Zprávy

Havel a další olympijskému výboru: zajistěte svobodu informací

Sedmnáct českých a zahraničních osobností včetně exprezidenta Václava Havla a členů české vlády vyzvalo Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací. Mezinárodní apel se vztahuje i na olympioniky. Podle signatářů veřejného dopisu by olympionici měli vyjádřit podporu lidem, kterým čínská vláda upírá jejich práva. Informoval o tom dnes ČTK výbor Olympic Watch. Letní olympiáda začne v nejlidnatější zemi světa 8. srpna. Dopis podepsali mimo jiné jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, aktivista čínského hnutí za demokracii Wej Ťing-šeng, francouzský filozof André Glucksmann, ministři české vlády za zelené Martin Bursík a Ondřej Liška, poslankyně za zelené Kateřina Jacques a několik europoslanců - mimo jiné německý Bernd Posselt, známý zastupováním zájmů sudetských Němců, britská baronka Emma Nicholsonová či Jana Hybášková. "Obáváme se, že by se olympijské hry v Pekingu mohly stát jen velkolepým divadlem, které odpoutá pozornost mezinárodního společenství od porušování lidských a občanských práv v Číně a v dalších zemích s výrazným vlivem čínské vlády," uvádějí signatáři v dopisu, v němž se odvolávají i na olympijskou chartu.

Šlouf byl pohnán před "stranický soud" kvůli lobbování pro Klause

Sociální demokrat Miroslav Šlouf, který byl před lety poradcem premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana, byl pohnán před "stranický soud", protože při letošních prezidentských volbách lobboval za znovuzvolení Václava Klause. Jeho případem se bude v pátek v podvečer zabývat ústřední kontrolní komise ČSSD. ČTK to řekl její předseda Martin Starec, aniž by uvedl podrobnosti. Šlouf se svým případem netají. ČTK řekl, že si ho komise, která je mezi sociálními demokraty známá jako "stranický soud", předvolala na pátek 18:30 a že si na něj vyhradila 45 minut. Jeho případ prý řešila už letos v únoru. Tehdy i nyní prý na základě podání hlavního manažera ČSSD Jiřího Havlíčka. Šlouf je ale přesvědčen, že v pozadí je stranický předseda Jiří Paroubek. Havlíček se k případu odmítl vyjádřit s tím, že jde o vnitrostranickou záležitost.

Jakubková navrhne vlastní novelu o omezení jízd kamionů

Poslankyně Strany zelených Věra Jakubková navrhne novelu zákona, kterou chce omezit jízdy kamionů v pátek a o víkendu. Politička, která patří ke kritikům vedení strany, to dnes oznámila na tiskové konferenci. Novelu překládá proto, že vláda jednání o zákazu jízd nedávno odložila. Odklad tehdy kritizoval šéf zelených Martin Bursík, který kvůli tomu pohrozil odchodem z koalice. Podle dřívějších jednání měl ministr dopravy Aleš Řebíček předložit vládě návrh na celoroční páteční omezení jízd kamionů. Po jednání premiéra Mirka Topolánka s dopravci však tento bod z posledního jednání vlády nakonec vypadl.

Jakubková, která patří do tábora Bursíkovy protikandidátky na funkci předsedy strany Dany Kuchtové, dnes představila vlastní řešení. Návrh novely jde nad rámec dosud uvažovaných možností; vedení zelených již dříve přistoupilo na kompromis, že sobotní omezení jízd kamiónů by nemělo být celoroční. Podle návrhu novely by měly jízdy kamionů být omezeny v pátek od 15:00 do 20:00, v sobotu nebudou smět kamiony na silnice mezi 07:00 a 13:00, v neděli od půlnoci do 22:00. Podle Jakubkové nevedla vládní jednání o omezení jízd kamionů k očekávaným výsledkům, a proto se vydala cestou poslanecké novely. Bursíka o svém záměru zatím neinformovala.

MŽP nesouhlasí s žádnou variantou přivaděče z Děčína k D8

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nesouhlasí s žádnou z variant přivaděče k dálnici D8 ve směru od Děčína, které nechalo posoudit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Námitky nemá jen proti zhruba jedné třetině jedné trasy, s ostatními nesouhlasí. Stanovisko ministerstva dnes v tiskové zprávě zveřejnil jeho mluvčí Jakub Kašpar.

MŽP vůbec nesouhlasí s variantou, kterou letos na jaře doporučil posudek vypracovaný na objednávku ŘSD, tedy vést silnici po trase železnice. Na ní kraj loni neobjednal železniční dopravu a ministerstvo dopravy uvažuje o jejím zrušení. Podle MŽP ale tato varianta vykazuje větší vlivy na obyvatelstvo, nenaplňuje znaky obchvatu města Děčína, není obchvatem Podmokel, ale průtahem touto centrální částí města Děčína. Zrušení železniční tratě je podle stanoviska v rozporu se státní politikou životního prostředí a s dopravní politikou ČR. "S rušením regionální trati, která je dobře využitelná pro páteřní regionální osobní dopravu, zásadně nemůžeme souhlasit," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Nepřijatelná je pro jeho ministerstvo i takzvaná nulová varianta, při které by zůstal zachován současný stav.

Jediné, s čím MŽP souhlasí, je zhruba pětikilometrový úsek přivaděče z obce Modrá až k dálnici D8. Zbylých zhruba deset kilometrů je pro něj nepřijatelných kvůli zásadním střetům s požadavky ochrany přírody v cenných územích chráněné krajinné oblasti České středohoří. Navrhuje proto vést přivaděč například tunelem.

Český rozhlas k výročí srpna odvysílá unikátní záznamy tehdejšího vysílání

Unikátní záznamy vysílání tehdejšího Československého rozhlasu ze srpna 1968, považované dlouhou dobu za ztracené, nabídne Český rozhlas v neděli 24. srpna jako příspěvek k výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy před 40 lety. Pořad s názvem Ztracené vysílání je součástí dlouhodobého cyklu Příběhy 20. století, jehož i další srpnové díly počínaje nedělí 3. srpna budou věnovány osudům a příběhům lidí prožívajících vpád vojsk pěti zemí tehdejšího socialistického tábora. Premiérově budou dokumenty odvysílány každou neděli v 10:05 na stanici Rádio Česko, v repríze pak každé pondělí od 20:05 na stanici ČRo 1 - Radiožurnál, sdělil ČTK ředitel Odboru marketingu a PR Českého rozhlasu René Zavoral. Archivní pásky s rozhlasovým zpravodajstvím těsně před a po srpnovém týdnu roku 1968 zabavila v roce 1969 Státní bezpečnost. Donedávna se podle šéfredaktorky Rádia Česko Hany Hikelové rozhlasoví archiváři domnívali, že pásky jsou nenávratně zničeny. Nebylo tomu tak. "Desítky rozhlasových kotoučů byly nalezeny v regálech depozitáře Archivu bezpečnostních složek. Objevily se tak kromě jiného zcela unikátní reportáže, rozhovory a prohlášení ze srpnových dní 1968," uvedla Hikelová.

Děti nebudou platit za den v porodnici, v pátek vyjde novela

Děti dnes narozené nebudou už platit 60 korun za den v porodnici a nebudou platit ani ty, které se narodí později. V pátek vyjde ve Sbírce zákonů novela, která tuto povinnost pro novorozence ruší. Při platbě za pobyt se první a poslední den sčítají. Protože za poslední den už novorozenci podle novely platit nebudou, není s čím první den sečíst, tedy ani za ten den nic platit nebudou. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Děti, které by byly přijaty za platnosti starého znění zákona a propuštěny za platnosti nového zákona, by neměly platit za den, který spojuje propuštění a přijetí," vysvětlil. Když někdo byl přijat v pondělí, nezaplatí nic, uhradí až úterý, středu a čtvrtek, a pak už pátek neplatí, protože to už bude platit novela. Novela osvobozuje od placení v nemocnici také dárce orgánů, ale jen v souvislosti s péčí, která bezprostředně souvisí s odběrem. Za ostatní zdravotní péči budou platit dál. Touto novelou jsou nově osvobozeni od poplatků také lidé, kteří jsou v ústavní péči proti své vůli a jejich léčbu nařídil soud.

Všem českým důchodcům se od srpna zvýší důchod o 470 korun

Od srpna budou všichni důchodci v Česku pobírat o 470 korun více než dosud. Vláda o zvýšení penzí kvůli vysokému růstu cen rozhodla počátkem června. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by průměrný starobní důchod měl činit 9616 korun. Současně se zvýší příplatky k důchodu pro odbojáře, někdejší vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich, a to o 3,6 procenta. Zvýšení bude stejné pro všechny druhy důchodů, zvednou se tedy nejen důchody starobní, ale i plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí. Zvýšení se bude vztahovat nejen na důchody již vyplácené, ale i na penze, které budou teprve přiznány. Celkem se rozhodnutí vlády týká zhruba 2,8 milionu lidí.

Registrované partnerství má být při sčítání lidu povinný údaj

Lidé by měli mít při příštím sčítání lidu povinnost uvést, zda jsou, nebo nejsou registrováni podle zákona o registrovaném partnerství. Naopak národnost nebo náboženská víra budou nepovinnými údaji. K tomuto závěru dospěla dnes legislativní rada vlády při posuzování návrhu zákona o sčítání lidu, domu a bytů v roce 2011. Otázka registrovaného partnerství se bude týkat homosexuálů a lesbiček. Šéf legislativní rady Cyril Svoboda dnes novinářům řekl, že při příštím sčítání lidu bude možné formulář vyplnit i elektronickou formou. Rada se dnes podle Svobody zabývala tím, jaké údaje bude nutné vyplnit povinně a jaké nepovinně. Vláda návrh zákona posoudí na svém nejbližším zasedání. Sčítání lidu v roce 2011 bude součástí celosvětového programu, který koordinuje OSN. Naposledy se konalo v roce 2001.

Legislativní rada doporučila vládě nový trestní řád

Posílit postavení státních zástupců při soudních jednáních má nový trestní řád, který dnes vládě doporučila její legislativní rada. Podle návrhu by v budoucnu měli žalobci nést odpovědnost za to, aby se prokázala vina obžalovaného. V případě, že potřebné důkazy nenavrhnou, mohl by jim hrozit postih. "Ministerstvo spravedlnosti tím sleduje to, aby postavení obhajoby a obžaloby před soudem bylo rovné," řekl dnes novinářům předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj se jedná o průlomovou změnu, protože doposud o vině a trestu mohl rozhodovat pouze soud a nebylo možné ho uvést v omyl.

Komunisté vyzvali rady měst a obcí, aby nezvyšovali nájemné bytů

Komunisté dnes vyzvali rady měst a obcí, aby nezvedaly měsíční nájemné nad 30 korun za metr čtvereční. Zákon je podle nich špatný také proto, že dovoluje jednostranně zvýšit nájemné v Praze a Brně až na úroveň lichvářského zisku, zatímco v malých městech pronajímatelům neumožňuje zvyšovat činže ani na úroveň nákladového nájemného, které se platí v bytových družstvech. Na dnešní tiskové konferenci to řekl stínový ministr pro místní rozvoj KSČM František Beneš. Radu hlavního města Prahy a rady zastupitelstev pražských městských částí komunisté proto vyzvali, aby nájemné snížily, protože většina rodin má nyní už tak vysoké náklady na bydlení a na základní životní potřeby, že se dostávají do neřešitelných situací. Další zvýšení by je vyhnalo na ulici.

MMR připravuje černou listinu pro firmy potrestané za korupci

Právnické osoby potrestané za korupci by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Počítá s tím na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) připravovaná novela zákona o veřejných zakázkách. Ministerstvo dnes o záměru vytvořit takzvané černé listiny takovýchto firem informovalo v tiskové zprávě. Nástroje zabraňující lidem odsouzeným za korupci jsou podle MMR již ve stávající zákonné úpravě. Každý uchazeč podávající nabídku je při prokazování kvalifikačních předpokladů povinen doložit trestní bezúhonnost. Uplatnění těchto paragrafů na právnické osoby je však podle MMR podle současné právní úpravy problematické, protože v českém právu nemají právnické osoby trestní odpovědnost.

ERÚ: Spotřeba elektřiny v ČR v pololetí vzrostla o čtyři procenta

Lidé a firmy v tuzemsku v první polovině letošního roku spotřebovali o čtyři procenta více elektrické energie než za stejné období před rokem. Letošní čistá spotřeba elektřiny za leden až červen dosáhla 31,11 terrawatthodiny, zatímco loni to bylo 29,91 TWh. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). V červnu se čistá spotřeba elektřiny zvýšila meziročně o 0,4 procenta na 4,47 TWh, hrubá výroba naopak klesla o 1,9 procenta na 6,18 TWh. Jde o nejnižší hodnotu výroby od počátku roku; nejvíce se vyrobilo v lednu, a to 8,5 TWh. Teplé zimy i vyšší využití klimatizací a chladicích zařízení během léta vedou k tomu, že se snižuje rozdíl mezi zimní a letní spotřebou. "V posledních letech se spotřeba vyrovnává, to znamená, že v létě klesá spotřeba méně, přesto ale rozdíl mezi zimou a létem zůstává výrazný," uvedla již dříve tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková. Tento týden zveřejnil pololetní výsledky i ČEPS, podle kterého stoupla spotřeba elektřiny o 2,2 procenta. Rozdíly jsou dány tím, že ČEPS vykazuje hrubou spotřebu, která není očištěna například o vlastní spotřebu elektráren nebo ztráty v sítích.

Elektřiny ze slunce se v ČR vyrobilo za pololetí desetkrát víc

Instalovaný výkon slunečních elektráren v Česku v posledním období roste o stovky procent a v "byznysu se sluncem" se v poslední době točí stále více peněz. Díky několika nově zprovozněným projektům se objem vyrobené elektřiny ze slunce zvýšil v prvním pololetí meziročně na desetinásobek, vyplývá z dnes zveřejněných dat Energetického regulačního úřadu. Příspěvek sluneční energie je však stále mizivý, například větrníky dodaly do sítě dvacetkrát více elektřiny. "Úhrnný instalovaný výkon všech tuzemských fotovoltaických zdrojů se pohybuje již kolem 20 megawattů," řekl ČTK Jiří Dvořák z Ligy ekologických alternativ, která se využitím slunce pro získávání energie dlouhodobě zabývá. Ještě začátkem loňského roku se přitom kapacita pohybovala kolem jednoho megawattu.

NSS znovu zamítl stížnosti ekologů bojujících proti Temelínu

Ekologové neuspěli s dalšími žalobami souvisejícími s provozem temelínské atomové elektrárny. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl dvě kasační stížnosti sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Aktivisté se chtěli účastnit povolovacích řízení vedených před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČTK to zjistila z úřední desky. "Občanské sdružení se domáhalo účastenství v řízení o povolení dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Pro každý blok bylo vedeno samostatné řízení," řekl ČTK pracovník soudu Michal Lovritš bez dalších podrobností. SÚJB ekology odmítl, Městský soud v Praze později zamítl jejich žaloby proti tomuto rozhodnutí. Jeho postoj nyní potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Romea: Romský aktivista požaduje rozpuštění Národní strany

Místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity a předseda sdružení Dženo Ivan Veselý podal vládě návrh na rozpuštění krajně pravicové Národní strany. Současně na ni podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení. Na svých internetových stránkách to dnes uvedlo sdružení Romea prosazující zlepšení soužití většinové společnosti s romskou minoritou. Podle Veselého se Národní strana těchto činů dopouští publikováním textů na svých internetových stránkách, jimiž ohrožuje základní svobody českých občanů jiné než české národnosti. Národní strana tak údajně šíří rasovou nesnášenlivost a nenávist k Romům, o nichž informuje pouze negativně.

iDnes: Vyznamenaní pěstouni jsou ve vazbě kvůli týrání dětí

Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi ze Slavkova u Brna jsou ve vazbě kvůli týrání dětí. Úřady jim odebraly všechny děti, které měli v péči. Píše o tom server iDnes.cz. Rosnerovi byli považováni za vzorné pěstouny, vyznamenal je prezident Václav Klaus. Okresní policejní ředitelství ve Vyškově uvalilo na případ informační embargo. Podle internetového serveru je manželský pár nyní ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.

Bývalý ředitel nemocnice v H.Brodě v souvislosti s heparinovými vraždami spáchal trestný čin

Bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl byl dnes odsouzen k deseti měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Podle soudu se dopustil trestného činu neoznámení trestného činu v případu takzvaných heparinových vražd, jež v nemocnici v roce 2006 spáchal tehdejší zdravotník Petr Zelenka. Pejchl se na místě proti rozsudku odvolal. Státní zástupkyně Zdeňka Tománková s výrokem o vině souhlasí. Nevyloučila však, že podá odvolání proti výši trestu. Bývalému řediteli hrozily až tři roky vězení.

Termín zrušení souboru Ondráš se posune do poloviny roku 2009

Vedení ministerstva obrany o půl roku oddálí zrušení vojenského uměleckého souboru Ondráš. Původně měl skončit 31. prosince, termín byl posunut na konec června příštího roku. Prodloužení termínu umožní převzetí souboru ministerstvem kultury nebo Jihomoravským krajem. Novinářům to dnes po jednání se zástupci Jihomoravského kraje sdělil ředitel kanceláře ministerstva obrany Radek Šmerda. "Od 1. ledna příštího roku však již soubor bude působit jako civilní. Armáda na jeho činnost v roce 2009 ještě poskytne zhruba 13 milionů korun," řekl ČTK Šmerda. Dodal, že 14 vojáků, kteří jsou členy souboru, se bude muset rozhodnout, zda přejdou do civilu, nebo budou převedeni na jiná místa v rámci armády. Hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek uvedl, že preferuje, aby soubor převzalo ministerstvo kultury. Ministr kultury Václav Jehlička je ochoten ho převzít pod svůj resort. Učiní tak podle svých slov v případě, pokud dostane na provoz souboru peníze ze státního rozpočtu.

Hotely za televize zatím neplatí, nevědí, jak poplatky rozdělit

Hoteliéři zatím na doporučení své asociace neplatí autorské poplatky za televize na pokojích, ačkoliv tak mají již od května činit. Důvodem jsou nejasnosti kolem rozdělení poplatku mezi jednotlivé správce autorských práv; problémy by se měly vyřešit do konce srpna. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Podle zákona mají hotely od letošního května platit za televizor na pokoji 90 korun měsíčně. Zákon ale neurčuje, jak peníze rozdělit mezi jednotlivé autorské svazy, jichž je celkem šest. Podle prezidenta AHR Pavla Hlinky tak svazy o peníze žádají odděleně a celková částka často mnohonásobně překročí zákonných 90 korun.

Soud v Brně potrestal lékaře kvůli smrti hocha po návratu z hor

Smrt čtrnáctiletého Patrika Wisze, který zemřel po návratu ze školního lyžařského kurzu, zavinil podle soudu kurzový lékař Vlastimil Havlíček. Městský soud v Brně mu dnes za to uložil podmínečný trest a čtyřletý zákaz zdravotnické praxe. Lékař chyboval, když na lyžařském kurzu nemoc adekvátně neléčil a nenechal hocha převézt do nemocnice. Havlíčkovi hrozilo za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti až pět let vězení. Na místě se odvolal. Případ se stal v roce 2003. Chlapec odjel se školou na lyžařský kurz. Jeho zdravotní stav se tam prudce zhoršil, ale lékař ho léčil jen na chatě převážně klidem na lůžku. Na konci kurzu schválil jeho transport autobusem z Krkonoš do Brna. Po příjezdu byl Wisz v tak špatném stavu, že ho rodiče ihned vezli na pohotovost. Po 13 dnech v dětské nemocnici zemřel. Zámět v hrtanu a průdušnici způsobil otravu krve, následně chlapci selhaly orgány.

Novinky.cz: Advokát Teryngel opustil vazební věznici na Pankráci

Známý pražský advokát Jiří Teryngel byl dnes propuštěn z vazební věznice v Praze na Pankráci. Informoval o tom server Novinky.cz. Obvodní soud pro Prahu 8 poslal známého advokáta do vazby 20. června. Protikorupční policie ho podezřívá z více než stomilionového daňového úniku.

Letošní výnos brambor by mohl být vyšší než loni

Letošní výnos brambor by v Česku mohl být vyšší než v roce 2007, kdy se podařilo sklidit 24,8 tun z hektaru. Podmínky se však v jednotlivých lokalitách liší. U raných a velmi raných odrůd je výnos velmi dobrý, o kvalitě a množství poloraných a polopozdních odrůd rozhodne vývoj počasí a případný výskyt plísní. ČTK to dnes řekl Ervin Hausvater z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Problémy lze očekávat u porostů sadbových brambor. "Předpokládáme značné napadení sadby virovými chorobami," řekl Hausvater. Příčinou je vysoký nálet mšic do množitelských porostů, které jsou rozhodujícími přenašeči virů brambor. Tato situace se opakuje již třetím rokem. Plocha brambor v zemědělském sektoru loni podle ČSÚ poklesla o 6,7 procenta na 29.788 ha. Malopěstitelé, kteří pěstují brambory pro vlastní spotřebu, obhospodařují dalších šest až osm tisíc hektarů.

Tři česko-bavorské přechody na Šumavě zůstávají uzavřené

Tři česko-bavorské přechody na Šumavě, včetně známého Modrého sloupu, které se měly otevřít v půlce července, zůstanou zatím pro turisty nadále nepřístupné. Otevření hraničních cest mezi sousedícími národními parky Šumava a Bavorský les totiž brzdí stále neukončená jednání mezi zástupci obou parků a šumavských a bavorských obcí. Rozuzlení nepřinesla ani dnešní schůzka v německém Regenu, řekl ČTK starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Na otevření přechodů Modrý sloup, Siebensteinkopf u pramenů Vltavy a Poledník se začátkem března v Alžbětíně u Železné Rudy dohodli zástupci obou parků. Největší očekávání se týkala známého Modrého sloupu u Modravy. Přechod je uzavřen od roku 1948 a turisté o jeho otevření marně usilují. O obnovení historické cesty ze 14. století se zasazuje i sousední obec Modrava.

Svatováclavské slavnosti připomenou výročí tří skladatelů

Koncerty, varhanní recitály i bohoslužby nabídnou posedmnácté Svatováclavské slavnosti ke svátkům sv. Ludmily a sv. Václava. Mezinárodní festival duchovního umění letos také podle tajemnice Lucie Kábelové připomene sto let od narození skladatelů Miloslava Kabeláče a Oliviera Messiaena. Koncerty chystá i k 330. výročí narození Antonia Vivaldiho a nedožitým 80. narozeninám propagátora duchovní hudby, dirigenta Josefa Hercla. Přehlídka se uskuteční od 15. do 28. září. Zahajovací koncert bude patřit v Česku méně známým duchovním Vivaldiho skladbám. Přednese je Pražský filharmonický sbor a soubor Roxy Ensemble pod taktovkou Vojtěcha Spurného.

Srpen zřejmě tropické teploty nepřinese

Druhý prázdninový měsíc už zřejmě tropické teploty nepřinese, výjimkou by měl být pouze první srpnový den, kdy meteorologové varují před vysokými teplotami. Vyplývá to z měsíční výhledové předpovědi, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Srpen by měl podle předpovědi být spíše oblačný s občasnými srážkami. Srpen bude jako celek teplotně i srážkově průměrný. Třicetistupňovou hranici zřejmě rtuť teploměru dlouhodobě překračovat nebude, meteorologové ale nevylučují, že se nad ní jeden nebo dva dny dostane. Větší pravděpodobnost je, že se tropické teploty vracet nebudou, řekl ČTK meteorolog ČHMÚ. Střední Evropa je ale podle něj na dlouhodobé předpovědi zrádná, protože je na rozhraní mezi oceánským a kontinentálním klimatem, takže vysoké teploty stoprocentně vyloučit nelze.

Do Pekingu dnes odletělo devatenáct českých sportovců

První velká část české olympijské výpravy čítající 19 sportovců dnes zamířila do Pekingu. Na letišti v Praze bylo i devět sportovních střelců, kteří pravidelně patří mezi medailové naděje. Většina zamířila do olympijské vesnice, cyklisté pokračují za zbývajícími členy svého týmu na soustředění do Koreje. Přes Istanbul do dějiště olympijských her zamířili sportovní gymnasté Martin Konečný a Kristýna Pálešová, jachtaři Michael Maier a Martin Trčka, lukostřelci Martin Bulíř a Barbora Horáčková, cyklisté Petr Benčík, Alois Kaňkovský, Milan Kadlec, judista Pavel Petřikov a většina sportovních střelců včetně Kateřiny Emmons, největší medailové naděje ve vzduchové pušce, i obhájkyně stříbrné medaile - pistolářky Lenky Maruškové.

"Bez medaile se vracet nechceme," řekl šéf Českého střeleckého svazu Jaroslav Pekař. Věří, že střelci vybojují dvě medaile, stejně jako minule v Aténách i v Sydney 2000. "S tím bychom byli spokojení," prohlásil. Doufá, že vyjde hlavně počasí. "Smog nám vadit nebude, už jsme tam byli dvakrát a bylo to v pohodě," řekl. Jmenovat adepty na cenné kovy nechtěl. "Každý chvilku tahá pilku. Může to být nováček, co o olympiádě nic neví, nebo i starý kozák," uvedl. Odletu už se nemohla dočkat Emmons, která do soutěže vstoupí jako první Češka hned v sobotu 9. srpna. "Je fajn, že jsme konečně na cestě, už jsem byla nervózní z balení," usmívala se. Z Pekingu chce odjíždět spokojená. "Že jsem zastřílela tak, jak umím, a když se to podaří, tak to bude dobré," řekla.

Tenista Vaněk se stal 134. členem olympijské výpravy

Tenista Jiří Vaněk se nakonec představí na olympijských hrách v Pekingu. Třicetiletý rodák z Domažlic, jenž dlouho figuroval jako první náhradník pro dvouhru, se tak stal 134. členem české olympijské výpravy. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martínek. Vaňkovu účast schválila Mezinárodní tenisová federace a předseda ČOV Milan Jirásek dnes aktuálně 114. hráče světového žebříčku dodatečně nominoval do Pekingu. Díky Vaňkovi se tak skupina českých tenistů na olympijských hrách rozroste na jedenáct. Čtvrtfinalistu letošního turnaje v Estorilu čeká druhá účast pod pěti kruhy, před osmi lety v Sydney vypadl ve druhém kole.

Benešová postoupila přes Mirzaovou do čtvrtfinále

Tenistka Iveta Benešová postoupila na turnaji ve Stockholmu do čtvrtfinále. Pětadvacetiletá rodačka z Mostu porazila v dnešním utkání druhého kola šestou nasazenou Saniu Mirzaovou z Indie po setech 4:6, 6:3, 6:3. Benešová ve dvouhodinovém zápase dokázala, že se jí proti o čtyři roky mladší soupeřce daří. Porazila ji už potřetí za sebou.

Počasí

Momentálně je skoro jasno až polojasno, teploty dosahují 28 až 32 st. Celsia. Od dnešního odpoledne do soboty se budou na českém území podle meteorologů místy objevovat bouřky a přeháňky. V pátek mohou přijít přívalové srážky a krupobití a teploty dosáhnou až 33 stupňů Celsia.