Strana z toho (volebního neúspěchu) pochopitelně musí vyvodit změnu taktiky a pravděpodobně i změnu personální," řekl Jílek, který zvažuje, zda má setrvat v čele senátorského klubu KDU-ČSL. K setrvání Jiřího Čunka v čele strany poznamenal, že by to měl rozhodnout sjezd, který se má konat příští rok, ale podle Jílka by se měl konat brzy. Měl by se konat ještě před volbami do Evropského parlamentu, dodal k termínu sjezdu.

Současná vládní koalice by podle Jílka měla pokračovat do doby, než budou nové volby. Jiná vládní koalice by mohla vzniknout jedině s komunisty, a to je podle něj nepřijatelné. Personální změna zřejmě čeká i SNK ED. Šéf této strany a dosavadní zástupce hradeckého hejtmana Helmut Dohnálek České televizi řekl, že dá na nejbližším stranickém sněmu svou funkci k dispozici, ale bude ji znovu obhajovat. Kandidáti SNK ED se podle něj staly obětí duelu ODS a ČSSD.

Bayerová se chce pokusit sestavit v Senátu klub KSČM

Pokus o sestavení senátorského klubu považuje za jeden z prvních úkolů Marta Bayerová, která v sobotu za KSČM uspěla v senátních volbách na Znojemsku. Komunisté díky tomu budou mít dál tři senátorská křesla. Bayerová si myslí, že výrazný úspěch ČSSD ve volbách by mohl napomoci k sestavení komunistického klubu, aniž budou mít v horní komoře pět zástupců. "Třeba se nám to v tomto složení Senátu podaří pro tři komunisty nebo se přidá někdo nezávislý. Já docela věřím tomu, že to tak bude a že celková změna Senátu se odrazí i na kvalitě jeho práce," řekla Bayerová novinářům.

Schwarzenberg v Le Monde: Češi nejsou v EU ti špatní

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nesouhlasí s tím, že jeho země je v některých západoevropských médiích prezentována jako nejistý prvek Evropské unie, a upozornil, že Češi nejsou o nic více euroskeptičtější než jiné evropské národy. Schwarzenberg na to poukázal v sobotním francouzském odpoledníku Le Monde. "Naše reputace neodpovídá realitě. Jistě, prezident Václav Klaus má své vlastní názory a já je respektuji, ale zahraniční a evropskou politiku vytváří vláda," řekl Schwarzenberg. Reagoval tak nepřímo na téma blížícího se předsednictví Česka v EU. "Nejsme euroskeptičtější než jiné země v Evropě a je mi líto, že jsme vydáváni za 'ty špatné'," zdůraznil ministr. Vyjádřil přesvědčení, že se český ústavní soud brzy vysloví, že lisabonská smlouva o reformě unie je v souladu s českou ústavou. Parlament pak smlouvu rychle schválí, protože i rozhodující opoziční strany ji podporují.

Na otázku, zda návrh, že by prezident Nicolas Sarkozy řídil od příštího roku eurozónu, je vnímán jako způsob k neutralizaci českého předsednictví, Schwarzenberg odpověděl, že dělit unii na starou a novou v něm vzbuzuje skepsi. "Je to způsob, jak zničit práci vykonanou na sjednocování Evropy. Je třeba být solidární. Eurozóna (země používající jako platidlo euro) je sice důležitou součástí unie a pan Sarkozy by bezpochyby dokázal řešit problémy šestnáctky lépe než sedmadvacítky. Ale jako idea to není šťastné," řekl ministr. "Pokud jde o neutralizování našeho předsednictví, nechce se mi věřit, že by prezident Sarkozy měl takový úmysl," dodal.

Prezidentův tajemník: Klaus nebude mít ambici vystupovat za EU

Prezident Václav Klaus nebude mít v době českého předsednictví v EU ambici vystupovat a mluvit navenek za EU se světem, protože se zdráhá vnímat EU za jeden stát, za který by měla mluvit jedna osoba. České televizi to v sobotu řekl prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Klaus se podle Jaklova názoru bude snažit o to, aby EU byla co nejméně centralizovaná a "sešroubovaná". Podle Jakla má předsednictví faktický význam jen tehdy, pokud unii předsedají Francie či Německo. Tyto země mají podle Jakla reálný vliv a ve skutečnosti vládnou v EU a předsednictví dokážou zužitkovat. Pro ostatní je to organizační a technická věc, uvedl prezidentův tajemník. Česko by unii mělo předsedat v první polovině příštího roku. Někteří západoevropští politici a média v tomto týdnu zpochybnili schopnost Česka předsedat unii v době celosvětové finanční krize. Mimo jiné v této souvislosti upozorňují na euroskepsi Klause a politiků ODS.

Paroubek stále nabízí Zemanovi návrat, ale odmítá jeho podmínky

Předseda ČSSD Jiří Paroubek stále nabízí svému předchůdci Miloši Zemanovi, aby se vrátil do sociální demokracie. Odmítá se mu ale omluvit za kauzu advokáta Zdeňka Altnera, který v minulosti zastupoval ČSSD v jejím sporu o Lidový dům a nyní na ní vymáhá miliardy korun. Bývalý šéf ČSSD podle Paroubka není v pozici, aby si mohl klást nějaké podmínky. Zeman ČTK řekl, že Paroubkovu zopakovanou nabídku na návrat do ČSSD bere na vědomí, ale že na svých podmínkách trvá. Paroubek vybídl Zemana k návratu do ČSSD po vítězství sociální demokracie v krajských volbách a prvním kole voleb senátních. Chtěl po něm rovněž, aby pomohl přesvědčit bývalé poslance ČSSD Michala Pohanku a Miloše Melčáka, aby ve sněmovně hlasovali pro nedůvěru koaliční vládě. O nedůvěře se rozhodovalo minulou středu. ČSSD se nepodařilo sehnat potřebných 101 poslanců. Oba poslanci hlasovali s koalicí. Zeman Paroubkovi odpověděl, že na Melčáka a Pohanku nemá vliv a že by o návratu do strany uvažoval za předpokladu, že sociální demokraté nebudou s ODS v krajích uzavírat velké koalice, že se stane jeho přítel Jaroslav Foldyna na Ústecku hejtmanem a že se mu Paroubek omluví za kauzu Altner.

S Radslavem Kinským se ve Žďáru n.S. rozloučily stovky lidí

V chrámu Nanebevzetí Panny Marie v areálu žďárského zámku se v sobotu rodina a veřejnost, představitelé české i evropské šlechty a vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalemského rozloučili s Radslavem Kinským. Zemřel po těžké nemoci v noci na neděli 12. října. Mši s farářem Vladimírem Záleským sloužili také arcibiskup královéhradecký Karel Otčenášek a brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "Byť žil svou vědou, byl vždy tady doma... Bude nám všem chybět, mně obzvláště," pronesl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nad tělem Radslava Kinského, jež podle rodového zvyku leželo v chrámu na zemi, nikoliv na márách. Radslav Kinský, syn Zdenka Radslava Kinského a Eleonory rozené Clam-Gallasové, sedmnáct let pečoval o rodový majetek ve Žďáru nad Sázavou. Do obnovy památek, rybníků i ekologického hospodaření v lesích investovala rodinná společnosti Kinský Žďár desítky milionů korun. V sálech zámku je přes 50 let Muzeum knihy Národního muzea, v jehož radě Kinský zasedal. Zasadil se o to, aby v areálu zámku zůstala i obecná škola, která tam sídlí přes 200 let.

Vlastník ČSOB chce po belgické vládě 3,5 miliardy eur

Belgická finanční skupina KBC, vlastník české banky ČSOB, chce od belgické vlády 3,5 miliardy eur (asi 87,5 miliardy korun). Napsal to v sobotu belgický deník Le Soir. Vláda by mu prý měla o tuto částku navýšit kapitál, protože nedávno pomohla konkurenčním problémovým bankám Fortis a Dexia. Akcie KBC, o jejímž zdraví investoři pochybují, v pátek klesly zhruba o sedm procent. Svým současným požadavkem je proto chce KBC podle belgického listu uklidnit. Potíže s likviditou ani solventností prý nemá, ale snaží se "zabrzdit negativní spirálu, jejíž je obětí", uvedl list. Belgie nedávno do bank Fortis a Dexia nalila kolem 12 miliard eur (asi 300 miliard korun). Zároveň se zaručila za mezibankovní úvěry bank v zemi. Podle deníku Le Soir je pravděpodobné, že pokud vláda KBC pomůže, stane se to ještě o víkendu před pondělním začátkem obchodování na burze.

Aktuálně.cz: CE Wood zaplatila své dluhy státním lesům

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) už má na svých účtech peníze, jež mu dlužila lesnická společnost CE Wood, kterou proto podnik soudně zažaloval. Informaci přinesl server Aktuálně.cz s odvoláním na generálního ředitele státních lesů Jiřího Nováka. Celkem jde o více než 90 milionů korun. "Peníze jsou zaplacené, což považujeme za základní předpoklad pro budoucí další funkční spolupráci se společností CE Wood," potvrdil serveru Novák. Spor společnosti CE Wood s LČR se vystupňoval poté, co firma nesložila u krajských soudů v Hradci Králové a Brně 92 milionů korun, které po ní jako dluh za odebrané dřevo žalobou požadoval státní podnik. Naopak CE Wood po státních lesích požaduje úhradu faktury ve výši zhruba 4,8 miliardy korun jako úhradu za poškození společnosti v minulých výběrových řízeních. K definitivní dohodě chtějí obě společnosti podle Aktuálně.cz dospět do týdne.

MfD: O Agropol se kromě Agrofertu ucházejí další dvě společnosti

O zemědělsko-potravinářskou firmu Agropol Group se podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) ucházejí tři zájemci. Kromě skupiny Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše také německá obdobná firma BayWa a podle vlastníka Agropolu Jiřího Malúše ještě třetí nejmenovaný zájemce. Agrofert ve čtvrtek podal žádost o fúzi s Agropolem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Německá firmy BayWa, která měla v pololetí za zemědělskou divizi v přepočtu téměř šedesátimiliardové tržby, svůj zájem nepotvrdila, ani nevyvrátila. "Bohužel. Nemůžeme to komentovat," řekla MfD mluvčí firmy Maria Crusius. Podle deníku není zatím jasné, zda Malúš prodá celých 100 procent firmy, a není známa ani cena. Mezi znalci se mluví o několika miliardách korun za 100 procent akcií Agropol Group. Pravděpodobnost převzetí Agropolu Agrofertem zvyšuje další okolnost. BayWa sídlící v hlavním městě Bavorska Mnichově odebírá ve velkém od Agrofertu průmyslová hnojiva, vyráběná mimo jiné v největším německém producentovi močoviny - SKW Piesteritz. "Je to náš velký a vážený klient," sdělil MfD Babiš.

Krádež kabelů zastavila vlaky mířící na Masarykovo nádraží

Krádež kabelů v sobotu zastavila provoz na železniční trati mezi pražským Masarykovým nádražím a stanicí Praha-Vysočany. Uvedl to server iDnes.cz. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla ČTK řekl, že doprava se na postiženém úseku obnoví zřejmě kolem 20:00. Vlaky jsou podle něho od 14:00 odkláněny přes nádraží Praha-Vršovice. Podle Hally byly ukradeny dva kabely. "Ve 12:27 jsme zaznamenali krádež kabelů u výměn (výhybek) na Masarykově nádraží v Praze," řekl Halla. Podle serveru vlaky kvůli tomu začaly nabírat hodinová zpoždění. Halla ČTK řekl, že situaci zkomplikovala i plánovaná výluka na stanici ve Vršovicích, kudy lze vést náhradní trasu, která trvala do 14:00. Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala serveru iDnes.cz potvrdil, že vlaky směřující na Masarykovo nádraží končily ve stanici Vysočany. "Lidé, kteří cestují dál, dostanou jako náhradu jízdenku na MHD," řekl mluvčí serveru. Krádež kabelů nezkomplikovala železniční dopravu v Praze poprvé. Koncem září například kvůli krádeži telekomunikačního kabelu nejezdily vlaky v okolí pražského Hlavního nádraží.

Obhájce: Klára Mauerová je s verdiktem soudu spokojena

Klára Mauerová, které brněnský krajský soud vyměřil devět let vězení za týrání synů, je podle svého obhájce Daniela Ševčíka s verdiktem spokojena. Uklidnilo ji to, že soud řekl, že byla zmanipulována svojí sestrou Kateřinou Mauerovou a její přítelkyní Barborou Škrlovou. Že jí někdo konečně věří, řekl ČTK Ševčík. I přesto zvažuje odvolání. Stejně je na tom i Škrlová, která byla podle svého advokáta Richarda Nováka rozsudkem doslova psychicky zdrcena. Odvolávat se zřejmě bude i Kateřina Mauerová, řekl ČTK její advokát Pavel Holub. Podle něj je ale trest deset let ve věznici se zvýšenou ostrahou příliš. "Moje klientka vinu nepopírá, dosud ale byla bezúhonná," uvedl s tím, že za přiměřený považuje osmiletý žalář. Kateřina Mauerová prý nesouhlasí ani s trestem vězení pro svoji přítelkyni Barboru Škrlovou. Soud jí vyměřil pět let, podle Holuba je však v případu spíš obětí. Také Klára Mauerová, která je už přes rok ve vazbě, by měla podle soudu jít do věznice se zvýšenou ostrahou. Verdikt ji podle Ševčíka nijak nešokoval. "Také teď ví, že si její děti budou moci jednou v rozsudku přečíst, že něco sice páchala, ale ne z vlastního popudu," doplnil Ševčík. Pokud podá odvolání, tak jen kvůli snížení trestu. Advokát Škrlové zdůraznil, že jeho klientka žila v pevném přesvědčení, že ji soud zprostí viny.

Žermanická přehrada oslavila 50 let existence dnem otevřených dveří

Stovky lidí se v sobotu přišly podívat do útrob Žermanické přehrady na Frýdecko-Místecku. Pracovníci společnosti Povodí Odry přehradu otevřeli veřejnosti v rámci oslav 50 let provozu. ČTK to v sobotu řekla mluvčí vodohospodářů Šárka Vlčková. "Je to úžasné. Poprvé jsem se dostal tak hluboko do přehrady," svěřil se ČTK jeden z návštěvníků. Lidé se během dopoledne a částečně i odpoledne mohli jít podívat do prvního patra přehrady. "Do druhého už nás nepustili, protože tam jsou přístroje," doplnil účastník dne otevřených dveří. Údolní nádrž Žermanice vyrostla na řece Lučině v letech 1951 až 1957.

V noci na neděli končí letní čas

V noci na neděli končí v Česku i v ostatních členských zemích EU letní čas, který měli lidé na hodinkách nastavený předchozích sedm měsíců. V následujících dnech se bude rozednívat o hodinu dříve, o hodinu dříve nastane i soumrak. Letní čas se vrátí 29. března příštího roku. V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v době první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a používal se až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. Vedle států EU se letní čas zavádí například i ve Spojených státech.

Nadšenci z Kunovic představili repliku letounu Tatra z roku 1938

Skupina nadšenců z Kunovic na Uherskohradišťsku postavila repliku letadla Tatra T-101 z roku 1938, kterou v sobotu poprvé představila veřejnosti. Původní letoun byl vyroben jen jeden a na kontě má několik světových rekordů. Tím nejzajímavějším byl přelet mezi Prahou a africkým městem Chartúm v Súdánu ze 17. května 1938. Vzdálenost 4340 kilometrů posádka stroje zvládla zdolat celou za 27 hodin. Nadšenci ze Slovácka plánují, že tento kousek v blízké budoucnosti zopakují. Na replice, stavěné podle původní dokumentace letounu kopřivnické Tatrovky, skupina vedená bratry Jiřím a Ivem Sklenářovými pracovala několik let. Výsledkem je nový stroj Tatra T-101.2, který má pouze několik odlišností od prvního vyrobeného kusu z 30. let 20. století. "Některé rozdíly jsou způsobeny technologickými důvody, jiné nutností plnit současné letecké předpisy," řekla ČTK mediální zástupkyně projektu Veronika Dušková.

Stotijnová zazpívala v Rudolfinu a převzala cenu Echo Klassic

Nizozemská mezzosopranistka Christianne Stotijnová v pátek na koncertu České filharmonie převzala prestižní cenu v oboru klasické hudby Echo Klassik 2008. V Dvořákově síni Rudolfina v doprovodu filharmoniků zazpívala Pět písní na básně Mathildy Wesendonckové od Richarda Wagnera. Orchestr řídil belgický dirigent Ronald Zollman. Ocenění za nejlepší studiovou nahrávku roku předal pěvkyni generální ředitel Deutsche Phono-Akademie Stefan Michalek. "Gratuluji vám k mimořádnému výkonu. Věřím, že budete mít příležitost okouzlit mnoho a mnoho lidí vaším krásným a výjimečným hlasem," řekl Michalek. Stotijnová dostala cenu Echo Klassik za nahrávku písně Franka Martina Píseň o smrti a lásce korneta Kryštofa Rilka. "Doufám, že toto ocenění přitáhne více pozornosti k dílu tohoto vynikajícího autora. Je to jedna z nejunikátnějších písní, kterou jsem kdy zpívala," uvedla pěvkyně.

Festival v Jihlavě nabízí desítky světových premiér dokumentů

Premiérou snímku režiséra Víta Janečka Ivetka a hora začal v pátek v Jihlavě 11. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. V šesti dnech nabídne divákům desítky českých a světových premiér, ale také neformální diskuse s tvůrci. Akreditovala se zatím více než stovka autorů z různých konců světa. Hlavním hostem je žijící legenda amerického dokumentu Frederick Wiseman, proslulý kritik amerických státních institucí. V prestižní sekci Česká radost bude letos soutěžit 17 snímků, z toho 15 uvidí diváci ve světové premiéře. Výjimku tvoří dokument René, za který režisérka Helena Třeštíková získala cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument, a také snímek Gyumri Jany Ševčíkové. Tento film o osudech lidí z arménského města Gyumri, které v roce 1988 postihlo ničivé zemětřesení, zastupuje nyní českou tvorbu v nesoutěžní sekci na mezinárodním filmovém festivalu v Římě. Novinkou mezi 17 sekcemi jsou podle ředitele jihlavského festivalu Marka Hovorky Fascinace. "Od začátku je pro nás důležité prozkoumávat hranice dokumentárního filmu. Zajímají nás ty meze, kde se dokument stýká s hraným filmem, případně experimentálním a animovaným filmem. Tato dlouhodobá tendence programu vyústila v to, že experimentální filmy do 30 minut mají svou vlastní sekci," řekl ČTK.

Divadlo Broadway uvedlo premiéru hry Adéla ještě nevečeřela

Zpěv, cimrmanovský intelektuální humor i akrobatické kousky přinesla premiéra nové hudební komedie Adéla ještě nevečeřela, která se v pátek večer uskutečnila v pražském Divadle Broadway. V roli detektiva Nicka Cartera se divákům představil Petr Vondráček, který prožíval romantické chvíle se Zuzanou Norisovou. Herečka ztvárnila roztomilou vnučku botanika Květušku, kterou alternuje Jitka Čvančarová. Hru provázela atmosféra secese a kabaretu, kterou zajistily rekvizity i kostýmy herců. Výtvarníci se při jejich tvorbě inspirovali dílem Alfonse Muchy i slavným pařížským kabaretem Moulin Rouge. Diváci mohli porovnat výkon Vondráčka i Aleše Hámy, který se v roli Nicka Cartera objevil po přestávce.

Boxer Kraj nevybojoval mistrovský titul

Boxer Rudolf Kraj přišel v noci z pátku na sobotu o neporazitelnost v profesionálním ringu a nedosáhl na vysněný titul mistra světa. Šampionem organizace WBC v polotěžké váhové kategorii se stal Ital Giacobbe Fragomeni, jenž duel v Miláně předčasně ukončený v osmém kole vyhrál na body. Kraje víc než samotná porážka mrzel způsob, jakým k ní došlo. Japonský ringový rozhodčí Fukuči Judži v osmém kole utkání ukončil kvůli Fragomeniho roztrženému obočí. O vážný handicap přitom podle Kraje nešlo. "Viděl jsem doboxovat zápasy, v kterých měli boxeři otevřené celé obočí. Tady to bylo kousek a ani jsem si nevšiml, že by mu tekla krev. Vím, že na to hodně trpí," řekl zklamaný Kraj novinářům po utkání.

Hrdlička s Hasoněm porazili na MS v kolové Švýcarsko 6:4

Česká dvojice Jiří Hrdlička s Radimem Hasoněm porazila v úvodním utkání turnaje v kolové na mistrovství světa v sálové cyklistice v Dornbirnu Švýcarsko 6:4. Ve zbývajících dvou zápasech vyhráli favorité. Obhájci titulu z Německa porazili Japonsko vysoko 8:0 a domácí Rakušané zdolali Chorvatsko 5:0. "Úspěšný vstup do turnaje byl velmi důležitý. Zápas byl hodně nervózní, vítězství nám psychicky hodně pomohlo k případné cestě do tříčlenného finále," řekl po utkání Hrdlička.

Počasí v neděli

Zpočátku zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrholení. Na horách a během dne postupně i v nižších polohách jasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 10 až 14°C, v místech s déletrvající nízkou oblačností kolem 6°C.