Zprávy

Klaus vetoval novelu zákona o používání chemických látek

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu, která má firmám na základě evropské směrnice REACH přinést povinnost registrace používaných chemických látek. Klaus již dříve REACH kritizoval. Například loni v lednu o směrnici prohlásil, že je to nejděsivější věc, která v EU vznikla. O osudu novely tak rozhodne sněmovna, která má možnost prezidentovo rozhodnutí přehlasovat. Cílem směrnice je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu. Svaz chemického průmyslu již dříve odhadl, že pro tuzemské firmy přinese splnění směrnice náklady až 11 miliard korun.

Prezident uvedl, že zákon považuje za koncepčně chybný a s ohledem na možné přínosy i neúměrně nákladný. "Souvislost s ochranou zdraví a bezpečí občanů je přitom přinejmenším velmi sporná," odůvodnil prezident své rozhodnutí v dopise, který napsal předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi. Zákon v současné podobě by podle Klause dostal veškerý chemický průmysl, včetně nejmenších producentů pod přímou kontrolu evropských byrokratů. "Tato evropská směrnice je chybná, její české převyprávění je ještě horší. Proto zákon nemohu podepsat," dodal Klaus. Vetem chce podpořit politickou diskusi, která podle něj chyběla při schvalování zákona ve sněmovně i v Senátu. Podle ekologického Sdružení Arnika klade novela i nařízení samotné mírné nároky na chemický průmysl. Nařízení REACH namísto povinné substituce zavádí takzvanou dostatečnou kontrolu chemické látky. Pokud výrobce/dovozce rizikové chemické látky prokáže, že je látka dostatečně kontrolována, může ji používat i tehdy, existuje-li její bezpečnější alternativa. "REACH není ve své konečné podobě důsledný a obávám se, že právě někteří čeští politici mu příliš nepomohli," uvedl za sdružení Jindřich Petrlík.

Z Afghánistánu se vrátili přerovští piloti, učili vojáky létat

Do role učitelů se po čtyři měsíce vtělili piloti a technici přerovské vrtulníkové základny, kteří působili od dubna v Afghánistánu. Mezi hlavní úkoly speciálního OML týmu čítajícího osm odborníků patřil výcvik pilotů afghánské armády na zemi i ve vzduchu a výcvik techniků v přípravě a ošetřování vrtulníků. Zástupci týmu se vrátili z pobytu v Afghánistánu minulý týden, v zemi je nyní vystřídal druhý český OML tým. "Učili jsme je především anglické korespondenci, ale i modernímu přístrojovému vybavení, jako je GPS, práci s mapou a s pomůckami tak, aby se mohli připravit na samotný let a v poslední řadě to bylo i samotné létání," řekl novinářům velitel týmu Ivan Pospíchal.

K Bursíkově změně stanov se sešly desítky oponentních návrhů

Ke změnám stanov, které chce na blížícím se sjezdu zelených prosadit předseda Martin Bursík, už vznikly desítky oponentur. Komplexní pozměňovací návrh k novinkám, které podle Bursíkovy oponentky Dany Kuchtové ohrožují vnitřní demokracii strany, připravil lídr jihočeské kandidátky zelených pro krajské volby Jiří Guth. Bursíkovi odpůrci si přejí zachovat silnější pozici republikové rady. Bursík hodlá republikovou radu, která má dosud vlastní vedení, převést pod řízení předsednictva SZ. Podle bývalého šéfa republikové rady Dalibora Stráského bude hlasování o nových stanovách na sjezdu důležitější než volba nového předsedy. Je podle něj možné, že jednání zablokují desítky pozměňovacích návrhů. Připravovaný jednací řád sjezdu tomu ale má zabránit. "Diskuse má být omezena na minimum, k tomu nemají být přijímány předem navržené pozměňovací návrhy," řekl ČTK. Jednací řád sjezdu nedá obstrukcím mnoho prostoru ani podle Kuchtové, která bude protikandidátkou současného šéfa strany. "Umožní kdykoli uzavřít diskusi," řekla ČTK s tím, že je to v rozporu s dosavadními tradicemi strany.

Ústavní soud možná brzy dostane dvě stížnosti na poplatky

Ústavní soud se možná znovu bude zabývat poplatky ve zdravotnictví. Stížnost na ně chystá Svaz pacientů a její podání zvažuje i senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Prezident svazu Luboš Olejár a Gajdůšková to v pondělí řekli na tiskové konferenci. Obě stížnosti by podle nich soud mohl obdržet v září. Ústavní soud se poplatky, které platí lidé u lékaře, v nemocnici, za lék na receptu či za pohotovost od ledna, už zabýval. Posuzoval je jako součást vládní reformy financí. Placení zachoval. Rozhodnutí ale bylo těsné. Z 15 soudců se proti poplatkům vyslovilo sedm. Svaz pacientů s poplatky nesouhlasí. Chystá proto stížnost, s níž se na soud obrátí vybraný člověk. "Domáhá se toho, že podle ústavy má nárok na bezplatnou péči, pokud platí zdravotní pojištění. Nevidí důvod, proč by měl být ještě nucen platit za tu samou a již hrazenou péči (z pojištění) poplatky," řekl ČTK Olejár. Stížnost kromě jednotlivce, který se cítí ustanovením zákona poškozen či diskriminován, mohou podat i zákonodárci. Potřeba je podpis 41 poslanců či 17 senátorů.

Svaz pacientů představil svou reformu, vznikla u "hranatého stolu"

Svaz pacientů v pondělí představil svou reformu zdravotnictví, která vzešla z jednání takzvaného "hranatého stolu". U něj se sešli zástupci svazu i politických stran kromě ODS, aby navrhli protiváhu k záměrům ministra Tomáše Julínka (ODS). Výsledkem se stala koncepce, podle níž by nemocní neměli vůbec platit poplatky a péče by se hradila ze zdravotního pojištění. V Česku by existovala jediná zdravotní pojišťovna. Pokud by se dostala do dluhu, stejně jako v minulosti by jí vypomohl finanční injekcí stát. "To neznamená, že pokud některé prvky připomínají péči o člověka (za socialismu), tak by se to mělo nazývat reliktem socialismu. Tento princip byl vyznáván i tvrdými kapitalisty," řekl ČTK koordinátor "hranatého stolu" a první viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. Svaz zavedení poplatků dlouhodobě kritizuje. Podle něj porušují ústavu, podle níž by měla být zdravotní péče bezplatná. Kritizuje i další Julínkovy návrhy. Je například proti převodu nemocnic na akciové společnosti či privatizaci zdravotních pojišťoven.

O odškodnění za nehodu vlaku ve Studénce zatím požádalo 33 lidí

O odškodnění za páteční tragickou nehodu vlaku ve Studénce na Novojičínsku se zatím přihlásilo 33 lidí. Jsou mezi nimi zranění, příbuzní obětí a cizinci. Nejvíce žádostí je od zraněných, ale přihlásili se také pozůstalí. České dráhy (ČD) začaly přijímat žádosti v pondělí ráno. ČTK to sdělil mluvčí drah Ondřej Kubala. Při nehodě narazil rychlík do spadlé mostní konstrukce, zahynulo sedm osob, dalších sedm desítek bylo zraněno. "Vedle Čechů nás kontaktovali také občané Slovenska, Francie i Ukrajiny. Větší počet kontaktních telefonátů na lince 972 211 111 očekáváme v dalších dnech," uvedl Kubala a dodal, že postižení se mohou obracet na České dráhy také písemně na adresu České dráhy, Generální ředitelství, právní odbor, Nábř. L. Svobody 12/1222, 110 15 Praha 1. Jakmile určí nezávislé orgány viníka, budou po něm ČD požadovat náhrady veškerých škod. "Výše odškodnění i okruh osob, které na odškodnění mají nárok, je dán Občanským zákoníkem. V této roli přitom vystupujeme jako dopravce, vyplacení odškodného tedy nemá žádnou souvislost s odpovědností za nehodu," řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Zaregistrovaným žadatelům o odškodnění dráhy podle něj do týdne pošlou dopis, kde je vyzvou k dodání podrobných informací. Odškodnění by pak lidé měli dostat do 14 dnů. Nejbližší příbuzní dostanou od Českých drah každý 240.000 korun, ostatní blízcí méně.

Falešné samoživitelky prý už ze sociálního systému nevytěží

Matkám malých dětí se prý již nevyplatí zneužívat sociální systém tím, že budou předstírat, že žijí bez příjmu partnera. Vyplývá to z výpočtů Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSP). Před sociálními reformami z loňského a letošního roku některé ženy těžily ze sociálních dávek, když uvedly, že jsou samoživitelky. Analýzu vypracoval VÚPSP letos, uveřejnil ji na svých webových stránkách. Například v roce 2005 mohla "samoživitelka" a matka dvou dětí do šesti let, které muž domů přinesl podprůměrný plat, ze systému vytěžit přibližně 2300 korun. Letos si tímto postupem pár přilepší jen 138 korun. V případě párů, kde muž bere průměrný nebo nadprůměrný plat, taková fingovaná rodina na životě na hromádce dokonce tratí. Výpočty se týkají konkrétně žen pobírajících rodičovský příspěvek na mladší dítě. Pozitiva fingování osamělého života matky dříve předčila i přínos společného zdanění manželů, a to především rodinám s nejnižšími příjmy. Až v roce 2007 se prý finanční situace fiktivní neúplné a opravdové úplné rodiny vyrovnala. Nejen matkám na rodičovské, ale i ženám na mateřské dovolené se přestává život mimo manželství vyplácet.

Median: ČSSD zvýšila náskok nad ODS, získali i zelení

Sociální demokraté v prvním prázdninovém měsíci podle průzkumu preferencí agentury Median posílili. Vládní ODS na sociální demokraty nyní ztrácí asi osm procent. V červenci by ČSSD volilo 37,7 procenta lidí, ODS 29,4 procenta voličů. Zatímco sociální demokraté posílili o dvě procenta, preference občanských demokratů klesly o tři procenta. Preference povyrostly o 2,5 procenta i zeleným. Strana, kterou čeká za tři týdny klíčový sjezd, se tak po čtvrt roce ocitla zpět nad pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny. Hlas by jí v červenci dalo 7,1 procenta voličů. Komunisty a lidovce by v červenci volil zhruba stejný počet lidí jako v červnu. KDU-ČSL by se dostala do sněmovny se šesti procenty, komunisté se ziskem 14,6 procenta. Statistická odchylka je u menších stran 1,5 a u větších 3,5 procenta.

Koruna posílila k euru i dolaru, později část zisků umazala

Koruna v pondělí posílila k oběma hlavním měnám. Obchodování bylo ve znamení výrazných změn. Koruna po krátkém úvodním zaváhání rychle posílila k hranici 24,00 Kč/EUR, které téměř dosáhla. Odpoledne však tyto rychlé zisky opět začala postupně vracet a kurz se v závěru pohyboval kolem 24,12 Kč/EUR. K dolaru se česká měna v závěru obchodovala na 16,08 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Za vývojem stály podle analytiků pohyby na eurodolarovém trhu. "Zatímco minulý týden posilující dolar podpořen obavami o kondici ekonomik v eurozóně a klesajícími cenami ropy vedl k výprodejům regionálních měn včetně české koruny, v pondělí se situace otočila. Evropské měně pomohla slova člena bankovní rady ECB Klause Liebschera, který prohlásil, že inflace zůstává vysoko a není místo na neodůvodněné uspokojení ohledně úrokových sazeb," uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. Podle Vladimíra Pikory z Next Finance nebude pondělní posílení koruny novým trendem.

Růst ekonomiky podle ekonomů zpomalil na zhruba 4,8 procenta

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle většiny analytiků oslovených ČTK zpomalil na 4,8 procenta. Ekonomiku táhl především zahraniční obchod, který ještě nestihla negativně ovlivnit příliš silná koruna. Naopak kvůli vysoké inflaci trvale oslabuje růst domácí poptávky, shodují se ekonomové. Ve zbytku roku by tak podle nich měla ekonomika nadále zpomalovat. V prvním čtvrtletí ekonomika rostla o 5,3 procenta. "Za zpomalením růstu české ekonomiky stojí především domácí poptávka. Spotřebu domácností přibrzdila zvýšená inflace, která ukrojila z růstu mezd výraznější část než v předchozích letech. Těžiště růstu ekonomiky přebral zahraniční obchod, kde se ještě nestačil projevit vliv příliš rychlého posilování kurzu koruny a zpomalování hospodářského růstu v eurozóně," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ten přitom očekává ještě pomalejší růst ekonomiky, a to o 4,5 procenta.

Analytici: Zisk ČEZ vzrostl o 28 procent na 26,8 miliardy korun

Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí podle analytiků oslovených ČTK dosáhla meziročního nárůstu čistého zisku o 28 procent na 26,8 miliardy korun. Tržby se zvýšily o deset procent na 91,6 miliardy korun a provozní zisk (EBIT) vzroste o 32 procent na 36,2 miliardy korun, vyplývá z průměrného odhadu analytiků. Firma výsledky zveřejní ve čtvrtek dopoledne. ČEZ by měl v prvním pololetí těžit jak z meziročně vyšších cen elektřiny o 17,7 procenta, tak z úspor v nákladech. Firma je snížila přesunem části výroby z uhelných elektráren do jaderných, což přispělo k vyšším tržbám i ziskovosti. V prvním čtvrtletí jaderné zdroje ČEZ vyrobily 7,5 terrawatthodiny, což je meziročně o 25 procent více elektřiny. Jádro pokrylo plných 40 procent veškeré energie vyrobené ČEZ. Pozitivně se ve výsledcích odrazí více než čtyřprocentní nárůst domácí spotřeby elektřiny. Podle analytika Komerční banky Josefa Němého se odhady příliš neliší od očekávání trhu, a proto reakce na výsledky bude neutrální až mírně pozitivní.

Vobruba: Orco kvůli situaci na trhu zásadně zpomalilo expanzi

Developerská společnost Orco zásadním způsobem zpomalila další expanzi. Nákupy nových projektů již nejsou tak časté jako v minulosti, přístup k novým penězům z veřejného trhu se ztížil. Orco tak musí financovat další rozvoj z prodejů nemovitostí a projektů. V rozhovoru pro ČTK to v pondělí řekl viceprezident Orco Property Group Aleš Vobruba. "Během první poloviny roku jsme akvizic dělali minimum," uvedl Vobruba. Ani výhled do nejbližší budoucnosti podle viceprezidenta neskýtá naději na obrat v zásadním zvolnění nákupního tempa. "Akviziční činnost bude podstatně nižší. Pokud nějaké akvizice například letos budeme provádět, půjde opravdu o projekty velmi, velmi ziskové," uvedl Vobruba. "Asi v tuto chvíli nebudeme provádět běžné akvizice pozemků na další development," dodal. Úplné zastavení nových nákupů ale podle Vobruby nenastane.

Vědci z Akademie věd zkoumají nový způsob boje proti rakovině

Vědci z Biotechnologickém ústavu Akademie věd (AV) zkoumají nový způsob boje proti nádorovým buňkám. Nadějí pro nemocné pacienty má být analog vitaminu E, který působí přes mitochondrie a vyvolává odumírání rakovinných buněk, aniž by poškodil buňky zdravé. Testy zatím ukázaly, že u myší látka potlačuje tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice a děložního čípku, sdělila ČTK Veronika Kratochvílová z AV. Protože jsou rakovinné buňky velmi proměnlivé a ztrácejí citlivost na současná léčiva, hledají vědci nové látky, vůči kterým nejsou odolné a které zároveň příliš neškodí normálním buňkám. Účinným cílem pro zabíjení národových buněk jsou podle podle nich mitochondrie, tedy malé vnitrobuněčné útvary, ve kterých si buňky vyrábějí většinu potřebné energie pro své životní pochody a růst. Jakékoliv poškození mitochondrií může vést ke smrti buňky. Tým Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu v posledních letech ve spolupráci s australskou laboratoří zjistil, že pomoci by mohl analog vitaminu E (vitamin E sukcinát - VES). Vědci se snažili nalézt místo, které je v mitochondriích zasaženo látkou VES. Zjistili, že VES v takzvaném mitochondriálním komplexu II vytěsňuje koenzym Q. To vede k tvorbě určitého druhu radikálů, které následně buňku zahubí. Podařilo se jim tak najít nové, dosud nepopsané zásahové místo pro protirakovinné látky.

Jihočeští vědci objevili strukturu enzymu, jenž mění DNA bakterií

Jihočeští vědci objevili strukturu enzymu, který dokáže měnit DNA bakterií. Jejich objev pomůže dalším vědcům například měnit vlastnosti bakterií, aby nezískávaly odolnost vůči antibiotikům. Výsledky své práce chtějí pracovníci Akademického a univerzitního centra Nové Hrady publikovat během měsíce v odborných časopisech, řekli v pondělí novinářům jeho zástupci. "Je to důležitý objev. Snaží se o to týmy na celém světě také už několik let. A my jsme jedni z prvních, komu se podařilo protein vykrystalizovat a popsat jeho mechanismus," uvedla Ivana Kutá Semutanová, která je odborným garantem projektu. Jihočeští vědci ale objev, na němž pracují zhruba rok, jako první nechali zapsat do světové databáze.

V Lidicích si připomenou zničení toskánské vesnice San Pancrazio

Památník Lidice si v září připomene tragický osud toskánské vesnice San Pancrazio, kterou koncem června 1944 zničili nacisté. Pokračuje tak v komponovaných vzpomínkových programech věnovaných místům s podobným tragickým osudem jako Lidice a Ležáky. ČTK to sdělil ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Organizátoři připravují na 2. a 3. září seminář a besedu s pamětníky ze San Pancrazia a Lidic, součástí akce bude i italský kulturní večer doplněný ochutnávkou toskánské kuchyně a vín. Již dříve si v Lidicích podobným způsobem připomněli masakry ve francouzské obci Oradour-sur-Glane, v ázerbájdžánské Chodžale či v norském Telavagu. Vesničku San Pancrazio zničili nacisté kvůli tomu, že obyvatelé odmítli prozradit jména partyzánů. Zavraždili 55 mužů, mezi nimi i místního kněze. Ve sklepě, kde se masakr 29. června 1944 odehrál, bylo zřízeno pamětní místo s vytesanými jmény mučedníků. Domy ve vsi zničil oheň.

Po pražském Novém spojení začnou vlaky jezdit za tři týdny

Po budovaném Novém spojení, které rozšíří propojení pražských nádraží, projedou první vlaky v první školní den. Soupravy budou zatím jezdit po železnici zkušebně, ostrý provoz se předpokládá v prosinci. Lidé se postupně dočkají rozšíření městských a příměstských S linek, řekl v pondělí ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Čtyři kilometry tratě Nového spojení propojí na jedné straně Hlavní a Masarykovo nádraží a na druhé pak Libeň, Vysočany a Holešovice. Jde o největší železniční stavbu v Praze za posledních 25 let. Projekt stojí devět miliard korun a je hrazen ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Nové spojení podle Šťáhlavského umožní zvýšení počtu příměstských vlaků i zavedení spojů, které budou jezdit napříč Prahou.

Žalobce: Vazba Rosnerových je nezbytná, skončí snad po 22. srpnu

Vazba manželů a známých pěstounů Rosnerových ze Slavkova u Brna, kteří jsou podezřelí z týrání dětí, je nezbytná a o jejím ukončení se bude patrně jednat nejdříve po 22. srpnu. V prvním uceleném prohlášení v medializované kauze to uvedl vyškovský okresní státní zástupce Radek Hůlka. Na kauzu je nadále uvaleno informační embargo. Podle plánů by 22. srpna mohly skončit policejní výslechy všech svědků, a to především dětí, které měli Rosnerovi svěřené v péči. "Po provedení výslechů dozorový státní zástupce znovu přezkoumá důvody vazby u obou obviněných a rozhodne o jejich propuštění či dalším ponechání ve vazbě," uvedl Hůlka v prohlášení zveřejněném na webových stránkách www.justice.cz. Důvodem k uvalení vazby bylo podle Hůlky to, aby rodiče nemohli ovlivňovat výpovědi dětí. "Kategoricky nesouhlasíme s názory, že vazbu obviněných by bylo možné nahradit opatřeními zamezujícími styk s dětmi," uvedl Hůlka.

Před ústeckým soudem stanuli obvinění z vraždy pětiletého chlapce

Před ústeckým krajským soudem v pondělí začal proces s osmatřicetiletou Antonií Staškovou a padesátiletým Pavlem Greplem, kteří jsou obžalováni z vraždy pětiletého syna Staškové Jana Rokose. Motivem činu prý byla pomsta otci chlapce Romanu Rokosovi. Oběma obžalovaným hrozí až výjimečný trest. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová u soudu řekla, že podle důkazů dvojice chlapce zavraždila loni v prosinci mezi obcemi Žďárek a Strážky na Ústecku, a to zvlášť trýznivým způsobem.

Policie: Uplynulý týden byl na silnicích jeden z nejtragičtějších

V uplynulém týdnu zemřelo podle předběžných policejních statistik při dopravních nehodách na českých silnicích 28 lidí. Novinářům to řekl odborník na dopravu Josef Tesařík z policejního prezidia. Nejtragičtější týden byl od 21. do 27. července, kdy si nehody vyžádaly 29 životů. Minulý týden poznamenala tragická nehoda také železniční dopravu - ve Studénce na Novojičínsku narazil rychlík do spadlé mostní konstrukce, zahynulo sedm osob. Minulý týden byl podle policejních statistik rekordní co do počtu úmrtí při nehodách na silnicích, protože v týdnu od 21. do 27. července si nehody vyžádaly podle policejních statistik pouze 27 životů. Ovšem další dvě oběti, které však policejní statistika dopravních nehod nezaznamenala, zemřely tehdy při nehodě na regionálním automobilovém závodu do vrchu z Oseku do Dlouhé Louky na Teplicku.

Festival ukáže graffiti tuzemských i zahraničních autorů

Graffiti českých i zahraničních autorů představí v Praze festival, který se bude věnovat tomuto výtvarnému i sociálnímu fenoménu. Pořadatelé připravili několik legálně pronajatých ploch, kde budou nová graffiti vznikat, uskuteční se přednášky s prezentacemi slavných zahraničních výtvorů i projekce kultovních filmů. Osobně se pak přijedou představit tvůrci, kteří zanechali své stopy na zdech mnoha měst v různých zemích. Organizátoři kladou důraz právě na legalitu, chtějí graffiti prezentovat především jako výtvarné umění, nikoli jako adrenalinovou záležitost, kdy pod rouškou tmy vznikají letmé nápisy na domech či vlacích. První festivalu street artu a graffiti v Praze se bude pod názvem Names Fest konat od 26. srpna do 6. září v prostorách galerie Trafačka a v jejím okolí a v žižkovském kině Aero. Vyvrcholí soutěží o nejlepší dílo a bude pokračovat výstavou v Trafačce až do poloviny října.

Příští Smetanova Litomyšl se bude konat hlavně o víkendech

Příští ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl bude mít jiný časový režim. Místo souvislých 17 dnů se přehlídka odehraje hlavně ve čtyřech prodloužených víkendech. Ve všední dny se uskuteční spíše doprovodné pořady, diváci tak budou mít větší možnost navštívit nejvýznamnější představení. ČTK to řekl ředitel festivalu Jan Pikna. "Počet pořadů by měl zůstat podobný jako letos, to znamená, že budou prodloužené víkendy, kdy se budou hrát velká představení, ale všední dny budou buď bez programu nebo jen s komorními pořady, které nejsou tak náročné na organizaci, takže si budeme moci mezi tím chvilku vydechnout," uvedl Pikna. Letošní 50. ročník trval 17 dnů a na každý den byl naplánován velký koncert. Podle Pikny byl festival velmi náročný jak pro pořadatele, tak pro diváky.

Štěpánek i Vaidišová vypadli v prvním kole olympijského turnaje

Českým tenistům se v pondělí na olympijských hrách většinou nedařilo. V prvním kole vypadli elitní singlisté Radek Štěpánek i Nicole Vaidišová, stejně dopadli i Jiří Vaněk, Ivo Minář a Klára Zakopalová. Nedělní postup Tomáše Berdycha napodobily jen Iveta Benešová a Lucie Šafářová. Čtvrtfinalistka letošního Wimbledonu Vaidišová v Pekingu nestačila na patnáctou nasazenou Alizé Cornetovou, které podlehla 6:4, 1:6 a 4:6. Zápas začal už v neděli, kdy do něj lépe vstoupila česká reprezentantka. První set proti osmnáctileté Francouzce vyhrála 6:4, ale vzápětí v druhé sadě uhrála jen jeden game. Pak utkání přerušil déšť. Velkou bitvu nezvládl ani její přítel Štěpánek, který dramatický duel s Francouzem Michaelem Llodrou prohrál 6:4, 6:7, 9:11. Štěpánek téměř celý třetí set hrál se zavázanou nohou, neboť ho bolel stehenní sval.

Tenistka Šafářová postoupila v Pekingu do druhého kola

Lucie Šafářová se stala třetím zástupcem českého tenisu ve druhém kole olympijského turnaje. V Pekingu v pondělí porazila 6:4 a 6:2 Maret Aniovou z Estonska, která v soutěži nahradila zraněnou Francouzku Tatianu Golovinovou. Příští soupeřkou Šafářové bude Rakušanka Sybille Bammerová. Do druhého kola postoupila také Iveta Benešová a v mužské dvouhře Tomáš Berdych.

Vodní slalomáři Ježek i Hradílek jsou v semifinále OH

Oba čeští vodní slalomáři v pondělí na olympijských hrách splnili svůj první úkol a postoupili z rozjížděk do úterního semifinále. Kanoista Stanislav Ježek obsadil v součtu dvou jízd čtvrté místo, kajakář Vavřinec Hradílek byl sedmý. Ježka v úvodní rozjížďce porazil pouze olympijský vítěz z Atlanty Slovák Michal Martikán, ve druhé dojel sedmý. Jednatřicetiletý český reprezentant ztratil na Martikána v součtu dvě sekundy a nechal za sebou mimo jiné dvojnásobného olympijského vítěze Tonyho Estangueta z Francie, jenž skončil šestý. Mezi dvanáct semifinalistů, z nichž do závěrečné jízdy postoupí osm nejrychlejších, se Ježek kvalifikoval bez jediného doteku branky.

Počasí

V úterý polojasno, na západě oblačno až zataženo, občas déšť, ojediněle bouřky. Teploty 27 až 31, na západě jen 24, na horách kolem 21 stupňů Celsia