Zprávy

Vojáci: O ČR se zajímají radikální organizace, hrozba není přímá

Česká republika byla v loňském roce místem, o které se zajímaly a kde se snažily působit různé radikální organizace, mimo jiné spjaté s terorismem. Plyne to ze zveřejněné výroční zprávy Vojenského zpravodajství. Aktivity těchto organizací však "nevykazují známky agresivní bezpečnostní hrozby", uvádí zpráva na internetových stránkách vojenské tajné služby. "Potenciál mezinárodního terorismu ve světě přetrvává. Z analýz činnosti teroristických organizací je zřejmé, že pravděpodobnost toho, že se Česká republika v budoucnosti stane terčem teroristického útoku, neklesá," varuje VZ. ČR prý bude ale nadále považována hlavně za prostor vhodný k logistické podpoře mezinárodních teroristů a k jejich tranzitu do dalších zemí. Česko se zájmovým prostorem pro teroristické skupiny stalo především pro svou geografickou polohu a nově členství v celoevropském schengenském prostoru.

VZ loni zaznamenalo pokusy členů ultrapravice o vstup do armády

Příslušníci krajně pravicových hnutí se v loňském roce snažili proniknout do řad české armády, zjistilo Vojenské zpravodajství (VZ). Ve výroční zprávě za rok 2007, zveřejněné v pondělí na internetu, VZ tvrdí, že hlavní pozornost zpravodajců byla v této oblasti zaměřena na přijímací proces nových vojáků a na extremistické projevy těch, kteří už v armádě pracují. "Relevantní informace byly v odůvodněných případech předávány oprávněným adresátům," uvedlo VZ ve zprávě. Konkrétní počty odhalených pravicových extremistů však zveřejněný materiál neobsahuje. Osoby z levého okraje české extremistické scény mají podle vojenských zpravodajců "odtažitý postoj k většině otázek spojených s resortem obrany, službě v ozbrojených silách se vyhýbají a do vztahů s příslušníky resortu obrany prakticky nevstupují".

Zpráva vojáků je vyváženější než zpráva BIS, míní odborník

Výroční zpráva Vojenského zpravodajství (VZ) za rok 2007 částečně odpolitizovala diskusi o zájmu cizích rozvědek o plánovaný americký protiraketový radar v ČR. ČTK to v pondělí řekl bezpečnostní expert Andor Šándor, někdejší ředitel Vojenské zpravodajské služby. Civilní kontrarozvědka BIS minulý čtvrtek zveřejnila svou zprávu, v níž upozornila na zájem ruských tajných služeb o radar. VZ v pondělí hovořila jen o službách "některých zemí". Podle Šándora je zpráva vojenských zpravodajců vyváženější. "BIS to výrazně zaměřila jen na ty ruské služby. Jednak to není pravda, samozřejmě, že zájem nemají jenom Rusové. A jednak v tom je náznak určitého připolitizování problematiky," poznamenal Šándor. Ruská federace svůj odpor k plánům na stavbu radaru v ČR dává najevo hlasitě a dlouhodobě. Podle BIS ruské tajné služby nejen, že monitorují situaci, ale také se snaží aktivně působit na české veřejné mínění. Podle průzkumu radar odmítá většina obyvatel ČR.

Jiří Paroubek: Zpráva BIS je také o zneužívání veřejných peněz

Zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) není podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jen o zesílení činnosti ruských tajných eagentů, kteří se snaží ovlivnit stavbu amerického radaru v Brdech. Vláda by se podle něho měla zabývat také informacemi o možném zneužívání veřejných peněz, o zvýhodňování projektů, které čerpají peníze z Bruselu, a o prosazování lidí nakloněných velkým finančním skupinám do státní správy a samosprávy. Šéf nejsilnější opoziční strany to řekl na pondělní tiskové konferenci v Lidovém domě. Představitelé ODS podle Paroubka ze zprávy BIS účelově vybrali jenom to, co se jim hodilo před nadcházejícími senátními a krajskými volbami. BIS se ve zprávě zmínila o čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. Uvedla, že přetrvává riziko zvýhodňování některých projektů předkládaných k financování ze strukturálních fondů EU prostřednictvím osob zodpovědných za jejich hodnocení. Tajná služba podle zprávy také zaznamenala nestandardní jevy, které provázely investiční aktivity některých finančních skupin. Tyto skupiny podle BIS pro podporu svých záměrů řídí a financují činnost lobbistů, jejichž prostřednictvím dosazují vybrané osoby na místa ve státní správě a samosprávě. Je tak ovlivňována činnost těchto orgánů ve prospěch soukromých subjektů, což má negativní dopad na veřejné finance, uvedla tajná služba.

Jan Vidím zrušil schůzku šéfů tajných služeb s poslanci

Schůzka šéfů českých tajných služeb s branným výborem Poslanecké sněmovny se ve středu 1. října neuskuteční. Předseda výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) ji ruší. ČTK řekl, že mu vadí spojování bezpečnostních otázek země s krajskými volbami. Jeho rozhodnutí přivítal bezpečnostní expert opoziční ČSSD Jeroným Tejc. "Vyslyšel mou výzvu, pokud by se tím měl někdo zabývat, je to bezpečnostní rada státu, které by se zúčastnil také prezident a zástupce opozice," řekl Tejc ČTK. Vidím pozval ředitele zpravodajských služeb na jednání výboru proto, aby s poslanci probrali informace o aktivitách ruských agentů v Česku v souvislosti s plánovanou výstavbou amerického radaru. "Odmítám jakoukoli politizaci otázek národní bezpečnosti a jejich spojování a krajskými volbami," uvedl Vidím. Chystá se proto pozvat šéfy tajných služeb až na pozdější termín, pravděpodobně během listopadu. Vidím považuje za chybu, že poslanci získají informace se zpožděním, považuje to však za lepší než "tendenční akce před volbami".

ČR možná čeká těžký úkol řešit snížení počtu eurokomisařů

České republice, která bude v první půlce příštího roku předsedat Evropské unii, možná připadne nesnadný úkol: řídit mezi státy EU debatu o snížení počtu členů příští Evropské komise. Právě za "vlády" Prahy nad unií se totiž asi bude řešit, zda a o kolik se počet nyní 27členného výkonného orgánu EU bude měnit. Situace kolem budoucí podoby komise se zamotala kvůli lisabonské smlouvě, které v červnu Irové v referendu řekli ne. Dokument tak nevstoupí v platnost počátkem příštího roku, jak se původně plánovalo. Jistý navíc není ani jeho další osud. Zatím tak platí to, s čím počítají současná pravidla (smlouva z Nice). Podle nich by se počet eurokomisařů musel snížit, a to nejméně o jednoho. "Je možné, že vytvoření redukčního mechanismu bude na českém předsednictví. Jsme připraveni situaci řešit," připustila ČTK velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Další podnik skupiny BCT - Sklo Bohemia - končí výrobu

Další podnik koncernu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus končí výrobu. Většině zaměstnanců společnosti Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou v pondělí prý manažeři řekli, aby v úterý nechodili do práce. Už od minulého týdne se přitom nevyrábí také ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech. Obě firmy spojuje výroba olovnatého křišťálu, pro který není odbyt. O osudu celého koncernu se stále jedná. Vedení sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se sice v pondělí předběžně dohodlo se zástupci věřitelských bank o budoucnosti sklářské skupiny, výsledek ale nechtělo zveřejnit. "Detaily se stále dolaďují, a proto není možné s dohodou veřejnost seznámit," řekl v pondělí ČTK mluvčí BCT Karel Samec. Dodal, že ve Světlé bude muset o osudu sklárny rozhodnout insolvenční správce, kterého však soud zatím neurčil. Správce bude řešit i případné výpovědi, firma zatím žádné nerozdala.

E15: Varšavská burza nabídla za pražskou téměř pět miliard korun

Podle informací serveru E15 varšavská burza nabídla za 100 procent pražské burzy 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). Učinila tak v dopise akcionářům Burzy cenných papírů Praha (BCPP) a burzovní komoře, jehož vyslání v pondělí ČTK potvrdil předseda varšavské burzy Ludwik Sobolewski. "Nabídku jsem podepsal, ještě dnes bude odeslána do Prahy," uvedl Sobolewski. Podle serveru je nabídka varšavské burzy nejvyšší ze všech uchazečů. Společný prodej svých podílů ohlásili v srpnu akcionáři BCPP, kteří dohromady mají kontrolní balík akcií. O pražskou burzu mají zájem vídeňská burza, transatlantická burza Nasdaq, New York Stock Exchange, londýnská burza i Deutsche Börse.

Originál pittsburské dohody o vzniku ČSR je vystaven v Senátu

Originál pittsburské dohody z roku 1918, která měla zásadní význam pro vznik samostatného Československa, je od pondělí vystaven v Praze. Lidé si mohou prohlédnout tento unikátní dokument ve výstavní síni Senátu v rámci expozice Na cestě k samostatnosti, a to do konce října. Pak se listina vrátí do amerického historického muzea v Pittsburghu. V tomto městě podepsali 30. května 1918 jednostránkovou dohodu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk, tehdy předseda Česko-Slovenské národní rady. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě. Dokument ve slovenštině pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy. Už krátce po vzniku Československa se dohoda stala předmětem sporů. Někteří slovenští představitelé se jí dovolávali při svém úsilí o autonomii Slovenska vzhledem k tomu, že v listině byla Slovákům slíbena vlastní administrativa, sněm a soudy a slovenština jako úřední a vyučovací jazyk.

Ruská rozvědka zveřejnila dokumenty o mnichovské dohodě

Ruská rozvědka SVR odtajnila ze svého archivu některé dokumenty týkající se mnichovské dohody ze září 1938, v jejímž důsledku tehdejší Československo přišlo o část svého území. Podle agentury ITAR-TASS kupříkladu sovětští rozvědčíci informovali Moskvu o chystaném polském záboru Těšínska. "Dokumentů se našlo velice mnoho. Svědčí o tom, že politickému vedení SSSR bylo z různých hledisek informováno o situaci v Evropě. V archivech byly nalezeny tajné materiály s analýzami následků tehdejších událostí na vojensko-politickou situaci," řekl agentuře penzionovaný generál rozvědky, historik Lev Sockov. Kupříkladu se zachovala zpráva britského velvyslance ve Varšavě ministerstvu zahraničí v Londýně, že v případě německého vpádu do Československa polské vedení zabere Těšínsko, což se vskutku stalo.

Sumu za církevní půdu navrhuje Kasal nechat přepočítat VŠE

Sumu, kterou by měly při majetkovém vypořádání dostat církve za půdu přenechanou státu, navrhuje nechat místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) přepočíst Národohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze. Zadání chtěl posvětit od členů sněmovní komise pro vypořádání státu a církví, které svolal na čtvrtek. Protože ale sociální demokraté odmítli účast, zasedání komise odvolal. "Žádný další termín ještě určen nebyl," řekl ČTK s tím, že tým začne zřejmě znovu fungovat až po volbách. Na rozdíl od občanského demokrata Vlastimila Tlustého si Kasal myslí, že komise dospěje k závěru přijatelnému pro stát i církve. Sešla se v plném počtu dvakrát a její jednání bylo podle Kasala "racionální". Komise vznikla po neúspěchu vládního návrhu ve sněmovně v červnu. Kromě opozice odmítli pro vládní normu v její současné podobě hlasovat i tři poslanci ODS v čele s Tlustým. Návrh majetkového vypořádání s církvemi má komise připravit do konce roku.

Středočeská ČSSD po volbách nechce jít do velké koalice s ODS

Šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš vyloučil, že by po krajských volbách jeho strana vstoupila do velké koalice s ODS. Do krajské vlády by sociální demokraté nešli ani s komunisty. Pokud by ČSSD zvítězila, chtěla by ve Středočeském kraji vládnout sama s širokou podporou či v koalici se zelenými nebo nezávislými. Dolejš to v pondělí řekl novinářům. Středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl případnou velkou koalici s ČSSD nevyloučil. Uvedl, že občanští demokraté nebudou o sestavení krajské vlády vyjednávat jen s komunisty. "Pokud by ČSSD uzavřela koalici s ODS, tak by to byla zrada na voličích. Nedovedu si představit, že bych podepsal koaliční smlouvu s ODS a panem Bendlem," uvedl Dolejš. Podle něj je ČSSD ale jinak připravena jednat se všemi subjekty, s nimiž se dokáže shodnout na svých programových prioritách.

STEM: Dvě třetiny lidí budou volit podle celostátní politiky stran

Dvě třetiny občanů se budou v krajských volbách rozhodovat podle toho, jakou politiku prosazují strany na celostátní úrovni. Pro zbývající třetinu bude naopak hrát větší roli, koho jednotlivé strany navrhnou jako hejtmana. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Podle osobností navrhovaných na hejtmana se budou nejčastěji, tedy ve 44 procentech, rozhodovat vysokoškolsky vzdělaní lidé a také respondenti s dobrým materiálním zajištěním (43 procent). Mírně častěji se hodlají podle konkrétních kandidátů rozhodovat také mladí lidé do 29 let (41 procent) a ženy (38 procent). Podle zjištění STEM je ale patrné, že u žádné ze skupin toto hledisko jednoznačně nepřevažuje.

Burza zesílila ztrátu na 4,7 pct, oslabovaly energetika a banky

Pražská burza v odpoledních hodinách v souladu s vývojem ostatních akciových trhů v Evropě prohloubila propad. Vedle akcií peněžních společností investoři ve větší míře prodávali cenné papíry firem z energetického odvětví. Akcie těžební firmy NWR po 13:30 odepisovaly více než desetinu a hlavní index trhu PX ztrácel 4,67 procenta na 1214,5 bodu, vyplývalo z průběžných výsledků. "Středoevropský region dnes v souladu se svými západoevropskými protějšky výrazně ztrácí, když americký záchranný plán investory dostatečně neuklidnil. Burzy sice padají, ovšem za velmi nízkých objemů, nejedná se o žádný panický výprodej," uvedl finanční server www.patria.cz.

Analytici: Krize neohrožuje české banky, ale zdražuje likviditu

Finanční krize, která se pomalu přelévá ze Spojených států do zemí západní Evropy, neohrožuje přímo české banky, ale způsobuje nedostatek likvidity a tedy její zdražení i na tuzemském trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nedostatek likvidity v Evropě by podle nich mohl vyústit v propuknutí recese v eurozóně, která by následně snížila výkon domácího hospodářství a zvýšila nezaměstnanost. "Finanční krize trvá déle a rozšiřuje se výrazněji, než se na jejím počátku zdálo. Nemluvíme už pouze o USA, ale také o Evropě. Nyní už jí nelze sledovat pouze na akciových trzích, ale výrazně zasahuje i peněžní trhy," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Obavy o nedostatek likvidity jsou podle něj cítit i v Praze. Tříměsíční mezibankovní sazba Pribor se za poslední dva týdny zvýšila o 0,15 procentního bodu, a to i přes rostoucí pravděpodobnost, že ČNB ještě letos sníží úrokové sazby. Stabilita České republiky zůstává nedotčena, likvidita ale zdražuje, souhlasil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Na trhu jsou teď peníze dražší a tomu prostě neuhneme," podotkl. Do módy tak podle něj v ČR přijde politika škrtání nákladů.

LČR podaly na CE Wood druhou žalobu, firma má složit 86 mil. Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podal v pátek druhou žalobu na firmu CE Wood o zaplacení dluhu. U Krajského soudu v Brně se domáhá zaplacení 5,7 milionu korun, které mu firma dluží za odebrané dřevo. Navíc Krajský soud v Hradci Králové vydal předběžné opatření, podle kterého musí CE Wood u soudu deponovat 86 milionů korun. Částka je součástí první žaloby na CE Wood, kterou státní podnik podal již ve středu. Peníze, které CE Wood údajně LČR po splatnosti dluží, zůstanou u soudu až do konečného verdiktu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí LČR Radek Drahný. "Rozsudek nám nebyl doručen, o druhé žalobě vím pouze z médií. Mnohokrát jsme se soudně domáhali pohledávky, ale soud nikdy předběžné opatření nevydal, natož několik hodin po doručení žaloby," řekl na dotaz ČTK předseda představenstva společnosti CE Wood Ivan Doubrava. Firma po první podané žalobě odmítla, že by LČR dlužila. Její zástupci prohlásili, že podání žaloby vítají.

Mezi zájemci o Seznam je prý i ruská Digital Sky Technologies

Mezi firmami, které se zajímají o koupi největšího tuzemského internetového portálu Seznam, je údajně i ruská společnost Digital Sky Technologies. Ta letos v létě získala nadpoloviční většinu v ruském emailovém serveru Mail.ru. ČTK to řekl zdroj obeznámený s děním kolem transakce. Prodej Seznamu podle ekonomů zkomplikovala globální finanční krize, která mimo jiné zhoršila přístup potenciálních kupců k úvěrovým zdrojům. Požadovaná cena se ještě před vznikem krize snížila z počáteční jedné miliardy USD na zhruba 850 milionů dolarů, tedy asi 14,5 miliardy Kč. To je údajně stále příliš pro další dva zájemce, fond Apax Partners spojený s televizí Nova i Warburg Pincus, který vlastní konkurenční Centrum.cz a Atlas. "Nyní to vypadá tak, že buď Seznam koupí Rusové, anebo z celé transakce sejde," uvedl zdroj. Digital Sky Technologies (DST) je velkým investorem do ruských internetových firem.

Pelhřimovský Alfatex ukončil textilní výrobu se 178 zaměstnanci

Pelhřimovský textilní podnik Alfatex Móda v tomto měsíci ukončil výrobu, tak jak to v létě oznámilo jeho vedení. Všichni zaměstnanci v závodě skončí v úterý. Ve výrobě pleteného zboží pracovalo 178 stálých pracovníků, v posledních týdnech si ale někteří z nich už našli jiné místo. Alfatex nyní nabízí stroje k prodeji. O dalším využití výrobního areálu se jedná, řekl v pondělí ČTK výkonný ředitel Petr Slabý. "Všechny zakázky jsme dokončili. Lidé jsou doma, dobírají dovolené," popsal Slabý. Výrobní budovy se nacházejí nedaleko městského centra. Jednou ze zvažovaných možností dalšího využití je jejich přeměna v obchodní centrum. Textilní výroba měla v Pelhřimově 117 let dlouhou tradici. Alfatex Móda vznikl před 17 lety transformací státního podniku Modeta. Alfatex měl zákazníky hlavně ve Velké Británii, Itálii a Německu. Ukončení výroby vedení firmy zdůvodnilo posilováním české koruny. Výroba pleteného zboží se prý přestala vyplácet.

Emotivní kampaň má výrazně snížit počet mrtvých na silnicích

Nová propagační kampaň ministerstva dopravy, která obsahuje například televizní spoty simulující záběry z nehod, má výrazně snížit počet mrtvých na silnicích. Záměrem ministerstva je, aby si kolize v roce 2010 vyžádaly maximálně 650 lidských životů. To je zhruba stejný počet obětí, jaký policie evidovala od ledna do srpna letošního roku. Podobu kampaně v pondělí novinářům představili ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) a Eda Kauba z reklamní agentury Euro RSCG, která kampaň připravila. Akce má trvat do roku 2010 a zahrnuje televizní a rozhlasové spoty, tiskové a internetové inzeráty či billboardy. Ministerstvo za celou kampaň zaplatí zhruba 150 milionů korun. Kampaň je podle ministerstva inspirována podobnými akcemi v zahraničí. Především v anglosaských zemích, kde lze běžně spatřit billboardy či spoty s drastickými obrázky obětí nehod. Podle dopravního psychologa Martina Kořána v zahraničí podobné kampaně zachrání pět až sedm procent lidských životů. Pokud by měla podobný účinek i u nás, mohlo by jít podle něj o 60 až 75 lidí ročně.

Vít: Situace okolo žloutenky není kritická, počet nákaz ale roste

Epidemiologická situace týkající se žloutenky není podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta kritická. Řekl to v pondělí novinářům. Počet nakažených se však stále zvyšuje a bude zřejmě narůstat do konce listopadu. Od počátku roku se hepatitidou typu A nakazilo více než 600 lidí. Letošní zvýšený výskyt této nemoci je podle Víta atypický. Nákaza řádí zejména mezi lidmi ve věku 25 až 34 let. Dříve se nemoc objevovala především mezi školními dětmi. Nárůst žloutenky typu A hygienici zaznamenali mezi červencem a srpnem, z 90 na 193. V září přibylo 216 dalších případů. Lokální epidemie je v Praze, na Kolínsku a Pardubicku, na Frýdecko-Místecku a Olomoucku. V ČR hygienici nyní počítají celkem 602 nakažených od počátku roku. Nejvíce je jich v Praze, 346. Ve Středočeském kraji se nakazilo 83 lidí, v Olomouckém kraji 31 a v Moravskoslezském kraji 35.

Kraje spolupracují na ochraně Želivky

V okolí vodního díla Želivka by mělo v budoucnu vzniknout více nádrží a rybníků a další plochy by měly být zalesněny. V obcích, kterými protékají přítoky Želivky, budou vystavěny další čistírny odpadních vod. Vyplývá to ze společného memoranda, které má pomoci udržet kvalitu vody ve vodním díle. V pondělí ho podepsali zástupci Prahy, kraje Vysočina a Středočeského kraje, předseda správní rady společnosti Čistá Želivka a předseda zemědělského výboru sněmovny. Vodní zdroj Želivka je součástí vodárenské soustavy, která zásobuje pitnou vodou asi 1,5 milionu obyvatel ze tří krajů. V posledních letech je údajně problém s čistotou vody v přítocích Želivky. Znečištění pochází hlavně ze zemědělství a mnohdy také ze špatné kanalizace. V okolí navíc klesá množství vody v podzemních zdrojích, podle středočeského hejtmana Petra Bendla lidem v některých obcích vysychají studny.

Škrla se asi procesu v kauze Kuřim nezúčastní, police jej nenašla

Josef Škrla se patrně nedostaví k procesu v kuřimské kauze týkající se týrání chlapců Ondry a Jakuba. Policii se totiž nepodařilo doručit mu soudní předvolání k výslechu, o které požádal advokát Škrlovy dcery Barbory Richard Novák. ČTK to v pondělí řekl soudce Pavel Göth s tím, že současné místo pobytu Škrly není známo. Pro objasnění celé kauzy je klíčovou postavou, přestože není v souvislosti s ní stíhán. "Doma nebyl zastižen. Nevíme, kde se zdržuje a nevíme tedy, kam s předvoláním poslat policii," uvedl soudce. Doplnil zároveň, že o nynějším Škrlově pobytu jsou jen neurčité zprávy. Podle nich se zdržuje ve Skandinávii. Ani Škrlova manželka Renata neví, kde se její partner zdržuje. Řekla to nedávno ČTK. Před soudem v uplynulých týdnech uvedla, že s manželem mluvila naposledy počátkem letošního roku, ale jen telefonicky. Zatykač na Škrlu v žádném případě vydat nelze, není totiž stíhán, vysvětlil soudce. Podle Nováka by Škrla mohl výpovědí dceři Barboře, která se vydávala v minulosti za děvče Aničku, pomoci. Škrla se může dostavit i bez předvolání k brněnskému krajskému soudu k procesu, je to ale velmi nepravděpodobné.

Hrušínský opustil poradní sbor, cítí se být ve střetu zájmů

Poradní sbor pražského primátora, který připravuje nová pravidla grantového systému v pražské kultuře, opustil ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Cítí se být ve střetu zájmů - jako potenciální příjemce grantů by měl rozhodovat o způsobu, jak se budou udělovat. Takových lidí je ale v poradním sboru více, téměř třetina jeho členů. Ne všichni ale vidí ve svém jednání rozpor. Ředitel Činoherního klubu a člen sboru Vladimír Procházka ČTK řekl, že o této záležitosti se mluvilo hned na začátku práce poradního sboru. On i další deklarovali, že nebudou členy grantové komise, která teprve o rozdělování peněz konkrétním žadatelům rozhoduje, respektive navrhuje městu, aby dotace udělilo. "V té musejí být skutečně nezávislí odborníci," řekl Procházka. "Řada z nás, kteří jsou přímo či nepřímo na systému grantů závislí, má mnoho zkušeností z praxe, aby mohli pomáhat při vzniku nového grantového systému," vysvětlil, proč ve sboru je.

Týdenní festival poutá pozornost na kvalitní architekturu

Především výstavy a přednášky nabízí druhý ročník festivalu Architecture Week (Týden architektury), který se koná do 5. října v Praze. Centrem přehlídky budou budova Nadace ABF na Václavském náměstí a Veletržní palác, kde mohou lidé získat informace o všech festivalových akcích, řekli v pondělí pořadatelé novinářům. Festival se letos koná podruhé, vždy se blíží datu 1. října, který je mezinárodním dnem architektury. Na programu jsou hlavně výstavy a přednášky, ale i semináře, debaty a procházky městem. Týden architektury by měl totiž podporovat zájem o architekturu především na základě vlastních dojmů, prožitků a zkušeností. Svá studia otevřou i někteří architekti. Program festivalu najdou zájemci na adrese www.architectureweek.cz. Pořadatelé by chtěli, aby jejich akce vzbudila také zájem lidí o urbanistický rozvoj Prahy i o další plánování jejího vývoje.

Divadlo Komedie v pondělí uvedlo premiéru inscenace Petrolejové lampy

Českou sezonu v pražském Divadle Komedie zahájila v pondělí večer premiéra scénické adaptace románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy, kterou připravil režisér David Jařab. Do hlavních rolí obsadil dvě výrazné herecké osobnosti - Ivanu Uhlířovou a Karla Rodena. Jařab k inscenaci přistoupil po svém - záměrně se od filmu oprostil a vycházel z původního pramene, tedy románu, a řadu věcí dopsal. "I časová struktura se od románu, který je chronologický, liší. Příběh jsem umístil do jakéhosi bezčasí. Šlo mi o vnitřní konflikt hlavních hrdinů, akcentoval jsem jen některé elementy Havlíčkova románu," uvedl. Podle mluvčí souboru Pražského komorního divadla Lenky Studenkové jsou Jařabovy Petrolejové lampy komorním a sevřeným příběhem o soužití dvou zcela odlišně založených lidí, které spojí osud a doba.

Českou národní hymnu nahrál i All Star Refjúdží Band

Nejen orchestr Národního divadla nahrál novou verzi české státní hymny, ale i kapela All Star Refjúdží Band, která působí v představení Tanec přes plot pražského Divadla Archa. Tvoří ji uprchlíci, kteří žijí v České republice. "Jejich hymna propojuje národní tradici s moderními prvky, zároveň také odráží prognózy demografického vývoje České republiky," řekla ČTK Pavlína Svatoňová z Archy. Odkazuje přitom na demografické studie, z nichž vyplývá, že v roce 2020 bude 7,5 procenta populace tvořeno imigranty nebo jejich dětmi. V polovině století to už může být i čtvrtina obyvatel České republiky, uvedla. Tomuto trendu podle ní odpovídá i nové hudební aranžmá: tradiční českou dechovku doplňují akordeony a arabská loutna oud. Píseň hraje kapela v rytmu reggae a text Kde domov můj zpívají zpěváci původem ze Švýcarska, z Číny a z Kurdistánu.

Počasí

V úterý bude polojasno až oblačno, od severozápadu postupně zataženo a v Čechách bude na většině území občas pršet. Teploty 14° až 18° Celsia, na horách kolem 10°C.