Zprávy

Armádní speciál s pomocí pro Gruzii odletěl z Prahy

Z pražského kbelského letiště ve středu ráno odletěl armádní speciál, který na palubě nesl pomoc pro válkou postiženou Gruzii. Letadlo mířilo do arménském Jerevanu, odkud by mělo zpět do ČR dopravit české občany, kteří se rozhodli válkou zmítaný Kavkaz opustit. Česko do Gruzie podle dřívějšího vyjádření náměstkyně ministra vnitra Lenky Ptáčkové Melicharové poslalo zdravotnický materiál za asi dva miliony korun - zejména obvazy nebo balíčky první pomoci. Na palubě je podle ministerstva obrany i krev a krevní plazma. Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v pondělí rozhodl o uvolnění finančních prostředků na humanitární pomoc do výše pěti milionů korun.

Český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb v úterý řekl, že ve skupině opouštějící Gruzii bude asi 25 lidí. Volná místa v letadle, které zamíří přímo do Prahy, české velvyslanectví nabídlo i polským občanům, kteří se stále nacházejí v Gruzii. Stejným způsobem už v předchozích dnech z této kavkazské země odcestovalo přes pět desítek českých občanů, kteří se polskými speciály dostali domů přes Varšavu.

EU chce zelenou od OSN k vyslání pozorovatelů do Gruzie, mise se hodlá účastnit i ČR

Evropská unie chce poslat své pozorovatele do Gruzie, aby tam přispěli ke stabilizaci příměří v gruzínsko-ruském konfliktu kolem Jižní Osetie. Na tiskové konferenci v Bruselu to uvedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner po setkání šéfů diplomacií EU. Pozorovatele je podle něj připravena vyslat řada zemí, ale sedmadvacítka zároveň chce, aby v OSN byla nejdříve přijata příslušná rezoluce. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl ČTK, že se na misi hodlá podílet také Praha. "Jakmile se to bude realizovat, budeme se na tom podílet," prohlásil Karel Schwarzenberg. Neuvedl, kolik Čechů by se operace mohlo zúčastnit. Praha se podle něj rozhodne, až budou známy návrhy ostatních. "Pak vám můžu říct konkrétní čísla, teď je to předčasné," řekl český ministr ČTK. Uvedl také, že ministři zahraničí se staví rezervovaně k pokračování rozhovorů s Ruskem o strategickém partnerství s EU. "Prozatím k tomu velká chuť není," konstatoval Schwarzenberg s tím, že o věci se bude dále jednat. Jednání o nové partnerské dohodě začala před několika týdny po dlouhých měsících odkladů. Ministři zahraničí EU podle Schwarzenberga také přijali stanovisko, že bezpodmínečně trvají na územní celistvosti Gruzie a plné suverenitě této země. Česká armáda zatím oficiálně žádnou žádost, aby se mírové mise EU účastnila, neobdržela.

V Gruzii byli přepadeni čeští novináři; jsou v pořádku

Dva čeští novináři z týdeníku Reflex a kameraman televize Z1 s reportérem Ondřejem Pořízkem byli přepadeni a okradeni v Jižní Osetii, separatistické oblasti Gruzie zmítané boji. Redakce Reflexu s Markem Hudemou a Tomášem Tesařem nejdříve nebyla ve spojení, později se ozvali, že jsou v pořádku. Štáb televize Z1 spolu s reportéry Reflexu je nyní v bezpečí a čeká na možnost návratu do hlavního města Tbilisi, sdělila ČTK Ivana Dubášová z televize Z1.

Policie ukončila vyšetřování Grosse kvůli akciím Moravia Energo

Protikorupční policie v úterý odložila případ bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse, kterého od září prověřovala v souvislosti s loňským nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo. ČTK to sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Gross na obchodu podle médií vydělal desítky milionů korun. "Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedl Skřepek. Zhruba třetinový podíl v Moravia Energo, která patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou, koupil Gross loni od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Nákup financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments. Dluh u ní za Grosse údajně zaplatil podnikatel Richard Kučík, spoluzakladatel Moravia Energo, který na její účet složil 13,5 milionu korun. Gross poté prodal 31 procent společnosti firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Podle médií za to dostal 80 milionů korun.

Obhájit funkce chce na sjezdu SZ většina členů současného vedení

O sedm míst v předsednictvu zelených se bude na zářijovém sjezdu nejmenší vládní strany v Teplicích ucházet většina současných členů nejužšího vedení. Objevit se mohou i nové tváře, kandidaturu ale zatím pouze zvažují. Vedle ministra školství Ondřeje Lišky, který už avizoval, že bude kandidovat do funkce prvního místopředsedy, oznámila kandidaturu poslankyně a blízká přítelkyně šéfa zelených Kateřina Jacques. Obhájit své funkce v předsednictvu hodlají také Martin Ander a Zuzana Drhová, oba dva spolupracují s Bursíkem. O vedení strany se Bursík utká s první místopředsedkyní Danou Kuchtovou, tvrdí, že vzhledem k rozdílným koncepcím už s Kuchtovou v případě svého vítězství nechce spolupracovat. Kuchtová ale zatím nevyloučila, že by kandidovala na funkci v předsednictvu, když neuspěje v souboji o nejvyšší stranický post.

Premiér do Pekingu dorazí ve čtvrtek ráno, stráví tam tři dny

Premiér Mirek Topolánek (ODS) odletěl do Pekingu, aby podpořil české olympioniky. Do místa her dorazí ve čtvrtek nad ránem, sdělila ČTK mluvčí vlády Jana Bartošová. Premiér v Pekingu stráví tři dny, doprovází ho syn Tomáš. Předseda vlády zdůrazňuje, že jede na žádost Českého olympijského výboru a že čínské pozvání na zahájení her odmítl v reakci na jarní události v Tibetu. Svůj postoj k chování Číny k Tibetu prezentoval Topolánek na tiskové konferenci k olympiádě v půli července, když si vzal do klopy saka tibetskou vlajku. Čínská diplomacie gesto odsoudila a Topolánka zřejmě v Pekingu nečeká vřelé přijetí. Podle tisku pravděpodobně nebude mít možnost setkat se s vysokými čínskými politickými funkcionáři. České organizace zabývající se ochranou lidských práv Topolánka vyzvaly, aby se v Pekingu ještě výrazněji vyslovil ve prospěch posílení lidských práv.

ČR získala víc investic, celková hodnota ale prudce klesla

Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest 124 nových investic v hodnotě bezmála 20 miliard korun. Počet investičních projektů meziročně vzrostl o čtyři desítky, jejich hodnota ale klesla o 29 miliard korun. Zatímco loni 98 procent nových investic tvořily projekty zaměřené na výrobu, tak letos více než 65 procent investic směřuje do výzkumu, vývoje a služeb, sdělila ČTK mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková. "Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech," sdělila ČTK pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Dodala, že noví investoři plánují vytvořit 9669 nových pracovních míst, ze kterých bude 34 procent patřit vysokoškolsky vzdělaným odborníkům.

Největší počet nových investic letos připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. V Česku vznikne 16 nových programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků. Celkem 13 investic připravili výrobci automobilů a jejich součástek a 13 společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství. "Zatímco v minulosti tradičně patřil největší počet projektů investorům z automobilového průmyslu, nyní dosahují srovnatelného významu společnosti zabývající se informačními technologiemi," upozornila Rudyšarová.

Agrární komora kvůli nízkým cenám zvažuje regulaci produkce mléka

Vedení Agrární (AK) komory kvůli nízkým výkupním cenám zvažuje regulaci produkce mléka. Nynější ceny podle zemědělců nepokrývají náklady na výrobu. ČTK to řekl prezident AK Jan Veleba. Největší tuzemská mlékárna Madeta snížila začátkem srpna výkupní cenu mléka pod hranici osmi korun. Následovali ji další producenti mléka v Česku. Podle Barbory Daňkové z oddělení komunikace Madety přiměla jihočeskou mlékárnu ke snížení ceny především klesající cenová poptávka po mléčných výrobcích a v jejím důsledku klesající cena na světových trzích. Madeta kvůli tomu prodělávala 20 procent na litru mléka, uvedla před časem Daňková. Situace na trhu s mlékem byla hlavním důvodem porady vedení Agrární komory a šéfů jejích krajských poboček. Účastníci se dohodli, že budou jednat o dalších krocích, pokud situace pro zemědělce bude trvale nepříznivá. Mělo by se tak stát na společném jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory 22. srpna. Agrární komora se bude podle Veleby snažit přesvědčit dosud neorganizované producenty mléka, kterých je zhruba 40 procent, aby vstupovali do odbytových organizací, a posílili tak svou pozici při jednání s mlékárnami o výkupních cenách. Madeta nedávné snížení cen avizovala v médiích. Její krok přislíbil prošetřit předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Výrobci by podle něj neměli dávat cenové signály přes média. Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje asi 1,5 milionu litrů.

Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy

Česká republika prohrála arbitráž s firmou Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Firma za to, že jí stát na počátku 90. let zničil její lukrativní obchody s krevní plazmou, požadovala 14 miliard korun. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že podle něj důkazy neopravňují k vyplacení jakékoli náhrady škody a navrhne vládě, aby využila všech možností přezkumu rozhodnutí. Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž firma přerušila s Diag Human spolupráci. Rozhodčí senát roce 1998 přiznal Diag Human nárok na odškodnění a omluvu za to, že ji stát v rozporu se zákony a dobrými mravy vytlačil z trhu. Od té doby se spor vede už jen o výši škody. Obě strany teď mohou podle pravidel, které si dohodly již v začátku arbitráže v roce 1996, podat do třiceti dnů návrh na přezkum nálezu.

Za zřícení mostu ve Studénce by mohla být odpovědná i třetí firma

Vyšetřování páteční tragédie, při níž vlak EuroCity narazil do zříceného mostu, odhalilo, že na opravě mostu před nehodou pracovala ještě třetí stavební firma. Také ona je nyní podezřelá, že neštěstí zavinila. Podle televize Nova se zjistilo, že na rekonstrukci mostu před jeho zřícením pracovala kromě společností ODS - Dopravní stavby Ostrava a Bögl & Krýsl také ostravská firma Katanreb. Její zaměstnanec při zřícení konstrukce přišel o nohu a podle lékařů je jeho stav stále vážný. Majitel firmy Katanreb Jozef Bernaťák podle serveru tn.cz uvedl, že jeho muži na místě opravdu pracovali. Připustil i páteční pracovní úraz související s nehodou. Tvrdí ale, že jeho dělníci na stavbě dělali jen podřadné práce, které nesouvisely se statikou mostu. "Měli čistit bednění," řekl. V souvislosti s třetí stavební firmou se začalo hovořit o podezření, že se na rekonstrukci mostu ve Studénce podíleli také nelegální dělníci z ciziny.

Vyšetřování nehody pokračuje. Jako nejpravděpodobnější verze se kriminalistům zatím stále jeví špatné statické zajištění stavby mostu. Zabývají se ale i technickou závadou a možností, že selhal některý z pracovníků.

Všechny koleje ve Studénce budou možná průjezdné v pondělí

Pravděpodobně už v pondělí budou ve Studénce na Novojičínsku vlaky jezdit po všech pěti kolejích. Podle informací ČTK je reálné, že ještě ve středu z kolejiště, kde v pátek při srážce vlaku se zříceným mostem zemřelo sedm lidí a desítky byly zraněny, zmizí všechny ocelové i betonové trosky. Ve čtvrtek kolem poledne vedení společnosti ODS Dopravní stavby Ostrava trať předá Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Její pracovníci by pak potřebovali přibližně čtyři dny na opravu kolejiště a trolejového vedení. "Jde ale o hrubý odhad," řekla mluvčí SŽDC Anna Kodysová. V současné době vlaky používají dvě koleje. Další tři jsou od nehody neprůjezdné.

Představitelé Moravskoslezského kraje řeší, kdo zřícený most ve Studénce dostaví. Ten dosud opravuje společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava. Právníci podle informací ČTK zkoumali i možnost vypovězení smlouvy. S tím vedení ODS - DSO nesouhlasí. "Nechceme situaci komentovat. Tyto zprávy se k nám dostávají. Počítáme s tím, že opravu mostu ve Studénce dokončíme," řekl mluvčí stavební společnosti Dan Šibík. Vyjádření prezidenta ODS - DSO Tomáše Vítka se ČTK nepodařilo získat. Mluvčí krajského úřadu řekla, že o dalším postupu se jedná. Připustila i možnost vypovězení smlouvy.

Po páteční nehodě zůstává v pěti nemocnicích ještě 18 lidí. Nejhůře je na tom mladík v novojičínské nemocnici, kde lékaři stále bojují o jeho život. Ve vážném stavu jsou tři lidé v ostravské fakultní nemocnici.

ÚOHS uložil České lékárnické komoře pokutu milion korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil České lékárnické komoře (ČLK) za omezování konkurence pokutu jeden milion korun. Komora odrazovala lékárny, aby nenabízely lidem peníze nebo jiné pozornosti za předložení receptu. Lékárnám za to hrozila možným disciplinárním postihem. Takové jednání mohlo vést k narušení hospodářské soutěže na trhu lékárenské péče. ČTK to řekl předseda úřadu Martin Pecina. Pokuta uložená v prvním stupni je zatím nepravomocná.

Páry v Česku patří v EU k přeborníkům v rozvodech

Češi a Češky patří v Evropské unii k přeborníkům v rozvodech. Víc než v Česku se manželství rozpadala jen v Litvě. Sňatky naopak nejvíc uzavíraly páry na Kypru, v Dánsku a v Rumunsku. Vyplývá to ze srovnání evropského statistického úřadu Eurostat. V posledních letech o svatbu začínají stát víc i lidé v ČR. Celkový počet rozvodů se zde ale významně nemění.

Antifa: Krajní pravice se zřejmě sejde v Josefově na Náchodsku

Sobotní setkání pravicových extremistů se pravděpodobně uskuteční v Josefově u Jaroměře na Náchodsku. Na svých webových stránkách o tom informuje antifašistická organizace Antifa. Policie tuto možnost, o které informuje také Deník, nepotvrdila. Předseda Dělnické strany (DS), která akci pořádá, Tomáš Vandas místo konání nechtěl konkretizovat. "To jsou pouze spekulace. Lze ale předpokládat, že když se účastníci sejdou na nádraží v Hradci Králové, že se akce uskuteční v bližším okolí," řekl ČTK bez bližších podrobností Vandas. Přesné místo konání akce zatím nezná ani policie. Policisté i hradečtí strážníci budou místo srazu na hlavním nádraží monitorovat.

Pořadatelé na webu upozorňují účastníky setkání, že nemají policii dávat záminku "ke zbytečné perzekuci a šikaně" a mají dbát pokynů pořadatelů. Podle odborníků je ale i takové chování nebezpečné, extremistické skupiny tak prý chtějí získat větší pozornost veřejnosti a postupně se dostat do vyšší politiky. Vandas již dříve uvedl, že vystupující zaměří své projevy na kritiku současného politického systému a na nadcházející krajské volby.

Národní domobrana se odvolá proti rozhodnutí neregistrovat ji

Zakladatelé krajně pravicového občanského sdružení Národní domobrana se odvolají proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které odmítlo sdružení zaregistrovat. Podle ministerstva Národní domobrana vyzývá k ozbrojenému odporu, svržení vlády a chce být silnější než státní policie, což je v rozporu s principy fungování demokratické společnosti. Jeden ze zakladatelů sdružení Jan Kopal novinářům řekl, že odmítavé stanovisko ministerstva zapříčinila "štvavá kampaň" novinářů. Na redaktory časopisu Týden podala Národní domobrana trestní oznámení. Národní domobrana by byla už třetí militantní skupinou na české ultrapravicové scéně. Národní strana před časem založila Národní gardy a Dělnická strana Ochranné sbory. Šéf Národní domobrany Josef Palička chce v krajských volbách kandidovat za Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa v Ústí nad Labem.

V pražské ubytovně někdo odložil několikadenní miminko

V ubytovně v pražském Hloubětíně byla v úterý v noci nalezena taška s živým kojencem. Malý chlapec je v současné době na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Bulovka a podle jejího mluvčího Petra Macha je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Lékaři odhadují věk miminka na dva až čtyři dny. Policisté teď pátrají po jeho matce, kterou podezírají ze spáchání trestného činu opuštění dítěte. Je možné, že si ubytovnu spletla s nedalekým babyboxem.

Podíl seniorů na zahraničních zájezdech roste

Čeští senioři se stávají pro cestovní kanceláře zajímavými klienty; jejich podíl na nákupech zahraničních zájezdů každým rokem roste. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka navyšují lidé nad 60 let svůj podíl na tržbách CK zhruba o 0,3 procentního bodu ročně, některé cestovní kanceláře však hlásí mnohem rychlejší nárůst. "Ještě před deseti lety důchodci téměř na dovolenou v zahraničí necestovali, v současnosti tvoří stále významnější klientelu cestovních kanceláří," řekl Beránek. Podle něj mají CK nyní v průměru osm procent klientů v důchodovém věku. Stále je to však méně než je běžné v západní Evropě; tam se podíl seniorů pohybuje kolem 16 procent, v Německu až 20 procent. Podle Beránka však není důvodem zaostávání pouze nižší životní úroveň ale také jiné zvyky českých důchodců. Mnoho z nich se aktivně zabývá kutilstvím a zahrádkařením a na zahraniční dovolenou nemá pomyšlení. Situace se však mění s tím, jak se k důchodovému věku blíží generace, které se aktivně zapojily do hospodářského života v posledních 15 letech. Změnám na trhu se přizpůsobuje nabídka cestovních kanceláří. Senioři se mohou většinou těšit různým slevám, vnoučata předškolního věku s nimi mohou jet zdarma. Uzpůsobeny jsou i hotely. Senioři vyžadují blízký a pozvolný vstup do moře, hotely s výtahy a bezbariérovým přístupem, pokoje s protiskluzovou úpravou a v klidové části hotelu nebo dietní stravu.

Ředitelství vodních cest dokončilo modernizaci přístavu v Děčíně

Ředitelství vodních cest ČR dokončilo modernizaci přístavní zdi v přístavu Děčín-Rozbělesy. Modernizovaná zeď bude sloužit k překladu nadrozměrných a těžkých kusů, hromadných substrátů a zemědělských produktů. Možnost překladu v Rozbělesích ulehčí Děčínu od těžké dopravy, která dosud směřovala přes město do přístavu Loubí. Celková investice vyšla na 27,5 milionu korun a byla financována z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Právě nadrozměrné kusy bylo doposud možné překládat na Labi pouze v Děčíně-Loubí a v Mělníce. Nová zeď v Rozbělesích tuto možnost rozšiřuje. Modernizace zdi měla být původně hotova již na konci loňského roku, výstavbu však přibrzdil vysoký stav vody v Labi v zimních měsících.

UNESCO doporučuje postavit pankrácké výškové budovy nižší

UNESCO Praze doporučuje, aby plánované výškové budovy na Pankráci byly nižší, než zamýšlí jejich investor. Souhlas se stavbou dvou objektů přitom již dříve vydali magistrátní i ministerští památkáři, firma nyní usiluje o získání územního rozhodnutí. Proti výstavbě jsou četná občanská sdružení a i samotné UNESCO již dříve Česko upozorňovalo, že povolením staveb hazarduje s jedním ze svých zápisů na seznamu významných světových památek.

Církev výjimečně otevře brněnskou hrobku maršála de Souches

Brňané dostanou ojedinělou příležitost prohlédnout si místo posledního odpočinku maršála Ludvíka Raduita de Souches, jedné z nejvýznamnějších osobností dějin města. Církev u příležitosti 400. výročí jeho narození otevře kryptu pod chrámem svatého Jakuba, v níž je pohřben. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Hrobka je běžně nepřístupná a v posledních desetiletích se do ní mohli podívat v podstatě jen výzkumníci. Veřejnost může do podzemí sestoupit poprvé v pátek ráno, naposledy pak v neděli večer.

Raduit de Souches se vyznamenal jako velitel úspěšné obrany města při obléhání švédskými vojsky v roce 1645. Původem byl francouzský hugenot a do císařských služeb přeběhl ze švédského vojska. Za cenné služby jej Habsburkové vyznamenali. Stal se polním maršálem, vojenským velitelem Moravy a významnou osobností barokního Brna.

Srpnovou okupaci připomene od 21. srpna Národní muzeum v Praze

Průčelí hlavní budovy Národního muzea v Praze, jehož fasáda je dosud poznamenána sovětskými kulkami, se stane jedním z prostorů atraktivní výstavy připomínající 40 let od srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, která na dlouhá dvě desetiletí poznamenala osud země. "Rozstřílená fasáda se stala už tehdy jedním ze symbolů srpnové okupace," řekl ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. Upozornil na jednu z vystavených fotografií s nápisem narychlo namalovaným na výloze jednoho obchodu: Ukažte svým dětem Národní muzeum, ať nezapomenou!, která se stala mottem výstavy. Expozice, jejíž část názvu 1968: ... a přijely tanky aneb Beránka vlku se zachtělo evokuje text písničky Karla Kryla, bude přístupna veřejnosti od 21. srpna až do konce září, a to zdarma. Prostřednictvím textů, fotografií, ručně psaných plakátů i výzev navodí atmosféru vzrušených dnů bezprostředně následujících po srpnové okupaci. Také proto se její hlavní část odehraje před budovou. Atmosféru navodí i zvuky a světelné efekty včetně střelby, tank umístěný před muzeem, dobová trafika s novinami a plakátovací sloup. Ve foyeru doprovodí venkovní prezentaci výstava fotografií s texty k roku 1968, která připomene, co invazi předcházelo a co následovalo. Vystaveny budou i některé trojrozměrné exponáty - předměty z pozůstalosti Jana Palacha a Alexandra Dubčeka, střely ze samopalů i kulometů a ukázky poškozených sbírkových předmětů.

Sport

V poměru k počtu obyvatel je Česko díky zisku dvou zlatých medailí zatím nejúspěšnější zemí na olympijských hrách v Pekingu. Tvrdí to nizozemská statistická společnost Indigonet ve zprávě, kterou poskytla ČTK. Po 61 z celkových 302 soutěží patřilo České republice v klasické medailové tabulce jedenácté místo.

Skifař Ondřej Synek suverénně postoupil do finále olympijského závodu. Ve své semifinálové jízdě porazil v Pekingu i trojnásobného mistra světa Drysdalea z Nového Zélandu, který dojel třetí. Miroslava Knapková, kterou sužují dýchací potíže, postoupila ze třetí pozice ve své jízdě.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová i deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách do čtvrtečního semifinále. Dvojnásobná olympijská šampionka obsadila v součtu dvou kvalifikačních jízd třetí místo, obhájci bronzových medailí z Atén prošli dál čtvrtým časem.

Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách do čtvrtečního semifinále. Obhájci bronzových medailí z Atén v kvalifikaci obsadili čtvrté místo a bez problémů se vešli mezi desítku postupujících lodí.

Čtyřka bez kormidelníka Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe se jako čtvrtá česká posádka probojovala do olympijského finále. Čeští veslaři v Pekingu ve svém semifinále nestačili jen na Slovince.

O jednu příčku si pohoršily české jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou na olympiádě v Pekingu a v průběžném pořadí třídy 470 jsou sedmé. V první jízdě ve středu obsadily jedenáctou pozici, v té druhé si polepšily na páté místo. Na bronzovou medaili ztrácejí po šesti jízdách deset bodů.

Tenistka Lucie Šafářová na olympijském turnaji utrpěla druhou porážku, když po vyřazení ve dvouhře vypadla i ve čtyřhře. V odloženém utkání prvního kola společně s Petrou Kvitovou podlehly 1:6 a 0:6 zkušené australské dvojici Samantha Stosurová, Rennae Stubbsová.

Tenista Tomáš Berdych nezopakoval čtyři roky starý výsledek z Atén a ve třetím kole olympijského turnaje podlehl 3:6 a 6:7 světové jedničce Rogeru Federerovi ze Švýcarska. Dvouhry tak budou v Pekingu od čtvrtfinále pokračovat bez české účasti.

Český lukostřelec Martin Bulíř prohrál hned v prvním kole soutěže jednotlivců s Italem Ilariem Di Buem a olympijské hry pro něj skončily. Po dvanácti střelách nasbíral o 11 bodů méně, když pouze jednou zasáhl desítku. V soutěži žen se představila již v úterý Barbora Horáčková, pro níž bylo osudné rovněž hned úvodní kolo.

Lenka Marušková nezopakovala ve střelbě ze sportovní pistole svůj medailový úspěch z aténské olympiády. V kvalifikaci obsadila obhájkyně stříbra dvacáté místo a do osmičlenného finále se neprobojovala. Na postup potřebovala výkon 582 bodů, za kterým zaostala o čtyři body. Druhá česká reprezentantka Michaela Musilová obsadila 34. pozici výkonem 571 bodů.

Počasí

Ve čtvrtek se očekává se polojasno až oblačno. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.