Zprávy

O zvolení do Senátu letos usiluje rovných 200 kandidátů

O zvolení mezi senátory bude letos soupeřit rovných 200 kandidátů, kteří byli k říjnovým volbám registračními úřady připuštěni. V porovnání s předloňskou obměnou třetiny členů horní komory se jejich počet o čtyři snížil. Je jich nicméně o 32 více než při senátních volbách před šesti lety, ze kterých vzešli letos končící senátoři. Lhůta pro registraci senátních kandidátek v pátek skončila. Nejvíce kandidátů se přihlásilo v Praze 5, a to rovný tucet. Naopak nejmenší výběr budou mít voliči na Frýdeckomístecku, kde se budou moci rozhodovat jen mezi pěti uchazeči. Celkem své kandidáty podle informací ČTK z registračních úřadů letos přihlásilo podobně jako při předchozích volbách 31 stran a hnutí, některé z nich v koalici.

Topolánek končí s kolečkem po resortech, ministry měnit nehodlá

Premiér Mirek Topolánek (ODS) v pátek návštěvou ministra a šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL) ukončil své prázdninové kolečko návštěv jednotlivých resortů kabinetu. Topolánek návštěvy prezentoval jako snahu zjistit, zda v polovině funkčního období vlády plní ministři programové prohlášení. Při návštěvách ale hlavně chválil a v pátek uvedl, že vládní sestavu měnit nehodlá. Na zvážení svých podřízených v kabinetu pak chce nechat, zda mají ve funkcích zůstat jejich náměstci. "Ne všechno, co zaznělo za zavřenými dveřmi, byla chvála," bránil se premiér výtkám k absenci kritiky na tiskové konferenci po návštěvě ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), když inspekční kolečko hodnotil. Po návštěvách jednotlivých ministerstev ale pravidelně vyzdvihoval především věci, které se členům vlády podařily. Topolánek také vysvětloval, že nemá zájem destabilizovat vládu. Politolog Zdeněk Zbořil pokládá celou prázdninovou Topolánkovu akci za snahu zviditelnit kabinet a především některé jeho nevýrazné členy.

Premiér vzkázal ministrovi, že má dát peníze na VŠ ze svého

Premiér Mirek Topolánek (ODS) odmítá přidat ministrovi školství Ondřeji Liškovi dvě miliardy na vysoké školy, doporučil mu hledat v jeho rozpočtové kapitole. Liška svůj požadavek vyvozuje ze zvýšení počtu vysokoškoláků, příspěvek státu na vzdělávání jednoho vysokoškoláka činil před dvěma lety 72.941 korun, v roce 2009 by to mohlo být už pouze 66.700 korun. Premiér tvrdí, že Liška může vysokým školám přidat přehodnocením rozdělení financí uvnitř resortu. "Pokud je prioritou vysoké školství, a to je, nemůže mi ministr říct a nemůže to být pravda, že mu na tuto prioritu chybí dvě miliardy. Připouštím, že by mu mohly chybět jinde, ale vylučuji, že by chyběly na vysoké školy. To ať vyhodí ty rozpočtáře," řekl Topolánek novinářům. Vypočítal, že ministerstvo disponuje rozpočtem 133 miliardy korun, z toho na platy učitelů jde 59 miliard a 9,5 miliardy je vázáno na vědu a výzkum. Se zbytkem podle předsedy vlády může Liška volně disponovat.

MO bude mít více peněz, vůči HDP však rozpočet opět klesne

Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok podle rozpočtového návrhu o trochu více peněz. Z letošních přibližně 54 miliard korun by si mělo polepšit na více než 55 miliard. Avšak v poměru k hrubému domácímu produktu naopak rozpočet podobně jako v předchozích letech klesne. Letos tento poměr činí 1,43 procenta, v roce 2009 by to však mělo být jen 1,39. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení úřadu. NATO svým členům doporučuje hranici dvou procent HDP, která figurovala také v původních armádních plánech. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při květnové návštěvě Prahy vyjádřil znepokojení nad tím, že výdaje České republiky na obranu stále této hranice nedosahují. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) při nástupu do funkce na začátku roku 2007 prosazovala to, aby výdaje ze státního rozpočtu neklesaly pod hranici 1,55 procenta HDP. Loni při sestavování rozpočtu se však resortu dotkly škrty, které zasáhly i další ministerstva.

Zdroj ČTK: Ministr kultury odvolá ředitele Národní knihovny

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) se podle informací ČTK rozhodl odvolat ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Oficiálně ministerstvo tuto informaci vyvrací s tím, že Jehlička čeká na výsledky právního rozboru průběhu soutěže na novou budovu knihovny. Právě soutěž je důvodem, proč začal ministr o Ježkově odvolání uvažovat. Podle zdroje blízkého ministerstvu kultury se ale o odvolání ředitele rozhodlo již ve čtvrtek. Jako o jeho nástupci se údajně uvažuje o současném řediteli Památníku národního písemnictví Pavlu Hazukovi. Ani sám Ježek nechtěl informace o svém údajném odvolání komentovat, později dodal, že se podle něj jedná o úmyslně vypuštěnou dezinformaci. Veřejnost by se také podle něj měla zajímat o to, kdo a s jakým zadáním zpracovává právní analýzu soutěže na novou budovu Národní knihovny.

Koncem příštího týdne budou pokračovat jednání o smlouvě SOFA

Na konci příštího týdne budou zároveň v Česku a v USA pokračovat vyjednávání o smlouvě SOFA, která v souvislosti s umístěním protiraketového radaru upravuje podmínky pro americké vojáky v ČR. V Pentagonu bude v rámci jednání o takzvaném strategickém dialogu delegace, jejímž členem bude náměstek ministryně Martin Barták. Do Česka přijede americký vyjednávací tým. ČTK to v pátek řekl Barták s tím, že lze očekávat závěrečnou část konzultací. Smlouva SOFA je velmi blízko uzavření i podle čtvrtečního vyjádření ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL). Dohoda by měla být dokončena v září. Český parlament by o ní mohl jednat na říjnové schůzi. Celý proces schvalování kontroverzního amerického radaru, součásti globálního systému protiraketové obrany, v ČR by měl být podle představ vlády ukončen ještě letos.

Kvůli misi v Afghánistánu letí piloti na výcvik do Francie

Do francouzských Pyrenejí zamíří v pondělí ráno na výcvik přerovští piloti, které čeká příští rok zahraniční mise v Afghánistánu. Nejde o jediný výcvik, který vojáci kvůli přípravě na drsné podmínky v Afghánistánu absolvují. Do konce roku je zřejmě ještě čeká pobyt v poušti. ČTK to řekl velitel přerovské vrtulníkové základny Jaroslav Braun. Cvičení s názvem Mountain Fly se od 1. do 12. září zúčastní podle Brauna celkem 72 lidí. Mezi nimi je i celkem osm posádek připravovaných pro první a druhou rotaci vrtulníkové mise v Afghánistánu a bitevní vrtulníky Mi-24. "V pondělí odlétává šest vrtulníků, čtyři vrtulníky Mi-171 Š a dva bitevní vrtulníky, do Francie. Výcvik bude v horách na francouzsko-španělských hranicích," uvedl velitel základny.

USA chtějí testovat český systém pro svůj civilní letový provoz

Americký úřad Federal Aviation Administration (FAA), který je zodpovědný za bezpečnost letového provozu, se chystá testovat speciální systém z Česka. Vyvinuli ho čeští experti na kybernetiku. Podle informací ČTK zřejmě FAA v blízké době uzavře kontrakt s katedrou kybernetiky Českého vysokého učení technického (ČVUT). Systém AGENTFLY, vyvinutý pro řízení provozu bezpilotních letounů, chtějí Američané zkoušet a vyvíjet. USA totiž potřebují zvýšit kapacitu letového provozu, řekl k tomu ČTK jeden ze dvou zdrojů. Pokud se systém vyvinutý původně pro bezpilotní helikoptéry osvědčí, v příštích letech by ho teoreticky Američané mohli používat pro organizaci svého letového provozu.

Předsedové výborů: Dokázat střet zájmu poslancům je někdy obtížné

Dokázat poslancům, že se dostali do střetu zájmů a neoznámili to, je často obtížné. Ustanovení, které tuto povinnost ukládá, totiž nemá jednoznačný výklad. Shodli se na tom předseda sněmovního imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD) a předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Úvahy o tom, kdy poslanec musí ohlásit střet zájmů, vyvolal případ místopředsedy poslaneckého klubu ODS Miloše Patery, kterým se bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Patera podle deníku Právo působí v dozorčí radě obecně prospěšné společnosti, která získala dotaci ze státního rozpočtu. Poslanec údajně pro tuto dotaci hlasoval jako člen rozpočtového výboru. Výbor o ní rozhodl v rámci balíku stovek žádostí o dotace z rozpočtu.

O víkendovém zákazu jízd kamionů asi vláda rozhodne ve středu

Vláda se zřejmě bude ve středu zabývat novou úpravou, která má omezit jízdy kamionů koncem týdne. Na kompromisní verzi se tento týden údajně dohodli ministři dopravy a životního prostředí Aleš Řebíček a Martin Bursík. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Obsah dohody však není veřejný a neznají jej ani dopravci. Premiér Mirek Topolánek ke sporu o omezení jízd kamionů v pátek pouze konstatoval, že rozhodnutí lze očekávat v první zářijové dekádě. O rozšíření pátečního a víkendového zákazu jízd kamionů z prázdnin na celý rok se vedou dlouhodobé spory.

Pod petici za dostavbu dálnice D8 se podepsalo 151 zástupců obcí

Pod petici za urychlenou dostavbu úseku dálnice D8 v Českém středohoří se podepsalo 151 zástupců obcí a téměř 7500 obyvatel regionu. Petici v pátek převzal v Ústí nad Labem ministr dopravy Aleš Řebíček. Výstavbu dálnice komplikují opakovaná odvolání ekologických iniciativ. Podle starosty Velemína na Litoměřicku Jiřího Skalického, který zastupoval starosty obcí v okolí dálnice, petice vznikla proto, aby hájila zájem občanů trpících zvýšenou dopravou na objízdných trasách. "Uznali jsme za vhodné, postavit se za věc z druhé strany. Žije zde 100.000 lidí, kteří si zaslouží slušné podmínky," řekl Skalický. Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce petice postavila proti sobě veřejný zájem ekologů z Brna proti veřejnému zájmu místních obyvatel. "Zástupci obcí reprezentují zhruba 500.000 občanů," uvedl Šulc.

Rozsudek v procesu s českými entomology nepadl, soud pokračuje

Rozsudek v procesu s českými entomology, obviněnými z nepovoleného sběru hmyzu ke komerčním účelům v indickém parku Singalia, v pátek nepadl a soud bude pokračovat v sobotu. ČTK o tom telefonicky informoval zastupující český konzul v Dillí Jan Kreuter, podle něhož bude verdikt soudu pravděpodobně znám až příští týden. Soud v indickém Dárdžilingu v pátek vyslechl experty, mezi nimiž byl i entomolog z Kalkaty, který měl posoudit, zda Češi skutečně sbírali přísně chráněné druhy. Obhájci obou vědců podle Kreutera také provedli křížový výslech svědků obžaloby. Obhájci Petra Šváchy a Emila Kučery zatím nemohli vystoupit proti hlavnímu důkazu obžaloby, kterým je údajné písemné doznání obou Čechů. Obhajoba tvrdí, že "někdo zneužil" dvě desítky bianko podepsaných papírů, které si policie od Šváchy a Kučery vyžádala po jejich zadržení s tím, že na nich vyhotoví seznam předmětů a zařízení zabavených entomologům.

Gazdík: Názor na financování obcí a olympiádu jsem nezměnil

Ani po pěti dnech v Praze nezměnil starosta Suché Lozi Petr Gazdík svůj názor na financování obcí a pořádání olympiády v Praze. Na 90 procent věcí máme s primátorem Pavlem Bémem (ODS) podobný názor, ale u těchto dvou věcí se liší, řekl starosta novinářům. Bém s Gazdíkem si během týdne vyměnili svá křesla. Nejprve pražský primátor strávil v Suché Lozi prodloužený víkend, Gazdík v pátek v hlavním městě ukončil symbolické primátorování. Malé obce jsou podle starosty Suché Lozi při přerozdělování daňových výnosů diskriminovány, větší města totiž dostávají od státu v přepočtu na obyvatele i několikanásobně více peněz. Gazdík a několik dalších starostů nesouhlasí také s pořádáním olympiády v Praze. Podle nich by se negativně dotkla rozpočtů regionů a obcí. Podle Béma ale není možné srovnávat vedení a rozpočty tisícové obce a milionové metropole. "Praha musí například investovat do infrastruktury, okruhů, městské hromadné dopravy. Bez toho se neobejde," konstatoval pražský primátor.

Romy konsternovala slova premiéra o důvodech odjezdů do Kanady

Znepokojení nad možnými důsledky nedávných slov premiéra Mirka Topolánka, ministra vnitra Ivana Langera (oba ODS) a ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) v pátek vyjádřil Ladislav Bílý, výkonný tajemník Grémia romských regionálních představitelů. Topolánek tento týden prohlásil, že příčinou zvýšení počtu romských žadatelů o azyl v Kanadě je spíše než porušování lidských práv v ČR jejich ekonomická situace. "Romové byli označeni vrcholnými představiteli státu za ty, co poškozují zájmy společnosti a ostatní občany," uvedl Bílý. Ve vyjádření, které poskytl ČTK, stojí, že romští představitelé byli "naprosto konsternováni" slovy politiků a nyní je možné očekávat zhoršení situace Romů ve všech oblastech života.

CVVM: Lidé si váží lékařů a vědců, nejméně poslanců a uklízeček

Lidé si dlouhodobě nejvíce váží povolání lékařů, vědců a učitelů na vysokých a základních školách a nově také zdravotních sester, naopak nejméně si - rovněž dlouhodobě - cení profesí uklízeček a poslanců. Zjistil to červnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky zveřejnilo na svém webu. Povolání lékaře vysoce hodnotilo přes 70 procent lidí, přičemž 40 procent občanů starších 15 let ho označilo za vůbec nejváženější. Profese vědce a vysokoškolského pedagoga vysoce hodnotilo 51 procent v prvním a 41 procent lidí ve druhém případě. Poprvé od podobného průzkumu v roce 2004 se mezi nejprestižnější povolání dostaly zdravotní sestry. Zatímco nízká prestiž povolání uklízečky je přes výkyv v roce 2006 poměrně stabilní, prestiž práce poslance v posledních čtyřech letech trvale klesá.

Na internetu se objevila stránka hanobící kandidátku na šéfku SZ

Na internetu se objevila stránka, která hanobí kandidátku na předsednictví Strany zelených Danu Kuchtovou a vypočítává deset důvodů, proč by neměla být zvolena do čela strany na blížícím se sjezdu. Na internetovou adresu upozornil ČTK mail, kde jsou jako autoři uvedeni "autentičtí zelení". "Takových stránek je nejméně pět. Informovali mě o tom přátelé. Osobní výpady jsou pod úroveň a chtěla bych zdůraznit, že to, co děláme se netýká personálií nýbrž chodu strany," řekla ČTK Kuchtová. Boj o vedení nejmenší vládní strany vyvrcholí na sjezdu v Teplicích 5. až 7. září soubojem o předsednické křeslo mezi Kuchtovou a současným šéfem strany Martinem Bursíkem.

Urychlovač elektronů neublíží životnímu prostředí, rozhodl úřad

Odbor životního prostředí jihomoravského krajského úřadu vydal souhlasné stanovisko s výstavbou Středoevropské synchrotronové laboratoře (CESLAB). Laboratoř chce vybudovat Akademie věd ČR jako unikátní technické zařízení kolem moderního urychlovače elektronů. Podle krajského úřadu nebude mít projekt negativní ekologické dopady. ČTK to řekl Michal Šedivý z biofyzikálního ústavu akademie. Rozhodnutí úředníků je důležitou součástí procedury posuzování vlivu na životní prostředí. Kraj podle Šedivého akademikům napsal, že "záměr nebude mít významné vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví, které by odůvodňovaly nutnost dalšího posuzování." CESLAB je jedním z ambiciózních projektů, s nimiž se brněnští vědci ucházejí o evropské peníze. Laboratoře by sloužily potřebám výzkumných týmů nejen z Česka, ale z celé střední Evropy. Vědci chtějí díky synchrotronu rozvíjet například nanotechnologie či mikrostrojírenství a hledat nová léčiva.

RWE od října zvýší ceny domácnostem v průměru o 10,4 pct

Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku skupiny RWE, zaplatí od října v průměru o 10,4 procenta více. Domácnost, která kromě vaření používá zemní plyn na vytápění a ohřev vody, zaplatí průměrně o 349 korun za měsíc více. Zvýšení cen plynu domácnostem a maloodběratelům od října o pět procent v pátek oznámila také společnost E.ON, o 9,3 procenta je zvýší i Pražská plynárenská. Podle analytiků spotřebitelé takové zdražení nečekali, nesouhlasí ani s jeho zdůvodněním. "Myslím si, že je to pro spotřebitele velké překvapení. Osobně jsem očekával jen velice mírný růst a vyčkávací taktiku distributorů," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. V dubnu ceny pro domácnosti odebírajících plyn od RWE vzrostly v průměru o 3,1 procenta, od července v průměru o 9,6 procenta. E.ON v červenci domácnostem a maloodběratelům zdražil plyn v průměru o 15 procent.

Philip Morris ČR v pololetí klesl zisk o 29 pct na 0,6 mld. Kč

Největší tuzemské tabákové společnosti Philip Morris v prvním pololetí klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 29,1 procenta na 625 milionů korun. Konsolidované čisté tržby bez spotřební daně a DPH poklesly o devět procent na 4,3 miliardy Kč. Společnost o tom v pátek informovala ČTK v tiskové zprávě. Pokles tržeb i zisku způsobily podle sdělení firmy nižší domácí prodeje a potřeba absorbovat zvýšení spotřební daně, dále pak na Slovensku změna ceny značky L&M, zvýšený podíl levných značek na celkových prodejích a také nepříznivý vývoj kurzu slovenské koruny k české koruně. Tento pokles byl prý částečně kompenzován výrazně vyššími tržbami spojenými s vývozem cigaret do zemí EU.

Soud posvětil policejní zakázku na rychlostní radary

Brněnský krajský soud posvětil tendr ministerstva vnitra na nákup stovky radarů na měření rychlosti. Zamítl žalobu jednoho z neúspěšných uchazečů na loňský verdikt Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž bylo výběrové řízení v pořádku. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Firma LAVET se může ještě obrátit na Nejvyšší správní soud. Ministerstvo vyhlásilo soutěž na laserové radary koncem minulého roku. Vybíralo z několika nabídek. Zakázku, která měla podle ministerstva hodnotu asi 50 milionů korun, nakonec vyhrála společnost ATS - TELCOM PRAHA. Konkurenční LAVET si ale stěžoval, že výběrová komise nabídky špatně posoudila. Cena, kterou navrhovala firma ATS, se zdála konkurenci podezřele nízká.

Vrchní soud bude řešit spor Polívky o Valašské království

Před olomouckým vrchním soudem stane v úterý v roli žalobce herec a komik Boleslav Polívka. Důvodem je jeho dlouhodobý spor s Tomášem Harabišem o fiktivní Valašské království. Herec tvrdí, že na království má autorská práva a Harabiš na jeho popularitě vydělává. Ten to však popírá. Spor však Polívka už u ostravského krajského soudu prohrál, proti verdiktu se však odvolal. Právníci Polívky tvrdí, že myšlenku valašského krále a království herec použil už v roce 1993, tedy o čtyři roky dříve než Harabiš. A to v televizním pořadu Manéž Bolka Polívky, kdy ho pomyslný valašský prezident Radoslav Brzobohatý pasoval na valašského krále. Harabiš připouští, že s Polívkou několik let na propagaci království spolupracoval, podle něj ale neexistuje žádný důkaz o tom, že herec je autorem myšlenky projektu.

Mrtví psi na Olomoucku byli otráveni, potvrdili veterináři

Téměř tři desítky mrtvých psů, jejichž těla našli policisté v úterý večer u Bohuňovic na Olomoucku, byly otráveny. Vyplývá to ze zprávy olomouckých veterinářů, kteří uhynulá zvířata pitvali. Veterináři podali zároveň návrh na odebrání zbylých zvířat jejich majitelky ze Štarnova na Olomoucku. Psi hodlají zástupci Ligy na ochranu zvířat rozmístit po útulcích v zemi. Případem se i nadále zabývá policie.

Do amerických kin se dostává Menzelův "Anglický král"

Ve Spojených státech se v pátek začal promítat český film Obsluhoval jsem anglického krále. V prvních místních recenzích tohoto posledního snímku režiséra Jiřího Menzela zaznívá hlavně chvála, ale i rozpaky. "Přes vážnost obsahu jde o imaginární, chvílemi erotický příběh, jehož hlavní rysy nesou stopy Chaplina a Forrest Gumpa," napsal filmový kritik Rick Warner na internetových stránkách agentury Bloomberg. Českému snímku, který si podle něj udržuje "snovou kvalitu", dal nejvyšší, čtyřhvězdičkové hodnocení s označením "skvělý". Film Obsluhoval jsem anglického krále, který uvedou kina ve městech New York, Los Angeles a San Francisco, pochválil také časopis Filmmaker. Podle listu jde o "barvitý a ohromně zábavný pohled do Československa let 1920 až 1950". Menší nadšení projevil komentátor listu New York Sun Nicolas Rapold, podle kterého je Menzelův počin "živým, ale neuspokojivým hodnocením tíživé kapitoly české historie". Dále soudí, že tato jinak skvostná, téměř hudebně řízená komediální fantazie se hroutí, protože vše není dobře definováno a není jeden přesvědčivý vůdčí herec.

Na FFF v K. Varech vrcholí soutěž a čeká se Hongkongský expres

V Karlových Varech v pátek vstoupil do druhé poloviny 5. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest (FFF). Porota do večera uvidí všechny z asi pěti desítek snímků přihlášených do pěti soutěžních sekcí a bude mít do sobotního večera čas přemýšlet, komu udělí ceny. Atrakcí bude půlnoční projekce nazvaná Hongkongský expres, která potrvá až do časných ranních hodin, řekla ČTK mluvčí FFF Martina Reková. Soutěž celovečerních debutů představí v kině Čas například kolumbijský snímek El Bosque nebo film Plani di giardini ideali režiséra Radka Tůmy, čerstvého absolventa katedry dokumentu pražské FAMU. Tůmův snímek, označovaný jako barokní western, bude stejně jako další české filmy uveden v premiéře. "Hongkongský expres, noční projekce pěti snímků asijských tvůrců, zakončená snídaní na účet festivalu, začne v Thermalu minutu před půlnocí," poznamenala Reková.

Baník má v Poháru UEFA nejtěžšího soupeře - Spartak Moskva

Ze tří českých zástupců v Poháru UEFA přidělilo páteční losování prvního kola v Monaku nejtěžšího soupeře fotbalistům Baníku. Do Ostravy zavítá 18. září devítinásobný ruský šampion a častý účastník Ligy mistrů Spartak Moskva. Slavia ve stejném termínu uvítá v Edenu málo známý rumunský klub SC Vaslui a Sparta začne na hřišti chorvatského mistra Dinamo Záhřeb. Odvety se budou hrát 2. října.

Cyklista Sosenka měl pozitivní dopingový test

Cyklista Ondřej Sosenka měl na červnovém mistrovství republiky v časovce jednotlivců v Třeboni pozitivní test na zakázanou látku metamfetamin a jeho metabolity. Oznámilo to v pátek vedení týmu PSK Whirlpool-Author, za který světový rekordman v hodinovce závodí. Sosenka má od stáje pozastavenou závodní činnost s tím, že pokud analýza B vzorku doping prokáže, bude propuštěn.

Počasí v sobotu

Většinou polojasno, během dne ubývaní oblačnosti. Teploty vystoupí na 19 až 23 stupňů Celsia, na horách 16 st. C. Mírný severozápadní až severní vítr během odpoledne zeslábne.