Zprávy

V Afghánistánu bylo zraněno sedm českých vojáků

V Afghánistánu bylo zraněno sedm českých vojáků. Jeden z nich utrpěl středně těžká poranění, ostatní byli zraněni lehce. Všem byla na místě poskytnuta první pomoc a všichni jsou mimo ohrožení života. ČTK to oznámil generální štáb české armády. Jednadvacetičlenná česká vojenská hlídka se stala ve 12:20 místního času (09:50 SELČ) terčem útoku asi čtyři kilometry od základny Shank ve východoafghánské provincii Lógar. Češi jeli podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v obrněných vozidlech Humvee, vybavených těžkými kulomety. Neznámí bojovníci hlídku ostřelovali protitankovými granáty a z ručních zbraní a Češi palbu opětovali. "Začali útočit v době, kdy naši komunikovali s místním obyvatelstvem. Pohybovaly se tam i místní děti. Někteří útočníci byli usmrceni nebo zraněni," řekl České televizi velitel české jednotky v Lógaru Pavel Lipka. Zranění vojáci jsou příslušníky provinčního rekonstrukčního týmu. Jednoho z nich přepravil vrtulník do americké vojenské polní nemocnice v Bagrámu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank. Ministerstvo obrany chce v příštím roce řady provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru posílit a Picek přiznal, že je "to částečně i odpověď na zvyšující se bezpečnostní incidenty v provincii Lógar". Nedomnívá se však, že by bezpečnostní incidenty byly v Lógaru na denním pořádku. Základna Shank, kde jsou dislokováni čeští vojáci, se dvakrát stala terčem útoků už minulý týden. V obou případech použili útočníci rakety. Při prvním útoku byli minulé pondělí zraněni tři čeští vojáci, následující útok ve středu se obešel bez zraněných. Letos přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, loni zahynul jeden český voják. ČR má letos v Afghánistánu čtyři stovky vojáků. V Lógaru působí 200 příslušníků české armády, kteří chrání civilní část českého provinčního rekonstrukčního týmu. Vláda chce počet těchto vojáků příští rok zvýšit na 330. Rekonstrukční tým má na starosti například obnovu nemocnic, škol a drobných vodních děl.

Vláda čeká, že vyšší počty vojáků v misích podpoří i část opozice

Podporu přinejmenším části poslanců opoziční sociální demokracie očekává vláda při parlamentním projednávání návrhu zvýšit příští rok počty českých vojáků v zahraničních misích. Materiál, který počítá se zvýšením české vojenské přítomnosti především v Afghánistánu, kabinet ve středu schválil. Předseda ČSSD Jiří Paroubek reagoval prohlášením, že vedení sociální demokracie své poslance zaváže, aby navýšení počtů vojáků i peněz na mise nepodpořili. Podle ministerstva obrany by v roce 2009 mělo v cizině pracovat až 1386 vojáků. "Já věřím, že společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad nějakými krátkodobými politickými záměry," uvedl Topolánek. Připomněl, že v minulých letech se tehdejší levicová vláda při svém předkládání návrhů na zapojení vojáků do misí v Iráku a Afghánistánu mohla spolehnout na podporu přinejmenším části opozice. "Vláda Mirka Topolánka, tak i naši spojenci v NATO, si musí uvědomit, že možnosti našeho státního rozpočtu a prostředky na armádu a její akce jsou omezené. V situaci, kdy potřebují záchranu klíčové resorty v ČR, považuje sociální demokracie za nesmyslné navyšovat prostředky určené na zahraniční mise," uvedl šéf ČSSD Paroubek v prohlášení pro ČTK. Sociální demokracie je ale podle něj zároveň stoupencem euroatlantické spolupráce a podporuje členství země v NATO.

Vicepremiér pro EU Vondra se chystá do Irska

Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra navštíví ve čtvrtek a pátek Irsko. V ostrovní zemi bude jednat v době, kdy Dublin hodnotí situaci po červnovém zamítavém referendu o lisabonské smlouvě, která má za cíl určit pravidla pro fungování rozšířené EU. Čas na reflexi si Irové dali do tohoto měsíce, kdy od nich ostatní země EU očekávají návrh východiska ze situace. Aby lisabonská smlouva platila, musí ji schválit všech 27 členských států. Otázka, co s lisabonskou smlouvou, připadne velkou měrou i na Česko, které od ledna předsedá Evropské unii. Česko je přitom současně jedním z posledních členských států, které zatím lisabonskou smlouvu neratifikovaly. Její soulad s českým právním řádem nyní posuzuje Ústavní soud. V Česku se nyní objevil návrh na takzvanou pražskou deklaraci, která by měla zlomit nesouhlas Irů s lisabonskou smlouvou. Deklarace by mohla například obsahovat jasné vyjádření EU, že nejen Irové, ale i občané dalších evropských států se nemusí bát, že jim bude unie diktovat v některých otázkách. Přišel s ním ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Vondra si však myslí, že v současnosti na přijímání podobného dokumentu není vhodná doba. Chce nejprve počkat, jak se k zamítnutí lisabonské smlouvy Irsko postaví.

Ústecká ODS představila kampaň s kontroverzními plakáty

Lídr ODS ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje, hejtman Jiří Šulc, představil pokračování kampaně, kterou uvedly plakáty s nápisem Makejte gádžové, ať se máme líp. Před několika dny se objevily na Ústecku a Mostecku. Šulc novinářům řekl, že jde o kampaň zaměřenou proti zneužívání sociálních dávek. Lídři jiných politických stran kampaň ODS odsuzují. Plakáty také prošetřuje policie. Na nově vyvěšených plakátech v Mostě a sousedním Litvínově zůstal nápis Makejte gádžové, ať se máme líp. Vedle něj jsou pak hesla: Stop zneužívání sociálních dávek, Pro peníze do práce, Pro pomoc na úřad. "Původně visel plakát i v Ústí nad Labem. Zde jej ale sundali. Vybral jsem lokality, kde se podle mě dávky zneužívají nejvíce," uvedl Šulc. Prohlásil, že kampaň není rasistická, protože není zaměřena proti žádnému etniku. Tvrdí, že směřuje proti skupině obyvatel, kteří zneužívají sociální dávky. Novinářům předložil čísla, podle kterých se ročně v Ústeckém kraji na sociálních dávkách vyplatí kolem devíti miliard korun. "Podle odborníků ze sociální oblasti je zhruba 10 až 30 procent dávek zneužíváno," dodal.

Stejný názor jako Šulc vyjádřilo i několik Romů, kteří se v Mostě u billboardu zastavili. "Není to rasismus. My, kteří pracujeme, bychom také přivítali, aby to lidé, kteří pracovat nechtějí, měli více ztížené. Vadí nám také, že se na Romy majoritní populace dívá na všechny stejně a nerozděluje," řekl Pavel Gabčo. Jaroslav Foldyna a Oldřich Bubeníček, krajští lídři ČSSD a KSČM, které jsou zastoupeny v zastupitelstvu kraje, ČTK řekli, že k podobné kampani se ODS podle nich uchyluje proto, že již nemá voličům co nabídnout.

Vláda schválila dohodu o zapojení firem do protiraketové obrany

Dohodu o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany, známou jako rámcová dohoda, odsouhlasila česká vláda. Smlouva, která souvisí s možným umístěním radarového systému na českém území, umožní zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do dalšího vývoje celého projektu protiraketového deštníku.

Stát hospodařil ke konci září s přebytkem 10,5 miliardy Kč

Státní rozpočet skončil ke konci září v přebytku 10,5 miliardy korun. Loni za stejné období rozpočet vykázal přebytek 36,3 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. S koncem roku se hospodaření státu tradičně kvůli vyšším výdajům zhoršuje. Za celý letošní rok počítá ministerstvo financí se schodkem 71,3 miliardy korun.

ČR se zpožděním podepsala poslední program pro miliardy z EU

Česko podepsalo poslední z více než dvou desítek operačních programů, jejichž prostřednictvím mají do ČR proudit v příštích letech miliardy korun. Ač jde o program čerpání z unijního rozpočtu pro roky 2007 až 2013, podepsán byl až nyní, tedy se značným zpožděním proti původním plánům. První peníze z něj česká věda a školy získají zřejmě až v příštím roce. Program Věda a výzkum pro inovace (VAVPI), který by jim mohl přinést celkem přes dvě miliardy eur (více než 49 miliard korun), v Bruselu podepsal ministr školství Ondřej Liška a eurokomisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová.

Topolánek: Stát pomůže regionům zasaženým zrušením skláren

Stát uvolní několik milionů korun pro regiony, které zasáhne zrušení skláren. Stane se tak formou účelových dotací na dopravní obslužnost a rekvalifikace propuštěných zaměstnanců. Novinářům to řekl na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek (ODS). Zrušení podniků Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady v úterý připustila sklářská skupina Bohemia Crystalex Trading, která čelí vážné krizi. Obě sklárny zaměstnávají 1800 zaměstnanců. V dalších sklárnách skupiny, v Sázavě a Novém Boru, se bude vyrábět dál.

Komise doporučuje šetřit energiemi a zvážit i jádro

Nezávislá energetická komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem doporučuje vládě věnovat zvýšenou pozornost a vyšší prostředky úsporám energií. "Jaderná energetika představuje jednu z variant výroby elektrické energie a je důležitou součástí energetického mixu," uvádí závěrečná zpráva komise, kterou premiér Mirek Topolánek poslal k oponentuře a kterou má ČTK k dispozici. Proti materiálu, který komise zveřejnila počátkem června, se doporučení zásadně neliší. Nechybí v ní ani doporučení umožnit posuzování procesů produkce všech typů energií, což jako nepřímá podpora pokračování výstavby jaderné elektrárny Temelín vzbudilo v červnu diskusi ve vládě. Koaliční kabinet totiž ve vládním prohlášení slíbil, že nepodnikne žádné kroky k výstavbě nových jaderných zdrojů.

V Praze demonstrovaly kvůli platům stovky policistů a hasičů

Před budovou ministerstva vnitra demonstrovalo několik stovek členů bezpečnostních sborů z celé republiky. Policisté a hasiči tak chtěli dosáhnout zvýšení platů. Na demonstraci byli zástupci obou složek zastoupeni přibližně stejným dílem. Někteří z nich přišli i v části své uniformy. Svou nespokojenost vyjadřovali pískáním na píšťalky nebo řehtačkami. Na transparentech měli nápisy jako "My jdeme tam, odkud ostatní utíkají" nebo říkanky typu "Na požáry povodně, dobří jsme vám rozhodně, teď nám chcete snížit platy a my máme srazit paty?". Průměrný plat policistů byl v polovině letošního roku kolem 31.800 korun a do konce roku má podle ministerstva vnitra překonat 32.000 korun. Hasiči průměrně pobírají přibližně 33.000 korun a do konce roku se mají jejich platy podle úřadu přehoupnout přes 34.000. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve druhém čtvrtletí činila 23.182 korun. Akci, která trvala asi hodinu, svolaly Odborový svaz hasičů (OSH), Nezávislý odborový svaz policie (NOS) a Unie bezpečnostních složek. Ta sdružuje i část celníků a pracovníků vězeňské služby. Podporu jim přišli vyjádřit zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a odborového svazu Kovo. Ministerstvo vnitra ale tvrdí, že nevidí k demonstraci žádný důvod. Také policejní prezident Oldřich Martinů již dopoledne uvedl, že důvodům demonstrace nerozumí, neboť prý splnil vše, co policejním odborářům slíbil.

Textilní továrny na Semilsku propustí do konce roku asi 190 zaměstnanců

Textilní továrny na Semilsku propustí do konce roku zhruba 190 lidí. Do konce října dostane výpovědi 104 pracovníků semilské společnosti Hybler, dalších 83 lidí propustí i výrobce luxusních košilovin Tessitura Monti Cekia ve Studenci a nedaleké Borovnici.

Tessitura Monti Cekia zaměstnává 450 lidí a ještě v květnu nabírala zaměstnance. Pak ale přišel zlom. Krize na světových trzích postihla i mateřskou společnost v Itálii, které klesá odbyt. "Snižujeme výrobu, už v červnu jsme propustili 40 lidí a teď musíme propustit další, abychom udrželi rentabilitu podniku," řekl jednatel společnosti Petr Blaško. Omezení výroby je důvodem menší poptávky po luxusním zboží, problémy ale firmě dělá také silná koruna, která ji na tržbách připravuje o miliony korun a rostoucí náklady na energie.

Silná koruna a příliš drahá výroba jsou důvodem dalšího omezování výroby také v semilském Hybleru. Firma, která ještě v 90. letech minulého století zaměstnávala 1100 pracovníků, jich dnes má jen 292, a 104 z nich do konce roku skončí. Hybler se specializuje na výrobu lůžkovin, prostěradel, ručníků a podobného sortimentu. Dlouhodobě se však musí vyrovnávat nejen se silnou korunou, ale také s levnou asijskou konkurencí, která ho připravuje o odbyt. Další propouštění zřejmě neunesl ředitel tkalcovny a v pondělí spáchal přímo v závodě sebevraždu.

Národní knihovna bude zatím kvůli prostorám přistavovat depozitář

Prostorové problémy Národní knihovny by mohla částečně řešit dostavba hostivařského depozitáře. Vedení knihovny přikoupilo další tamní pozemek a chce co nejrychleji zadat výběrové řízení na přístavbu v Hostivaři, aby se mohlo příští rok začít stavět. Uvedl to server Aktuálně.cz. Ředitel NK Pavel Hazuka ale zatím stále nevylučuje, že by se stavěla i nová budova Národní knihovny.

Královská chemická společnost ocenila českého vědce Jungwirtha

Britská Královská chemická společnost vyznamenala prestižní Spiersovou cenou českého chemika Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. ČTK o tom informoval tiskový odbor akademie. Tuto cenu v minulosti získali významní chemikové, mezi nimi nositelé Nobelovy ceny Gerhard Ertl, John Polanyi nebo Dudley Herschbach.

Euro: ČVUT bude spolupracovat s USA na řízení letového provozu

Katedra kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze podepsala minulý týden s americkým Federálním úřadem pro civilní letectví (FAA) smlouvu o spolupráci na vývoji multiagentních technologií, tady automatické koordinace několika letadel bez ústředí. Uvedl to server Euro online. "Systém AgentFly byl primárně vyvinut pro řízení bezpilotního provozu, ale záměrem projektu s FAA je hledat možnosti využití pro plánování civilních letů," řekl Euru Michal Pěchouček, který vede Centrum agentních technologií, kde na vývoji systému dva roky pracoval tým mladých výzkumníků. Úřad se má podle serveru podílet na financování dalšího rozvoje systému. Čeští vědci vyvinuli softwarový prototyp AgentFly, který slouží k bezkoliznímu řízení bezpilotních prostředků za ztížených podmínek. Let je mezi letouny koordinován bez existence centrálního plánovače, uvedl server. Pokud letí deset strojů proti sobě, pomocí multiagentního vyjednávání naplánují jednotlivé reakce, tedy který zrychlí, zpomalí, změní směr nebo letovou hladinu.

Odškodnění studentů vyhozených ze škol v roce 1948 vláda odložila

Vláda odložila diskusi o odškodnění vysokoškoláků, kterým nástup komunismu nedovolil vystudovat. Premiér Mirek Topolánek vysvětlil vyškrtnutí bodu z programu tím, že se zasedání neúčastnil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), jehož resortu se bude rozhodnutí týkat. Podle návrhu šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by nárok měli získat pouze ti, kterým nebylo umožněno studovat mezi lety 1948 až 1953 nebo 1956. "Tehdy je čekal kriminál a pomocné technické prapory," řekl Svoboda ČTK. Dodal, že mladší ročníky takzvaných nepřátel režimu měly situaci o něco snazší. Nemohly se sice například věnovat vysněnému oboru, absolvovat alespoň technické obory jim však režim umožňoval. Ve hře je ale i názor, podle něhož by měli být odškodněni i ti, kteří se na školu nedostali až do roku 1989. Návrhem vláda reaguje na žádost Pražského akademického klubu 48, který sdružuje bývalé vysokoškoláky vyloučené ze studia z politických, rasových či náboženských důvodů.

Třetina Čechů žije od výplaty k výplatě

Třetina obyvatel České republiky přiznává, že žije od výplaty k výplatě. V porovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy jsou však Češi méně závislí na každoměsíčním výplatním cyklu. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro GE Money Bank provedla společnost TNS AISA. Přes pro Čechy pozitivní srovnání s dalšími středo- a východoevropskými zeměmi obyvatelé Česka nehýří optimismem. Jen čtvrtina české populace se domnívá, že se jí před třemi roky vedlo lépe než teď, opačný názor zastává 40 procent dotazovaných. Nejpesimističtější je v tomto ohledu starší generace. V souvislosti se svou finanční situací se třetina Čechů obává ztráty zaměstnání. Podle výzkumu je v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi výrazně populárnější stavební spoření, které využívá 57 procent populace. Průzkum byl prováděn na reprezentativních souborech populace Česka, Maďarska, Polska, Rumunska, Lotyšska a Ruska ve věku mezi 18 a 65 lety.

Novým šéfem pražských policistů se stal Martin Červíček

Novým ředitelem pražských policistů se stal Martin Červíček, který doposud působil jako šéf dopravní policie. Nahradil Petra Želáska, který pražskou policii řídil od února 2006. Červíček stál v čele dopravní policie od léta loňského roku. Předtím vedl kriminální policii v Náchodě. Dosavadnímu šéfovi pražských policistů Želáskovi navrhl nedávno policejní prezident Oldřich Martinů odchod z funkce a Želásko na návrh přistoupil. Podle dřívějšího vyjádření prezidia má Želásko nově působit v kanceláři policejního prezidenta a plnit úkoly policie v souvislosti s českým předsednictvím v EU. Zároveň má zaškolit svého nástupce.

Nový šéf pošty Sedláček: Pošta musí výrazně zvýšit investice

Česká pošta musí výrazně zvýšit investice. Na setkání s novináři to uvedl nový generální ředitel státního podniku Petr Sedláček. Společnost, která ještě před dvěma lety investovala kolem jedné miliardy korun, loni na investice vynaložila jen půl miliardy a letos v pololetí jen 150 milionů Kč. "Česká pošta je za poslední dva roky dramaticky podinvestovaná společnost," uvedl Sedláček s tím, že firma krátila investice do softwaru, počítačového vybavení, elektronických služeb, obnovy vozového parku, poboček i výchovy a vzdělávání lidí. Jako jeden ze svých hlavních úkolů, se kterým souvisí i nutnost zvýšení investic, označil přípravu pošty na liberalizovaný poštovní trh. "My máme čtyři roky na to, abychom se připravili na tvrdou plnou soutěž se všemi evropskými operátory, kteří budou mít o český poštovní trh zájem. To je strašně málo času," dodal. Jeho zadáním naopak prý není příprava pošty na prodej do soukromých rukou, ale pouze její transformace do státem plně vlastněné akciové společnosti. Sedláček, který dosud působil jako generální ředitel Global Payments Europe, vystřídal Karla Kratinu po čtyřech letech jeho působení v čele pošty. Dosavadní generální ředitel v průběhu září oznámil rezignaci. Jeho odchod se nejčastěji dává do souvislosti se špatným postupem při chystaném rušení ztrátových poboček pošty.

V září zemřelo při dopravních nehodách 66 lidí

V září letošního roku zemřelo v České republice při dopravních nehodách 66 lidí. Loni bylo září nejtragičtějším měsícem roku, při kolizích tehdy zemřelo 124 lidí. Za letošní rok si dopravní nehody do konce září vyžádaly 718 lidských životů, za loňských devět měsíců policisté napočítali 840 obětí. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. V září policisté zaznamenali 12.620 nehod, při nichž utrpělo 303 lidí těžká zranění. Alkohol se podepsal pod 574 karambolů. Nejčastější příčinou havárií byl zatím nesprávný způsob jízdy, který podle předběžných statistik stál za 4388 kolizemi.

Zlepšit situaci na silnicích má nová propagační kampaň ministerstva dopravy, která odstartuje v říjnu a potrvá až do roku 2010. Kampaň, která nese slogan "Nemyslíš - zaplatíš!", zahrnuje například televizní spoty simulující záběry z nehod. Kampaň je podle ministerstva inspirována podobnými akcemi v anglosaských zemích, kde lze běžně spatřit billboardy či spoty s drastickými obrázky obětí nehod. Podobné kampaně v zahraničí údajně zachrání pět až sedm procent lidských životů ročně.

MD: Za vlakovou nehodu v Moravanech může písek na kolejích

Příčinou květnové železniční nehody v Moravanech na Pardubicku, při které zahynul strojvedoucí, bylo nadměrné množství písku na kolejnici. Zabezpečovací zařízení kvůli písku ztratilo kontakt s vlakem a kolej uvolnilo pro další soupravu. Písek používají strojvedoucí při brzdění vlaků. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila zvláštní komise ustavená po nehodě ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Komise doporučila zpřísnění kontrol vlakových pískovačů a úpravu zabezpečovacích zařízení ESA 11

CzechTourism: Zájem médií se přesouvá k méně známým místům

Zahraniční média se ve zprávách o turistických cílech ve střední a východní Evropě stále častěji zaměřují na relativně málo známá místa v regionech. V České republice je to především Český Krumlov a lázně. Uvedla to agentura CzechTourism, která mediální výstupy sleduje. Je to způsobeno jednak přesyceností hlavními lákadly, jako je Praha, a jednak slábnoucími západními měnami. V regionech totiž bývá často levněji a turisté jsou tam vítáni, píše se ve zprávě. "V textech se například začaly objevovat tipy na výlety do regionů severní a východní Moravy, tipy na návštěvu vinných stezek v okolí Brna, nápady, jak navštívit malé i velké české pivovary, a podobně," uvedl šéf CzechTourismu Rostislav Vondruška.

V technickém muzeu na Letné končí druhá etapa rekonstrukce

Druhá etapa rekonstrukce končí v těchto dnech v hlavní budově Národního technického muzea v Praze na Letné. Rekonstrukce začala už před pěti lety, pro veřejnost se dveře uzavřely v roce 2006. Atraktivní expozice budou postupně zpřístupňovány v příštích dvou letech. Cílem oprav je obnova budovy v duchu původních představ architekta Milana Babušky z 30. let 20. století. Zrušením starších stavebních úprav tu vzniknou čtyři nové expoziční sály. Poprvé se v muzeu objeví expozice tiskařství, architektury, stavitelství a designu. Modernizací projde dopravní hala i rudný a uhelný důl, rozšířena bude expozice astronomie a fotografické a filmové techniky.

ČT nemusí platit pokutu za názor diváka

Česká televize nemusí platit pokutu 100.000 korun za zveřejnění názoru diváka, podle něhož tvořili polovinu signatářů Charty 77 spolupracovníci komunistické Státní bezpečnosti. S konečnou platností o tom rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS), když nedávno zamítl kasační stížnost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Soud se postavil za televizi, která tak nemusí každý zveřejněný divácký názor uvádět do kontextu či ověřovat. "Pouze z toho, že provozovatel vysílání ponechá bez komentáře divácký názor, nelze dovozovat porušení zákonné povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace," uvedl v rozhodnutí senát s předsedkyní Eliškou Cihlářovou.

ČT začne příští rok vysílat přes satelit zkušebně v HD kvalitě

Česká televize začne v příštím roce zkušebně vysílat přes satelit ve formátu s vysokým rozlišením obrazu (High Definition, HD). Členům sněmovního výboru pro kulturu to na jejich zasedání řekl generální ředitel ČT Jiří Janeček. HD je jedním z moderních televizních trendů a nabízí mnohem kvalitnější obraz. Přes satelit v HD kvalitě od 1. října začala vysílat svůj hlavní program Nova.

Prodanou nevěstu budou po 80 letech opět hrát v Paříži

Nová operní sezona v Paříži nabízí hned tři česká klasická díla. Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany bude uvedena ve starobylé Pařížské národní opeře, a to v novém nastudování režiséra Gilberta Defla. Pařížanům se dílo představí poprvé po 80 letech. V novém hávu se pak na scéně Opéry Bastille objeví také Liška Bystrouška od Leoše Janáčka. Scéna se autora tak úplně nevzdá, protože na květen 2009 chystá ještě Věc Makropulos. Podle ředitele pařížské Opery v této sezoně Gerarda Mortiera si dílo, které bude mít premiéru 11. října, zaslouží být znovu objeveno obyvateli francouzské metropole. Deflo zase před několika měsíci podotkl, že si musí dát pozor, aby nová inscenace nebyla tolik folklorní, jako je klasická studie, a aby ji neučinil ani příliš triviální. Poselstvím Prodané nevěsty je podle něj "v kráse a pravdě, je to dílo plné velké nostalgie, je to o lásce, která vítězí na mocí peněz".

Pražská klubová noc hudbou a tancem pomůže seniorům

Dveře dvaceti pražských klubů se v pátek 10. října zároveň otevřou účastníkům benefičního festivalu Pražská klubová noc. Během jednoho večera v klubech vystoupí bez nároku na honorář přes 50 kapel, zpěváků a dýdžejů. Výtěžek ze vstupného, veřejné sbírky a dražby tří kytar bude určen seniorům žijícím v Domově Sue Ryder, řekl organizátor akce Ondřej Kuchař. "Projektem se snažíme oslovit co největší množství diváků, proto do programu zařazujeme hudbu mnoha žánrů," sdělili koordinátoři akce Petra Kutinová a Ondřej Kuchař. Dodali, že jejich cílem je ukázat mladým, že přispívat na charitu nemusí být nudná povinnost, ale zábava a radost. Podrobnosti lze najít na www.klubovanoc.cz. Zájemci o Pražskou klubovou noc budou moci za 100 korun navštívit libovolný počet koncertů. V prvním z podniků si zakoupí vstupenku, k níž dostanou identifikační pásku. Při předložení této pásky v dalších klubech budou mít vstup již zdarma.

V Domově Sue Ryder v Michelském dvoře žije trvale nebo po přechodnou dobu zhruba šest desítek klientů, kteří se neobejdou bez celodenní péče ošetřovatelského personálu. Jsou mezi nimi i veteráni druhé světové války a lidé, kteří přežili holokaust. Ruinu v 90. letech zrekonstruovala Nadace Sue Ryder. V Michelském dvoře od roku 2002 vyrůstá také centrum pro lidi s Alzheimerovou chorobou, kde bude 21 míst. Patronem centra je režisér Jan Hřebejk, který nedávno uspořádal v Praze benefiční projekci filmu U mě dobrý a výtěžek 290.400 korun věnoval Domovu Sue Ryder a jeho projektu. Od konce roku 2006 jsou veškeré aktivity financovány z prostředků získaných výhradně v České republice.

V Praze začíná festival německy mluvených filmů

Třetí ročník festivalu německy mluvených filmů Der Film zahájí večer v pražském kině Světozor politický thriller Vnitřní bezpečnost režiséra Christiana Petzolda. Do 10. října tato přehlídka představí tři desítky hraných i dokumentárních filmů v pěti programových sekcích. Vedle Prahy zavítají německy mluvené filmy do Brna, Uherského Hradiště a Olomouce. Hlavním tématem festivalu bude revolta započatá v Německu v roce 1968 a následná činnost extremistické radikální levicové organizace Frakce Rudé armády (RAF). Filmy z této oblasti pořadatelé představí ve druhé části přehlídky v kině Aero, kde bude instalována výstava autentických fotografií bývalé členky RAF.

Jihlavská zoo jako jediná v Česku získala kosmana stříbřitého

Unikátní drápkatou opičku kosmana stříbřitého získala v jihlavská zoologická zahrada. Rok a půl stará samička pochází z maďarské zoo, do Jihlavy byla přivezena koncem září. V této době je v povinné karanténě, po níž bude umístěna do Amazonského pavilonu. Žádná jiná zoo v Česku tyto kosmany nechová, v nejbližší době jí chovatelé opatří samečka, řekla mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Sport

Olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková obsadila druhé místo v anketě o nejlepší evropskou atletku letošního roku. Českou oštěpařku porazila jen ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, která letos vytvořila tři světové rekordy včetně výkonu 505 centimetrů při triumfu v olympijském finále. Anketu organizuje Evropská atletická asociace a hlasují v ní novináři i veřejnost.

Tomáš Berdych potvrdil dobrou formu na asijském turné postupem do třetího kola turnaje v Tokiu. Český tenista v japonské metropoli ve svém prvním duelu porazil Chorvata Roka Karanušiče 6:3 a 6:4.

Naproti tomu ve Stuttgartu stejně jako pro Sandru Záhlavovou byl maximem postup z kvalifikace i pro Barboru Záhlavovou-Strýcovou. Ta nestačila v prvním kole na Rusku Naďu Petrovovou, které podlehla 2:6 a 2:6.

Jedině vstřelený gól uchová fotbalistům Baníku Ostrava v odvetě prvního kola Poháru UEFA se Spartakem Moskva šanci na postup do hlavní fáze. Úvodní zápas Ostravští na Bazalech prohráli 0:1 a ruský klub bude mít ve čtvrtečním duelu vedle lepšího výsledku i výhodu domácího prostředí. "Šance se po prvním zápasu zvětšily ve prospěch Moskvy, ale dá se s tím něco dělat. Soupeř má výhodu, ale není to beznadějné," uvedl trenér Karel Večeřa. Kouč neztrácí naději a jeho plány znějí prostě: vydržet co nejdéle bez obdržené branky a vstřelit gól.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno, místy občasný déšť nebo přeháňky, odpoledne ustávání srážek. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia.