Zprávy

MMF: Růst ČR letos zpomalí na čtyři pct, Slovensko na 7,4 pct

Česká ekonomika v letošním roce zpomalí růst na čtyři procenta z loňských 6,6 procenta. Předpokládá to prognóza Mezinárodního měnového fondu, který před svým podzimním zasedáním zveřejnil zprávu World Economic Outlook. Slovensko podle fondu zpomalí růst z 10,4 na 7,4 procenta. Hospodářský rozmach, který ve střední a východní Evropě trval několik let, nyní ukončí globální úvěrová krize. "I když banky, které v regionu působí, jsou vůči rizikové části amerického hypotečního trhu přímo vystaveny jen velmi málo nebo vůbec, jejich zahraniční majitele ovlivňuje šířící se krize v západní Evropě," píše se ve zprávě fondu. I tuzemští analytici letos očekávají kvůli vývoji v Evropě zpomalení růstu české ekonomiky. "Klíčové ekonomiky eurozóny již flirtují s recesí," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

České akcie ve středu na burze klesly nejníže od konce roku 2004

České akcie ve středu na pražské burze klesly na nejnižší hodnotu od konce roku 2004. Trh podle obchodníků následoval výprodeje na vyspělých zahraničních burzách, které nadále ovlivňovala globální finanční krize. Hlavní index PX oslabil o 3,87 procenta na 1042,6 bodu. Níže naposledy index uzavřel obchodování 30. prosince 2004, vyplývá z výsledků z burzy.

Banky zatím neuvedly, kde vezmou stamiliony na vyšší garance

Přední banky v Česku zatím nezveřejnily, kde by získaly potřebné stamiliony korun, které by mohly potřebovat kvůli očekávanému zvýšení garancí za klientské bankovní vklady na dvojnásobných 50.000 eur, asi 1,25 milionu korun. Z každé přijaté tisícikoruny banky nyní odvádějí do Fondu pojištění vkladů korunu. Za loňský rok banky přispěly do fondu sumou 1,7 miliardy korun, vyplynulo z ankety ČTK. Vláda by měla schválit návrh ministra financí Miroslava Kalouska na zvýšení záruk za bankovní vklady a do plné výše těchto vkladů příští týden. O zvýšení záruk rozhodli ministři financí zemí EU v úterý s cílem uklidnit střadatele znepokojené finanční krizí. V Česku nová pravidla schválená ještě nejsou, ale růst stávajících odvodů je podle finančních odborníků pravděpodobný.

Marek: ČNB by mohla sazby snížit již ve čtvrtek, a to o 0,5 pct.

Na čtvrtečním zasedání bankovní rady České národní banky nelze vyloučit snížení úrokových sazeb až o půl procentního bodu, a to přesto, že rozhodování o sazbách není na programu jednání. ČTK to ve středu sdělil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Je možné, že již zítra bude na programu ČNB měnová politika. Proto nelze vyloučit, že by se případně mohly snižovat úrokové sazby již zítra a to až o 50 bazických bodů," uvedl Marek. ČNB k tomu ve středu pouze uvedla, že o případném projednání měnověpolitických otázek rozhodují centrální bankéři na začátku každého zasedání. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je nyní 3,50 procenta. Analytici většinou snížení sazeb očekávají, ale až na pravidelném zasedání bankovní rady 6. listopadu.

Rozpočtový výbor doporučil sněmovně podpořit návrh rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil Poslanecké sněmovně, aby v prvním čtení podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok v podobě, v jaké ho předložilo ministerstvo financí. Pro usnesení hlasovalo deset koaličních poslanců, proti bylo osm opozičních hlasů. Opozici chyběl například předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) a poslanec KSČM Petr Braný. Opozice chtěla návrh naopak zamítnout. Doporučení výboru není zcela rozhodující, konečné slovo má vždy celá sněmovna. Loni například výbor nepřijal usnesení žádné. Sněmovna projedná návrh rozpočtu na schůzi, která začíná 21. října. V prvním čtení bude schvalovat základní parametry, tedy příjmy, výdaje a schodek. Vláda schválila pro příští rok státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Výdaje státu budou 1,152 bilionu korun, příjmy jsou zatím stanoveny ve výši 1,114 bilionu korun. Sociální demokraté i komunisté chtějí návrh zamítnout. Tvrdí zejména, že je postaven na nadhodnoceném odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Poukazují třeba na predikci České národní banky, která odhaduje růst jen 3,6 procenta.

Senátoři opět navrhli korespondenční volbu pro Čechy v cizině

Češi žijící v zahraničí mají znovu naději, že by napříště mohli volit poslance poštou a nemuseli kvůli tomu jezdit na vyslanectví. Korespondenční formu hlasování má zavést novela volebního zákona, kterou znovu předložila senátní komise pro krajany. Nově navrhuje, aby Češi v cizině mohli korespondenčně volit také senátory, řekl ČTK člen komise Tomáš Grulich (ODS). Senát navrhoval zavést korespondenční hlasování už před třemi lety, vláda tehdy doporučila umožnit hlasování poštou všem českým voličům. Sněmovna ale nakonec v říjnu 2005 novelu v kompromisní verzi, kterou odmítali jen komunisté, nepřijala. Proti byla totiž i ODS kvůli poslanecké úpravě, která ze sedmi na pět procent snižovala množství preferenčních hlasů, které může jednotlivým kandidátům zajistit přednostní přidělení mandátu. Se zavedením korespondenční volby počítalo i ministerstvo vnitra v rámci chystané vládní novely volebního zákona. "Vzhledem k tomu, že ještě neproběhla koaliční jednání a dodnes nevíme, kdy zákon spatří světlo světa, domluvili jsme se na ministerstvu vnitra, že z toho vyjmeme tuto část do samostatného návrhu," uvedl Grulich.

Topolánek podpořil budoucí plnoprávné členství Turecka v EU

Česká republika podporuje budoucí plnoprávné členství Turecka v Evropské unii, řekl ve středu v Ankaře premiér Mirek Topolánek. Se svým kolegou Recepem Tayyipem Erdoganem hovořil o blížícím se českém předsednictví v EU, které začne v lednu. Erdogan Topolánkovi za jeho přístup poděkoval a dal najevo očekávání, že bude stejný i během českého předsednictví. "Patříme mezi země bezvýhradně podporující vstup Turecka do EU. Nejsme přátelé žádného náhradního členství, poločlenství, privilegovaného partnerství nebo různých programů v rámci středomořské unie či jiných nástrojů," zdůraznil český premiér na setkání s novináři. "Velmi si toho ceníme," dodal Erdogan, který si podobná slova vyslechl už při své loňské návštěvě Prahy. Během českého předsednictví v EU by do Prahy měl přijet turecký prezident Abdullah Gül.

MPO: Vývoz vojenského materiálu z ČR byl loni rekordní

Tuzemské firmy loni exportovaly nejvíce zbraní a vojenského materiálu v historii České republiky. Vývoz tohoto zboží z Česka meziročně stoupl o 81 milionů eur na rekordních 174 milionů eur (4,3 miliardy korun). Dovoz vojenského materiálu do země loni vzrostl na 193 milionů eur (4,8 miliardy korun) z 93 milionů eur v roce 2006. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. "Téměř dvoutřetinový podíl na celkovém nárůstu (loňského exportu) vojenského materiálu měl vývoz motorových vozidel do Indie za celkových 39,5 milionu eur nebo vývoz elektronických zařízení do Pákistánu za 12 milionů eur," řekl ve středu ČTK mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Nejvíce české firmy loni exportovaly vojenský materiál právě do Indie, která se na celkovém vývozu tohoto zboží z Česka podílela pětinou. Následuje Slovensko s podílem 12 procent a Gruzie (7,6 procenta).

RE: Úroveň justice v nových zemích EU s rozšířením vzrostla

Úroveň soudnictví v nových členských státech Evropské unie, tedy i v České republice, po jejich vstupu do této organizace vzrostla. Kromě poukazování na to, co by se mělo zlepšovat, k tomu dopomohly zejména finanční injekce unie. Sdělil to ve středu předseda pracovní skupiny hodnotící vývoj justice v členských zemích Rady Evropy Jean-Paul Jean. Výbor pro účinnost justice Rady Evropy (CEPEJ) ve středu v Paříži představil letošní zprávu o fungování právního systému zemí Rady Evropy včetně Česka a Slovenska, která se opírá o údaje z roku 2006. V dokumentu o téměř 350 stránkách se konstatuje, že ve většině členských zemí Rady Evropy rostly v posledních pěti letech výdaje na soudnictví. Hodně si z výdajů ukrajují příslušná ministerstva hlavně v zemích střední a východní Evropy, tedy včetně Česka.

Brožová: NS musí změnit své vnímání a řešit jen zásadní věci

Nejvyšší soud (NS) musí podle předsedkyně Ivy Brožové v budoucnu změnit své vnímání v české justici a zachovat si exkluzivitu, a to i za cenu změny zákona. Měl by vstupovat jen do zásadních, složitých, rozporných a jinak výjimečných otázek. Současnou situaci, kdy NS zhusta dostává dovolání i v malicherných případech, nevyřeší ani další navyšování počtu soudců. Brožová to ve středu řekla na konferenci k 15. výročí činnosti soudu.

Severočeši.cz přitvrdili, hejtman se údajně nezákonně obohacuje

Politické hnutí Severočeši.cz, jehož cílem je ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje sesadit vládnoucí ODS v čele s hejtmanem Jiřím Šulcem, přitvrzuje. Hnutí zahrnulo hejtmana, vedoucího jeho kanceláře, krajského radního za ČSSD a ředitele severočeské policejní správy dotazy naznačujícími, že se vědomě podílejí na organizovaném zločinu. Kancléř Aleš Konopásek například podle hnutí pro Šulce vybírá z objemu každé krajské zakázky 8,5 procenta. Hejtman označil soubor otázek za lži a nesmysly. "Normální člověk se tomu může jen smát. Je před volbami a kampaň dosud probíhala celkem slušně. Toto je ale příklad nejpokleslejší a extra nečestné volební kampaně," řekl ve středu ČTK Šulc.

Prodat ukradený kovový šrot bude podle nové předlohy složitější

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o odpadech, která má znemožnit prodej kradeného šrotu ve sběrnách surovin. Zloději tak budou složitěji dostávat za uloupené kovy peníze. Prezident potvrdil znění novely, na kterém se shodla sněmovna potom, co přehlasovala pozměňovací návrhy Senátu. O rozhodnutí prezidenta ve středu ČTK informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Provozovatelé sběren budou muset zaznamenávat množství a druh odpadu, který vykoupili. U strojních zařízení, uměleckých děl nebo pietních a bohoslužebných předmětů budou muset uvést i jejich popis, který umožní jejich dodatečnou identifikaci. Po dobu 48 hodin od jejich vykoupení s nimi nebudou moci nakládat, rozebírat je nebo prodávat dál.

Přes 52.000 lidí podpořilo mzdové požadavky školských odborů

Školské odbory ve středu doručily vládě petiční archy s více než 52.000 podpisy, žádající zvýšení mezd nepedagogických pracovníků škol. Nelíbí se jim, že vyjednané zvýšení platů se týká pouze učitelů, a ne například školníků a kuchařek. "Nyní budeme 30 dní čekat, jak vláda na petici zareaguje," řekla místopředsedkyně odborů Markéta Vondráčková. Podle ní by si měla uvědomit, že mnoho správních pracovníků škol tvoří středoškolsky vzdělaní lidé, kteří podle ní nemají odpovídající platové ohodnocení. Mzdy neučitelských zaměstnanců škol se často pohybují zhruba na polovině průměrné mzdy v České republice, která v druhém čtvrtletí letošního roku překročila 23.000 korun, uvedla Vondráčková. Nepedagogové brali podle odborářů v prvním pololetí letošního roku v průměru přibližně 12.130 korun.

Za zlepšení služeb v českém porodnictví demonstrovalo 200 lidí

Za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě demonstrovaly ve středu před ministerstvem zdravotnictví asi dvě stovky lidí. Akci pořádalo Hnutí za aktivní porod a Unie porodních asistentek. Ministru Tomáši Julínkovi (ODS) přinesly aktivistky petici s 3000 podpisy. Česká gynekologická a porodnická společnost požadavky aktivistek odmítá, jde jim prý jen o zviditelnění a prosazení ekonomických a osobních ambicí. Podle aktivistek se ženy v českých porodnicích cítí být manipulovány. Personál prý nedbá na jejich pocity, vnucuje jim léky na bolest a klystýr; stoupá počet císařských řezů a ruší se malé porodnice. Své názory vyjádřily aktivistky nápisy na transparentech: "Vraťte porod matkám, Kompetence patkám (porodním asistentkám)".

MF: Státní dluh letos ke konci září vzrostl na 925,5 miliardy Kč

Státní dluh za tři čtvrtletí letošního roku stoupl o 33,2 miliardy na 925,5 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí ovšem dluh klesl o necelých osm miliard korun. ČTK o tom ve středu informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 89.000 korun. Za celý loňský rok stát zvýšil státní dluh přibližně o 90 miliard Kč. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Důvodem růstu dluhu je mimo jiné červnová zahraniční emise státních dluhopisů za dvě miliardy eur (48,5 miliardy korun). Ve třetím čtvrtletí začala ČR čerpat šest tranší půjček od Evropské investiční banky za 7,2 miliardy korun.

ČR zůstává v žebříčku konkurenceschopnosti na 33. místě

Česká republika si letošním žebříčku konkurenceschopnosti udržela mezi ostatními světovými ekonomikami 33. místo a Slovensko kleslo o jedno místo na 46. příčku. Tabulku nadále vedou Spojené státy, sdělilo ve výroční zprávě Světové ekonomické fórum (WEF). Za USA následují Švýcarsko a Dánsko. Ze zemí mimo Evropu jsou v první desítce Singapur, Japonsko a Kanada, která z první desítky vytlačila Británii, oslabenou krizí na finančních trzích. Dál v žebříčku postoupila Čína, která si polepšila o čtyři místa a posunula se i před Česko na konec první třicítky. Z postkomunistických zemí střední a východní Evropy je první nadále Estonsko, i když si o pět míst pohoršilo a umístilo se již jen jednu příčku před Českou republikou.

ČSÚ: Sklizeň obilovin podle zpřesněného odhadu stoupla o 17,8 pct

Zemědělci letos podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu sklidí 8,41 milionu tun obilovin, tedy o 17,8 procenta více než v loňském roce. Očekávaná úroda obilovin řadí letošní sklizeň na druhé místo za rekordní rok 2004. Sklizeň řepky letos stoupla o 2,9 procenta na 1,06 milionu tun. Předpokládaná úroda brambor se snížila meziročně o 8,6 procenta na zhruba 750.000 tun. Prezident Agrární komory Jan Veleba ve středu ČTK řekl, že letošní sklizeň obilí je sice slušná, na druhou stranu ale výrazně klesly ceny obilí. Například tuna krmného obilí se nyní podle Veleby prodává za méně než 3000 korun, což je ve srovnání s loňskem poloviční částka. Veleba odhadl, že pokud se cena obilí nezvýší, tak čeští zemědělci letos ve srovnání s loňskem utrží za obilí o devět až deset miliard korun méně.

Obchodníkem roku jsou letos poprvé diskontní prodejny Lidl

Absolutním vítězem ankety Obchodník roku se letos poprvé staly diskontní prodejny Lidl. V nové kategorii nákupních center pak zvítězil obchodní komplex Chodov. ČTK to ve středu sdělil Charlie Coode, předseda představenstva a generální ředitel GE Money Multiservis, která anketu organizuje. Nejlepší tuzemští obchodníci byli letos vybíráni pošesté. Společnost Lidl zvítězila jak v kategorii zaměřené na diskontní prodejny, tak i v hlasování veřejnosti, což jí vyneslo absolutní prvenství. Diskontní prodejny jako je Lidl se těší u českých zákazníků stále větší oblibě, jejich hlavní zbraní v boji o zákazníky jsou nízké ceny.

Vedení kopřivnické automobilky Tatra posílí generál Štefka

Vedení kopřivnické automobilky Tatra posílí odborník na vojenskou problematiku Pavel Štefka. Čtyřiapadesátiletý armádní generál v záloze a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Štefka je od středy novým poradcem představenstva pro mezinárodní obranný program, sdělila ČTK firma. Štefka je spojován s několika kontroverzními kauzami. "Je to zcela nová funkce šitá na míru panu Štefkovi, tak, aby Tatra využila jeho specifických vlastností jako odborníka na zahraniční armádní systémy a vojenskou kolovou techniku. V Tatře nemá na starosti nic, co má souvislost s Českou armádou," řekl ČTK mluvčí Tatry Vladimír Bystrov.

Na Chebsku se opět otřásla země, otřesy měly sílu až 2,5 stupně

Na Chebsko se po delší odmlce opět vrátilo zemětřesení. V noci na středu otřesy dosáhly síly 2,5 stupně Richterovy stupnice a podle zatím předběžného odhadu odborníků to nemusí být ještě konec. Jestli ale seismická aktivita bude zesilovat nebo se opět po otřesu utlumí, je zatím brzy odhadovat, řekl ve středu ČTK Josef Horálek z Geofyzikálního ústav Akademie věd České republiky. Otřesy půdy zaznamenaly přístroje na Chebsku už od počátku týdne. "V pondělí měly sílu do dvou stupňů, v noci na středu pak šlo o pět otřesů nad dva stupně stupnice," řekl Horálek. Podle něj je to od roku 2000 nejsilnější zemětřesná aktivita v této oblasti. "I když je zde aktivní oblast a občas se záchvěvy objevují, takové množství otřesů a takové síly tu od roku 2000 nebylo," řekl Horálek. Seismická aktivita na Chebsku má periodický charakter a po asi desetiletém období se stupňuje. Poslední velké zemětřesení zasáhlo tuto oblast na přelomu let 1985 a 1986. Tehdy šlo o otřesy o síle 4,7 stupně, při kterých už praskaly zdi, padaly komíny a vznikaly další škody.

Soud upustil od dalšího potrestání Berdycha kvůli loupežím

Trest se Davidu Berdychovi kvůli účasti na loupežných přepadeních z let 1999 až 2001 dále zvyšovat nemá. Rozhodl o tom ve středu středočeský krajský soud, který v poslední části rozsáhlé kauzy takzvaného Berdychova gangu upustil od uložení souhrnného trestu. Ještě před začátkem procesu si začal Berdych odpykávat sedmiletý trest z jiné kauzy. Už dříve pak soud odečetl dobu, kterou strávil ve vězení, a uložil mu trest devět let a devět dní. Berdych tak měl tehdy před sebou přesně 15 let ve vězení, víc dostat nemohl. Naopak navýšení trestu se dočkali další dva obžalovaní - Radek Trumpeš a Jan Zelený, kteří v první části procesu dostali 13 a 11 let vězení. Nyní krajský soud uložil Trumpešovi 14 let a Zelenému 13 let vězení.

Spyra vypovídal u soudu kvůli svému údajnému bankovnímu podvodu

Pražský městský soud ve středu začal projednávat obžalobu na polského podnikatele a lobbistu Jacka Spyru. Ten se údajně v letech 2002 a 2003 pokusil se svým německým společníkem Hartmutem Ruppem podvést Komerční banku (KB), kterou tak mohl připravit o téměř 240 milionů korun. Spyra, jemuž hrozí pět až 12 let vězení, soudu řekl, že s obviněním nesouhlasí. Spyru, kterého veřejnost zná především jako jednoho z aktérů údajné korupční aféry "pět na stole v českých", viní obžaloba z toho, že jako společník firmy International Consulting předal německému notáři Michaelu Schwademu celkem tři šeky s padělanou garancí KB. Ten je pak předložil německým bankám k proplacení.

O křeslo předsedy Akademie věd se utkají Syková a Drahoš

O křeslo předsedy největší vědecké instituce v zemi - Akademie věd - se v prosinci utkají profesorka a šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková a místopředseda Akademie věd, profesor Jiří Drahoš. Nominace se mohly podávat do půlnoci 7. října. Další nedorazily, řekl ČTK předseda akademie Václav Pačes, který už funkci obhajovat nehodlá. Čtyřiašedesátiletá Syková se především zabývá výzkumem a využitím kmenových buněk. Má ve svém oboru světové jméno, je jedním z nejčastěji citovaných českých odborníků v přírodních vědách a spoluautorkou čtyř patentů. Hlavním vědeckým zájmem devětapadesátiletého Drahoše jsou vícefázové chemické reaktory. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti českých patentů. Je prezidentem Evropské federace chemického inženýrství.

Na Žďársku vzniká genofond starých odrůd ovocných stromů

V sadech na Žďársku vysázejí ochránci přírody ke světovému Dni stromů na 160 starých místních odrůd ovocných stromů. Nové přibudou i ve Štursově sadě nad Vříští. Ve spolupráci pracovníků Správy CHKO Žďárské vrchy a členů Českého svazu ochránců přírody tam postupně vzniká genofond roubů téměř zaniklých lokálních odrůd, jež zde lidé v dávných časech pěstovali. Stromy se budou sázet 25. října, řekl ve středu novinářům mluvčí CHKO Jaromír Čejka. Původní majitel Štursova sadu odešel po válce do pohraničí a polní sad začal zarůstat lesem. Loni byl vyčištěn, tráva pokosena a zahradník prořezal koruny ovocných stromů. Některé odumřelé stromy byly zachovány pro pestrost organismů, třeba mravenců. Zavěšeny byly budky pro ptáky a na jaře v něm byl umístěn včelí úl. Ovocnáři určili odrůdy starých stromů. "Je jich tam asi 60, až na výjimky to jsou třešně, mezi nimi Srdcovka přeúrodná, kaštánka, ptačinky, napoleonka či Šnajdrova pozdní. Loni se tam vysadilo 20 nových stromů, letos přibude stejné množství," řekl ČTK lesník CHKO Ondřej Bystřický.

Klicperovo divadlo uvede v sobotu Havlovo Odcházení

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu premiéru hry Václava Havla Odcházení. Režie druhé české inscenace nové Havlovy hry se ujal režisér Andrej Krob, informovalo ČTK Klicperovo divadlo. Scénu a kostýmy pro hradeckou inscenaci navrhl Jan Dušek, ve hře se představí Jiří Zapletal, Hynek Pech, Pavla Tomicová a další herci. Krob, který s hradeckým souborem už dříve nastudoval Havlovo Pokušení a Vyrozumění, tvrdí, že Odcházení je trochu odlišné než předchozí hry. "Svou strukturou je otevřenější, ve větší míře dovoluje rozvíjení mimotextových prvků," uvedl Krob. Krob se v hradecké inscenaci rozhodl obsadit do role autorova Hlasu Jiřího Zapletala, v pražské i londýnské verzi nastudování Odcházení byl použitý autentický Havlův zvukový komentář. "Mám nutkání neustále zdůrazňovat, že nehrajeme hru o Havlovi, nýbrž že hrajeme Havlovu hru," uvedl Krob. Odcházení chápe jako podobenství o pádu člověka, který chtěl pro společnost dělat to nejlepší, ale jeho hlas nikdo neposlouchal. "I z tohoto důvodu jsme učinili z úlohy, kterou Havel předepisuje pouze jako autorův Hlas, svébytnou postavu. I ona hledá a pochybuje, snaží se pochopit smysl vlastní hry a své poslání v ní," uvedl Krob.

Rektorem AMU byl zvolen Ivo Mathé

Akademický senát Akademie múzických umění v Praze (AMU) ve středu zvolil do čela školy Iva Mathého. ČTK to řekl děkan filmové a televizní fakulty školy Michal Bregant. Volba rektora se konala téměř rok poté, co byl do vedení AMU zvolen Jiří Hlaváč, který tehdy Mathého porazil o jediný hlas. Volby však byly zpochybněny a nakonec anulovány. Mathé, který byl tentokrát jediným kandidátem a získal hlasy všech volících, řídil školu do letošního února. Do funkce ho nyní musí jmenovat prezident. Senát školy, který po zpochybnění volby opustilo několik lidí, stále není kompletní a má jen deset členů z patnácti. "Z hlediska právních rozborů bylo vše v pořádku," řekl ČTK k volbě předseda senátu školy Jan Dvořák. Podle něj byl senát s dvoutřetinovou přítomností členů usnášeníschopný a volba by tudíž měla být platná. Návrh na jmenování Mathého nyní škola předá ministerstvu školství.

Trienále exlibris v Chrudimi představí 715 děl od 194 autorů

Celkem 715 děl od 194 autorů včetně studentů odborných výtvarných škol bude k vidění ve výstavní síni v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi na 12. trienále exlibris. Expozice, kterou připravil Památník národního písemnictví (PNP), začíná v sobotu a představí současnou tvorbu z let 2006 až 2008. ČTK to řekla zástupkyně vedoucího uměleckých sbírek pro Kabinet exlibris Marie Sedmíková. "Trienále je otevřeno při příležitosti oslav 90. výročí založení Spolku sběratelů a přátel exlibris. Do Chrudimi zajíždí i početná skupina zahraničních sběratelů, zejména Holanďanů, Rakušanů, ale i celá řada dalších, například z Ukrajiny nebo Běloruska," uvedla Sedmíková. Výstava není prodejní, exponáty zůstávají ve sbírkách PNP. Po skončení výstava putuje na knižní veletrh do Olomouce a v lednu do partnerského města Chrudimi, polské Olešnice.

Petřínská rozhledna bude od čtvrtka patřit uměleckému projektu

Od čtvrtka do neděle bude pražská petřínská rozhledna ve večerních hodinách vysílat světelné a zvukové signály. Projekt nazvaný Ne - tajné signály, jehož autorem je italský umělec Stefano Cagol, je součástí mezinárodního festivalu současného umění Tina B. ČTK o tom informovala Dagmar Houbová, mluvčí Pražské informační služby, která rozhlednu spravuje. Signály vysílané v Morseově abecedě rozhlednu oživí na několik minut vždy v 19:00, 20:00 a 21:00. Festival Tina B. se v metropoli koná od 25. září do 15. října a představuje různé formy angažovaného umění. Účastní se ho asi sedm desítek umělců. Místem konání jednotlivých akcí jsou Laterna magika, Galerie kritiků v paláci Adria, italský kulturní institut a dům v ulici Dukelských hrdinů.

Dukla oslavila šedesát let od založení

Legendy českého i československého sportu ve středu v Praze oslavily šedesát let historie armádního vrcholového sportu. Na jedné půdě se potkali olympijská vítězka v hodu oštěpem z roku 1952 Dana Zátopková či letošní olympijští medailisté z Pekingu - deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, oštěpařka Barbora Špotáková, střelec David Kostelecký a veslař Ondřej Synek. Při ceremoniálu v Kongresovém sále Masarykovy koleje ČVUT si zhruba tři stovky hostů připomněly i díky videoprojekci historii klubu, v kterém se rodí hvězdy českého sportu. Vybraní nejslavnější sportovci historie pak dostali od šéfa armádního sportu Jaroslava Priščáka pamětní medaile. O kulturní program se postaral zpěvák Richard Tesařík, bývalý atlet. Na pódiu se rovněž křtila kniha s názvem Sport se jménem Dukla, která historii nejslavnějšího českého klubu popisuje.

Chovanec chce dávat mladým hráčům víc šancí než Lavička

Fotbalová Sparta Praha se hodlá dostat ze současné krize tím, že bude dávat větší šance juniorským reprezentantům, kterých má v kádru hned několik. To bude podle všeho největší změna, kterou hodlá udělat nový trenér Jozef Chovanec, který nahradil v úterý večer Vítězslava Lavičku. Právě malé využívání talentovaných mladíků odcházejícímu trenérovi zazlívá i šéf klubu Daniel Křetínský. "Práce s mladými hráči - to byl jeden z důvodů, proč jsme trenéra přivedli. Jenže nakonec moc šancí nedostávali," řekl Chovanec na středeční tiskové konferenci a přidal příklad: "Agüero i Kúdela hráli ve finále mistrovství světa, ale zatímco argentinský hráč nastupuje ve španělském Atlétiku v Lize mistrů, ten náš hraje pouze druhou ligu."

Počasí ve čtvrtek

Zpočátku místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Přes den bude slunečno až polojasno, k večeru na západě při zvětšené oblačnosti ojediněle slabé přeháňky. Teploty vystoupí na 15° až 19°, na horách kolem 13° Celsia. Slabý proměnlivý vítr.