Zprávy

V Afghánistánu byli zraněni tři čeští vojáci

V noci na pondělí byli v afghánské provincii Lógar zraněni tři čeští vojáci z provinčního rekonstrukčního týmu při raketovém útoku na jejich základnu. Informoval o tom náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Na základnu Shank, kde jsou dislokování čeští vojáci provinčního rekonstrukčního týmu, byly vystřeleny tři rakety,"uvedl Picek v tiskové zprávě. Stalo se tak asi ve 2:00 v noci místního času (v neděli ve 23:30 SELČ). Jedna z raket dopadla do prostoru základny a dva české vojáky zranila středně těžce a jednoho lehce. Dva hůře zranění rotní, narození v letech 1978 a 1980 byli poté, co jim byla poskytnuta první pomoc, převezeni letecky do americké polní nemocnice na základně v Bagrámu. Jejich další převoz do ČR bude záviset na vývoji jejich zdravotního stavu. Lehce zraněný rotmistr je ošetřován na základně Shank. "Rodiny vojáků jsou vyrozumívány," dodal náčelník generálního štábu. V letošním roce už dva čeští vojáci v Afghánistánu přišli o život.

Ministerstvo obrany zveřejnilo plný text radarové smlouvy SOFA

Ministerstvo obrany na svých internetových stránkách zveřejnilo plné znění smlouvy upravující pobyt amerického personálu na americké protiraketové radarové základně v Brdech. Smlouvu, známou jako SOFA, podepsali v pátek ministryně obrany Vlasta Parkanová a její americký protějšek Robert Gates. Dohoda, kterou české ministerstvo obrany označuje za úspěch ve vyjednávání s americkou stranou, je v češtině k dispozici na jeho internetových stránkách. Materiál má 29 stran, preambuli a 34 článků. SOFA je druhým z dvojice významných dokumentů spojených se vznikem české části amerického protiraketového deštníku. Vlastní dohodu o radarové základně podepsali ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová už v červenci. Obě smlouvy chce česká vláda předat do Poslanecké sněmovny co nejdříve, hlasovat by se o nich mělo zřejmě ještě letos. Ve smlouvě SOFA, o které se jednalo 16 měsíců, je například stanoveno, že prostor základny zůstává českým majetkem. Američané na základně podléhají až na dvě výjimky české jurisdikci a osvobození od daní z příjmů se bude omezeně vztahovat jen na americké firmy a jejich zaměstnance, kteří obdobnou daň platí v USA.

Rakovnická ODS Tlustého ze strany nevyloučila

Místní sdružení ODS v Rakovníku podpořilo poslance Vlastimila Tlustého a nevyloučilo ho ze strany. Nevyslyšelo tak výzvy stranického vedení, podle nějž by měl Tlustý kvůli kauze Morava opustit řady ODS. Podle členů rakovnické ODS by ale Tlustý měl ODS sám opustit, pokud se potvrdí informace médií o tom, že se dopustil něčeho nezákonného. Tlustý podle zdroje z jednání, který si nepřál být jmenován, vysvětloval nejen svou roli v kauze bývalého poslance ODS Jana Moravy, ale reagoval i na informace médií, podle nichž byl údajně úzce napojen na organizovaný zločin kolem zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Žádá prý například, aby byl v plném rozsahu zveřejněn policejní spis Krakatice. Materiál, jehož části unikly, mapoval Mrázkovy aktivity. Podle médií se podnikatel před osmi roky snažil prostřednictvím svých spolupracovníků využívat Tlustého a současného ministra vnitra Ivana Langra k prosazování podnikatelských zájmů v politice. Oba politici vědomé napojení na podsvětí popírají.

Výkonná rada vyzvala Moravu a Tlustého k opuštění řad ODS

Kauza sbírání informací o politicích natolik poškodila ODS, že by její aktéři měli vystoupit ze sněmovny i řad ODS. Výkonná rada nejsilnější vládní strany se na tom usnesla potom, co rakovnická místní organizace odmítla vyloučit poslance Vlastimila Tlustého. ODS proto uvažuje o změně stanov. První místopředseda strany Pavel Bém řekl, že zatím se hledá takový právní postup, který by umožňoval vyloučit jednotlivce, ale netorpédoval by demokratické fungování strany.

Grémium: Spor Béma a Topolánka je vyřízená věc

Spor šéfa ODS Mirka Topolánka a prvního místopředsedy ODS Pavla Béma považuje grémium ODS za vyřízenou věc. Užší vedení strany se na tom shodlo na nedělním jednání. Topolánek a Bém si na něm vysvětlili svůj spor a zdůraznili, že nyní je důležité se soustředit na senátní a krajské volby. Grémium se plně postavilo za místopředsedu strany Ivana Langra a doporučilo poslanci Vlastimilu Tlustému, aby se vzdal mandátu. Sdělili to místopředsedové Pavel Bém a Petr Nečas. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek opustil grémium víc než půlhodiny před jeho skončením. Topolánek (ODS) v nedělním diskusním pořadu televize Prima obvinil Béma, že ve straně proti němu dlouhodobě pracuje s poslancem Vlastimilem Tlustým. "Můžu říct, že si to oba pánové i my ostatní členové grémia vyříkali, vysvětlili, jak kdo to myslel," řekl Nečas. Spor Topolánka s Bémem označil za komunikační šum ve vypjaté předvolební atmosféře. Podle něj ve straně "klid zbraní je, byl a bude". Situaci v ODS vyhrotily případ bývalého poslance Jana Moravy a stranického rebela Tlustého a zveřejněná část policejních odposlechů z akce Krakatice o někdejším možném napojení Tlustého a ministra vnitra ODS Ivana Langra na organizovaný zločin.

Vláda schválila rozpočet na příští rok s deficitem 38 miliard

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Rozpočet nyní posoudí Poslanecká sněmovna, kde zatím vláda nemá zaručeny hlasy všech koaličních poslanců. Návrh rozpočtu je postaven na daňových změnách, které připravil ministr Kalousek. Tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým se již nechali slyšet, že daňové úpravy nepodpoří. Změna zákona o daních by měla od příštího roku snížit sociální pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu a zachovat 15procentní daň z příjmu. Podle vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by přitom vláda měla skončit, pokud se jí nepodaří ve sněmovně státní rozpočet prosadit. Rozpočet v současné podobě nehodlají podpořit ani opoziční sociální demokraté, kterým vadí především přehnaný odhad růstu ekonomiky v příštím roce, málo peněz na školství, důchody, zemědělství a mzdy státním úředníkům. "ČSSD současný návrh zákona o státním rozpočtu pokládá za chybný, a pokud nedojde k jeho podstatným změnám, nemůže jej při projednávání v Poslanecké sněmovně podpořit," uvedl místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Navržený rozpočet má podle ministerstva financí zajistit dosažení deficitu veřejných financí na úrovni 1,6 procenta HDP. Pro přijetí eura je podle požadavků EU nutno dodržet tříprocentní hranici. Cílem vlády je nadále deficit snižovat až na 1,2 procenta HDP v roce 2012. Pro letošní rok je naplánován schodek rozpočtu 71,3 miliardy korun. Loni stát hospodařil s deficitem 66,4 miliardy korun. Naplánované výdaje i příjmy rozpočtu vláda navýšila o 700 milionů korun díky prodeji nemovitostí v majetku ministerstva vnitra a úřadu vlády. Výdaje státu tak budou 1,152 bilionu korun a příjmy 1,114 bilionu korun. O 100 milionů korun byl rovněž posílen rozpočet Bezpečnostní informační služby, a to přesunem peněz v rámci rozpočtu. Jednu miliardu korun získalo navíc ministerstvo školství, a to na vysoké školy. Mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová řekla, že ministr Ondřej Liška (SZ) považuje zisk jedné miliardy za úspěch, přestože nepokrývá všechny potřeby univerzit. Aby byly prostředky na jednu z priorit ministerstva zajištěny, vyčlení prý pro vysoké školy v rozpočtu školství ještě další miliardu.

Navržený rozpočet ovšem počítá příští rok s růstem ekonomiky o 4,8 procenta, což je dnes podle ekonomů velmi optimistický údaj. Podle nich poroste ekonomika tempem kolem čtyř procent, a příjmy rozpočtu by se tak oproti plánu mohly propadnout o desítky miliard. Takto rychlý růst není reálný ani podle odborářů. Kalousek řekl, že odhady jsou z poloviny letošního roku. "Dnes jsem je již nemohl označit za konzervativní, ale optimistický odhad. Není ovšem mimo realitu," uvedl ministr s tím, že doporučil vládě zatím ekonomickou prognózu neměnit. Nový odhad vývoje ekonomiky chce Kalousek učinit až na začátku příštího roku a případnému negativnímu vývoji přizpůsobit provozní výdaje státu.

Vláda schválila zákon, který má zlevnit technické normy

Technické normy, kterými se při své podnikatelské činnosti musejí řídit firmy i jednotlivci, zlevní příští rok až o polovinu. Zjednoduší se také dosavadní distribuce norem, které budou podnikatelé získávat hlavně v elektronické podobě. ČTK o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že vláda v pondělí schválila návrh změny zákona o technických požadavcích na výrobky. V důsledku těchto změn ušetří podle ministerstva 200.000 podnikatelů příští rok zhruba 50 milionů korun. To je více než polovina celkových nákladů, které firmy ročně na technické normy vydají. "Snížit jejich cenu bude možné díky přechodu z tištěné na elektronickou formu norem a díky úsporám v rezortu průmyslu a obchodu. Jen transformací Českého normalizačního institutu klesnou náklady na tvorbu norem na polovinu," uvedl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Vláda schválila rozšíření mýtného na vozy od 3,5 tuny a navýšení poměrné části důchodů

Vláda schválila rozšíření povinnosti platit mýtné na malé nákladní vozy od 3,5 tuny hmotnosti. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Malé náklaďáky by měly začít platit od ledna; dosud se povinnost týká pouze kamionů od 12 tun včetně. Návrh novely zákona musí ještě schválit parlament. V mýtném systému je nyní zaregistrováno přes 300.000 kamionů, v lednu se ke kamionům připojí podle odhadů až 150.000 menších nákladních aut.

Vláda schválila navýšení poměrné části důchodů o 4,4 procenta. Od ledna příštího roku tak bude průměrný důchod vyšší o 330 korun. Výdaje rozpočtu na penze se zvýší o 11,1 miliardy korun. Průměrný starobní důchod tak bude k 1. lednu činit 9985 korun.

Vláda nepodpoří návrh omezit právo účasti v stavebním řízení

Vláda ve sněmovně nepodpoří poslanecký návrh vzít občanským sdružením právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Kabinet bude nicméně s autory návrhu diskutovat, stanovisko vlády není "zcela negativní", uvedl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu premiér Mirek Topolánek (ODS). Debata by se mohla odehrát při projednávání komplexní novely zákona o ochraně přírody a krajiny z vládní dílny.

Historici vytýkají Benešovi nerealistickou orientaci na Rusko

Prezident Edvard Beneš podle historiků chybně vyhodnotil situaci a vývoj v komunistickém Rusku, když předpokládal jeho demokratizaci a přibližování se západní Evropě. Vzhledem k meziválečné geopolitické realitě se nezdálo jako realistické vybudování jakéhosi koridoru na východ. Vyplynulo to z příspěvků na konferenci o Československu a krizi demokracie v období před a po druhé světové válce, která začala v sídle Senátu. Beneš se podle profesora Milana Haunera z univerzity ve americkém Madisonu už při první návštěvě v červnu 1936 rozplýval nad dokonalostí sovětského systému a budovatelskými výsledky. Doufal, že se sovětskou pomocí zvítězí principy kolektivní bezpečnosti. "Republika se musí posunout na východ. To není žádné slovanství, ale geografický zákon. Budeme pevnější proti Německu," citoval Hauner Benešova slova. Benešova vize kolektivní bezpečnosti předbíhala dobu, v meziválečném období ale neměla moc šanci na úspěch, míní také Jindřich Dejmek z Historického ústavu Akademie věd. Za Benešovo závažné pochybení označil dezinterpretaci sovětské reality, nejen zahraniční politiky. Kritici Beneše označují za viníka mnichovské kapitulace v roce 1938 a tím likvidace státu, o jehož vznik se zasloužil. Vyčítají mu také to, že zemi ještě za války dobrovolně vydal Stalinovi, a tím urychlil sovětizaci ostatních států východní Evropy.

Pražský soud zahájil insolvenční řízení v BCT i Porcele Plus

Městský soud v Praze zahájil na žádost vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) insolvenční řízení. Informaci zveřejnil insolvenční rejstřík na www.justice.cz. Majetkově spjatá společnost Porcela Plus je přitom v insolvenci už od pátku 19. září. Vedení obou firem od rána jednalo s věřitelskými bankami o možnostech restrukturalizace společností a řešení jejich problémů s nedostatkem provozního kapitálu.

Skupina BCT je největším českým výrobcem užitkového skla. Zaměstnává přes 5000 lidí. V loňském roce uskutečnila zakázky za zhruba 5,5 miliardy korun. Polovinu akcií ve skupině ovládají podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček, 49 procenta vlastní stát a zbylé procento ČSOB, která podíl státu spravuje. V majetkově propojené Porcele Plus, která zaměstnává kolem 2000 lidí, vlastní stát dokonce 65 procent akcií a zbytek ovládají Květ a Souček. Přesto stát podle týdeníku Euro odmítl firmy převzít a pomoci při jejich záchraně.

ÚS nezasáhl do sporu o náhradu za majetek na Zakarpatské Ukrajině

Ústavní soud (ÚS) nevyužil možnost zasáhnout do vleklého sporu o odškodnění lidí, kteří kvůli druhé světové válce a následné změně hranic přišli o majetek na Zakarpatské Ukrajině. Soudci v těchto dnech z formálních důvodů odmítli návrh na zrušení sporného vládního usnesení a ministerské vyhlášky z konce 50. let minulého století. Obě normy se týkají právě odškodnění. ČTK to zjistila z databáze usnesení. Část lidí, kteří museli na Zakarpatské Ukrajině po jejím připojení k Sovětskému svazu zanechat majetek, byla symbolicky odškodněna již za minulého režimu. Mnozí další původní majitelé nebo jejich potomci však stále žádnou náhradu nezískali. V Poslanecké sněmovně nyní po řadě sporů vzniká kompromisní návrh nového zákona o odškodnění. Zatím se však nedostal dále než do ústavně-právního výboru. Stížnost, kterou nyní odmítl Ústavní soud, podal potomek bývalých majitelů nemovitostí na někdejším československém území. Komunistické úřady jim náhradu nepřiznaly s vysvětlením, že majetek byl příliš velký. Muž neuspěl ani po roce 1989, kdy se obrátil na ministerstvo financí i třeba na ombudsmana. Podle stížnosti je spor otázkou velkého právního významu. Podobný problém prý řeší asi 250 členů občanského sdružení Podkarpatská Rus - náhrada majetkové újmy. Do řízení před ÚS se také chtělo zapojit skoro 200 členů sdružení včetně předsedy, ale soud jim to nedovolil.

Česká pošta dá šanci obcím promluvit do nové podoby služeb

Česká pošta dá šanci obyvatelům 178 obcí, v nichž plánovala zrušit své pobočky, promluvit do nové podoby poštovních služeb v jejich regionech. Od října do prosince v nich uskuteční dotazníkové šetření, v němž se bude občanů ptát nejen na jejich spokojenost se současnými poštovními službami, ale i na to, jak by měly v budoucnu vypadat. Po pondělním setkání se starosty středočeských obcí to řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Výsledky ankety by podle něj měly být známy v průběhu ledna. Teprve pak se rozhodne, a to zřejmě individuálně, jaké řešení bude v které obci zvoleno. "Pošta je připravena se rozjet zpátky do obcí a začít znovu s nimi mluvit a hledat nejlepší službu, kterou může poskytnout," dodal Zajíček. Dotazníkové šetření se podle něj bude opakovat dvakrát v období od října do prosince. Pošta se bude ptát i na nové služby, které v těchto obcích od října zkušebně rozjede. Kromě kamenných poboček, které zachová, se do těchto 178 obcí rozjedou i motorizovaní doručovatelé. Lidem nabídnou nově například i peněžní služby. Pošta chce také v každé obci otevřít místo, kam by bylo možné ukládat zásilky, aby si je lidé mohli vyzvednout i po pracovní době.

Fondu ohrožených dětí chybí peníze, spasit ho prý může jen dotace

Fondu ohrožených dětí (FOD) chybí 15 milionů korun pro letošní provoz domovů pro ohrožené Klokánek. Předsedkyně FOD Marie Vodičková novinářům řekla, že jejich další provoz může zachránit pouze mimořádná dotace od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), jinak budou muset být do měsíce uzavřeny. "Pokud bychom mimořádnou dotaci nedostali, budeme muset Klokánky uzavřít," uvedla. "Dotace pro FOD je v této chvíli v jednání a není o ní zatím ještě definitivně rozhodnuto," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Z Klokánků, v nichž děti žijí v prostředí podobnému běžné rodině, by pak do ústavů putovalo 350 dětí. Náklady na pobyt dětí v ústavech jsou přitom ve srovnání s náklady v Klokáncích podle Vodičkové nejméně asi o třetinu vyšší. O práci by navíc přišly asi dvě stovky zaměstnanců Klokánků.

Národní strana chce ve středu v Brně protestovat proti islámu

Příznivci krajně pravicové Národní strany připravují na středu protest proti islamismu, který by se měl uskutečnit před brněnskou mešitou ve Vídeňské ulici, nejstarší muslimskou modlitebnou v Česku. Informace o protestu jsou na internetových stránkách Národní strany a již se proti němu ohradila organizace Libertas Independent Agency sdružující brněnské muslimy a přátele muslimských národů. Shromáždění má začít ve středu v 11:30. Pořadatelé uvádějí, že akce bude improvizovaná. Zákon ale podobný pojem nezná. Jakékoli shromáždění je nutno předem úřadům ohlásit. Do pondělních 17:00 nebyla připravovaná demonstrace Národní strany ohlášena radnici Brno-střed. Uspořádání neohlášené akce by bylo nezákonné, řekl ČTK mluvčí radnice Roman Burián. "Situaci samozřejmě monitorujeme. Shromažďujeme k události všechny důležité informace," řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková z jihomoravské policejní správy. Demonstrace má být odpovědí na smrt českého velvyslance v Pakistánu Iva Žďárka. Brněnští muslimové vyjádřili krátce po jeho úmrtí při pumovém útoku soustrast jeho rodině. V minulosti se opakovaně distancovali od teroristických islámských útoků.

Soud propustil údajného komplice "zloděje století" z vazby

Údajný komplic "zloděje století" Františka Procházky Milan Čermák může opustit vazební věznici. O propuštění muže z vazby rozhodl pražský městský soud, řekl ČTK jeho mluvčí Petr Kulawiak. Již minulý týden složil Čermák desetimilionovou kauci. Stále hledaného Procházku viní policie z krádeže více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S. Čermák byl údajně mužem, který seděl v dodávce, do níž Procházka naložil uloupené peníze.

Romové z celé země zamíří do Olomouce na tradiční pouť

Romové z celé republiky zamíří tuto sobotu na Svatý Kopeček u Olomouce na tradiční romskou pouť. Doprovázet ji bude nejen mše, ale i vystoupení pěveckých a tanečních souborů. Akce má již dlouhodobou tradici, letos se uskuteční podesáté. Pořadatelé očekávají zhruba 500 lidí. ČTK to řekla Jana Březinová z olomoucké charity. "Na této pouti se snažíme vytvořit prostor pro setkávání Romů z různých regionů a pro výměnu zkušeností mezi institucemi, které se snaží pomáhat příslušníkům etnických menšin," uvedla Březinová. Stejně jako v předchozích ročnících by mělo svatý Kopeček zaplnit několik stovek Romů. "Ozývají se mi hodně, zájem je. Letos však nepřijedou Romové ze Slovenska," doplnila. Akce začíná mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie, kterou bude sloužit František Lízna. Potom budou zpřístupněny ambity za bazilikou, kde se uskuteční kulturní program. Návštěvníkům se představí například taneční soubor Devleskre Čháve ze Střediska volného času Domeček ve Valašském Meziříčí či účinkující ze Společenství Romů na Moravě nebo občanského sdružení Vzájemné soužití z Ostravy. Na odpoledne pořadatelé akce připravili výstavu fotografií mapující činnost zúčastněných organizací. Pouť skončí závěrečným požehnáním. Cílem pouti je umožnit Romům z celé České republiky prezentaci jejich kultury a tím přispět ke sblížení romské menšiny s majoritní společností. Jde o jedinou akci tohoto druhu v tuzemsku.

Na Evropskou noc vědců se v Česku chystají dvě desítky hvězdáren

Na letošní Evropskou noc vědců, jejímž cílem je bořit mýty o vědcích coby podivínech, se připravují dvě desítky českých a moravských hvězdáren. O jejích akcích informuje Pavel Suchan z České astronomické společnosti. Noc vědců je celoevropská akce pořádaná od roku 2005 z iniciativy Evropské komise. Astronomické městečko Astronomického ústavu Akademie věd u Ondřejova na Benešovsku, kde začalo pozorování vesmírných těles už před více než sto lety a od té doby se z něj stalo nejvýznamnější české pracoviště, předvede v akci hvězdářský teleskop se zrcadlem o průměru dvou metrů, který je největší v republice. V pátek v 16:00 a pak v každou celou hodinu až do půlnoci se budou konat prohlídky celého areálu včetně specializovaných pracovišť. Tím je například takzvaná sluneční patrola, která nepřetržitě pozoruje tuto Zemi nejbližší hvězdu. Otevřeno bude také muzeum s historickými přístroji a dokumenty, které zachycuje vznik a vývoj ondřejovské observatoře. Na večerní pozorování oblohy v historické části areálu observatoře mohou přijít amatérští astronomové se svými dalekohledy a do vesmíru se podívat společně se svými kolegy a návštěvníky.

Václav Havel dostane literární Cenu Jaroslava Seiferta

Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77 dostane za rok 2008 bývalý prezident, dramatik a spisovatel Václav Havel. ČTK to sdělila Viola Baštýřová z pořadatelské agentury. Cenu porota Havlovi udělila za osmý svazek Spisů. Havel by ji měl převzít počátkem října na slavnostním ceremoniálu v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka. Seifertova cena se uděluje za vynikající básnické či beletristické dílo vydané v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureát dostane 300.000 korun. "Cenu z rukou Františka Janoucha, zakladatele Charty 77, převezme pan Havel zřejmě druhý týden v říjnu, přesné datum oznámíme v průběhu týdne," řekla Baštýřová. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Cena byla Havlovi udělena za osmý svazek Spisů, který obsahuje projevy a jiné texty z let 1999 až 2006 (tedy i z prezidentského období), literární koláž Prosím stručně a text divadelní hry Odcházení, uvedla Baštýřová.

Na velkomoravský poklad z Mikulčic se přišly podívat stovky lidí

V Brně byla v pondělí vystavena přibližně desetina velkomoravského pokladu ze známé archeologické lokality v Mikulčicích na Hodonínsku. Bezmála 2000 lidí si prohlédlo 60 šperků ze zlata, stříbra a bronzu nevyčíslitelné hodnoty. Mikulčický poklad nebyl až dosud v takovém rozsahu prezentován. Archeologové si jej považují natolik, že nejzajímavější kousky z něj vystavili na Staré radnici v Brně na pouhý jeden den. Poklad se zase vrátí do trezoru, kde je mu nejlépe, řekl ČTK vedoucí archeologického výzkumu v Mikulčicích Lumír Poláček. Podle něj nejsou v Mikulčicích ani v Brně výstavní prostory, v nichž by bylo možné šperky natrvalo umístit. Jedinečné jsou nejen tím, že byly vytvořeny před více než tisícem let, ale také svým dokonalým zpracováním, které oceňují i dnešní šperkaři. Expozice zahrnovala ceremoniální opasky, přezky, spony, náušnice, ozdoby, prsteny, gombíky a také zlatou byzantskou minci. Jsou to předměty, které archeologové za uplynulých 50 let nalezli při vykopávkách v hrobech velkomoravských velmožů. Akce se konala za mimořádně přísných bezpečnostních opatření. Cílem bylo připomenout loňský ničivý požár, který zlikvidoval mikulčickou archeologickou základnu, a nastínit, jak by mohl být tamní areál zmodernizován. Nyní se vedou jednání o zápisu Mikulčic a sousedních slovenských Kopčan se zachovaným velkomoravským kostelem mezi světové památky UNESCO.

V Ústí nad Labem a Mostě se představí česká a saská divadla

V divadlech v Ústí nad Labem a v Mostě se od 1. do 5. října poprvé v Česku setkají divadla z Čech a Saska. Uskuteční se tam druhý ročník festivalu Česko-saský divadelní podzim. Loni se setkání divadel konalo v německém Plavnu (Plauen), informovala ČTK Ivana Vondráková z občanského sdružení Misslareuth 1990. Mitte Europa, které akci pořádá. Setkání navazuje na festival Uprostřed Evropy, jehož 17. ročník se v létě konal na 66 místech Ústeckého a Karlovarského kraje, Saska a Bavorska. Na festivalu svá představení předvedou divadla z Ústí nad Labem, Mostu, Litvínova a Chebu, ze Saska přijedou soubory z Budyšína, Freibergu a Stollbergu. Mimo ně budou diváci moci spatřit i představení divadla z bulharského Blagoevgradu. Hlavním tématem představení podle Vondrákuvé bude osoba umělce a jeho pracovní problémy či osudy. Diváci se tak podle ní budou moci těšit například na příběh slavné šansoniérky Edith Piaf v úspěšném muzikálu Edith - vrabčák z předměstí v podání Severočeského divadla opery a baletu. Středosaské divadlo Freiberg zase uvede operu Orfeus a Euridika o slavném antickém pěvci a hráči na lyru. Část programu festivalu bude určena i pro děti. V Divadle rozmanitostí v Mostě se mohou těšit na pohádku bratří Grimmů Sůl nad zlato nebo na obrázkové divadlo Hundertwisser o rakouském malíři Friedensreichovi Hundertwasserovi.

V Praze budou poprvé postaveny Česko-americké hudební mosty

Milovníci hudby budou moci na přelomu září a října navštívit cyklus tří koncertů s názvem Česko-americké hudební mosty. V sídle Senátu je spolu s jeho kulturním výborem pořádá newyorská nezisková organizace Music Bridges International. Jejím cílem je podporovat znalost historie hudby, hudebních děl, vzájemného vlivu skladatelů různých zemí a výměnu hudebních zkušeností současných interpretů. Organizace kvůli tomu pořádá věnuje koncerty jak klasické, tak populární a lidové hudby v různých zemích, v Praze se představí poprvé. Jejím uměleckým ředitelem je houslista Yuval Waldman, který si pro pražské koncerty pozval české hudebníky včetně pianisty Tomáše Víška, pěvkyně Pavly Kšicové a Prague Trombons Quartet. Na zahajovacím koncertu v pondělí 29. září zazní hudba moravské komunity v Pensylvánii počátku 18. století, barokní instrumentální skladby, díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů a také Američan v Paříži od Georga Gershwina. Aktérem druhého koncertu bude americký pianista Hugh Sung z The Curtis Institute of Music, který patří k prestižním hudebním školám v USA. Sung v rámci svého úterního vystoupení předvede, jak je možné tvůrčím způsobem využívat počítač jak pro interpretační, tak pedagogickou hudební praxi. Závěrečný koncert bude věnován nové americké a české hudební tvorbě včetně skladeb ovlivněných jazzem. Na programu jsou mimo jiné díla Petra Ebena, Michaela Kocába, Scotta Joplina, Williama Bolcoma a také Jaroslava Ježka.

Klicperovo divadlo chystá měsíční festival Čekání na Václava

Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravuje již pátý ročník festivalu Čekání na Václava. Součástí festivalu, který začne v neděli 28. září a skončí 28. října, bude například premiéra hry Perikles v režii Jiřího Nekvasila či uvedení hry Václava Havla Odcházení v režii Andreje Kroba. Na ni v rámci festivalu naváže uvedení série Havlových her v nastudování několika divadel.

Festival Mezipatra přiblíží život lidí po klíčové životní změně

Letošní devátý ročník festivalu filmů s homosexuální tematikou Mezipatra bude mít podtitul "Život po..." a zaměří se na lidi po zásadní životní změně. Návštěvníci festivalu mohou vidět desítky filmů zobrazujících život lidí po změně pohlaví, po zjištění diagnózy nemoci či ztrátě partnera nebo partnerky. Festival se uskuteční od 31. října do 12. listopadu v Brně a Praze.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, místy s deštěm. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia. Mírný severozápadní až severní vítr.